LEIDSCH DAGBLAD Griekse leger neemt ie macht in handen Kabinet doorstaat eerste vuurproef i Olie op ons strand JAMIN Koninklijk besluit ter handhaving van de orde ATOOMMIJNEN VOOR TURKIJE Van Hall ontkent heengaan ONGESCHONDEN VIT KAMERDEBAT GRASMAAIER 34.50 +S alles Vlieland 'n Kaptein Wobu/effe E.E.G. GEBR. HUISMAN Aller ogen zijn gericht op. ITTA' iiyiiMiii (Sue/ Srecteur: E. A. E. van Dishoeck oofdredacteur: J: Brouwer VRIJDAG 21 APRIL 1967 No. 31259 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, ƒ0,93 per week, (bjj vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro oo 67053 Het Griekse leger heeft vannacht de macht in handen ge- lomen, zulks krachtens een koninklijk besluit getekend door [oning Constantijn, premier Kanellopoelos en diens kabinet. Ie maatregel is genomen ter handhaving van de openbare orde. een decreet is medegedeeld, dat „bepaalde delen van de rondwet in gevaar waren gekomen". De verkiezingen op 28 iei zullen gewoon doorgang vinden- Aan de Griekse ambassade i Rome was medegedeeld, dat de staatsgreep werd uitgevoerd ?m een extremistische revolutie in de periode vóór de ver- iezingen te verhinderen". i Londen concludeerde men, dat leger met de staatsgreep beoogt positie van de 26-jarige koning die van de regering te versterken •nover de leider van de Unie centrum, de voormalige premier orge Papandreoe, die in 1965 geschil met de koning aftrad. De /chef van het leger, luitenant-ge- faal Gregorios Spandithakis, die konir°- de staatsereep Volgens het Joegoslavisch persbu- Tanjoeg patrouilleerden itend tanks in de verlaten straten Athene. De scholen zijn geslo- de telefoon werkt niet, het ra- station zwijgt, kranten zijn niet uit- tomen en buiten de politiebureaus wachtposten. Voorts is de beurs loten en het opnemen van bank- osito's en verkoop van goud zijn boden. Amsterdam zal als sabota- worden beschouwd. Volgens onbe- tigde berichten zouden enige po- eke figuren zijn gearresteerd. In vas omstreeks elf uur an de zeven toestellen, die ndaag uit Athene moeten aanko- ra, nog niet geland. Ook was toen niet bekend hoe het zou gaan de negen vliegtuigen, die uit e naar Athene moesten vertrek- Sinds achttien dagen werd de iekse regering gelid door premier illopoelos, die door het goedkeu- /an de militaire staatsgreep zijn t aan de monarchie heeft willen ierstrepen. Papandreoe (80 jaar), n wie deze maatregel dus eigen- is genomen, is anti-monarchist, iorge Papandreoe en zijn zoon An- verwijten de koning sinds lang NAVO heeft in beginsel een rks voorstel aanvaard om atoom- jjnen te leggen langs de grens tus- Turkije en de Sowjet-Unie. De Turkse minister van Defensie, aanwezig was op een NAVO-ver- dering in Washington, waar dit be- it werd genomen, eiste dat Turkije bevoegdheid zal hebben de tot ontploffing te brengen, rover zal echter nog eerst on- fhandeld moeten worden. Turkije verklaarde, dat uit onlangs touden oefeningen gebleken is, dat beveiliging van de oostgrens on- Idoende is. Rusland heeft er 30 di- les op zijn gebied, terwijl Turkije zijn kant maar vijf heeft. De atoommijnen, waar Turkije om rraagd heeft, wegen 40 küo en bben eenzelfde uitwerking als >000 kilo dynamiet. Ze worden in dun bevolkte bergstreek een ideaal lensie-wapen genoemd. Omdat ze p onder de grond zullen worden ögebracht, bestaat er geen gevaar radio-actieve neerslag, zo werd Waard. WEERBERICHT Noordwestelijke wind De Bilt verwacht van heden- tot ^genavond opklaringen, afgewis- •d door buien. Matige tot krachtige de kust af en toe harde noord- stelijke wind. Vrij koud met in zuidoosten van het land kans op ïhtvorst (Opgemaakt om 11.15 uur). 22 APRIL op: 5.30 uur; onder 19.48 uur. ^■n op: 17.07 uur; onder: 4.59 uur. ^ater te Katwijk aan Zee: 1.27 13.48 uur; laagwater te 9.33 en ht nummer bestaat uit 26 pagina's. bemoeienissen met de politiek. Daardoor verloor Papandreoe sr. in 1965 zijn premierschap, toen hij een hooglopend geschil met de koning kreeg. Zoals bekend werd Papandreoe jr. enige tijd geleden beschuldigd van deelneming aan de samenzwe ring van de „Aspida", die de mo narchie had willen vervangen door een republiek. Kanellopoelos is sinds 3 april premier. Hij is leider van de (rechtse) Nationale Radicale Unie het parlement te krijgen. Vrijdag j.l. (ERE). Kanellopoelos is er niet in ontbond hij de volksvertegenwoordi- geslaagd een vertrouwensvotum van I ging en schreef verkiezingen uit. Evenals andere dagbladen ziet ook het Leidsch Dagblad zich ge noodzaakt de abonnementsprijzen m.i.v. 1 mei a.s. aan te passen aan het verhoogde prijspeil. Het Ministerie van Economische Zaken heeft tegen deze verhoging geen bezwaar. De abonnementsprijzen worden m.i.v. 1 mei a.s. PER MAAND 4,19 BANKGIRO'S Abonnees die hun abonnementsgeld per bankgiro voldoen, worden verzocht de bedragen van hun opdrachten te doen wijzigen. Adresvermelding bij betaling per bank is dringend gewenst. „Neen, mijne heren, dit is niet mijn laatste handteke ning, want ik ben niet van plan af te treden". Dit zei burgemeester Van Hall gis teren bij de ontvangst van Miss Toerisme van Singapore in het Havenrestaurant in de hoofdstad. (Van onze parlementaire redactie) De regeringsploeg van mi nister-president De Jong is gis teravond ondanks felle oppo sitie van P.v.d.A-, Democraten '66, P.S.P. en C.P.N- ongeha vend uit de kamerdebaten over de dinsdag afgelegde rege ringsverklaring tevoorschijn gekomen. Het nieuwe kabinet doorstond der schade een reeks van aanvallen op zijn beleid ,die in een vijftal ties waren verpakt. De moties, die betrekking hadden op de werkgele genheid, de ontwikkelingshulp, staatsrechtelijke vernieuwingen meer jarenplanning en de defensieuitga ven, werden alle door een eensge zind optreden van de regeringspar tijen verworpen. Moeite In de vrij roerige debatten had den de regeringsfracties echter wel moeite met het beleid van de nieuwe regering overeind te houden. Dat was niet in de laatste plaats het gevolg het actieve optreden van D'66, dat bij zijn pogingen om het kabi- netbeleid op sommige onderdelen om te buigen, opvallend veel steun kreeg de P.v.d.A. en de P.S.P. Dat was bijvoorbeeld het geval bij het voorstel mr. Van Mierlo om de ontwikke lingshulp drastisch op ie voeren door een aanpassing aan de beste dingsmogelijkheden van de arme landen. De regeringsfracties, die ge noegen namen met de toezegging de premier dat de hulp gelei delijk tot één procent zal worden op gevoerd, stemden tegen de motie, mr. Van Mierlo daartoe had in gediend. De motie werd verworpen met 95 tegen 42 stemmen. De ontwikkelingshulp ging ook de regeringspartijen ter harte. Mr. Bies heuvel (AR) had er zelfs extra be lastingmaatregelen voor over. Maar zü wilden niet de redenering volgen van mr. Van Mierlo, die de omvang van de Nederlandse hulp afhankelijk wilde maken van de bestedingsmoge lijkheden in die landen. „Men moet met eigen economische omstandigheden rekening houden", zei mr. Biesheuvel. „Dat zou ons binden aan iets. dat onmogelijk is te overzien", meende drs. Schmelzer (KVP) De liberale mr. Toxopeus zei, dat er afspraken waren gemaakt, niet te tornen viel. CH-fractieleider Mellema sprak van „een oncontroleerbaar avontuur". Mr. Biesheuvel rekende voor, dat bij het streefcijfer van één procent het reeds gaat om een opvoering van de hulp van 450 tot 800 miljoen gul den. Maar mr. Van Mierlo handhaafde zijn motie. Hjj haalde zich daarmee de beschuldiging van boerenleider Koekoek op de hals, dat D'66 zich drukker maakt over de ontwikkelings hulp dan over het eigen land. „Als we zo doorgaan zijn we binnenkort zelf ontwikkelingsland", aldus de fractieleider van de Boerenpartij. De motie van mr. Van Mierlo werd ver worpen. Vervolg op pag. 2 Burgemeester Van Hall van Amsterdam denkt er op het ogenblik niet aan af te treden. Dit zei hij gisteravond op vra gen van journalisten. De burgemeester bestempelde de publi- katie in ons blad, de Haagsche Courant en de andere GPD- bladen van de inhoud van het rapport-Enschede als een fabel. een ontslagaanvrage door de heer Van Hall. Maar dat is ook niet ge schreven. Dat de heer Van Hall moet heengaan is hoogstwaarschijnlijk be slist in de ambtelijke top van de be trokken ministeries Binnenlandse Zaken en Justitie). Laatste woord De zaak is formeel nog geen on derwerp geweest van kabinetsberaad en daardoor kon premier De Jong verklaren, dat er nog geen beslissing is gevallen, omdat het kabinet in deze het laatste woord heeft. Men moet voorts aannemen dat de heer Van Hall nog niet op de hoogte is van de ambtelijke beslissing in Den Haag. De regering heeft nog niet met hem gesproken en kennelijk Minister-president De Jong ont kende gisteren op vragen uit de Tweede Kamer eveneens, dat de be slissing over een ontslag van burge meester Van Hall al gevallen zou zijn. Dit is allemaal formeel juist. Maar ondanks die ontkenningen neemt men politieke kringen aan dat het heen gaan van de Amsterdamse burge meester slechts een kwestie van tijd Met name in de kringen van de tweede-kamerfractie van de PvdA wordt de materiële juistheid van het bericht erkend, ook al weigert frac tieleider Den Uyl officieel commen taar. Drs. Van Thijn wilde slechts meedelen dat het verzet in de Am sterdamse gemeenteraadsfractie van de tweede kamerfractie van de PvdA tegen Van Hall groeit. Uit de formele ontkenning van pre- ier De Jong valt op te maken, dat inderdaad nog geen sprake is van „Zo erg is het hier nog nooit geweest", Dit zei de heer A. F. van Dillen die door de gemeen te Rotterdam belast is met de leiding van de camping in Hoek van Holland. Hij is de initiatiefnemer van de anti olie-actie nadat gistermiddag op het strand bij Hoek van Holland olie (van de Torrey Canyon?) is ontdekt. Hjj sprak gisteravond over een stuk verontreinigd strand van t ien a twaalf kilometer dat met olie is be smeurd. De strookjes olie treden op breedtes van vijf tot twintig me ter, onderbroken door grote gedeel ten strand die onbesmet zijn Een bestrijdingsploeg bestaande uit vijftien personen met twee bull dozers, trekkers en zes vrachtauto kwam gisteravond om kwart voo acht in actie. De heer Van Dillen be sloot dezé hulpmiddelen in te scha kelen omdat de gebruikelijke metho de het 30 cm onder het zand ploe gen van de olie niet te gebruiken In angstige spanning wachtte men gisteravond in de Hoek óp het hoge water tegen middernacht. Zou dat Bij het licht van koplampen van auto's en trekkers is men gis teravond begonnen met het schoonmaken van het strand bij Hoek van Holland, dat door stro ken olie is besmet. Mogelijk is de olie afkomstig van de Torrey Canyon. meer olie op Nederlandse stranden brengen? Het is niet gebeurd. De olievlek tussen Hoek van Holland en s'-Gravenzande heeft zich van nacht niet verder uitgebreid. Wel is op het strand van Ter Heijde een lichte olievervuiling langs de vloed lijn geconstateerd, maar zij was van geringe omvang. Het opruimings- werk bij Hoek van Holland dat gis teravond om 11 uur was gestaakt in verband met de vloed, is vanochtend om zeven uur voortgezet. Ook is enige olie doorgedrongen binnen de pieren van Hoek van Hol land. Een stuk zandachtig gebied is hier met een klein smerig olielaagje bedekt, maar de schade valt nogal Het ministerie van Verkeer en Waterstaat is van oordeel dat de ver ontreiniging bij de Hoek niet van zo danige aard is om/zich zorgen te maken. ADVERTENTIE rubber banden grashoogte en messen stelbaar. Eén van de tientallen merken gras maaiers voor elk gazon MOTOR- EN ELEKTR. MAAIERS demonstreren wij vrijblijvend bij U thuis, op Uw eigen gazon. KOOP BEWUST KOOP GOED VRAAG ADVIES BIJ ONZE ERVAREN VAKMENSEN Nieuwe Rijn 50 Tfn 20824 (01710) ADVERTENTIE Kan ook gefinancierd worden in 6 - 12 - 18 maanden. Ie aanbetaling van f90.— Hogewoerd 6668 - Tel. 31292 - Leiden De kwestie-Van Hall kwam giste ren in de Tweede Kamer uitvoerig aan de orde. Premier De Jong ont kende dat de beslissing over een ont slag van burgemeester Van Hall al gevallen zou zijn. Wel zei hij dat het rapport van de commissie-En- schede eindigt met zeven beleidsvra gen, die de regering moet beant woorden (Er hoeft niet aan te worden getwijfeld dat een van die vragen de vervanging van burgemeester Van Hall betreft). Zodra dat is gebeurd zullen de betrokkenen van de ant woorden in kennis worden gesteld, waarna het rapport voor publikatle zal worden vrijgegeven. Dat zal op korte termijn geschieden, aldus de heer De Jong. ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE Uit het Leidsch Dagblad van 23 april 1867: Eerlang zullen wij ons kunnen verheugen in het be zit van postzegels voor druk werken. De vervaardiging dei betaalde zegels wordt voorbe reid. Op het Champ de Mars te Parijs staat eene restauratie, door de commissie voor de tentoonstelling opgericht, waarin men zeer goedkoop te recht kan. Wanneer men zich loil vergasten op brood, soep ossevleesch, kaas, groenten en een kar af je wijn. dan be taalt men daarvoor slechts 85 centimes.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1