Cabinet rustig ontvangen LEES feel aandacht )or hoofdstad Volop lente in Bollenstreek Pers afgestraft V [OOFDSCHOTEL ractieleiders van regeringspartijen vriendelijk en enigszins afwachtend Indonesië vraagt West-Irian om meer begrip JOEGOSLAVIË EN ROEMENIË DOEN NIET MEE Ontvluchte gevangene gearresteerd Kunstschatten uit Nepal Kleurenpracht in Keukenhof 0NDERDAG 20 APRIL 1987 LEÏDSCH DAGBLAD (Van onze parlementaire redactie) nieuwe kabinet heeft het gisteren in de Tweede Kamer ïoeilijk gehad. De commentaren van de regeringsgezinde ■voorzitters waren vriendelijk en enigszins afwachtend- wrnaamste opposant, de socialistische fractievoorzitter )en Uyl, beperkte zich tot een algemene veroordeling van frs, die het kabinet-De Jong wil gaan volgen. De vaagheid regeringsverklaring weerspiegelde zich in het antwoord 11a alle elf sprekers, die gisteren het woord voerden. luidefykste taal werd gesproken door de fractievoorzitter Van \wn Democraten '66, die zijn parlementaire entree begeleidde m geslaagde eerste rede. Mr. Van Mierlo kondigde de indiening ieemoties aan (een over uitbreiding van de ontwikkelingshulp, ter een economisch programma op wat langere termijnen je een initiatiefwet in te dienen inzake de verantwoordings- tan de burgemeester. elftal fractievoorzitters, dat bijna twaalf uur lang com- jaf op de dinsdag afgelegde srerklaring besteedde de lijd aan de formatie van het De Jong en het voornemen kabinet om een staatscom- oor de grondwet en het kies- te stellen. Ook aan de werk- eid, de financiële politiek, bleem „Amsterdam" en de ilingshulp werd vrij wat besteed, ie regeringsverklaring zelf is veel gezegd. Drs. Den Uyl ■aag". Mr. Van Mierlo n „werkelijke visie". Bij de nlutionaire fractievoorzitter heuvel riep de verklaring veel ep, die hij echter wilde be lt Prinsjesdag als het beleid kabinet wat duidelijker uit zal komen. Hij wenste het de menselijkheid toe van het Marijnen, de visie, vaart en ngskracht van het kabinet- de financiële soliditeit, de erichtheid en het vertrou- het volk van het kabinet- Mr. Toxopeus (V.V.D.) zag jeringsverklaring „een even benadering van de indivi- rger in de hedendaagse sa- Drs. Schmelzer (K.V.P.) „een evenwichtig stuk, dal I ge en veilige leiding belooft" I elyk-historische fractievoor- Kllema vond de bescheiden armee het nieuwe kabinet senteert „een deugd die ve en afgeleerd". atie te verwachten was, is het van de P.v.d.A. bij de for steren nog weer eens uit sproken. Drs. Den Uyl was die onverkort bleef vast- lan de stelling dat de Biet zichzelf heeft uitgescha- Bt moeizame verloop van de als geheel hadden zowel nelzer als de heer Mellema opbeurende opmerkingen, lesheuvel was van mening, iljze van formeren 't kabi- :niet vergroot. Mr. Toxopeus niet zo bijster te spreken gang van zaken, i drs. Den Uyl had na de bte verkiezingsuitslag de een voorbeeld moeten zijn, was het juist niet. Het iwaar van mr. Van Mierlo de formatie de behoefte rnwing juist helemaal niet gestaan. grondwetsherziening en verandering van het kiesstelsel in te stellen werd vooral door de confessionele fractie voorzitters met instemming bespro ken, al sprak mr. Biesheuvel de waarschuwing uit dat de herziening van het kiesstelsel niet gebruikt mag worden om de kleine fracties uit het parlement te weren. Voor radio-Djakarta heeft een niet met name genoemde commentator een beroep op de bevolking van West-Irian gedaan om begrip te heb ben voor de huidige moeilijkheden van Indonesië en de pogingen van de centrale regering ter oplos sing van de problemen van West- Irian te steunen. De regering had de problemen van de Papoea's niet vergeten, maar de achterstand in West-Irian was van dezelfde aard als die in andere ge bieden van Indonesië. De commentator bracht hulde aan zekere groepen Papoea's, die „de moeilijkheden van de regering be grepen en deelnemen aan het ont wikkelingswerk in West-Irian". Eerder zijn er berichten versche nen waarin gesproken werd over onlusten in West-Irian en gezegd werd dat honderden Papoea's naar Australisch Nieuw-Guinea waren getrokken in verband met de slech ter wordende economische toestand. Italiaanse prenten in Arnhem In het Gemeentemuseum in Arn hem zal naar aanleiding van het al daar te houden jaarlijks congres van de Dante Alighieri-verenigingen in Nederland op 22 april een tentoon stelling geopend worden onder de ti tel „Italiaanse prenten uit de 18de eeuw", afkomstig van de collectie Museum Boymans-Van Beuningen. Joego-Slavië en Roemenië zullen de topconferentie van Europese com munistische partyen in Karlovy Va ry «Karlsbadboycotten. De Joego slavische partij nam deze beslissing tijdens een vergadering die voorge zeten werd door president Tito. Roe menië neemt hetzelfde standpunt in. De conferentie, belegd door de Sowjet-Unie, zal zich bezighouden met kwesties betreffende de veilig heid in Europa alsmede de West- duitse politieke stappen ten opzich te van de Oosteuropese landen. Roe menië heeft eerder dit jaar diploma tieke betrekkingen aangeknoopt met de regering in Bonn. Hierop volgde een scherpe reactie van Moskou waardoor de plannen van enkele an dere Oosteuropese landen om het voorbeeld van Roemenië te volgen niet doorgingen. Een van de drie gevangenen, die dinsdag in Amsterdam uit een po litiewagen wisten te ontsnappen, is aangehouden. De Rijkspolitie in Cuyk arresteerde hem gisteravond op het station in deze plaats. In de loop van de nacht is hy voor verhoor naar Amsterdam overgebracht. De vluchteling werd in Cuyk door de Rijkspolitie mannen opgewacht. Het was de politie bekend, dat hij in deze plaats een contactadres had. De twee andere ontsnapten, zijn nog steeds voortvluchtig. leisel ■nemen van het nieuwe ka- Mr. VAN MIERLO goed debuut Mr. Van Mierlo stelde voor de taak van de commissie pas vast te stellen na een kamerdebat en vroeg het ka binet het parlement gelegenheid te geven tot periodieke discussies over interim-rapporten van de commissie. Van verschillende zijden werd gis teren aangedrongen op herinvoering van de fiscale faciliteiten ter bevor dering van de investeringen. Onder enderen door mr. Toxopeus. Drs. Den Uyl was de spreker die de meeste aandacht besteedde aan de werkloosheid. Hij vond, dat het tempo van de woningbouw versneld moet orden en dat het kabinet financiële i een staatscommissie voor steun moet verlenen aan de textiel- ADVERTENTIE ANNEKOEKEN IET VLEESWAREN! Pannekoeken met lunch- - bak 3 niet te dun gesrïe- n plakken aan weerszijden licht zin. Parmekpekenjr^ bak 4, 5 plakken rookworst licht de boter. Spekpannekoeken - voor elke pannekoek 3, 4 'kken rookspek. Hampannekoe- 5 bak voor elke pannekoek 2 akken ham. Smullen maar, jon- insl kjblikatie van Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven Van links naar rechts de mi nisters Klompê, Witteveen, De Jong, Bakker, Beernink en Lardi- nois achter de regeringstafel. Midden achtergrond staatssecre taris Keizer. industrie. Mr. Toxopeus vroeg zich af of de regering ook niet handelspo litieke maatregelen moet nemen ter bescherming van de textiel. Amsterdam Bij de bespreking van het pro bleem-Amsterdam vroegen zowel drs. Den Uyl en mr. Van Mierlo als mr. Toxopeus om spoedige publikatie van het eerste rapport van de commis- sie-Enschede dat reeds eind vorig jaar werd uitgebracht. Mr. Van Mier lo, die voor Amsterdam een nieuw seizoen vreesde van „honden met agenten aan de lyn", vond dat de leiding van de hoofdstad opnieuw faalde. Mr. Toxopeus ziet het wei nig anders: de autoriteiten zijn op nieuw in gebreke gebleven Drs. Den Uyl, die de sfeer inAmsterdam op nieuw explosief noemde, vroeg of het waar is dat er op 1 mei een militaire parade zal worden gehouden met uit gerekend de mariniers voorop Hat beleid inzake de ontwikke lingshulp ontmoette vooral bij de lei ders van de regeringsgezinde fracties instemming. Mr. Van Mierlo zei een motie te zullen indienen ais de ont wikkelingshulp niet. nog meer wordt verhoogd en een onaantastbare prio riteit krijgt. Kleine fracties Vier van de vijf kleine partijen in de Tweede Kamer hebben gister avond bij de voortgezette behande ling van de regeringsverklaring de drang naai- staatsrechtelijke hervor mingen bekritiseerd. „Als de B.P. met het districtenstel sel als inzet bij de verkiezingen was gekomen, had men ons verweten de klok 50 jaar terug te willen zetten", zei boerenleider H. Koekoek. Hij sprak zich uit voor een kiesstelsel, waarbij 75 zetels in districten worden gekozen en de overige 75 over de partijen worden verdeeld in volgorde van grootte. Ook de fractieleider van de SGP, ir Van Dis, was sceptisch evenals de h eer P.Jongeling van het GPV. De communistische fractievoorzit ter Bak"/:r vond dat de pogingen tot verandering van het kiesstelsel sa menhangen met de groei van het fascisme in Nederland. ,Een kabinet met een sterk con servatief karakter", zo oordeelde de heer Lankhorst, fractieleider van de PSP. Hij zag een gelijkenis met de ranselpartij van de marine in het Centraal station in Amsterdam „Wanneer degenen, die de zaak eigenlijk moeten opknappen verstek laten gaan komt de marine". De heer Lankhorst oefende kritiek op het sociaal-economische deel van de regeringsverklaring. Volgens hem wordt het accent te sterk op parti culiere investeringen gelegd. De vertegenwoordiger van het Ge reformeerd Politiek Verbond, de heer P. Jongeling, bleek in de regerings verklaring vooral het eigen gezicht van de confessionele partijen te mis- Vlees noch vis De fractieleider van de Boeren partij, de heer H. Koekoek, vond het kabinet-De Jong niet rechts genoeg. De regeringsverklaring vond Lij vlees noch vis en hij had dan ook weinig verwachting van het kabinetsbeleid. Dat de nieuwe regering met geen woord over de PBO had gerept vond hij onbegrijpelijk. De heer Koekoek deed een aanval op de politiek van de grote partijen. „Zij beloven veel, maar wat het oplevert is alleen maar werkloosheid, zei hij. Veel gezinnen moeten rondkomen van f 90.in de week en die boerenleider vond het een schandaal dat het aan de com munisten wordt overgelaten daarte gen te ageren. De communistische fractievoorzit ter Bakker besteedde gisteren een opvallend groot deel van zyn spreek tijd om duidelijk te maken dat er in de CPN helemaal geen opstand aan de gang is. Verhalen daarover wa ren volgens hem alleen maar het re sultaat van „gefrustreerde voorlich ters". Met het nieuwe kabinet was hy snel klaar: een „opgedirkte VVD, beter gezegd een VVD met een kruisje". Van 26 april, als de Koning van Nepal de expositie h eeft geopend, worden in het Gemeentemuseum in Den Haag kunstschatten uit het ge boorteland van Boeddha, het Ko ninkrijk Nepal in de Himalaya, ten toongesteld. De expositie, die duurt t/m 25 juni, werd eerder gehouden in Villa Hügel in Essen. Zij werd sa mengesteld door prof. dr. Ea Wald- schmidt uit Göttingen. Ruim 100 voorwerpen worden ge toond. In praktisch alle worden re ligieuze elementen en symbolen ge vonden, zowel in de stenen, bronzen, potten, en ivoren sculpturen en in de voorwerpen van aardewerk als in de gouden voorwerpen, die bij de huise lijke eredienst werden gebruikt. De collectie omvat de periode van de 6e eeuw voor Christus, waarin Boeddha werd geboren, tot de 19de eeuw. Opvallende voorwerpen zijn: „De geboorte van Boeddha", een kalksteenrelief uit de negentiende eeuw, „Siwa met zijn gemalin Uma", een kalksteenrelief uit de 8ste of 9de eeuw, een een op stof geschilderde Vajravarah, de vrouwelijke personi ficatie van de zinnelijke hartstocht. Er zijn ook geïllustreerde hand schriften, zoals een boek ober dier geneeskunde. Aan de plastieken vindt men vele edelstenen: diamant splinters, robijnen, smaraden, saf fieren, granaten en turkooizen. Door de koude nachten van de afgelopen week bloeien in de Bollenstreek nog steeds volop late witte en gele narcissen. Er komen nu dagelijks meer hyacinten en tulpen in bloei, waar door de streek tussen Leiden en Haarlem het komende week einde één kleurig mozaïek zal zijn. In Lisses Keukenhof hebben de crocussen het bloementapijt verlaten om plaats te maken voor de tulpen, die langzaam be ginnen te kleuren tussen de veelheid van bloeiende narcissen, tulipa's, kleine bolgewassen en geurende hyacinten. De grote verwarmde kas in de lusthof van Jacoba van Beieren biedt ook thans nog een rijke verscheidenheid aan tul pen en in de koude kas begint nu ook leven te komen. Op het voetbalterrein van de personeelsvereniging Paleis Soestdijk heeft de pers gister avond een zware afstraffing ge kregen van marechaussees, re chercheurs en paleispersoneel. Het „paleiselftal" schijnt met 61 te hebben overwonnen, hoewel optimistische berichten van 51 spreken. Maar het ging niet om de doelpunten, wel om een soort verbroedering te vieren. De 22 vertegenwoordigers van de Ne derlandse en Duitse pers (de spelers werden in de tweede helft ververst) werden voor de wedstrijd zorgvuldig vergast op beschuit met muisjes en in de lang verbeide rust op een taart uit de paileiskeuken maai' die besloot men toch maar na af loop op te eten. Prins Claus versoheen toen het eerste elftal van de peis met een 20 achterstand het veld verliet. „Heeft Van Asbeck een doelpunt gemaakt?" wilde hij weten. Zijn secretaris die voor het eerst een voetbal aan raakte, had dat nog niet gedaan en zou wel in de tweede helft het zogenaamde bruine monster dat zich toch aardig liet aan zien in het doel prikken. „Wat zijn die persmensen dik geworden", grapte de Prins. ,Dat is van het wachten op uw baby", was het weerwoord. Dat geloofde hij wel, maar de Prins dacht dat. het bierdrinken er ook aan had meegewerkt. In zijn blauwe Porsche had hij een krat. meegebracht voor dorstige voetballers en in de kleedkamers dronk hij mee: zo uit de fles. Prins Claus moest de aftrap voor de tweede helft verrichten. Hij deed dat twee keer, vanwege de camera's en de goede plaat jes, met wat in het voetbaljar gon een linkse punter wordt ge noemd. Na afloop zei de Prins: „Jam mer dat jullie hebben verloren, maar het is goed dat de pers ook eens verliest". Ter herinnering aan hun ne derlaag gaf hij de Journalisten een prijs: een zilveren voetbal op een houten voetstuk met een voetballertje. „Kunnen wij u bij ons ver wachten in het perscentrum?" wilden de journalisten weten. Prins Claus: „Dat kan ik over veertien dagen nog altijd doen. Kom. we gaan maar weer naar Drakensteyn. Weer wachten", zei hij gelaten. „Het wachten wordt vervelend", zei de pers. „Ja" zei de Prins, ,en niet alleen voor de pers". Of het wachten nog lang zou duren wilde of kon hij niet zeggen. Rest ons nog over de voetbal wedstrijd te vermelden dat de beide grensjagers de hele tyd hun oranjevlaggen in top had den. Prinses Beatrix en Prins Claus hebben gisteren een bezoek ge bracht aan kennissen in Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9