^Bouw brug in Haagweg ikost ruim f. 3.5 miljoen Deltaplan voor universiteiten Werkzaamheden beginnen dit jaar DANKDIENST INLEIDEN Pleidooi Ned. Studentenraad: Tot nu toe te traag Zes weken geëist tegen Leids student N. van Dee voorzitter CH.U. - Leiden AFSCHEID COMMISSARIS VAN POLITIE Promenade" door la" Bourgogne IIL ij DERDAG 20 APRIL 1967 LEIDSCH DAGBLAD Voorstellen aan Leidse raad Simavi-collecte De in Leiden gehouden Simavi-col lecte (steun in medische aangelegen heden voor Inheemsen) reeft dit jaar een prachtig bedrag opgebracht. In totaal werd ruim f 8811.- voor dit doel afgestaan. 1 BURGERLIJKE STAND LEIDEN Dirk, zn. van F. Mulder en M. Kooi- stra; Maria Antonla Gertrudls, dr. van A. J. M. van den Bosch en H. Beers; André Martin, ziv van D. van Duijn en L. Kulk; Michel, zn.. vtun P. Phlllppo en J. J. de la Rde; Arendje WUhelmlna, dir. van W. van Duljn en C. RemmelzwaalRudolf Maria. 231. \an C. H. van der Voort en C. M. Ammerlaan; Arend Willem, zn. van D. Kraijenoord en T. C. Remmelz-waal Theodoras Wilhelmus, zn. van T. W. C. Looije en G. M. J. van der Ende; Mar cel Theodorus Johannes, zn. van T. F. W. Warmenhoven en T. M. van Se len; Gerardius Quirinus Theodoor, van G. T. Cosmann en M. G. Molen kamp; Helena Cornelia Adrlana, van W. J. J. van Winden en C. A. M. van der Ham; Diana Elisabetr, dr van <3. J. Riemsma en E. M. Koper; Anlita, dr. van N. Luljendfljk en C. A. Hofker; Angela Petronella FrancLsca dr. van W. P. I. Holswilder en G. C. H. W. van Glabbeek; Hulhert, zn. van H. Lekx en W. H. van Weelderen. OVERLEDEN. C. M. Harte, 70 Jaar, echtgenote van D. G. C. van Aken; N. Arentsen, 65 jaar man; H. Goedhart, 71 jaar, man. Nog in de loop van dit jaar zal de provincie beginnen met de bouw van een brug in de Haagweg, de z.g. Waddingersluis, ter hoogte van „De Vink". De totale bouwkosten, welke op voet van gelijkheid voor rekening van de provincie en Leiden ko men, worden begroot op f 3-700 000. De bouw van deze brug vormt een onderdeel van het plan tot de omlegging van de vaarroute langs Leiden, waarvoor de gemeente reeds vorig jaar een bedrag van f 1.200.000 beschikbaar stelde. Hooghkamerbrug 'w in aanbouw W Dit krediet was de Leidse bydra- jg c je in de kosten van de bouw van de Hooghkamerbrug, waarmee in- 20-j niddels een aanvang is gemaakt. Komen de kosten vein onderhoud met inbegrip van de bediening, van de Hooghkamerbrug voor rekening van de provincie, voor de te bouwen brug in de Haagweg komen deze voor rekening van de gemeente. De nieu- Waddingersluisbrug ligt op grondgebied van de gemeente, terwijl de Hooghkamerbrug in een provin ciale weg ls gelegen. Met het oog op de bouw van de brug in de Haagweg stellen B. en W. de raad, die 2 mei bijeenkomt, voor een krediet van f 1.850.000 beschik baar te stellen. Stoom voor „Boerhaave" Ten behoeve van de verwarming in de universitaire woonwijk „Boerhaave" heeft het bestuur van Stichting „Boerhaave" de ge meente verzocht met ingang van het komende stookseizoen stoom te wil len leveren. Voor de aansluiting van deze woonwijk op het stoomnet der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit moet een stoomleiding worden gelegd van de spoordijk af aan het Boerhaave-gebouwen- complex. De leiding zal geheel on dergronds worden gelegd en het be gin vormen van de toekomstige ring leiding, welke is geprojecteerd ter vergroting van de bedrijfszekerheid e stoomlevering aan reeds be staande afnemers. Voor de aanleg van de leiding en het opstellen van de apparatuur, die nodig is om de warmte over te bren gen in het bestaande centrale ver warmingssysteem, zal een krediet be schikbaar moeten worden gesteld van f80.000. Onbewoonbaar De Dienst van Gemeentewerken heeft een onderzoek ingesteld naar de toestand van 98 panden (waar- 6 woningen) in het bouwblok, begrensd door de Zuidsingel, de Oos terkerkstraat en de oostzijde van de ADVERTENTIE FRIESE STAART. EN STOELTJESKLOKKEN, ZAANSE- EN SCHIPPERTJESKLOKKEN Diverse ANTIEKE STIJLKLOKKEN, moderne SCHOORSTEEN. EN WANDKLOKKEN In ruime keuze en de beste merken HORLOGER v.d. WATEP Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig 's maandags gesloten. Waardgracht. Deze bebouwing is be grepen in het plan voor sanering van het gebied HerengrachtZijl singel, waar het systematisch wo- ningonderzoek is aangevat. Uit het onderzoek is gebleken, dat 71 van de 86 woningen ongeschikt voor bewoning moeten worden ge acht. Het betreft hier de woningen Waardgracht 125, 129, ,131, 135, 137, 141, 143, 145, 159, 163, 165, 173, 175, 177, 183 en 185, Zuidsingel 45a, 47, 49 en 51, Looierstraat 9, 9a, 11a, 17, 19, 23, 25, 27, 29, 38, 40, 42, 44, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58„ 59, 60, 61, 63, 65, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 74, 76, 78, 80, 82, 84, 86, 88, 90, 92, 94, 96, 98 en 100. Hiervan zijn 63 wo ningen eigendom van particulieren en 8 woningen eigendom van de ge meente. De woningen kunnen niet meer door het aanbrengen van ver beteringen in een bewoonbare staat worden gebracht. B. en W. zijn mitsdien van oor deel, dat de woningen onbewoonbaar dienen te worden verklaard. De ter mijn van ontruiming ware te stel len op zes maanden na de dag, waarop het besluit tot onbewoon baarverklaring van kracht zal zijn geworden. De vergoeding, welke door raads leden voor het bijwonen van een raadsvergadering wordt genoten, be draagt sedert 1 januari 1964 respec tievelijk f30 en f20 per lid per bij gewoonde middag-, onderscheidenlijk avondvergadering In verband met de wens van de raad om 's avonds te gaan vergade ren en mede gezien de ontwikkeling van het loon- en prijspeil in de af- Kampioenschap schaken scholen Chr. Lyceum in halve finales In maart en april zijn de voor ronden gespeeld voor het Nationaal kampioenschap schaken voor School - zestallen, georganiseerd door de KNSB. Tot de vier teams, die de strijd om de landstitel mogen voort- zetten, behoort dit jaar een zestal van een onder de Leidse Schaakbond ressorterende school, het Christelijk Lyceum Kagerstraat. De schaakclub van deze school be reikte dit resultaat na successen in de fcientallencompetitie (wisselbeker voor schoolteams)de zestallencom- petitie (scholenkampioenschap van de Leidse Schaakbond) en in de voorronden voor het Nationaal kam pioenschap ScLoolzes tallen. In de halve finales van het natio naal kampioenschap voor School- zestallen moet het Christelijk Ly ceum Kagerstraat aantreden tegen de kampioen van de Hoofdstedelijke Schaakbond, het Christelijk Lyceum- West in Amsterdam. In het verleden heeft slechts éénmaal een school team uit het gebied van de LSB het zover gebracht en dat was eveneens het Chr. Lyceum in 1965. Dit zestal werd in de halve eindstrijd kansloos verslagen door de kampioen van de Haagse Schaakbond. Het Chr. Lyceum Kagerstraat ver schijnt met het volgende zestal: Ver- bree (Schaakclub Alphen), Scherpe- nisse (SC. Noordwijk), Passchier (LSG), De Raad (SC Katwijk), Van Steenwijk (Katwijk) en Meirink (SC. Rijnsburg3. Reserve is de Ru van Philidor. Bij winst op zaterdag 29 april komt het zestal waarschijnlijk op 6 mei in de eindstrijd. De Waddingersluis in de Haag weg. Op deze plaats komt een moderne brug, waardoor straks het scheepvaartverkeer in de vaarroute langs Leiden zal wor den geleid. (Foto L.D./Holvast) gelopen jaren, achten B. en W. ter men aanwezig wijziging van de gel dende vergoedingsregeling voor te stellen. Een vergelijking van het bedrag der vergoeding met dat, toegekend in een aantal andere gemeenten, heeft B. en W. tot de conclusie geleid dat een vergoeding van f40 per lid per vergadering, waarbij voor meer bij eenkomsten op dezelfde dag de ver goeding slechts eenmaal wordt ge noten, alleszins redelijk is te achten. Tussen de vele voorstellen van het college bevindt zich een voorstel van de burgemeester om Ged. Staten te berichten, dat de Leidse raad ak koord kan gaan met de suggestie van G.S. om de jaarwedde van de wethouders m.i.v. 1 januari jl. te ver hogen op het maximum, dat geldt voor gemeenten van 100.000 tot 125.000 inwoners. Lainmenschansplein Het college deelt de raad verder mee, dat de totale kosten van het inmiddels gereed gekomen Lammen- schansplein f589.509 bedragen. Hier van komt een derde gedeelte ten las te van de gemeente (f196.503). De provincie zal in de toekomst zorg dragen voor het onderhoud van het gehele plein, met inbegrip van de groenvoorzieningen. Overige voorstellen Behalve het door ons reeds gepu bliceerde voorstel inzake het aanstel len van een adviseur voor het open baar voortgezet onderwijs (mej. dr. A. M. M. Smit), komen deze middag de volgende voorstellen aan de orde: Ruiling (met de NV Philips Gloeilampenfabriek in Eindhoven) van enkele perceelsgedeelten grond in de Waard; Vaststelling van de vergoeding vakonderwijs bijzonder b.l.o. over 1965; idem bijzondere scholen voor g.l.o., v.g.l.o. en u.l.o. over 1965; De uitbreiding van het leerplan van de Chr. lagere technische school met een avondcursus gezel stukado ren nodig te oordelen; Het verlenen van een vergoe ding in de kosten van wetenschap pelijke begeleiding van het onderwijs aan enkele lagere scholen, t.w. open bare school Zuidsingel, prot. chr. school Pasteurstraat en r.-k. school Haarlemmerstraat 240. Bij geboorte Prinsenkind De Oecumenische Raad van Ker ken en het Dekenaat van de R.-K. Kerk In Lelden beleggen na de blij de gebeurtenis in het gezin van Prinses Beatrix en Prins Claus een bijzondere kerkelijke bijeenkomst in de Pieterskerk. Deze dienst zal door voorgangers van verschillende ker ken worden geleld. De samenkomst vindt des avonds om 8 uur plaats op de dag van de geboorte, indien de bekendmaking vóór 2 uur in de namiddag geschiedt of op de dag daarna indien de ge boorte na 2 uur in de namiddag wordt bekendgemaakt. Indien de be kendmaking des zaterdags na 14 uur of des zondags vóór 16 uur geschiedt, dan wordt de dank vertolkt in de normaal vastgestelde diensten van de verschillende kerken. Vindt de be kendmaking plaats des zondags na 16 uur, dan wordt de kerkelijke sa menkomst gehouden op maandag avond 8 uur ln de Pieterskerk. De Nederlandse Studenten Raad NSR heeft aangedrongen op de opstelling van een „deltaplan'' voor het wetenschappelijk onderwijs- Deze suggestie is neergelegd in een schrijven van het NSR-bestuur aan de leden van de Tweede Kamer- Hierin spreekt het NSR-bestuur zijn teleurstelling uit over het feit dat in de gisteren afgelegde regeringsverklaring slechts een korte passage aan het onderwijsbeleid van het nieuwe ka binet is gewijd. „In de komende j aren zal het noodzakelijk zyn grote aandacht te besteden aan de ontwikkeling van het wetenschappelijk onderwas. De snelle groei van het aantal studen ten en de tot nu toe te trage aan passing zullen in de toekomst tot on overzienbare problemen leiden en wellicht tot een door de feiten af gedwongen numerus-clausus", aldus het NSR-bestuur. Het bestuur pleit daarom voor de opstelling van een „deltaplan" voor het wetenschappelijk onderwijs in de komende regeringsperiode, dat moet getuigen van een verantwoord beleid op lange termijn op alle belangrijke gebieden van het wetenschappelijk onderwijs. In zijn brief wijst het N.S.R.- bestuur er op, dat in het algemene financiële schema voor de universi teiten en hogescholen voor het tijd vak 19671970 al voldoende re kening ls gehouden met de belang rijke overschrijding van de progno- Inbraak in benzinestation In de nacht van dinsdag op woensdag is ingebroken in een ben zinestation aan de Lammenschans- weg in Leiden. De daders hebben zich toegang verschaft door een ruit te vernielen. Uit een bureaulade werd een doos met f172,- weggeno men. Bovendien maakten de inbre kers een bedrag van f 19,50 aan wisselgeld buit. Voor belediging van Koningin De procureur- generaal bij het Haagse Gerechtshof heeft gisteren 'n (half voorwaardelijke) gevangenis straf van zes weken geëist tegen een 24-jarige provostudent uit Leiden die op de dag vóór Prinsjesdag vorig jaar in de Leidse universiteitsgebouwen een aantal pamfletten had verspreid met afbeeldingen welke beledigend waren voor H.M. de Koningin. De Haagse politie rechter had de student dezelfde straf opgelegd. Ver dachte verklaarde tegen het vonnis in hoger beroep te zijn gekomen om dat de rechter z.i. „te geëmotio neerd" was geweest en omdat hij niet zou hebben geluisterd naar verdach- tes verweer. Voorts maakte de stu dent bezwaar tegen een gedeeltelijke voorwaardelijke straf, „omdat Ik daardoor word gehinderd in mijn po litieke activiteiten". De student gaf toe inmiddels tot het inzicht te zijn gekomen dat de afbeelding van H. M. de Koningin ln een niet nader te omschrijven pose achter een raam „smakeloos en grof" is te noemen, maar hij meende toch niet dat er een belediging in zit. Ver dachte zei voorts verbaasd te zijn geweest over de deining die deze ge schiedenis heeft teweeg gebracht, terwijl hij daarentegen niet is ver volgd voor de rel die hij heeft ont ketend op de publieke tribune in de Tweede Kamer tijdens het Vietnam- debat. De procureur -generaal wees er op dat er genoeg mogelijkheden zijn te gen de monarchie te demonstreren zonder de wet te overtreden. Het pamflet diende trouwens geen enkel demonstratiedoelhet was alleen maar beledigend jegens het Koning schap, aldus de procureur-generaal. Arrest 3 mei. ses met betrekking tot het aantal studenten ln 1970. „Dit beleid en de nu aangekon digde noodzaak tot temporisering van de onderwijsuitgaven lijken ons niet bepaald de wegen waarlangs het de universiteiten en hogescholen mo gelijk gemaakt kan worden hun taak naar behoren te vervullen". Tenslotte dringt het NSR-bestuur er bij de Tweede Kamer op aan by de debatten over de regerings verklaring voldoende aandacht te besteden aan de problemen rond de ontwikkeling van het wetenschappe- ïyk onderwijs in ons land. ADVERTENTIE verhoogde zijn levensverzekering en wat het leuke is, het kost hem niets meer... En dat kan ook üw man! Wanneer hij nu deelneemt aan het Premie Spaarplan en elk jaar 500,- aan premie betaalt, dan krijgt hij vanaf 1972 ieder jaar honderd gulden terug van het Rijk! Belastingvrij I Dit geld kan hij dan weer gebruiken voor het verhogen van zijn levensverzekering. Honderd gulden meer premie betekent een forse stijging van het verzekerd bedrag. (Tenzij u voor die honderd gulden liever een leuk jurkje koopt Praat in ieder geval eens met uw man over dat Premie Spaarplan. Alle levensverzekeringsmaatschappijen en assurantie tussenpersonen zullen hem graag inlichten. PREMIE SPAARPLAN Basis voor persoonlijk bezit De heer N. van Dee is gekozen tot voorzitter van de afdeling Leiden van de C.H.U. De heer Van Dee volgt in deze functie de heer G. van der Vliet op, die op medisch advies enkele werk zaamheden moet laten rusten. Hecht contact met jongeren gewenst De benoeming van de heer Van Dee viel gisteravond tydens de in restaurant Van der Heyden gehouden jaarvergadering van deze afdeling. De heer H.J. Mattheus, die als vice-voorzitter de leiding van deze avond had, schonk in zyn inleidend woord aandacht aan de in februari gehouden verkiezingen voor leden van de Tweede Kamer, waarby van ADVERTENTIE GEMEENTE LEIDEN Op 1 mei as. zal de heer J. DREEUWS, commissaris van Politie, in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftyd. zyn functie beëin digen. Voor de bevolking van Leiden bestaat gelegenheid afscheid van hem te nemen tydens een openbare receptie op donderdag 27 aprü as. van 16.30— 17.30 uur in de burgerzaal van het Stadhuis. De Burgemeester van Lelden, VAN DER WILLIGEN. Met de Franse kring „Ik houd veel van Nederland, dat voor mi) maar twee bezwaren heeft: ze eten er geen Frans brood en de bodem ls er te plat" zo vertelde prof. Jean Nolret gisteren ln 't Leidse Academiegebouw. Hy hield daar voor de „Cercle Cul- turel francais" 'n lezing over „La Bourgogne romance". Een en ander door middel van een „promenade" tan de hand van (voortreffeiyke) kleuren dia's door ,Ja" Bourgogne, dat door „le" Bourgogne nog groter bekend heid in de wereld geniet dan door de Bourgondische sculpturen. Wat de 11de en 12de eeuwse ro- maanse kunst betreft, prof. Noiret liet de ontwikkeling zien in de ver rijking van de zuilkapitelen van geo metrisch ornament nasr dier- en mensfiguur en naar volledige by bel- se of kerktraditionele voorstellingen. Interessant was te kunnen zien, hoe ADVERTENTIE een bepaald plantaardig detail in een kapiteel gaandeweg uitgroeide tot een Christus-kop. Prof. Noirets voorkeur voor beeld houwwerk bracht hem er toe, ook afbeeldingen van altaren en van de halfronde tympanons boven kerkdeu ren te laten verschijnen en in voor niettemin hoog expressieve reliëfte- Kenigen. Met name cue van de abuy- kerk van Vézelay, de kerk van Tour- nus en die van St. Lazare in Autun. Prof. Noiret moest volledigheids- naive ook verwyzen naar het verval van deze kunst: toen verslapping van de geloofsspanning intrad, werd ook de gebeeldhouwde voorstelling over dadig en decadent. En in deze jaren is het dat Bernard van ciau-vaux optreedt, die in 1145 in Vézelay z n tweede kruistocht predikt. Boeiend en onverwacht figuurwerk onthullen naby elkaar gelegen ge wone dorpskerKen in Le Brionnais, wat men verklaren kan uit de in- en Pontigny en van de Benedicty- vioeden van de abdyen van Vézelay nen van Cluny. Vooraf waren Byzantynse voor beelden getoond en miniaturen, die vormbepaiend kunnen hebben ge werkt voor menige latere Hguralt voorstelling. En verder overbiyiselei (krypten) van eerdere bouwwencei, (als de abdij van Cluny) stalen van Merovingische kunst, een kop vai, Karei de Grote, een uniek fresco in een krypt met een Christus te paard Met een foto-verzameling van de sommige zyden werd gesuggereerd, dat de C.H.U. maar snel moest ver- dwynen. Er kwam ook kritiek uit DE NIEUWE VOORZITTER eigen kring. Opbouwende kritiek en dit zag de spreker als een gezond verschynsel. Uit de in februari op de C.H.U. uitgebrachte stemmen (560. 364) biykt volgens de heer Mattheus niet, dat de Unie maar moet ver- dwynen. Een zeer grote groep blyffc trouw aan het politiek beginsel van de C.H.U. Hoewel er in de politieke arena een drang is naar vernieuwing, zullen wij toch met voorzichtigheid te werk moeten gaan. Ouderen en jon- ren zullen naar elkaar moeten luis teren. Volgens de heer Mattheus vindt dit wel eens te weinig plaats. De C.H.U. zal zichzelf moeten zyn en blyven, waarbij een moderne aan pak niet achterwege mag blyven. Z.i. zal er ook 'n snellere doorstroming van jonge CHU-ers in vertegenwoor digende lichamen moeten plaats vin den. De nieuwe voorzitter, die later op de avond zijn functie aanvaardde, kon zich in grote lijnen aansluiten by dit woord van de vice-voorzitter. Ook spreker toonde zich een voorstander van een goed contact met de jeugd en een nauwere samenspraak tussen raadsfractie en hogere organen. W(J hebben de schyn tegen zich alleen te bemoeien met nietige zaken. Daar zullen wy iets aan moeten doen, al dus de heer Van Dee. In ledenvergadering en in commis sies zullen wy ons een opinie moeten vormen over wereldproblemen. Voorts achtte spreker een begelei ding van nieuwe leden op haar plaats. In de loop van de avond, waarin ook de jaarstukken werden afgedaan, werd besloten om de toe spraak van de nieuwe voorzitter on der de leden te laten circuleren. De heren H. de Geus en J. van den Oever werden als bestuurslid herko zen. De heer Van der Vliet, die deze avond niet aanwezig was, werd hulde gebracht voor de leiding, die hij sinds 1963 aan de afdeling had ge geven. Een platenbon zal hem wor den aangeboden. Ook de heer Mat theus, die het voorzitterschap ge- tuime tijd waarnam kreeg deze avond veel dank te incasseren. Uit voerig is verder nog gesproken over de beschryvingsbrief voor de alge mene vergadering van de Unie, wel ke op 28 en 29 april in Apeldoorn wordt gehouden. van een korte inleiding voorziene en abdy van Fontenay voorziene en ven-promenade. Een extra woord van lof voor de selecte keuze van muziekstukken uit de baroklitera- tuur, die als smaakvol begeleidend klankdecor de commentariërende stem steeds afwisselde. Prachtig was ook de gregoriaanse Paas-hymne tij dens het opvolgen van de Fontenay- foto's, al was het toen ook volop herfst in de kloostertuinen. Ds Cha- abdtl van Tontenay eindigde deze

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3