^j/Vdenauer, de man die het vertrouwen in West-Duitsland deed terugkeren BIJ DE DOOD VAN EEN GROOT EUROPEES POLITICUS Adenauer genoot van zijn „jeugd" tot op hoge leeftijd ONDERDAG 20 APRIL 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 12„ N De nu overleden oud-Bondskanselier van West-- luitslaud, dr. Konrad Adenauer, is eerst in de ond van zijn leven tot de rang van staatsman van lernationale faam opgeklommen, flij was 69 jaar toen hij in het grauwe en verlam- na-oorlogse Duitsland zijn eerste moeizame ireden zette op de weg naar zijn politieke succes, ie en zeventig jaar was hij toen de eerste West- j litse Bondsdag hem in september 1949 tot kan' lier koos. Idenauer leverde het bewijs van zijn eigen uit raak, dat het geen kunst is om oud te worden inneer men maar eenmaal de kritieke jaren tus a de zestig en zeventig heeft overwonnen. .Verlor en jaren T> .91° oor Adenauer waren die jaren in- iaad kritiek, ook al leefde hij als vergeten burger op de „zeven ;n" aan de Rijn. In Rhöndorf de voet van de fameuze chenfels kweekte hy rozen en selde hij in zijn tuin een „veld- rsheuvel" zoals zijn huishoud- deze noemde vanwaar hij het ie Rijnland kon overzien. Daar tt hij, naar hijzelf vertelde, in de en waarin Hitier het Rijnland bezetten, zitten wachten tot de use en Britse vliegtuigen zouden len opdagen. Die kwamen ech- et en vaak heeft Adenauer daar aan herinnerd, teneinde de ïlijke verbonden een goed deel te schuiven van de verantwoorde- lid voor de latere ontplooiing ie nazi-staat. egen de helling van het Rijndal dr. Adenauer in zijn ambtloze tussen 1933 en 1945 een grote villa doen bouwen. Hij sleet zijn „verloren jaren", afgezien korte perioden waarin hij voor PÜparmen van de nazi's een vei- grijparmen vond in het kloos- Maria-Laach, aan een der meren de Eiffel. Vader een klein ambtenaar "?e gaan echter eerst vele jaren tg. Konrad Adenauer werd op 5 aari 1876 geboren als zoon van kleine ambtenaar in Keulen. De Konrad en zijn beide broers :en in hun studiejaren heel werken om het bescheiden fa- budget niet al te zwaar te belas- ui bekend verhaal doet de ronde Konrad tot diep in de nacht over boeken gebogen zat en met zijn t«n in een teil met koud water 4 niet in slaap te vallen. Na het toasium in Keulen te hebben be studeerde hij rechten en eco- ii Preiburg im Bresgau, Ziehen en Bonn. Adenauers pres- »oie kwamen daarbij niet boven het Adelde uit en nadat hij in 1901 assessor-examen had afgelegd, Adenauer hechtte veel aan de Frans-Duitse vriendschap als hechte basis voor de vrede in Europa. Hier ziet men hem samen met zijn vriend, president De Gaulle tijdens een van de weder zijdse bezoeken. kreeg hij een bescheiden betrekking. Hij bracht het tot plaatsvervanger van een der Keulse raadsheren, die overigens een leidinggevende rol ver vulde in de Centrumpartij ln Adenauers vaderstad. In 1906 sloot Adenauer zich, vurig rooms-karholiek als hij was, bij deze partij aan en kort daarop werd hij wethouder van Keulen. In 1917 volgde zijn verkie zing tot Oberbiirgermeister van zijn geboortestad. Interesse In de nu volgende periode kwa men alle eigenschappen waarom Adenauer later beroemd en berucht zou worden, aan het daglicht. Zo had men kunnen verwachten dat hij in zijn nieuwe functie ten nauwste zou samenwerken met de afgevaar digden van zijn eigen Centrumpar tij in het stadsbestuur. Maar hij be stuurde hèn veel 'eer, als een schaak meester zijn stukken. Al spoedig bleek ook zijn grote politieke interes se waarvan de Keulenaren vonden, dat ze soms wel wat te veel buiten het ambtsgebied van Overbürgermeis- ter Adenaur vielen. Maar de chaos, waarin Duitsland na de eerste We reldoorlog verkeerde, bleek een kli maat te zijn waarin Adenauers gezag gedijde. In de jaren van zijn bur gemeesterschap moest hij regeren met soldatenraden en geallieerde be zetters, met separatistische bewegin gen en de zwakheden van de Wei- mar Republiek en tenslotte met het opkomende nazidom. Wat dit laatste betreft, Keulen stond er om bekend dat het altijd het laagste aantal stemmen aan het nationaal-socialis- me geleverd heeft. Achterdocht Het gevolg van Adenauers activi teiten op het terrein van de binnen landse politiek was, dat hij het tot voorzitter van de Staatsraad in Ber lijn bracht (zijn directe opvolger in deze funcie zou Hermann Goering zijn) en dat hij tenslotte werd ge polst als opvolger van Rijkskanselier Luther. Deze functie ging hem niet alleen voorbij omdat de Deutsche Volkspartei er tegen was, maar voor al ook door de houding van Aden auer zelf tegenover het Duitsland dat achter de Elbe lag. De Keulse burge meester was een onvervalst Rijnlan der en behept met achterdocht tegen het zo anders geaarde oosten van het land. Het verhaal doet de ronde dat hij, in zijn Keulse periode naar Berlijn reizend, bij het passeren van de Elbe zou hebben opgemerkt: „Ni komen we Azië binnen". Bij een an dere gelegenheid had hij, als mismoe dig commentaar tegenover 'n beben- de, die vertelde in Berlijn te gaan wonen: „Daar klimmen de apen nog in de bomen". Door Hitier afgezet Op 12 maart 1933 werd Adenauer door de nationaal-socialisten ah Oberbiirgermeister van Keulen ont slagen wegens „politieke onbetrouw baarheid". De Weimar-kanselier Ebert en Rijkspresident Hindenburg had Adenauer wel feestelijk in zijn stad ingehaald, maar toen Adolf Hit- Ier in Keulen zijn officiële intocht zou houden, weigerde Adenauer hem op het vliegveld af te halen. Ook liet hij de hakenkruisvlaggen verwijde- welke aanhangers van de nieuwe Führer op de nog door hem geopen de hangbrug over de Rijn hadden ngebracht. Adenauer werd i Berlijn geroepen om verantwoording af te leggen. Hij keerde daarop niet Keulen terug, maar vestigde zich in Röhndorf, aan de rechter oever van de Rijn en even ten zui den van Bonn, waar hij tot het laatst toe woonde. Bij het afscheid van Keulen ln 1933 was Adenauer 57 jaar en nie mand voorspelde hem nog enige car rière. Na het vroege overlijden van zijn eerste vrouw, was hij in 1919 hertrouwd met „Gussie" Zinszer, die in 1948 overleed. Uit zijn eerste hu welijk waren drie kinderen geboren: Konrad (1906), Max (1910) en Maria (1912). Tijdens het huwelijk met Gussie Zinszer werd het gezin nog uitgebreid met Paul (1923), Lotte (1925), Libeth (1928) en Georg (1931). In 1962 bezat Adenauer 23 kleinkinderen, alleen Paul bleef on getrouwd: hij werd priester en woon de bij zijn vader in Röhndorf in. Tweemaal werd Adenauer door de izi's gearresteerd, voor het eerst in 1934 en toen nog eens in 1944, na de Putsch tegen Hitier op de 20ste juli van dat jaar. Hij was toen enige tijd in het concentratiekamp Brau- weiler, maar werd kort voor afloop de oorlog wegens slechte gezond heidstoestand daaruit ontslagen. Weer burgemeester In mei 1945 benoemden de Ameri kaanse bezettingsautoriteiten Ade nauer tot burgemeester van Koblenz, in juni 1945 werd hij opnieuw Ober- biirgemeister van Keulen en weer stond hfj onder supervisie van de Britse bezettingsmacht. Op 6 oktober van hetzelfde jaar werd hij daarop door de Britten „wegens ongeschikt heid" weer uit zijn ambt ontzet. Het was duidelijk, dat Adenauer zich min der met het probleem van het puin- opruimen bezig hield dan met de politieke toekomst van West-Duits- land. Zo was hij een van de op richters en hoofdbestuursleden ge worden van de nieuwe Christelyk- Democratische Partij in het Rijn land, waarin, in tegenstelling tot de oude Centrumpartij, ook protestan ten verenigd waren. Op 5 maart 1946 werd Adenauer voorzitter voor de partij in de Britse bezettings-zone. Van de parlementaire raad, die in opdracht van de geallieerden een nieuwe grondwet en een staatsbestel voor West-Duitsland moest opbouwen, was hij vanaf 1 september 1948 voor zitter. - Bondskanselier Omgeven door een kleine, maar hechte en invloedrijke kring van vrienden, bespeelde Adenauer op vir tuose manier van de aanvang af het instrument van de macht. In de grondwet, die onder Ade nauers leiding tot stand kwam, pro beerde men zoveel mogelijk de fouten van het verleden te vermijden. Tegen de kanselier kan bijvoorbeeld alleen een motie van wantrouwen worden uitgesproken als het parlement tege lijkertijd een opvolger benoemt. De rol van de president werd een louter symbolische. Op 14 augustus 1949 koos de eerste Bondsdag met 202 van de 402 stem men Adenauer tot eerste kanselier de Duitse bondsrepubliek. Deze overwinning berustte op niet meer dan één stem meerderheid voor Ade nauer en de grote verslagene was de socialistische voorman Kurt Schu macher. In september 1950 werd West- Duitsland weer het recht gegeven di plomatieke vertegenwoordigingen in het buitenland te vestigen. Datzelf de jaar werd in mei de CDU voor geheel Duitsland opgericht: partij voorzitter werd onvermijdelijk Kon rad Adenauer. Reizen In maart 1951 nam Adenauer de leiding van het ministerie van Bui tenlandse Zaken op zich. Als leider van dit ministerie, bezocht hij een jaar later de ministersconferentie in Londen en werd hij door Koningin Elizabeth van Engeland ontvangen. In 1953 bezocht Adenauer de Ver. Staten van Amerika, een reis die een groot persoonlijk succes voor hem werd. Toen in hetzelfde jaar voor de tweede maal algemene verkiezingen in de Bondsrepubliek werden gehou den, was Adenauers stembus overwinning onbetwist. Hij werd met 304 tegen 148 stemmen door de Bondsdag opnieuw tot bondskanse lier gekozen. 1954 was het jaar waar in Adenauer probeerde de Bondsre publiek via de Europese Defensie Ge meenschap (EDG) veilig aan West- Europa vast te klinken. Deze eerste poging leed echter schipbreuk op het Franse wantrouwen jegens Duits land: 30 augustus 1954 werd de EDG door de Franse volksvertegen woordiging afgestemd. Adenauer zocht toen naar een an dere oplossing en slaagde erin de Bondsrepubliek via de West Europese Unie (WEU) door een achterdeur toch in het groeiende Europese „ge zin" binnen te voeren, en via de WEU in de NAVO. De regering-Adenauer moest zich vele compromissen laten welgevallen voor het zover kon komen, maar in 1955 volgde de souvereiniteitsverkla- ring van de Bondsrepubliek door de Westelijke Grote Drie, wat een kroon Adenauers werk betekende, onafhankelijk-wording van Duitsland was overigens voor een niet gering deel het gevolg van de ontwikkeling achter het ijzeren gordfjn en daarmee in zekere zin „te danken" aan de houding van de Sowjet-Unie tegenover het door haar bezette deel van Duitsland. In 1955 kwam het tot Adenauers statie- bezoek aan Moskou. De Westduitsers hadden zich grondig en met veel uiterlijk vertoon op de Russische reis voorbereid, maar kwamen van een zeer koude kermis thuis. Het duo Boelganin-Chroesjtsjow week geen haarbreed van zijn standpunt en het enige wat Adenauer bereikte, was de vrijlating van Duitse krijgsgevange nen. Zelf sprak Adenauer steeds trots over een getal van 100.000 Duit se krijgsgevangenen, maar in feite waren het er waarschijnlijk niet meer dan 12.000. Hij keerde echter r huis terug met de naar zijn mening nog eens opnieuw bewezen opvatting, dat er met het commu nisme „niet te praten valt" en dat het een voor de mensheid „fataal stelsel" is. Wear een leger In datzelfde Jaar kregen net nieu we ministerie van Verdediging en daarmee een nieuw Duits leger vaste vorm. Adenauer had zich aanvanke lijk tegen herbewapening van de Bondsrepubliek verzet. Naar mate het duidelijker werd, dat West- Duitslands band met het Westen platonisch zou blijven wanneer die niet ook een militair bondgenoot schap omvatte, verliet Adenauer zyn oorspronkelijke standpunt. In 1956 nam de Bondsdag een wetsontwerp aan. waarbij de dienstplicht weer werd ingevoerd. De politieke lijnen waren in die jaren geconsolideerd en voor ieder een duidelijk zichtbaar geworden. Adenauer hield ervan elke probleem stelling tot zyn eenvoudigste con structie terug te brengen. Naar het oosten was zijn beleid ge richt op: 1. hereniging in vrede en vrijheid: 2. de verantwoordelijkheid voor Duitsland bij de Grote Vier de Hallsteln-doctrine (geen diploma tieke betrekkingen met de landen die het Ulbricht-regime erkennen het ontbreken in het algemeen van een duidelijke politieke concep tie jegens Midden- en Oost-Europa. De op het Westen gerichte poli tiek van Adenauer omvatte: 1. Euro pese integratie; 2. Duits-Franse vriendschap; 3. Duits-Amerikaanse vriendschap; 4. een Atlantische ver dedigingsorganisatie. Adenauers conceptie van een nieu we Rijnbond sloot door een speling van het lot wonderwel aan bij de concrete situatie: opnieuw liep im mers de oostgrens van West-Europa langs de Elbe. Tooh was het een van Adenauers belangrijkste opgaven de ze oostgrens te doorbreken en het door de Russen bezette oosten van Duitsland by het westen te trekken. HIJ hoopte dit vanuit een hechte Westeuropeee eenheid eens te berei ken. Maar de formule „hereniging ln vrede en vrijheid" verwaterde tot een formule waarmee in de reële di plomatie niet te werken viel. Ade nauer stelde zich als r.-k. Rijnlander weinig voor van een gesprek met „het Oosten". Men mag zelfs be twijfelen, of hij voldoende belang stelling op bracht voor wat er in Oost-Europa werkelijk gebeurde. Toen het bankroet van deze politiek zich aankondigde met de bouw van de Berlljnse muur, ging Adenauer niet naar Berlijn om de gebeurtenis sen van nabij gade te slaan, maar bleef hij rustig in zijn zelfgeschapen „Bundeshauptstadt", Bonn, wat hem de diepe ontevredenheid van de Ber- lyners op de hals haalde. In tegen stelling tot de uiterlijke schijn, be hoorde Duitslands hereniging dan ook niet tot de hoofddoelen van Ade nauers politiek. Verzoening niet Frankrijk Wet alle energie wierp Adenauer zich daarentegen op het vestigen van een hechte Frans-Duitse vriend schap, die als verzoeningspolitiek be gon, maar een verder reikend doel had. Toch bleek in de praktijk Ade nauers concept ook hier eerder een medicijn voor zich plotseling open barende ziektetoestanden dan een politiek van grote adem, die berustte op een ware politieke wereldbeschou wing. Met De Gaulle als Adenauers tegenspeler in het Frans-Duitse bondgenootschap, was de onvermij delijke voorwaarde, dat de Bondsre publiek de tweede wagen achter de Franse lokomotief zou zijn. Maar Adenauers eigen Bondsrepubliek was in die jaren al zo stevig op de benen komen te staan (niet het minst door Erhards economisch beleid), dat men van haar, niet alleen aanpassing, maar ook een eigen geluid mocht verwachten. Uit de Frans-Duitse vriendschap (lees liever: de goede verstandhouding tussen Adenauer en De Gaulle) groeide wel de aanzet voor een continentale politiek, maar deze politiek bracht weer onvermij delijke problemen met zich in de verhouding van de Bondsrepubliek jegens de Verenigde Staten, die West- Duitslands belangrijkste schutsengel waren en nog steeds zijn. Derde keer Bondskanselier In september 1957 wonnen de Christen-Democraten de verkiezin gen nóg overtuigender en vormde Adenauer voor de derde keer een Bondsregering. Twee jaar latei- klaarde de toen 83-jarige bondskan selier plotseling dat hij wilde kandi deren voor het presidentschap. Maar toen Adenauer als zijn opvolger het „Kanzleramt" zijn vertrouweling Etzel voorstelde, bleek de openbare mening zich op zo'n overtuigende wijze veel meer voor „Wirtschafts- wundermann" Ludwig Erhard uit te spreken, dat Adenauer zijn aftreden dag van bondskanselier Adenauer heeft herhaaldelijk verklaard dat hij Erhard als minister van Economi sche Zaken hoog aansloeg, maar hem voor het kanselierschap niet capabel achtte. De moeilijkheden begonnen op nieuw bij de parlementsverkiezingen van 1961, het jaar van de Berlijnse muur. De CDU bleef weliswaar de sterkste partij, maar ze verloor ®ie absolute meerderheid en ze was ge dwongen een coalitie met de (libera le) Vrye Democraten van Erich Mende aan te gaan. Mende stelde als eis dat Adenauer van deze coali tie-regering niet langer de Bonds kanselier zou zijn. Adenauer mani puleerde echter net zo lang tot een compromis werd bereikt. Hij beloofde daarbij in de loop van de komende vier jaren te zullen aftreden. In 1962 bracht Adenauer een spec taculair bezoek aan Frankrijk en president De Gaulle beantwoordde deze reis met een nog spectaculair der bezoek aan de Bondsrepubliek. De Frans-Duitse continentale poli tiek bereikte een hoogtepunt, maar ze had haar consequenties. Toen Groot-Brittannië avances maakte in de richting van de Europese Econo mische Gemeenschap, moest Ade nauer duidelijk maken dat Enge- lands toetreding op dat moment voor de politieke Europese gemeenschap niet „wenselijk" was. De Gaulle deed vervolgens op 14 januari 1963 de on derhandelingen in Brussel over En- gelands toetreding tot de EEG mis lukken. Spiegel-affaire De oppositie tegen deze ontwikke ling en daarmee tegen de politiek Een der hoogtepunten uit de laatste regeringsperiode van Bondskanselier Adenauer was het bezoek van de Amerikaanse pre sident. wijlen John F. Kennedy. van Adenauer werd steeds groter. Eind 1962 al viel de regerings-coali- tie uiteen tengevolge van de zoge naamde „Spiegel-affaire", waarbij minister van Verdediging Strauss ge dwongen werd zijn positie op te ge ven. In december van hetzelfde jaar nog maakte Adenauer opnieuw be kend dat hij van het kanselierschap afstand wilde doen. Een onverkwik kelijk politiek ondergronds spel be gon. waarbij Adenauer geen gelegen heid voorbij liet gaan zijn ernstig misnoegen uit te spreken over een eventuele opvolging door Erhard. Het duurde tot april 1963 voor de CDU/ CSU erin slaagde Erhard ondanks grote tegenwerking van Adenauer tot bondskanselier te kiezen. Dit is waarschijnlijk een van de grootste teleurstellingen, die de oude kanselier ooit te verwerken kreeg, maar hij droeg zijn verlies. De eer ste maanden na zijn aftreden bleef hij in de schaduw en liet hij zyn opvolger de kans te tonen wat hy waard was. De laatste grote gebeurtenis in Adenauers regerings-periode was het bezoek, dat de Amerikaanse presi dent Kennedy in juni 1963 aan West-Duitsland en Berlijn bracht. Voor goed afscheid Op 15 oktober 1963 nam de Bonds dag van bondsaknselier Adenauer afscheid. Bondsdag-president Ger- stenmaier verklaarde: „Konrad Ade nauer heeft zich voor zijn land ver dienstelijk gemaakt". Het weekblad „Der Spiegel" maakte furore met een interview, waarin de scheidende kan selier de onsterfelijk geworden woor den sprak: „Mijn God, wat moet er van Duitsland worden". Hiermee was het einde gekomen aan 't kanselierschap van 'n nuch* ter, van alle emoties en frasen afke rige politicus, die onafhankelijk zowel van bijval als van kritiek niemand tot geestdrift kon brengen en toch allen vast ln de hand had, en die daarom niet alleen precies de man was die de Bondsrepubliek no dig had. maar ook precies degene die het buitenland vertrouwen inboe zemde. Oude vos verloor z'n streken niet Meer ontzag dan vriendschap Niettegenstaande zijn strenge blik was Adenauer een man vol grappen en humor. De strenge blik werd in hoofdzaak veroorzaakt door een auto-on geval een halve eeuw geleden toen de plastische chirurgie nog in de kinderschoenen stond. Er doen vele verhalen over Ade nauer de ronde. Toen een politicus hem er van beschuldigde zijn stand punt van de ene dag op de andere te wijzigen, antwoordde de Bonds kanselier: „Dat is best mogelijk, maar niemand kan mij verhinderen verstandiger te worden naarmate ik ouder word". Toen Adenauer met zijn delegatie zijn bezoek aan Moskou bracht, was hij bevreesd dat de Russische gast heren hun gasten te zeer met wodka zouden overladen. Om het gevaar hiervan tegen te gaan gelastte Adenauer, dat alle leden van zijn de legatie voordat zij het gala-feest gin gen bijwonen, een lepel sla-olie inna men. Hijzelf hield er toezicht op. dat dit gebeurde. Geslepen Adenauer was een geslepen politi cus. Hij was een meester in de kunst de tegenpartij door kleine handig heidjes van haar stuk te brengen. Toen zijn meest verbeten tegen stander, de socialist wijlen dr. Kurt Schumacher, eens bij hem werd ge roepen om over zwaarwichtige poli tieke beslissingen te spreken, begon Adenauer met lange honden-verha len, wel wetend dat de socialistische leider een groot hondenliefhebber was. Schumacher, overigens de eni ge man in de bondsrepubliek die te gen de kanselier opgewassen heette te zijn, getuigde naderhand: „Ik wil wedden, dat de oude vos zich met een boek over hondenteelt op ons gesprek had voorbereid" Hij wist liet zelf niet Het was voor Adenauer zelf altijd een vraagstuk, waaraan hij eigenlijk zijn populariteit te danken had. Hfj was geen vlot spreker. Een Bonds daglid zei eens van hem, dat hij maar driehonderd woorden Duits kende, maar deze dan ook stku voor stuk precies op juiste plaats gebruikte. Ove rigens waardeerde men de vlot- wijze, waarop hö aanval len in het parlement wist te pare ren en de droge humor, waarmee hij opgetreden spanningen kon afrea geren. Dat dr. Adenauer een autocraat in merg en been was, hebben ook zijn beste politieke vrienden nooit bestre den. Met een onmiskenbare virtuosi teit heeft hij steeds de obstakels op zijn weg verwijderd. Zijn eigen frac tie in de Bondsdag, in 1953 gegroeid tot een absolute meerderheid, en zijn coalitie heeft hij als een instrument bespeeld en hij heeft er steeds die tonen uit gehaald, die hy wenseiyic achtte. Hy was daarbij een ongemak kelijke en niets en niemand ontzien de dirigent. Dat was niet de methode om zich vele intieme vrienden te maken. Eenzaam aan de top Adenauer had dan ook sléèhts wei nig vrienden. Reeds in zijn jeugd, als student in Freiburg, München, Bonn en Berlijn, gold hy als een een zame jongeman. Hy trachtte in zyn vrye tyd bloemen te kweken en pie kerde er lang over zich naam te verwerven in de botanische wereld door een „Viola tricola Adenauerien- sis" tot bloei te brengen. In zyn burgemeestertijd in Keulen vulde hy zijn spaarzame vrye tijd gaarne op met pogingen een groot uitvinder te worden. Hy ontwierp een gestvoom- lynde autocarrosserie, een haarspeld die niet uit kon vallen en stelde in de oorlogsjaren ook recepten op voor sojaworst en maisbrood. Eenzaam is hij ook op •t hoogtepunt van xyn car rière gebleven. „Een man van eenzame besluiten", xo zei men in Bonn. Daarmee heeft hy zich meer ontzag dan vriendschap ver worven, een ontzag, dat in zyn gang bare bynaam „der Alte" tot uitdruk king kwam. Op een complimentje uit Adenauer was trots op zyn levens- kraoht en helderheid van geest op zyn oude dag. Als hy een vraagge sprek met iemand voerde, placht hij een krantenknipsel voor de dag te halen, dat hij hardop voorlas. De journalist kon dan niet nalaten op te merken, dat hy het zonder bril deed. Een opmerking, waarvan Adenauer genoot! Zoals elders ver meld is de oud-Bondskanselier twee maal getrouwd geweest. Hy had ze ven kinderen en 24 kleinkinderen. Hij genoot van de vele huwelyksaan- zoeken, die hem werden gedaan tot in zyn laatste levensjarenEens pochte hy daarover: „Als ik het ge wild had, had ik een hele harem kunnen hebben."

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11