EIDSCH DAGBLAD ADENAUER OVERLEDEN UYL: ..VAAG Gevangenen wagen ontsnapt 1000 CALTEX JAMIN Drs. Schmelzer: Kabinet heeft open oog voor de problemen oninklijk ezoek aan Jeukenhof Vernietigend oordeel over nalatigheid van Britse Steenkolenraad Verlaging belasting per 1 juli Jpgericht 1 maart 1860 >cteur: E. A, E. van Dishoeck fdredacteur: J: Brouwer WOENSDAG 19 APRIL 1967 No. 31257 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, ƒ0,93 per week, (by vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no 57055 55 55 )e Tweede Kamer neemt thans de regeringsverklaring, waar- ee het kabinet-De Jong zich gisteren aan het parlement heeft >presenteerd, onder de loep. De eerste, die aan het woord am, was de socialistische fractieleider drs- J. M. den Uyl. ij opende meteen de aanval- „Een vaag stuk", zo karakteri- erde hij de regeringsverklaring. „Meer een formulering van iginselen en inzichten dan beleidsvoornemens. Een verklaring éjjk e gemeenplaatsen niet schuwt". drs. Den Uyl had veel kritiek op de wijzewaarop het kabinet tot ind is gekomen. In de personele bezetting speurt men volgens hem faZ van plaatsen vergeefs naar logica. De passages in de regerings- rklaring over de bestrijding van de werkloosheid konden in zijn \en ook geen genade vinden. Hij achtte deze volstrekt onvoldoende. Mierlo. Hij vond de voorstellen van de regering „volstrekt ontoereikend en teleurstellend" Hij had kritiek op de benoeming van mr. Beernink minister van Binnenlandse Zaken. Dat nu juist een man daar moest worden benoemd, die te kennen heeft gegeven niets van vernieuwingen te willen weten, achtte hij beslist on juist. Ook hij had kritiek op de ka binetsformatie. „De schuld ligt bij de vijf grote partijen", aldus mr. Van Mierlo in zijn maiden-speech. „Als dit kabinet het enige is, wat haal baar was, had er beter een zakenka binet uit de bus kunnen komen". Kort commentaar De fractieleiders van de regerings partijen waren bü het ter perse gaan van dit nummer nog niet aan het woord geweest in de Tweede Kamer. Toch weet men ongeveer wel, wat en kelen zullen gaan zeggen. Gisteren na het uitspreken van de regerings verklaring gaven zy korte commen taren. Daarop zullen, zü vandaag in de Kamer uitgebreid voortborduren. Mr. Toxopeus (VVD is het er wel mee eens, dat het kabinet zich be- 41 Elf sprekers hee Den Uyl was de eerste IIA sprekers, die het woord hadden HU rraagd. Na ongeveer een uur ver- I hij het spreekgestoelte om plaats maken voor mr. Van Mierlo van 16, die zijn eerste grote rede in Kamer hield, ia hem stonden achtereenvolgens de sprekerslijst: Bakker (CPN), hmelzer (KVP), Biesheuvel (ARP) ropeus (VVD), Mellema (CHU), nkhorst (PSP), Van Dis (SGP), geling (GPV) en Koekoek (Boe- lartij). in Mierlo n Natuurlijk had de passage over de beat itsrechtelijke vernieuwingen m, 1 ondere aandacht van mr. Van :mati Foi Ci j fcATI [oningin Juliana en Prins Bern- d zullen donderdag 27 april in de rgenuren met de Koning en Ko- fin van Nepal, samen met meer- merl e leden van beide Koninklijke innen een officieel bezoek bren- i aan de Keukenhof in Lisse. Is president van het World Wild Fund zal Prins Bernhard aan de ing van Nepal in Keukenhof :e geschenken aanbieden, toorts zal het dansensemble R uit Iterdam voor de Koninklyke be iers enige volksdansen uitvoeren, te dansen nadien ook voor de lere bezoekers aan de Keukenhof Den worden herhaald. ADVERTENTIE K(K« eft U op de T.V. gezien hoe eenvoudig filmen is! Wij hebben die camera's waar films mee maakt, die u vol lts aan uw familie en ken nissen kunt laten zien. Komt u eens langs! Foto-film Jan Wolfslag n.v. Breestr. 123, Haarl.str. 102 Leiden WEERBERICHT Meer wind Het KNMI in De Bilt verwacht heden- tot morgenavond: Talf tot zwaar bewolkt met tüde- I regen. Tot krachtig of storm- I' ®g toenemende zuidwestehjke II tó, later ruimend naar west tot *dwest. Minder koude nacht, mor- 1 overdag ongeveer dezelfde tem- "iren als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur) 20 APRIL 3p: 5.34 uur; onder: 19.45 uur tffil aa& op: 14.07 uui; onder: 4.29 uur N Hoogwater te Katwük te 11.55 uur; [64 ^ater te 7.08 en 20.10 uur. «nummer bestaat alt 18 pagina's Frankrijk bouwt Zuidafrikaanse onderzeeërs Zuid-Afrika heeft drie onderzeeërs van de Daphne-klasse In Frankrük besteld. Vroige week bracht minister van Defensie Botha een bezoek aan Frankryk. Hy verklaarde toen, dat Zuid-Afrika onderzeeërs nodig heeft in verband met de verdediging van het zeegebied rond de Kaap, die ge regeld is in het akkoord van Simons- stad met Engeland. Kapitein ..Diane'' in ziekenhuis De 56-jarige kapitein Uwrutia van de Liberiaanse tanker „Diane", het schip dat maandagmorgen op de Noordzee in brand vloog na een aan varing, is dinsdagavond totaal over stuur en oververmoeid opgenomen in een ziekenhuis te Rotterdam. De „Diane" zal enige dagen bij het tankcleaningsbedryf van Verolme blijven liggen, waar de tanks zullen worden ontgast. Daarna zal het schip na een grondig onderzoek door ex perts en vertegenwoordigers van de verzekeringsmaatschappy vermoe- delyk naar de werf Wilton-Fijenoord in Schiedam worden overgebracht voor reparatie. Oppositieleider Den Uyl „Een vaag stuk" perkt tot het geven van hoofdlynen. „Ondanks het feit, dat dit kabinet pas anderhalve week zit, heeft het duidelijke richting aangegeven, waarin met name aandacht wordt ge schonken aan de ontwikkeling van het persoonlyk initiatief". Drs. Schmelzer (KVP) zag duide- lyke beginselen in de regeringsver klaring. Hy noemde het treffend, dat het kabinet een open oog heeft voor het vraagstuk van de werkgelegen heid en tevens voor de structuur problemen in de toekomst. Het gaat om een beginselverklaring. Het ka binet heeft nog geen pasklaar ant woord op alle vraagstukken. De heer Schmelzer hoopte wel op een vrucht bare samenwerking. De heer Mellema (CHU) noemde de verklaring „evenwichting en getui gend van een mate van bescheiden- Liimaeushof zaterdag weer open Het recreatiehof „Linnaeushof" in Bennebroek zal op zaterdag 22 april 's morgens om tien uur zijn poorten voor het publiek openen. Het park zal weer voor wandelaars toe gankelijk zijn en de speeltuin, als mede de overige attracties, zoals mid- getgolfbaan, tulpentuin, het mini- corso. de waterscooterbaan en het miniatuurtreintje zullen weer in ge bruik worden gesteld. Ook het restau rant gaat zaterdag weer open. Alleen de verwezenlijking -'an het indianendorp hangt nog af van ver scheidene factoren, zoals van de ver gadering van crediteuren op 23 mei, in welke vergadering besloten wornt of de voorlopig verleende surseance van betaling aan de NV Linnaeus hof en de directeur, de heer H. W. Roozen, definitief wordt. Er is veel bloemenpracht te bewonderen in de hof. De doden van Aberfan (Van onze Londense correspondent) .Onverschilligheid, onbekwaamheid, uwetendheid en traagheid beheersten de top van de Nationale Steenkolen- raad ten tijde van de ramp van de verschuivende kolengruisberg in Aberfan in Wales". Deze zware be schuldiging heeft de rijksadvocaat Desmond Ackner in Cardiff geuit ty- dens het gerechtelijk onderzoek naar deze ramp. Ackner treedt op namens de ou ders van de by de mijnramp omge komen kinderen en ook voor de an dere inwoners van het dorp. Er kwa men in totaal 144 personen om, on der wie 116 kinderen. De Nationale Steenkolenraad is het bestuurs lichaam van de genationaliseerde mynindustrie. Ackner zei dat de lei ding de zaak niet kan afschuiven op lagere functionarissen. De Steenkolenraad heeft gefaald om zelfs maar het bestaan van het probleem van de stabiliteit van gruis- bergen te erkennen, hij heeft dat probleem niet bestudeerd en nage laten om instructies te geven voor te nemen voorzorgsmaatregelen. Ackner noemde het ook bijna een openbaar schandaal, dat lord Robens, voorzitter van de Steenkolenraad, zijn destüds afgelegde verklaring niet heeft ingetrokken, waarin hij zei dat niemand heeft kunnen weten dat zich een waterbron in het hart van de sintelberg bevond. Deze verklaring is onwaar. Dat het onderzoek zo lang geduurd heeft is volgens de advocaat ook de schuld van de Steenkolenraad die er zich hardnekkig tegen heeft verzet, dat hy door de blaam zal worden ge troffen. Dit is des te erger, omdat de raad niet kan ontkomen aan betaling van compensatie aan de nabestaan den of aan hen die door de catas trofe materiële verliezen hebben ge leden. heid. die in de huidige situatie de juiste moet worden geacht". De vergadering van vandaag zal net zo lang duren tot de Tweede Ka mer is uitgesproken. Morgenmiddag krijgt minister-president De Jong de gelegenheid om vragen te beantwoor den en kritiek te weerleggen. (Zie verder pagina 15) VIER DE JONG: Geen instemming vredesvoorstel van Oe Thant De regering overweegt niet in stemming te betuigen met het door de secretaris-generaal van de Ver- de' regering van de Verenigde Staten EEN WEER GEGREPEN gerichte verzoek om de eerste stap naar vrede in Vietnam te doen door eenzijdig het bevel te geven het vu ren te staken. De minister-president, de heer P. de Jong, heeft dit mede namens de minister van Buitenlandse Zaken, geantwoord op vragen van het eerste I kamerlid Van Pelt (PSP). De regering zal iedere stap, die de vrede in Vietnam naderby kan bren gen, toejuichen, aldus de minister president, doch meent, dat dit doel niet wordt bevorderd door een be roep op een der rechtstreeks betrok ken partyen eenzydig concessies te doen. De regering geeft de hoop niet op, dat te eniger tijd een oplossing door middel van onderhandelingen moge- lyk zal worden door het innemen van een tegemoetkomende houding door alle partyen. Om die reden onderschrijft zy het voorstel van Oe Thant van 14 maart jl, om wederzyds gelyktydig de vij andelijkheden to staken als eerste stap naar onderhandelingen, op welk voorstel door de regeringen van de Verenigde Staten en van de re publiek Vietnam positief is gerea geerd. Vier gevangenen zijn gisteren in Amsterdam ontsnapt, toen zij met vijf anderen in een celwagen het huis van bewaring aan de Am- Per man 39 liter In 1966 was het Nederlandse bier- verbruik per hoofd der bevolking 39 liter, 1,8 liter meer dan in 1965. De totale Nederlandse bier- produktie was 5.694.829 hectoliter, 5,4 pet meer dan in 1965, de binnen landse omzet 4.645.626 hl (en pet); de uitvoer 1.049.203 hl (en 3.1 pet)de invoer 216.112 hl (en 14,1 pet). Dr. Konrad Adenauer, oud-kanselier van de Westduitse Bonds republiek, is hedenmiddag omstreeks half twee op 91-jarige leeftijd overleden. Gedurende enige tientallen na-oorlogse jaren was hij een van de invloedrijkste figuren in de Westerse politieke wereld. Vooral zijn vriendschap met president De Jaulle heeft zeer veel bijgedragen tot een verbeterde verstand houding tussen de beide erfvijanden. Adenauer overleed in zijn villa in Rhöndorf. Hij leed reeds enige tijd aan influenza, bron chitis en tenslotte aan een longaandoening. stelveenseweg werden overgebracht naar de strafgevangenis „De Koe pel" in Haarlem. Een werd direct weer gegrepen. De drie anderen ren vanmorgen nog voortvluchtig. Een van hen is een 26-jarige beruchte inbreker, een van de daders van de roofoverval op het postkan toor in Duivendrecht eind vorig jaar. De mannen ontsnapten, toen de celwagen op het Surinameplein voor een stoplicht stopte. Plotseling vloog de achterdeur van de auto open. Vier van de gevangenen sprongen naar buiten en renden in verschillende richtingen weg. De parketwacht van de Rükspolitie, die het transport be geleidde, kon één van hen na een felle sprint en een korte schermutse ling weer in de kraag vatten. De vü'f gevangenen in de auto werden intussen door de chauffeur in be dwang gehouden. Men neemt aan, dat het drietal in de richting van Duitse grens is gevlucht. Vermoed wordt, dat een van de ontsnapte gevangenen de beschik king heeft gehad over. een sleutel, waannee hy de deur van de celauto heeft kunnen openen De mannen zaten alleen achter in de wagen. Nor maal zit de begeleidende rykspo- litieman by hen. Omdat de wagen te vol was zat deze nu echter voorin naast de chauffeur. De tweede helft van de verlaging van de inkomstenbelasting en de loonbelasting zal overeenkomstig een reeds door het kabinet-Zylstra geno men beslissing niet vóór 1 juli 1967 ingaan. Bij een beschikking van de minister van Financiën is een in komstenbelastingtabel 1967 vastge steld. waarin de tweede helft van de oelastingverlaging voor een half jaar is verwerkt. Aangezien voor het eer ste half jaar alleen de eerste helft van de verlaging van kracht is, houdt de tabel 1967 uiteindelijk driekwart gedeelte in van de volle in 1965 tot stand gebrachte verlaging. Deze ver laging zou, zoals bekend, in twee etappes worden ingevoerd. De vast stelling van de inkomstenbelasting- tabel 1967 betekent dus. dat de re gering er van heeft afgezien gebruik te maken van de haar bij de wet van 29 december 1966 gegeven mogelijk heid om de verlaging van de tweede helft nog vóór 1 juli 1967 te doen ngaan. De thnas gepubliceerde tabel geeft nog niet ten volle een juist inzicht in de over 1967 aan inkomstenbelas ting te heffen bedragen. Men mag namelyk verwachten, dat evenals in 1965 en in 1966 is geschied bij algemene maatregel van bestuur in iedere tariefgroep aan de voet van het tarief nog bepaalde bedragen buiten heffing zullen worden gesteld Dit dient om te voorkomen dat be lasting zou worden geheven bü die inkomens die buiten sehot zouden blüven indien de volle verlaging reeds voor het gehele jaar zou heb ben gegolden. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Sikkens autolokken ADVERTENTIE GULDEN GEWONNEN De heer L. Soons Witte de Withstraat 19 Eindhoven IN DE GROTE BORON LUCKY STAR GELDWATERVAL (met 160.224 geldprijzen!. ©ud teuwö Uit het Leidsch Dagblad van 19 april 1867 Voor een paar dagen werden te Overveen 18 hya- cinthenbollen, die nog niet geheel volwassen waren, ver kocht voor f454.07. Te huur, voor f 17b 's jaars, eene heerenhuizing met 3 boven- en 3 beneden kamers, gestukadoord en van marmeren schoorsteenman tels voorzien, keuken me' nomp, kelder, tuin en berg plaats, staande te Woubruggt Te bevragen Hulp-kantooi der Posterij te Woubrugge.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1