LEIDSCH DAGBLAD Zuinigheid geboden Kabinet heeft vier nieuwe onderministers Snelle hulp voorkwam catastrofe op „Diane" Premier De Jong in regeringsverklaring: (weerbericht OAATSELUK nachtvorst Slechts hoofdlijnen toekomstig beleid vliegtuig door bliksem getroffen Rampen in Pakistan Twee kinderen bij brand omgekomen rimenexco (9uc/ euwo )pgericht 1 maart 1860 DINSDAG 18 APRIL 1967 No. 31256 Hreoteur: E. A. E. van Dishoeck [oofdredacteur: J: Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, ƒ0,93 per week, (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden Giro no 67055 Aanpassen! EN van de belangrijkste conclu des, waartoe het kabinet komt i in de hedenmiddag door minis- •president De Jong in het parie ent voorgelezen regeringsverklaring idt dat een aanpassing van het Igavenbeleid volstrekt onontkoom- Als algemene norm geldt arbij dat de stijging van de over- idsuitgaven niet sterker mag zijn n die van het nationale inkomen; ontwikkeling van de loonkosten irdt afhankelijk gesteld van de toe- ng van de arbeidsproduktiviteit; prijsbeleid wordt onveranderd ortgezet en de belastingen zullen th worden verhoogd noch verlaagd. 1 komt er enige verruiming op het bied van het gemeentelijke belas- gbeleid, waardoor de gemeenten erdere financiële armslag zullen (gen. Wanneer de reeds getroffen itregelen ter bestrijding van de kloosheid onvoldoende mochten ken te zijn, zal de regering niet zelen nieuwe te nemen. AAR bepaalde voorzieningen noodzakelijk zijn, dient de ruimte daarvoor te worden shapen door bezuiniging op min- urgente uitgaven, doch ook hier dt dat het economische klimaat mag worden aangetast en dat i krachten dienen te worden aan- irend ter bevordering van de eco- groel en versterking van de w Jetuur. lelangrijke aspecten van de rege ls pver klaring zijn voorts de instel- van een staatscommissie voor aening van de Grondwet, waar- ipeciale aandacht zal worden ge- inken aan de verhouding kiezer- en regering-parlement zo- i het kiesstelsel, een geleide- opvoering van de overheidshulp ontwikkelingslanden tot 1% van nationale inkomen en waartoe het bedrijfsleven zal worden igemoedigd en een uitbreiding van taken van de ondernemingsraden, het kader van de algemene bezui- zal het ook noodzakelijk zijn uitgaven ten behoeve van onder wetenschap en cultuur te tem- ET instemming zal ongetwij feld worden vernomen dat de regering eindelijk iets gaat om de Nederlandse burgers een bescherming te bieden dan de tste jaren het geval was. Vrijheid demonstratie is een goed demo- tisch recht, maar handhaving van openbare orde is een eerste voor- 'oor het voortbestaan van rechtsstaat. Dat daarbij ook een rganisatie van het politiebestel de orde komt, lijkt volmaakt lo- na de vele moeilijkheden, welke op dit gebied in de laatste jaren iben voorgedaan en die nog steeds irtduren. regering erkent dat zij zich nog een volledig beeld heeft kunnen rmen van de wyze waarop zij haar leid gedurende de gehele kabinets- dode zal voeren. Haar programma, ils wy het hierboven in grote lij- schetsten, draagt dan ook in rke mate een voorlopig karakter, arby het beleid-op-langere-termijn belangrijk deel afhankelijk an de ontwikkelingen in de tste periode. Grote verrassingen biedt deze rege- igsverklaring niet, maar dat was, hetgeen dienaangaande reeds was gelekt, ook nauwelijks te verwach- mag worden geconcludeerd dat regering voor alles streeft naar grootst mogelijke stabiliteit in Je volkshuishouding. En dat is een lenschap, welke wij bij vorige kabi- helaas wel eens hebben ge- KNMI in De Bilt verwacht r heden- tot morgenavondin de Kht en ochtend opklaringen met aatselijk nachtvorst. Morgen in de top van de dag toenemende bewol- hg met later mogelijk regen. Over zend matige wind, krimpend van Wrdwest naar zuidwest. Dezelfde toperaturen als vandaag of iets ho- (Opgemaakt om 11.15 uur). 19 APRIL op: 5.36 uur; onder 19.43 uur. Knop: 12.38 uur; onder: 4.08 uur. ««water te Katwijk aan Zee: 10.20 00uur; laag te 5.29 en 18.36 u. "t nummer bestaat alt 18 pagina's (Van onze parlementaire redactie) Het nieuwe kabinet moet een zuinig beleid voeren en kan voorlopig weinig nieuws aanpakken. De uitgaven zijn hoger en de inkomsten zijn lager dan werd verwacht, aldus premier De Jong vanmiddag bij het eerste optreden van het nieuwe kabinet in de Tweede Kamer- Vooral in de sector van onderwijs en cul tuur zullen de uitgaven moeten worden aangepast. In de vanmiddag afgelegde regeringsverklaring gaf premier De Jong slechts de hoofdlijnen aan van het toekomstige beleid. Door gebrek aan tijd en aan geld zal de uitwerking van het programma pas in september van dit jaar kunnen worden gepresenteerd. De financiële grenzen zijn dankzij het werk van het kabinet-Zijlstra wel bepaald, maar de ruimte is nog niet verdeeld. zyn: 1. Instelling van een staatscommis sie voor de grondwetsherziening. 2. Verhoging van de ontwikkelings hulp. Investeringen in arme landen zullen gegarandeerd worden tegen politieke risico's. 3. Herziening van het onderne mingsrecht. 4. 125.000 huizen in 1968. 5. Uitbreiding van het gemeente lijk belastinggebied. 6. Zo nodig nieuwe maatregelen te gen de werkloosheid. Er zullen voorlopig geen belasting verhogingen en geen belastingverla gingen worden ingevoerd. Verho ging van bepaalde uitgavenposten moeten worden gecompenseerd door bezuiniging op andere pos ten, waarbij het beleid ingrijpend gewijzigd kan worden. Evenwicht Premier De Jong noemde de aan wending van de welvaartsstijging een van de belangrijkste problemen. De regering heeft daarom voor een be- grotingspolitiek gekozen, waarbij de stijging van de overheidsuitgaven de eerste jaren sterker is dan die van het nationaal inkomen. Het kabinet ziet dat als een onmisbare Tijdens een zwaar onweer boven het gebied van Saveh ten zuidwesten de Perzische hoofdstad Teheran is een vliegtuig van de luchtmacht (een C-130 Lockheed Hercules) door de bliksem getroffen en met een ver blindende lichtflits uit elkaar gevlo gen. Alle 23 inzittenden kwamen om het leven. Tot de slachtoffers behoren officieren van de Perzische lucht macht en familieleden van leden van de luchtmacht, onder wie een aantal kinderen. Vele slachtoffers zijn in de lucht verbrand. Een luchtopname van de op de Noordzee in brand gevlogen Liberiaanse tanker „Diane" na de noodlottige aanvaring met een Duits schip. Na het blussen van het vuur, werd de zwaar bescha digde Liberiaan naar Rotterdam gesleept voor reparatie. het evenwichtsherstel de De schatkist staat er veel slechter voor* dan was voorzien. Een tekort voor dit jaar van 2,3 miljard (Men zie hiervoor pag 11). Lijn-Zijlstra De regering wil dan ook de ge dragslijn van het kabinet-Zijlstra om uitgavenstijgingen met verlagingen te compenseren, voortzetten. Door de vermindering van de spanning op de kapitaalmarkt zijn de gemeenten er wat beter voor komen te staan. De regering wil die ontwikkeling niet doorkruisen en zal daarom een voor zichtig kapitaalmarktbeleid voeren. „Volledige dekking van de financie ringsbehoefte met langlopende lenin gen ligt op dit moment niet in het voornemen", aldus de heer De Jong. Vervolg pag 15. ADVERTENTIE In Oost-Pakistan heeft zondag cycloon gewoed, welke aan honderd personen het leven heeft gekost ongeveer duizend dakloos heeft ge maakt in drie dorpen nabij de stad Madaripoer bij de monding var Ganges, enige honderden kilometers ten zuiden van Dacca. Hef getroffen gebied was maandag nog niet bereik baar. Gevreesd wordt dat er meer slachtoffers zijn. De afgelopen drie maanden zyn in Oost-Pakistan 398 personen aan cho lera en pokken gestorven. Ondanks het feit dat het aantal pokkengeval- len hoog is, wordt nog niet van epidemie gesproken. Drs. Aarden iveigert (Van onze Groningse correspondent) Bij een felle brand in het woon oord Schattenberg bij Hooghalen (Drenthe) zijn twee kinderen, de 3- jarige Jacoba Pietersiena en haar 4-jarige broertje Daniel Samuel om gekomen. Het vuur legde de barak van het gezin D. Roemamory (vader, moeder en twaalf kinderen) in as. Men vermoedt dat de slachtoffertjes door de enorme rookontwikkeling zyn gestikt. Tegen half drie loeide de si rene gistermiddag onheilspellend, iedereen in het kamp opschrikkend. De kampbrandweer kwam onmiddel lijk in actie, daarbij geholpen door timmerlieden van de genie die in het woonoord werkzaam zijn. Met een aantal slangen op de brandkranen is men het vuur te lijf gegaan, maar het was een ongelijke strijd: de van hout opgetrokken kamer in barak 12 bleek niet meer te redden. De ramp voltrok zich by afwezig heid van de heer Roemamory die in Drachten werkzaam is. Zijn vrouw was enkele minuten voor het uitbreken van de brand naar de bu ren gelopen die twee kamers verder in de barak wonen. Nog maar i welyks was zij daar aangekomen of van buiten werd haar al toege schreeuwd dat haar kamer in brand stond. De andere kinderen van gezin waren naar school of speelden buiten. De beide slachtoffertjes la gen op bed. De barak en de inboe del van de familie werden geheel door de vlammen verteerd. Naar de oorzaak van de brand stelt de rijks politie een onderzoek in. Een 13-jarig Ambonees meisje be dacht, terwijl de vlammen aan het droge hout lekten, dat er nog een baby in de barak moest zijn. Zonder zich om de dichte rookwolken te be kommeren klom zij door een ra an naar binnen, schuifelde door de woonkamer naar de hal waar zij de kleine uit de kinderstoel griste. Zij slaagde er in veilig weer naar bui ten te komen. Bemanning brandende tanker veilig aan wal Achtentwintig opvarenden van rle gisteren op de Noordzee in brand geraakte Liberiaanse tanker „Diane" (33.000 ton) zijn gistermiddag door het Nederlandse schip „Steenkerk" veilig in de Rotterdamse haven aan wal gebracht. Zoals gemeld was hun schip des morgens op 20 myl ten westen van Schouwen-Duiveland door de kleine Duitse boot „Annelise Christopher- sen" in de flank aangevaren, waar door een hevige ontploffing, gevolgd door een brand, op de tanker ont stond. Gelukkig was het schip niet geladen; het was met zyn beman ning bestaande uit Italianen, Grie ken en Spanjaarden op weg naar de Perzische Golf om een nieuwe lading olie te halen. De 28 bemanningsleden, die inder haast in sloepen van boord waren gegaan, behoefden niet lang op de mistige Noordzee rond te zwalken. Al spoedig werden ze door de „Steen- kerk" opgepikt. Er werd nog een poosje gezocht naar twee bemanningsleden, doch deze zijn vermoedelijk bij dc- ont ploffing om het leven gekomen. Van alle kanten werd hulp gebo den om het vuur op de tanker te blussen. Het gevaar voor meer ex plosies aan boord was niet denkbeel dig. In de vrijwel lege tanks had zich een zwaar explosief gas ontwik keld, dat tengevolge van de kleinste vonk een catastrofale uitbarsting te weeg had kunnen brengen. Door het snelle ingrijpen van Bel gische, Nederlandse en Duitse slepers gebeurden er aan boord van de ..Diane' 'niet nog meer ongelukken. Er ontstond wel even verwarring in de slepersvloot toen de Belgische „Scaldis" plotseling een brand op haar voorschip meldde, vermoedelijk ontstaan door de enorme hitte die de roodgloeiend staande huidplaten van de Liberiaan uitstraalde. Korte tijd later echter kon de „Scaldis" mel den, dat het brandje geblust was. Grote ravage De urenlange strijd van de slepers met de hardnekkige brand op het voorschip van de „Diane" resulteer de gisteravond omstreeks acht uur in een vrijwel zekere overwinning, toen vanaf de plaats van de ramp werd gemeld dat men de vlammen zo goed als meester was. Doordat de zware rook, die bijna de hele dag uit de „Diane" had gekolkt, ook was ver dwenen. zagen de bergers dat de huid van het schip aan bakboord over een lengte van twintig meter was open gescheurd door de explosie. De ont ploffing had de platen ongeveer vyf meter naar buiten geslagen. De brand had aan dek. van het middenschip tot het voorschip, een geweldige ra vage veroorzaakt. Verder zat de voorpiek van het schip half onder water, het achterschip stond omhoog. Vanmorgen is de „Diane" de Water weg opgestoomd. Ze zal in Schiedam in reparatie gaan. Het Duitse schip, dat de aanvaring veroorzaakte, bevindt zich voor een omvangrijke reparatie in Rotterdam. Tot staatssecretarissen in het ka binet De Jong zullen worden benoemd de heren: J.C.E. Haex, thans president-di recteur van het staatsbedrijf „Artil lerie-inrichtingen" tot staatssecreta ris van Defensie; M.J. Keyzer, thans lid van de Tweede Kamer voor de VVD tot staatssecretaris van Verkeer en Wa- Drs. L J. M. van Son, oud-staatsse cretaris in het kabinet-Zijlstra, tot staatssecretaris van Economische Dr. R.J.H. Kruisinga, thans di recteur-generaal van de volksge zondheid tot staatssecretaris van So ciale Zaken en Volksgezondheid. De beëindiging van de nieuw be noemde staatssecretarissen zou van daag plaats hebben. Niet alleen drs. Van Son was reeds staatssecretaris, ook de heren Haex en Keyzer bekleedden deze functie en wel in het kabinet-Marynen. De heer Haex (CHU) was staatssecre taris van defensie (Landmacht) van 14 augustus 1953 tot 14 april 1965. De heer Keyzer (WD) was staats secretaris van Verkeer en Water staat gedurende de periode 22 okto ber 1963 tot 14 april 1965. De heer Van Son (KVP) was staatssecreta ris van Economische Zaken van de cember 1966 tot 5 april jongstleden. Dr. R.J.H. Kruisinga (CHU) werd 1 november 1966 als directeur-gene raal belast met de leiding van het directoraat-generaal voor de ge zondheidszorg. Hij is 44 jaar oud. Bedankt J. C. E. HAEX Defensie drs. L. J. M. VAN SON Economische Zaken j dr. R. J. H. KRUISINGA Sociale Zaken Drs. JM. Aarden, lid van de Tweede Kamer voor de Katholieke Volksparty en directeur van het (katholiek) Centrum voor Staatkun dige Vorming, heeft bedankt voor een eventuele benoeming tot staats secretaris van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. Op de vraag van minister Klompé of hy bereid zou zijn een benoeming te aanvaarden, heeft hij „tot zijn spijt gemeend haar een ontkennend antwoord te moeten geven", aldus drs. Aarden. Hoewel hy zich zeker zou hebben kunnen aanpassen in de bijzondere beleidssfeer van het ministerie on der leiding van minister Klompé, heeft zijn persoonlijke voorkeur voor een ander en anders tot stand ge komen kabinet bij zijn beslissing een belangrijke rol gespeeld, zo heeft hij meegedeeld. Luchtmacht Een tweede staatssecretaris, die in het kabinet-De Jong nu nog ont breekt, is die voor Luchtmacht. Mi nister Den Toom is over deze post in gesprek met de KVP-er Duyn- stee. Verwacht wordt, dat in de loop van deze week een beslissing zal worden genomen. Zowel de minister als de heer Duynstee heeft de be slissing nog enkele dagen in over weging willen houden. ADVERTENTIE Wat is zo eenvoudig mevrouw Kijk vanavond naar T.V. Ned. I. 19.55 uur. Foto-film JAN WOLFSLAG N.V. BREESTRAAT 123, IC0- KÜPPERSBVSCH fornuizen kookplaten (elektr. - gas) KIJK EN KEUR uitgebreide toonzalen deskundig advies geopend 8,30-17.30 zat. tot 1 uur. HOGE RIJNDIJK LEIDEN M. J. KEYZER Verkeer en Waterstaat Uit het Leidsch Dagblad van 18 april 1867 Te Londen is een der fraaiste afdrukken van Rem- hrandts beroemde „Honderd guldensprent"Christus voor stellende terwijl hij de kran- ken geneest, verkocht voor f 14.160. Dezelfde prent gold in 1847 te Amsterdam 1600 - Frankrijk. De minister van oorlog heeft bepaald, dat de miliciens van 1867 roor 3000 francs zich van den dienst kunnen vrijkoopen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1