Mej. Smit verlaat gymnasium Klagende middenstand in Lage Vuursche Reeks inbraken Reünie van oud-infanteristen ANKERHORLOGE T.I.G. speelt: Zwijgen uit angst Eind vorige week in Leiden Van erkenning naar herkenning Krachtig verzet van Russisch tegen Mao gezinden MAANDAG 17 APRIL 1967 LEIDSCH DAGBLAD tot adviseur Uitbreiding van school Morsweg 188 Tijdens de jaarlijkse ledenverga dering van de Prot. Chr. Vereniging voor Onderwijs aan slechthorende en spraakgebrekkige kinderen, wer den de ouders en belangstellenden in de gelegenheid gesteld het werk van hun kinderen te bekijken. Uit het openingswoord van de voorzitter, de burgemeester in Rynsburg, de heer B. H. Koomans, bleek dat het goed gaat met de school. Het nieuwe Koninklijke Besluit van 2 februari 1967 verandert de ge hele structuur van dit buitengewoon lager onderwijs, waardoor niet een school, bestaande uit 10 lokalen, maar een school met 16 a 18 leslo kalen nodig zal zijn, mede gezien de groei van de laatste jaren. Het terrein aan de Storm Buy- singhstraat is nu veel te klein voor deze nieuwe school, zodat het bestuur aan het gemeentebestuur heeft ver zocht het aangrenzende gedeelte, dat bestemd is voor een „wyk"-kleuter- school, hiervoor beschikbaar te wil len stellen. Het bestuur is blij dat nog niet met de bouw is begonnen, hoewel de stadsarchitect, ir. T. K. J. Koch, het schetsplan al zo goed als klaar heeft. Het is namelijk de bedoeling een school te bouwen, die groot genoeg is voor de eerste 10 jaren. Het verslag van de penningmees ter, de heer B. D. Arentshorst, toon de aan dat de financiële toestand gunstig is. De bestuursleden mevr. A. Wijn- nobel-v. d. Luyt en de heer P. v. d. Broek, die beiden aan de beurt van aftreden waren, werden herkozen. Na de pauze hield het hoofd van de school, de heer A. Schutten een causerie over de zorgen van ouders van slechthorende en spraakgebrek kige kinderen. De ouders kregen hierna de gele genheid om vragen te stellen waar na de voorzitter de vergadering sloot met allen, ouders zowel als leer krachten, veel wijsheid en kracht toe te wensen, speciaal ook het bestuur in verband met de bouw van de nieuwe school, waarin 't nieuwste en het beste op 't gebied van hoor-ap- paratuur verwerkt dient te worden. Er is een grote kans dat mej. dr. A.M.M. Smit het Sted. Gymnasium in Leiden nog dit jaar gaat verlaten. Met het oog op de uitvoering van de Mammoetwet hebben burgemees ter en wethouders van Leiden name lijk besloten tot aanstelling van een adviseur openbaar voortgezet onder wijs. Mej. dr. Smit, rectrix van het Ste delijk Gymnasium, heeft zich bereid verklaard de benoeming in deze func tie per 1 augustus aanstaande aan vaarden, mits tijdig een opvolger voor haar wordt gevonden. Mej. Smit die is geboren op 14 september 1905 te Heumen, is sedert september 1930 verbonden aan het Stedelijk Gymna sium, waarvan zij in 1959 tot rector ADVERTENTIE voor f 30,— en f 40,—. Of het allerbeste van f 200,en f 400,—. Eterna, Certina, Prisma, Junghans, Ewe, Anker, Roamer. -lorloger v .d. WATER Haarlemmerstr. 181 heeft het ALTIJD VOORDELIG 's Maandags gesloten. Bromfietser gewond door klapband Als gevolg van een klapband is een 30-jarige bromfietser uit Leiden gis teravond omstreeks zes uur op de Maresingel vrij ernstig gewond ge raakt. De bromfietsberijder kwam zo ongelukkig te vallen, dat hij een zwa re hersenschudding opliep. De EHD bracht hem naar het Academisch Ziekenhuis. Ruit ingeslagen: HORLOGES GESTOLEN In de afgelopen nacht is een ruit van een erkeretalage van juweliersbedrijf aan de Nieuwe Rijn in Leiden ingeslagen. Uit de etalage werden ontvreemd drie doublé herenhorloges, drie dou blé dameshorloges, één doublé zak horloge, een verzilverde lippenstift houder en een verzilverde pillendoos, die by elkaar een waarde van bijna Beshonderd grilden vertegenwoor- Ken, 'Litteris Sacrum' met Frenkel Frank Zaterdagavond a.s. geeft „Litteris Sacrum" in de Leidsche Schouw burg een voorstelling van de comedie „Pas op dat je geen woord zegt" van Dimitri Frenkel Frank onder de regie van Jan Chr. Bartelsman. werd benoemd. Het gold destijds als Iets zeer bijzonders dat een vrouw en bovendien niet classica aan het hoofd van een gymnasium werd ge plaatst. Mej. Smit werd in 1964 be noemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Evenals in andere steden wordt in Leiden sterk de be hoefte aan een adviseur gevoeld. De ze deskundige, zal adviserend, coördi nerend en stimulerend het college en de leiding van scholen en schoolge meenschappen ter zijde moeten staan bij de vernieuwing en verdere ont wikkeling van het voortgezet onder wijs. Organisatie van cursussen ter be vordering van nieuwe leermethoden en gedachten betreffende het voort gezet onderwijs, bevordering van het contact tussen voortgezet- en basis onderwijs en het gestalte geven aan brugklassen zijn enige taken van de adviseur. In verband met de aanstelling mo ten kosten worden gemaakt voor in richting van een bureau e.d. Daar mee is in de gemeentebegroting 1967 geen rekening gehouden. De gemeen teraad behandelt op 2 mei een voor stel voor het lopende begrotingsjaar een bedrag van f 30.000 beschikbaar te stellen. 9? Voor de jaarlijkse uitvoering van de toneelvereniging „Tot ieders genoegen" uit Leiden zaterdagavond gehouden in de Schouwburg was het toneelstuk „Zwijgen uit angst" van Dré Campen gekozen, een somber, nogal onwaarschijnlijk ver haal, waarin de spelers zelf zeggen: „Dit lees je wel in boeken, maar het kan mij zelf niet overkomen." Het gezin van een succesvol architect is heel gelukkig, alleen de moeder is nogal neerslachtig. Zij heeft voor haar huwelijk met de architect al het leven geschonken aan een dochter, van wie zij afstand heeft gedaan en die wordt opgevoed door pleeg ouders in Frankrijk. Haar huidige echtgenoot heeft zij hier over nooit iets verteld, tot zij wordt gechanteerd door de vader van dit dochtertje. De chanteur wordt betaald door haar broer Govert, gespeeld door Eduard de Wekker, en de zaak lijkt Haar z jaar naa wordt op terug na biykt nu 3on Rob vertrekt voor een r India, waar hij verliefd een meisje, dat hy mee ir huis brengt. Het meisje zijnh alfzusje te zijn en het ge- Mijny Boom, die de rol van de moeder speelt, weet door haar spel geloofwaardig te maken dat deze vrouw ten opzichte van haar gezin oprecht is en steeds heeft geprobeerd te vertellen dat zij nog een dochter heeft. Door omstandigheden kan zij er echter steeds niet toe komen dit met haar man te bespreken. Corry van Doorn speelt de dochter, die is opgevoed door pleegouders, die zij door een ongeluk heeft verloren, zy gaat dan als verpleegster naar India, waar zij Rob leert kennen. Wanneer zij bemerkt dat de moeder van Rob, van wie zij is gaanh ouden, ook haar moeder blijkt te zijn, die zij lange tijd heeft gezocht, verwijt zij haar in een dramatische scène, dat zij zich nooit wat van haar heeft aangterokken en nooit moeite heeft gedaan om haar te leren kennen. Ook de rol van Hartman, de man die probeert deze vrouwen om beurten geld af te persen, wordt zeer goed gespeeld door Ap van Doorn. De overige figuren worden met iets minder overtuiging, maar toch ook niet onverdienstelijk op de planken gezet door Nico Blankensteyn (de ar chitect), Otbo Tessing (zoon Rob), Coby Pieterse (dochter Nicole), Eef Beekman (een huisvriendin) en Joke v. d. Krogt (het dienstmeisje). De regie was in handen van Jacques Boom. Voor het doek opging heeft de voorzitter, de heer E. A. de Wekker het overlijden gememoreerd van de heer A. Arentsen. De heer Arentsen was een der oprichters en ere-voor- zitter van de vereniging. Bromfiets terug. Hans Zandbergen uit Hazerswoude- Groenendijk mocht zaterdagmorgen even op het politiebureau in Leiden komen, want zijn bromfiets, die on langs in Leiden was gestolen, was terecht. Tot Hans' grote teleurstelling was er nog weinig sprake van brom fiets, want het voertuig lag geheel uit elkaar. Eén troost had hij: de Leidse politie slaagde er ook in de dief aan te houden. Al ivas het niet druk in Lage Vuursche, wie er kioam stapte uit en ging een kijkje nemen voor de hekken van Drakensteyn. MARKTBERICHTEN 17 april Vette kal- Aanvoer 592 stuks, han del redelijk, afloop flauw. Prijzen: le kwal. 2.75-3.10: 2de 2.50-2.70; 3de 2.30-2.45. KATWIJK AAN DEN RIJN, 15 april Groenteveiling: waspeen1 (per kist): Al 4.90-7.20; A2 2 50-5.40; BI 5.10- 6.90; Ol 1.40- 2.70; C2 1.10-1.50. Aan voer waspeen 139.000 kg. Terrein voor golfclub B en W. stellen de gemeenteraad van Noordwijk voor een perceeltje duinterrein nabij de Bosweg en de Oranje Nassaustraat met de daarop aanwezige schuur aan de Noordwyk- se Golfclub te verhuren In de toelichting merken B en W. op, dat de ontruiming van de golf terreinen nog steeds niet in het ver schiet ligt. De schaarse middenstand in Lage Vuursche klaagde gistermiddag steen en been, want de drukte rondom kasteel Drakensteyn bleef ver hene den de verwachtingen. Het was er zelfs aanzienlijk minder druk dan op een normale zondag. Oorzaak volgens restaurateur K. Bleuland van Oordt van het perscentrum De Kastanje hof „De mensen vrezen een druk Ver keer". Ondanks hét koele weer vergaapten velen zich aan het in een lommer rijke omgeving gelegen kasteel. De snelbuffetten deden het nog wel. In Leiden zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag: vele inbraken ge pleegd. In de meeste gevallen vingen de inbrekers echter bot. ZU hadden wel succes by een constructiewerkplaats aan de Zoeter - woudseweg, waar in het kantoor een geldkist werd opengebroken. De buit bedroeg hier tweehonderd gulden. Een Inbraak by een brandstof fenhandelaar aan de Haagweg lever de de daders vyftig gulden aan wis selgeld op. Voorts is in de nacht van/vrij dag op zaterdag ingebroken in een kledingmagazyn aan de Hoogstraat. Een geldkist werd opengebroken. Te vergeefs, want de kist was leeg. In het kantoor van een betonfa- briek aan de Hoge Morsweg werden in dezelfde nacht kasten en bureaus geforceerd. Voor zover tot nog toe bekend is er niets weggenomen. By het Gewestelyk Arbeidsbureau aan de Doezastraat werden schrijf bureaus opengebroken en is tever geefs getracht een brandkast te for ceren. Voor zover tot nu toe viel na te gaan is ook hier niets ontvreemd. maar de terrasjes boden volop plaats aan belangstellenden. Pas na twaalf uur werd het verkeer iets drukker, maar de Baarnse politie had toch geen enkele moeite met de verkeers regeling. De ochtend was opzienba rend stil in Lage Vuursche. De commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaa- sesz, kwam gistermiddag als voorzit ter van het Prinses Beatrixfonds naar Lage Vuursche om een kykje te ne men in het perscentrum en ook om reclame te maken voor een geboorte lepel, die het kind van Prinses Bea trix en Prins Claus krijgt en die in de handel zal worden gebracht met een toeslag voor het Prinses Beatrix fonds. Een reportage van de N.T.S. kreeg veel bekyks, alsmede het op treden van een kinderkoortje uit Heesch in Noord-Brabant, dat spe ciaal was ingeschakeld om een an dere door Prinses Beatrix ondersteun de actie te stimuleren. De Baarnse politie is inmiddels scherper gaan toezien op allerlei fi guren, die een commerciëel voordeel zien in de komende blyde gebeurte nis. Duitsers, die restanten van een speciale Beatrix-Claus trouwkaart uit Hutzacker meteen eerstedag post stempel aan de man brachten, zyn inmiddels verwijderd. Hun kaarten vlogen snel weg, maar ze oedreven hun handel zonder vergunning. En de Baarnse politie wil onder geen voorwaarde van de openbare weg voor kasteel Drakensteyn een markt of een kermis maken. Prinses Beatrix en Prins Claus zjjn gisteren de drukte rondom hun woning ontvlucht. In de ochtend vertrokken zy via de achtertuin voor een paar uurtjes naar Soestdijk. Voor de meeste publlciteitsverte- genwoordigers gaat vandaag de der de wacht week in. Maar als men moet afgaan op de werkagenda van Prins Claus wordt de baby de eerste dagen nog niet verwacht. Tot de 21- ste is hy vrfjwel dagelijks van huls Dit congres is een keerpunt in het bestaan van het Humanistisch Ver bond. Al meer dan tien jaar geleden konden wij constateren, dat het mo derne humanisme in Nederland in be ginsel erkenning had gevonden. Maar De Praivda onthult: Het Russische partyblad Praw- da heeft Mao Ts-toeng beschul digd van „nieuwe pogingen een dicta tuur van persoonlyke macht te vesti- getn" in China, waarby hy zich be dient van een politieke campagne, die meer weg heeft van een reactio- nele militaire coup. De Prawda wees er op, dat Mao op krachtig verzet stuit van de Russisch gezinde elementen in party en rege ring. Deze Cliinezen die „het Marx- isme-Leninisme verdedigen en opko men voor de vriendschap met de USSR en andere socialistische lan den" roeren zich volgen de Russische krant in alle hoeken van China. De Prawda erkende dat het leger in de machtsstrijd aan de kant van voorzitter Mao staat. En zonder het leger kunnen de economische cul turele of politieke vraagstukken in China niet wordeno pgelost. In de Leidse Doelenkazerne werd zaterdag de negende reünie van oud militairen van voormalige Regimen ten Infanterie gehouden. Om 10 uur werden de reünisten ontvangen in de O.O.Mess, die hier toe beschikbaar was gesteld door ko lonel T.H. Wessels. De voorzitter van de reüniecommis sie, de heer EA.. Jansen uit Amers foort, die helaas 's middags weer moest vertrekken in verband met de daar gepleegde grafschennis op de begraafplaats „Rusthof", waarvan hy hoofdopzichter is, heette allen harte- ïyk welkom. Na zyn woord van wel kom hield luitenant-kolonel b.d. U. de Stoppelaar, president van de commis sie, een korte toespraak, waarin hy o.a. zei: „De oude garde leeft! Toen ik hier kwam zag ik allemaal jonge mensen aan komen huppelen, zy zyn wel-is-waar- grijs, maar er zit nog leven in." Dat er nog leven in zit kon men zien tydens het défilé langs het stad huis, waaraan circa 160 reünisten deelnamen. Voorafgegaan door de Limburgse Jagers marcheerden de oud-infanteristen het vierde regi ment aan het hoofd en afgesloten door het eenentwintigste regiment langs het gemeentebestuur en kol. T. H. Wessels, kol. P. van Schendel, de ridders in de militaire Willems orde, de heren H. Mulder uit Leiden, H..P Rouwbos uit Leiderdorp en Ma joor Hoogland uit Sneek, die het de- filé afnamen. Na het défilé werd de lunch gebruikt in de Doelenkazerne. 's Middags werd een bezoek ge bracht aan de Pier in Scheveningen. De reünie werd besloten met een di ner in de Doelenkazerne, waarna de „ouwe-hap" weer huiswaarts keerde. De oud-militairen van de i rie tijdens een défilé langs het I voormalige Regimenten Infante- I Leidse Stadhuis. (Foto LD/Holvast) Volgens het artikel zyn de demon straties van Rode Gardisten onder müitaire leiding er op berekend, de indruk te wekken dat het Chinese volk het aftreden van president Lioe Sjao-tsji en party-secretaris Teng Hsiao-ping eist. Het volk is echter niet in de gele genheid het standpunt van deze twee anti-Maogezinde leiders te leren ken nen omdat de Chinese pers hun rede voeringen niet publiceert. Krachtmeting De Chinese president Lioe Sjao-tsji heeft verzocht om een vergadering van het centrale comité van de Com munistische party met de bedoeling een krachtmeting met Mao Tse- toengt e forceren, zo hebben Japanse kranten bericht. De verblyfplaats van de president is al weken onbekend. In het open baar verscheen hy voor het laatst in januari toen hy op een by eenkomst van Rode Gardisten werd vernederd. Ondanks de ernstig'r aantygingen, die tegen hem geuit rden en de eis dat hy wordt afgezet, woonde Lioe 5 in eei Omschakeling Er zyn aanwyzmgen dat de mili taire leiders in China's reusachtige noordwesteiyke provincie Sinkiang, die aan de Sowjet-Uniet grenst en de Chinese proefterrein voor kernex plosies herbergt, zich aan de zyde van Mao Tse-toeng hebben geschaard Aanvankelyk hadden ze zich tegen de culturele revolutie verzet. Die slechte Russen Op aanplakbiljetten van de Rode Garde te Kanton worden Russische officiële persoonhjkheden ervan be schuldigd, de jongens aan te sporen „jacht te maken op meisjes en liefdesverhoudingen met ze aan kno pen". Als gevolg hiervan aldus de biljetten houden de Russische jon gens er „gemene, smerige praktyken" op na. Op de biljetten wordt ook beweerd, dat jeugd in Rusland uit lafaards en dronkaards bestaat, „die liever de cadente westerse dansen beoefenen en naar decadente westerse muziek luisteren dan eeriyk revolutionair werk te doen". hU? Dit vroeg prof. dr. JP. van Praag, voorzitter van het Humanistisch Ver bond zich zaterdag af by de opening van het tweejaariyks congres van het verbond in Utrecht. Hy herinnerde eraan dat het humanisme weliswaar in beginsel erkenning heeft gevonden, maar dat er nog steeds achterhoede gevechten geleverd moeten worden. Er is aldus prof. Van Praag in ons land veel te doen over de democratie. Naar zyn mening zal van een gezonde democratie naar hu manistische opvattingen in Neder land wel niets komen, zolang een duidelyke verkiezingsuitspraak ver hinderd wordt door de traditionele positie van de confessionale partyen. Naar zyn oordeel is ware demo cratie een georganiseerd overleg, dat wordt gekenmerkt door maximale in formatie, kritische gedachtenwis- selingen en zoveel mogeiyk gezamen- lyke besluitvorming. Humanisme doet een beroep op de mens om zyn bestaan zelf te bestem men, maar het beklemtoont tegelyk dat mensen op elkaar zyn aangewe zen. Het is meer een methode dan een pasklaar antwoord. De humanis tische organisatie fungeert bovendien als een braintrust, gericht op onbe lemmerd, ordenend denken over menseiyke mogelykheden, aldus prof Van Praag. Opdracht Na urenlange discussies er werd ook in secties vergaderd kwam het congres by acclamatie tot de volgende opdracht aan het hoofdbe stuur: verstrekken uiteriyk in okto ber 1967 van een vertrouweiyke, in terne eerste beleidsnota betreifende planning van activiteiten en de hier mee corresponderende budgettering, mankracht en organisatiestruc tuur aan de gewest- en gemeen- schapsbesturen. De planning dient betrekking te hebben zowel op de jaren 1968 to« 1970, als op een aantal daarop vol gende jaren. Prioriteiten dienen daarby te worden aangegeven. Congres in 1969 Het congres kwam tot de conclu sie, dat pas in begin 1969 een spe ciaal congres kan worden gehouden na deze voorbereiding voor de vast stelling van een beleid van een aan tal daarop volgende jaren voor hei verbond. Er werd by de bestuursverkiezing afscheid genomen van 11 leden van het hoofdbestuur. Prof. dr. Libbe van der Wal (Delft) sprak namens de afgetreden hoofdbestuursleden. Hy verwees naar zyn werk „Kennis van goed en kwaad", waarin hy uitgaat van de ethiek voor de opvoeding van de mensheid. Hy achtte het Huma nistisch Verbond het aangewe zen middel om die opvoeding tot zyn recht te laten komen. De bestelauto, die de vorige week uit de Langestraat in Lelden werd ontvreemd, is het afgelopen weekeinde in Den Haag teruggevon den.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3