EIDSCH DAGBLAD ussische spion vertrokken Surveyor naar maan onderweg De Staat leent een onbepaalde tegen koers iEWIJS TEGEN GLOEKOW „NIET DAN 'EER MOEILIJK TE LEVERE Mr. X' waarschuwde de recherche... Vrij koud Graven in tnaangrond Zijlstra weer president van Nederl. Bank Weer 200 ontslagen Particuliere mijnen gaan ook inkrimpen VERSTANDIG EXPERIMENT: Koers uitgifte hangt af van inschrijving Toch dit ?aar nog bemande Apollo? q n.v. v.d. Velde Citroën JAMIN weekend-systeem ©uc/ ©©e, teuwo ericht 1 maart 18S0 MAANDAG 17 APRIL 1967 No. 31253 teur: E. A. E. van Dishoeck lofdredacteur: J: Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, ƒ0,93 per week, (bü vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Teleloon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no 67055 (Van onze Haagse correspondent). 'ladimir Alexander Gloekow is vertrokken. Vanmiddag om minuten over één stapte de Russische spion op Schiphol in Toepolew die hem en zijn gezin naar Moskou brengt. De trmanent vertegenwoordiger" van de Sowjetrussische Uvaartmaatschappij Aeroflot werd gistermiddag om half >r in vrijheid gesteld. De Haagse officier van Justitie die het derzoek in deze spionage-affaire leidde, mr. W. JKolkert, namelijk ook na het laatste verhoor, gistermiddag, niet Idoende gronden ontdekken om het verhoor voort te zetten. ilgens hem ivas het bewijs tegen de 43-jarige Rus „niet dan er moeilijk te leveren". De minister van Justitie heeft na beraad met de rechter- mmissaris besloten dat Gloekow „omdat het toch niet de iite loont en ter wille van de veiligheid van Nederland" ;t worden uitgewezen. Na zijn' invrijheidstelling uit het van bewaring aan de Casuaristraat in Den Haag waar Rus meer dan honderd uur in verzekerde bewaring heeft ten kon Gloekow zonder begeleiding door rijksrecher- irs zijn zaken voor de terugreis naar Rusland regelen. it misdrijf, waarvoor Gloekow op I Gloekow trachtte in te schakelen, I redelijk vermoeden van schuld i komt door zjjn functie niet in aan- taking met deze geheimen. „Mr. X" waarschuwde echter de rijksrecher che, die de Rus woensdag in Amster dam onder veel tumult arresteerde. Mr. Kolkert verklaarde waarom de arrestatie op straat had plaats r.ehad. ..We overwogen drie mogelijk heden: Schiphol, thuis en op straat. Als we de arrestatie in het kantoor van Aeroflot op de luchthaven zou den hebben uitgevoerd waren er waarschijnlijk niet tachtig, maar achthonderd mensen komen opdra ven. Thuis zou de Rus bij het min ste of geringste over de daken zijn gevlucht". :htenis was genomen, lukte) uitlokking tot het uitle- van Nederlandse staatsgehei- Zün speciale belangstelling zou uitgegaan naar bepaalde experi- in het Nationaal Luchtvaart ,torium in Amsterdam. De of- van justitie gaf gisteren tij- persconferentie in het I[bureau van politie in Den Haag iwaar niet toe, dat het deze [vaartgeheimen betrof, maar hij kende het in genen dele. De „Mr. uit de Haagse agglomeratie, die D11 V ju DE Mislukte staatsgreep in Ghana [n Ghana, dat als de eerste Britse lonie in Afrika in maart 1957 on- ïankelijk is geworden, is vanmor- het bewind onder leiding van Itenant-generaal Ankrah afgezet, ter werd bericht, dat de staats- tep was mislukt. )e staatsgreep werd in de vroege itend ondernomen door een )ep jonge legerofficieren. Aan het ofd stonden luitenant-kolonel As- ile, majoor Asante en majoor At- ampong. herinnert zich, dat Ghana het verkrijgen van zijn onafhan- Hjkheid in maart 1957, bestuurd id door president Nkroemah, die i ware dictatuur uitoefende. Op februari van het vorige jaar werd ïoemah afgezet toen hij op weg Peking. Thans leeft hü in llingschap in Guinee waar zijn iend Sekoe Toeré hem asiel ver inde. Na de val van Ghana's eerste pre sent, kwam het bewind in handen de Nationale Bevrydingsraad. ider leiding van generaal Ankrah, e de macho dus na de mislukte aatsgreep nog steeds in handen hebben. ADVERTENTIE :i.E.B.A. - LEIDERDORP WEERBERICHT Het KNMI in De Bilt verwacht hn heden- tot morgenavond: wisse nd bewolkt met plaatselijk enkele «gen- of hagelbuien. Matige tot Jachtige en aan de kust krachtige harde wind tussen west en noord west Vrij koud. 1 APRIL op: 5.39 uur; onder: 19.42 uur. Jfaan op: 11,12 uur; onder: 3.41 uur. 'oogwater te Katwyk te 8.52 en 21.13 te 4.09 en 16.55 uur. BRIEFJE De rijksrecherche had. volgens mr. Kolkert, op het tijdstip van de ar restatie een in het Russisch gesteld briefje bij zich: „Wij zijn rijksre chercheurs die u komen arresteren" „Dit epistel is de spion herhaalde1 ijk voor de ogen gehouden Hij verzette z'ch echter omdat hij in dat ogenblik ziin bestaan als spion in elkaar zag zakken. De Amsterdammers hebben niet kunnen weten, dat er rijks rechercheurs bezig waren met een arrestatie. De mannen hoeven toch geen identiteitskaarten oo hun rug te plakken? aldus de officier van justitie. Vervol» op pa». 2 LIBERIAANSE TANKER BRANDT NA BOTSING Om half tien vanochtend heeft zich op de Noordzee, 16 mijl ten wes ten van Schouwen- Duiveland, in dichte mist een botsing voorgedaan tussen de Liberiaanse tanker Diane (60.000 ton) en een Duits schip van bijna 1000 ton, de Annelis Christo- phersen. Op beide schepen deed zich op het voorschip brand voor: die op het Duitse schip was niet zo ernstig, dat het hulp nodig had, maar de tanker was ter ernstiger aan toe. Vermoedelijk worden twee man vermist. 32 bemanningsleden van de Diane zijn van boord gegaan en een klein aantal achtergeblevenen maakte zich omstreeks het middag uur eveneens gereed om het schip te verlaten. Het is een geluk, dat de Diane juist een lading ruwe olie in Europoort had afgeleverd en weer op weg was naar de Perzische Golf nieuwe voorraad te halen. Tal reddingboten zijn uitgevaren om de Diane hulp te bieden, evenals een vliegtuig van de Marineluchtvaart dienst in Valkenburg. Een bergings vaartuig van rederij Van der Tak lag langszij om de brand te blussen. Het vuur zou inmiddels beperkt zijn tot de voorste tanks. Het gevaar van ontploffing is niet denkbeeldig. Prof. Plate even in Drakensteyn Prof. Plate, die de bevalling van Prinses Beatrix zal leiden, heeft van ochtend een routinebezoek gebracht aan kasteel Drakensteyn. Hij verliet Lage Vuursche vijf over I zyn dan 98%, maar daarboven mag half één om naar Utrecht terug te de rente in fracties van 1/8% wor- JUtl nummer bestaat nit 16 pagina's I keren. I den opgevoerd. Er kan dus naar De Surveyor III is vanochtend om 8.45 Nederlandse tijd met behulp van een Atlas-Centaur-raket van Kaap Kennedy ge lanceerd voor een vlucht van 381.400 kilometer, die bekroond moet worden met een zachte landing op de maan. Na 22 minu ten in een parkeerbaan op 166 kilometer hoogte boven de aarde te hebben gevlogen, werd de motor van de Centaur-raket op nieuw ingeschakeld, waardoor het ruimtevaartuig werd wegge stuurd in de richting waar de maan zich over bijna 67 uur zal bevinden. Alles schijnt goed te verlopen. Het ruimtevaartuig gelijkt op de Surveyor I, die in juni jl een zachte landing maakte, waarna ruim elf duizend foto's naar de aarde werden gezonden. Surveyor II mislukte door het weigeren van een van de rem- raketten. Prof. dr. J. Zijlslra is voor de tweede maal met ingang van 1 mei benoemd tot president van de Ne- derlandsche Bank NV. De oud-minister-president werd reeds op 20 september van het vorig jaar op voordracht van de toen malige minister Vondeling —met in gang van dezelfde datum (1 mei 1967) benoemd tot opvolger van de huidige president van de bank, dr. M. W. Holtrop, die in de loop van dit ja-ar de pensioengerechtigde leef tijd zal bereiken. Deze benoeming werd eind novem ber weer ongedaan gemaakt op ver zoek van prof. Zijlstra zelf „teneinde zuivere verhoudingen in verband met zijn benoeming tot minister-presi dent, minister van Algemene Zaken ën tot minister van Financiën te be vorderen". Prof. Zylstra is thans weer be noemd in een Koninklijk besluit, dat op 14 april staat gedateerd. Dit op voordracht van minister Witteveen van Financiën „in overeenstemming met het gevoelen van de minister- De Russische spion Gloekowin de auto van de Russische am- verlaat het huis van bewaring met bassade zou hij pas bevrijdend een bedrukt gezicht. Later veilig I lachen. Bomontploffing op de Brenner Op de Brennerpas is gisteravond een bom ontploft in een spoorweg rijtuig, waarbij een spoorweg employé, die bezig was de coupés aan te vegen, ernstig werd gewond. De aanslag, die het werk is van ter roristen, die aansluiting van Zuid- Tirol bij Oostenrijk eisen, geschied de toen de trein lange tijd stilstond. De passagiers waren uitgestapt, het geen een ramp heeft kunnen voor komen. Het rijtuig behoorde tot de sneltrein van Rome naar Mün- chen. De bom is waarschijnlijk in Innsbruck in ed trein geplaatst. In Enschede De N.V. bontweverij Ter Kuile Krom- hoff zal worden gesloten. Dat is vandaag namens de directie meege deeld. Aan bü"a 200 man personeel is ontslag aangezegd. Dit bedrijf is een van de oudste ondernemingen van Enschede. Van de zijde van de vakbonden verwacht men, dat de te- geling voor de werknemers op grond van ervaringen in het verleden gun stig zal zijn. Bij de onderneming wer ken vele oudere werkkrachten. Het bedrijf beschikt over een weverij en een finishing-afdeiing. De weverij be schikt over moderne getouwen. Het bedrijf heeft verscheidene pogingen gedaan om met andere onderne mingen samen te werken, doch hier in is men niet geslaagd. Gezien de uitrusting van deze onderneming had Ter Kuile Kromhoff de strijd moeien kunnen volhouden. Maar men is voor een belangrijk deel uit de markt ge prijsd, door Oosteuropese hemden en vrije-tüdskleding die bijzonder goed koop zijn. Nog meer kompels zullen ander werk moeten zoeken (Van onze Roermondse correspondent) Nog meer mijnwerkers zul len spoedig aan ander werk moeten worden geholpen, doordat nu ook de particuliere mijnondernemingen in Lim burg plannen hebben het ko- lenfront te versmallen. Defini tieve beslissingen zijn nog niet genomen- Vast staat wel, dat de N.V. Oran- Je-Nassau-mijnen in Heerlen haar twee mijnzetels in Heerlerheide tot één produktie-eenheid wil samenvoe gen. Dat zal de produktie van de Teneinde bijtijds te voorzien in de kasbehoeften van de schat kist, die veel groter zijn dan bij de indiening van de begroting in september werd verwacht, gaat de minister van Financiën een Staatslening uitschrijven. De rente zal 6% bedragen, ter wijl het gaat om een bedrag van f300 miljoen. Om te voor komen dat evenals bij de vorige staatsemissies weer buiten sporige bedragen worden ingeschreven, vindt de uitgifte plaats volgens een voor Nederland geheel nieuw systeem. De obligaties worden bij tender aangeboden, hetgeen ivil zeggen dat de emissiekoers niet tevoren wordt vastgesteld, doch dat de in schrijvers hun eigen prijs kunnen bepalen. Men moet zelf aangeven tegen welke prijs men bereid is in de lening deel te nemen. 1 f\(\rrf keuze worden Ingeschreven tegen een Wiet lager Ciail 9o% k°ers van 98%, 98 l/8%, 98 1/4 98 98%% en zo kan men naar bo- Voor particulieren, die onvoldoen de inzicht hebben om de marktver houdingen te peilen zal het goed zijn de beslissing maai- aan de bank of de commissionair in effecten over te laten. De koers mag niet lager ven voortgaan. Als de inschrijvingen binnen zijn wordt door het Departement van Financiën nagegaan op welke koers het gehele bedrag van f 300 min. bij een komt. Alles wat boven die koers wordt aangeboden wordt tenvolle toe gewezen tegen de door de minister vastgestelde koers. De rest van de le ning wordt toegewezen aan de in schrijvers, die tegen een lagere prijs hebben ingeschreven, welke gelijk is aan de koers waarop het gehele bedrag bijeen is. Degenen, die tegen een lagere prijs hebben ingeschre ven. krijgen niets toegewezen. De inschrijving zal openstaan op 27 april. Bij voorbaat staat vast dat de ge vraagde f 300 miljoen op tafel zal komen. Door het nieuwe systeem kan de minister zelfs het onderste uit de kan halen, want de koers zal hoger zijn dan het geval zou rijn geweest bü de vaststelling daarvan vooraf. Veel zal er van afhangen of buiten landse beleggers de geboden rente aantrekkelijk achten. Geen brood voor speculanten Voor de premiejagers, de specu lanten, die bij vorige Inschrijvingen op de premie aasden, welke behaald kon worden als de stukken bü ver handeling tegen een hogere koers noteerden als waartegen de lening werd uitgegeven, zit er bij het nieu we systeem geen brood meer in. Alleen daarom al is het een ver standig experiment, dat bij welsla gen zeker navolging zal vinden. (Men zie ook pag. 12) mijnonderneming in het geheel met 1G tot 14 procent verminderen. Hoe veel van de 9000 Oranje-Nassau- mijnwerkers daardoor hun broodwin ning verliezen, is nog niet bekend. Het overleg over een inkrimping tus sen de directies van de particuliere mijnen en minister mr. J. de Block van Economische Zaken is al ver gevorderd. De minister zo wordt in de Limburgse mijnstreek verwacht zal over deze inkrimping wel spoedig een beslissing nemen. Daarbij zal veel afhangen van de resultaten van een gesprek tussen minister De Block en een delegatie van de E.G K.S. onder leiding van vice-voor zitter A. Coppe dat vandaag in Den Haag plaats heeft. De versnelde inkrimping van de steenkoolin dustrie is een gevolg van de ongun stige ontwikkeling van de huisbrand- kolenmarkt. De beslissing van de Franse regering om de prijs van de daar gedolven huisbrandkolen dras tisch te verlagen heeft de moeilijk heden in de Limburgse mijnindustrie belangrijk vergroot. De vakbonden zyn nog niet inge licht over de plannen van de parti culiere mijnen. Het grote verschil tussen de nieuwe Surveyor en zijn voorgangers is, dat het thans gelanceerde maanvoertuig een mechanische schop aan boord heeft, die sleuven van 46 cm diep in de maanbodem kan graven, tot op een afstand van anderhalve me ter van het voertuig Door middel van radio-signalen aan stuurmo- tortjes kan deze mechanische schop van de aarde af bediend worden. Niet alleen zullen sleuven worden ge graven maar men zal ook trachten, de mechanische hand kleinere maanstenen kapot te laten knijpen en grotere stenen om te laten rollen om te zien wat er onder zit. Al deze operaties kunnen door televisie-came ra's op aarde worden gadegeslagen. Het is mogelijk dat toch nog dit jaar een bemande ruimtevlucht in het kader van het Appollo- project zal worden gemaakt zo heeft de secretaris-generaal van de Ame rikaanse raad voor de ruimtevaart, dr. Edward Welch, voor de radio ver klaard. Volgens Welch zou deze vlucht misschien zelfs reeds in oktober kun nen plaatsvinden. De autoriteiten van het Ameri kaanse bureau voor de ruimtevaart Nasa, hebben tot nu toe beweerd dat door de ramp met de Apollokabina op Kaap Kennedy de volgende be mande ruimtevlucht zeker niet voor begin 1968 zou plaatsvinden. Toestand Adenauer iets verbeterd Zondagavond laat werd door een der familieleden van Adenauer mee gedeeld, dat de toestand van de pa tiënt een lichte verbetering had on dergaan. Vanmorgen vroeg werd ge meld, dat er geen wijziging in de toestand van de oud-Bondskanselier was gekomen. Hij had een rustige nacht. ADVERTENTIE Druivensap drinken-veitig rijden GRAPÊLLOM alcoholvrij druivensap (CEBR. STEUR NV) ADVERTENTIE ZOETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 21156 ADVERTENTIE koffie cognac bonbons van niet duur we! heerlijk ADVERTENTIE Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten I Uit het Leidsch Dagblad van 17 april 1967 ZM. heeft het reglement van de „Arbeidsvereeniging' alhier, gelijk dit bij het ver- zoekschrift is overgelegd goedgekeurd, en de vereeni- ging mitsdien als rechtsper soon erkend Te Groningen hebben dt timmermansknechts, die on langs bij hunne bazen op ver- hooging van loon hébbei aangedrongen, zich tot der gemeenteraad gewend, mei verzoek dat deze zijn sym vathie, voor dien maatrege> zou tonen en tevens met eer goed voorbeeld zo.: voorgaan door de tarieven bij de ge meentewerken te doen ver- hoogrn.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1