Encycliek over celibaat De Styles D J Y E Rome verwacht: W. Bleeker overleden MAANDAG 17 APRIL 1967 LEIDSCB DAGBLAD Ont dagelijks vervolgverhaal AGATHA CHRISTIE „Het hindert niet", zei Poirot, zon- een spoor van teleurstelling. „Nu ik je nog iets anders vragen. Er ^it een steelpannetje in de kamer mevrouw Inglethorp, waar nog chocola in zit. Had ze dat elke fcnd?" „Ja, meneer, het werd iedere avond haar kamer gebracht en 's nachts ^rmde ze het op wanneer ze er in kreeg". „Wat was het? Gewone chocola ,Ja, meneer, met melk. een thee- pel suiker en twee theelepels rum Annie aarzelde. „Dat zou ik niet durven zeggen, meneer. Hy was dicht, maar ik weet niet pf de grendel erop zat of niet." „Toen Je tenslotte de kamer uitging, heeft mevrouw Inglethorp toen de deur achter je op de grendel gedaan „Nee, meneer, toen niet, maar ik denk later wel. Ze had 'm 's nachts gewooniyk op slot. De deur naar de gang, bedoel ik." „Wie bracht die naar haar ka- lik, meneer". LUttjd?" Ja, meneer". •boe laat?" A Meestal als ik de gordijnen dicht I doen, meneer". Bracht je het dan rechtstreeks i de keuken naar boven?" „Nee, meneer, er is niet veel plaats het gasfornuis, ziet u, daarom akte de keukenmeid het gewoon- vroeg klaar, voordat ze de groen- opzette voor het avondeten. Dan cht ik het altijd naar boven en Ie het op 't tafeltje bij de tocht- ir, om het later mee te nemen ir haar kamer". Die tochtdeur is in de linkervleu- nietwaar?" ja, meneer". En staat het tafeltje aan deze it van de deur of aan de andere tin de kant van het personeel?" ton deze kant, meneer". Hoe laat heb je het gisteravond engebracht?" Ik denk om ongeveer kwart over en, meneer". In wanneer bracht je het bij me- uw Inglethorp binnen?" 1 Toen ik de kamer voor de nacht orde ging brengen, meneer. Om uur of acht. Mevrouw Ingle rp kwam al boven om naar bed pan, nog voor ik klaar was". Du» stond de chocola tussen ut over zeven en acht uur op het jtje in de linkervleugel?" ]t, meneer". Annie kreeg gelei- r;k aan een steeds hogere kleur nu flapte ze er onverwachts uit: ia als er zout in zat, was het S pijn schuld, meneer. Ik ben er met het zout in de buurt ge- vpl laarom denk je dat er zout in rroeg Poirot. sag het op het blad, meneer". Ie zag zout op het blad?" Grof keukenzout, leek het. Het helemaal niet opgevallen ik het blad bovenbracht, maar p ik het naar de kamer van me- p ging brengen zag ik het met- en ik denk dat ik het eigenlijk V naar beneden had moeten bren- k en de keukenmeid vragen om «we te maken. Maar ik had zo' j 1st, want Dorcas was uit, en ik fht dat de chocola zelf misschien 6 wel goed was en het zout alleen kr op het blad was terechtgeko- Jiteip. Dus veegde ik het af met m'n lort en bracht het binnen' Bhad de grootste moeite om mijn te verbergen. Zonder het 11« weten had Annie ons een be- pjk bewijsstuk geleverd. Haar lid zou wel van verbazing open- jen als ze wist dat haar „grof penzout" strychnine was, één van [meest dodelijke vergiften die de bheid kent. Ik was verbaasd over pots kalmte. Zijn zelfbeheersing n verbazingwekkend. Ik wachtte ongeduld op zijn volgende psg. maar daarin werd ik teleur- „Heb je ergens kaarsvet op de vloer gezien, toen je gisteren de mer deed?" „Kaarsvet? Néé, meneer. Mevrouw Inglethorp had geen kaars, alleen leeslamp." „Dan zou je het dus vast en zeker gezien hebben, denk je, als er een grote kaarsvetvlek op de grond had gezeten?" „Jazeker, meneer, en ik zou 1 direct uitgehaald hebben met een stuk vloeipapier en een heet strijk ijzer." Daarna herhaalde Poirot de vraag die hij ook aan Dorcas gesteld had: „Heeft mevrouw Inglethorp ooit een groene japon gehad?" „Nee, meneer." „En ook geen mantel of een pele rine of een hoe noem je dat ook weer een sportjasje?" „Geen groene, meneer." „En niemand anders hier in huis?" Annie dacht na. „Nee, meneer." „Ben je daar zeker van?" „Absoluut zeker." „Bien! Dat was alles wat ik weten wilde. Dank je wel." Zenuwachtig giechelend en nogal luidruchtig verliet Annie de kamer. Al mijn opgekropte opwinding barst te los. Poirot!" riep ik uit. „Wel gefeli citeerd! Dit is een grootse ontdek king!" „Wat is een grootse ontdekking?" „Nou, dat de chocola en niet de koffie vergiftigd was. Dat verklaart alles! Daarom werkte het natuur lijk niet voor 's morgens vroeg omdat de chocola pas midden in de nacht werd opgedronken." Wordt vervolgd President Johnson koclit Surinaamse schilderijen President Johnson heeft twee schilderyen gekocht op de kleine ex positie van werken van Surinaamse artiesten, die het Cultureel Centrum Suriname ter gelegenheid van John sons verblyf op de luchthaven Zan- dery had georganiseerd. Noordkoreanen weggelopen uit bestuurscommissie Noordkoreaanse officieren, die deel uitmaken van de militaire bestands commissie voor Korea zijn vorige week vrijdag weggelopen uit een e. vergadering van deze VN-commissie toen de Amerikanen een film ver toonden over president Johnsons be zoek van vorig jaar november. De Amerikaanse generaal-inajoor Ciccolella draaide de film aan het eind van een bijeenkomst, die bijna acht uren had geduurd. Hy deed dit om „beledigende communistische propaganda te weerleggen', aldus werd van de zyde van de VN-be- standscommissie bezegd. De leider van de Noordkoreaanse delegatie, generaal-majoor Tsjoeng Lock Pak had, volgens de commissie, beledi gende aanvallen op president John son en president Tsjoeng Hee Park van Zuid-Korea gedaan. Het was de eerste maal sedert de Koreaanse oorlog 14 jaar geleden eindigde, dat de Noordkoreanen uit een vergadering wegliepen. De com missie was bijeen om de grensinci denten van de afgelopen weken te be spreken waarbij zeven Noordkorea nen en één Zuidkoreaan werden ge dood. Generaal Ciccolella beschuldig de Noord-Korea van schendingen van de demarcatieiyn. Noord-Korea geeft de Amerikanen de schuld en zegt dat woensdag 250 granaten werden afge vuurd op een politiepost in het noor den. PANDA EN DE MEESTER DRINKER —93 Wie bij het Molenpad rechtsaf slaat, en dan de tweede weg links neemt, komt bij een merkwaardig bouwwerk. Het is het laboratorium van de eminente geleerde, professor Kalker. Hij vindt daar vreemdsoortige apparaten uit, waarvan hij jammer genoeg wel eens het doel vergeet, want hij is een beetje verstrooid, vrees ik. „Klaar!" sprak hij op zekere dag, vergenoegd naar een ingewik kelde machinerie kijkend. „We zien hier voor onsehwat zien we? Ah, juist! Een verbetering van het hexagonaire separa- torale hydractium. Dit zal de mensheid in staat stellen om Er verscheen een onzekere uitdrukking op zijn gelaat en hij krabde zich nadenkend op het hoofd. „Vervelend is dat nu toch!" mompelde hij. „Wat doet dit appa raat? Waartoe stelt het de mensheid in staat? Ik kan het me niet eefcP'7mCrenMerlcwaardi9 soms laat m'n geheugen me in (je. ;n je de kamer van mevrouw lorp binnenkwam, was toen <i«ur naar de kamer van juffrouw Bthia gegrendeld?" Ja meneer, dat is-tie altyd. Die nooit open." (Van onze Romeinse correspondent). In Rome wordt verwacht, dat zeer binnenkort een pauselijke encycliek zal verschijnen over het celibaat der geestelijkheid- Men neemt in Vaticaanse kringen aan, dat die encycliek vol komen afwijzend staat tegenover de argumenten van geeste lijken, die menen dat het celibaat dient te worden opgeheven. Als één van de redenen om het celibaat te handhaven wordt hier gezegd, dat het voor een gehuwd priester, die kinderen heeft, veel en veel moeilijker zal zijn weer stand te bieden aan druk die op hem zal worden uitgeoefend in die landen, waar een communis tische of andere atheïstische stroming aan het bewind zou ko men. Een ongehuwd geestelyke kan' even tueel de moed opbrengen om weer stand te bieden aan gevangenis ,of andere vervolging, maar de zaak wordt geheel anders wanneer ook zyn gezin daarbij betrokken zou wor den. Tydens het Vaticaans concilie wil- tën de deur naar de kamer van I de 6611 aantal bisschoppen over het ■per Inglethorp? Heb je gezien of celibaat spreken. De Paus heeft toen laf ook op de grendel zat?" een brief gericht aan kardinaal Tis-1 voorzitter van het Vaticaans concilie, waarin hy schreef dat dit onderwerp niet geschikt was om in de verga derzaal te worden gesproken, daar het een by zonder grote voorzichtig heid vereiste. De Paus heeft dat on derwerp aan zichzelf voorbehouden. DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN BRAM MET JE FOK 801 De kapitein tuist werkelijk niet, wat hij doen moest. Enerzijds wilde hij graag zijn lijf terug, maar anderzijds zag hij er tegenop Brammet je los te maken. Bram wachtte rustig op zijn be slissing. En eindelijk zei de kapitein „Als ik er werkelijk op vertrouwen kan, dat je me helpt „Op mijn zoute erewoord", zei Bram. Iedere zeeman weet, dat dit een eed is, die niet snel wordt gebroken. Nu kon de kapitein niet langer twijfelen. „Volg me maar", zei hij dus, „dan zal ik jullie de plaats wijzen waar de sleutel van de boeien is verborgen. In je eentje had je die nooit gevonden.Karo nam die uitnodiging om de kapitein te vol gen wat al te letterlijk op. Hij sjokte zelfs door, toen de spookkapi- •ffcliüiïrs* d?or.(*e™anilzijn hut binnenging en de ongelukkige scheepskat stootte daarbij gevoelig het kopje Slechts even wreef hij zich over ie pijnlijke plektoen rende ?rnaaTde deur van de hit, om maar geen moment van de onthullingen te missen. Kritiek Geld uit auto weggenomen Van een in de Boerhaavelaan in Leiden geparkeerd staande personen auto, is in de nacht van zaterdag op zondag een tochtraampje gefor ceerd. Uit een damestas, die in de wagen lag, werd een bedrag van vierhon derd gulden weggenomen. Men heeft in Vaticaanse kringen kritiek op het feit. dat een groep Ne derlandse geesteiyken zich heeft ge richt tot de synode der Ned. bis schoppen met het verzoek om in be paalde gevallen het celibaat te kun nen opheffen. Maar men geeft toe, dat deze geesteiyken met argumen ten naar voren zijn gekomen, die in ieder geval reden van bestaan heb ben. rens te besluiten of het r.k. verbod op het gebruik van voorbehoedsmid delen Ingetrokken za! worden. Indien hy dit advies vraagt zal hy 800 bladzyden aanbevelingen hem in juni 1966 verstrekt door zyn eigen adviseurs, in feite ter zyde schuiven. Het wordt mogelyk geacht, dat de Paus met een besluit wacht totdat hy overleg kan plegen met zyn we reldsynode van representatieve bis schoppen. die in het komende najaar voor de eerste maal met hem byeen Bij Nieuw Vennep Dame gedood bij ongeluk op rijksweg 4 De 27-jarige mevrouw M. J. Nee- lemans-Timmermans uit Rotterdam kwam gisterochtend na 11 uur om het leven by een verkeersongeluk op rijksweg vier onder Nieuw Vennep. De personenauto, bestuurd door haar echtgenoot, botste tegen een Duitse auto op, die op de linker ry- strook van de ryksweg stilstond om zich tussen de auto's te kunnen voe gen op de rechter rybaan. De be stuurder van de Duitse auto was te laat tot de ontdekking gekomen dat hy de afrit naar Nieuw Vennep die hij moest afryden al was genaderd. (Van onze weerkundige medewerker) Na een langdurige ziekte overleed vanmorgen te Utrecht prof. dr. W. Bleeker, sinds verleden jaar hoofddi recteur van het K.N.MJ. te De Bilt. Prof. Bleeker kwam in 1933 by het K.N.M.I., was enige jaren directeur van de afdeling weerdlenst en later van de, afdeling research. De hoogle raar schreef enkele belangryke me teorologische leerboeken en nam een vooraanstaande plaats in by de vele internationale conferenties o.a. te Genève, Parys en Montreal. Verleden jaar, na het vertrek van ingenieur Warners werd prof. dr. W. Bleeker als kroon op zyn vele werk voor de weerdienst. zowel nationaal als inter nationaal verricht, hoofddirecteur. ADVERTENTIE WIJ VERWACHTËN U IN

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 15