Sierk Schroders werk: voornaam en sterk Mozart-expert Hans Henkemans had succes HAAGSE KUNSTGALERIJ '67 TIJDENS HOLLAND FESTIVAL Resten van oude stad nabij Rome gevonden Bach, Haydn, Bartok MED1SCH SOCIALE SECTOR DONDERDAG 13 APRIL 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 In Kunstzaal Heuff: Weer eens kennis te nemen van tekeningen (houtskool en potlood), pastels en aquarellen van de reeds veelbesproken Wassenaarse schilder Sierk Schroder (64), hoogleraar aan de Rijksakademie voor Beeldende Kunsten in Amsterdam is een boeiende artistieke ervaring. Diens portretten, de laatste tijd ook veel zelfportretten, naaktfiguren en andere werken genieten een wijdvermaarde faam en maken de laatste twee jaren vooral in Parijs opgang. door de natuur al zo getalenteerde om niet te spreken van gezegen de observeerder valt te constate ren. Zyn penseelvoering in een enketl olieverfschilderij, het hierbij afge beelde „Lezend meisje" is krach tig en boeiend, zijn kleurengamma sober enkele vegen rood maar juist door die soberheid accentueert hij extra zijn bedoelingen. De vele vrouwenfiguren staand, hurkend bukkend of zittend „Lezend meisje" daarnaast zijn „Visjes": het zyn al len voorbeelden van zijn in een di recte toets altijd voornaam en har monisch gehouden composities, voor treffelijk qua vormgeving geconci pieerd en herkenbaar als van een man, wie, naast het bereiken van het volkomen technisch vaardige, fi guratieve meesterschap zy het na- intense studie ook meer en meer de indringende realisatie van gees telijke waarden ten deel valt. En dat is het, waar toch iedere ware kunstenaar bij het voortvlie- den der jaren naar streeft en hem zelf en anderen gelukkig maakt. Tot en met 27 april is zyn expo sitie in Kunstzaal Heuff in Wasse naar te bezichtigen. H. Kunstschilder Germ de Jong (81) overleden In het Marinehospitaal In zijn woonplaats Overveen is de kunst schilder Germ de Jong (81) overle den. Germ de Jong, die in het Friese dorp St.-Jacobiparochie werd gebo ren, studeerde in Amsterdam, i hij o.m. bevriend was met John Readecker, Gijs Jacobs van den Hof. Fllarski en andere generatiegenoten. Behalve in Amsterdam werkte Germ de Jong in het Gooi, Bergen, Schoorl. Ameland, Parijs, Zuid-Frankrijk en Italië, waar zijn landschappen ont stonden. Behalve met zijn land schappen werd hij vooral ook als schilder van bloemstillevens bekend. Hij was meer dan een halve eeuw lid van Arti et Amicitiae, vroeger ook van St.-Lucas en De Onafhankely- ken. Tot een bepaalde richting heeft hij met zijn lyrische stijl nooit be- De crematie zal a.s. zaterdag in Westerveld plaatsvinden. Bert Dijkstra contra „Nieuw Jeugdtoneel" Het kort geding dat regisseur Bert Dijkstra heeft aangespannen tegen de Stichting „Nieuw Jeugtoneel dient morgen om half twaalf voor de pre sident van de Haagse arrondis sementsrechtbank. Bert Dijkstra wil alsnog de gele genheid krijgen zich te presenteren als regisseur van „Een huwelijk onder Lodewijk XV", waarvan de première vorige week woensdag werd afgelast omdat de artistieke leiding van het gezelschap de kwaliteit van deze produktie beneden het toelaat bare minimumpeil acht. Première van „De vrouwen van Troje" Zaterdagavond 22 april vindt in de Kon. Schouwburg in Den Haag door .De Haagsche Comedie" de première plaats van „De vrouwen van Troje". naar Euripides door Jean -Paul Sartre, onder de regie van Joris Diels in samenwerking met Carl van der Plas. ADVERTENTIE Sierk Schroder: „Zelfportret" Over Sierk Schroder is zo juist bij de uitgeversmaatschappij Spruyt, Van Mantgem en De Does N.V. in Leiden, een prachtig verzorgd, met vele afbeeldingen verlucht overzicht verschenen, waarvoor de voormali ge directeur van het museum „De Lakenhal" prof. drs. J. N. van Wes- sem e en verhelderende inleiding schreef. De tital ervt uit het werk Hierin wordt „onderzoekende .ontledende karak ter" van zijn zelfportretten. Dit nu juist tekent de grote voor uitgang van deze rijkbegaafde kun- tenaar. Diens thans forse en sterke trant, in tegenstelling tot de meer malen gladde en ietwat zoetelijke van vroeger, frappeert in hoge ma te. Een onbetwistbaar salonachtige al lure was aan diens visie inder tijd meermalen inherent, wat hem. mede door de zuivere en rake gelij kenissen, tot een veelgezocht „mo deschilder" maakte. Naast de gevoelige lynvor- ming, treft nu het vastleggen van de zielkundige noot, waaruit een ver heugende groei van deze op zichzelf De Haagse Galeries organiseren van 9 t.m- 25 juni, tijdens het Holland Festival, een gezamenlijke manifestatie op het ge bied van de beeldende kunst. In 9 galeries zullen werken van ongeveer 40 Haagse kunstenaars worden geëxposeerd, terwijl op de Groenmarkt in een \roegere noodwinkel een „Atelier Haagse Kunstgalerij 1967'' wordt ingericht. De gemeente Den Haag zal 5 of 6 kunstenaars opdracht verlenen voor deze mani festatie een ets te vervaardigen met als thema „Rond het oude stadhuis". Deze vorm van samenwerking op instigatie van het Haags gemeentebe stuur werd gisteren op een persconfe rentie door wethouder drs. H. J. Wil- zen „uniek" genoemd. De kunsthan del hoopt door deze manifestatie het Haagse publiek nader in contact te brengen met beeldende kunst en het de weg te wijzen naar de kunsthan del. De samenwerkende Galeries zijn Al-Veka, Cojean, Kunstcentrum Martinus Liernur, Nova Spectra, Nouvelles Images, Orez, Polder en Sfinx. Tot de exposanten behoren o.m. Andrea. Bonies, Braat, Cardenas. Van Esch, Hussem, Van den IJssel. Kloppers. Martineau, Meerts, Men- gels, Polder, Rooyackers. Rous. Snoek. Staakman, Van het Oever, Verhoog en Westerik. Hun werk zal in de Galeries worden tentoonge steld. In Let atelier op de Groenmarkt zal eveneen§ werk van de deelne mende kunstenaars te zien zijn. Daar zal ook het draaien van potterie, het drukken van grafiek, en eventueel het weven van tapijten worden ge demonstreerd. In het atelier en bij de Galeries zullen de etsen te koop zijn, die voor deze gelegenheid worden vervaardigd in een oplage van maximaal 50 stuks en waarvoor een speciale prijs zal worden vastgesteld. Aan de hand van de resultaten van deze activitei ten zal nader worden bezien of nog meer ideeën zullen worden uitge voerd. Men denkt erover om een Stichting in het leven te roepen, waarin kunstenaars, kunsthandela ren en d« gemeente zullen participe ren. Deze Stichting zal dan concrete plannen moeten ontwerpen, bijv. voor een regeling voor gespreide betaling bij kunstaankopen, voor herhaling van de manifestatie als voor dit jaar is georganiseerd en/of voor een soortgelijke manifestatie op nationaal of eventueel op internationaal niveau. Er wordt tegenwoordig veel gepraat over ontwikkelingshulp. Meestal met de beste bedoelingen. Maar goede bedoelingen alléén veranderen weinig aan de bestaande situatie. Ook het zenden van voedsel en geld is niet voldoende. Het verschil in welvaart tussen de rijke en arme landen wordt nog steeds groter. Het is al bijna een cliché-uitdrukking. Wat de ontwikkelingslanden broodnodig hebben is kennis en vakbekwaamheid. Want de beste hulp is er op gericht hulp overbodig te maken. De Stichting Nederlandse Vrijwilligers zoekt op korte termijn voor projecten in landen die om hulp hebben gevraagd jonge mensen tussen 21 en 35 jaar met een goede vakopleiding en ervaring. Aan de uitzending voor twee jaar gaat een voorbereidingscursus van drie maanden vooraf, die in sep tember a.s. begint. In aanmerking komen jonge mensen met een harde kern. Ze moeten doorzet tingskracht en uithoudingsvermogen hebben. Ze moeten teleurstellingen kunnen incasseren en ge duld kunnen opbrengen. Ze moeten vooral nuchter denken en handelen. Voelt u zich geroepen? De sociale voorzieningen zijn zeker redelijk. Materialistisch gezien wordt u er echter niet rijk van. Wél wint u aan andere waarden. Als u gevoel en begrip heeft voor deze vorm van hulpverlening en over vakkennis en ervaring beschikt in één van de hieronder genoemde sectoren, zend dan de informatiestrook aan de STICHTING NEDERLANDSE VRIJWILLIGERS, Bezuidenhoutseweg 153 te 's-Gravenhage, tel. 070-854300. Er is wel haast bij. - Het betreft projecten in: Kameroen, Kenia, Nigeria, Peru, Philippgnen, Zambia. >i/^n a nir- Qrprn p landbouwkundigen (MLS, HLS, Tropische /A^Mrnn/OL/MC Olv! Uii Landbouw Deventer, landbouwmechani satie), tuinbouwkundigen, veeteeltkundigen, leraressen land- en tuinbouw, visserijvoorlichters verpleegsters met wijk- of kraamaantekening, hoofd verpleegsters, verloskundigen, landbouwhulshoudkundlgen, leraressen huishoudkunde, groepsleiders (-sters) met een ambachtelijke opleiding ia IfCV^LIC CC/^T/^D automonteurs, onderhoudsmonteurs voor 1 COr7/V/0^r7C OCU! yn buitenboord- en dieselmotoren, boek-en offsetdrukkers, hand- en machlnezetters, binders, fotografen-plaatmakers Naam Adres Woonplaats— Vakopleiding - Beroep Gehuwd/Ongele- Verdween 3000 jaar geleden bij enorme overstroming Italiaanse oudheidkundigen en kikvorsmannen werken samen bij het verkennen van een stad, die 3 000 jaar geleden onder water verdwenen moet zijn. Deze stad uit de bronstijd is niet door een vulkaan vernietigd maar zij was in een kratermond gebouwd. Zij werd niet onder hete as bedolven, maar door een enorme watermassa van de aardbodem weggevaagd. De resten van deze oude stad zijn op de oostelijke oever van het Bolsenameer, 100 km ten noorden van Rome, onder 5 meter water teruggevonden. Evenals vrijwel elk ander meer in de streek van Rome is ook het Bolsenameer een gedoofde vulkaan. Concert in Voorschoten het daarna naar Bartok'6 „Diverti mento voor Snaren" van 1939: van Haydns formele plechtigheid naar de open volheid ven van markt, volksdans, mallemo len. balalaika, straatmuzikant, bont gewemel in een samensmel tende visie opgenomen. In de hoek- delen althans. In het middendeel spreekt weer de gekwelde Bartok, welbekend van zijn kwartetten, solo- vioolsonate en later orkestwerk, die alle onheilssfeer ademen en de geest van een zwanezang dragen. Bartok vindt hier een onwezenlijk schoon coloriet om de zweving uit te druk ken tussen troosteloze berusting en machteloze passie-opvering. Het or kest was magnifiek ln dit wel heel aiiedagsie- j In Marinevliegkamp mallemo-1 O l Valkenburg Bemanning van helikopter onderscheiden door KZHMR eigenaardige „divertimento". Zeven jaar geleden begon Alessan- dro Fioravanti, een plaatselijke mi neraloog en oudheidkundige, de bo dem van het meer te verkennen. Hij kon triomfantelijk meedelen, dat hy iets gevonden had wat in de bronzen tijd een stad geweest moet zijn. Hij en andere oudheidkundigen brachten ijzeren vazen met geome trische figuren naar boven. Verder kwamen potten en pannen, bijlen en eri bronzen messen aan de opper- Vervolgens nam de Italiaanse oud heidkundige dienst het werk over. Sindsdien zijn 70 zware houten pa len gevonden. De oudheidkundigen geloven, dat de oorspronkelijke in woners hun huizen op platformen op die palen bouwden. Zy moeten op de oever van het toenmalige, veel klei nere meer gewoond hebben. De streek is sinds de ramo achter eenvolgens bewoond geweest door de Umbriërs, de Etrusken, de Romei nen en thans door de Italianen. Met medewerking van Hans Henkemans in een pianoconcert van Mozart, dirigeerde Szymon Goldberg zijn „Nederlands Ka merorkest" weer eens zelf in het Cultureel Centrum van Voor schoten en wel als strijkorkest. De zaalbezetting liet niets te wensen. Aan het pianoconcert gingen Fuga's vooraf uit Bach's Kunst der Fugue'. De gespierde, haast mechanische, melodische belijning in een zeer substantiële vertolking, bleek symptoma tisch voor Goldberg's motorische orkestrale behandeling. Het orkest wordt onder een vrij sterke druk gezet, waardoor de expressiviteit sterk stijgt, maar de verfijning eerder te kort komt. Goldberg heeft Henkemans' vrij heid in het pianoconcert in Es <K.V. 449) nergens beperkt. Door dit terug treden is dan ook een geheel ont spannen programmadeel ontstaan, waarin alle partijen elkaar door drongen in eenswillendheid. De toon- vorming van de pianist onderscheid de zich door helderheid en glans. Deze Mozart-expert wil onder geen beding het verwijt van krachteloos heid meer op zich laden, zoals eer tijds, en produceerde in het midden deel een zang zonder koelheid in een kunst opgetogen De „7 letzte Worte des Erlösers" van Haydn, hier in de meervoudige kwartetvorm uitgevoerd, bieden een heel andere muzikale stof. Dit sep tet van breed opgezette adagio's zal op de Goede Vrijdag van 1785 in de geheel verduisterde en zwart behan gen kathedraal van het Spaanse Ca diz indrukwekkend geweest zyn te midden van het priesterritueel, ons klinkt deze muziek in de concertzaal formalistisch in de oren, in Gluck's trant. Gelukkig koos Goldberg er maar een drietal uit, gevolgd dooi het „terremoto" (aardbeving). En al- verscheen een zo gespierd mo gelijke verklanking, iets te gefor ceerd naar het belcanto aangezet prachtig door de strijkers voor- kdJ,6lÖ0SCQQP I gedragen I Een merkwaardige sprong werd De president van de Koninklijke Zuidhollandse Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen in Rotterdam, mr. J. Th. van Munster van Heuven, heeft vanmiddag me dailles uitgereikt aan de bemanning van de helikopter, die in de nacht van 18 op 19 maart jl. negen opva renden van de gestrande sleepboot „Vikingbank" redde. De grote zilveren medaille werd uitgereikt aan luitenant ter zee der lste klasse N. van Dam en adju dant-onderofficier vlieger C. H. J. Heinen; de zilveren medaille aan korporaal vliegtuigmaker R. Nau- De plechtigheid vond plaats in de i kantine nabij het hoofdgebouw van het Marinevliegkamp Valkenburg. HANS HENKEMANS Derde beroep voor ds. E. Haverkamp i Ds. E. Haverkamp, geref. predikant in Leiden, die reeds een beroep ont ving van de Geref. Kerk in Mijdrecht I en Dieren, is thans ook beroepen ln

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7