T&dmkw Ir. Y. Ykema 40 bij de S.L.F. jaar Gele bussen Oud - infanteristen komen naar Leiden DRIE JAAR OUDE REGENJASSEN ZIJN TWEE JAAR ACHTER LEVE NIEUW menko Greep in etalage Coöp. Raiffeisenbank Leiden herdacht overlijden A. Jansen Voor vlotte jumpers m ;pONDERDAG 13 APRIL 1967 LEIDSCH DAGBLAD Leverancier van gas en elektriciteit seal te /an een horlogewinkel in de Leid- Haarlemmerstraat werd in de af gelopen nacht omstreeks kwart voor re drie de etalageruit ingegooid. Een onbekende jongeman van ongeveer nur|25 jaar deed vervolgens een greep de etalage. Zijn buit bestond uit een aantal gouden en zilveren werpen, waaronder ringen en banden. In dezelfde nacht werd ook een mit ingegooid by een leerhandel, eveneens in de Haarlemmerstraat. Hier werden enkele luchtdrukpistolen ontvreemd. Ï5 NU IS EEN RINCK-BRIL (door de 5 RINCK-extra's) VOORDELIGER DAN OOIT BOTERMARKT 1 TEL. 01710—25036 in de raadscommissie, hebt gedaan in het belang van Leiden en de S.L.F. Drs. F. K. Langemeijer, burge meester van Warmond, die namens de concessiegemeenten het woord voerde, wees er o.m. op, dat deze ge meenten by het overleg niet op de tweede rang zitten. Hij schreef dit toe aan de „allerplezierigste behan deling, welke rond de conrerentieta- fel van de zijde van ir. Ykema steeds wordt ontvangen". Met u, aldus spre ker, valt efficiënt te werken. Groot en bijzonder hartelijk was de belangstelling, die zich O gistermiddag in „De Lakenhal" gedurende enkele uren concen- kJtreerde rond de figuur van ir- Y. Ykema, de jubilerende direc- ■q teur van de Stedelijke Fabrieken voor Gas en Elektriciteit. Sinds 1946 directeur Ir. Ykema, die veertig jaar ge- Hen bij dit Leidse energiebedrijf als jong ingenieur zijn intrede leed, staat sinds 1 februari 1946 'aan het hoofd van de S.L.F.een iieuji)edrijf, dat in deze veertig jaar dynamische ontwikkeling heeft meegemaakt. Ir. Ykema, de „leverancier" van Vl lektriciteit en gas aan tienduizen- Op len gezinnen in Leiden en tal van luitengemeenten, kreeg tydens deze door het College van B. en W. ïboden en zeer geanimeerde re- eptie vele geschenken overhandigd. Burgemeester Van der Willigen, e de gelukwensen van het Leids ge- neentebestuur overbracht, wees 'stadr op, dat de jubilerende directeur deze veertig jaar zeer veel met echniek en organisatie te maken id« i leeft gehad. In de enerverende m [roei van het bedryf heeft hij een [root aandeel gehad. Hoewel van borsprong geen gasman, bent u on- uu iphoudelyk met de grootheid van su^fcet gas geconfronteerd. Voort memo- eerde de burgemeester, dat ir Yke- a in de moeilijke oorlogsjaren al |n krachten heeft gegeven om een kwetsbaar bedryf als de Si.F. ndj^o goed mogelyk te doen functione- Een groot aandeel heeft u ook EN. gehad aan tal van uitbreidingen en distributie van gas en elektriciteit. Het gemeentebestuur, aldus spreker, sCjPrÜst zich nog steeds gelukkig, met melbet besluit van zyn voorgangers u als bedryfsingenieur aan te trekken. De burgemeester, die ook mevr. Yke- wfina in deze hulde betrok, herinnerde dat de thans jubilerende di recteur reeds eerder met een Ko- ninklyke onderscheiding werd ge- :rd. „Ik sta duc vandaag met lege Tjhandenmaar druk nogmaals myn dank uit voor al hetgeen u, ook Twintig jaar NVS De Nederlandse Vereniging van Suikerzieken bestaat twintig jaar. De Leidse afdeling, waaronder ook de omgeving ressorteert, zal dit vierde lustrum op vry dagavond 20 oktober as. in „Den Burcht herdenken. Sempre Avanti's Jong en Jolig zorgt dan voor wat muzikale gezelligheid. Dit deelde de voorzitter van de afde ling Leiden en Omstreken, de heer A. v. d. Velden, mee op de jaarver gadering, die de afdeling gisteravond in het Loge-gebouw hield. De verga dering hechtte op deze avond haar goedkeuring aan de jaarverslagen van de secretaresse, mevrouw J. C. van KapelElskamp, en de penning meester, de heer A. v. d. Leek. De secretaresse bespeurde een kleine achteruitgang van het ledental de afdeling telt op het ogenblik ruim achthonderd leden en de penning meester maakte melding van een ba tig saldo van ruim vyfhonderd gul den Wat de bestuursverkiezing be treft, de heer A. v. d. Velden werd als eerste voorzitter herbenoemd en zr. M. de Vos als tweede penning- meesteresse. De voorzitter vroeg aan het eind van de vergadering aan dacht voor de algemene vergadering van de N.V.S., die op 10 juni aa. in Hilversum wordt gehouden. De bijeenkomst werd besloten met een filmvoorstelling, verzorgd door de N.V. Organon te Oss. Namens alle gemeentebesturen, die met de .Leidse Fabrieken" nauw sa menwerken, bood drs. Langemeyer ir. Ykema een radio voor zyn slaap kamer aan. „Voor het geval u de slaap niet kunt vatten, is dit tevens een uitstekend toestel om te contro- Eindles land- en tuinbouwschool Tydens de openbare eindles van de lagere Land- en Tuinbouwschool in Leiden heeft de voorzitter van de commissie van toezicht, de burge meester van Leiden mr. G. C. van der Willigen, aan de leerlingen de diploma's van het eindexamen uitge reikt. Gediplomeerden van de afdeling Landbouw waren: J. Appeldooren (Den Haag)K. Uit den Boogaard (Rypwetering); S. Bremmer (Lei den); A. v. d. Mey (Voorschoten!: P. Versluys (Warmond); A. Vlugt (De Kaagi; P. Westgeest (Wasse naar) Voor de afdeling Tuinbouw Slaag den: J. Appeldooren (Den Haag); K. Uit den Boogaard (Rypwetering); R. Bouwmeester (Leiden)L. Burger (Den Haag); J. v. d. Craals (Den Haag)A. v. d. Gaag (Loosduinen) N. Hensing (Leiden), N. v. d. Hout (Oegstgeest)W. v. Meurs (Lei den) J. Schreuder (Leiden)M. Swellengrebel (Oegstgeest). Slechts één kandidaat werd afgewezen. Na de diploma-uitreiking wenste de heer J. Rozendaal, adjunct-secretaris van de Hollandse maatschappy van Landbouw, de leerlingen en hun ouders, die waren uitgenodigd, geluk met het behaalde resultaat. Namens het hoofdbestuur overhan- igde hy aan de beste leerlingen een boek. Voor de afdeling landbouw wa ren dit S. Bremmer uit Leiden en P. Westgeest uit Wassenaar. Voor de af deling tuinbouw was dit J. Schreuder uit Leiden. Tot slot wees de directeur van de school, de heer R. Duursma, op de noodzaak voor de toekomstige boer en tuinder om goed land- en tuin bouw-onder wys te volgen. Tijdens de in de Stadsgehoorzaal gehouden algemene leden vergadering van de Coöp. Raiffeisenbank Leiden—Oegstgeest is het plotseling overlijden op 18 maart van de kassier, de heer A. Jansen, herdacht. De voorzitter, de heer J. van Vliet Czn., noemde dit overiyden een on verwacht en zeer groot verlies. Hij wees er op, dat de heer Jansen vele Jaren een vraagbaak en vertrouwens man is geweest voor leden en reke ninghouders. In het afgelopen boek jaar overleed ook de heer M. Ver haar, bestuurslid van de bank, die vele jaren zijn krachten heeft be steed aan het werk van de organi satie. Met een minuut stilte werden de overleden leden van de bank her dacht. Terugziende op het jaar 1966 wees de voorzitter op het verstoorde even wicht in economisch Nederland. De betalingsbalans gaf een tekort aan, de prijzen stegen evenals de lonen. De rentevoet ging naar grote hoogte. Ondanks alles was dit jaar voor de Raiffeisenorganisatie toch een goed jaar. „Voor 1967 zyn we zeker niet pessimistisch gestemd", aldus de voorzitter. In de vacature, ontstaan door het overiyden van de heer M. Verhaar, werd gekozen de heer TL. C. Deckers, thans voorzitter van de raad van toe zicht. In de daardoor ontstane vaca ture ln de raad van toezicht werd de heer H. A. v. d. Berg m De heer G. H. Oostergo las vervol gens het verslag voor, dat nog door de heer Jansen werd voorbereid. Hierby werden enkele cyfers van de balans en verlies- en winstrekening onder de loep genomen. Na afschrij vingen en reserveringen bedroeg het winstsaldo f. 60.349.53 De omzet over 1966 overschreed de 326 miljoen gul den, terwyi het balanstotaal boven de 20 miljoen gulden kwam. Na nog enkele woorden van teleur stelling te hebben geuit dat vele ie- den afkomstig uit de middenstands sector de Jaariykse ledenvergadering van de bank niet bezoeken, sloot de voorzitter #deze bijeenkomst. Burgemeesters van enkele concessiegemeenten bieden geluk wensen aan. -5 de jubileren de directeur met zijn echtgenote. (Foto LD/Holvast* leren of de stroom uitvaltal dus Warmonds burgemeester. In gelyke geest voerden deze mid dag verder het woord ir. J. Tinber gen namens de Vereniging van Gas- fabrikanten in Nederland en dr E. Batenburg namens het gemeen- telyke instituut van hoofden takken van dienst. Onder de vele honderden, die deze middag gelukwensen aanboden, wa ren o.m. de vyf Leidse wethouders, de oud-burgemeester jhr. mr. F. H. Kinschot, de heer D. van der Kwaak, lid van het College van Ged. Staten van Zd-Holland, tal van burgemees ters, hoofden van dienst en raadsle den, directeuren van energebe- drijven, Leidse installateurs en voorts vele relaties, vrienden en dagelykse medewerkers van de jubilerende di recteur en diens echtgenote. Leidse Spaarbank In de maand maart werd er by de Leidse Spaarbank ingelegd f 5.020.828 en terugbetaald f 10.499.136. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 507 en het aantal afbetaalde boekjes 677. Op 5.529 rekeningen van deel nemers aan de Afhaaldienst werd f 186.311 by geschreven. Er werden 1.482 busjes ter lediging aangeboden met een gezameniyke inhoud van f 57.091. Het tegoed der 63.152 inleggers be droeg aan het einde van de maand f 78.062.096. Schoolhoofd Prinses Beatrixschool De heer J. F. G. Sierat, hoofd van de Prinses Beatrixschool voor L.O. aan de Morsweg in Leiden zal op 1 augustus zyn functie neerleggen in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftyd. Als zyn opvolger heeft het bestuur van de Ver. voor Chr. Onderwys be noemd de heer A. W. Lankhout, thans onderwyzer aan de Prinses Ireneschool aan de Van Vollenho- venkade. ADVERTENTIE Breestraat 137 - Herenstraat 83 Alle bussen van de NZH (tot dusver grijs) en de Citosa (groen) worden in de komende jaren geel. Nieuwe bestellingen worden geel afgeleverd en bussen die nog enkele jaren mee kunnen, worden geverfd. Deze metamorfose is gebaseerd op wetenschappelijke proefnemingen, de bussen zijn dan beter zichtbaar en dus veiliger. De NZH krygt in augustus 54 nieu- 1 Met ingang van 16 september we bussen, waarmee het wagenpark lijn 46 (Leiden-Voorschoten-Leid- cp 330 wordt gebracht: de nieuwe schendam-Voorburg-Den Haag) een bussen zijn een meter langer dan de kwartierdienst zyn geworden, oudere en bereiken met hun 12 me ter de maximaal toegestane lengte. (Foto LD-Jaap van Duyn, Katwyk Het aantal zitplaatsen wordt ge- aan Zee), bracht van 46 op 49. Terug in garnizoen In Leiden wordt zaterdag een reünie gehouden van oud- militairen, die hebben gediend bij de voormalige Regimenten Infanterie. Voor de negende keer zullen ongeveer 250 oud gedienden elkaar ontmoeten om gezamenlijk een program ma af te werken, dat onder meer vermeld: „afmars van de reünisten, muzikaal begeleid, door Leiden, défilé, lunch, een verrassings-attractie, het tra ditionele borreluurtje en een diner". Voorzitter van de reuniecommissie voormalige Regimenten Infaterie is oud-sergeant E. A. Jansen (57) hoofdopzichter begraafplaatsen Amersfoort. Hy ziet de reünie vooral als gezellige gebeurtenis, waaraan militaristisch gevoel of propagan da voor het leger vreemd is, al is het wel zo, dat de mars „het hoogtepunt van de dag" is. De deelnemers, „die helaas elk jaar in aantal afnemen", zien elkaar maar één keer per jaar. „Het is geen vereniging, die contri butie heft. Wy willen geen Vetera- nenlegioen zijn, dat veel weg heeft van een burgerwacht. Het VLN heeft wel geprobeerd ons er by te halen, maar we voelen er niets voor or ADVERTENTIE H IÉ—Bk Als uw jas drie jaar oud is, is-fe twee jaar achter bij de mode. In deze tijd hoeft niemand meer in kreukelige onmodieuze regenjassen rond te lopen. In dit regenland zijn regenjassen niet zo duur. ledereen kan er formidabel correct-elegant uitzien. Kijk's om naar een nieuwe in de goeie kleur en nieuwste snit, en in de meest ideale superzorgeloze stof: Menko-Terlenka. het legioen op te lossen. Het gaat alleen maar om de gezelligheid. We houden ons met bezig met politiek en problemen als gezagsondermij - ning. Verleden Jaar was er tydens het borreluurtje iemand die propa ganda voor de CPN zat te maken. Toen ben ik naar hem toegestapt en heb gezegd: ,Dat kun je hier niet doen". En toen heeft hy er verder zyn mond over dicht gehouden. En wat dat militaire betreft: In Haar lem wilde de kazernecommandant ons het moderne wagenpark laten zien. Maar ik heb gezegd: „Geen be langstelling, daar zyn wy niet voor gekomen". Dit gebrek aan interesse in het le ger van vandaag heeft de minis ter er niet van weerhouden toestem ming voor het houden van de reünie te verlenen en het muziekkorps van de Limburgse Jagers ter beschikking te stellen voor muzikale verzorging. Het défilé wordt afgenomen door burgerUjke én militaire autoriteiten. Oud-sergeant Jansen: ,Dat de reü nie in een kazerne wordt gehouden is niet om militaristische redenen. Maar dankzy die fantastische mede werking wordt het niet zo duur. We zouden het ook ln een sporthal kun nen houden, of een andere gelegen heid. maar dan wordt zo'n reünie wel duur". Waarover wordt gepraat tydens dat borreluurtje? „Over vrouw en kinderen. Die gesprekken zou je ergens anders ook kunnen be luisteren". Reacties „De reacties van hej publiek langs de route van het défilé zyn zó! Ver leden jaar in Amersfoort hin gen tientallen mensen de vlag uit". Dat publiek ziet zaterdag dan zo'n 250 mannen langsmarcheren, die voor het merendeel zestig tachtig jaar oud zyn. De voorzitter is een van de jongsten. Weliswaar probeert het comité ook de „jongere garde", tussen de twee wereldoorlogen ge boren, by het gezellige festyn te be trekken, maar deze pogingen heb ben tot nu toe weinig succes gehad. „Te weinig bekendheid en veel men sen hebben er geen tyd voor over, zelfs niet die ene dag per jaar". Wat uitermate spytig is, want het uit- eindeiyk doel van de heer Jansen c.s. is niet het van tyd tot tyd te rugzien van oude gezichten maar een stuk jeugdwerk bedrijven. Jeugd pakken „Wy willen de jeugd pakken Die weet geen raad met de lege tyd. Wat wordt er nu voor de soldaten ge daan? Welzynszorg? Die doet wel wat, maar je moet die soldaten Dui ten de kazerne opvangen. Volgend jaar wordt de jubileumreunie gehou den en dan gaan we het heel an ders doen. Dan willen we de Jeugd er by betrekken. Eventueel willen we de reünie in deze vorm best laten vallen. Ik begryp heel goed dat za nu niet mee lopen. Ik heb zelf drie zoons in dienst gehad. Die kyken wel uit, zeggen ze. Eerst achttien m aan den of nog langer dienen en dan nog eens een reünie Dat doen ze niet en ik begrijp het best. De diensttyd moet ook veel korter zyn, een Jaar is lang genoeg. De jongens van nu zyn de ouders van straks. Daarom moe ten we ze nu opvangen. Dat ls een lange weg, misschien maak ik hem wel niet af, maar het is de goede weg". Zaterdag legt de heer Jansen weer ;n stukje van deze weg af, samen met mede-infanteristen uit vervlo gen regimentstyden.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3