LEIDSCH DAGBLAD Rus verdacht van spionage ILEESl Brandt maakt goede beurt in Londen Neushoorn dood na uitstapje FUNCTIE BIJ AEROFLOT ALS DEKMANTEL Gé VERHOOG ©ud WIJDVERTAKT NET msterdam centrum KOSMOS HOOFUl CHOTEL WEDERZIJDSE STEUN TOEGEZEGD Engeland in de E.E.G.-Pleidooi Brown in Moskou PROTEST Tilburgse fabriek gaat diclit Adenauer erg ziek Aller ogen zijn gericht ATiWJkJi' unntf teuwo )pgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 13 APRIL 1967 No. 31252 Directeur: E. A. E. van Dishoeck ifdredacteur: J: Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, ƒ0,93 per week, (by vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Teleloon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Witte Singel 1, Lelden Giro no 67055 De Rus Wladimir Gloekow, die gisterochtend in Amsterdam midden op straat door de rijksrecherche is gearresteerd, wordt verdacht v an spionage. De man bekleedde als dekmantel >en functie bij de Russische luchtvaartmaatscha ppijAeroflot, maar maakte in werkelijkheid leel uit van een wijdverbreid spionagenet, dat zich vermoedelijk uitstrekt van Italië tot in foorwegen. (Van onze Amsterdamse correspondent). Enkele weken geleden werd uit Italië gemeld dat daar een begin js gemaakt met het oprollen van een grootscheeps Russische rionagenet gericht tegen de NAVO. In Nederland heeft al enkele iaanden een onderzoek naar staatsgevaarlijke activiteiten plaats, at door het ministerie van Justitie ivas gecoördineerd. Hierbij werd eregeld de hulp ingeroepen van specialisten van de afdelingen 'LD. (Verbindings Inlichtingen Dienst) en T.A.S. Talenspecin- sten) van de school Militaire Inlichtingen Dienst in Harderwijk, lenmaal per week, op donderdag, pleegden alle betrokken instanties verleg in het ministerie. Senm mrh Volgens ingewijden zijn de Neder- contra-spionagediensten op lolle toeren gaan draaien, sinds de trhuizing van belangrijke NAVO- nderdelen van Frankrijk naar Lim- urg op gang kwam Vooral Amster- am, dat al jaren bekend staat als internationaal centrum van jlonageactiviteiten werd de laatste jd meer dan ooit in de gaten ge- ouden. Ingewijden menen dat de vangst ran de Rus nauwelijsk een tip van sluier kan oplichten. Hij is ver- loedelijk niet meer dan een onder schikte verbindingsman, die op he- is betrapt nadat hij moed- lillig door onze diensten is geprovo- Op de zesde verjaardag van Joeri iagarin's eerste ruimtevlucht, heeft Sowj et-Unie gisteren de 155e on tmande Kosmos aardsatelliet gelan terd en een eerdere Kosmos naar aarde teruggehaald. Kosmos 155 beschrijft een baan ossen de 286 en 203 km boven de irde. Een Westberlijnse sterren acht meldde, dat Kosmos 153, die cht dagen geleden in een bijna iden- leke baan werd gebracht, kort voor lancering van nummer 155 naar aarde terugkeerde. Volgens Amerikaanse functionaris- zijn satellieten met een zo lage aan bestemd voor verkenning. De itellieten keren naar de aarde terug hun films af te leveren. ADVERTENTIE die vleesjus van u vaak zo H5J|'icht van kleur? Dan hebben )ve een goede tip voor u: bak i. voortaan een in partjes gesne den tomaat mee of' een ge snipperde ui. Ook kunt u een drijfttó mespuntje gebrande suiker - toevoegen. Gegarandeerd dat .uw jus dan prachtig bruin ril Wordt. En net zo kostelijk ILflrmaakt a's er u,iziet f' Hi indajèl halve WEERBERICHT Op de meeste plaatsen droog fot K.N.MX in De Bilt verwacht 'heden- tot morgenavond: Veran- 'rlijke bewolking en op de meeste l&atsen droog weer Zwakke tot ma- Be wind tussen oost en noordoost welfde of iets lagere temperaturen, opgemaakt om 11.15 uur). 14 APRIL Zon op: 5.47 uur; onder: 19.35 uur. "aan op: 7,24 uur; onder: uur. «oogwater te Katwijk te 5.41 en 17.59 Vut. laagwater te 1.34 en 13.57 uur. Dit nummer bestaat uit 2® pagina's. ceerd. Een tot nu toe onbekende Ne derlandse functionaris is benaderd door de Rus. zo luidt de reconstruc tie van het gebeuren. De Rus zwaai de daarbij met forse stapels bank biljetten. De Nederlandse man heeft daarop zijn superieuren en de con tra- inlichtingendienst getipt, die hem voorzagen van valse (geheime) documenten. Gloekow zou die al ge codeerd en gedeeltelijk in het Rus sisch vertaald hebben, maar deze do cumenten zouden door de Neder landse diensten onderschept zijn. Met de hulp van de specialisten kon gemakkelijk aangetoond worden, wat de bestemming' was vnn de papieren. Politiek Bij deze gang van zaken is het vrijwel onmogelijk, dat de Rus werkelijk belangrijke zaken van de man heeft weten los te krijgen. Het wordt daarom mogelijk geacht, dat de spectaculaire overval van giste ren hoofdzakelijk politieke betekenis heeft. Of verdere arrestaties te verwach ten zijn, hangt onder andere af van de kennis van het Russische spio- nageapparaat in Europa, die de Rus heeft. De Russen maken er echter geen gewoonte van om Russische staats burgers in het buitenland op belang rijke spionageposten te zetten. De hoge bazen zijn. over 't algemeen W.- europeanen. In die opzet is de arres tatie van de Italiaart Rinaldi. eni ge tijd geleden van groot belang geweest. Men vond een lijst met 3.000 contactpersonen bij hem, die onder meer leidden naar een Oos tenrijker die op zijn beurt weer re laties onderhield in Nederland. De ze zouden vrij duidelijk naar de Aeroflotman verwyzen. Al eerder werden employees van de Aeroflot in Parys, Brussel en op Cypres uit de respectievelijke landen gezet. Als tegenmaatregel heeft Rusland gisteren een Sabena-functionaris in Moskou naar huis teruggestuurd. Verwacht wordt dat Gloekow niet strafrechtelijk in ons land zal worden vervolgd, maar dat hij zal worden uitgewezen. Brandt, de Westduitse minis ter van Buitenlandse Zaken, die in Londen besprekingen voert met Britse regerings autoriteiten, heeft daar een goede beurt gemaakt door te verklaren, dat West-Duitsland de eventuele kandidatuur van Engeland voor het lidmaat schap van de E.E.G. krachtig zal steunen. Zijn Britse collega Brown van zijn kant beloofde, dat hij bij zijn bezoek aan Moskou in mei de Russische leiders er van zou trachten te overtuigen, dat de Westduitse regering oprecht streeft naar betere betrekkin gen met de landen*van Oost- Europa. Brandt heeft in de Britse hoofd stad gisteravond nog eens nadrukke lijk verklaard, dat West-Duitsland vastbesloten is te blijven streven naar verbetering van de betrekkingen met de communistische landen van Oost- Europa. ondanks de kwaadaardige verdraaiing van Bonns bedoelingen door de Oostduitse bewindslieden. De politiek van de grote coalitie in Bonn. aldus vice-kanselier Brandt wordt gedicteerd in menselijke en politieke factoren, omdat de proble men. welke samenhangen met de verdeling van West-Duitsland. niet los gezien kunnen worden van het streven naar ontspanning en jliiven- de vrede in Europa Op de lange duur. zo meende hij. zal de Homo geniteit van Oost- en West-Duitsland krachtiger blijken te zijn dan de wil lekeurige scheiding. Wat het toetreden van Engeland tot de E.E.G. betreft, sprak Brandt van een beslissing van historische be tekenis voor heel Europa. Hy vond het geen schande te verklaren, dat de wens van het Britse toetreden mede voortspruit uit het welbegrepen Duits belang. Bonn wil alle krachten welke van invloed op toetreding kunnen zijn bundelen. Hiermede scheen hy te willen zeggen, dat zijn regering streeft naar verzoening tus sen de afwijkende meningen van Pa rys en Londen ten aanzien van de E.E.G. Andere zaken, welke tussen Brandt en Brown besproken werden, zjjn de kosten van het Britse Rynleger en een intensievere Engels-Duitse sa- In Bonn heeft Bondskanselier Kiesinger uiteengezet, dat net plicht is van iedere politicus om de verde ling van Duitsland minder drukkend te maken voor het Duitse volk. Hij gaf een aantal mogelijkheden daartoe aan: maatregelen op het vlak van het dagelijkse leven (gemakkelijker rege lingen voor reizigersvervoer, meer mogelijkheden voor familiebezoek enz.) uitbreiding van de economische be trekkingen; betere wetenschappelijke, techni sche en culturele uitwisseling. De tijdelijk zaakgelastigde van de Sowjetrussische ambassade in Den Haag heeft naar aanleiding van de arrestatie va nde Rus Gloekow een protest ingediend bij het ministerie van Buitenlandse Zaken. Dit protest is door de Nederlandse regering niet aanvaard. Er was sprake van een normaal justitieel optreden tegen ie mand die van een misdrijf wordt verdacht, aldus 'n woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken. De heer Gloekow wordt verdacht van overtreding van art. 134 bis, en art. 89 van het Wetboek van Straf recht. Dit houdt in „mislukte uitlok king tot het uitleveren van staats geheimen". Art. 134 bis stelt op het daarin ge- ncemde misdrijf een gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren; art 98 van ten hoogste zes jaren. Gloekow werd gisteren verhoord door mr. W. J. Kolkert, officier van justitie in Den Haag. Na afloop daarvan werd hij in verzekerde bewaring gesteld. Uit het feit dat de officier zelf het verhoor heeft afgenomen kan de ernst van de zaak worden afgeleid. (Van onze Bossche correspondent) De Vetewe-wollenstoffenfabriek in Tilburg, die begin dit jaar al een aantal werknemers heeft moeten ontslaan, gaat binnenkort dicht. De 155 werknemers die nog in dienst zijn, worden ontslagen. De afneming in de kooplust van het Nederlandse publiek en de felle buitenlandse con currentie. vooral uit Italië, zijn de voornaamste oorzaken van de fa- briekssluiting. (Van onze A' damse correspondent) De neushoorn, die gistermiddag in de dierentuin Artis in Amsterdam kans zag uit zijn stal te komen en later door middel van verdovende in jecties geheel versuft werd wegge sleept, is vann^ht overleden. Enkele honderden bezoekers van Artis zochten gisteren in paniek een heenkomen, toen „Faroe", een byna twee ton zwaar neushoornwijfje, uit haar hok was gebroken. Als een ra zende begon het dier, dat op zijn slof jes een snelheid van 80 kilometer kan halen, door de tuin te rennen. Wonder boven wonder vielen er geen gewonden. Alleen een oud vrouwtje viel flauw, na nog juist achter een bank te zijn gevlucht. De bezoekers, voornamelijk moeders met kinderen, werden direct naar buiten geloodst en de dierentuin werd gesloten. De woeste renparty van de neus hoorn kwam tot een einde toen het dier het antilopenperk bereikte. Het brak door het gaas heen naar bin nen en kwam in het perk tot rust. Tot gisteravond ongeveer neger uur Is men bezig geweest het dier naar zyn hok terug te krijgen. Oppassers begonnen direct met zwaar stalen vlechtwerk een looppad vai» het antilopenperk naar het neushoornverblyf aan te leggen. Faroe liet zich echter niet verleiden van dit pad gebruik te maken. Pas toen het dier, na verscheidene met pistoolschoten toegebrachte injecties met verdovende middelen als een blok ter aarde viel, kon men begin nen het op een zeildoek naar het hok terug te slepen. De ongeveer 30 man, die hieraan te pas moesten ko men, konden om acht uur gister avond een begin met hun sleepwerk maken. Voor de verdoving van de neushoorn werd ohder meer gebruik gemaakt van een nicotine-preparaat, dat per taxi door de enige firma, die het voorhanden had, uit Den Ilaag naar Artis werd overgebracht. Hoe de neushoorn uit zyn hok heeft kunnen ontsnappen is de di rectie van Artis nog een raadsel. Een woordvoerder zei gisteravond„De nf»*sh»>orn zat met <»en andere in het olifantenhok, dat naast hun eigen verblijf is gelegen. De deur van dit verblyf stond wegens graafwerk zaamheden open. De deur tussen de twee stallen was dicht. Oppasser D. Bouquet is ervan overtuigd dat hij deze goed afgesloten had. Hoe is nog een raadsel, maar op een gegeven moment kwamen de twee neushoorns hun niet afgesloten eigen stal bin nen. Een andere oppasser, P. van der Kroon, die dit zag probeerde nog de buitendeur dicht te doen. Een van de neushoorns was er toen ech ter al doorheen. De heer Van der Kroon moest voor zijn leven ren nen". In de loop van de nacht is de neus hoorn aan de haar toegediende in jecties bezweken. De directeur van Artis, dr. E. F. Jacobi, betreurt de dood van deze punt-wit-neushoorn, een fokrjjp wyfje, ten zeerste. De neushoorn, die reeds van haar derde jaar af in Artis aanwezig is, is afkomstig uit Zuid- West-Afrika. De 91-jarige oud-bondskanselier van West-Duitsland, dr. Adenauer, ligt ernstig ziek in zyn woning te Rhöndorf bij Bonn. Adenauer lijdt aan een zware griep gepaard gaande met bronchitis. De vrouwelijke lijfarts van de oud bondskanselier, dr. Bebler-Buch, heeft de hulp ingeroepen van prof. Heijmer, hoofd van de universiteits kliniek in Bonn, en enige andere artsen van dit ziekenhuis. Een regeringswoordvoerder ver klaarde, dat er geen reden is voor directe ongerustheid, maar dat voor een man van Adenauers leeftijd elke ziekte de bezorgdheid doet toenemen. Prins Claus bezocht vanmor gen op uitnodiging van de Neder landse Dagbladpers een kranten- bedrijf in RotterdamDeze foto werd genomen op de zetterij. 3 naaldstanden knoopsgatenautomaat 2 naaldswerk LEWENSTEIN Leiden Maarsmansteeg 8 tel. 20685 Dealer voor Alkemade, Leimuiden en Nieuw Vennep; Firma W. Los, Acacialaan 21 Leimuiden tel. (01721)-412 Nadat gisterochtend in de Mor eels e straat in Amsterdam de Rus Gloekow was gearresteerd begaf deze man, die uit pand nr. 17 kwam, waar Gloekow woon de, zich naar het gebouw van de Russische handelsdelegatie op het Museumplein Hij is waarschijnlijk een Russische employé van de luchtvaartmaatschappij Aeroflot. Toen hij de fotograaf in het oog kreeg, wendde hij voortdurend het hoofd af. ADVERTENTIE UW SLAGER voor KALFSLEVER, VARKENS BIEFSTUK met gratis recept. UW POELIER Met het recept „Gouden Eeuw Kip" wordt Uw VERSE KIP weer een delicatesse. LAATSTE WEEK: KIEVITSEIEREN. ADVERTENTIE -« Uit het Leidsch Dagblad van 13 April 1867: Van meer dan eene zijde ontvingen wij de verzekering dat de schroefstoomboot tus- schen Leiden en Katwijk uit stekend voldoet; maar alge meen roemt men ook de ge schiktheid van het personeel en het confort van de ver schillende localiteiten. Tot leeraar in de geschie denis, aardrijkskunde en hel Nederlansch aan de hoogere burgerschool te Zlerrkzee is benoemd de heer J. H. T. de Vogel. litt. hum. et theol cand. alhier.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1