Wat je noemt een keurige auto Elektrische stadsauto Britse olie aangepakt met een „Franse slag Noorse spionage in huurlanden vertakt SIMCA 1501 GLS iu ÜHANDIG Meer dan anderhalf miljoen auto's Topconferentie Punta del Este geopend Gevaar werd door Parijs onderschat Eigenlijk een soort „familiebedrijf" IS APRIL 1967 LEIDSCH DAGBLAD )R 0J1WI"11 ninitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiif De Simca 1501 GLS is wat je noemt een keurige auto. Gemaakt op gemak. Degelijk en elegant, zowel van bin nen as van buiten. Echt een auto voor mensen, die stijl en klasse belangrijker vinden dan sportiviteit. Hij is beslist goed. Er worden tegenwoordig trouwens weinig uto's meer gebouwd, die werkelijk slecht zijn. Maar hij heeft geen uitspringende eigenschappen. Persoonly vind ik hem een beetje te keurig. Te netjes. Wat me beslist tegepalt is het lawaai van de motor als je boven de 110 km per uur rijt. Het geluid wordt dan hinderlijk. Dat mag toch niet voorkomen Ij zo'n mooie en dure auto (f 8995, Het 1501 lodel heeft een heel ander profiel dan de 1500. Toch rit het versiil slechts in een iets doorgetrokken neus en koffer ruimte. Alle* in het uiterlijk dus. De 1501 lijkt daarom duurder dan hij is. Hjj i{bovendien minder snel dan het oude model. Dat ver- ficbt men iet. De 1501 OS is handig en makkelijk om mee te rijden. Geschikt vowel voor mge afstanden als voor hert stadsverkeer. De stoelen rijn fraai uigevoerd en uitstekend om in te zitten (altijd een be langrijk mar verwaarloosd punt). De wagen is onderstuurd, maar dat levert gen problemen op voor de gemiddelde automobilist. Hü «tuurt vertei licht en soepel. De wegligging is uitstekend. Dit komt vooral docr te goede constructie van de stijve achteras. Hij heeft weinig last tan zijwind. Het uitzicht is prima, van elke plaats. t\ on" n spe De pedale zijn goed geplaatst, orte bewegigen mee de voeten zijn roldoende omze te bedienen. Dat is wéér een pun ter verhoging van de rijveiligheid. De versnellingsbak werkt soepel ei sn«L Ik raad ietereei aan om die (140 extra te feta>n voor een pook op de transmissfetuinel. Dat schakelt tog doelmatiger. 3Ij een stuurver- nelling moeten fuyd extra bewe gingen worden gelaakt. Die kosten jjd. ■edlie Het dashboard ziv er prettig strak uit. De knoppen ermeters zitten op li ie goede plaatsen, >p het dashboard tit een anti-reclecfelaag, zodat men het donker gee last heeft van weerspiegeling in d voorruit. Als de dashboardkatjes opengaan, r een lamp.' branden. Heel ittent moet ik ze£en. Alleen jam mer dat de kastje-zelf zo onhandig diep zijn. Dit Siriamodel is overi- tey [ens heel gul me dit soort lichtjes, j gaat er een landen als de mo- irtieren opeSaat. Er is boven- ^^ïen een waarsiuwingslampje voor WÊ adslicht. Dat je in weinig auto's. Sneheidsmeter I Jammer, dt de snelheidsmeter Ml let duidelj' afleesbaar is. De HI haalverdelig loopt met 20 kilome- r tegelijk 'P- Daardoor weet men rresp ilvoorbeeld niet of men vyftig of stig rijdt Dat is onhandig in de lad. De kacül werkt heel goed. Men in hem nauwkeurig afstellen. Het ichtafzugssysteem werkt fantas- sch. Z/ goed, dat de raampjes ed- tui iniyk niet open hoeven. nd- [Het interieur is zeer luxueus afge- erkt Nog even iets over die stoe- m te zitten niet alleen goed, men 311 Lampj es Startmotor hulp in noodsituaties Soms kan het gebeuren, dat de au- A het op een zeer ongelegen ogen lik vertikt om verder te gaan. Dat i an het geval zijn als simpelweg de inzine op is, of als de motor, wat Jen in de volksmond noemt, „ver- l ipen" is. 's Zomers komt daar vaak i oorzaak nog by „vapor-lock" tewel dampbelvorming in de ben- ïeleidlng. Over deze oorzaken willen we thans itnifct uitweiden, maar wel wat men m doen om uit de moeilijkheden iomen als men daar plotseling als m obstakel midden in het drukke ïrkeer blijft staan. -"'(Geen plezierige gewaarwording in- lerdaad. met al die toeterende ach- SJJ diggers, die nog altijd niet schy- sn ln te zien, dat niemand zo maar »r zjjn genoegen in een file biyft t bakeren. De enige uitwerking van lil claxonconcert is, dat de toch al i agiteerde pechvogel nog nerveuzer rdt, vooral als hy zich alleen in auto bevindt en er geen helpers Óen opdagen om de wagen even a de kant te duwen, dat geval kan de startmotor ech- als teddende engel optreden. Een fde startmotor kan met volle accu jge seconden een vermogen van [en de naby 1 pk voortbrengen. Is voldoende om de wagen zon- f vreemde hulp enkele meters yrt te bewegen en naar de zykant pén zet de schakelhandel dan in n»i'eerste versnelling en draait ver- scW fgens het contactsleuteltje om ten- Me de startmotor te doen functio- pen. De wagen zal zich dan, zy |t hortend en stotend, over een kor- 'afetend verplaatsen. Tijdens deze fompelrit kan men de wagen naar kant sturen. Voor een keertje schaadt een der- Hlke manoeuvre noch de versnel- igsbak noch de startmotor, maar ?n moet er uiteraard geen gewoon- van maken. Sommige automobilisten, die op een ce wyze op een spoor weg hang waren gestrand, hebben un voertuig door toepassing van de- i noodhulp, voor een treinbotsing tonnen behoeden. kan ze ook als slaapbankeri gebrui ken. De bekleding is van goed ven tilerend kunstleer. Zelfs als ik myn stoel in de achter ste stand zet, kan diegene, die ach ter me zit nog gemakkelyk z'n be- Doordat hy langer is dan de 1500, Vooruitlopend op de uitgave van het CBS omtrent het Nederlandse per sonenwagenpark op 1 augustus 1966, welke uitgave pas in het najaar ver schijnt, zijn in een Statistisch Bulletin van het CBS reeds de eerste gege vens, betreffende de aantallen naar merk, verschenen. Hieruit blijkt dat het totale personenwagenpark van 1.272.398 op 1 augus tus 1965 is gestegen tot 1.502.226 op 1 augustus 1966. De belangrijkste merken met meer dan 25.000 laten we hieronder volgent Stand op 1 augustus '6 6 1964 1965 1966 Volkswagen 188.346 215.934 251547 Opel 177.247 210.254 247.183 Ford-Dld 73.262 101.456 127.158 Fiat 74.778 98.492 125.873 Renault 81.970 93.100 104.777 Ford Engeland 65.606 74.910 81.088 DAF 45583 58.843 74.172 Citroen 51.376 60.617 68.573 Simca 32.980 44.755 59.097 Mercedes 27.010 31.037 35.581 Peugeot 23.820 27.805 32.829 Vauxhall 21.337 25.516 28.829 Austin 20.660 24.325 27.461 NSU 8.162 15.984 25.944 is de kofïerruunie vee» groter gewor- neiosmecer w»jsi, een stux noger a-n. loopt gemiddeld 1 op 10.1 den. Een belangrijk punt voor vakan tiegangers. Het scheelt werkeiyk stukken. De topsnelheid van deze wagen ligt op 141 km. per uur. Daarmee bedoel ik dan echte kilometers. De snel- sec. en van 0 tot 120 in 32.3 sec. Hy sportiviteit Die snelheid is dus helemaal niet zo gek. Het is alleen jammer, dat de motor dan zo'n lawaai maakt. De acceleratietyden zyn: van 0 tot 80 in 12.1 sec., van 0 tot 100 in 20.6 De Simca 1501 GLS is dus echt iets voor mensen, die van een smaak volle luxueuze auto houden. Voor mensen die degeiyk en op hun gemak rijden belangrijker vinden dan wat TURKSE AUTO HEET ANADOL De eerste in Turkye vervaardigde auto, die onlangs in produktie is ge komen, heeft de naam Anadol gekre gen. Het is een tweedeurs, vyfper- soons personenwagen met fiberglass carrosserie, waarvan de produktie is opgezet door de Britse Reliant Motor Company, die nauwe relaties met Ford Engeland onderhoudt. De Anadol wordt dan ook uitgerust met Ford Cortina motoren, versnel lingsbakken en voorwielophangingen. Voorlopig zal de Anadol in een aan tal van 3000 stuks per jaar worden gefabriceerd. Ook in zyn derde wedstryd voor groep 8 van het toernooi om het Europese voetbalkampioenschap is Noord-Ierland niet tot winst kunnen komen. In de ontmoeting tegen Wa les, woensdagavond op Windsor- park te Belfast gespeeld, kwamen de Noord-Ieren niet verder dan een doelpuntloos geiykspel. Johnson tegemoetkomend In Punta del Este (Uruguay) zijn achttien Amerikaanse staatshoofden gisteren achter gesloten deuren van een casino aan him topconferentie begonnen. De inzet is hoog de eco nomische toekomst van 230 miljoen Zuidameirikanen. De Braziiliaanse president Da Costa e Silva heeft verklaard dat Brazilië naai- de conferentie is gekomen om te helpen de Laty nsamerikaanse lan den te bevrijden van voorwaarden, welke onverdiend en onverenigbaar zyn met de menselijke waardigheid. President Arosemena van Ecuador zou op de conferentie enige opschud ding gewekt 'hebben met zyn dreige ment de topconferentie te boycotten indien de Verenigde Staten niet meer geld voor de alliantie voor de voor uitgang beschikbaar stellen. De Ver. Staten steunen het streven naar een economische gemeenschap, maar onderstrepen, dat Latijns- Amerika, wil het zonder gewelddadige revoluties een modern werelddeel worden, hier zelf de grootste bijdrage toe zal moeten leveren. Een aantal Latynsaimerikaanse lan den eist, dat hun goederen in de Ver. Staten een voorkeursbehandeling krijgen, en dat de dollars van de Amerikaanse hulpverlening elders dan in de VB. zelf mogen worden besteed. De Ver. Staten vrezen dat inwilliging van deze zaken hun beta lingsbalans zal schaden. Amerikaanse regeringsbron wordt vernomen, dat de persooniyke gesprekken tussen Johnson en de La ty nsamerikaanse presidenten waar schijnlijk belangrijker zullen zyn dan de officiële conferentie. De Ver. Staten zyn een overtuigd voorstander van het denkbeeld een Laty nsamerikaanse economische ge meenschap in het leven te roepen en hebben aangeboden, behulpzaam te zyn in de overgangsfasewaarin de verschillende landen hun handelspa tronen aanpassen. De landen ver zetten zich echter tegen Amerikaan se pogingen zich met de voorberei dingen van de gemeenschap te be moeien. Johnson verklaarde op de confe rentie, dat hy zyn best zal doen zo veel mogelijk aan de Latynsameri- kaanse wensen tegemoet te komen. Hy zou het Congres vragen de Ame rikaanse by dragen voor de ontwik keling van Zuid-Amerika in een pe riode van vijf jaar met miljard dollar te verhogen. Punta del Este is voor de duur van de conferentie afgesloten voor het publiek, maar 113 km. verder, in Montevideo, verijdelde de politie de poging van 200 linkse studenten in de hoofdstraat een protestdemonstra tie tegen de conferentie te houden. Het universiteitsgebouw is door stu denten bezet. Politiemannen omsin gelen bet gebouw. Westinghouse Electric Corporation heeft een tweepersoons, op batteryen lopende auto, de Markette, geïntro duceerd. Het wagentje is uitsluitend voor stadsgebruik bestemd. De Markette, een dichte, jeep-ach- tige wagen met een maximum snel heid van 40 km/u heeft een actie radius van 80 km voordat de 12 zes- volts lood-zuur batteryen weer opge laden moeten worden. Dit opladen kan des nachts ge schieden. De Markette gebruikt per anderhalve kilometer elektrische stroom ter waarde van één dollar cent. De batteryen kunnen twee jaar mee voordat zij vervangen moeten worden. Dat kost dan 30Ó dollar (1080 gulden) Verwacht wordt, dat de eerste paar honderd Markettes gekocht zullen worden door personen, die zich met zig houden. De prys biyft beneden de 2.000 dollar. In juli zal de produktie beginnen 10 Markettes per dag zullen dan van de band gaan lopen. Het is de eerste elektrische perso nenauto, die in de laatste 40 Jaar in de Verenigde Staten in produk tie komt. De vraag naar een derge lijke wagen is een ge volg van de vele klachten over de de stadsontwikkeling en research be- luchtverontreiniging. Toeristenseizoen dreigt catastrofe te worden 79 (Van onze Parijse correspondent De Engelse olieplas, die enkele weken geleden voor de Fransen niet veel meer dan een gemengd bericht was, begint nu ook voor Frankrijk het ka rakter van een nationale catastrofe aan te nemen. Over aanzienlijke af standen zijn de kusten van Bretagne en Normandië nu met de beruchte oliedrek bedekt en met het ook op een nog verdere uitbreiding van de be smetting heeft de nieuwe regering haar eerste zitting onder leiding van generaal De Gaulle gisteren voor het grootste deel aan dit beangstigende onderwerp besteed. Er werden vast 15 miljoen franken voor tegenmaatregelen uitgetrokken, terwyi de eerste 3000 soldaten giste ren op het olie-slagveld arriveerden. Men vreest nu het ergste voor de Atlantische kusten, terwijl in noor- deiyke richting de Belgen die hun stranden van Knokke en Oostende ook al bedreigd zien, zich met twee marinevaartuigen voegden by de Franse vlooteenheden Het is nu wel een uitgemaakte zaak dat de Franse autoriteiten die twee weken geleden een interdepar tementale commissie van deskundi gen oprichtten, het gevaar niettemin schromelyk hebben onderschat. De commissie heeft verschillende reizen naar Engeland gemaakt om met de Britse experts de tegenmaatregelen te bespreken, maar die administra tieve barrière werd door het olie-of fensief in enkele uren ook al wegge spoeld. De commissie had schijnbaar geen enkele maatregel genomen en zo hadden de soldaten gisteren niet eens baggerlaarzen om aan to trek- Onbegonnen taak De plaatselijke autoriteiten hebben een wanhopige oproep tot de bevol king gericht en met evenveel goede wil als weinig praktisch effect, sta ken gisteren overal mannen, vrouwen en zelfs kinderen de armen uit de mouwen. Maar als ergens weer over een vierkante meter het zand ont- vlekt was, kwam er al gauw een nieuwe golf om een nóg wat vettere olielaag achter te laten. De burgemeester van Brest zei ons: „Het is een hopeloze en onbegonnen taak voor ons als plaatselyke auto riteiten. wy hadden erop vertrouwd dat het centrale gezag in Parijs wel lering getrokken zou hebben uit de ramp voor de Britse kust. Maar daar is niets van gebleken. En dat met het toeristenseizoen voor de Bretonse en Normandische vakantie-oorden voor de boeg! Het zaagsel dat met duizenden zakken in de zee op de olie werd geworpen, liet al even wei nig positieve sporen na en men hoopt nu maar op de spoedige komst van een heel leger bulldozers die de stranden dan van noord tot zuid tot op 40 om. diepte zullen moeten door ploegen. De oester- en mosselteelt is al voor een ruim deel verloren en alleen die schade wordt op ettelijke miljoenen franken geschat. Maar nog meer zor gen maakt men zich in Bretagne dat tot Frankrijks onderontwikkelde ge bieden behoort, over het komende zomerseizoen waarvan dit departe ment voor een belangrijk deel moet bestaan. De eerste besprekingen voor hotel- en pensionkamers zyn door vakan tiegasten ad geannuleerd en de toe ristenindustrie is bang dat het ko mende seizoen een catastrofe zal worden. Die niet ongewettigde consternatie van de bevolking van Normandië en Bretagne is ook al overgeslagen naar het parlement en deze week zullen nog dringende vragen aan de rege ring worden gesteld. Die regering gaat inderdaad allerminst vrijuit. Misschien mag men ook de Franse autoriteiten niet ver wy ten dat ze, ondanks het Nederlandse Cleanosol- produkt, waarmee de uitvinder, de heer De Vries, gisteren een eerste demonstratie gaf, de steen der wij zen als afweermiddel nog niet in handen hebben. Maar die autoritei ten l»adden dan in ieder geval kun nen vermyden met hun herhaalde geruststellende verklaringen een al gemeen gevoel van zekerheid te scheppen, dat nu wel heel hardhan dig is ondermijnd. De minister van het Toerisme, Du mas, die begin van deze week nog verkondigde dat de Franse kustbe woners rustig konden gaan zo niet biyven slapen, deelde gisteren mee dat hy ziel, vergist had op grond van meteorologische voorspellingen die door het weer en speciaal de stormwind helaas niet waren ga- Inderdaad blijkt de Noorse spionage-affaire vertakkingen in Zweden en Finland te heb ben: de Noorse binnenlandse veiligheidsdienst heeft reeds contact opgenomen met zijn collega's in genoemde landen. De arrestaties van de twee Noorse spionnen, de 34-jarige Selmer Nielsen en de 40-jarige Haldor Lindvard is gevolgd door de aanhouding van een in Zweden werkzame Noor, ter wijl men tevens nog naar een Finse contactman op zoek is- De In Kristiansand In Zweden ge arresteerde Noor was bij zyn arrestatie in gezelschap van een zuster van een der in Noorwegen gearresteerde spionnen. By hun verhoor hebben de beide in Noorwe gen gegrepen spionnen bekend, dat zy door middel van een radiozender berichten hebben doorgegeven. Ook hebben zU geregeld met een vissers boot, die als camouflage diende voor de ware aard van de werkzaamhe den, een bezoek gebracht aan voor de kust liggende Russische schepen of voeren naar een haven in de buurt van Moermansk om daar be richten door te geven. Gebleken is dat deze spionagezaak reeds sedert Jaren aan de Noorse binnenlandse veiligheidsdienst be kend was, maar men was er tot dus verre nog niet in geslaagd de groep te pakken te krygen. Te land, ter zee en in de lucht werden radiopeilin gen verricht om de radiozender te kunnen localiseren, maar door de beweeglykheid van de spionnen slaagde men hierin niet vóór de 16- de maart jJ. toen bleek dat de radio zender tydeiyk gestationeerd zou moeten zyn in het Noordnoorse plaatsje Bakford. Men besloot er ylings een helikopter heen te zen den om de plaats van de zender te ontdekken. De bemanning van de he likopter werd echter de ware toe dracht der zaken niet verteld. Toen deze dan ook in Bakford landde, werden zy daar ontvangen door een vriendschappelijke dorpsbewoner die verwonderd vroeg wat het kleine dorpje de eer van zulk bezoek ver schafte. Zonder uitleg hierop te ge ven zocht men de plaats van de zen der, die in een rotsspleet verborgen bleek en besloot men dat de yslaag met dynamiet verwyderd zou moe ten worden. Hiervoor moest men naar Hammarfest vliegen. De vriendeiyke dorpsbewoner vroeg of hy niet mee zou kunnen en dit werd toegestaan. Naderhand bleek dat het een der thans gearresteerde spionnen is geweest, die op deze manier Bakford verliet toen hem de grond te heet werd onder zijn voeten»! Het ziet er overigens naar uit, dat de spionnenbende een soort „fami liebedrijf" is geweest onder leiding van de enkele jaren geleden overle den vader, die zyn zoons en dochters in het vak liet opleiden. Een delega tie van de Noorse binnenlandse vei ligheidsdienst bevindt zich thans in Zweden terwyi een groep op weg is naar noord-Finland om daar de no dige onderzoekingen te verrichten. Door de strenge geheimhouding dt» men toepast is het vrijwel onmo gelijk een juist overzicht te krijgen van de acties van de binnenlandse veiligheidsdienst, maar het staat vrij wel vast dat er nog verscheidene ar restaties te verwachten zyn in Noor wegen, Finland en Zweden, waar men zich heeft schuldig gemaakt aan zowel gewone als lndustriespio- nage. In Zweden wordt o.m. de wa penfabriek van Bofors genoemd. ic De onlangs geïntroduceerde Franse sportwagen Matra 530 coupé kan ook in een soort ca briolet worden veranderd. Het uit twee gedeelten bestaande dak, dat, dat met klemmen is vastge zet, kan worden afgenomen. Ook de achterruit is verwijderbaar Op deze wijze krijgt men de hier- bij afgebeelde open wagen, waar van het gehandhaafde achterstuk als een soort veiligheidsbeugel fungeert.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11