Von Kar a jan stak zijn platen naar de kroon VERNIETIGEND OORDEEL! OVER APOLLO-CAPSULE kunst kaleiöoscoQP PAASFESTIVAL SALZBURG: In Bach en Beethoven RAMP COMMISSIE PUBLICEERT EIND-RAPPORT Ontwerp, constructie en kwaliteit toonden talloze gebreken Poolse president negeerde de Paus (Speciale berichtgeving) Overziet men het Paas-festival in Salzburg, dan treft één element als héél stoutmoedig: Von Kara jan heeft het aangedurfd telkens in een livc- ultvoering zijn eigen grammofoonpla ten naar de kroon te steken. De op name van de „Walkure" is een an der geval; die verscheen bjj wijze van spreken tegelijk met de Salz- burgse uitvoering de platen wer den al maanden geleden in Berlijn gereed gemaakt), in het kader van Karajans intensieve „flirtation" met de massa-media. De flirtation is van recentere oor sprong dan de meester zelf wil toe geven. Er waren tijden dat T.V. en film allerminst met de plannen van Karajan strookte. In hoeverre de vergelijkbare sier Leonard Bernstein Karajan tot de nieuwere visie heeft geispireerd, is moeilijk te bepalen. Maar de gram mofoonplaat is voor dit Festival en met name voor de „Walküre" een belangrijk middel in de massa-com municatie van de kunst geworden, en de film die over de Walküre-pro - duktie wordt gemaakt en dan voor de T.V. zal worden vertoond, neemt de laatste ideeën ovtr Karajans rem mingen op dit gebied weg. De Baoh-avond en de uitvoering van Beethovens Missa Solemnis wa ren via de grammofoonplaat al aan de muziekwereld bekend. Dit hield voor dit Paas-Festival ten aanzien van de twee componisten twee hfel verschillende consequenties In. Kara jans Bach op de plaat houdt o.i. het midden tussen een nonchalante maar virtuoze gooi naar de noten, en een ADVERTENTIE persiflage op de stijl van Bachs werk zoals we die langzamerhand toch eni germate muziekwetenschappelijk hebben Ieren zien. Karajans Bach in de zaal van het „Grosses Festspielhaus" in Salzburg was een ding waarmee ook het ga- lapubliek niet zo goed raad wise: een zwierige Karajan, geen twee opkom sten of afgangen dezelfde toneelspe ler, voor zijn selectie uit de Berli ner Philharmoniker getroond aan de speeltafel van een elektronisch ver sterkt klavecimbel, maakte zo'n beet je de indruk van: „we gaan tens lekker wat Bach spelen, en hoe, dat zien we nog wel". Deze houding kan men natuurlijk niet op de plaat zien. Wèl horen; de Salzburgse Bach-interpretaties waren niet minder dan de platen onder Ka rajans leiding heel vreemde vogels temidden van vrijwel onbetwistbaar grandioze musicalia. Een heel andere loop namen de zaken by de uitvoering van Beetho vens Missa Solemnis. Met Gundula Janowitz, Christa Ludwig, Werner Krenn die de inmiddels plotseling overleden Fritz Wundelich verving en Walter Berry als uitstekende so listen en de Berliner Philharmoniker die daar zoals trouwens bij de gehe le, zware reeks verschillend geaarde programma's op onnavolgbare wijze hebben gespeeld, waren twee van de drie factoren zo krachtig <}at |n- HERBERT VON KARAJAN derdaad niet voor de perfecte DGG- produktie onderdeden. Integendeel, men kon ervaren welk een ongelofelijke kracht er kon uit gaan van de sober (ja zeker: sober, bescheiden, ingetogen) dirigeren de Karajan om het gecompliceerde monstrum, mengsel van magistrale compositie en onverwerkte drang tot religieuze expressie, dat de Missa Solemnis in wezen is, tot een wer kelijk fascinerend stuk klinkende muziek te maken. Het is de vraag in hoeverre het belangrijk was dat de ..Wiener Sing- verein" in Salzburg faalde. Op de plaat zyn alle zo moeilijke hoge to nen zuiver. Na hoeveel keer opnieuw opnemen? In Salzburg waren ze vals. vaak te laag. Het stoorde het klankbeeld, maar het nam geenszins de bewon dering weg voor de twee andere gTO- te factoren in de uitvoering, cn even min voor de andere verrichtingen van het koor. En wat in de liveuitvoering van vier weken van Bach verklarend maar ook ontluisterend werkte, kreeg In deze Missa Solemis het maximum aan positief effect: de zichtbare en voelbare werking van het genie dat dit „eenmans-festival" heeft inge steld en van wiens magische direc tie essentie en detail zich voor ana lyse lenen. Een en ander echter verreweg het beste aan de hand van het hoofd bestanddeel van de Osterfestpiele 1967: „Wagners Walküre", waarop wij ook in een afzonderlijke beschou wing terugkomen. LEIDSCH DAGBLAD Rembrandt-expert Porkay overleden De wereldberoemde Hongaarse schilderijenkenner Martin Porkay is gisteren, 77 Jaar oud, in München overleden. Porkay was gespeciaü- ceerd in Rembrandt's oeuvre en wist verscheidene malen de kunstwereld te schokken door doeken in beroem de verzamelingen voor vals te ver- Kunstschilder Van den Berg overleden In het Haagse ziekenhuis Bronovo is zaterdag op 90-jarige leeftijd over leden de kunstschilder MUndert van den Berg, lid van de Ned. Kunstkring en van „De onafhankelijken". De heer Van den Berg was een van de schilders uit de „Haagse school". Ge boren in Gorinchem, niet ver van de plaats waar Maas en Waal zich ver enigen, voelde hij zich sterk aange trokken tot het schilderen van ri viergezichten. Van het ministerie van C.RM. ontving hy een ere-geld. MAANDAG 10 APRIL Het afgelopen weekeinde zijn pioenschappen parachute-sprin- i man' uit Rotterdam, die i in Soesterberg de eerste in Neder- gen gehouden. Winnaar werd fotografeerd is tijdens het land gehouden nationale ïcam- I Steve Groff van de flying Dutch- 1 springen uit de Cesena. Andre Cluytens naar New York De Belgische dirigent André Cluy tens heeft een contract getekend met de Metropolitan Opera in New York. Cluytens heeft ook de Parijse Ope ra gedirigeerd en is muzikaal-direc- teur geweest van de Opera Comique in Parijs. Jacob Hartogprijs: Peter Struycken en Co Westerik De Jacob Hartogprijzen van het schilderkunstig genootschap Pulchri Studio in Den Haag zijn toegekend aan Peter Struyken uit Arnhem en Co Westerik uit Den Haag. De prijzen werden zaterdag uitgereikt, nadat de oud-minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, mr. M. Vrolijk, de voorjaarstentoonstelUng van leden van het Genootschap in de zalen van Pulchri Studio had ge opend. De catalogus vermeldt 151 werken van 111 beeldende kunstenaars. De expositie wordt gehouden tot 26 april. Ze is georganiseerd in het kader van het 120-jarig bestaan van het Genootschap. In het najaar wordt een expositie ingericht van oude meesters als Maris, Israels en Weis- senbmch, terwijl tevens werk van le den van jonger dan 35 jaar wordt tentoongesteld. In het kader van de jubileumviering staat ook de mede werking aan het EMS-cultuurfestival in mei bij gelegenheid van de uit reiking van de EMS-cultuurprijzen. Kloosterkerk van York op instorten In de kloosterkerk van York, de grootste gotische kerk van Groot- Brittannië, zit beweging. Zij kan In storten, omdat zij geleidelijk van haar fundamenten wegglijdt. Bernard Feilden, de architect die toezicht houdt op het 500 jaar oude gebouw, zegt dat de 60 meter hoge toren binnen de 15 Jaar zal instorten tenzij nu begonnen wordt met een ingrijpende restauratie. Ter redding van de kerk worden op het ogenblik pogingen gedaan om twee miljoen pond sterling bijeen te krijgen. Het gebouw trekt jaarlijks een miljoen bezoekers. Kostbare beeldjes in Rome ontvreemd Kunstzinnige en vakbekwame die ven hebben gistermorgen vroeg inge broken In een kunstmuseum te Rome. Zij hebben zich meester gemaakt van 40 zeldzame stukken ter waarde van 60 miljoen lire f 360.000). De buit bestaat vrijwel geheel uit bronzen renaissance beeldjes. Ver dwenen zijn o.m. een bronzen „Nach telijke Jager" van Giambologna (1529 -1608) en een bronzen atlas, de we reld torsend, van Riccio (1471-1532). Volgens de politie moeten tenmin ste drie mannen, die precies wisten wat zij deden, de inbraak op de eer ste verdieping van het San Giorgio museum in het Borghese paleis ge pleegd hebben. Uit het onderzoek is gebleken, dat de dieven 11 zalen met uiterst kost bare schilderijen en tapijten zijn door gelopen om zich in de 12de kamer meester te maken van de gemakke lijk mede te nemen, uiterst kostbare De commissie van onderzoek naar de oorzaak van de ramp met de Apollo-ruimtecapsule, waarbij de drie astronau ten Grissom, White en Chaffee op 27 januari j.l. om het leven kwamen, heeft een eindrapport gepubliceerd dat het meest ver nietigende oordeel geeft over de maan-capsule, dat men zich denken kan: er werden talloze gebreken in het ontwerp, de constructie en de kwaliteit van de gebruikte materialen ont dekt. Een directe oorzaak van de ramp kon niet worden vastge steld, hoewel de commissie enkele oorzaken opsomt die tot de ernstige omvang van de brand hebben geleid. De commissie bestond uit acht bij uitstek deskundige top functionarissen, die bij hun onderzoek door tientallen andere deskundigen werden geassisteerd. Yele oorzaken voor omvang Nieuw blaasensenible In een nieuwe samenstelling, on der leiding van Edo de Waart, zal het „Nederlands blazersensemble" het spelen van voor blaasinstrumen ten geschreven composities voortzet ten dat onder leiding van Ton de Klerk in 1960 is begonnen. Vrijdagavond 14 april zal dit nieu we ensemble zich in de kleine zaal van het Concertgebouw in Amster dam voor de eerste maal presente ren. Het zal dan de weinig gespeelde „Serenade" van Dvorak en een in opdracht van „Het Nederlands Bla zersensemble" geschreven werk van Peter Schat uivoeren. Deze heeft dit werk genoemd „Clockwise and anti-clockwise". De titel, in het En gels ,om aan de voortdurende dreigen de spellingsvereenvoudiging van de bastaardcommissie te ontkomen" geeft volgens de componist een aan wijzing in de richting van het by uittsek muzikale onderwerp „De tijd". Het rapport van drieduizend blad zijden werd gisteren gelijktijdig overhandigd aan de directeur van het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart Nasa. James E. Webb, de leden van de ruimtevaart- commissies van het Huis van Afge vaardigden en de Senaat en de pers. Vandaag begint een commissie van het Huis van Afgevaardigden een on derzoek naar de ramp op grond van het commissie-rapport, in welk on derzoek Webb als eerste zal worden gehoord. Ook de voorzitter van de commissie van onderzoek dr. Flody Thompson zal vandaag tydens dit onderzoek verklaringen afleggen. Hoewel de commissie niet in staat was met zekerheid de oorzaak van de ramp vast te stellen, werden wel de volgende oorzaken vastgesteld van de omvang, die de ramp aannam. In de eerste plaats was fataal, dat de ruimtevaarders zich bevonden in een hermetisch afgesloten cabine met een atmosfeer van 100 procent zuurstof onder overdruk. Voorts la gen brandbare materialen over een groot oppervlak in het ruimteschip verspreid. De bedrading v oor de stroomvoorziening van het ruimte schip was kwetsbaar. Voorts bevon den zich in het ruimteschip kwets bare leidingen waarin pen brandbaar en aanvretend koelmiddel zat. De voorzieningen voor de bemanning om in een noodgeval te kunnen ontsnap pen waren onvoldoende. Voorts wa ren geen afdoende voorzieningen ge troffen voor de redding en de me dische voorziening in geval van nood van buiten de cabine af. Ontsnapping onmogelijk De brand is vrywel zeker ontstaan onder de stoel van Grissom. Ne gen seconden voordat in de cabine de eerste angstkreet klonk over brand aan boord werd de stroom voorziening een fractie van een se conde gestoord. Het is mogeiyk dat zich toen even een kortsluiting heeft voorgedaan waarby vonken zyn overgesprongen die in aanraking zyn gekomen met brandbaar materiaal, Ned. 17de eeuwse schilders in Gottwaldow In Gottwaldow (Moravië) is giste ren een tentoonstelling geopend van schilderyen van Nederlandse land- schapsschilderijen uit de 17de eeuw. De tentoonstelling omvat 77 wer ken en duurt twee maanden. Er is grote belangstelling voor. dat zich onder de stoel van Grissom bevond. De brand werd niet onmiddeliyk opgemerkt, omdat hy onder de stoel van Grissom ontstond. Een van de eerste taken van Gris som in een noodtoestand was een handel over te halen om de overdruk in de cabine weg te nemen. Volgens het rapport is hy daartoe niet in staat geweest, omdat de vlammen de handel onbereikbaar maakten. Door het wegnemen van de over druk zouden de astronauten evenwel niet gered zijn omdat de brand reeds zo omvangrijk was, dat hij niet meer In belangrijke mate bestreden kon worden .Voor het openen van het luik van binnen of buitenaf zouden tenminste 90 seconden nodig zijn ge weest. De vlammen grepen in de cabine snel om zich heen. zy vonden voed sel in het nylon, de kleefbanden en andere brandbare materialen. Voor al een grote plaat polyurethaan- schuim op de vloer ter afdekking van het binnenste luik heeft fel gebrand. Hierdoor ontstond een vlammenzee tussen de astronauten en hun enige uitweg. Door tekortkomingen in het ontwerp van het ruimteschip werd de brand gevoed door uiterst brand bare vloeistoffen en gassen, aldus het rapport. Uit het rapport blykt verder, dat door het plotselinge wegvallen van zuurstof wolken van giftige damp ontstonden, die binnen enkele secon de dood van de astronauten moeten hebben veroorzaakt. Brandwonden moeten een secundaire doodsoorzaak zyn geweest. Tèkortkomingen en aanbevelingen Voorts wordt gezegd, dat er vele tekortkomingen bestonden in de ca bine; het ontwerp, de afwerking en de kwaliteitscontrole lieten te wen sen over. Een diepgaand onderzoek dient te worden ingesteld naar de systemen van de cabine en naar de methoden om een brand in de cabi ne te beperken en te blussen. Overwogen dient te worden bij de grondproeven een normale atmosfeer te handhaven. In de ruimte, waar- het brandgevaar veel kleiner is, be hoeft evenwel geen wyziging in de samenstelling van het gas (100 pro cent zuurstof) te worden aange bracht. Het gebruik van brandbare ma terialen dient sterk beperkt en ge controleerd te worden. De astronauten dienen te beschik ken over een middel om snel uit een ruimteschip weg te komen. De Nasa is reeds begonnen aan de constructie van een luik, dat in twee seconden kan worden geopend. De diensten, die de proef leidden, hebben niet beseft dat deze gevaar- lyk was. By toekomstige proeven van deze aard dienen brandweer, Verbindingen moeten beter Tijdens de proef werden voortdu rend verbindingsproblemen gecon stateerd De verbindingen dienen verbeterd te worden. Verder worden in het rapport voor beelden genoemd van slechte proce dures by de Nasa, de eerste uitvoer der van het Apolloproject, de North American Aviation Inc. en de onder aannemers. Zo werden de voorschrif ten in sommige gevallen niet gevofc In de cabine bevonden zich on£| delen van apparaten, die niet op|K lysten voorkwamen en ook b.v. i i kapotte contactdoos die men acbn| loos had laten slingeren. Meningsverschillen bestonden tjo, sen North American en Nasa betrekking tot de specificaties i het gebruiken en bevestigen brandbare materialen. De commissie kwam tot de slotsi dat „de Apollo-ploeg in haar toe* ding aan de vele moeilyke vraj stukken van de ruimtevaart i in slaagde voldoende aandacht schenken aan bepaalde eenvoud! zaken en ook niet aan de vilF kwesties voor de veiligheid van F bemanning". De Poolse president, Edward Ochab, heeft een staatsbezoi aan Italië beëindigd zonder een bezoek aan de Paus te brengf* Verbazing in Rome Het heeft te Rome öpzien dat hy zaterdag naar het zuiden vertrokken zonder zich in het Vati- caan te laten zien. De Vaticaanse autoriteiten hebben tot de laatste minuut van zyn drie daags bezoek gewacht op een teken, dat hy de Paus wilde bezoeken, maar hij nam afscheid van de Italiaanse president, Saragat en reed, naar het slagveld van Cassino, 125 km ten zuiden van de hoofdstad, waar in een Kerkelijk Leven Ned. Herv. Kerk der beroemdste slagen van de tw wereldoorlog ongeveer 1.000 Polenj de strijd tegen de Duitsers zyn vallen. Vaticaanse zegslieden verborg hun verbazing en enige ergernis o Ochabs handelwyze niet. TenslI is zyn communistisch geregen land voor 95 procent r.-katholiek.r Men was van gevoelen, dat hetj cident de pogingen om de betrek» gen tussen kerk en staat in Pc» te verbeteren, die de laatste i althans gedeeltelijk succes schei te hebben, nadelig zal beinvloedenfe Dat de Poolse president de Prt niet heeft bezocht werd hoogst onml woon geacht, omdat byna alle andjf staatshoofden, die Rome hebben 1 zocht, na afloop van hun officifl bezoek aan Italië ook hun opwal1' ting by de Paus hebben gema»-' Geref .Kerken. Beroepen te Delft-Abtswoude 8chelhaas te Leeuwarden-Huizum; te Wormermeer G. Maneschyn te Broeksterwoude. Geref. Kerken vrijgemaakt. Beroepen te AlblasserdamNieuw- Lekkerland J. R. Wiskerke te Mid delburg. Romeinse curie Paus Paulus heeft de aartbisschop van Lyon, kardinaal Jean Villot, tot prefect van de congregatie van het concilie „Vaticaans minister van Binnenlandse Zaken" benoemd. De benoeming maakt deel uit van een aantal mutaties die klaarbhjke- ïyk bedoeld zyn om nieuwe, meer li berale elementen deel te laten uit maken van de in het algemeen con servatieve Romeinse curie, de „re gering" van de R.-K. Kerk. Spellman vraagt ontslag Kardinaal Spellman, aartsbisschop van New York heeft meegedeeld, dat hy zyn ontslag bij Paus Paulus heeft ingediend. De kardinaal, die 78 is, zei: „Deze Jaren hebben hun tol van my geëist myn werkzaamheden worden beperkt. Niettemin wil ik voortgaan zo lang ik kan". Wanneer het ontslag zou ingaan, kon de kardinaal niet vertellen. Hoe Paus Paulus zal reageren op de ontslagaanvrage van kardinaal Spellman is nog niet bekend. Het wordt echter zeer waarschyn- ïyk geacht, dat de Paus de aanvrage zal afwyzen en de prelaat zal ver zoeken als aartsbisschop van New York aan te blyven. In een aantal andere gevallen heeft de Paus zulks ook gedaan. Samenwerking tussen pinkstergemeenten De broederschap van pinkstei meenten in Nederland, een sam werkend kerkelyk lichaam gevoi door afvaardigingen van de zelfst dige pinkstergemeenten (ook volle evangelie-gemeenten genoem heeft zaterdag in Utrecht haar eei algemene vergadering gehouden t gens de nieuwe constitutie. D groep van christenen is een deel1 de zogenaamde pinksterbeweging, door ordening meer verband brengen tussen de autonome geme ten en groepen, zy wil steun ge aan kleine nieuwe gemeenten en zamenlyke projecten behartigen als de centrale pinksterbybelscl voor de opleiding van haar pr< kers en gemeentewerkers, een uil very voor haar lectuur, een beji denhuis en gezamenlyke evangé satiebyeenkomsten. De leiding rust nu by een uitvoerende raad een dageiyks bestuur en wordt de ambtsperiode van twee jaren d de algemene vergadering gekozen. De volgende predikant-voorgang hebben nu zitting: D. Voordewind Alkmaar, algemeen voorzitter, J. H steeg uit Haarlem, tweede voorzit H. Ch. Sleebos uit Eindhoven, al meen secretaris. J. Verwoert uit B nen, algemeen penningmeester en A. van Beek uit Waalwyk, twe secretaris-penningmeester. In feite bestond de broedersd reeds sinds de jaren vyftig als ontmoetingsplaats voor de voorg gers. In 1960 is by de kroon kenning gevraagd. De constitutioi basis was toen zeer summier gehi den. Nu wordt evenwel samengewe op een hechtere basis met stati cn een huishoudelyk reglement, nieuwe opzet mag zich reeds in goede belangstelling verheugen, bleek tydens de zaterdag gehoud vergadering, zowel van groepen buiten de pinkstergemeenten. T

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 6