Auto in tweeen Leidse heeft vuurwerk i abr iek handen vol werk ,De het draad in donker Terrorisme is het grote kankergezwel in Zuid-Vietnam" D Zwemdiplomas „De Sleutelstad" Op Leidse Lammenschansweg Gave uitvoering van Heijermans „Ghetto'' MAANDAG 10 APRIL 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA .3 IS pe twee grote vuurwerkfabrieken in ons land beleven op het ogenblik, nu de geboorte van een Prins of prinses in Drakensteyn aanstaande is hoogtijdagen. Niet alleen moeten rij de gemeenten, Oranjeverenigin gen en Oranjecomité's van voldoen de vuurwerk voorzien voor de jaar- lijkse koninginnedag, maar boven dien zal Nederland waarschijnlijk van'l eerder in de maand april ook mas- saai naar het vuurwerk grijpen wan- is Je) neer de jongste telg van ons ko- ningshuis zal zijn geboren. Bij de N.V. Koninklijke Nederland se Vuurwerk- en Munitiefabriek A. J. Kat v/h. J. Loeff in Leiden hebben vooral plaatsen in de "pro vincies Utrecht en Zuid-Holland gro te bestellingen gedaan voor de op handen zijnde blijde gebeurtenis. De meeste bestellingen betreffen com plete vuurwerkprogramma's, waarin onder meer het bengaalse vuur, het luchtvuurwerk en de kostbare grond stukken een belangrijke plaats inne. iJ 99 Italj De Amerikaanse regering heeft rich bereid verklaard de luchtaan- i vallen op Noord-Vietnam te staken, Vwanneer op de herdenkingsdag van 7 e de geboorte van Boeddha 23 mei rF -een wapenstilstand zou gelden. Zij gaat er daarbij van uit, dat ook Isch de andere partij zich aan de wapen- stilstand zal houden. Washington UUr behoudt zich het recht de nodige mi- eld lita,re maatregelen te nemen „tegen tie belangrijke pogingen van de vijand uur, om zijn troepen te bevoorraden. Dit 6 slaat niet op bevoorradingsactivitei- "nanl ten 'n Noord-Vietnam. idagi Het grote kankergezwel in Vietnam Is de terroristische kern, aldus de Amerikaanse ambassadeur in Saigon, Cabot Lodge. „Als wij die kern zou- den vernietigen zou de oorlog in fei- uw! te voorbij zijn De Vietcong heeft suc ces, niet omdat 't volk aan haar de Ple voorkeur geeft maar als gevolg uur'van de terreur", aldus de 64-jarige naE diplomaat, die deze maand zijn func- tie zal overdragen aan Ellsworth van Bunker. Tien Zuidvietnamese burgers in lken fjn bus zijn om het leven gekomen toen dit voertuig bij Coe Tsji in de 'uui provincie Tai Ninh op een mijn van de Vietcong reed. Vijftien passagiers verden gewond. jij De Vietcong heeft gisteren een Amerikaanse basis te An Khe, 430 ijjgjKlm ten noordoosten van Saigon, aan gevallen. Enige vliegtuigen werd be schadigd en negen militairen werden «chilgedood en zeventien gewond. Er vie- a* len ongeveer 80 mortiergranaten in i Moeder van Blake nog steeds in Engeland De 71-jarige moeder van de ge vluchte Britse spion George Blake heeft ontkend, dat zij Engeland zou hebben verlaten om zich bij haar 'oegen. communiqué, verstrekt aan doktfde Britse pers, zei mevrouw Blake: „Ik ben niet in het buitenland. Even min ben ik voornemens thans naar het buitenland te gaan met het doel i te bezoeken. De autori teiten weten waar ik ben en zullen ook van mijn toekomstige plannen op de hoogte worden gesteld". Zoals gemeld heeft mevrouw Bla ke verleden week uit Egypte een brief ontvangen van haar zoon, die Londense gevangenis vlucht- 5V2 jaar uitgezeten te hebben ;n straf van 42 jaar, wegens het verstrekken van Britse geheimen aan Moskou. Vermoed wordt, dat lake veilig en wel achter het „yze- :n gordijn" is. George Blake is in Rotterdam ge- oren als George Behar. Zijn vader kwam uit Egypte en had de Britse nationaliteit. Kort na zijn geboorte gingen zijn ouders uit elkaar. Daar na trouwde zijn moeder met de En gelsman Blake. van wie zij in 1936 veer is gescheiden. BURGERLIJKE STAND E. Halmessen; P. C. de Boer en J. J. P. M. van tier Voort; Antondus L. N.t z. van P. T odakker en G. Hijneman; Cor- n W. R., z. van W. Verhelj en J. E. M. Breetveld; Francisca, d. van F Voorzaat en J. Boonstra. Ondertrouwd: Pie ter S. Rhijnsburger 's-Gravenhage en J. B. Börgerling. Frunilicherichten (ontleend aan andere bladen) Overleden: L. M. J. Raymann, 75 Amsterdam. K. A. de Graaff, 83 Jaar, m., Soestdyk. B. Joh. D. van Pperzeel, 53 jaar, m., Amsterdam. J. •L-Alta, 68 jaar, m., Haarlem. T. Hoe ve. 80 jaar, m., Zunderdorp .Jhr. A. J- M. van Rijckevorsel, 52 jaar, m., Laren. Getrouwd: Mr. E. L. van Hoog straten en Marianne Zijlstra. Haar lem. Geboren: Alina, d. v. M. B. Weijer en G. Weyer-Miedema. het kamp. Uit hefschroefvliegtuigen werden de aanvallers met raketten machinegeweervuur bestookt. Vier kilometer verderop werd een nacht patrouille aangevallen. De Vietcong- strijders werden hier verdreven en lieten acht doden achter. Bij Song Son verloren de Ameri kanen zaterdag 18 doden, 28 mili tairen werden gewond. De aanvallen de compagnie Vietcongstrijders telde 23 doden. Ten zuidoosten van Sai gon ontdekten Amerikaanse en Aus tralische troepen een groot tunnel complex van de Vietcong, waarin wapens werden gevonden. Vietcong heeft vanochtend vroeg een Amerikaans tentenkamp by Cy Chi beschoten met mortieren. Het kamp op 40 km ten noordwesten Saigon werd door ongeveer 50 granaten getroffen. Drie Ameri kanen kwamen om het leven en twintig werden gewond. In het kamp het hoofdkwartier van een infan teriedivisie gevestigd. By acties tussen de Mekong-delta het noorden van het land zyn zondag by luchtaanvallen, artillerie beschietingen en infanterieacties dan 100 man aan communis tische zyde gesneuveld, aldus het Amerikaanse opperbevel. ADVERTENTIE Overigens heeft de Leidse vuur werkfabriek voor de komende feeste- lijkheden geen nieuwigheden in haar programma opgenomen. We hebben nu eenmaal de technische grenzen bereikt", aldus een woordvoerder van deze fabriek, die daaraan toevoegde, dat de wyze van vuurwerk afsteken In 1967 in feite volkomen identiek is aan die in 1938 en 1947. Hoewel het aantal opdrachten niet overdreven groot is, gaat ons land toch wel uitbundig feestvieren, zo is de mening in Leiden. Maar vele Oranjeverenigingen kampen met de moeilijkheid, dat zij dit jaar met de beschikbare middelen twee evene menten moeten bekostigen, terwijl normaal alleen op koninginnedag een vuurwerk wordt afgestoken. In ver schillende gemeenten echter viert mén tegelyk met de verjaardag van de Koningin de geboorte van de nieu we Prins of Prinses. „Voor ons speelt het geen rol of er een Prins of Prinses wordt geboren", zegt men bij Grote troephui ravage in ïzen Tussen vrij dagmiddag 5 uur en zaterdagmiddag half twee is weder om een grote ravage aangericht in het troephuis van de Ewout Jop- penszgroep, gelegen op een terrein aan de Haarlemmerweg. Nog onlangs werd over de vernielingen in dit troephuis in onze rubriek „Lezers Schrijven" geschreven. Ook werd in gebroken in het op hetzelfde terrein staande troephuis van de Prinses Irene-horde. In beide gevallen wordt echter niets vermist. Leidse school werd derde bij competitie van Veilig Verkeer De Chr. Lagere Technische School in Leiden is derde geworden bij de landelyke finale van de verkeers- competitie 1967 van het Verbond voor Veilig Verkeer. De eerste prijs ging naar de Sint Petrus Ulo in Boxtel, de tweede naar de R.K. Meisjes-Ulo in Deventer. Burgerlijke Stand LEIDEN GEBOREN. Grada, dr. van. H. van der Woerd en G. J. van CapeLleveen; Nehemia Jeroen zn. van E. de Vin en M. C. H. Kam- pinga; Peter zn. van J. de Vries en J. M. Dolieslager; Cornelia Johanna Maria, dr. van C. D. van Delft en M. C. van Dijk; Huig, zn. van P. van Duljn en A. E. van Egmond; Antje Maria. dr. van W. van Luijk en A. M. l H. Berkheij en L. A. M. Schruts. 76 Jaar, echtgenote Kat. „Onze fabriek levert bij het vuurwerk zowel grondstukken met „Prins" als met „Prinses" er op". Ook by een andere vuurwerkfa briek, namelijk de Eerste Nederland se Kunstvuurwerkfabriek N.V. J. N. Schuurmans in Leeuwarden, heerst een grote bedrijvigheid; Vuurwerk in alle mogelijke soorten en hoeveelhe den is besteld door de vier grote ste den (Amsterdam, Den Haag, Rotter, dam en Utrecht), maar ook Arnhem, Schiedam, Baarn, Soest en Soestèr- berg hebben omvangrijke bestellingen Evenals dat in Leiden het geval is, worden ook saluutschoten en fakkels voor de optochten in grote hoeveel heden afgenomen. Duizenden saluut schoten zijn al afgeleverd, maar op het laatste moment komen altyd nog vele instanties by de twee vuurwerk fabrieken aankloppen. Aangezien vele gemeenten de koninginnedag ook be schouwen als d e dag, waarop de blijde gebeurtenis gevierd zal worden, is het slechts te hopen, dat de Oranjetelg vóór deze datum wordt geboren Lastige vrijers! Ongetwyfeld mede namens tal van andere eigenaars van honden, doe ik dringend beroep op allen om hun honden uitsluitend aangeiynd uit te laten. Vele huizen worden dagelyks belegerd door een verliefd honden gezelschap en wanneer dan de aan gebedene noodzakelykerwyze ook haar dagelykse wandelingetjes gaat maken, weet zy noch haar baas of w zich raad. achtervolging strekt zich zelfs uit tot in de kerk! J. van Dam Leiden. Muzikaal onthaal bij K.N.G. „Er wordt tegenwoordig al zoveel gesproken, dat wy het vanavond eens in de muziek hebben gezocht", met deze woorden opende de voorzitter van de Personeelsver. van de Kon. Ned. Grofsmederij, de heer F. v. d. Berg, zaterdag in de Stadsgehoorzaal de feestavond van deze vereniging. Een feestelyke avond, welke mede werd bygewoond door de directeur, tevens ere-voorz. van de vereniging, ir. M. C. de Jong, zijn mede-direc tieleden en een groot aantal gepen sioneerden. Voor dit muzikaal ont haal zorgden o.m. het kwartet van Piet Daalhuizen in een uitstekende, veelal humoristische, show, het zan geresje Ina Boss in haar inter- j nationaal repertoire. „The Reilli- j sons", mondaccordeonisten, die voor- treffeiyk werk leverden, het Lowland trio met kolderliedjes en Los Ami- j gos del Parana, welk trio de Spaan se muziek voor zyn rekening nam. Frans van Dusschoten zorgde voor de verbindende tekst en kwam ook als conferencier nog aan het woord. Tussen al deze muzikale klanken ga ven Don William en zijn assistente een nummer uitstekende acrobatiek weg. Voor „eigen fabrikaat" en dit is by de K.N.G. steeds in orde zorgden na de pauze „The Metal Music Players", jongens uit het K.N.G.-bedrijf, die muziek in hun vingers hebben. Een geanimeerd bal o.l.v. de heer Nieboer en op dansmu ziek van het orkest van Piet Daal huizen bracht een laat slot aan een feestelyke avond. Inbraken in Morskwartier In drie woningen in het Leidse Morskwartier is zaterdagavond inge broken. Aan de Damlaan verschafte men zich toegang tot een woning door een gat te snyden in de ruit van een tuindeur aan de achterzijde. Nadat diverse kasten overhoop waren ge haald ging men er met een bedrag van negentig gulden van door. In een woning aan de Lage Mors- weg werd een portemonnaie met tien gulden buitgemaakt. Ook hier haal de man kasten overhoop. By deze in braak werd een keukenraam ver nield. Een chaos werd voorts aangericht in een woning aan de Diamantlaan, maar de inbrekers konden hier ken nelijk niets van hun gading vinden. Er werd althans niets vermist. Voor de jaarlijkse grote toneeluitvoering van de Leidse gym- nasiastenbond „Uno Sumus Animo", zaterdagavond gehouden in de Leidse Schouwburg, was met „De draad in het donker" van Hella Haasse een bijzonder goede keuze gemaakt telstad" hebben in het Zweilandbad om diploma's gezwommen. Zwemdiploma A: J. Zwaan, N. van Klaveren, E. Y. Smith, A. Hogewoning, C. van Eg- mond, R. van der Meij, M. van der Kooy, A. van Dun, F. J. van der Meer, M. R. Vissers, M. Zirkzee, M J. W. Flaman, W. M. van Winger den, J. T. C. van Velzen, S. H. Veenbaas, T. Ranselaar, R. Mulder, K. Metscher, M. M. Zonderop, M. J. van der Doe, H. W. G. Brussel, M. de Bolster. Zwemdiploma B: A. L. van der'Tuin, C. W. H. Beekhuis, W. J. van Mul- lem, E. W. Kenter, M. van der Holst, A. Segaar, S. Steenbergen, R. Klop, H. J. G. Koppers, M. van Gent, R. Wetselaar, M. van Haren, R. van Hees, M. van Houten, A. E. de Jong, I. Baart, W. J. Holverda, C. Stikke- lorum. M van Rooyen, N. Candido, L. Rothert, A. i i Een scène uit Hella Haasse's Overtuigend spel op ,.De draad in het donker". V.l.n.r. Piëta Veldkamp, Duco Hellema i i t t o a 1 671 Marlies Renaud. toneelavond U.b.A. Men was het volledig eens met de rectrix, mej. dr. A. M. 31. Smit, die na afloop van de voorstelling zei: De jongeren hebben een thema herkend, waarbij zij zich thuis voelen; de ouderen onder de toeschouwers zul len met een paar vragen naar huis gaan". In het stuk worden nu voorkomen de situaties en karaktereigenschap pen van de 20ste eeuwse mens terug gebracht tot een klassiek gegeven. Byzonder overtuigend speelde Piëta Veldkamp in haar rol van Ariadne, die vasthoudt aan haar waarheid en alles in het werk stelt om die waar heid bekend te maken, ook als nie mand c t 1 waarheid wil horen. De bestuurder van een bestel auto uit Zoeteriooude raakte zeer ernstig gewond, toen zijn wagen vanmorgen vroeg op de Lammen schansweg in Leiden slipte en tegen een lichtmast botste. Het ongeluk gebeurde vanoch tend mostreeks kioart voor acht. op de hoofdrijbaan van de Lam menschansweg ter hoogte van de Lorentzkade. De bestelwagen raakte op het natte wegdek in een slip en vloog met onvermin derde snelheid tegen een licht mast, waarbij de auto in tweeën brak. De bestuurderde 22-jarige Zoeterwoudenaar E. A. M. v. d. Voort, die bij dit ongeluk zwaar gewond raakteis door de E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. De wrakstukken van de bestelwagen zijn naar het politiebureau gesleept. De foto toont een van deze warkstukken, waar het stuur zoals duidelijk te zien is bovenuit toornt De Arbeiderstoneelvereniging D.D.C. gaf zaterdagavond in Den Burcht een zeer geslaagde voorstelling van Herman Heyerman's Ghetto. De voorzitter, de heer I. Coster, verwel komde in zijn openingswoord in het bijzonder mevr. C. Brag- gaar-de Does, die na haar ziekte weer op deze toneelavond aan wezig kon zijn. Zaterdag in Leidse Burcht Vrij-af schooljeugd In de ons door de afdeling Ge- meentelyke Voorlichting verstrekte publicatie inzake vry-af voor de Leidse schooljeugd by de geboorte van een Prinsenkind is voor wat de zaterdag betreft een fout geslo pen. Zy moet luiden: valt de geboor te op zaterdagmorgen vóór twaalf uur dan worden de resterende school uren vrij gegeven; valt de geboorte na twaalf uur dan zijn de leerlin gen de daarop volgende maandag vry. Met dit toneelstuk heeft Heyermans het conflict weergegeven tussen de aan de joodse traditie gebonden va der, Sachel, en zyn zoon Rafael, die zich aan deze traditie heeft ontwor steld. De vader handelt ln stoffen en ou de kleren. Naar het oordeel *.an de zoon neemt hy het in de handel met de eeriykheid niet al te nauw. In scherpe bewoordingen geeft Rafael blyk in opvattingen over godsdienst en ethiek met zyn vader te verschil len. maar in dit eerste twistgesprek horen we de voornaamste oorzaak xan de verwy dering tussen vader en zoon nog niet. Maar Sachel. die blind is, heeft door het verlies van zijn ge zichtsvermogen des te beter leren luisteren en combineren. Zyn conclu sie spreekt hy niet uit. Vooral ook in dit opzicht werd de vader door Christiaan de Graaf ujtstekend ge speeld en getypeerd. „Vertrouw je niet!" byt hij Rose, de christen-'"" dienstbode, toe, als hy merkte dat ze jokt om de waarheid niet te hoeven vertellen. Ze moet vooral niet ver geten de pennen op de luiken te doen. Esther, de zuster van Sachel. neemt, zolang ze nog geen weet heeft van de liefdesbetrekking tussen Rafael en Rose, het voor beiden op. „Lastige ouwe", zegt ze. „maak niet zo'n spek takel! Als ze jou stelen ben je over een uur weer terug. Je bent veel te lastig." Deze rol vond in mevrouw De Graaf- van der Hoogt een heel goede vertolking. Sachel krygt bezoek van een za kenrelatie. Aanron (G. Eilander), die hem een party stoffen wil verkopen. Er wordt ook onderhandeld over Aan- ron's dochter Rebecca, namely k over het bedrag dat zy als vrouw voor Rafael zou moeten meebrengen. De kooplieden worden het in geen van beide zaken eens. N. de Graaf speelde de waardige en zelfverzekerde figuur van de rabbijn, die de moeiiykheden van het dreigen de huwelyk tussen Rafael en Rose komt bespreken. De rebbe zal de si tuatie zeker weten te redden. Zo door Sam Fuchs binnenkomt, door ziet deze de toeleg onmiddellyk. Ge laden hoort hy de rebbe aan totdat het hem te machtig wordt en hy aan zyn overkropt gemoed lucht geeft. Hy verklaart tenslotte Rebec ca niet tot vrouw te zullen nemen en by zyn besluit te biyven om met Rose te trouwen. In het laatste bedryf zitten Sachel en Esther op de bank voor hun huis. Sachel is diep bedroefd om zyn zoon en Esther maakt hem daarby nog verwyten. Als Rose thuiskomt wordt ze ontslagen. Sachel probeert haar dan nog van Rafael los te kopen, maar terwyl ze standvastig volhoudt te willen trouwen, krygt ze medely- den met Sachel en wil ze beloven tot het joodse geloof te zullen over gaan door haar aanhankelykheid tot hem en om haar liefde tot Rafael. Daarmede zou Rose zich onder de voorschriften der traditie stel len, waarvan Rafael zich juist heeft vrygemaakt. Rafael, die zich op dit ogenblik by hen voegt herinnert Rose eraan dat dit voor hen als vrye men sen niet meer mogelyk is. Geloofsgemeenschappen die door hun meest vele eeuwen oude voor schriften en traditie een vry verkeer met mensen daarbuiten onmogeiyk maken, sluiten hun mensen als het ware in een ghetto. Voor de vrye mensen Rafael en Rose is daarin geen plaats. Dit wil Heyermans ons met dit stuk zeggen. „Sachel, waarom scheur je je kle ren. er is toch geen dooie?" Myn zoon is gestorven". De breuk met het traditionele jo dendom. dus ook met de vader, is nu totaal. ADVERTENTIE (Foto L.D./Holvast) Daartegenover staan figuren als koning Minos, die zijn eigen waar heid het bestaan van de Minosau- rus heeft gecreëerd om door mid del van angst zyn macht te vergro ten en Theseus (Duco Hellema) en Phaedra (Marlies Renaud), die daar gebruik van maken om hun eigen aanzien te verhogen. Zowel door de manier waarop Hella Haasse het gegeven heeft ver werkt als door het spelpeil van de uitvoerenden viel het de toeschou wer niet moeilyk zich van het heden in het verleden te verplaatsen en van daar uit weer by de 20ste eeuw terug te komen. Zoveel mogelyk heeft het Gymna sium hier op ieder gebied eigen werk laten zien. Het decor, ontworpen door de heer L. J. Mac-Lennan, was door een drietal leerlingen gebouwd en vier van de kostuums waren door een aantal meisjes vervatrdigd, on der leiding van mevr. Terwiel. De regie was in handen van ir. B. P, Hageman, die hierbij werd geassis teerd door drs. C. de Zoeten. De praeses van „Uno Sumus Ani mo" bracht de spelers namens alle leerlingen dank. vergezeld ,van een bos bloemen. Uit volle borst, werd hierna door alle aanwezigen het „Canticum in U.S.A." gezangen ter afsluiting van een toneelavond, waaraan men de beste herinnering zal bewaren, alsook een aantal ge gevens om nog eens over na te den ken.. ADVERTENTIE Wilt u niet eens informeren hoe wij de oplossing zien van uw interieur interieurverzorging NIEUWE RIJN 24 HOEK BURGSTEEG-LEIDEN Jubilea bij Electra-Brandt In de kring van directie en perso neel van de N.V. Electra W. M. Brandt zyn de zilveren jubilea van de heren S. Blonk en H. Fisser feeste- lyk herdacht. De heer Brandt wees op de tech nische verdiensten van beide jubila rissen by de opbouw van het bedryf. Door hard werken en veel avondstu die hebben beiden zich weten op te werken tot de kern van het bedryf. De technisch-directeur, de heer N. van der Hoogt, sprak in gelyke geest. Een enveloppe met inhoud en een gouden herinneringsspeld waren de tastbare bewyzen van deze dank. De heer Reedyk. die namens het personeel sprak, zei dat de waar dering van collega's voortvloeide uit de goede onderlinge verstandhouding en samenwerking. Het personeel ver raste de heer Fisser met een Zaanse klok en de heer Blonk met een pols horloge. Een gezellig samenzyn volg de op deze hartelijke huldiging.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3