ZO WAS HET TOEN van '38 Woelige dagen of Hoe erg het was en hoe lang Negenentwintig jaar geleden '4HITLER - WERKLOZEN-MUSSERT-OEHOE-MUSSOLINI-DAGMEISJES VOOR F. 2 Zaterdag 8 april 1967 er eigenlijk voor nieuws de laatste dagen van ja nuari 1938 als journalisten fa fotografen uit de gehele wereld wa«e wacht houden in het Badho- in Baarn en hotel Trier in Soest- om het nieuws van de geboorte I#o snel mogelijk wereldkundig te Ifunnen maken? tijden zijn anders. De baby- Jan-1938 wordt geboren in een pe- Jlpfode dat er ruim 500.000 werklo- zijn, Hitler is na vyf Jaar na- ji-bewind druk bezig met de voor- rs. bereiding van zijn Blitzkrieg; in ^j^bessinië en Spanje wordt oorlog nglevoerd, het voortbestaan van de olkenbond wordt ernstig bedreigd. het .kleinere nieuws": Amsterdam wordt de RAI itotentoonstelling gehouden, waar inden zich vergapen aan de ieuwe modellen, die voor de mees onbetaalbaar zyn. Op zondag januari is er een recordbezoek 18.000 man. Sensatie van de tentoonstelling: de storing vrije auto-radio. Wat de sport van die dagen be treft: DWS en Feijenoord leiden in de westelijke districten van de voet balcompetitie; onze landgenoot Bakker Schut wint na enerverende strijd de Rallye van Monte Carlo en Gabriëls wordt wereldkampioen biljarten 45/2. De Noor Mathisen behaalt de Europese schaatstitel. Hij heeft aanzienlijk minder last van de Nederlanders (Langedijk) dan zyn landgenoten dertig jaar later zouden hebben Het rommelt geducht in de me taalindustrie: de vakbonden ver langen tien procent meer loon en zes dagen vakantie alsmede een re geling van het ploegenwerk. De sociale onrust is groot: by de ge subsidieerde verenigingen met een werklozenkas staan 546.500 werk lozen geregistreerd, onder wie 73.800 landarbeiders. De KLM staat nog in de kin derschoenen. De „Oehoe" vertrekt op 20 januari naar Indië en alsof het een wereldnieuwtje betreft melden de la-anten dat aan boord zijn o.a. twee passagiers voor Ka rachi, twee voor Bagdad en één voor Calcutta. Op de bioscoopprogramma's zijn trekpleisters: „De Spaanse Aar de", een documentaire van Joris Ivens over de Spaanse Burgeroor log. „Het leven van Emile Zola" en „Koningin Victoria". Bekend wordt dat ons land eind 1937 ruim een miljoen radioluisteraars telde. Op 27 januari 1938 wordt NSB- leider, ir. Mussert door de Amster damse rechtbank ontslagen van rechtsvervolging. Hij was ervan verdacht de Am sterdamse socialistische voorman Melchers tijdens een verkie zingsbijeenkomst op 14 mei op het Blauwe Zand te hebben mis handeld. Musserts beroep op noodweer wordt aanvaard en Mel chers veroordeeld tot 16 gulden of tien dagen hechtenis. Op diezelfde dag viert in het kasteel in Doorn de Duitse ex-kei zer zijn 79ste verjaardag. De Duit se ex-kroonprins Louis Ferdi- nand van Pruisen en zijn verloof de grootvorstin Kyra van Rusland worden toevallig gefotografeerd in de paleistuin. De fotografen had den Prins Bernhard gevolgd toen hij heb paleis verliet. Zij dachten dat hij een beleefdheidsbezoek ging brengen aan de ex-keizer. Ze hiel den er in elk geval een plaatje aan over van prins Louis Ferdinand en zijn aanstaande bruid. De kolommen, bestemd voor het buitenlands nieuws worden steeds meer gevuld met berichten van zeer neerslachtige aard: de oorlog tus sen China en Japan is in volle gang, de 100ste zitting van de door twisten en tegenstellingen bedreig de Volkenbond begint in Genève en Italië stuurt nieuwe troepen naar Abessinië. Mussolini dreigt uit de non-in terventie commissie te treden „om een eind te maken aan het bolsje wisme in Spanje". De Spaanse be volking heeft het nog altijd zwaar te verduren. Valencia en andere plaatsen worden gebombardeerd: er vallen vele honderden doden en gewonden. Hitier gaat inmid dels voort met »yn oorlogsvoorbe reiding. Hij verhindert rooms-ka- tholieken het eucharisatie-con- gres in Boedapest bij te wonen. De Amerikanen besluiten hun leger uit te breiden. Tassen de officiële crisispublika- ties door zijn opvallende ad vertenties onder meer de aan biedingen van woningen. Aan de Croeselaan in Utrecht is een he renhuis met zeven kamers te huur voor f7,50 per week, in Leiden zijn woningen te huur van f 3,50, 4,75 en f6,- per week, een huis met drie bovenhuizen is te koop voor f 10.500, een dagmeisje voor drie dagen per week wordt gevraagd tegen een loon van f 2,-, een ons thee is verkrijg baar voor 20 cent en twee stukken huishoudzeep voor een dubbeltje Het is een momentopname van de woelige dagen van 1938, toen een prinses werd geboren: Prinses Beatrix, de baby van toen en de a.s. moeder van nu. tfcakalndbljtage Leldsch Dagblad m Belangstelling voor de hekken van het paleis Soestdijk, nadat hekend was geworden dat Prinses Beatrix was geboren. Foto linksonder: schoolkinderen in Volendam eten beschuit met muisjes, na ajkondiging van de heuglijke gebeurtenis kent in Scandinavië de aankondi ging van een belangrijke geboorte Zo snel mogelijk naar het paleis dan maar, met taxi's en zo als twee Engelse persbroeders, pei tandem. Tevergeefs echter. Het is dan 26 januari. De stemming is tot diep onder het nulpunt gedaald. Op één van deze naamloze da gen worden de wachtende journa listen via de telex in het badhotel geplaagd met een citaat uit „Le venskracht", een boekje van Dahl- meijer: „Het leven is te kort om met wachten verknoeid te worden. Bovendien is wachten de tweeling zuster van de luiheid". Verder ci teert de telex uit dit werkje deze „tien geboden": Gfj zult niet de zelfde verhalen aan dezelfde men sen doen. Gij zult acht uren daags slapen. Gij zult matig eten, geen alcohol gebruiken en elke dag oefe nen in de open lucht. Gij zult goed denken van u zelf en van uw buurman. Gij zult u niet laten ont moedigen. Gij zult nooit op het toeval rekenen. Gij zult acht ge ven op kleinigheden: zij zijn ook zaken. Gij zult leren zien wat an deren niet zagen, gij zult niet op de gelegenheid wachten, doch haar scheppen. Gij zult de waarheid nooit verloochenen, als gij u niet verder waagt dan de werkelijk heid" Hilariteit en woede onder de pers. IN DE NACHT VAN 80 OP 81 JANUARI 1938 zitten we bij de telex in het Badhotel in Baarn. Het is de zoveelste nacht in de vier weken. Piet Bakker van „Het Volk" slaapt. Twee Engelse journalisten, het echtpaar Ancliff en wij kijken naar de watervlugge Amerikaanse journaliste Mary Welsh, die later met de schrijver Hemmingway zal huwen. Mary krabbelt iets op «en blocnote en gaat weg Om drie uur die nacht komt ze terug. Wantrouwend en poeslief vraagt mrs. Ancliff wat Mary heeft uitgespookt. Ze zegt de historische woorden: „O, ik heb telegrammen verzonden met: „DE BABY OP WIE HEEL NEDERLAND WACHT, IS IN DE MORGENUREN GEBO REN". Wat wy op dit moment aanzien voor een brutale Amerikaanse stunt, blijkt enkele uren later een enorme primeur. Mary is de eerste van de ongeveer veertig journalis ten, diehèt bericht heeft! zy strykt niet alleen de paar duizend dollars op, die haar kranten haar als premie hebben beloofd, maar ook de pool, die de journalisten onder elkaar hebben gevormd (het raden van de geboortedatum). Zij wint daarmee veertig Hollandse guldens. „How can vragen de En gelsen zich af. Een Engelse fotograaf stormt des middags 31 Januari naar het pa leis en biedt een handvol Engelse ponden voor de eerste foto van het pasgeboren Prinsesje. De ponden worden versmaad; de eerste foto zal enkele dagen later komen uit het toestel van Prins Bernhard. „Alle kranten tegelyk" is het pa rool van zyn waterdichte af spraak. Twee dagen voordat de Ne derlandse bladen de foto's krygen, staan ze al afgedrukt in de Lon- dense Daily Express. „How can vragen nu alle niet-Engelsen. Uit het politie-on- óerzoek blykt „dat de ontydige pu» blikatie niet te wyten is aan enige indiscretie of slordigheid van de zyde van hen, aan wie de ontwik keling en distributie van de foto's is toevertrouwd". Gerucht: Randolph Churchill heeft tijdens zyn kraambezoek fo to's gekregen, en dus Een ge rucht, meer niet, één van de vele. Op 31 januari, om half tien des ochtends seint de telex dit berichtt „Geboorte aanstaande, iedereen op zyn post biyven" De koperen gong in de hal van het Badhotel wordt geluid. Het le gioen komt geschoren en ongescho ren naar beneden en stormt naa* Soestdyk. Tegen tien uur meldt de telex: „Prinses, dochter geboren Aandacht militaire autoriteiten 51 schoten." Dan volgt de officiële publlkatief „H.K.H. Prinses Juliana heeft he den, den 31sten Januari 1938, des voormiddags te 9.47 uur, het leven geschonken aan een flinke dochter, De toestand van moeder en kind is op het ogenblik zeer bevredigend", Terwijl saluutschoten over Baarn donderen (enkele seconden later in diverse gar nizoensplaatsen eveneens) en vlag gen worden uitgestoken, staat Ne derland stil. Hoeveel schoten? 51. Een prinsesje. „De dynastie is ge red", klinkt het uit de radio. Vreug defeesten, oranjebals, beschuit met oranjemuisjes, herdenkingsbeker^ herdenkingsborden. Trix In het palels geschiedt de ge boorte-aangifte. Minister-president Colyn en jhr. Beelaerte van Blok land zyn de getuigen. De Prins staat erby als de trotse jonge va der met de baby in zyn armen. „Wy noemen haar Trix", zegt btj tegen de hooggehoede heren. Na de ondertekening van de speciale ge boorte-akte schenkt hy zijn gasten kandeel, een oud-Hollandse war me drank, bestaande uit wyn, eierdooiers, suiker en kaneel. En hoe is het met de journalisten in het perscentrum in het Badho tel? Na de eerste sensatie en de daaropvolgende uiterst nerveuze arbeidssfeer, heerst er feest vreugde. Op de piano worden va derlandse liederen gespeeld, ieder een feliciteert iedereen. Wildvreem den rennen binnen en schudden wildvreemde handen. Het Wilhel mus wordt spontaan gezongen. Een krant schryft: „Reeds vroeg vulden zich de glazen met feestelyke drank en naarmate de tyd vorder de, geleken de zalen en gangen één gonzende byenkorf's Avonds schaarden de journalisten zich aan een table d'hóte om zich gezamen- lyk te verheugen over het biyde feit, dat hen hier tezamen voer de" werd Prinses Beatrix geboren. Temidden van crisistijd en oorlogsdreiging was deze geboorte een natio naal lichtpunt. De voortzetting van de dynastie was ver zekerd. Nu de baby-van-toen, Beatrix, als toekomstige Koningin zelf weldra moeder zal worden, hebben wij eens diep in ons geheugen getast en oude kranten nageslagen 0111 de grote en kleine gebeurtenissen op, rond en vooral vóór die gedenkwaardige dag 31 januari 1938 op deze pagina te laten herleven. TT ET IS 3 JANUARI 1938. Prinses Juliana heeft weken- |i lang in het Burgerziekenhuis in Amsterdam gelogeerd, l*--"- waar Prins Bernhard, door een auto-ongeluk zwaar ■wond, wordt verpleegd. Zij komt terug naar Soestdijk. Een iofauto rijdt de Prinses met een snelheid van twintig u van Amsterdam naar Soestdijk. 'bu: By het paleis zyn honderden sen samengestroomd om de ses te verwelkomen. Niet zo- omdat ze na zoveel moeilyke fceken het paleis weer be treedt, maar vooral omdat ze ruim half jaar eerder al heeft mee- deeld in verwachting te zyn. Ne- irland begint ongeduldig naar het loment uit te zien waarop de zo- gewenste Oranjetelg zich aan- de nieuwsgierigen willen Ichzelf overtuigen van de gezond- i de Prinses. Maar nie- and krygt haar te zien: de auto jydt door een zyhek de paleistuin via de achtertuin komt Prin- Juliana thuis. Maar de nieuwsgierigheid is ge rekt. De belegering van het paleis journalisten en fotografen be nt. Men denkt aan een paar da- wachten. Maar het is nog véél vroeg. Er volgen weken van achten, weken van grenzeloze ver- jeling, van ruzietjes, van inciden- weken die sommige journalis- maagzweren bezorgen iWEE DAGEN LATER, op 5 januari komt de herstelde Prins terug uit het ziekenhuis. Soestdyk zyn inmiddels ook inses Armgard en Prins Aschwin ingekomen. Op deze dag arrive- het Oranjepark in Baarn ids de kanonnen en soldaten, die vreugdeschoten moeten •gen. Verder niets. Het is koud; sneeuwt. De volgende dag houdt men het Bussum al niet meer uit. Een Tel,erucht circuleert: het vorstenkind c°i geboren. „Willem de vierde", luistert men. De vlaggen gaan Ne<i it Maar een plaatselijke krant erstoort met bulletins de vreug- Uds)e: er is niets aan de hand. Toch tan de blyde gebeurtenis niet ver >or «neer zyn, denken we, want wat oren we? Tryntje Boonstra en lomke Vermeer, twee kraamver pleegsters uit het Diaconessen- ihai iekenhuis in Den Haag worden s ^oor de Prins verzocht te assiste- [q [en by de bevalling. De zusters an Bronovo in Den Haag hebben verrf1 een fraaie wieg gevlochten. Die h rengen ze naar het paleis. Co In het Badhotel in Baarn ko- ïen en gaan de journalisten; g eertig uit binnen- en buitenland lebben er hun intrek genomen. Zij naken zoveel herrie dat de ande- gasten snel het hotel verlaten, üerder doen ze niets, want waar- kun ver moeten ze schryven? Wel zyn tat r tal van ruzies, die voortvloeien 7. (it het feit dat de journalisten in De rren moede maar over elkaar sen. chryven. Een Ierse persfotograaf krygt het aan de stok met een Nederlandse luitenant. Met twee koperen poken uit het hotel wordt een duel uitgevochten: de luitenant delft het onderspit en wordt over geplaatst De fotografen hebben het heel moeilyk; ze klimmen op de hekken, over de hekken, maar er is niets om vast te leggen. WACHTEN, wachten, wach ten, niemand kan goed na vertellen hoe erg het was en hoe lang Hangen aan het hek, nutteloos telefoneren, rondryden, telefone ren. nachtelyke wacht by het dode mysterieuze telexapparaat in het hotel, savonds kijken waar de lampen branden in het paleis. De soldaten van het 7 cm veld kanon nr. 103, die 51 of 101 schoten moeten lossen als het zover is. spe len handbal. Een marechaus see, die de telex moet bewaken O zalige vooroorlogse toestanden! valt bewusteloos neer na zoveel dagen starkykend wachten. Plotseling komt dokter De Groot naar Soestdyk. Het is dan 11 januari. Hy meldt officieel: pas over een a twee weken is de blyde gebeurtenis te verwachten. Maar het perslegioen blijft; een afge knapte journalist wordt door een „verse" vervangen. Koningin Wilhelmina neemt haar intrek in het paleis, mèt haar eigen keukenpersoneel. Prins Bern hard koopt een nieuwe auto. Ne gentig ryksveldwachters komen de paleisbrigade versterken. Dit soort nieuws verkort de wachttyd. Een Engelse verslaggever ziet dat de auto van de Prins in de stallen een schoonmaakbeurt krygt. Maar hy ziet de Prins niet met spons en water in de weer. Snel crekt hy zyn conclusies: de Prins is ernstig ziek. Zyn boulevardblad brengt zyn verhaal met enorme koppen. Intussen wandelen Prins en Prin ses dagelyks in de tuin. Opwinding heerst er by de bui tenlandse collega's over een tele gram van iemand uit Breda, die meldt: de ooievaar is op komst. De man bedoelt een levende ooievaar in een kooi. Maar buitenlandse vakbroeders reizen spoorslags naar Breda De spanning stygt met de dag. Het grote bericht moet nu snel ko men. Soms staan er duizenden mensen by de paleishekken. OP 23 JANUARI zyn de wach tende journalisten in Baarn en Soestdyk erg onrustig. Het lang verwachte kan nu toch elk ogenblik gebeuren, meent men. Ze durven geen uitdaging te ac cepteren van de militairen van de saluutbattery in Baarn voor een partijtje voetbal. Een speciale or- donnancedienst garandeert dat een eventueel alarmsein van de telex onmiddellyk naar het voetbalveld wordt gebracht. De wedstryd gaat niet door, want de Zweedse en En gelse journalisten wensen op hun post te blyven. Ze hechten geen geloof aan een brief van een waar zegster uit Rotterdam, die hun schryft dat de geboorte niet vóór de nacht van 29 op 30 januari is te verwachten. De volgende dag bestaat uit tal- ryke incidentjes. Rosemary Hirst van de Daily Mirror is het lange wachten beu. Haar directie óók, want na twee weken wachten heeft ze een onkostenrekening van dui zend gulden. Daarvoor heeft ze minder geschreven dan de meeste Nederlandse verslaggevers. Ze neemt het vliegtuig en keert terug naar Londen. De politie is die dag zenuwachtig. Prins Bernhard komt met zyn auto uit Utrecht naar het paleis. Een fotograaf wringt zich uit de ryen kykende burgers en maakt geknield een plaatje. Een politieman schiet toe en slaat hem de camera uit de handen. Vier agenten zijn nodig om de woeden de fotograaf in te rekenen. De Prins, die het tafereel heeft gezien, intervenieert via baron Baud by de politie: de fotograaf krygt zyn toestel terug. Verder heerst er grote verveling in het hotel. Enkele journalisten lopen rond met een instrumentje waarmee ze de hele dag een klage- lyk mama-geluid produceren. Ze protesteren by de hoteldirectie te gen het strykje in de conversatie zaal, dat overmatig „Sag beim Ab- schied leise Servus" speelt. Het antwoord van de journalisten luidt steevast in koor: „Wy gaan nog niet naar huis, nog lange niet". Het aspirineverbruik in deze pe riode van geestelyke en lichame- lyke afmatting neemt sterk toe. De persfotografen beiden de tyd in hotel Trier met het in elkaar zet ten van een revue. Op 28 januari zal het spel voor de schrijvende collega's worden opgevoerd. IN DEZE TIJD, nu de verveling èn de spanning hun hoogtepunt bereiken, krygen velen mede- lyden met de persmensen. Vertier wordt aangeboden! Volendammers komen muziek maken, een oud-re sident uit Indië vertoont een film, een marionetten-theater voert een schimmenspel op, een firma stuurt hopjes, een andere crackers met muisjes, iemand stuurt een sigaret- tenpypje, een andere gelegenheids liederen. En er komt ook een kaartje: „Beleefd aanbevelend, een psychiater" De plaatseiyke afdeling van de Oxfordbeweging vindt „de toe stand van de beurse journalisten desolaat genoeg" (zoals een krant schryft) om een poging te doen de verslaggevers uit deze sfeer van apathie te heffen. Dames van deze beweging spreken de Journalisten dan ook krachtig toe. Het is 25 januari. „Geen nieuws", meldt dokter De Groot. Maar zes Londense ochtendbladen houden toch zoals elke nacht, hun edities op. In plaats van om vier uur drukken ze om half zeven. Dat kost duizend pond per dag. Het is een zenuwachtige toestand, elgen- lyk niet te beschryven. Het is als of de gehele wereld naar Soestdyk kykt. In deze sfeer is het ook mogeiyk dat het verschynsel van het Noor derlicht, waaraan in normale ty- den niemand aandacht schenkt, de hele meute in het Badhotel in be weging brengt. Noorderlicht bete

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9