Grandioos feest van Sikkens Sassenheim Prof. Burchell ontving U niversiteitspenning Kwetsbaar beroep Rechtsbescherming voor Leidse burgerij zeró óckryven Actie van turnsport voor gehandicapten Lekasin ZATERDAG 8 APRIL 1967 Viering van 175-jarig bestaan in Leidse Stadsgehoorzaal LEIDSCH DAGBLAD ADVERTENTIE PAGINA 3 Wortelnoten SECRETAIRE BULTHUIS BOTERMARKT 23 ?.H:1 Met een grandioos feest in alle za len van de Stadsgehoorzaal in Lei den is gisteravond (en een gedeelte van de nacht) het 175-jarig bestaan gevierd van Sikkens Sassenheim. Een keur van artiesten en muzikale ge zelschappen verleenden medewerking om er een vrolijk festijn van te ma ken. Om er enkele van te noemen: de Koninklijke Luchtmachtkapel, de Koninklijke Lieder Tafel „Gruno" uit Groningen, de Leidsche Sleuteltjes (met medewerking van Cees van Oyen), het trio Tony van Eyk en Adèle Bloemendaal. Omstreeks kwart voor negen werd in de verschillende zalen het feest ingeleid door in totaal 5 ceremonie meesters. In de onderscheidene pro gramma-onderdelen van dit grote personeelsfeest, dat werd bijgewoond door ongeveer 1600 personen (namens het gemeentebestuur van Leiden was aanwezig wethouder C.J. Piena, ver gezeld van zijn echtgenote) kwamen enkele perioden uit het tijdsbestek van de afgelopen 175 jaar tot uit drukking: Franse revolutie en Ween- se tijd, de tijd van de Camera Obscu- ra, „the gay and roaring twenties", de bevrijding (1945 en daarna) en de tijd van nu en morgen. Aangepast Volgens deze perioden waren de za len prachtig ingericht. De muziek ras hieraan aangepast zodat zowel on worden gedanst de Weense Wals, charleston als de moderne dansen: hully gully en de jerk. Een feestcom missie is wekenlang druk in de weer geweest met de voorbereiding. De prachtige versieringen zijn alle door eigen personeel en in het eigen be drijf vervaardigd. Vele dagen voor het feest werden dansavonden voor het personeel georganiseerd, opdat iedereen volop aan de viering kon deelnemen. Een andere activiteit was het geven van tips om gekleed te gaan volgens de mode uit een van de perioden van de laatste 175 jaar. Hoewel niet allen gekostumeerd ver schenen, waren er bijzonder mooie creaties te bewonderen. Ook voor de leiding van de Stads gehoorzaal was het organiseren van tof een dergelijk feest een unieke gebeur tenis. Dit feit lag niet in het aan tal personen, maar aan de vele werkzaamheden. Voor het feest moest de normale personeelsbezetting (27 Problemen van de i groeps-opvoeder Wat is een groepsopvoeder en wel- ke eigenschappen moet hy hebben? j Op deze vragen gaf de heer Z. Har- tog, directeur van het tehuis voor j werkende jongens „Het Heem" in Amsterdam gisteravond antwoord tij dens een inleiding die hy hield in de Lidwinaschool, tijdens een bijeen- komst, georganiseerd door de con- I tact-commissie kinderbescherming. Hij gaf een opsomming van kwa- j liteiten, die z.i. de groeps-opvoeder moet hebben. Hij moet in de eerste plaats zelf volwassen zijn. Zijn eigen achtergronden en problemen moeten zijn opgelost. Hij moet inventief en creatief zijn. De heer Hartog noemde de groeps opvoeders de meest kwetsbare catego rie van dienstverlenende beroepèn, zoals onderwijzers en verpleegsters, De Amerikaanse cardioloog prof. H. B. Burchell ontving gistermiddag in de filmzaal van de Academie werd uitgereikt door de rector mag nificus prof. di'. K. A. H. Hidding. Prof. Burchell, die in Leiden ver- aan de cardiologie ge- meest bij het kind betrokken i /liar i tas man), worden uitgebreid tot 110 personen, onder wie 50 leerlingen van de Kokschool in Leiden. Ook de keukenbrigade, onder leiding van de heer A.J. Jordans, moest worden aangevuld. In totaal 19 personen, on der wie, 10 leerlingen van de huis houdschool aan het Rapenburg, wa ren hierbij ingeschakeld. Voor wat de voorraden betreft: 10.000 stuks glaswerk, 7.000 flesjes bier en ongeveer 20.000 flesjes limo nade stonden gereed voor gebruik door de gasten. Reeds twee tot drie Maandag: plHerensingel (van Medusastraat tot Lage Rijndijk) Hambroeklaan Kooi- laan geheel Celebesstraat Deci- mastraat Sieboldstraat Floresstraat apoti Bloemstraat Formosastraat Borneo- gevfl straat Driftstraat Lombokstraat Javastraat Medusastraat Parkstraat Atjehstraat (van Kooilaan Sumatr astraat) Ambonstraat Madoerastraat. Is op GROFVUIL' OPHAALDIENST. Maandag: Corantijnstraat Willem de Zwijgerlaan geheel Abr. Crijssenstraat Stuyvesanthof Riebeeckhof Jan Pieterszoon Coenhof Pieter Bothstraat Alberti- ne Agnesstraat Charlotte de Bour- lOisaf bonhof Juliana van Stolberghof An- «""teter van Burenhof Marnixstraat (van Willem de Zwijgerlaan tot Volkstui nen) Zwarte Pad. Dinsdag: Aaltje Noordewierlaan Comelis Schuytlaan Diepenbrocklaan Joh. Verhulststraat Rich. Holstraat Obrechtstraat Churchilllaan Wil- ofl,lem Pijperstraat Peter van Anrooy- straat Joh. Wagen a ar laan Valerius- straat v. Blankenburgstraat Julius rtraat Mozartstraat Ber nard Sweersstraat Sweelincklaan Eduard van Bemumstraat Brückner- straat Debussystraat Ravelstraat Chopinstraat Moesorgskistraat Caesar Franckstraat, Verdistraat Jac. Urlusplantsoen. Dinsdag: Kneppelhoutstr., Multatulistraat, Fred, van Eedenlaan Lodewijk van Deyselstraat Albert Verweystraat Jacq. Perkstraat Herman Gorter straat Louis Couperusstraat Hoflaan Willem Klooslaan Boshof Duinhof Meerhof Akkerhof Weidehof Tel- derskade Mulderstraat Gerrit Kas- teinstraat Segaarstraat van Die meistraat Rooseveltstraat (geheel). Donderdag Lage Rijndijk Voorstraat Suma- trastraat Atjehstraat (van Suma- trastraat tot Soembastraat) Soem- bastraat Balistraat Timorstraat Ringkade Bonairestraat Aruba- straat Surinamestraat Antillenstraat Curagaostraat Sint Maartensstraat Sint Eustatiusstraat Sabastraat Bankastraat Bilitonstraat Kooihof. Donderdag: Herensingel (van Medusastraat tot Julianastraat Julianakade Sophia- straat, Anna Paulownastraat, Alexan- derstraat, Prinsenstraat, Oranje straat Lusthoflaan Nassaustraat Mecklenburgerstraat Os- en Paar- denlaan Bernhardkade Marijke- straat Margrietstraat Irenestraat Beatrixstraat Bernhardstraat Dil- lenburgerstraat. Vrijdag: Haagweg (geheel) Rijndijk Dykhof- laan Valkenburgseweg Haagweg (tien huizen) Klikspaanweg Da Cos- tastraat de Genestetstraat Nicolaas Beetstraat Potgieterslaan Tollens- straat Schimmelstraat Oltmanstraat Hasebroekstraat Borgerstraat Van Lennepstraat ten Katestraat Tous- saintkade Staringkade. Vrjjdag: Schubertlaan, Mahlerstraat, Han- delstraat Beethovenlaan Vivaldi- straat Bachstraat Corellistraat Tos- caninilaan Berliozpad Rossinistraat Lisztpad Mendelssohnkade Wagner- plein Brahmslaan Tsjaikowskikade Sibeliusstraat Bartokstraat Kenne- dylaan Max Regerlaan Jozef Haydn- laan Apollolaan Smétanastraat Pa- ganinistraat Scarlattistraat Grieg- straat Donizettilaan. De Kon. Luchtmachtkapel mar cheert de zaal binnen. (Foto L.D./Holvast) dagen is men in de keuken druk bezig geweest met de voorbereidin gen. Voor de feestvierenden waren 2000 huzarensalades, 10.000 kaasstok jes en 3300 saté-stokjes klaar ge maakt. ADVERTENTIE x<SWAlg, BRILLANTEN SIERADEN vanaf f 75. Ook verlovingsringen JUWELIER v.d. WATER Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig, 's Maandags gesloten. Spreker wees er op dat het werk als groeps-opvoeder is ontstaan uit de charitas. Voor de opvoeding van een kind is een deelgenoot worden en een continue verzorging nodig. De groeps-opvoeder moet zich echter ook kunnen distanciëren van zjjn pupil len. opdat hij nu ook weer niet al te I emotioneel met de groep verbonden raakt. Hij werkte vroeger voor een mini- j male vergoeding en had dan kost en inwoning. Ook in zijn vrije tyd bleef hij meestal in de inrichting, waar vroeger zelfs geen kranten kwamen. Het gevolg hiervan was dat in een 1 tehuis, waar de kinderen opgroeien in een grote beslotenheid, ook hun opvoeders van de buitenwereld ver vreemdden. Privé-leven De inleider had de indruk dat de hele emotionele kant hiervan nogal sterk is overtrokken geweest vanuit de groepsleiding. Spreker was er een voorstander van dat de groepsleider zijn privé-leven buiten de inrichting heeft omdat het voor het kind gezond is te bemerken dat zijn opvoeder de buitenwereld kent en dat die wereld buiten de inrichting deel uitmaakt van het leven van zijn opvoeder. De heer Hartog bepleitte betere personeelsvoorzieningen in tehuizen zoals een personeelskamer hoe vaak ziet men niet dat de problemen van de kinderen worden besproken op de trap en hiervoor zijn ze veel te belangrijk zoals ook een 45-urige werkweek en een vakantie, waarvan twee weken achter elkaar worden op genomen. Dit kan zelfs tot gevolg hebben dat ook het kind er zin in krijgt om op vakantie te gaan en buiten de sterke beslotenheid van de inrichting te treden. Dit alles behoort tot de psycho-hygicne van de groeps opvoeder, die weer van invloed is op zijn contact met het kind. In de kamer van het Leidse College van B. en W. hield de onlangs door de raad ingestelde Commissie voor de beroeps schriften gistermiddag haar eerste openbare vergadering. Met het instellen van deze gemeen- Éerste zitting telljke commissie in ons land ko men zij nog sporadisch voor is be reikt. dat de rechtsbescherming thans veel meer tot haar recht komt. Een zak kan nu veel beter „uit de doeken worden gedaan". Alvorens de commissie, uit voerig gedocumenteerd, een beslis sing neemt, worden beide partijen gehoord en kunnen alle voor- en na delen nauwkeurig worden afgewogen. Voordat de voor deze middag aan de orde zijnde beroepsschriften in behandeling kwamen, wees. de. voor zitter van de Commissie, mr. C. J. Woudstra, op de thans te' volgen pro cedure bij de behandeling van be roepsschriften. Behoorde deze be voegdheid in het verleden bij de ge meenteraad, thans is zij aan een spe ciaal daartoe in het leven geroepen commissie gedelegeerd. Een commis sie, welke uit deskundigen is samen gesteld en vóór het nemen van een beslissing alle partyen hoort, Er zal voor worden gewaakt, aldus mr. Woudstra, dat de belangen van de burger niet in het gedrang komen. Volgens spreker zal deze rechtsbe scherming tot een betere verhouding gemeentebestuur/burgerij leiden. Eventuele bezwaren tegen een te ne men beslissing kunnen nu uitvoerig naar voren worden gebracht. Na hoor en wederhoor wordt eerst een beslissing genomen. Er waren deze middag twee be roepsschriften te behandelen. Het be roep van de firma Joh. H. Boelee te gen een beschikking van B. en W., houdende weigering van een vergun ning tot het plaatsen van een ben zinepomp voor de percelen Morsweg 174176, werd ongegrond verklaard. Een zelfde beslissing werd genomen inzake het beroepsschrift van de NV „Het Mótorhuis", houdende intrek king van de vergunning tot het heb ben van benzinepompen voor het perceel Morssingel lb. De uitspraken, die uitvoerig werden gemotiveerd, waarbij ook ruime aandacht werd geschonken aan het verweer van bei de appellanten, waren gegrond op de veiligheid van het verkeer, waarbij de verkeersvoorschriften dienen te prevaleren. Volgend jaar zal het honderd jaar geleden zijn, dat het Koninklijk Ne derlands Gymnastiek Verbond werd opgericht. Reeds maandenlang wordt er door velen hard gewerkt om dit jubileum op waardige wyze te kun nen vieren. Onder de talrijke evene menten, die zullen plaatsvinden is er één, die thans reeds de volle aan dacht vraagt en vermoedelijk het hoogtepunt van 't eeuwfeest zal vor men. Onder het motto „Vreugde beleven is vreugde geven", is een groot scheepse actie ingezet met het doel een groot aantal gehandicapten, die het grote voorrecht van sportbeoefe ning moeten missen, in het jubileum jaar wat vreugde te bezorgen en zo deelgenoot te maken van het K.N. G.V.-feest. Het bondsbestuur streeft er o.a. naar om op grote schaal bandrecorders en geleidehonden ter beschikking van blinden te stellen, spastische kinderen een week vakan tie aan te bieden in het eigen recre atie-oord te Beekbergen, rolstoelen en invalidewagens met bijzondere voor zieningen te laten aanmaken en een boottocht met de „Henri Dunant" te verzorgen voor zieken, die reeds ja renlang aan bed gekluisterd zijn. Het KN.G.V. stelt het als een ere zaak om het nodige bedrag voor deze actie, dat vele tienduizenden guldens groot moet zijn, door haar eigen le den en aspiranten bijeen te laten brengen. De plannen hebben bij alle gymnastiekverenigingen grote weer klank gevonden en zo zijn vele clubs al op eigen initiatief er toe overge gaan geld voor dit doel te sparen. Dank zij grote vindingrijkheid en of fervaardigheid weten vooral de jeug dige aspiranten door besparingen op zakgeld, snoep en kwarweitjes aan geld te komen en met centen, stuivers en dubbeltjes heeft menige gymnas tiekvereniging op deze wijze reeds een dikke spaarpot gevormd. Zo wor den alle leden van het Verbond, de organisatorische- en de technische leiding bij deze actie betrokken. De grootste bijdrage van de jeugd zal echter bestaan uit de opbrengst van de prikkaarten-slag. Gedurende de komende weken zullen in het ge hele land de meisjes en jongens van Geveilde percelen In het Venduhuis der Notarissen werden de navolgende percelen ge veild t.o.v. notaris W. S. Jongsma te Leiden: Woonhuis De Kempenaerstraat 16, Oegstgeest voor f 68.000 door H. D. v. Weizen q.q. Woonhuis Hansenstr. 8 Leiden voor f 5350 door dhr. Men ken. Woonhuis Langegracht 139, Lei den voor f 3550 door B. v. Leeuwen q.q. ADVERTENTIE de snelle en zekere pijnverdrijver de ruim 850 aangesloten verenigingen door middel van het eenvoudige sys teem van prikkaarten trachten een groot kapitaal bijeen te brengen om in 1968 vreugdevolle dagen te bezor gen aan een zo groot mogelyk aan tal gehandicapten. Zij rekenen er op. dat de volwassenen, aan wie zij de prikkaart zullen tonen, met hetzelf de enthousiasme als waarmede deze gymnasten-in-de-dop zijn vervuld, in de portemonnee zullen tasten om met de kleine bedragen, varieërend van 5 tot 25 cent, van het medele ven met de jubileum-vreugde-actie te doen blijken. Ongetwijfeld zullen er ook velen zijn, die hoewel niet op een of an dere wijze met het K.N.G.V. verbon den, met deze wijze van feestvieren instemmen. Voor hen, die hiermede sympathiseren, wordt de mogelijk heid geboden door een bijdrage aan het welslagen mede te werken, waar toe men gebruik kan maken van giro nummer 13000 ten name van „Vreug de beleven is vreugde geven" in Utrecht. H.J. LABORDUS, ■Contactfunctionaris Turnkring Leiden- K.N.G.V. Roodenburgerstraat 46, Leiden. Wassen op een andere dae Met interesse hebben wij in het Leidsch Dagblad .Moederlijke over peinzingen", dat het een huisvrouw als u onmogelijk is om op maandag niet te wassen. Wij zijn onder de indruk gekomen van de geweldige hoeveelheden wasgoed die u weke lijks met behulp van de machine verwerkt en wij kunnen ons zeer goed voorstellen, dat u niet met de gewoonte kunt breken om ook op maandag te wassen. Er moeten echter zo nemen wij aan ook huisvrouwen zijn met een minderturbulent wasprogramma. En zij die slechts éénS per week wassen omdat ze niet vaker behoeven te wassen die huisvrouwen wordt in overweging gegeven om na te gaan, of zij misschien in plaats van op maandag eens op een andere dag zouden kunnen wassen. Meer niet. Het is geen „moeten". Want het waterleidingbedrijf stelt er een eer in om te leveren wat er gevraagd wordt. En wanneer u op maandag moet wassen, zoals u ons glashelder hebt gemaakt, dan moet u dat be slist blijven doen. Wij vinden het prettig u daarvoor het water te kunnen leveren. Ons verzoek luidde dan ook „niet alleen op maandag". In het belang van de verbruiker zelf, die immers zelf voor de overmatig grote vraag die op maandagen optreedt, moet betalen. En aangezien openbare nutsbedrijven er niet zijn om winst te maken, is het verstandig niet meer te vragen dan nodig. J. LIEFFERING. Voorlichting Vereniging van Exploitanten van Waterlei dingbedrijven in Nederland. wijde Boerhaavecursus bij te wonen, hield in de Filmzaal een „Einithoven- lezing". Deze voordracht ter ere van de Leidse fysioloog Einthoven, die de snaargalvanometer uitvond en daarvoor in 1924 de Nobelprijs ver wierf, werd ingesteld in 1956. Het was thans de vijfde maal, dat deze Eint hoven-voordracht gehouden werd. Ook de gastdocenten, die de vorige lezingen in deze serie hielden, zijn met de Universiteatspenning onder scheiden. Op de foto rechts prof. Burchell, links de rector-magnificus. (Foto LD/Holrast) De spelling en Mnltatnli In het televisiecommentaar over het spellingsdebat in uw blad van 6 april merkt de commentator o.a. opi de voorstanders, van wie dr» Constandse de zinnigste argumenten naar voren bracht". Als bewijs hoe zinnig die argumen ten wel waren voegt hij er tussen haakjes aan toe: „Hij wees er op dat Multatuli het toenmaals in zwang zijnde synoniem voor eau de cologne, te weten l'eau de reine, (be doeld zal wel zijn l'eau de la reine al als loderein schreef". M.a.w. dr, Constandse, voorstander van een nieuwe spelling, zag in Multatuli, on ze grootste schrijver uit de vorige eeuw, zoals hij hem noemde reeds een voorstander van een fonolo gische spelling. En de commentator noemt dat een van de meest zinnige argumenten, aangevoerd ter verde diging van een nieuwe spelling. Nu spijt het my voor de commen tator, maar dr. Constandse sloeg de plank geheel mis. Trouwens, wie zou zich de schrijver van b.v. de toe spraak tot de inlandse hoofden of de onvolprezen climax aan het slot van de Max Havelaar kunnen voor stellen als gebruiker van een fonolo gische spelling. Toch schreef hij af en toe deze spelling. Echter niet om zijn eigen gedachten uit te drukken maar uit sluitend om de uitspraak weer te ge ven van b.v. de dames Pieterse, Laps, Stotter e.a. Gedeelten uit een gesprek tussen deze dames worden b.v. op de volgende manier weegegevèn: „We hebbe d'r nou een machenetisseur bycheroepe. m'r 't wil nie vatte, 't m'nkeert 'm an de kleèrfenjanse fa de sonnebuul. Ja, juffre Laps, m'r de juffr' uit de chruttery het 't ook chedaan en d'r kint is veel beter, Sechereis 'n ferssie op, of fertellis fa- je school. En ook ken-i al de wer- rikwoorden f'n 't frouwelyk che- slacht." Dit is dus fonologische spel ling. Maar dat een fonologische spelling de oplossing van de taalmoeilijkhe den volstrekt niet geeft kan men zien aan het feit dat dr. Constandse het woord loderein verkeerd schreef. Multatuli schreef lodderyn. In „De geschiedenis van Woutertje Pieter se", uitgave Elsevier 1921 staat op blad. 38: „Juffrouw Pieterse riep om haar lodderyndoos". En als meester Pennewip in het damesgezelschap het „Rooverslied" van Wouter voor leest en eindigt met de woorden: „Nu de mannen gehangen en de vrou wen gehoond, voor plezier!" dan wordt er zesmaal om lodderyn geroe pen. Maar waar Multatuli zelf spreekt schrijft hij eau-de-la-reine- doosje (bid 40). Dus Multatuli was helemaal geen voorstander van een nieuwe spelling. Het verkeerd geschreven voorbeeld van dr. Constandse bewijst dat ook by een fonologische spelling fouten gemaakt kunnen worden en de Fran se schrijfwijze bewijst dat Multatu- geen vereenvoudigde spelling schreef. Wat daar in de T.V. op het bord kwam was dus geen argument vóór, maar juist tegen de nieuwe spelling. Het spijt mij voor de voor standers, maar als tegenstander ben ik dankbaar voor de verwijzing naar Multatuli. D. Janssen, v. d. Brandelerkade 29, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3