EIDSCH DAGBLAD classic Eevig luchtgevecht adii grens tussen iyrie en Israel ir ■JS Kist goud uit KLM-toestel verdwenen Paniek bij Drakensteyn af deli Neergehaald WAARDE KWART MILJOEN ETALAGE VAN JUWELIER GEPLUNDERD Prototype F-28 klaar voor de proefvlucht Geen prettige ontvangst voor Humphrey JAMIN van Egmond BREESTRAAT 173 Jpgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 8 APRIL 1967 No. 31248 ir: E. A. E. van Dlshoeok jofdredacteur: J: Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, ƒ0,93 per week, (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie; 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 67055 I Het is gisteren ten zuiden van het Meer van Galilea tot zeer ïstige incidenten tussen Israël en Syrië gekomen. De Israë- rs beweren bij drie luchtgevechten in totaal zes Syrische taaljagers van het type Mig-21 te hebben neergeschoten en freken Syrische berichten tegen volgens welke vijf Israëlische [rages zijn neergehaald. Het Syrische staatshoofd, Noereddin Ïl-Atassi, heeft verklaard dat de strijd zal worden voortgezet tot wij er zeker van zijn dat we Israël dubbel en dwars hebben el°KVolgens een militaire woordvoe- ln Tel Aviv zijn er drie lucht- :hten geweest een in de och- waarbij twee Migs werden ;eschoten, één vier uur later bij een vijandelijk toestel werd jehaald, en één een halfuur later de Syriërs drie toestellen kostte. laatste vliegtuigen waren neer- >rt op Jordaans gebied, nabij de de Jarmoek. Jordanië heeft in- het neerstorten van een van toestellen bevestigd, moeilijkheden waren begonnen het gebied van het dorp Haon, ielbtwr volSens de Israëlische lezing 1 Syriërs met zware mortieren en nks het vuur openden op Israëli- Irene en Piims Carel ;N 65 u?o hebben gisteren in Lissabon a,, i herbegrafenis bijgewoond van 1720, Miguel, die in de eerste helft m de vorige eeuw een zestal jJJ-l Jm honing van Portugal is ge- gjL (est. Don Miguel teas een nogal itstreden figuur die in 1866 in dei uilingschap overleed in een '61 |wr vlaats. sche tractors, die een omstreden stuk grond in de gedemilitariseerde zone omploegden. Urenlang werd er over en weer hevig geschoten ook de Israëliërs zetten tanks en artillerie in tenslotte hadden Israëlische Miragestraaljagers de Syrische stel lingen gebombardeerd. Gisteravond beweerde Syrië vijf Israëlische Mirage- straaljagers te hebben neergeschoten en 70 Israë liërs te hebben gedood. Volgens een Syrische militaire woordvoerder heeft Syrië bij de gevechten vier Mig straaljagers verloren. Niet verrast Onze correspondent in Jeruzalum meldt: De gebeurtenissen van gisteren hebben in Israël niemand verrast. Enkele dagen geleden had minister van Buitenlandse Zaken Aba Eban er al op gezinspeeld dat het Israë lische geduld nu uitgeput was. De Syriërs waren ook de laatste tijd ononderbroken doorgegaan met het beschieten van Israëliërs in de ge demilitariseerde zone ten oosten van het Meer van Galilea. het onder mijnen van wegen en het plegen van sabotage op Israëlisch grondge bied. Blijkbaar ontplooit Damacus zijn activiteiten in de gedemilitariseerde zone vooral om de Israëliërs ervan te weerhouden dit gebied in cultuur te brengen. De gedemilitariseerde zones kwa men tot stand in 1959 toen Syrië en Israël over een wapenstilstandsover eenkomst onderhandelden. Israël wenste dat de demarcatielijn de ou de grens van Palestina met Syrië zou zijn. De Syriërs daarentegen stonden erop dat de bestandsgrenzen van 1948 de afscheiding tussen bei de landen zouden zijn. Door een compromis kwam men er toe vier gedemilitariseerde zones te vormen waarvan er twee door de Israëliërs en twee door de Syriërs zouden woe den bezet. Er zouden echter geen militairen of wapens mogen worden toegelaten. Syrië zegt nu dat de gedemilitari seerde zones geen enkele verande ring mogen ondergaan zonder uit drukkelijke goedkeuring door beide partijen, maar Israël meent dat ontginning van het land niet in strijd is met de afspraken. In opdracht van secretaris-gene raal Oe Thant heeft de Noorse gene- raal-majoor Odd Bull, bevelhebber van de VN-organisatie die toezicht houdt op de wapenstilstand, getracht een akkoord tussen beide landen tot stand te brengen over het bewerken van de grond in de grensgebieden. Eerder dit jaar hebben, onder voor zitterschap van Odd Bull, ontmoe tingen plaatsgehad tussen Israëli sche en Syrische afgevaardigden. Het gesprek strandde echter op Syrische politieke eisen die ver buiten de agenda lagen. En intussen duurden infiltratie en door de Syriërs voort. In maanden tijds hebben zich 21 gevallen voorgedaan van commando's die direct uit Syrië of via Libanon of Jordanië, tegen Israël opereer den. De toestand in het noorden is nu rustig, maar de spanning is bijna voelbaar. Scotland Yard, Interpol, de lucht- havenpolitie van Schiphol en de recherche van de luchthaven Hea throw bij Londen zoeken op het ogenblik naar een kist met vier sta ven goud ter waarde van een kwart miljoen gulden. De kist die deel uitmaakte van een zending van tien kisten met een totale waarde van 2,5 miljoen gul den, ontbrak donderdagochtend toen het voor een Amsterdamse fir ma bestemde goud met een KLM- toestel op Schiphol aankwam. De verdwijning van het goud werd aanvankelijk geheim gehouden. Gisteren werd echter in Londen be kend dat rechercheurs van Scot land Yard naar Amsterdam zou den gaan om de zaak verder te onderzoeken. Volgens de rijkspolitie op Schiphol is het vrijwel uitgesloten dat het goud op Schiphol is verdwenen. De con clusie is dat de vermiste kist met de vier goudstaven voor het ver trek van de KLM-machine van het vliegveld Heathrow bij Londen al was verdwenen. De goudzending was afkomstig van een Engelse goudhandelaar, wiens naam wordt opgegeven als Mat- In Lisse Dieven hebben vanochten omsteeks half zeven hun slag geslagen by de juwelierszaak „Het Gouden Hoekje" (fa. Mens). De winkelruit werd met twee grote klinkers kapot ge gooid. Uit de etalage werden horloges en gouden ringen gestolen tot een waarde van circa f 5000. Ondanks het feit dat de bewoners van het pand onmiddellijk werden gewekt door de alarminstallatie had den de dieven genoeg tijd om de eta lage leeg te roven en er vandaar te gaan, vermoedelijk per auto. Men meende aan de huidskleur van de twee mannen te zien dat zij buiten landers waren. Fokker is nu definitief aan het straaltijdperk toe. Gister middag stond Nederlands eerste straalvliegtuig voor de bur gerluchtvaart, de F-28 Fellowship met brullende straalmotoren in een wat waterig zonnetje op Schiphol. Op 15 mei zal het toestel, vaardig gehanteerd door Fokkers chefinvlie- ger Ger Moll, zijn eerste proefvlucht maken. Voor die gelegenheid heeft men voor alle zekerheid een valluik in het toestel aangebracht waardoor de heer Moll en zijn mede-vliegers in geval van nood kunnen ontsnappen. Op 26 mei zal de F-28 Fellowship op de luchtvaartsalon op het Parijse vliegveld Le Bourget aan het inter- Gerucht over geboorte Oranjekind ging als lopend vuurtje (Van onze correspondenten) Niet alleen in, maar ook om Drakensteyn zijn de zenuwen in verband met de komende geboorte van een Oranjetelg uiterst strak gespannen. Dat bleek gisteren wel toen plotseling twee schoten schenen te weerklinken boven Soest. Opgewonden Soestenaren namen onmiddellijk aan dat het zover was: het oranjekind is geboren! ^WEERBERICHT wiïMet oostelijke winden ivordt |s drogere lucht naar ons land J^Êvoerd. Morgen zijn daardoor 'ele opklaringen te verwach- maar ook hier en daar een ji» terwijl er in de vroege och- plaatselijk mist kan voor- l^pien. De temperaturen zullen ■feeï/de zijn als vandaag of iets P'wfere. Maar het zal toch nog vrij i^>ud zijn voor de tijd van het fljpar, aldus het weeroverzicht van et KNMI van 10 uur. l 9 april op: 6.06 uur; onder: 19.04 uur. rater te Katwijk: 3.21 en 15.34 'I laagwater 11.28 en 23.44 uur. 1/4 hoogwater 3.49 en 16.03 uur, 'ater 12.00 uur) l0/4 It nummer bestaat uit 22 pagina's) Bobby Baker veroordeeld Bobby Baker, eens een bescherme ling van president Johnson, is giste ren veroordeeld tot tussen de een en drie jaar gevangenisstraf wegens be lastingontduiking, samenzwering en diefstal van duizenden dollar. De straffen moeten gelijktijdig worden uitgezeten. Baker is tot nu toe onder borg tocht op vrije voeten- geweest. Hij gaat in hoger beroep. Baker was opgeklommen van loop jongen in de senaat tot secretaris van de toenmalige leider van de meerder heid in de senaat. Lyndon B. John son. Hij is nu 38 jaar. De jury be vond hem schuldig aan het ten eigen baite gebruiken van 80.000 dollar die waren bijgedragen voor een cam pagnefonds voor de Democratische partij. Ais secretaris had Baker geweldige invloed in het Congres, totdat er in 1963 een eind aan kwam doordat een vriend hem liet vervolgen Baker trad af, maar de aandacht was op hem gevestigd. Naar zijn daden werd eerst een onderzoek ingesteld door een commissie van de senaat, later door een grote jury. „Het grote nieuws" werd telefonisch erspreid en vlaggen werden uitge stoken. Het gerucht greep als een lopend vuurtje om zich heen en hier daar kon men ook vernemen dat de klokken beierden. Opgewonden mensen deelden elkaar mee het nieuws via de radio eveneens verno men te hebben. Maar de boreling heeft zich nog niet gemeld. Twee straaljagers van Soesterberg hadden de knallen ver oorzaakt bij het doorbreken van de geluidsbarrière. Die knallen werden in Soest opgevat als de eerste saluut schoten. Daar kwam nog by dat de geboorte van een baby in een KLM-toestel, ondei*weg van Amsterdam naar Lima, voor extra verwarring heeft gezorgd. Radio-luisteraars die het bericht maar half ontvingen, verkeerden in de veronderstelling dat er al een Prinsenkind was geboren In Haar lem staken mensen de vlag uit nadat ze gehoord hadden dat er een twee ling was geboren in Drakensteyn Tweeling Het gerucht als zou Prinses Beatrix het leven hebben geschonken aan een tweeling heeft Vught gisteren in rep en roer gebracht. In een oogwenk was het anders zo rustige dorp in een vlaggenzee herschapen: kerkklokken begonen te beieren, leerlingen van enkele scholen weiden naar huis ge stuurd en zelfs het gemeen teperso- neel stond op het punt de bureaus te verlaten. Op dat moment kwam echter de burgemeester tot kalmte manen: hij had geen enkele geboor teaankondiging ontvangen. Het duur de enkele uren eer de Vughtenaren weer tot rust waren gekomen. De post van de Rijksvoorlichtings dienst in Lage Vuursche weid „over stroomd" met telefoontjes van parti culieren die vroegen of het waar was, dat Prinses Beatrix moeder was ge worden van een tweeling. De bellers uit Maastricht, Arnhem, Amsterdam en Den Haag kregen een ietwat ver baasd maar resoluut „neen" te horen. De RVD was niet de enige instantie die talloze telefoontjes te verwerken kreeg. Ook bij de ANP. en kranten redacties, de radionieuwsdienst en de omroepverenigingen stond de tele foon zo nu en dan roodgloeiend. Sinds gisteravond wordt de „hot line" een telefoonverbinding van Hotel Kastanjehof met Drakensteyn behalve door de RVD ook bewaakt door een militair. Een majoor betrok gisteravond de wacht die onafgebro ken wordt voortgezet dag en nacht, tot aan de bevalling. van Prins Claus in ogenschouw nam. Om even voor zeven uur reed zij de hoofdingang van Drakensteyn weer binnen. De publieke belangstelling voor het kasteeltje, waarin de prins of prinses zal worden geboren, blijft gering. Gistermiddag trok een vrouw de aandacht van de fotografen, toen zij een gehaakt bed jasje kwam aan bieden. Dat had zij in 193C ook ge daan, zei zi,. Zij mocht het pakje in het wachtlokaal van de marechaus see afgeven. Koningin Juliana heeft als iedere moeder van een in verwachting zijnde dochter gisteren baby-kleertjes ge kocht in Hilversum voor haar eerste kleinkind. Ongemerkt voor het pu bliek kon zij haar inkopen doen. „Vrede in Vietnam", „Humphrey ga naar je land terug". Met deze kreten, geuit door vele betogers, werd de Amerikaanse vice-president gisteren ontvangen toen hij op het vliegveld Orly bij Parijs voet op Franse bodem zette. De demonstranten hadden spandoeken bij zich met anti-Ame rikaanse leuzen en deelden vlug schriften uit. Zij werden door de veiligheidspolitie verdreven. De avond tevoren hadden de be togers zich al doen gelden door het standbeeld van George Washington op de Place d'Iéna in Parijs met rode verf te besmeuren. Toen Humphrey 's middags op het plein aankwam ter herdenking van het feit dat Ame rika zich vijftig jaar geleden tijdens de eerste wereldoorlog openlijk aan de kant van de geallieerden schaarde, stonden daar zo'n duizend betogers. Op een gegeven ogenblik poogden zij het politiekordon te doorbreken. Er ontstond een hevige vechtpartij, waarbij de politie in de meerderheid bleef. Zes agenten werden echter min of meer ernstig gewond. Er wer den tal van arrestaties verricht. Er deed zich nog een incident voor toen Humphrey naar het graf van de onbekende soldaat reed. Betogers gooiden eigeel en rode inkt in plastic zakken naar de wagen waarin Humphrey en Couve de Murville za ten. Volgens diplomatieke kringen heeft president De Gaulle tegen vice- president Humphrey gezegd te hopen dat in Vietnam een soortgelijke rege ling kan worden bereikt als twee jaar geleden voor de Dominicaanse Repu bliek. Mevr. G. Laurent-Nykrake kwam gisteren naar kasteel Dra kensteyn om een zelf gehaakt jasje aan te bieden voor de aan staande baby. Ook bij de geboorte van Prinses Beatrix heeft zij een geschenk aangeboden. Uitstekend In Lage Vuursche blijft het verder rustig; niets wijst erop dat de beval ling spoedig aanstaande zou zijn. De toestand van de Prinses is uit stekend, getuige het feit dat zij gis termiddag met Prins Claus per hof- auto AA-62 naar Den Haag werd ge reden, waar zij de werkvertrekken nationale publiek getoond worden en op 27 en 28 mei zal de F-28 Fellow ship over het Paryse vliegveld Le Bourget vliegen. Negen miljoen De Fellowship biedt plaats aan 65 passagiers. De kruissnelheid is 800 kilometer. De prys bedraagt 9 mil joen gulden. Revolutionair aan het nieuwe toestel zijn de grote rem- kleppen, die het mogelyk maken op korte banen te landen. Tot nu heeft Fokker slechts één definitieve order voor de Fellowship ontvangen van de Duitse charter maatschappij L.T.U. Fokker-direc teur F. Diepen is echter zeer hoop vol gestemd over de toekomstmoge lijkheden voor het nieuwe toestel. Inmiddels staan drie andere Fel lowships op stapel. Deze zullen met het nu gereedgekomen toestel de 920 vlieguren volmaken voor het verkrij gen van een certificaat van lucht waardigheid. Verwacht wordt dat dit certificaat eind volgend jaar afgege ven zal worden. De aflevering van de Fellowships zou dan begin 1969 kunnen beginnen. De Fairchild-fabrieken in Amerika gaan een verkorte versie van de Fel lowship produceren. ADVERTENTIE in alle winkels van niet duur wel heerlijk ADVERTENTIE Uitgesproken het beste MANTELS MANTELKOSTUUMS ©uc/ ©©te. teuwo "Jit het Leidsch Dagblad van 9 April 1867: Eenige H.H. Studenten hebben zich hedenavond naai Rotterdam begeven, om aan mevr. Frederike Gossmann een gouden armband aan te bieden als blijvend aanden ken aan het bezoek dooi haar aan Leiden gebracht. Het ziet er in Spanje er barmelijk uit. Het geheim dei brieven wordt te Madrid zoo weinig geëerbiedigd, dat de ierichtgevers der buiten- landsche dagbladen hunne correspondenties aan den irenzen op de post deen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1