geluid in de zakenwereld nieuwe lente, geen nieuw spaar veilig Postspaarbank Jeugd in heden en verleden Financieel weekoverzicht Kerkdiensten Leiden en omgeving Maar één ^TERDAG 8 APRIL 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 19 advertentie n dip (Van onze financiële medewerker) in als het weer heeft de nieuwe lente een geluid ge- [cht in de zakenwereld. Uit de stroom van jaarverslagen valt te maken dat in de meeste bedrijven de economische baro- op veranderlijk staat met een lichte neiging om terug te Bepaald somber in hun toekomstverwachtingen zijn de :ties der meeste bedrijven echter niet, doch het gezwollen itencijfer heeft doorgaans de door omzetvergroting verkre- baten ruimschoots geabsorbeerd. Het is geen nieuw geluid, it in de afgelopen maanden is al door velen, die het weten inen, in allerlei toonaarden te kennen gegeven hoe groot de irgdheid is over de kostenontwikkeling. Het zijn de na- in van het tijdperk, waarin te grote zekerheid in de voort- ïde welvaartsgroei deed denken dat de bomen aan het loon- int tot de hemel konden groeien. Structurele zorgen dringen zicli op rele zwakheden, die zonder txplosies nog lange tijd ver ten zouden zijn gebleven, dringen nu steeds meer op. De narigheid er eigenlijk aoveel structurele len zijn in ons land en dat ich manifesteren op een moment de aanpassing van het pre i-apparaat in vele bedrijven op al een enorme kapitaalvoor- zou vereisen. Het is bepaald alleen de textielindustrie waar een omschakeling moet voltrek- om met de nieuwe tiid mee te ?n. Ook in de metaalnijverheid vele zwakke plekken, ontslagen bij het textielconcern Heek en Co moeten gezien wor- ils een teken aan de wand. dat wordt verbouwd, geschaafd en ge timmerd, maar het blijft altijd be helpen. Daardoor zijn vele bedrijven, waai'in wèl geld genoeg werd gesto ken om vernieuwingen mogelijk te maken, nog gehandicapt door de spreiding van de produktie over ver schillende gebouwen en plaatsen Vooral door de fusies die de laatste jaren hebben plaatsgevonden is er een verbrokkeling ontstaan, omdat elk bedrijf zijn eigen verleden en zpn eigen organisatie meebrengt. Twee, drie of vier textielbedrijven bij elkaar brengen in één gemeenschappelijke NV betekent nog niet, dat er meteen een grotere efficiency mogelijk is door een betere arbeidsverdeling. VQ warschuwig geldt tegen verdere erhoedse loonkostenstijgingen. <n als de produktiviteitsontwlk- ng het toelaat zal in bepaalde ijfstakken de opwaartse beweging 94 Den worden hervat, doch voor de ^eviging van het economische Standsvermogen zou ook daar de tijd gTOte terughoudendheid oen te worden betracht. Dit wordt in de vakbeweging gerealiseerd, 40'ljir de werkgelegenheid zwaarder &t dan de looninflatie. Harde wet erkhi tek e gebeurtenissen bij Van Heek en die tot een direct ontslag van at 'fed mensen zullen leiden, terwijl waard van Damocles boven de ^gfden van nog 700 werknemers P Q |t, vloeien voort uit de harde pomische wet dat onrendabele be ren dienen te wijken voor onder in P lingen, waar het geïnvesteerde I* iiogen betere resultaten afwerpt, pn doen is geen charitatieve aan- tenheid. Degenen, die het treft, en er echter mee. Toch is het Bgszins verklaarbaar dat de rege- aarzelt om rechtstreekse finan- hulp aan dergelijke bedrijven te tnen. En een hard gelag let is een hard gelag voor de ge leerde werknemers, maar ook voor families, wier vermogen in het rijf vastligt is het een heel iets. rieken, die worden stilgelegd, be- Van der WERFF HUBRECHT Postbus 3446. Amsterdam-C Telefoon: 020-222055* Beursoverzicht no. 422 MENEBA - NEDAP eliji M ADVERTENTIE tekenen een ernstige vermogensach- teruitgang en het ellendige is dat niemand er wat aan heeft, omdat het geen verschuiving van de een naar de t nder Is. De gemeenschap deelt in het verlies door de omstan digheid dat de ficus in de toekomst minder vermogensbelasting kan in- Weliswaar zijn vele textielbedrijven na de oorlog ten achter gebleven by de investeringen, die nodig zouden zijn geweest om het wegvallen van de Indonesische markt op te vangen, maar het zou verkeerd zijn om de gemaakte fouten geheel aan de eige naars toe te schrijven. Verouderde opzet Evenals in vele andere bedrijfstak ken zitten we in Nederland met vele verouderde fabriekscomplexen, waar het uiterst moeilijk ls om tot een ef ficiënte produktie te komen. Er Philipspijlen Philips heeft gelukkig zoveel pijlen op de boog dat er een verdere stij ging van het omzetcijfer kon warden gemeld, terwijl het vooruitzicht be staat dat de totale verkopen in 1967 nog verder vooruit zullen gaan. Daar bij zal de afzet van kleuren-TV een ADVERTENTIE beperkte bijdrage leveren, want de zaak zal moeten aanlopen als met de uitzendingen wordt begonnen. Martatonderzoekingen hebben uitge wezen dat er de eerste tijd geen ex plosie in de afzet van kleuren-TV zal optreden. Het publiek zal eerst af wachten hoe de uitzendingen worden hoe de kleuren zijn. wat het gaat kos ten en hoe de conjunctuur zich ont wikkelt alvorens ln de beurs te tas ten voor de aanschaffing van een duur apparaat. Voor Philips betekent de komst van de kleuren-TV het begin van een nieuwe tijd, want de mogelijkheid lijkt niet uitgesloten dat velen, die thans nog afwachten met de aan schaffing van een zwartwittoestel tot de kleuren-TV er is, als het eenmaal zover is toch het zwart-wittoestel maar gaan kopen. Daarmede zou dan de kopersstaking zijn doorbroken De nieuwe minister van Economi sche Zaken valt meteen met de neus in de boter door de vele vraagstukken met betrekking tot de structurele aanpassingen. Twenthe, sommige sec toren van de metaalnijverheid, de werkgelegenheid ln noord en zuid. noem maar op wat er allemaal op het programma staat buiten de zaken die zich ln EEG—verband voordoen. Samen met zijn ambtgenoot van financiën zal de heer De Block moe ten bezien of en wanneer tot weder invoering van de investeringsaftrek en vervroegde fiscale afschrijving kan worden overgegaan om de industriële herstructuering te bevorderen. Dit is niet alleen een vraagstuk, welke de industrie regardeert, maar ook an dere bedrijfstakken kunnen de fis cale ruggesteun moeilijk missen. helden: Hervormde Gemeente: Pieterskerk: 10 u ds. L. Kievit. Hooglandse Kerk: Wegen: tie geen dienst. Marekerk: 10.30 u ds. H. W. Wal- vaart te Sassenheim. 5 u ds. L. Vroeg- indewey te Delft. Oosterkerk: 10 u ds. Joh. Poort. Bethlehemkerk: 10 u dr. K. E. H. Oppenheimer. Maranathakerk: 9 u ds. M. J. Elfe- rlch. Bevrijdingskerk: dr. P. L. Schoon- heim (O.B., H.A.); 7 u ds. P. Kloek. Konlngskerk: 10 u dr. A. P. van der Made te Rotterdam. Vredeskerk: 10 u ds. H. W. Hemmes. 7 u ds. Joh. Poort. Ver. Vrijz. Herv. (Leldse Volkshuls): 10.30 u ds. M. J. Wagenvoorde. Eglise Wallone: 10.30 u pasteur J. M. Charensol. Culte de Jeunesse. Academisch Ziekenhuis: 10 u ds. P. J. D. van Malssen. Diaconessenhuis: 10.30 u ds. A. L. Lapré te Noordwljk aan Zee. L.H.J.-Gebouw Jeugdkerk (Leven- daal): 10.30 u kapelaan C. J. Heynen en ds. A. J. Lamping. Gereformeerde Kerk: Zulderkerk: 10 u d6. Bovenberg; 5 u dr. v. d. Zwaan; 7 u ds. A. C. Scher- penlsse te Scheveningen (Dienst met belangstellenden) Petrakerk: 10 u dr. Dronkert; 5 u ds. Kronemeljer. Oude Vest kerk: 10 u ds. Haverkamp; 5 u dr. Viym. Maranathakerk: 10.30 u ds. Krone meljer: 5 u dr. Dronkert. Bevrijdingskerk: 9 u dr. Vlijm; 5 u ds. Bovenberg. ..Groenhoven"; 10 u dr. v. d. Zwaan. De Mirt: 10 u (Ouderendlenst) dhr. De Koning. Doopsgez. Gem.: 10.30 u prof. dr. W. F. Goltermau. V. Apost. Kerk: (Hoge Rijndijk 24): 9.45 en 4 u dienst, donderdag 7.45 u Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19) 10.30 u gez. H. Mis. Evang. Luth. Gem.: 10.15 u ds. J. Evang. Chrlstengem.: (Mlddelstegr. 3): 10 u dhr. Dikkes. 4 u doopdlenst ln Ovedekte, 5 u getuigenlsdienst. Leger des Hells: 10 u heiligingssa menkomst. 7.30 u verlossingssamen komst o.l.v. brig, en mevr. J. T. Dren- tje-Haas. Rem. Kerk: 10.30 u dr. A. W. Cra- Baptistengem.10 u (H.A.) en 5 u ds. R. Relling. Oud Kath. Kerk (Zw. Singel 50): 10 u Hoomls. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 u ds. H. Toorman te Den Haag (H.A.). Geref. Gem.: 10 en 5 u leesdlenst (woensdag 7.30 u student Van Vliet te Den Haag). Geref. Kerk (Vrijgemaakt): 10 en 5 u leesdienst. Aarla nder veen: Herv. Gem.: 10 u (H.D.) en 7 u ds. G. van Doorn. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 u ds. W. J. van Hoek. Chr. Geref. Kerk 9.30 u dienst des woords; 2.30 u ds. T. Brienen te Apeldoorn. Alphen aan den Rijn: Herv. Gem.: Adventskerk: 9.30 u ds. W. VenvelJ; 6.30 u ds. J. H. Bogers. Kruiskerk Gouwsluls: 10 u ds. P. A. Lefeber. Op- standingskerk: 9.30 u ds. J. H. Bogers; 6.30 u ds. W. Verweij. Gebouw Nabij: 9.30 u jeugdkapel dhr. C. Otto. Mar- tha-Stlchtlng: 10.30 u ds. J. Veen. Oudshoornseweg Wijk I: 10 u ds. G. Cadée. Slonskerk Wijk II' 9.30 u ds. A. J. Jorissen te Utrecht; 6.30 u in de Oudshoornse kerk ds. H. Koudstaal. Gebouw Onderweg Wijk III: 10 u ds. H. J. Achterberg te Lelden. Geref. Kerk Maranathakerk: 10 en 6.30 u ds. K. H. Schuring (H.A. en dankzegging). Sal- vatorikerk: 10 u en 6.30 u ds. G. A. Westerveld (H.A. en dankzegging). Al phen-Noord Goede Herderkerk: 10 en 6.30 u ds. A. C. van Beek te Katwijk aan den Rijn. Geref. Kerk (vrijgem.): Gebouw speeltulnver. Bloemhof: 9.30 en 6.30 u ds. H. Schol te. Chr. Geref. Kerk: Jeruzalemkerk: 9.30 en 5 u ds. S. van der Molen te Middelburg. Oud Geref. Gem. Kerkgebouw Hooftstr. 240: 9.30 en 4 u leesdlenst. Rem. Geref. Gem. Van Mandersloostraat: 10 u ds. G. Chr. Dulnker te Rotterdam. Bap tisten Gem. Kerkgebouw Molenvllet- laan: 10 u ds. M. Cohen; 6.30 u dhr. D. Ligthart te Ede. Benthuizen: Herv. Gem.: 9.30 u ds W. A. S. Laurense; 6 u ds. S. Schipper t.e Ede. Geref. Gem.: 9.30 en 0 u ds. F. Harlnck. Bodegraven: Herv. Gem.: Dorpskerk: 10 u dhr. Nell, kand. t. d. H. Dienst; 6.30 u ds. Van der End te Kootwljker- Wie met anderen praat over het christelijk geloof, ontmoet vaak veel verschil van inzicht. Maar over één ding wordt men het wel eens: we hebben een groot respect voor de persoon van Jezus van Nazareth. Zijn waarachtigheid, zuiverheid, ge loofskracht en blijheid impo neert nog steeds. En naarmate we meer mensen van hun vcer- stuk zien vallen, falen en te kortschieten, neemt onze be wondering voor deze ondubbel- ïlnnige en oonsequente mens Jezus toe. Zijn woorden waien niet groter dan zijn daden. Hij U een lichtpunt in de geschie denis der mensheid. Maar op dit punt van inzicht gekomen, ontstaat er een moei lijkheid. Want als wij het le vensverhaal van Jezus lezen uit de Bijbel, blijkt een vreem de tegenstelling: enerzijds cijfert Jezus zichzelf geheel weg, maar anderzijds heeft hij een heel sterk zelfbewustzijn. Denkt U alleen maar aan al die woorden, die beginnen met „Ik benIk ben de goede her der. Ik ben het brood des levens. Ik ben de weg, de waarheid, het leven, de deur, het licht der we reld, de ware wijnstok. Deze woorden maken het ons moeilijk en stellen ons voor een keuze. Is Jezus één van de reeks groten der mensheid, of ls bij inderdaad uniek? Is er maar één, of zijn er meerderen zo als Hy? Zeker is, dat Jezus zelf er van uit ging dat Hij dingen moest doen die niémand anders doen kon en woorden moest spreken die niémand anders kon zeg gen. En bovendien blijkt dat niet alleen zijn woorden en daden uniek waren, maar dat het uit eindelijk gaat om zijn persoon, zijn ik, zijn leven van vlees en bloed. Hij zelf is uniek: de eni ge die rechtstreeks Zoon van Woord van bezinning God genoemd mag worden. Ik zoek naar een voorbeeld om dit unieke duidelijk te ma ken. Men kan het vergelijken met een kind dat volslagen over stuur is. Er kunnen wel 10 men sen proberen om het tot rust te brengen, het lukt hun niet. Er is maar één die op dat moment kan helpen: de eigen moeder. Als die het kind opneemt stil maar, ik ben het dan be daart het kind. En dat niet omdat de moeder zoveel pedagogischer is dan de anderen, maar alleen maar om dat het „moeder" is. Er zijn meer voorbeelden ln. het leven van dingen die maar één kan doen. Ik denk aan een kapot huwelijk. Eén is weggelo pen en heeft de ander met de ellende laten zitten. Er is maar één die dit weer goed kan ma ken: degeen die wegliep. Daar kunnen wel velen gaan zitten praten en zeer wijze woorden zeggen, troosten en bemoedigen. Maar goed-maken, overnieuw beginnen kan niemand anders dan die éne. Als hij of zij aan belt en zegt: ,Jk ben het" ls er een nieuwe kans. Er zi,jn dingen die maar één kan doen. Dat schept een grote verantwoordelijkheid. En om nu terug te keren naar het geloof: zo was het met Jezus. Er waren dingen die Hij alleen doen kon. In zijn leven was God aanwe zig op unieke wijze. Daarom zegt Hij nadrukkelijk: ik ben de weg, de deur, het levensbrood Ik ben het. Hier is God, die de verwarde en uit het lood ge slagen mensheid aanspreekt. Geen filosoof, geen idealist, geen godsdienstig begaafde, maar God zelf! Daarom heeft de christelijke gemeente leren zeggen: er is maar één God en er is ook maar één Heer: Jezus Christus. J. Happee Evangelisch-Luthers predikant Leiden. broek. Salvatorikerk: 10 u ds. L. Koud staal te Oudshoorn; 6.30 u ds. C. A. van Harten. Bethlehemkerk: 9.30 u dhr. J. Dekker te Alphen a. d. Rijn; i.30 u Kand. Gebraad, ber. te Nleuw- ■een. Geref. Kerk: 10 en 6.30 u ds. I. v. d. Berg (H.A.). Geref. Kerk (vrij gemaakt) 9.30 en 4.15 u ds. H. Schol- te. Geref. Gem.: 10 en 6 u leesdlenst. Evang. Luth. Kerk: 10.30 u ds. B. G. te Winkel. Evangelisatiekring10 u eredienst: 6.45 u dhr. A. Rozendal te Apeldoorn. Hazerswouile: Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 u ds. G. Jonkers. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 u ds. Brink. 10 vlootpredlkant M.V.K. Valkenburg; 6.30 u ds. A. Makkenze. Gymnastieklo kaal school Narcisstraat: 10.30 u ds. A. Baas. Geref. Kerk: 9.30 u ds. F. Pijlman te Katwijk aan Zee: 5 u ds. W. Bakker te Katwijk aan Zee. Katwijk aan Zee: Herv. Gem.: Nieu we Kerk: 10 u ds. Jac. de Vos; 6 ti ds. W. Vroeglndewey. Oude Kerk: 10 u ds. W. Chr. Hovius; 5.45 u Samen zang; 6 u ds. H. van Nlel pred. te Scheveningen. Ichtuskerk: 10 u ds. G. Boer; 5 u ds. A. Vink. Hulpkerk Hoornes: 10 u ds. A. v. d. Most. schip- perspredikant te Rotterdam; 6 u ds. w. Chr. Hovius. Gr. van Prinsterer- school: 10 u ds. A. Vink. Ziekenhuis Overduln: 4 u ds. J. G. van Ieperen. Zeehospitium: 8.45 u ds. De Vries. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 u ds. H. C. v. d Ent. Geref. Kerk: Vredeskerk: 9.30 i ds. De Vries; 5 u ds. Pijlman. Trium latorkerk: 9.30 u ds. Bakker; 6 u ds Ds Vries. Geref. Kerk (vrijgemaakt): W. de Zwijgerlaan: 10.45 en 5 u ds. C. J. Breen. Katwijk B: 8.30 en 7 u ds. H. J. van der Kwast. Koudekerk aan den R(|n: Herv. Gem. 10 en 7 u ds. Quak. Geref. Kerk: 10 u ds. Makkinga; 7 u ds. Haverkamp te Lelden. Leiderdorp: Herv. Kerk: 10 u dhr J. v. d. Hoek; 6.30 u ds. J. P. Honnef. Kerkzaal Zijlkwartier: 10.30 u ds. J. P Honnef, Jeugddienst m.m.v. combo en zanggroep. Gebouw 10 u Jeugdkerk Geref. Kerk: 9, 10.45 en 6.30 u ds. J van Drie (Avondmaalsdiensten). Kerk zaal Zijlkwartier: 9 u en 4.30 u ds. F Mlnnema (Avondmaaldlensten). Ver. VrlJz. Herv.: Gebouw Lindelaan 12a 10.30 u dhr. J. Volkers uit Utrecht. Spaar bij de Postspaarbank- de veilige maniervansparen. Uw spaarbankboekje staat op naam: zonder uw handteke ning kan niemand aan uw geld komen. Uw spaargeld is veilig, zelfs bij diefstal of verlies van het boekje. Meer dan 2200 vestigingen in Nederland staan voor u klaar: het post kantoor is altijd in de buurt. Bij de Postspaarbank kunt u de voor u meest geschikte spaarvorm kiezen met een rente variërend van 3,48% tot 5%. En heeft u een girorekening? Dan kunt zelfs thuis sparen. Kies de veilige ma nier van sparen! Lelimiiden: Herv. Gem.: 9.30 u ds. P. L. J. Wapenaar (Pnieël) 7 u dhr. H. A. van Til. Geref. Kerk: 9.30 u en 7 u dhr. Fokker kand. te Amsterdam. Llsse: Herv. Gem.: Grote Kerk: 10 u ds. H. G. Oostinga; 7 u ds. S. Kool stra. Helv. kapel: 10 u ds. S. Koolstra. Geref. Kerk: 10 en 7 u drs. AE. van der Woude. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 u ds. H. Blesma (H.A.). Geref. Gem.: 10 en 4 u leesdlenst, (dinsdag 7.30 u ds. L. Rijksen te Rotterdam- West, bidstond voor de Synode). Geref. Kerk (vrijgem.) 10 en 4.30 u ds. J. Verleur (H.A.). Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3 u leesdlenst. Nieuwkoop: Herv. Gem.: 9.30 u ds. D. Ollemans, 6.30 u ds. Heijmans Geref. Kerk: 9.30 u ds. J. D te Winkel te Sassenheim; 6.30 u ds. H. van den Berg te Sassenheim. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 u dhr. J. van Leeuwen. Rem. Geref. Gem.: 10 u ds. W. N. van Nooten te Meppel. Kieuwveen: Herv. Gem: 9.30 u ds. P. Kloek te Lelden, 6.30 u ds. Wape naar. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 u ds. H. G. A. Meinders viering H.A. Noordwijk aan Zee: Herv. Gem.: De Rank: 9, 10.30 en 5 u ds. D. Keunlng. Geref. Kerk: 10 en 5 u ds. H. A. van Bottenburg. Sole Mio: 10 u ds. C. War ner. Herv. Geref. Evangelisatie (VGLO- school, Schoolstr. 2): 10 u en 3.30 u ds. A. Wlsgerhof te Veenendaal. Noordwijk-BinnenHerv. Gem 10 en 7 u ds. J. van Dok. Geref. Kerk: 9.30 en 5 u ds. W. Dekker. Van den Berghstichtlng11 u ds. A. Bayens te Rijnsburg. Ned. Prot. Bond: 10.30 u da. mej. L. A. van de Voort te Heem- Xoordwiikerhout: Herv. Gem.: 10 u ds. A. H. Smits; 7 u ds. J. Snijders te Warmond. Jeugddienst; 7 u Ds Zllk (aula R.-K. Meisjesschool) ds. A. H. Smits (H.A.) Oegstgeest: Herv. Gem.: Groene Kerk: 9.30 u ds. J. Irik. Pauluskerk: 10 u mevr. dr. E. Flesseman-van Leer Jeugddienst: 7 u ds. W. E- Verdonk. Ver. Vrijz. Herv. Groene Kerk: 11 u ds. J. F. Kruyt te Den Haag. Geref. Kerk: 10 en 5 u ds. Vegter. Geref. Kerk (vrijgem.)8.30 en 3 u ds. R. Brands. Oudewetering: Herv. Gem.: 9.30 en 7 u ds. Lalleman. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 u ds. C. A. Verhoog (H.A.). Rem. Geref. Gem.: 10 u dhr. J. P. Hulsbos te Sassenheim. Rijnsaterswoude: Herv. Gem.: 9.30 u ds. A. de Leeuw; 7 u ds. D. Ollemans. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 u ds. P. Dijkstra te Klundert. Rijnsburg: Herv. Gem.: Grote Kerk: 9.30 u ds. M. C. G. Groenewoud: 5 u prof. G. C. van Nlftrlk te Amsterdam. Bethelkerk: Brouwerstraat: 9.30 u ds. H. v. Gosllga (H.D.); 5 u ds. A. v. d. Most Jeugddienst. Geref. Kerk (vrijge maakt): 9.30 u ds. C. J. Breen te Kat wijk; 6.15 u ds. J. Douma. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 u ds. Breenen te Apel doorn. Geref. Kerk: Petrakerk: 9.30 u ds. v. d. Linde; 5 u ds. Baayen. Mara nathakerk: voor kerkgangers van de Rapenburgkerk: 8.45 u ds. Baayen; 5 u ds. Overduln. Maranathakerk: 10.15 u ds. Overduln: 7 u ds. v. d. Linde. Sassenheim: Herv. Gem.: 9 en 10.30 u ds. J. de Wit te Lelden; 5 u ds. J. H. Walvaart. Geref. Kerk: 9.30 u ds. J. van der Berg en 5 en 7 u ds. J. J. te Winkel. Chr. Geref. Kerk: 10 en u u ds. L. S. den Boer. Ned. Prot. Bond: 10.30 u ds. J. Koster te Rijswijk. Valkenburg: Herv. Gem.: 10 u ds. Van Ieperen te Katwijk aan Zee; 6.30 u kand. Barnhoorn te Sassenheim. Ge ref. Kerk: 9.30 en 6.30 u ds. Langeler. ZIerk vrileem.) 1 Brands; 10.30 u ds. Modderaar (avondm.); u ds. De Zeeuw. Geref. Kerk (Vrijgem.) 10.30 u en 5 u ds. J. W&agmeester te Den Haag (H.A.). Rem. Doopsgezinde Kring: Cult. Centrum: 10.30 u ds. H. van Bllderbeek te Lelden. Waddlnxveen: Herv. Gem.: 9.30 u ds. J. R. Cuperus; 6.30 u ds. J. Verwellus. Wljkgebouw: 9.30 u ds. T. van 't Veld; 6.30 u ds. W. A. 8. Lauwrense te Bent huizen. Bethel: 9.30 u ds. J. Verwellus: 5 u ds. T. van 't Veld; 11.30 u ds. P. Fader. Immanuëlkerk9.30 u dr. A. van Haarlem (H.D.); 7 u ds. A. J. Lamping te Lelden. Geref. Kerk: 9. 10.30. en 6.30 u ds. B. Koekkoek. Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 6 u ds. A. P. Verloop. Warmond: Herv. Gem.: 10 u ds. J. M. Snijders; 7 u ds. D. J. D. v. Mals sen te Lelden. Wassenaar: Herv. Gem.: Dorpskerk: 10 u vlkarls R. Steenstra; 7 u dr. Th. C. Frederlkse. Klevletkerk: 9 u Jeugd kerk; 10 u dr. Th. C. Frederlkse. Dey- lerhuls: 10.15 u ds. J. T. Wlersma. Dorpscentrum: 10 u Jeugdkerk en kin derdiensten. Geref. Kerk: Bloemcamp- laan: 10 en 5 u ds. W. P. Pouwcls, HUlegom. ZMlaan: 10 en 5 u ds. D. van aer Meulen. Ned. Prot. Bond: Lan ge Kerkdam: 10.30 u ds. D. A. Wer ner. Johannahuls: 10.30 u d6. P. Pols te Den Haag. Herv. Geref. Evangelisa tie: Dorpshuls: 10 u ds. J. J. Timmer te Woerden; 7 u J. Kruithof te Mon- Woubrugge: Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 u ds. Kempenaar. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 u ds. Brederveld te Lelden. Ned. Prot. Bond (O. Raedthuys): 7 u ds. Cadee te Oudshoorn. Zevenhoven: Herv. Gem.: 9.30 u ds. H. Bouter te Lelden. Geref. Kerk: 9.30 en 7 u dhr A. J. G. Dronkert kand. te Lelden. Zoetenvoude: Herv. Gem.: 10 u ds. L. Doorn. Zwammerdam: Herv. Gem.: 10 en 0.30 u ds. C. L. v. d. Broeck. Geref. Kerk: 10 en 6.30 u ds. J. Wapenaar. ds. F. Palm- Roobjee. De nachtschrijver. Manteau N.V. Brussel. de nachtschrijver van een nachtmerrie, een nachthengst met zijn nachtmerrie e n dan maar schrijven etc. Veel excrementen, veel stank, veel verwarring en zo nu en dan iets poëtisch als een waterig zon netje na druilerigheid. Verbasterde amerikanismen: drukstoor, triller. Ik geloof wel dat „De Nachtschrij ver" het verhaal van een veronge lukte liefde moet voorstellen. In het begin van het beoek, op blz 24 om precies te zyn, staat: „Toen er dan definitief een breuk tussen Danny en my ontstond terwyl het slot ls „hartveroverende Danny". Veel hoort men overigens niet over Dan ny en ik ben er helemaal niet zeker van dat zij inderdaad de ondergrond van al die verwarde narigheid is. Er zwerven zoveel namen door het boek die niet thuis zijn te brengen en die toebehoren aan tamelijk ge lijksoortige schimmen dat die kreet van de schrijver zelf „gesprek ken kelderen noch klaren" wel toe passelijk lijkt. Aan het geheel gaan ook nog een half dozijn motto's en veertien opdrachten vooraf. Daniël van Hecke De IJsheilige. Manteau N.V. Brussel. „De IJsheilige" bevat negen verha len en is een debuut. Hoe geva rieerd ook, horen deze verhalen toch bij elkaar, omdat zij ondanks hun welbevolktheid toch in wezen een zelfde gemoedstoestand als kern heb ben. In elk verhaal treedt een mens op die probeert de levensangst te be strijden met de intellectuele doctri ne van de anti-moraal. met de grote schoonmaak van het doorden ken. „Ik denk alles stuk", ik ben iemand die „Berust in het echec van de idee", zegt de verteller in het verhaal dat „De Profundus" heet en dat over loopt van paradox en venijn. Alle verhalen hebben trouwens een radi- kaal sarcasme gemeen waarmee het hele maatschappelijke bestel kort en klein wordt gebroken. De proble- Boeken mankt matiek ligt in de overgang van de oorspronkelijke gaafheid van de jonge mens naar de middelmatigheid van de gezetene: om kort te zeggen, het gaat weer om het gebroken wor den In 's levens leiband. Daniël van Hecke werkt dit grond probleem met veel variatie en heel geraffineerd uit. De menselijke zwakheden; lafheid, bedrog, tiran nie, eigenwaan, verraad treden op als vanzelfsprekendheid, noodlottig heid en variëen tussen zoiets als de erfzonde (Seth) en gewone nijd (Spiegeltje, spiegeltje). Een van de treffendste is wel „Schaak", de his torie van drie mannen om de vrouw Annette heen. met op de achtergrond nog een vierde en zelfs een vijfde. Eenvoudig van constructie zyn de ze verhalen zeker niet. Ze zyn héél gecomprimeerd (geen woord te veel maar leder woord geladen) en intel lectueel zonder cerebraal te zijn. Misschien maakt de auteur iets te veel gebruik van uitzonderlijke be grippen zoals Sauriërs, automeeën, enovid (iets medisch neem ik aan) piranha's e.d. Maar dat neemt niet weg dat we hier te doen hebben met in hoge mate treffende en oorspron kelijk werk. ver boven het niveau van de gemiddelde schrijver in het Nederlands. Tlieim de Vries De roman van de Boom. Zn., Amsterdam* P. N. van Kampen Dit nieuwste boek van Theun de Vries bevat jeugdherinneringen, al of niet fictief. Het zijn afzonderlijke schetsen die men op zichzelf of als geheel kan lezen, daar de friese boe renjongen Wilt TJaarda middelpunt of verteller van een herinnering is. Wie „De Friese Postkoets" gelezen heeft, kent hem. De ervaringen van het kind, later de jongeling Wilt. zijn goed en sober en soms ook heel ge voelig verteld. De geschiedenis van de haarloze boer Jouwert Holwerda is indrukwekkender dan de andere maar valt ook wel buiten het kader. Deze memoires zyn zeker de belang stelling waard, hoewel gezegd moet worden dat Theun de Vries dit nieuw we werk herhaaldelijk en verre over troffen heeft. CLARA EGGINK

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 19