Kruiswoordraadsel Kom er ACHT-er l Te vroeg plaatsen van een zinsdeel E Spoken rondom de oude ruïne ^-^TERDAG 8 APRIL 1967 LEIDSCH DAGBLAD LD.-EXTRA 6 r^eze problemen zijn moeilijk te doorgronden. W Tenzij men zich er dus serieus in verdiept heeft, moet men zich er geen oordeel over aanmatigen'". In deze zin ligt de conclusie (uitgedrukt door „dus") in het gedeelte „moet men zich er geen oordeel over aanmatigen". Schrijvers betoog ver loopt immers als volgt: cl deze problemen zijn moeilijk te doorgronden; b. men moet zich er (dus) geen oordeel over aanmatigen; c. tenzij men zich er serieus in verdiept heeft. Het conclusie-aanduidende „dus" behoort dus in het deel b, en niet in het deel c te staan. een duidelijk geval van „proleps", d.w.z.: het op onlogische wijze naar voren halen, het te vroeg plaatsen van een bepaald zinsdeel. De proleps ziet men dikwijls optreden als een taalgebruiker zo wordt gegrependoor de eigen gedachtengang (het trekken van een conclusie b.v., of het aangeven van een tegenstelling), dat hij als het ware het juiste moment ni«t kan af wachten. Ook in het volgende citaat 4» een conclusie-aan duidend element, de woordgroep „dan ook'', ten gevolge van wat men een „emotionele factor" zou kunnen noemen, terecht gekomen in een zinsge deelte waarin het niet thuishoort-' ,JIet onderzoek heeft uitgewezen dat het defect te wijten was aan een grove onachtzaamheid van het grondpersoneel. Degenen die hieraan dan ook schuldig zijn, zullen ter verantwoording worden geroepen". JT*v e conclusie uit de mededeling dat „het defect MJ te wijten was aan grove nalatigheid" is na tuurlijk„de schuldigen zullen (dan ook) ter verantwoording worden geroepen". Het is duidelijk dat „dan ook'' dus niet thuishoort in het gedeelte „die hieraan schuldig zijn". Veel proleps- gevallen treft men aan in constructies waarin de schrijver door middel van „echter" een tegenstel- lijkheden stuitte." Of, nog opvallender: „Het dier ling heeft willen uitdrukken: „De deskundigen be weerden dat het plan alle kans van slagen had; toen er echter een begin van uitvoering aan gege ven werd, bleek dat het op onoverkomelijke moei- stond als gehoorzaam bekend; toen het echter ge roepen werd, kwam het niet". Niet het „geroepen wordenstaat in tegenstel ling tot het „als gehoorzaam bekend staan" van het dier, maar het „niet komen"; het woord echter hoort dus thuis in het gedeelte „kwam het nief'. Dus: ,JIet dier stond als gehoorzaam bekend; toen het geroepen werd, kwam het echter niet.'', of: het kwam echter niet toen het geroepen werd.'' Hetzelfde geldt, mutatis mutandis, voor het andere geval, waarin we dienen te lezen: toen er een begin van uitvoering aan gegeven werd, bleek echter dat JAPIN. •lossingen onder het motto Noordwijk aan Zee en aan de heer de fuiswoordraadsel" dienen voor A. Plu, Suringarstraat 31 in Leiden. !ft ojnsdag a.s. te 9 uur vm. in het De prijzen worden de winnaars It te zijn van de redactie, Witte- toegezonden. ;1 1 in Leiden. Onder de goede ssingen stellen wij een eerste l van f5.en twee prijzen van beschikbaar waarnaar alleen mees kunnen mededingen. OPLOSSING VAN HORIGE OPGAVE logej ereiöe eerste prijs van fö,- werd toe- enJend aan de heer N. van Osna- igge, Akkerstraat 1 in Leiderdorp, eel twee prijzen van f 2,50 aan de 5r <tr P. Wijnberger, Binneweg 40 in 'H Kunt o de acht afwijkingen in de beide bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt n elders ln dit nammer. Kom er ACHT-er 1. pet man rechts 2. bloemetje links 3. verkeersbord 4. schaar 5. pleister op de binnenband 6. veter van schoen man links 7. achterlamp meer op auto 8. handvat van pomp HORIZONTAAL gelijke gezellige bijeenkomst mantel of jas de hete luchtstreek uitroep van verrassing roeibank bevlieging hoge akker afdeling ratelpopulier koraaleiland adellijke titel ritueel gebruik Soc. Econ. Raad reinigingsbad opgerold iets spijltje gemeen sujet zeer korte tijdsduur dik storing in de dampkring een zeker aantal jaren gevangenis werkplaats voor onderzoek op de manier van (2 woorden) uitwas geriefelijkheid pappie boom bloem muzieknoot vettige stof in holle beenderen meisjesnaam achter ruimte tussen regels zwartsel in metaalgravure steekwapen pen waaraan paling geregen wordt VERTIKAAL 1. en anderen 2. Gem. Geneesk. Dienst 3. overal 4. niet erg moedig 5. materiaal om entingswonde te bedekken 6. zoete taaie vloeistof 7. soort van papegaal 8. afdeling van Vrijmetselaren 9. gemeente op de Veluwe 10. in 11. eetzaal ln klooster 13. wijze grijsaard 14. gauw, bijna 18. soort van grove tarwe 20. meisjesnaam 21. Ierland 24. zeehond 27. inhoudsmaat 29. voortdurend 32. alvorens 33. hoofddeksel 36. ongesteld 37. kettingen zonder eind met em mers of bakken 38. vergaan schip 39. klein schaap 41. ontkleurd, verschoten 42. mutsje 43. bewaarplaats voor geld 45. onderste molensteen 46. evenwicht 52. blijvende vijandschap 53. snede 56. omslag, brieventas 57. meisjesnaam 59. op de-: op 't nippertje 60. Engels bier 63. naschrift 65. luitenant Lisse (1630) de oude kerk. jr* auwe kreten klonken over het bollenland rondom de f\ oude ruïne van Dever. Felle flitsen van bengaals vuur en andere oudejaars-attributen verlichtten de angstige gezichten van achterdochtige omwoners. In witte lakens gehuld was daar de Leidse student Alexan der Verheull bezig een grap tot een goed einde te brengen. Samen met een drietal vrienden had hij besloten zich meester te maken van de eeuwenoude hertekop, die in de ruïne van het verlaten kasteel Dever boven de ingang hing. De omwoners werden door het kunstmatig opgevoerde afleidingsspel zo in beslag genomen dat het hun nauwelijks duidelijk werd wat nu eigenlijk de bedoeling van deze nachtelijke escapade was. Eni gen bleken minder snel van hun stuk gebracht te kunnen wor den: zij zagen dat de hertekop in triomf werd weggevoerd. Nog lange tijd ging in het dorp echter het verhaal dat de boze gees ten de hertekop hadden meegenomen. Tot 1839 bleef de befaamde en veel besproken kop in bezit van de inmiddels in Arnhem wonende mr. VerHeull. In dat Jaar schonk hij het souvenir aan de Leidse Stu denten Sociëteit, op voorwaarde dat een afvaardiging de trofee per schip zou komen ophalen. Bij de grote brand in 1959, die de Leidse sociëteit in as legde is de roem ruchte hertekop gespaard gebleven zodat het stukje Dever en dus Lisse nog voortleeft in de sleu telstad- Lisse hoeft het overigens niet uitsluitend te hebben van dergelijke merkwaardige verhalen om zijn plaats in de geschiedenis te ver overen. In 1182 was het dorp al erg in trek bij de frafelijke familie blij kens de beslissing van Floris III dat zijn dochter Margriet van Hol land in deze plaats haar huwelijk zou vieren met Diderik, graaf van Cleve. Het moet een fraai feest zijn geweest hoewel niet duidelijk is waar een en ander zich precies heeft afgespeeld. In de verdere geschiedenis blijkt herhaaldelijk dat de graven van Holland zich veel gelegen lieten lig gen aan het dorp Lisse. Niemand minder dan graaf Willem H, de Rooms-koning wat zoveel wil zeg gen als kandidaat-keizer van Duits land, schonk het dorp een kapel die in 1460 tot parochiekerk werd ver heven. Zoals zo vele kerken en kloosters in het westen, werd ook deze kerk in de Spaanse tijd ver woest en bleven de inwoners van Lias* lange tijd verstoken van een bedehuis. In later tijd werden de restanten weer samen gevoegd tot een gebouw waar de hervormden hun erediensten konden houden. De rooms-katholieken kregen na enige tijd een eigen kerk even buiten het dorp. Mandel Verscheidene eeuwen heeft Lisse een voor die tijd belangrijk aan deel gehad in de handel van Hol land. De inwoners van het dorp verbouwden onder andere een bij zonder fijn soort vlas dat van groot belang was voor de binnenlandse touw-fabricage maar ook veel werd uitgevoerd. Het fruit en de krui den, die het dorp voortbracht, wa ren beroemd en brachten op de markten in de grote steden veel Andere tradities namen daarente gen toe. De Leidse studenten die éénmaal als spookverschijning de ruïne van Dever hadden bezocht, herhaalden him bezoek In de ge schiedenis zijn er verscheidene uit spanningen bekend waar de Leidse studenten herhaaldelijk hun festivi teiten hielden. Zo was er „Meer- geld op. Naast dit alles leverde Lisse ook kaas, die voornamelijk op de markt in Leiden werd verkocht. Met gebruikmaking van enkele soorten kruiden werd zo o a. in Lis se de nog steeds zo geliefde Leidse kaas geproduceerd. „Geen handel zonder scheep vaart", was in deze dagen een vol komen juiste uitspraak. Trekschui ten vervoerden kaas naar Leiden en bloemen en fruit naar Haarlem en Amsterdam. Toch bewees het water nog meer diensten aan het dorp. Zo was daar de herberg. „De Witte Zwaan". Nergens in de om trek kon men zo smakelijk de pro- dukten van de „Meer" consumeren als daar en vele reizigers, ook uit andere streken van het land, lie ten zich het werk van de kok hier goed smaken. Toen echter in 1852 het grote karwei van de droogma king van de Haarlemmermeer was volbracht en de gemalen Leeghwa- ter, Croquius en Lynden hun werk burg" onder Leiderdorp, „De Oude Deyl" in Wassenaar en „De Ge leerde Man" in Bennebroek. Ook „De Witte Zwaan" in Lisse stond voortdurend in de belangstelling. Van tijd tot tijd werd echter ook de verlaten bouwval van het oude kasteel bezocht Enkele Jaren vóór de eeuwwisseling verschenen zij er ook, gehuld in witte lakens en on der het uitstoten van feestelijke en minder feestelijke geluiden. De re stanten in de ruïne gaven de latere bezoeker nog een duidelijk beeld van het f eestprogram. Van der Duyn begonnen, was het voor een be langrijk deel met de visvangst ge daan. Ook de traditie van „De Wit te Zwaan" raakte meer en meer in het vergeetboek. Herhaling Merkwaardig is ook het verhaal van de graaf Van der Duyn van Maasdam in 1813. In dit Jaar be gonnen de Fransen onder druk van bevoegde en minder bevoegde in stanties ln paniek Holland te ver laten. In 's-Gravenhage hadden Van der Duyn van Maasdam en Van Hoogendorp zich in een pro- clomatie tot het volk gericht met het doel de voorlopige regering op zich te nemen. Terwijl deze pro clamatie in Den Haag door Van Hoogendorp werd bekendgemaakt was Van der Duyn op weg naar Amsterdam om deze stad te bewegen zich bij hen aan te sluiten. Op de terugweg passeerde zijn rij tuig de buitenplaats Wassergeest onder Lisse. Hier hield de zoon van de oud-burgemeester van Rotter dam, Van der Hoeve, het rijtuig aan met het verzoek of Van der Duyn van Maasdam maar even en kele telegrammen wilde onderteke nen, waaronder er één was aan de latere Koning Willem I Het bleek nu dat Van Hoogendorp maar vast zonder medeweten van de andere ondertekenaar. Van der Duyn, de boodschap had bekendgemaakt waardoor beide heren de regering vormden Met alle gevolgen van dien Het dorp Lisse telde niet minder dan twaalf buitenplaatsen waarvan er enkele op een hoge ouderdom kunnen bogen. Verscheidene van deze lustoorden ontstonden nadat de gronden van het „Keukenduin van Teylingen" op initiacief van o.a. Johan van Sypestein waren ontgonnen. Met dit werk, dat in 1604 aanving, begon ook voor Lisse „De Gouden Eeuw". E. Janson.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13