We willen wel, maar we mogen niet may o Een griezelig ras rouwen in bedrijf w beroep Aardappels zijn onvervangbaar ERDAG 8 APRIL 1967 LEIDSCH DAGBLAD L.D.-EXTRA f t erreweg de meeste wer- 1/ kende vrouwen in Neder- 1 land verrichten hun dag- I taak buitenshuis met ple- r. Ze vinden het prettig om tatieve arbeid te verrichten, itact met andere mensen dan uit hun dagelijkse omgeving hebben en te breken met de ur van het eentonige huis houden. Hun echtgenoten staan echter veel gereserveerder te genover een werkkring voor de vrouw. Nederlandse mannen be schouwen het over het algemeen zelfs als ongepast om hun echt genote een aandeel in het ge zinsinkomen te laten leveren. Dit blijkt uit een enquête, die het Schiedamse Instituut voor Praktisch, mooi en gemakkelijk is deze opvouw bare kinderwagen, die studenten van de school voor Vormgeving in Essen (W.-Duitsland) ont wierpen voor de Wereldtentoonstelling in Mon treal. In deze wagen kan baby niet alleen zonder schokken trappen op en af worden gereden, maar de gecapitonneerde kuip kan ook dienen als autozitje voor grotere kinderen. Psychologisch Markt- en Motie- venonderzoek -onlangs voor het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft inge steld. Diverse facetten van het onder zoek kwamen uitvoerig ter sprake in een lezing die mej. mr. N. G. Breeuwsma, medewerkster van het directoraat-generaal van de ar beidsvoorziening van het ministe rie van Sociale Zaken en Volks gezondheid voor de „Nederlandse bond van vrouwen werkzaam in bedrijf en beroep" hield. Van de werkende vrouwen met gezinsverantwoordelijkheid, die men voor de enquête ondervroeg bleek eenderde meer dan 55 uur per week arbeid binnen- en bui tenshuis te verrichten. Volgens deze groep kan men de hulp die het gezin van ouders, buren of vriendinnen krijgt niet groot worden genoemd. Het onderzoek bracht feiten aan het licht die sterk afwijken van de tot dusver beschikbare statisti sche gegevens. Zo blijkt ondermeer dat: 50 procent van de werkende vrouw afkomstig is uit twee of drie persoons gezinnen. 64 procent van de werkende vrouwen uit de laagste sooiale klas sen komt. de echtgenoten van werken de vrouwen veelal afkomstig zijn uit gezinnen van arbeiders of la gere employé's. 50 procent van de werkende vrouwen ouder is dan 40 jaar. relatief veel werkende vrou wen geen godsdiensthebben. het aantal katholieken en ge reformeerden onder hen klein is. en dat er in het westen van het land meer werkende vrouwen zijn dan elders. Het Schiedams instituut infor meerde voor het ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid ook bij niet-werkende vrouwen naar hun bereidwilligheid om te gaan werken. Van de ondervraag de dames bleek tweederde niets voor een werkkring buitenshuis te voe len en eenderde deel wel. Van de vrouwen die wel bereid waren om buitenshuis te gaan werken zag slechts 37 procent een reële moge lijkheid. ADVERTENTIE Kostelijk voor uw kinderen GR API L LUK alcoholvrij druivensap (geb&steurnv) Volgens mej. Breeuwsma be tekent dit dat slechts 97.000 van de niet werkende vrouwen be reid zijn om op de een of andere wijze buitenshuis arbeid te ver richten. Dit aantal, aldus mej. Breeuwsma, zou echter voldoen de zijn om het bestaande gebrek aan arbeidskrachten op te vul len. „Er is", aldus mej. Breeuws ma," weliswaar geen algemeen tekort aan werknemers, maar wel een structureel tekort aan vrouwelijk personeel, vooral in de dienstensector. Ouders, onderwijzers en lera- Een rijke man is ook niet alles Vrouwen wier echtgenoten meer dan 30.000 gulden per jaar verdienen hebben het moeilijker dan u misschien denkt. Dit bleek uit het rapport van het Britse instituut van directeuren. Hun verjaardagen worden ver geten en de vrouwen voelen zich vaak eenzaam tijdens de lange avonden waarop hun echtgeno ten naar vergaderingen en za- kendiners moeten. Een van de ondervraagde vrouwen zei: „Ik heb altijd alles voor mijn man gedaan opdat hij succes zou krijgen, maar nu schijn ik hem alleen nog maar te ver velen". Een mevrouw die in een huis woont van vijf ton zei dat zij volgens haar vriendinnen ge lukkig getrouwd was, maar toen zij sprak met de enquêteur brak zij in tranen uit. Zij was zo eenzaam dat zij tenslotte steeds meer was gaan drinken. De laatste jaren zijn in Engeland enige verenigingen opgericht om de eenzame vrouwen te helpen en hen aan te moedigen een hobby aan te kweken, zoals schilderen en zo mogelijk deel te nemen aan liefdadigheidsin stellingen. Het grote probleem is dat vele echtgenoten niets van de zorgen van hun vrou wen weten. De vrouwen zelf zijn te trots om er met anderen over te praten. Zij hebben de stap niet kunnen maken van een be scheiden leven naar de wereld waarin hun mannen zien nu bewegen. Zij voelen zich te „dom" en kunnen niet meer met hun man en diens vrienden converseren. (W)ETENS WAARD Behoort u ook tot de huisvrouwen, die er tegenop zien de oude en vaak van uitlopers voorziene aardappelen te schillen om ze straks aan hun gezin voor te zetten? Als u mocht hopen, dat wij u nu iets aan de hand zullen doen, waardoor u het voorlopig helemaal zonder piepers kunt doen, moeten wij u teleurstellen. Aardappelen zijn en blij ven belangrijk in onze Nederlandse voeding. Maar waarom?, zult u vragen. Zijn b.v. rijst en macaroni niet even goed? ren zouden meisjes moeten le ren dat onze maatschappij van de vrouw verwacht dat zij niet alleen haar huwelijk maar ook haar gezin kan ordenen. Het is daarom, aldus mej. Breeuwsma, ,van groot belang dat eenmaal begonnen opleidingen worden afgemaakt en verworven kennis wordt onderhouden." Laten wij de voordelen van de aardappel nog eens heel in het kort de revue laten passeren: aardappelen zijn belangrijke vitamine C-leveranciers. Ook nu nog! Ze hebben gedurende de win ter wel een gedeelte van hun vita mine C zelf gebruikt, maar een portie aardappelen van 250 g levert ons niettemin ook op dit moment nog een vijfde deel van alle vita mine C, die wij nodig hebben. Rijst en macaroni bevatten ab soluut géén vitamine C. aardappelen leveren ons wel weinig, maar heel goed eiwit, dat wil zeggen eiwit van een samen stelling, die bijna overeenkomt met ons lichaamseiwit. Het rijsteiwit doet daarvoor in kwaliteit niet onder maar maca roni en andere tarweprodukten schieten op dit punt enigszins te- AD VERTENT IE h uitkomst voor kamerbewoners HANDIG VERPAKT U heeft het natuurlijk ook allen reeds gelezen en thuis misschien ondervonden de jeugd heeft een nieuwe rage ontdekt: ouive rommel. Een -potkacheltje in plaats van een radiateur, daarbij gekke oude fotokaarten aan de muur, met hemelskijkende juffrouwen, gladgeschoren heren, boeketten draperieën. Pauwveren in een grote vaas zijn „in". De zon dagse japon van oma is grote mode. Sieraden kunnen niet zot en ouderwets genoeg zijn. Onze jonkies zoeken niet naar duur antiek, maar naar nou ja, afleggertjes. Waarom? Het intrigeert mij altijd bij zonder waarom jonge men sen bepaalde dingen doen. Is het een gril? Een grapje? Een uiting van speelsheid, of zit er meer achter? Willen ze met hun verzameling afdankertjes uit opa's tijd iets aantonen? Gewoonlijk kan ik voor ui- lichtingen van deze aard bij Adriaan terecht, die de ontwik kelingen van het provotariaat op de voet volgt, goed op de hoogte is van hetgeen er leeft bij de jeugd en altijd bereid is mij de raadsels waarvoor ik da gelijks kom te staan, te verkla ren. Maar ditmaal haalde ik bakzeil; deze nieuwe rage liet hem vooralsnog koud. Hij had er geen behoefte aan zich met ouwe rommel te omringen, daarom deed hij het niet. „Waarom doen vele anderen het"? vroeg ik. Hij haalde de schouders op. ,,'t Zal wel iets te maken hebben met hun verzet tegen de vercommercialisering van de maatschappij"meende hij. Moederlijke "j „Je bedoelt, dat de jeugd er genoeg van krijgt zich door de industrie van telkens nieuwe apparaten te laten uitbuiten?" „Zoiets". „Dus om te bewijzen dat ze immuun zijn voor advertentie campagnes gaan ze de rommel markt op en kopen konijnen velletjes-met-mot, penantkast jes, etagèretjes, kamerpotten, koperen bloembakken en meer van dat puin?" „Ja". „Ontzettend" Adriaan zweeg, het onder werp interesseerde hem niet. Maar waaraan dan ook; hun geld geven ze evengoed uit" betoogde ik. „En dat geld komt onder het volk. Of dat nu de verkopers van mixers en teak houten bedden zijn, of de uit dragers op het marktplein: ie mand verdient er lekker aan. En rekent veel te hoge prijzen. En exploiteert op die wijze de jeugd. Dat de jongelui willen aantonen genoeg te hebben van exploitatie kan ik me voorstel len, maar dan pakken ze het toch verkeerd aan". _SPAAR UW KRACHTEN 6rkocoadressen worden gaarne verstrekt door Stibbe Postbus 9041 A'dam Ei- bestaan geen statistieken over, maar het staat wel vast dat de afwas één van de huishoudelij ke bezigheden is, die om het zachtjes te zeggen bij de huis vrouw en haar echtgenoot het minst populair is. Waar wél cijfers over zijn, al hebben die alleen betrekking op de Bondsrepubliek, waar men nu een maal alles in statistiekjes onder brengt, is de vraag van de rol, die de man in dit proces speelt. Bij een enquête is daar gebleken, dat veertig procent van de Westduitse' huisvrouwen bij dit vervelend kar wei gaarne de assistentie van haar echtgenoot accepteert, maar dat 57 procent van de vrouwen tijdens Let afwassen haar man liever buiten de keuken ziet. Drie procent had geen opinie. De heren der schepping ontbrak het overigens niet aan goede wil: 69 procent van de mannen was gaarne bereid een handje te hel pen. De rest was er vlak tegen. Nu wij het toch over statistiekjes hebben: 75 procent van de West duitsers, ondervraagd by gelegen heid van een andere enquête, ver klaarde zich tegen het roken van 6en pijp door een vrouw. Veertig procent maakte bezwaar tegen mi ni- en micro-rokken .Niet minder dan 85 procent vond het afschuwe lijk vrouwen te ontmoeten die 2ich met kruipennen (nog) in het haar op straat begeven en de helft dei- ondervraagden had bezwaar tegen roken door vrouwen op straat. Het dragen van shorts door vrouwen bij het winkelen ontmoet te ook wenkbrauwfronsen: vijftig procent der ondervraagden vond dit niet gepast. „Misschien", zei hij voorzich tig. Ik ging er maar bij zitten. „Luister nu eens. Ik dacht eerst, dat het teruggrijpen naar spulletjes anno 1910 iets te ma ken had met heimwee naar de tijd toen er nog geen ABC-wa- pens bestonden en niemand een flauw benul had van de ellen de aan de andere kant van de wereld. Toen een mens nog in alle gemoedsrust voor zichzelf kon leven en niet na elke t.v.- uitzending werd gemarteld door schuldgevoelens, medelijden en 't besef tegen al die narigheid iets te moeten ondernemen. Is dat het soms?". „Neen. Die tijd willen we niet terug, dat was ook een rot- tijd". „Akkoord. Het is dus uitslui tend een verzet tegen uitbui ting, alsof de jeugd niet altijd zal worden uitgebuit!" „O neen, want tegen de tijd dat onze uitbuiters al 't ver diende geld in nóg meer oude verzamelingen hebben gestoken in de hoop ze weer met 300 pet. ivinst van de hand te kunnen doen, verzint de jeugd iets an ders en laat hen met de rom mel zitten". „Dan gaan al die boetieks meteen op de fles"! Ja". „En verschijnen er weer nieuwe eh kooplui, die zich snel bij de nieuwe rage hebben aangepast en er op hun beurt induiken". „Ja. Een typisch voorbeeld was de op-art". „Tjee, Adriaan, wat zijn jul lie voor een stel lastposten Waarom maken jullie het je medemensen zo moeilijk? Moe ten jullie nu echt zo grillig en onberekenbaar zijn?" Ja". „Jullie zijneen griezelig ras, Adriaan". „Dat is ook de bedoeling"zei Adriaan en keek me zijn ka mer uit. Fluitend daalde ik de trap af. Van mij mocht het. Zolang de jeugd grillig en on berekenbaar blijft heb ik de stof voor dit rubriekje. Over uitbui ting gesproken THEA BECKMAN kort: het graaneiwit is van iet» mipder goede kwaliteit, hetgeen voor een deel wordt goedgemaakt door het feit, dat de hoeveelheid waarin het voorkomt, groter Ifl, Over de vervanging van aardapp#* len als eiwitbron behoeft u zich dus geen zorgen te maken. aardappelen bevatten, en dal wist u misschien niet, méér cal* cium, ijzer, vitamine BI en vita mine B2 dan rijst en maracon4, De bijdrage aan deze voedings stoffen is wel niet groot, maar juisl door het regelmatig gebruik van da aardappel toch van belang. Aanvulling Wanneer u dus aardappelen In uw menu wilt vervangen door rijst of macaroni zult u dat maal moe ten aanvullen met andere voe dingsmiddelen, die het in alle op zichten volwaardig kunnen maken. Dat betekent, met het oog op het vitamine C-gehalte van die maal tijd, dat uw ryst- en macaroni schotel vergezeld moet gaan van een extra portie rauwe of gekook te groente of van een verse groen tesoep of een citrusvrucht. Want vooral in deze tijd van het jaar. waarin wy reikhalzend uitzien naar de zomer, kunnen wij onze portie vitamine C. best gebruiken. Wij hebben ook al gezien, dat rijst en macaroni wat him ge halte aan calcium, ijzer, vitamine BI en B2 betreft, niet met de aardappel kunnen wedijveren. Het zijn allebei koolhydraatrijke voe dingsmiddelen. In verband hiermee vraagt vooral het vitamine BI cie aandacht. Het is namelyk zo, dat wij juist voor de opname van kool hydraten in ons lichaam dit vitami ne nodig hebben. In de aardappel is de ideale combinatie van koolhy draten en vitamine BI van nature aanwezig. Eten wij rijst of maca roni, dan moeten we die combina tie zelf gaan maken. Het is niet zo moeilijk als het misschien lijkt. Onbewust hebben we het „altijd" al goed gedaan. Als we b.v. macaronie met ham, kaas en sla aten. De ham levert ons, als alle varkensvlees, een behoor lijke hoeveelheid vitamine BI, dat juist van pas komt bij de macaro ni. Rijstgerechten met varkensvlees zijn evenefens een graag geziene combinatie. Frites en chips De statistiek toont aan, dat de Nederlander steeds minder aard appelen eet. Zelfs met de enorme porties frites en chips, die dage lijks door de jeugd en ouderen ui* het vuistje of bij de televisie ver orberd worden erbij, is de totale aardappelconsumptie toch weer verminderd. Het toenemend ge bruik van „bewerkte" aardappel- produkten heeft z'n voor en tegen. Een nadeel is, dat het vitamine C-gehalte van deze produkten la ger is dan dat van de verse aard appel. De aanvulling van dit vita mine door b.v. het gebruik van ex tra fruit, brengt onnodige kosten met zich mee. De gunstige zijde van het gebruik van frites en chips bestaat hierin, dat ze in zekere mate de zoetigheid verdringen, zodat ten minste niet alleen „suiker" gege ten wordt. Een vetpercentage van 30 tot 40 pet. is echter geen uitzondering en daarmee moeten we terdege reke ning houden.Matigheid blijft bij beide geboden. ADVERTENTIE 'n traktatie voor overblijvers MEE NAAR KANTOOR Als materiaal voor allerlei luxe gebruiksvoorwerpen gaat marmer weer een grotere plaats innemen. Een materiaal, dat op zichzelf ook al een zekere luxe vertegenwoor digt en het zeker verdient op de juiste manier onderhouden te wor den. Afstoffen alleen is beslist niet voldoende. Wilt u niet, dat mar mer op den duur zijn mooie na- tuurglans gaat verliezen, dan moet u het geregeld een lauwwarm zeep- sopje geven. De meeste vlekken op marmer vooral als ze al wat ouder zijn hebben echter een speciale behandeling met aceton of amylaoetate (verkrijgbaar bij de drogist) nodig. Hiervoor kunt tt het beste een dikke prop maken van enkele tissues en deze in de vloeistof dopen. Leg deze prop op de te behandelen vlek (ken) en zorg ervoor, dat deze niet kan op drogen, zolang hij op het marnie ren voorwerp ligt. U kunt dit voor komen door bijvoorbeeld een glas of een stuk plastic over de bevoch tigde prop te leggen om te vlug verdampen tegen te gaan. Al naar gelang de vlek „oud" of ..jong" is, zal de tijdsduur van deze behan deling variëren tussen één of twee keer 24 uur.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11