Kleurentelevisie deze zomer in de verkoop 5A PL VLEES KAMP HOUTRUST '67 Strafexpeditie Produktie bij Philips in volle gang Bijna f3000,- /TV KAMP HOUTRUST '67 Spel van de Gaulle komt onder de hamer HOOFDSCHOTEL ew gióteren Nasa wijzigt leiding van Apollo-project jm i I DONDERDAG 6 APRIL 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA -5 De kleurentelevisietoestellen komen vermoedelijk op 1 juli in de verkoop. Een dergelijk toestel dat f 2950,- zal kosten, is vrijwel geheel geautomati seerd wat de bediening betreit, en het kan ook gebruikt worden om gwart-wit beelden te ontvangen. De afmetingen van het apparaat zijn: 54 cm hoog, 72 cm breed, en 60 cm diep. Dit is ontleend aan het jaar ver slag van Philips. In Zwolle is de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken giste ren al begonnen met een voorlich tingsbijeenkomst over kleurentelevi sie, waaraan Nederlandse radio- en t.v.-handelaren deelnamen. Deze cursussen zullen in de komende we ken ook in andere plaatsten worden gegeven. Na afloop van de cm sus zullen de handelaren een kleuren- t.v.-toestel kunnen aanschaffen, zo- ADVERTENTIE van de nationale kampeer- en sport- tentoonstelling palet voor uiv vakantie van 7 t/m 12 april a.s. in de Houtrusthallen, Den Haag. GEOPEND: werkdagen 12.00—22.30 uur, zat. en zond. 10.00—22 30 uur Uw laatste kans voor een compleet overzicht] van tentén/bungalows/cara- vans/kampeer- en, baga gewagens/zeil-en niotor- boten/kampeermeubi)air/ kampeerkeukéns'/kam- benodigd hèdén/spÖrt-ë n vakantiekledirig/sport- artikelen/Groot Voorlich tingscentrum Kampeer- prijsvraag modeshows en nog vele andere bij zondere attracties, o.a. een grootse show Van land-, zee- en luchtmacht TOEGANGSPRIJZEN volwassenen f 2,00 p.p. kinderen tot 14 jaar f 1,00 p.p. scholieren, mits onder geleide f 0,50 p.p. groepen volwassenen van ten minste 35 pers. f 1,00 p.p. ic In het Amsterdamse Bellevue is gisteravond een openbaar de bat gehouden over de nieuwe spellingsvoorstellen, dat enige tijd op de televisie te zien was. De teach-in was georganiseerd door een groep schrijvers en letter kundigen. Op de foto van links naar rechts discussieleider Han hammers, Ewalt Vanvugt, Victor van Vriesland, Cees Nooteboom, Ed Hoornïk, Harry Mulisch, Ger- rit Kouwenaar en taaldeskundige dr. C. Kruyskamp uit Leiden, één van de samenstellers van het Woordenboek van de Nederlandse taal zie het telev'4*~ommen taar Status liet is moeilijk een schatting te maken van het aantal kleurentoe- stellen dat dit jaar en in de loop van volgend jaar zal worden verkocht. Marktonderzoeken hebben geleerd dat in tegenstelling tot de zwart wit-toestellen, die het eerst bij de „gewone man" ingang vonden, de kleuren-t.v. vee lmeer een statusver- schynsel voor de beter-gesitueerden zal zijn, althans In de aanlooptijd. Veel zal echter afhangen van de con junctuur en de programma's die worden uitgezonden. In het verslag staat verder dat zich in 1966 op het gebied van de televisie in enkele belangrijke Euro pese landen een extra koopweerstand voordeed. In Engeland, Nederland en Duitsland gaf de t.v.-markt een teruggang te zien, vooral in het 2e halfjaar van 1966. De verkoop van produkten voor kleurentelevisie leverde in het afge lopen jaar reeds de eerste bijdrage tot de omzet van Philips. De pro duktie van toestellen voor kleuren- t.v. voor het N.T.S.C.-systeem. is thans in de Philips-fabrieken in ons land en Duitsland in volle gang. In Engeland en Frankrijk neemt de produktie daarvan spoedig een aan vang. De kleurentoestellen worden op de Canadese markt al met veel succes verkocht. Belangrijke orders voor kleurencamera's zijn ontvangen van de Verenigde Staten, Japan, Canada en verscheidene Europese landen. In Duitsland wordt de prijs van een toestel aanmerkelijk goed koper dan in ons land. Dit ligt aan de omzetbelasting die bij ons 25 bedraagt; over de grens slechts 8%. Luns op de stoel I Mr. J. M. A. H. Luns. minister van Buitenlandse Zaken, zal naar I alle waarschijnlijkheid vrijdag 5 mei centraal „zitten" in het programma j Mies en Scène, dat de VARA die '-avond via Nederland 1 uitzendt. Op de nationale feestdag „Dag van Europa" zal Mies Bouwman in haar programma met mensen, dingen en gebeurtenissen van gisteren, van daag en morgen, op de heer Luns de tien stoel vragen" afvuren. Geschreven toen hij 17 was (Van onze correspondent) Twee pagina's van het enige exemplaar van een blijspel dat in 1906, op 17-jarige leeftijd, door de toenmalige lyceumleerling Charles de Gaulle geschreven werd, zal dezer dagen te Parijs op een antiek verkoping door Frankrijks vermaardste veiling meester, mr. Rheims, bij opbod worden verkocht. Alhoewel het fragment niet eens een handschrift is en slechts vijf regels dia loog bevat, verwacht men dat dit document zeker 2 a 3000 gul den op zal brengen. ADVERTENTIE 2unrvioci- k bedekking De latere staatsman, die aan de hand van zijn memoires en militaire verhandelingen, ook als litterator hoog wordt aangeslagen, heeft zijn debuut als blijspelschrijver met deze komedie „Une mauvaise rencontre Een kwalijke ontmoeting" geheten gemaakt. Het stuk is slechts een keer in familieverband opgevoerd maar behaalde indertijd niettemin een prijs, waardoor de jeugdige auteur zijn geesteskind door een drukker ook ten doop kon laten houden. Alle I exemplaren zijn sedertdien echter verloren gegaan. Noch in de Natio- nale Bibliotheek noch in de uitge- I breide kunstcollectie van het staats- hoofd zelf, is enig spoor van dit ko mische spel te vinden. En ook aan dit unieke exemplaar, dat nu dus on- der de hamer komt, heeft de tand des tijds in intieme samenwerking met de ratten, zo intensief geknaagd dat slechts het titelblad plus de eerste pagina voor het nageslacht bewaard is kunnen blijven. (Door onze juridische medewerker] Anti-piraten wet aangenomen Het Britse Lagerhuis heeft gister avond een wetsontwerp aangenomen om piratenzenders aan en voor de kust het werken onmogelijk te ma ken. De wet zal uitvoering geven aan de conclusie van de Raad van Europa, dat deze zenders kunnen worden uitgeschakeld zonder gebruik van de sterke arm, als maar genoeg landen bereid zijn het personeel van de zenders de onmisbare artikelen te onthouden. Het ontwerp wordt wet zodra het ook door het Hogerhuis is goedge keurd. ADVERTENTIE De strafexpeditie van matro zen en mariniers tegen de „vreemde vogels" in de hal van het Amsterdamse Centraal Sta tion, heeft eens temeer duide lijk 'gemaakt, dat de problemen van openbare orde en orde handhaving in de hoofdstad verre van opgelost zijn. Het ziet er naar uit, dat de winterslaap over is en het „seizoen" weer voor de deur staat. Daaraan hebben we ,na de vorige veelbe wogen zomer, helemaal geen behoefte meer. zodat de inval van de .Heldersen" een extra aansporing is om eventueel vastgelopen verhoudingen te doorbreken en het probleem van orde en ordehandhaving aan een nieuw zakelijk onderzoek te onderwerpen. De gebeurtenissen in de sta tionshal zijn overigens duidelijk genoeg. Dit soort eigen-rechter kan in een rechtsstaat niet wor den getolereerd, zoals hoofd commissaris Molenkamp terecht heeft gezegd. Deze uitspraak is welkom om iedere twijfel weg te nemen, dat de al dan niet ver leende afkeer van de Amster damse politie van „langharigen" dit soort optreden oogluikend zou toelaten. De politie mag nog zoveel te stellen hebben met lastposten in de stationshal, zij is er niet alleen tégen hen maar evenzeer vóór hen. De politie be hoort aan allen gelyke rechts bescherming te geven. Daaraan ontleent zij juist het recht om op te treden. Als de .stations- rakkers" op zo'n grove manier als thans worden overvallen, moeten ze worden beschermd. Hoe lastig ze anders ook mo gen zijn. Helemaal kwalijk zou het zyn om het optreden van matrozen en mariniers voor te stellen als een soort „burgerplicht". Inte gendeel, hier is doodgewoon sprake van strafbare feiten als mishandeling of zelfs het ernsti gere „openlijke geweldpleging". Daarvoor kan soms wel een rechtvaardiging eyn, maar dan alleen in het uitzonderingsgeval van noodweer. Dat is de ver dediging van eigen of eensan ders leven, eer of goed tegen een „onmiddellijke wederrecht- telijke aanranding". Als een paar matrozen bij voorbeeld hadden gezien, dat een meisje werd lastig gevallen zouden zij alleen maar lof ver dienen als zij haar in bescher ming hadden genomen. Maar dan, zo eist ook de wet. op een redelijke manier en niet door er op te slaan met koppelriemen. Verdediging dus en niet afstraf fing. Wie een bestraffing wil moet de justitie inschakelen en mag dan alleen in geval van heter daad eigenhandig voor uitleve ring van de boosdoener zorgen. De tijd van het volksgericht is voorbij zelfs in besloten gemeenschappen, waar de men sen door hun nauwe onderlinge banden (denk aan de buren hulp) althans nog enig recht kunen ontlenen om plaatselij ke spelregels zelf geldend te ma ken. In de grote stad gaat dat niet. meer op. getuige bijvoor beeld de noodzaak van politie- ingrijpen, toen de Utrechtse Vo- gelenbuurt zich vorig jaar keer de tegen aldaar tippelende da mes. En dat was dan nog een buurt. Orde is echter in onze ingewikkelde samenleving geen kwestie meer van duidelijke af spraken die niemand in twijfel trekt, maar het produkt van de botsing van verschillende belan gen van in beginsel gelijkwaar dige individuen en groepen. Daardoor kan de samenleving slechts in uiterste noodzaak (zo als noodweer of heterdaad) aan de burger overlaten zelf op te treden, willen we tenminste niet tot terreur vervallen. Dat dit gevaar allesbehalve denkbeeldig is, bleek enkele jaren geleden in Amsterdam bij de „expeditie" van de mannen van de Walle tjes tegen wat toen nozems heette. En nu weer in de sta tionshal. Daarom is het, zoals de advertentie zegt, goed dat er politie is. Het werkelijke pro bleem van de ordehandhaving is overigens veel moeilijker ko men te liggen: stellen wij onze politie nog wel op de juiste ma nier op? Eisen de voortgaande veranderingen in onze maat schappij geen andere manieren van ordehandhaving? NEDERLAND AVRO 45 uur Voor de kleuters: Pipo de clown 6.50 uur NTS-journaal 7.00 uur De verrekyker 7.10 uur Van gewest tot gewest 7.30 uur Westeuropese kampioenschappen volleybal 8.00 uur NTS-journaal 8.20 uur AVRO's Televizier 8.50 uur Het zuiden, toneelstuk 10.30 uur Kunstgrepen 10.50 uur NTS-journaal 10.55 uur Westeuropese kampioenschappen volleybal 11.20 uur Sluiting NEDERLAND KRO 8.00 uur Nieuws in het kort 8.05 uur Bill Dana show 8.20 uur Gamma; vorderingen in de wetenschap 8.45 uur De Wally Show- 9.25 uur Brandpunt 10.15 uur NTS-journaal 10.30 uur Verklaar u nader, gesprekken over geloofs inzichten 11.00 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1 HILVERSUM 2 Spellen Als er iets ls dat door vrijwel iedereen wordt gedaan, dan is het spellen. Alle mensen vanaf 6 tot en met 100 jaar spellen, dus spellen is iets nationaals, veel nationaler bijvoorbeeld dan politiek bedrijven. Des te pijn lijker dat het „grote" openbare debat over de nieuwe spellings voorstellen, dat op initiatief van „De Gids" in het kader van het VARA-programma „Uit Bel levue" werd uitgezonden (Ned. 2) al na 55 minuten moest wor den afgebroken vanwege de hei lige reclame en het heilige NTS-journaal, om maar te zwijgen van een Teleac-uitzen- ding over „De betekenis van de etalage". Niet dat de organisa toren van het debat zelf een klein uurtje voldoende vonden, want in Bellevue was men om een uur of acht al begonnen en men was van plan tot 12 uur door te gaan. Alleen de televi siekijker moest op rantsoen worden gezet. Ik vond dat be treurenswaardig, al was het wel frappant om na dit spellingsde bat een paar reclamefilmpjes t« zien waarin we werden gecon fronteerd met staalsterke. vlees- rijker gasguldens en zonnigwit- te kwartponders. Boycot De vereniging voor Weten schappelijke Spelling heeft dit debat geboycot omdat men de indruk had dat de uitkomst daarvan al bij voorbaat vast stond: zestien schrijvers immers hadden al een soort smeek schrift opgesteld waarin gepro testeerd werd tegen de nieuwe spellingsvoorstellen. Het debat heeft deze vrees niet bewaar heid. ook al niet omdat de argu menten van de schrijvers (die zelfbewust van mening waren dat men de spelling pas mocht wijzigen als zij zelf er ook toe waren overgegaan) bepaald niet steekhoudender waren dan die van de voorstanders, van wie dr. Constandse de zinnigste argu menten naar voren bracht (hJJ wees erop dat Multatuli het toenmaals in zwang zijnde sy noniem voor eau de cologne, te weten l'eau de reine, al als lode- rein schreef). Victor van Vries land, die vond dat de schrijvers bii een spellingswijziging als eerste geconsulteerd moesten worden, vergat dat hy zelf het slechte voorbeeld is, omdat hy als enige in het fonds van de uitgeverij Querido nog vast houdt aan de buigings-n, een „ouderwetsisme" dat door geen van de andere auteurs bij deze bejaarde firma nog wordt aan gehangen. Een leraar lokte de kinder boekenschrijver J. P. Baljé die in een ingezonden stuk al eens over „een spelling voor soeloe- kaffers" heeft geschreven, in de val, door hem na „herenhuis" ook „hereboer" met een n er tussen te laten schrijven (hila riteit in de zaal). Zoals gezegd: wat mij betreft hebben de spel linghervormers het bepaald niet afgelegd tegen hun tegenstan ders. Prof. Zijlstra Overigens was er nog een be langrijk onderdeel op de televi sie gisteren, namelijk het inter view dat Wigbold had met (toen nogi premier Zylstra. Een le vendig steekspel dat het deed betreuren dat prof. Zylstra de politiek gaat verlaten omdat hy er geen optimale levensvervul ling in ziet. Over het nieuwe kabinet zei hy, dat er in elk kabinet personen zitten van wie je nooit gehoord hebt. dat er al tijd ministers zyn die tegenval len en anderen die meevallen, en dat het eindoordeel over een kabinet altijd anders luidt dan het beginoordeel. Verder vond hy dat er een politiek stelsel moet komen dat het mogelyk maakt dat een kabinet vier jaar aan het bewind blijft. De vraag of hij rechtser was geworden dan vroeger omzeilde prof. Zyl stra („uw interviews zyn altijd wedstrijden", zei by tegen Wig bold) door de termen links en rechts discutabel te stellen. Wel gaf hfj toe zich beter te hebben thuis gevoeld in het kabinet- Drees, dan hy zich zou hebben thuis gevoeld in een kabinet met Den Uyl en Vondeling. Het was een uitstekend interview, waar opmerkelijk veel zinnigs 'Smakelijk eten'tip no. 17 van chef-kok HENRI EKSTEEN: VLEESWARENSCHOTEL I Doe eens wat anders met vlees waren. Maak een vleeswaren- schotel! Rangschik op een platte schaal gelardeerde kalfslever, ham, rosbief, fricandeau, ossetong en cervelaatworst. Garneren met au- een schijfje tomaat. Ser- jt ravigotesaus, aardappel- n knolselderijsla. KostelijkI katie van Voorlichtingsbureau Vlees, Vlees gurk i Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart Nasa heeft meegedeeld dat dr. Joseph Shea, directeur van het Apollo-project op het ruimtecentrum te Houston sedert 1963, is overgeplaatst naar het bureau van de Nasa in Washington. Als Shea's opvolger is benoemd dr. George Lowe, tot nog toe onder directeur van het programma. De directeur van de ruimtevluchten van de Nasa, dr. Müller, zei op een vraag „niet te geloven dat men deze mutaties geheel los zou kunnen zien van de ramp van 27 januari toen drie ruim tevaarders het leven verloren bij de brand in een Apollo- qabine". De resultaten van het onderzoek naar de ramp zullen zondag worden gepubliceerd. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Uitzending van de Katholieke Volks partij: Kaarten op tafel. Een uitzen ding over politieke dacht verdienen. 18.30 Licht orkest. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Sitar radiotijdschrift voor gitaristen. IKOR: 19.30 Mens en bijbel: bljbelgesprek. AVRO: 20.20 Nws. 20.05 Radiophilharmonisch orkest en solist: Klass. en mod. muz. In de pauze: plm. 21.15 Kunstkroniek. Stereo: Pianore Nws. 22.40 Act. 23.55-2400 Nws. Hilversum 2, 298 m NCRV; 18.10 Sportrubrlek. 18.30 Halte: progr. voor twintigers. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Stereo: Klass. orgelconcert (gr.) 19.45 Op de man af. praatje 19.50 Stereo: Licht gev. platenprogr. 20.10 De familie Leenhouts, vervolg hoorspel Orgelconcert (opn.)klass. muz. 23.15 Weerwoord: een Kroniek van kunst en stijl van leven. 23.45 Het Westeuropese Volleybalkampioenschap. 23.55-24.00 Nws. VOOR VRIJDAG 7 APRIL Hilversum 1 .402 m VARA: 7.00 Nws. kamermuz. (gr.). 9.35 Wa- 9.40 Claveclmbelreci- ziek (gr. delingen Overheidsvoorlichting: Uitzending thuiszittenden. 16.00 Nws. 16.02 Stereo: Omroeporkest en soliste: klass. muziek. '7.00 Voor de Jeugd. 17.25 Muzikale lanwinsten. 17.45 KRO. 7.00 Nws. 7.10 Meditatie. 7.18 Lichte gram .muz. en praatje. (7.30- 11.00 Voor de zieken. i§!oÓ' Licht iuu*,. ^opn.). 12.27 Mededelingen t.b.v. HR.UWUW. 12.30 Nws. 12 40 Acr. 12.50 Platennws. 13.00 Zingening- liedjesprogr. (herh.). 14.00 Muz. kent geen grenzen: licht gev. muz.program- 14.30 Studentenorkest uit Groningen (opn.): mod. muz. 15.00 Pizzicato: gev. progr vol muz. en wetenswaardighe den. 17.00 Coda: muz.progr. voor tie- AVRO: 9.00 Nws 9.02 Act. 9.05 Vri lijk platenprogr. 10.00 Nws. 10.02 A beidsvltam. igr). 11.00-11.02 Nws VPRO: 12.00 Nws. 1_2.02 Uit de buiten piatenprogram 15.00 Nws. 15.02 Licht Nws. 16.02 Licht muz.progr *16.30 Licht platenprogr. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.05 -18.00 Pop-Party. TELEVISIEPROGRAMMA'S (Ierland I NTS: 18.45 Pipo de 'n. 18.50 Journaal. VPRO: 19 00 Hollvwood ge NTS: 22.45-2250 Journaal. Nederland II NTS: 20.00 Nw«. in 't kort NCRV: 20.05 Sarah Chur chill in Mickery: bloemlezing uit het programma A Matter of choice 20.45 Overal en ergens: Nederland programma van mensen, dieren en din gen 21.35 Saul en David, wajangspel Kernfysica (25)

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5