DAGBLAD opnieuw Matrozen chaos in het Alles rustig bij Drakensteyii Zeven tegen vissers zes uur baken „geplakt" nils» Gé VERHOOG Actie tegen nozems rondom Centraal Station Buien Aller ogen zijn gericht op... (Sue/ teuws g)pgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 6 APRIL 1967 No. 31246 irecteur: E. A. E. van Dishoeck öofdredacteur: J: Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, ƒ0,93 per week, (by vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 (Van onze Amsterdamse correspondent) Matrozen hebben gisteravond in Amsterdam opnieuw jacht lemaakt op langharigen. Tot schermutselingen van betekenis 's het echter niet gekomen. Wel achtervolgden de marine- nannen de nozems van het plein voor het Centraal Station tot n de stegen rond de Haarlemmerdijk. Hun actie had een grote rerkeersopstopping tot De politie legde de matrozen geen strobreed in de weg. Ongeveer estig politiemannen waren met een wapenstok in de hand op de Ieen. Van de wapenstok werd geen gebruik gemaakt. Er werden geen Arrestaties verricht. Wel werd het verkeer omgeleid. Even over half acht kwamen de Matrozen, die voor het grootste deel In Amsterdam gelegerd waren, In twee groepen bij het Centraal Station bijeen. Op het plein voor het itation stonden vele nieuwsgierigen. En ook enkele tientallen langharigen, die in de hal van het station werden geweigerd. Na een fluitsignaal gin gen de matrozen op hen af. Hierop volgde een wilde achtervolging tot bij de voormalige Apollobioscoop aan de Haarlemmerdijk, die ter beschik- !pilvking van de provo's is gesteld. Toege juicht door 'n deel van de buurt bewoners en beschimpt door een ander eeideel zaten de matrozen zingend van dat Je er^y komt" hier onge durfde te vertonen. De aanwezigheid van een groot aantal nieuwsgierigen droeg bij tot het ontstaan van een chaotische toestand. Regen Doordat het begon te regenen werd jiet echter vrij snel rustiger. De ma nerozen trokken weer in de richting van het Centraal Station. Marine officieren en militaire politiemannen zonderden hier een groot deel van de groep af in de hal van het sta tion. In kleine groepen werden zij vandaar in auto's teruggebracht naar hun kazerne op Kattenburg. Met een groep, die van het Centraal Station weer de binnenstad introk, gebeurde later hetzelfde. De namen van de betrokken matrozen werden opgeschreven. De marine betreurt het optreden van gisteravond. Voor dinsdagavond ziet zij nog een excuus, voor gisteren niet. De marinecommandant in Am sterdam zal dan ook disciplinaire maatregelen nemen tegen de honderd merendeels zeer jeugdige schepelingen, zy waren aanvan kelijk normaal in groepjes gaan passagieren, maar door sympathise rende burgers werden ze opgehitst, aldus de marine, dat ze zich aaneen sloten en de branie gingen uithan gen. Toen dit op het marine-eta blissement bekend werd is 'n off'cier naar het Centraal Station gestuurd. Deze nam de jongens onder com- Dividend Simon de Wit: 12% Commissarissen en directie van Simon de Wit N.V delen mee dat zij aan de op 11 mei te houden algemene vergadering van aandeelhouders van de vennootschap zullen voorstellen het dividend over 1966 vast te stellen op 12% (v. j. 10%). ei Hij is het moderne type van de held, die in stilte door iedere man wordt benijd en die iedere vrouw zou wensen te ontmoeten. Aldus beschrijft een van zijn vrienden hem in de nieuwe strip, waarvan wij vandaag de publikatie beginnen en waar van wij het wagen te voorspellen, dat zij in de smaak zal vallen bij lezers van alle leeftijden, Diepzeeduiken is tegenwoordig een geliefkoosde bezigheid en een volledige uitrusting van een kikvorsman is de wens van duizenden jongens over de gehele wereld, ook van vol wassen jongens. De zee vormt het laatste, grotendeels onbe kende element op onze aardbol en daardoor het meest fasci nerende. En aangezien Davy Jones in de strip de rol speelt van een duiker, op zoek naar het wrak van een tijdens de oorlog boven de Oceaan neergeschoten vliegtuig, waarin een schat is ver borgen en hij deze wetenschap deelt met een stelletje ge wetenloze bandieten, is er geen gebrek aan spanning. Davy Jones is een succes in alle landen, waar zijn portret tot dusverre in de kranten verscheen. Wij hopen dat hij het ook hier zal zijn. In verband met de plaatsruimte zien wij ons genoodzaakt de publikatie van de strip van Rechter Tie tijdelijk te onder breken. Wachtenivachten Hilversumse manüo en bracht ze in gelid terug naar de kazerne, waar hun namen werden genoteerd. Welke straffen zij krijgen kon vandaag nog niet wor- gezego, in; honderd vanavond niet de straat op kunnen. Sliow „Ordeverstoring? Ach nee. Het was woordvoerder van de politie na af loop. Hij verklaarde ook, dat men moeilijkheden had verwacht en daarom 's middags reeds contact had Het Philipsbedrijf Van der Heem opeenomen mel de Mr.rine. Toen de Van der Heem N.V. ontslaat 50 man N.V. heeft 50 personeelsled' aangezegd op een termijn van drie maanden. Vijftig anderen zullen bin nen een half jaar overbodig worden. Na deze maatregel zal het perso neel, dat een jaar geleden nog 2200 man telde, zijn teruggebracht tot 1400 werknemers. Enkelen van de 50, die ontslag aangezegd hebben gekregen, hebben een half jaar de tijd gekre gen om naai- een andere functie uit te küken. Zij hebben een langdurig dienstverband. Voor allen geldt een afvloeiingsregeling Van der Heem besloot tot deze ont slagen voornamelijk wegens de in krimping van het laboratorium en constructiebureaus voor telecommu- nicatieapparatuur. Deze afdelingen zullen slechts blijven ingeschakeld voor het lopende werk. Naar verluidt laat Philips een Ne derlandse defensieorder ter grootte van ruim honderd miljoen guldens in plaats van door Van der Heem uit voeren door het onlangs door Phi lips overgenomen Britse bedrijf Pye. Philips zou zich hiertoe hebben ge bonden bij de overneming van deze Engelse industrie. ontslag i 'nat™M" de eerste keer bij het raai Station kwamen was er echter in geen velden of wegen een militaire politieman of marine-offi- Vragen yiSi,^ruVG1lLl Centraal Station in Am op sommige momenten loitte petten lopen. een oogje in het zeil bij het gebouw van het dagblad „De Telegraaf". Er gingen geruchten dat provo's, die dit dagblad „met zijn hetze-artikelen de grootste handlanger van de politie het gebouw wilden optrekken. Het gebeurde niet. Vier leden van de Tweede Kamer hebben schriftelijk de regering vra gen gesteld over de vechtpartij dins dagavond in de hal van het Centraal Station. Het zijn de heren Geertse- ma en Vonhoff, beiden VVD, en de socialistische kamerleden mevrouw Singer-Dekker en de heer Wierda. Vervolg op pagina 19 Koningin Juliana, Prinses Arnv gard. Prinses Margriet en mr. Vai Vollenhoven hebben een bezoek gebracht aan Draken- steyn, nadat Prins Claus teruggeko men was van het ziekenhuis in Utrecht, waarin hij een operatie aan zyn linkerh-nd had ondergaan. Mr. Van Vollenhoven, van zyn ie sereenheid in Huis ter Heide komen de. bleef slechts vijf minuten op be zoek. Hij reed daarna in zyn auto naar Apeldoorn. Fotografen, die hem achtervolgden om hem onder schot te nemen, trachtte hij van zich af te schudden door met grote snelheid weg te rijden. Op een druk kruis punt moest hij wachten en werd in gehaald. Rondom Drakensteyn blijft alles rustig. Pers, radio en televisie zijn op alles voorbereid. De RVD bewaakt dag en nacht de „hotline", zoals spot tenderwijs de telefoonverbinding tus sen Hotel Kastanjehof en Draken steyn wordt genoemd. Hoe rustig men de zaak wil houden bewees wel het feit. dat van de operatie van Prins Claus officieel geen melding was gemaakt, maar door journalis ten ontdekt moest worden. Men was bang, dat men door zo'n soort mede deling paniek gezaaid zou hebben en dat in Utrecht het ziekenhuis bele gerd zou worden, aldus het commen taar van een RVD-woordvoerder. nu toe het officiële stil zwijgen is bewaard. Op de dag van de geboorte zullen rondom Lage Vuursche verkeersborden staan met daarbij speciaal daarvoor gefabri ceerde oranje bordjes met Draken- j steyn erop. Op de kruispunten-Trier gistermiddag j jn Soestdijk en Oranjeboom in zijn inmiddels lampen gebracht, die verkeersregelende po litiemannen bij hun werk in het donker zullen verlichten. Een van de zeven sportvissers, die zes uur vastgeklampt hebben gezeten aan een baken op de noorderpier bij Hoek van Hol land, wordt uitgeput aan land ge bracht. Door kolkende zee overvallen Zeven vissers uit Rotterdam zijn gistermiddag zes uur lang geïsoleerd geweest op de Noorderpier in Hoek van Holland Omstreeks half zes wer den zij door de reddingvlet „Presi dent Goudriaan" in veiligheid ge bracht. Zij waren om ongeveer half 112 verrast door het bijzonder snel op- j komende water, waardoor voor hen I de weg terug was afgesneden. WEERBERICHT Het KNMI in De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: half tot zwaar bewolkt met enkele regen-, hagel- of Hatte sneeuwbuien. Mati ge, af en toe krachtige noordoostelij ke wind. Aanhoudend koud. (Opgemaakt om 11.15 uur). 7 APRIL Zon op: 6.03 uur; onder: 19.23 uur. Maan op: 5.46 uur; onder: 16.45 uur Hoogwater te Katwijk te 2.19 en 14.34 uur; laagwater te 10.18 en 22.42 (Dit nummer bestaat uit 22 pagina's) Harwich-boot kon niet afmeren De nachtboot Harwich-Hoek van Holland is vanochtend om halfacht in Hoek van Holland binnengelopen, maar na enige tijd met ongeveer 400 passagiers weer uitgevaren, omdat hij niet langszij kon komen. De boot wachtte voor de kust een gunstiger tijdstip af. Windkracht 9 met uitschieters tot elf maakte het vanmorgen niet mo gelijk dat net schip kon afmeren. Na een aantal vergeefse pogingen met behulp van sleepboten is de veerboot weer naar buiten gegaan. Vanmiddag zou men een nieuwe poging wagen om de passagiers van boord te laten gaan Het is de laatste twintig jaar niet voorgekomen dat de Harwich- boot wel in de Hoek kon binnenko men maar niet in staat was orn langszij te komen. Reeds eerder was de reddingboot Koningin Juliana uitgevaren om de mannen te halen. Er werd een rub- bervlot over boord gezet, maar de ze ven Rotterdammers voelden er niets voor in 't op de woeste golven sprin gende bootje te gaan. Zo kon de Ko ningin Juliana onverrichterzake te rugkeren. Als vliegen De hengelaars hingen tenslotte als viiegen tegen het baken. Zware stortzeeën gingen over hen heen, waardoor zij volkomen werden door weekt. De tweede reddingspoging werd dan ook gretig aanvaard. Ui teraard waren hun redders allesbe halve te spreken over hun eerst zo halsstarrige houding. Nadat de hengelaars van droge kleding waren voorzien, vertelde een van hen, Pieter Stam (23), dat hij niet erg bang was geweest toen om streeks het middaguur het water de terugweg onmogelijk had gemaakt. Hij had boven in het baken gezeten, zodat hij iets minder nat was dan zijn vrienden. De 29-jarige J. de Graaf zei dat hij wel angst had ge had. „Ik voelde er niets voor in de rubberboot te springen, de golven waran verschrikkeliik hooe". Geen beperkingen Een andere Rotterdammer, moest zich onder behandeling van een arts stellen Hij kon niet zonder hulp in de politie-auto stappen, die de zeven mannen naar het Groene Kruis-ge- bouw bracht. Het merkwaardige van ciit alles is. dat men de mannen niet aansprakelijk kan stellen voor hun toch wel eigenwijze houding. Er zijn namelijk geen beperkingen bij het betreden van de pier ,al staan er wel waarschuwingsborden. Het zou, zo redeneert men in Hoek van Holland, beter zyn borden te plaatsen waarin ADVERTENTIE een verbod wordt gesteld o bepaalde waterstand het van het tweede (gevaarlijkste) baken te verbieden. De voorzitter van de Rijn- mondraad, oud-premier mr. V. Marijnen heelt gisteren zijn ambtsketen in ontvangst geno men. Dit uiterlijk vertoon van zijn ivaardigheid werd hem om gehangen door burgemeester W. Thomassen van Rotterdam. ADVERTENTIE ADVERTENTIE UW SLAGER Nu extra voordelig: gemest kalfsvlees. UW POELIER DEZE WEEK: KIEVIETSEIEREN. DOEZASTRAAT 41—39 TELEFOON 21415 Uit het Leidsch Dagblad van 6 April 1867: Men meldt uit s' Hage als iets zeer bijzonders, dat op de hoogere burgerschool aldaai een aanvang zal worden ge maakt met het oefenen der leerlingen in den wapenhan del. Wij meenen dat dit niet alleen hier, maar op de meeste burgerscholen reeds sedert lang geschiedt. (Advertentie) Kopersla- gerknecht met lampenwerk bekend, eerlijk van gedrag kan ten spoedigste voor vast werk geplaatst worden. Adres in persoon of met franco brieven bij F. Toorens, Haar lemmerstraat, Wijk VI, No 295 te Leiden.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1