B. H. Koomans gehuldigd Behoort predikant tot „uitstervend ras"? A. N. Merkelbach ten grave gedragen „Rijnsburg zal Leiden niet annexeren" E ri Onzuiver in de leer Celibaat handhaven We drinken vele vele, vele, liters DENSDAG 5 APRIL 1967 LEIDSCH DAGBLAD eertig jaar in overheidsdienst waarvan ien jaar 1) urge mees ter van Rijnsburg set. Burgemeester B. H. Koomans van Rijnsburg was gisteren in djn gemeentehuis de gast van het gemeentebestuur. Hem werd aamelijk een receptie ('s middags voor genodigden en in de ivonduren voor ingezetenen van zijn gemeente) aangeboden in eerband met het feit dat hij 4 april 1927 in overheidsdienst had. De 2 juli 1911 in Sneek geboren heer Koomans ging toen als volon tair werken in de gemeentesecretarie van Hoogeveen. Hier doorliep hij alle rangen. In 1946 werd hij benoemd tot eerste burger van de ïleine gemeente Uithuizermeeden, die hij in 1957 verwisselde voor R ijnsburg. kampen tijdens het bewind van de Op^ri vpi'dipiltttp heer Koomans. Dat er zelfs in Ryns- ▼Ci.lAiCiiOlC burg geen enk0l hertenkamp is (de raad voert hier besprekingen over) achtte hij nu niet meer zo verwon derlijk. gezien het feit dat de burge meester een goed jager is: alle mannetjesherten zijn dood en de vrouwtjes zijn drachtig. De heer Van der Laan bood na zijn aan beeldspraken ryke toe spraak de burgemeester het ge schenk van de burgerij aan: een zakje geld (ongeveer f4.000,-). De loco-burgemeester, wethouder B. de Mooij, was de eerste, die de burgemeester met zijn jubileum ge lukwenste. Hij voegde hier meteen aan toe, dat Jubileren eigenlijk he lemaal geen verdienste is „goed eten an rustig leven, dan kom je er van ïelf" was zijn mening. De heer De Mooij, die sprak namens de raad en de burgerlijke gemeente, vond dat bet werken aan en voor de gemeen- ïchap een moeilijke zaak is; of men dit werk met succes doet, voegde hij er aan toe, kan alleen maar aan de kritiek worden afgemeten. Hij prees het gevoel voor humor van de ju bilaris dat, naar de heer De Mooij ftei, de situatie dikwijls in moeilijke ïevallen heeft gered. De grote kracht fan burgemeester Koomans noemde lij het feit dat de jubilaris boven edereen staat maar tevens ook laast de eenvoudigste mens in de jemeenschap. Nadat hij zijn toe spraak, waarin hij ook mevr. Koo- mans betrok, had besloten met op te merken dat de burgemeester zich met zijn gezin Rijnsburger had ge maakt en zich bovendien ook nog Rijnsburger had gevoeld, bood hij namens de raadsleden twee Perzi sche kleden menmeisjes toond. Respect De heer A. G. Geelhoed, die na mens het gemeentepersoneel sprak, meende dat het hem niet paste hier een oordeel over het werk van de beer Koomans uit te spreken. Hij zei respect te hebben voor het door zettingsvermogen van de burgerva der, die zich door zelfstudie had we ten op te werken. Namens het personeel (dat voltal lig aanwezig was) bood hij een „klein geschenk aan dat er voor moet zor gen dat u bij de tijd blijft": een polshorloge. Dokter E. E. van der Laan voer de heit woord namens de burgerij. Hij zei het vreemd te vinden, dat eerst de heer H. de Mooij namens 1 wethouder en 11 raadsleden mocht spreken, daarna de heer Geelhoed namens het personeel en tot slot hij de 8000 koppen tel lende burgerij. Niet dat ik dat zo erg vind, zei hij, maar ik vertegenwoor- de grootste groep en mag pas apreken als alles al is gezegd. De arts vergeleek de carrière van burgemeester Koomans met die van een krantenjongen in Amerika die zich weet op te werken tot directeur ,df van de krantenmaatschappij. In een 'uit bijzonder geestige toespraak wees hij ihj op de vele deugden en ondeugden van de jubilaris. Uit de Uithuizermeedense periode memoreerde hij het tot stand ko- liefst twee herten- 1 in Uitbreiding Vervolgens voerde de heer M. A. van der Have, burgemeester van het buurdorp Valkenburg, het woord. In een korte toespraak vestigde hij de aandacht op de uitbreiding van Rijnsburg. Hij zei echter niet bang te zijn dat ook Valkenburg door het Bloemendorp zal worden ingelijfd want dan zou toch eerst de Rijn moeten worden FOTU Namens de burgemeester van Lei den sprak wethouder en loco-burge meester S. Menken, die zoals hy zelf zei ook wethouder Piena had mee gebracht. De heer Menken was hier tevens als afgevaardigde van het Fonds voor tuberculosebestrijding (FOTU) waarvan hij plaatsvervan gend voorzitter is. De voorzitter kon helaas niet tot burgemeester Koomans spreken: dat is hij immers zelf! Hij haakte in op de woorden van dhr. v. d. Have over annexatie en meende dat dit een van de weinige dingen is die het bloemendorp en de Sleutelstad gemeen hebben. Namens 't FOTU bood hij de „wakkere man" (de jubilaris) een slaapzak aan. De laatste spreker was de heer M. Koomans, oudste zoon van de burgemeester. Hij vertelde iets over de verhoudingen thuis en zei niet alleen voor zijn vader als burge meester maar ook als mens diep res pect te hebben. Hij bood de jubila ris niets aan want „vader, u hebt immers al alles wat u wilde heb ben!" Annexatatie In zijn dankwoord haalde burge meester Koomans enkele herinne ringen op aan Drente en vertelde hy anecdotes uit zijn leven. Hij meen de dat niet hij, maar het personeel zou moeten worden gehuldigd: „Zon- Dokter E. E. van der Laan overhandigt burgemeester B. H. Koomans van Rijnsburg het ge schenk van de burgerij: een zakje geld, circa 4.000. Mevr. Koomans kijkt belangstellend toe. (Foto L.D./Holvast) Loco-burgemeester H. de Mooij biedt de jubilerende burgemees ter en diens echtgenote namens de raad twee Perzische kleden aan. Bloemenmeisjes van „Flora" toonden de geschenken. (Foto L.D./Holvast) der hen ben lik tooh ook niets". Hij prees de samenwerking in de raad. Tot dokter Van der Laan zei hij te hopen dat hij geen bok zou schie ten en wethouder Menken kreeg de geruststellende mededeling te horen dat Rijnsburg ten opzichte van den (nog) geen annexatieplannen heeft. Tot slot zei hij tot zijn zoon hij met genoegen zag dat deze in zijn voetsporen was getreden wat be treft ijver en doorzettingsvermogen. Serenade mans met zijn jubileum feliciteren. Hier werd dan ook druk gebruik van gemaakt. De drumband van D.W.S. bracht de jubilaris een serenade op het plein voor het raadhuis, waarna de voorzitter, de heer C. de Koning de gelukwensen van de band over bracht. Om kwart voor acht verschenen in het gemeentehuis de bejaarden van het tehuis Avondzon. Mej. Sijs, de directrice van het bejaardencentrum, sprak namens alle bewoners en het personeel goede woorden tot de bur gervader. Zy verheugde zich over het feit dat hij thans weer zodanig is hersteld dat hij zijn werk weer kan doen. Mej. Sijs memoreerde ook het slaan van de eerste paal van „Avond zon", 8 jaar geleden, door de heer Koomans. De oudste inwoner van het cen trum. tevens de oudste Rijnsburger, de 98-jarige heer A. de Monyee bood de heer Koomans namens het tehuis een bandrecorder aan, die als eerste tonen het „lang zal hij leven" liet horen. Tot slot trok er nog een lange stoet van belangstellenden langs het burgemeestersgezin In de avonduren konden de inge zetenen van Rijnsburg en andere be langstellenden burgemeester Koo- 0e Thant op reis naar Oost-Azië De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Oe Thant is dinsdag uit New York naar Genève vertrokken, waar hij een bijeenkomst zal voor zitten van hoofden van V.N.-oureaus. Zaterdag vertrekt hij vandaar voor bezoeken aan Ceylon, India, Nepal, Afghanistan en Pakistan. Oe Thant zelf zeide, dat er geen plannen be staan voor ontmoetingen met Noord- vietnamese afgevaardigden, maar aangenomen wordt dat, wanneer zich de gelegenheid voordoet om in con tact te komen met Hanoi, hij die niet voorbij zal laten gaan. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Strijen (wijkgem. 2) G. F. Overgaauw te Leersum; te Poortvliet (Zld.) C. v. d. Bosch te Gorinchem; te Enkhuizen (vac. J. A. Visser(toez.) G. Boogaard te An- dijk. Aangenomen naar Kuinre (toez.) S. A. R. Hardin, kand. te Den Haag. Bedankt voor Zuid-Beijerland L. Emmerzaal te Rotterdam-Pemis; voor Wijckel en voor Opende (Gr.) J. J. Winckel te Foudgum ca. GEREF. KERKEN Beroepen te Den Helder J. Nlerop te Nijkerk; te Maarssen J. A. C. Rullman te Schoonoord; te Zwijn- dreoht-Groote Lindt W. M. de Bak ker te Zuidwolde; te Rotterdam - Lombardlje M. Meijering te Edam. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen te Monte Allegre (Braz.) W. Wieringa te Zuidbroek en Veen- dam. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Tricht G. Schipaan- boord te Apeldoorn. REMONSTRANTSE BROEDERSCHAP Leeuwarden. EVANG. LUTH. KERK Klacht tegen dominee De synode van de Gerej. Kerken vrijgemaaktheeft gisteren in Amersfoort een klacht ontvankelijk verklaard tegen de zui verheid in de leer van één van haar eigen ledendominee B. J. F. Schoep uit Amstelveen. De synode was nauwelijks bijeen in de Westerkerk of de afgevaardig den uit Drente kwamen met bezwa ren. Dominee Schoep zou in een tijdschriftartikel op enkele onderde len van de belijdenis zUn afgeweken en ook het geheel van de belijdenis problematisch hebben gesteld. De vier afgevaardigden uit Drente depo neerden deze klacht op de synode tafel .omdat zij een vruchtbare sa menwerking met de Amstelveense predikant onmogelijk achtten. Domi nee Schoep sympathiseert met de groep vrijgemaakten die in Gronin gen aparte kerkdiensten houdt in ge bouw „Het tehuis", onder leiding van dominee A. van der Ziel, die vorig jaar werd afgezet omdat hij bespre kingen had gevoerd met de „gewone" geref. kerk. Tot leden werden gekozen dominee K. Deddens te Leeuwarden, voorzit ter; dominee J. Francke te Hooge veen, assessor, dominee J. F. Heij te Amersfoort eerste en dominee D. Vreugdenhil te Zwolle tweede secre taris. Het moderamen nam zitting en de voorzitter schorste de vergade ring opdat het moderamen gelegen heid zou krijgen een aantal sies uit de synode samen te stellen over wie de verschillende agenda- stukken zullen worden verdeeld. IN RUSLAND t BIJBELLEZEN De 85-jarige Sow jet-Russische schrijver Koreni Tsjoekowsk heeft verklaard, dat de Russische kinde ren de verhalen uit de bijbel moeten leren kennen met het oog op de hoge kunstwaarde van deze verhalen. Van Tsjoekowsk is onlangs in de Sow jet- Unie, waar het atheisme staatspo- litiek is, een boek met bijbelverhalen uitgekomen. „Ik geloof dat onze kinderen, die voortdurend in boeken en in musea een veelheid van onderwerpen uit de bijbel tegenkomen, ze eindelijk moe ten leren kennen, omdat ze een hoge kunstzinnige waarde hebben, afge zien van de godsdienstige gerichtheid die in mijn boek natuurlijk ont breekt", aldus de schrijver. „persoonlijk Netelige kwestie maar Een prominent r.-k. prelaat, mgr. Gabriël Garrone, de in Frankrijk geboren pro-prefect van de Vaticaanse congregatie voor de seminaries, zei gisteren dat de redenen voor handha ving van het priestercelibaat gewichtiger zijn dan die voor af- schaffing ervan. Hij erkende evenwel, dat het vraagstuk van het celibaat een van de neteligste is, waarvoor de R.-K. Kerk zich ziet gesteld. Mgr. Garrone zei deze dingen op een persconferentie in Vaticaanstad, waarop hij en andere Vaticaanse autoriteiten het probleem der pries terroepingen en het hiemee verband houdende gebrek aan priesters in de R.-K. Kerk bespraken. „Wij kunnen zeggen", aldus mgr. Garrone, „dat zelfs indien een zeker aantal roepingen door het celibaat verloren zou gaan, de kwaliteit (van de priesters) beter zou zijn". Mgr. Garrone betoogde, dat de r.-k. priesters dank zy het celibaat in staat zyn, zich doeltreffender op him werk te concentreren en vervolgde: „het is zeer waarschynlyk, dat het celibaat in de R.-K. Kerk gehand haafd zal blijven". Mgr. Garrone u_ hoop en bid ik. dat het krachtige standpunt van de (r-k.) kerk ten aan zien van het celibaat onveranderd zal biyven". Deze woorden werden door Vati caanse deskundigen geïnterpreteerd als een waarschuwing tegen veron derstellingen van de laatste tyd, vol gens welke Paus Paulus voornemens zou zyn een document te publiceren, waarin de bestaande strenge celi- baatsvoorschriften voor r.-k. pries ters zouden worden verzacht. Mgr. Garrone verklaarde optimis tisch gestemd te zyn ten aanzien van de ontwikkeling der roepingen tot het priesterschap „die in missie landen de R.-K. Kerk volkomen op nieuw bevestigen". Meegedeeld werd, dat er in 1966 in totaal 402.000 priesters en 1.038.000 kloosterzusters op de wereld „Tegenwoordig zou men over de predikant als van een uit stervend ras kunnen spreken. Vormden rond 1830 in Utrecht de theologen bijna de helft van het aantal studenten, nu zijn zij een verdwijnende minderheid. Het ziet er met de predikant niet best uit. ringen aan het moderne werkeiyk- heidsbesef aan te passen en langs die weg geloofwaardig te maken: „voor die geloofwaardigheid zal God zelf wel zorgen". Hy noemde het ambt van predikant het ambt van de toe komst. „Het zal hier haast gedaan zijn" Om met het Wilhelmus te spreken, soms krijgt men de indruk: het zal haast zyn gedaan". Dit zai dr. G. de Ru, praeses van de generale synode van de Ned. Herv. Kerk gisteren in Utrecht in zyn openingsrede op de predikantenvergadering van de Ne derlands-hervormde predikantenver eniging en de vereniging van Vrij- zinnig -Hervormden. Voor zyn gehoor van ruim 500 hervormde predikanten zei dr. de Ru: „in een tyd, waarin de waarde van de mens grotendeels wordt be paald door zyn aandeel in het pro- duktieproces, loopt de predikant een vlotte kans te worden ingedeeld by de onprod'iktieve arbeidskrachten. Ambt van de toekomst „Maar", zo voegde hy hieraan toe, „wy staan en vallen met het woord van de levende God en dat betekent ook dat wy wel wat minder aan dacht konden besteden aan de zin loze slogan dat God dood is". Dr. de Ru betoogde, dat ook in de by bel al de dwaasheid van de mens wordt genoemd, die ln zyn hart zegt: er is geen God. Maar evenzeer springt in de bybel naar voren de nood van de mens, die schreeuwt vanuit de godverlatenheid. Het ambt van predikant is de dienst van de levende God, aldus dr. deR u, die van ons niet vraagt zyn woord door al- lerlei reducties en ontmythologise- Noordwijk nam afscheid van zeer gewaardeerd politiechef Onder buitengewoon grote belang stelling geschiedde gistermiddag op de Algemene Begraafplaats in Noordwijk aan Zee de teraardebestel ling van het stoffelyk overschot van wijlen de heer A. N. Merkelbach, korpschef van gemeentepolitie in Noordwijk. Leden van het Noord wykse korps droegen hem naar zijn laatste rustplaatst op het duinkerk hof, vlak by het hoofdbureau, waar de overledene zovele jaren heeft ge leefd en gewerkt. Honderden uit de Noordwykse bur gerij, het plaatseiyk verenigingsle ven en uit politiekringen waren opge komen om hem de laatste eer te be- wyzen. Temidden van hen merkten wij op burgemeester en wethouders van Noordwyk, de meeste leden van de gemeenteraad, de gemeentesecre taris. de heer W. van Sprang, de ver schillende hoofden van dienst, een vertegenwoordiger van de commis saris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. A. W. Rosingh, of ficier van Justitie en hoofd van het arrondissementparket te 's-Graven- hage, vele korpschefs van politie, ver tegenwoordigers van politiekorpsen, van het korps rykspolitie, van de Koninklyke Marechaussee, afgevaar digden van de reclasseringsverenigin- gen, van de Rotary, vele leden van het Noordzeekoor, vertegenwoordi gers van de Noordwykse Reddings brigade en tal van andere organisa ties, verschillende plaatselyke predi kanten, doktoren, de notarissen, bankdirecties, kortom de gehele Noordwykse burgerij in al haar gele dingen. Velen tot steun Op deze zonnige voorjaarsmiddag, op het ontroerend stille duinkerkhof, bleek welk een grote plaats hoofd inspecteur Merkelbach in de Noord- wijkse gemeenschap en ook daarbui ten had ingenomen. Velen was hy tot vriend, hulp en steun geweest. Het bericht van zyn plotseling verschei den was alom met ontroering ontvan gen. By het politiebureau aan de Oude Zeeweg hield de begrafenisstoet halt, waarna het politiekorps en talrijke autoriteiten zich achter de lijkauto schaarden. Voorafgegaan door burge meester mr. J. M. Bonnike, de plaats vervangend korpschef, inspecteur P. Verhoef en adjudant J. M. P. Ba- rendse werd daarna de droeve tocht voortgezet. Acht Noordwykse politiemannen droegen him chef over het plechtig stille kerkhof naar de groeve, die ge markeerd werd door een groot aantal kransen en bloemstukken, onder meer van het gemeentebestuur van Noord wyk en de plaatselyke centrale vap politieorganisaties. De krans van het politiekorps werd door twee politie mannen gedragen en by het graf op de kist gelegd. Medeleven Burgemeester Bonnike sprak enkele woorden ten afscheid, waarby hy ge tuigde van oprecht medeleven met mevrouw Merkelbach en haar kinde ren. Van het korps is een gewaar deerd en humaan chef heengegaan en superieuren hebben een goede vriend verloren, aldus de burgemees ter. Ds. A. L. Lapré las vervolgens de 23e psalm, waarna hy het Onze Va der uitsprak. Namens mevr. Merkelbach en de familie dankte dr. C. H. G. Gou- driaan voor de vele biyken van be langstelling en medeleven. Onder het laatste ere-saluut van het korps daalde de kist in de groeve. Na deze indrukwekkende plechtig heid bestond er In de werkkamer van de overledene ln het politiebureau gelegenheid de familie te condoleren. Een schier eindeloze ry kwam daar van haar deelneming getuigen. In de branding Prof. dr. H. Berkhof, hoogleraar in Leiden, sprak over „Christologie en Christusprediking in de branding". Hoe brengen wij, zo vroeg hy zich af, Christus ter sprake, nu het mo derne historische bewustzyn het ge zag van Christus aan een shjtage- proces onderhevig maakt en hoe moet dit siytageproces overwonnen worden. Hy stond uitvoerig stil by verschillende stromingen en opvat tingen in de moderne theologie. Prof. Berkhof waarschuwde, dat als Christus niet eerst in de eigen we reld wordt verstaan, hy het slachtof fer wordt van allerlei projecties van mensen. De werkeiykheid van Chris tus bestaat volgens hem uit vyf com ponenten, namely k het verbond tus sen God en de mensheid, de schuld van de mensheid, de trouw van God, de toekomst die Christus wyst en de navolging die hy van de men sen vraagt. Onze projecties biyven daar steeds by achter, aldus de hoogleraar. Zy moeten wórden omgebogen naar dit werkeiykheidsmodel van Christus. Ontwikkelingshulp De vergadering nam een motie aan om ter kennis te brengen van de minister-president. De motie dringt aan op „drastische verhoging van de post voor ontwikkelingshulp met ingang van de eerstvolgende begro ting, zich bewust dat de consequentie hiervan is verhoging van de belas- (Van onze Rotterdamse correspondent) We drinken met zijn allen vele li ters ieder jaar. Vorig jaar dronken we 39 liter bier per hoofd van de be volking. Dat ïykt veel. Maar het is nog altijd minder dan in de ons om ringende landen. Om ons nu pas goed aan het drinken te krijgen hebben de leden van de Algemene Nederlandse Bond van Bierhandelaren en Mine raalwaterfabrikanten vandaag en morgen in De Doelen in Rotterdam een congres belegd. Natuuriyk wordt er ook nog over andere zaken gepraat. Zo is men niet gelukkig met de organisatie. Er is te weinig samenwerking op velerlei ge bied, zoals de reclame en de distri butie. Men wil naar een groter assor timent by de groothandel. Aan fris- Klacht tegen Boltini Vier leden van „De socialistische jeugd van Nederland" hebben de of ficier van justitie by de rechtbank in Den Haag verzocht een vervol ging in te stellen tegen circusdirec teur Boltini. De klagers maakten deel uit van de tydens het paasweek- einde gehouden abc-protestmars waarop de heer Boltini een drietal olifanten heeft laten inlopen. Kla gers vragen een vervolging wegens poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. Samenwerking in de ruimte West-Duitsland en de V.S. hebben overeenstemming bereikt over een programma ter onderzoeking van de magnetische velden in de bovenat- mosfeer van de zone van het noor derlicht. Het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart Nasa za1 voor dit onderzoek vyf Nike-Apache raketten beschikbaar stellen, terwyi West- Duitsland de mensen voor he* onder zoek zal leveren. De raketten zullen dit voorjaar gelanceerd worden van de Europese basis te Kiruna in Zwe den. dranken drinkt iedere Nederlander per jaar 37 liter. Als u dat weinig zegt: in 1949 dronken we maar zes litar per persoon. Dat verschil zit hem niet in het feit dat we dorsti- ger zouden zyn geworden; zo redene ren mensen die dat onderzocht heb ben. Nee, de gezinsfles, de literfles, heeft ons vooral aan het drinken ge zet. Bovendien zyn we thuis wat ge zelliger geworden. Uit het Jaarverslag van de vereni ging biykt, dat er een prijzenslag te verwachten is, die zich vooral zal uiten in speciale aanbiedingen, niet zozeer in een algehele prysverlaging. De fabrikanten zien geen heil in weggooiflesjes. Over de manier van reclame ma ken met name is het bestuur van de bond uitermate kritisch. Op de tv gaat het veel te snel, vindt ze. Dat heeft geen effect. Hockey Studenten starten met overwinning Het Nederlandse studenten hockey- elftal heeft dinsdag de openingswed- stryd van het internationale studen- tentoernooi, dat in Ryswyk wordt gehouden, gewonnen. Nederland ze gevierde met 2—1 over Frankryk. By de rust was de stand geiyk: 1—1. De Nederlandse doelpunten werden gemaakt door Westdyk en Eikel boom. Voor Frankryk scoorde Re- nard. De ontmoeting Engeland—West- Duitsland eindigde in een 2—1 zege voor Engeland. By de rust was de stand 2—0. Eintracht Frankfurt en Bum- ley hebben dinsdagavond tegen el kaar geiykgespeeld: (1-1). Het was de eerste wedstryd voor de kwart finales van het toernooi om de Jaar beursbeker. Angela Mortimer, de Britse Wimbledonkampioene van 1961 is dinsdag in het huweiyk getreden met de vroegere aanvoerder van het Britse Daviscupteam John Barrett. De plechtigheid vond plaats in een kleine kerk in het Londense stads deel Wimbledon.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9