[„Kunst voor kinderen Proces tegen rederij van de Torrey Canyon Plaat voor goed doel Speek zou voor moord op meisjes de gehele dag hebben gedronken WOENSDAG 5 APRIL 1967 LEIDSCH DAGBLAD Piloot had een hartkwaal en suikerziekte Ben vliegramp, die vorig jaar in de Verenigde Staten aan tachtig perso nen het leven kostte, is waarsohijnlijk veroorzaakt door een hartaanval van de piloot, die bij zijn keuring door het Federale Bureau voor de lucht vaart had verzwegen dat hij al acht tien jaar aan een hartkwaal leed en drieëneenhalf jaar aan suikerziekte. De piloot, de 59-jarige Reed Pigman, oprichter en directeur van „Ameri can Flyers Airline Inc." uit Fort Worth (Texas), had destijds het ver eiste gezondheidscertificaat gekregen. Op 22 april vorig jaar stortte een door hem bestuurd vliegtuig met 75 jonge militairen, die pas hun oplei ding hadden beëindigd, bij Ardmore in Oklahoma neer. De Amerikaanse Raad voor de burgerluchtvaart, die daar nu rapport over heeft uitge bracht, verklaart dat naar een mo gelijkheid wordt, gezocht om artsen te ontheffen van hun ambtsgeheim wanneer de veiligheid van de lucht vaart in het geding is. ADVERTENTIE Want Doublemint kauwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlijk zo gezond. Doublemint reinigt tanden en verfrist mond adem. Koop vandaag nog e* pakje - plezier voor twee - merk zelf hoe goed Doublemint u doet. Het 13-jarige Vietnamese jongetje Pham Doec An in Leiden is verpleegd en nog geregeld ter revali datie naar de orthopedische afdeling van de Annakliniek moet, maar thans in een gezin in Den Haag is opgeno men, plakte gistermiddag in pers centrum Nieuwspoort een postzegel op een grote envelop. Hiermee werd de langspeelplaat „Kunst voor kinde ren" naar de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid gestuurd. ADVERTENTIE aanleg uitbreiding wijziging vernieuwing onderhoud .van elektr. install. Haarlemmerstr. 250, Leiden Clay L. Shaw voor rechtbank in zaak-Ken nedv De 54-jarige zakenman Clay L. Shaw verscheen vandaag in New Or leans voor de rechtbank om formeel in staat van beschuldiging te worden gesteld van een samenzwering om president John F. Kennedy te ver moorden. Het eigenlijke proces zal echter nog lang niet beginnen; dat kan nog wel 3 of 6 maanden duren. Vandaag gebeurde niets anders dan het voorlezen van de dagvaarding; de verdachte zal verklaren onschuldig te zyn. Edward F. Wegmann, een van de verdedigers van Shaw heeft ver klaard onmiddellijk 30 dagen uitstel te zullen vragen om nieuwe stukken te kunnen voorbereiden. De rechter heeft reeds te kennen gegeven dat verzoek te zullen inwilligen. De arrondissementsrechter Edward Haggertv jr., heeft een officieel ge rechtelijk decreet ondertekend, waar bij het alle personen, die betrokken zijn bij de zaak Clay L. Shaw verbo den is, enigerlei verklaring af te leg gen betreffende schuld of onschuld. Een der bij deze zaak betrokkenen, Gordon Novel, die in Columbus (Ohio) gevangen zat, is op een borg tocht van 10.000 dollar vrijgelaten. De officier van Justibie Jim Garri son wil Novel als getuige in New Or- le horen. De plaat is uitgebracht door de ruim een jaar oude stichting Terre des Hommes Nederland die vorig jaar voor f 50.000 aan medicamenten en medische apparatuur naar Zuid- Vietnam heeft verzonden. Eenzelfde bedrag werd besteed aan medische behandeling en revalidatie van ne gen Zuidvietnamese kinderen in ons land. Het doel van de stichting is dan ook: het bieden van directe daadwer kelijke hulp aan kinderen waar ook ter wereld, die in nood verkeren. Zo zijn ook pakketten medicamenten naar noodgebieden in Afrika verzon- De opbrengst van de pla ten verkoop is uiteraard bestemd voor het werk van deze stichting. Op de plaat, die f 12.50 kost en tot stand is gekomen door de medewerking van de Akade- mie voor Podiumvorming in Den Haag, zijn o.m. te beluisteren Paul van Vliet. Albert Vogel. Dany Zo- wena en de beatband Hu and the Hilltops. Op de foto links het Vietnamese jongetje en rechts de verzorgster me vrouw Vinh en de voorzitter van de stichting mr. J. M. Dunné. Indonesië gebukt onder te geringe rijstproduktie Indonesië kan zyn bevolking niet voeden met, de eigen rijstproduktie, hoewel het land een groot agrarisch vermogen bezit, aldus verklaarde de Indonesische minister van Financiën en Economische Zaken, sultan Ha- mengkoe Boewono, gisteren in een toespraak tot een werkvergadering van regeringsambtenaren op het ge bied van landbouw. De sultan weet de moeilijkheden aan de snelle groei van de bevolking met naar schatting drie procent, die de jaarlijkse toene ming van de nationale produfctie van rijst en andere voedingsmiddelen sterk te boven gaat. De minister stel de premies aan de Indonesische boe ren te betalen om hun produktie te vergroten. De rijst,situatie betekent een aanzienlijke belasting van de de viezenreserves, doordat de rijstprijzen in het buitenland steeds meer stijgen. NEDERLAND NTS 4.15 uur Tien plus 5.00 uur Oost-DuitsiandNederland 6.45 uur Pi po de clown 7.00 uur Mona: „Leugentje om bestwil" 7.20 uur Openbaar kunstbezit 7.40 uur Marmotten in de Alpen, dierenfilmpje 8.00 uur Journaal en weeroverzieht 8.20 uur Zendtijd politieke partyen (P.v.d.A.) 8.30 uur Meneer de baron, film 10.00 uur Westeuropese kampioenschappen volleybal 10.40 uur Journaal 10.45 uur Sluiting NEDERLAND VARA 8.00 uur Nieuws in het kort 8.05 uur Coronation Street 8.55 uur Achter het nieuws 9.20 uur Openbaar debat over de nieuwe spellingvoor stellen 10.15 uur NTS-journaal 10.30 uur De detaillist als ondernemer 11.00 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA. HILVERSUM 1 11.00 uur Radio jazz magazine 11.30 uur Ensemble Benedetto Marcello HILVERSUM 2 7.55 uur Alfred Scholz en zijn orkest 8.15 uur Concertgebouworkest en cjióteren Getuigen hebben gisteren in het proces tegen Richard Speck, ver dacht van moord op acht leerling verpleegsters, verklaard dat Speek kort voor de tijd waarop hij de moor den zou hebben gepleegd nog ge dronken had in cafés en dat hij toen een revolver en een me6 bij zich had. Een café- en pensionhoudster, bij wie Speek een kamer had gehuurd, zei dat hij op 13 juli vorig jaar 's ochtends, 's middags en 's avonds in haar café had gedronken. Om streeks tien uur in de avond van 13 juli was hij uit het café weggegaan. Volgens het openbaar ministerie is hij om 11 uur die avond het ver- pleegstershuisbin nengedrongen, dat op 3 km afstand van het café en pension Shipyard Inn ligt. Een bouwvakarbeider vertelde als getuige dat Speck in het café een revolver had getrokken na- een korte woordenwisseling. Hy had er be zwaar tegen gemaakt dat Speek hem voortdurend aanstaarde. Speek haalde toen een revolver onder zijn overhemd vandaan, maar borg deze weer op toen hij zag dat de bouw vakker met zjjn enkel in het gips liep. De caféhoudster vertelde, dat Speck in de ochtend van 13 juli een kamer bij haar had gehuurd en een week huur vooruit had betaald. Ze had hem niet meer gezien sedert hfj om tien uur 's avonds was wegge gaan, totdat ze hem in Peoria in de verdachtenbank zag. Ze had niet in zijn kamer gekeken voor de late avond van 14 juli, toen de politie bij haar kwam. Een derde getuige vertelde dat hij Speck in het café een groot knip mes had zien oprapen dat kennelijk uit zijn broekzak was gevallen. Verklei ring van JVilson in Britse Leigerluiis: ADVERTENTIE 20nvvloer- L bedekking! Moskou poogde Swetlana te laten terugkeren Tijdens haar vlucht naar het Wes ten ontving Stalins dochter, Swet lana, een verzoek om naar India te rug te keren, maar ze wees dat ver zoek van de hand, omdat ze wist dat Moskou daarachter zat, aldus heeft zij verklaard in een brief, welke in Nieuw Delhi is gepubliceerd. De dochter van de vroegere Rus sische dictator deelde de Indiase so cialistische leider dr. Lohia in de brief mee, dat ze in maart op het vliegveld van Rome, na haar aan komst uit India, bericht had ontvan gen dat de Indiase regering wilde dat ze terugkeerde. ,Jk weigerde omdat ik wist dat deze boodschap op verzoek van Moskou was verzonden", aldus Swetlana, die nu vermoedelijk nog in Zwitserland is. De Indiase minis ter van Handel. Dinesj Singh, had haar zelf gezegd dat zij onmogelijk in India zou kunnen blijven omdat de Russische regering daar het grootste bezwaar tegen zou hebben- Niettemin zegt Swetlana in de brief, dat ze te zijner tijd naar India hoopt terug te keren om daar „voorgoed te blijven". Zij heeft met wijlen haar Indiase echtgenoot in Kalakankar gewoond. (Van onze correspondent) Premier Wilson heeft dinsdag avond In het Lagerhuis meegedeeld dat de Britse regering besloten heeft de Amerikaanse eigenaars van de op de rotsen gelopen olietanker Torrey Canyon een proces aan te doen we gens de door de ramp veroorzaakte schade, welke tientallen miljoenen guldens bedraagt. De tanker, die onder Liberiaanse vlag voer, met een Italiaanse be manning, was gecharterd door Bri tish Petroleum «het aandeel in deze maatschappij van de Britse rege ring is 51%). Met het proces zal ongetwijfeld lange tijd zijn gemoeid, want de ramp is zonder weerga en de zaak zal zonder twijfel een interessante kluif voor de juristen worden. Verder overweegt de Britse rege ring, vooruitlopende op een interna tionale regeling, verplichte routes j voor reuzentankers en andere sche- I pen met „gevaarlijke lading", voor te j schrijven. Indien schepen mochten j weigeren zich daaraan te houden, zouden zij niet tot Britse havens wr- toegelaten. Olie op de golven In tegenstelling met de verwach ting, heeft de olie van de Torrey Canyon blijkbaar ook de vorige week I zo heftig bewogen politieke wateren thans gekalmeerd. Er viel in het la gerhuis nauwelijks een rimpeltje I waar te nemen. De met hoongelach overladen oppositieleider Heath ont- j hield zich thans van elke aanval op 1 de regering, hoewel Wilson hem daartoe uitdaagde. Maar er leek tus sen Wilsons zakelyke verslag van het verloop van de ramp geen speld te krijgen. De regering, bijgestaan door een leger deskundigen, heeft volko men logisch op de reeds bekende fei ten gereageerd. Bovendien heeft zij tegelijkertijd in een gedetailleerd Witboek haai' handelswijze verde digd. Met Heath buitenspel, waren het de liberalen die de regering dankten voor heer „dynamische ac- juridische en verzekeringsproblemen zowel nationaal als internationaal zullen worden bekeken. Schade minder erg? Het Witboek is voorzichtig opti mistisch en verklaart dat de scha de waarschijnlijk minder erg is dan aanvankelijk werd gevreesd. De vis vangst in diep water zal geen hin der van de genomen maatregelen ondervinden; ook het eten van vis uit deze wateren zal geen gevaar voor de gezondheid opleveren. Maar in ondiepe wateren en in de baaien kunnen kreeften en andere schelp dieren door olie en chemische oplos middelen worden aangetast. De plaatselijke vissers in Cornwall, wier broodwinning hiermee is ge moeid, maken zich dan ook ongerust over de situatie. Aldus Wilson is er geen reden om een vakantie in de getroffen gebie den al te zeggen: hijzelf gaat van de zomer zoals altijd naar de Scilly-eilanden. Vakantie-annulerin gen zijn meteen weer goedgemaakt door anderen, die leeggekomen ho tel- en pensionruimten onmiddel lijk hebben geboekt. Tot zover onze Londen se corres pondent. De Franse autoriteiten hebben verklaard, dat de Franse kust Klaar blijkelijk gespaard zal blijven van de olie uit de vergane tanker. De Engelse Cunard Company heeft gisteren een model onthuld van tiaar nieuwe transatlantische passagiersschip, de Q4. Volgens de rederij wordt het het veiligste passagiersschip ter wereld. Het schip, dat in de plaats moet ko men van de oude Queen Mary, zal in september te water worden ge laten. Het zal in het transatlan tische verkeer 2.000 passagiers kunnen vervoeren. Op cruises be draagt de capaciteit 1.500 passa giers. Sprinkler-systemen, brand vrije materialen en elektronische umarschuwingsapparaten tegen brandgevaar worden geïnstal leerd. Het schip zal 30 miljoen pond sterling (300 miljoen gul den) kostenmaar niet jagen op de blauwe wimpel, die thans in het bezit is van de „United Sta tes". Hommage aan Luns Drie politieke vaderlanders van de eerste categorie waren gisteren op het scherm te zien. De populairste (Luns), de kleinste (De Jong) en de be langrijkste (Biesheuvel). Bij het politieke debat tussen de lijst trekkers voor de verkiezingen, vonden wij Biesheuvel al het gunstigste er tussenuit springen, gisteren, in zijn tête-ajtête met Frits van der Poel. viel hij eens te meer op als een man die zelfs de meeste directe, onver hulde vragen belangwekkend weet te beantwoorden zonder de kern van de vragen, en even tueel de daarin verpakte kri tiek, uit de weg te gaan. Om de waarheid te zeggen slaan wij Biesheuvels gemaskeerde humor ook hoger aan dan de humor van minister Luns. die vooral op het z.g. „aarzel-effect" berust. Zijn grote populariteit had hij, naar hij zelf vermoed de, te danken aan zijn gave de dingen niet al te pompeus te zeggen, en ook af en toe een lachje te produceren en inder daad is dat zijn grote geheim: zijn accent, zijn aarzelingen, zijn gezicht (met die weerga loos lege blik erin als hy luis tert naar wat bijv. prof. Duyn- stee op film zegt over Nieuw- Guinea) doen een pompeus ant woord verwachten, maar dan komt er opeens Iets héél nor maals, bijvoorbeeld: .Als ik melancholiek lijk komt dat doordat ik een veel te lage bloeddruk heb, maar in gezel schap leef ik helemaal op, dat geeft me dan een kik". Het was een van de aardigste .silhouetten" die Henk Neu- man tot nu toe heeft gemaakt. Dat kwam niet alleen door Luns zelf, die net als in het radio interview met. Jaap van Meeke- ren enige tijd geleden bereid bleek veel te zeggen zonder ook maar een woord teveel te zeg- jen, maar dat kwam ook door de K.R.O. zelf, die er een soort „hommage aan Luns" van had gemaakt, met gefilmde toe spraakjes van Edward Heath ede Engelse oppositieleider), Gerhard Schroder en de Ame rikaanse minister van Buiten- kandse Zaken. Dean Rusk. En niet te vergeten Mies Bouman, die meteen van de gelegenheid gebruik maakte om minister Luns op „de stoel" in Mies-en scène van 5 mei te vragen. Mi nister Luns bleek zyn agenda niet by zich te hebben, zodat we tot 5 mei zullen moeten wach ten om te weten of het kan of niet! Tenslotte was er dan ook nog de kersverse premier De Jong, die door Ad. Langebent onder vuur werd genomen. Bij alle waardering die men kan heb ben voor de onverstoorbaarheid van de ministerpresident, ook bij vragen die wat moeilijk te beantwoorden waren (vindt u negen debuterende ministers op de veertien niet wat erg veel, en kende u ingenieur Schut al voordat u hem minister maak te?) moet toch gezegd worden dat er niet een antwoord by was dat door directheid of woord keus of formulering bijzonder de aandacht trok. Intervieuws met filmers Op Nederland-H had Jan Blokker in zijn rubriek „cine ma" de Nederlandse speelfilm een goede beurt gegeven. Inter views met een zevental jonge filmers, gevolgd door fragmen ten of korte films („tulips" van Wim van der Linden, om maar even een buitenbeentje te noe men) gaven een verheugend beeld van de plotselinge bloei van de Nederlandse speelfilm. In „Randfiguren" tenslotte kwam Ernst van Altena voor den dag met zijn tiende tussen kunst met grote en kleine k zwevende dichter: de Ameri kaan Ogden Nash. tie". Wilson betoogde dat de ramp vol komen uniek was geweest en dar, de regering het grootste vertrouwen had gesteld in de over zulk een gro te ervaring en scholing beschikken de (Nederlandse) bergingsfirma. Het was fysiek onmogelijk om het schip leeg te pompen, omdat de pompen van de Torrey Canyon niet meer werkten en het te gevaarlijk was om deze „drijvende bom" te naderen. Toen het schip eenmaal ln stukken was gebroken kon het risico wor den genomen om het met bommen open te kraken en er de brand in te zetten. Er bevinden zich nu nog maximaal zes onontplofte bommen in het wrak. Wilson zei dat de regering de les sen uit de ramp zal trekken en dat WOENSDAG 5 APRIL Hilversum 1, 402 m VARA: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Uitzending van de Chr. Hlst. Unie. de platenmarkt. 19.05 lant in Loeren aan de Hor, radiofeuil leton. 20.55 Ik loop door het land: licht progr. 21.10 Stereo: Film- (gr.). 21.35 Licht orkest en zang- NCRV: 18.50 Overheidsvoorlichting: Werk en Welzijn. Een reportage van Claude Bellonl t.g.v. Wereldgezond- heidsdag 1967. 19.00 certgebouworkes solistklass. Stereo: Platennleuws. 23.55-24.00 Nws. VOOR DONDERDAG 6 APRIL AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Lichte gram.muz. VPRO: 7.55 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws 8.10 Act. 815 Lichte gram.muz. (8.30-835 De groen teman). 8.50 Morgenwijding. 9 00 Klass. gram.muz. 9.35 Waterst. 9.40 Lichte 12.00 Promenade orkest: mod. amuse- mentsmuz 12.25 Beursber. 12.27 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Stereo: Dansorkest met zangso listen. 13.00 Nws. 13.10 Act. 1330 Ste reo: Planorecital: oude en mod. muz. 14.00 Belaardconcert. 14.15 Huishoude lijke zaken, lezing. 14.30 Licht instru mentaal ensemble. 15.00 Voor de zie ken. 16.00 Nws. 16.02 Voordracht. 16.20 StereoRadiophllharmonisch sexet Nws.) 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 10.00 Aubade: mod Voor de zieken VPRO 11.30 Men- geloven. lezing 11.45 Streeksge- Nws. 12.40 Ac 13.00 Pro memo rie. praatje. 13.05 Philharmonlsch Staatsorkest van Moskou (gr.): klass NCRV9.00 Nws. 9.02 Lichte vokale muziekjes 10.00 Nws. 10.02 Nieuw langspeelplaten. 11.00 Nws. 11.02 Licht platenprogr. 12.00 Nws. 1202 Variant: TELEVISIE! Nederland I NTS: 1845 Plpo de leybal. NTS: 20.00 Journaal. AVRO: Nederland II NTS: 20.00 Nws. in 't kort. KRO: 20.05 Bill Dana Show. 20.30 Gamma: vorderingen in de we tenschappen. 20.45 De Wally-Show. 21.25 Brandpunt-Europa NTS: 22 15

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5