J.Handhaving van zo sterk rlmogelijke textielindustrie Medici hebben stoffelijke aan ernstig tekort overschotten VAN WIJK-complex nan Levendaal wordt -in toekomst vertaten Van belang J*voor Leiden Schade voor research en de opleiding ENSDAG 5 APRIL 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 APR) "amenwerking P. C. L. Van Wijk van G IT ichttor ten !.30 en ADVERTENTIE SPAANSE MEUBELEN karaktervol - daarom sfeervol! Primitief - daarom aantrekkelijk Een enkel kastje in Uw kamer is daarom een persoonlijk succes. U moet het alleen even DURVEN. Laat ons een plan maken, om Uw interieur GEZELLIG te maken. Exclusieve meubelen BULTHUIS BOTERMARKT 23. Eerste paal voor bedrijf Vakbeweging in Leiden Het ledental van de N.V.V. Be- stuurdersbond is in 1966 gestegen van 7230 tot 7492, dat van de Nederlandse Katholieke Vakbeweging N.K.V. is gedaald van 2527 naar 2510 en dat van de Leidsche Christelijke Bestu renbond C.N.V. opgelopen van 2600 naar 2609, zo lezen wy in het jaar- ADVERTENTIE nieuw In aanwezigheid van een aantal genodigden, onder wie vertegenwoor digers van het gemeentebestuur, de gemeente-secretaris en de directeur van gemeentewerken van Hazers- woude, heeft de algemeen directeur van het bedrijf Fasson te Leiden, de heer Charles D. Miller, gistermiddag op een bouwterrein aan de Rijndijk de eerste paal geslagen voor een ge heel nieuw produktiebedrijf. Er zal een produktieruimte worden ge bouwd van 5000 m2 wrerkoppervlak- te. Het bedrijf zal gelijk de papier soorten leveren aan de grafische in dustrie. De heer R. van Schaik, produktie- directeur van het bedrijf, wees er op dat met de totale bouw een bedrag is gemoeid van 4% miljoen gulden. In totaal wordt straks een oppervlakte Het verslag vermeldt verder dat de N.V.V. Jeugdorganisatie ..Jonge Strijd" is opgeheven, omdat de ac- tiviteiten van deze organisatie niet meer overeen kwamen met de doel stellingen van de vakvereniging. Men besloot over te gaan tot de oprich ting van het N.V.V. Jongeren Con tact. De vertegenwoordiger voor C.N.V., N.K.V. en N.V.V. in de Stichting Leidsch Studie-fonds maakt melding van een verhoging van het gemeen telijk subsidie van f 22.000 tot f 25.000 als gevolg van de grotere bekend heid, die aan het bestaan van het fonds werd gegeven. Er werden in 1966 52 beurzen toegekend variërend van f 100 tot f 1.000. Er werd een totaalbedrag van f 22.465 beschikbaar gesteld. Woningbehoefte GOUDEN ARMBAND OF COLLIER JUWELIER v.d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft ze. Grote keuze in alle prijzen. Altijd voordelig, 's Maandags gesloten. Bronzen penning verleend aan prof. Muntendam bebouwd van 13.500 m2. De directie I meentelijke commissie voor de huis- heeft bovendien nog een optie op een terrein van 4.500 m2. dat grenst aan het terrein dat nu wordt be bouwd. euwst< ek? nam f -h De in ons blad op 1 april aangekondigde samenwerking tussen de ^o1Jw eidse textielbedrijven N.V. Sajetfabrieken P. Clos Leembruggen beefi Leidsche Textielfabrieken Gebr. Van Wijk Co. N.V. geven ons Toonleiding om op de achtergronden van deze ontwikkeling meer licht werpen. Wij hebben ons te dien einde tot de directies van beide tolkeiiedrijven gewend met het doel deze belangrijke ontwikkeling in de foO. i\ide Leidse textielindustrie zo goed mogelijk te kunnen belichten. ge«c£ rellen. /legmf-03'5 onze lezers zich wellicht zul- uur n herinneren, is in 1964 het 10 "Volsman-avontuur van Van Wijk ëindigd, nadat korte tijd de cata- EjJ/ tofe van algehele opheffing drelg- senj^De aan de Kanaalweg gevestigde ikenfabriek werd overgenomen avo/or de Hollandse Tapijt Industrie R. v Alkmaar, die daarmede haar wo- ^£j{ngte.\tielpakket verbreedde, terwijl in buitenlandse groep de garenfa- ■iek, die toen gevestigd was aan de nlsanjet en aan het Levendaal, over- 2ui%m met de bedoeling deze door re- ■ganisatie tot een levensvatbaar uufedrüf te maken. ua|,Vanaf dat moment was de zeer nemrde verbinding tussen deken- en dokarenfabriete voorgoed verbroken en Ik deze? 2lMekcn ging haar eigen 'eg. De u/de Van Wijk en Heringa /N.V. werd een onroerendgoed-maat- jNchappy in de Zwolsmangroep, die de 'Manden Vliet en Levendaal aan de neer tot leven gewekte Leidsche Tex- elfabrieken Gebrs. Van Wijk en Co. ..V. verhuurde. Sluitstuk i uui De garenfabriek Van Wijk, die inds september 1964 optrad onder naam Leidsche Textielfabrieken 'ïebrs. Van Wijk en Co. N.V. heeft in e afgelopen twee jaren een gron- 5 mtige reorganisatie ondergaan, weiypaarbij het verouderde deel van het nachinepark werd verschroot en een Obterleiner modern apparaat werd opge- jouwd. Het gebouwencomplex aan de niet en het Rapenburg werd ver- TEretten en de produktle geconcentreerd najn het complex Levendaal. g- De thans tot stand gekomen sa- nenwerking met N.V. Sajetfabrie- ten P. Clos en Leembruggen wordt g loor de directie van Van Wijk S terecht gezien als het sluitstuk van l Je in 1964 aangevangen reorga- 0 nisatie. J Deze samenwerking is bijzonder 1 logisch, omdat N.V. Sajetfabrieken 2 P. Clos en Leembruggen en Leidsche 2 Textielfabrieken Gebrs. Van Wijk en 0 Co. N.V. de enige in Leiden overge- 3 'bleven kamgarenspi nner ij en zijn 5 "van een groot aantal bedrijven, 9 dat in de loop ter tijden in Leiden 3 gevestigd is geweest. De in de mo- o derne tijd onverantwoorde dubbel-in. 8 vesteringen en de noodzakelijkheid tot schaalvergroting, die in de Euro- 5 markt wordt vereist, de noodzaak 8 ibovendien om zoveel mogelijk tx Nationaliseren om daarmee de posi 5 tie in de Euro-markt en daarbui- 7 ten te kunnen behouden, wees bei- de ondernemingen de weg tot elkaar. tekent voor Leiden het handhaven van een zo sterk mogelijke textiel industrie, het betekent voor de werk nemers een grotere waarborg voor hun arbeidsplaatsen dan bij elk der bedrijven afzonderlijk kan worden verkregen. Vakbonden In het onderhoud met de directies bleek ons, dat ook de vakbonden zich zeer constructief ten aanzien van deze samenwerking hebben op gesteld. Bij monde van de woordvoer der van de drie vakbonden, de heer Hannink, werd ook hunnerzijds vreugde uitgesproken over deze sa menwerking, die in een tijd, dat over de textielindustrie vele sombere be richten in den lande de ronde doen, toch als lichtpunt kan gelden voor de textielindustrie in Leiden. Deze vreugde van de vakbonden vond niet het minst zijn rechtvaar diging in het feit, dat van de zijde der directies werd verklaard, dat ze ker voor de Nederlandse werknemers die direct in het produktieproces werkzaam zijn, geen enkel ge vaar bestond voor hun „baan", zij het dan, dat in sommige geval len omscholing of het werken in ploegen noodzakelijk zal zijn. De bij een samenwerking als deze altijd onvermijdelijke problemen liggen hoofdzakelijk in de toezicht houdende en indirecte sfeer en in de meerderheid der gevallen daar nog niet zo zeer om het feit, dat geen functies aanwezig zijn, dan wel dat naar andere, in sommige geval len lagere functies, zal moeten wor den omgeschakeld. In ons verslag over vergaderingen, welke de vakbonden met het perso neel van beide fabrieken hebben ge houden, zijn helaas enige onjuist heden geslopen, die wij hiérbij cor rigeren. N.V. Sajetfabrieken P. Clos en Leembruggen heeft pl.m. 250 man en Leidsche Textielfabrieken Gebrs. Van Wijk en Co. N.V. plm. 150 man, en niet omgekeerd. Hetgeen is medegedeeld over lonen Fundament i Deze ontwikkeling betekent voor beide bedrijven een sterker funda- ment voor hun continuïteit. Het be- klaring. Het is duidelijk, dat in 2 tot dusverre los van elkaar wer kende bedrijven de loonsystemen niet helemaal gelijk zijn, terwijl na de samenvoeging van belangrijke be drijfsonderdelen uiteraard eenzelfde basis moet worden gevonden. Een dergelijke aanpassing zal financiële consequenties voor de betrokkenen hebben, evenzeer als dat het geval is voor diegenen, die naar andere functies zullen worden overgeplaatst Dit zijn onvermijdelijkheden, waar aan bij een samenwerking als deze niet valt te ontkomen. Enige correctie behoeft ook hetgeen werd gezegd over de betaling van de werknemers bij Van Wijk, die on der de werktijdverkorting vallen. Na tuurlijk wordt de 90% van het bru toloon uitsluitend berekend over de niet-gewerkte uren, terwijl het volle loon wordt betaald over de wèl-ge- werkte uren, waardoor de loonder ving, hoe betreurenswaardig oók, toch tot een veel kleiner percentage beperkt blijft. Samenvoeging Ons werd medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt op vrij korte ter mijn tot samenvoeging van spinne rijen en twijnerijen over te gaan, waarvan de vestiging In de gebou wen van N.V. Sajetfabrieken P. Clos en Leemb,—?en zal plaatsvinden. Zodra de economische omstandig heden dit toelaten, zal het dan wel zeer moderne machinepark in ploe gen worden gebruikt, wat de positie van de bedrijven in de markt be langrijk zal versterken. Op wat langere termijn gezien zullen ook andere onderdelen van het bedrijf, die daarvoor In aan merking komen, worden gecombi neerd, zodat het te verwachten is, dat het complex Levendaal te eni ger tijd door de Leidsche Textiel fabrieken Gebrs. Van Wijk en Co. N.V. zal worden verlaten. Exacte plannen hierover konden de direc ties ons nog niet mededelen. Wij hebben de indruk gekregen, dat in beide bedrijven op het ogen blik hard wordt gewerkt om onze kerheden, die onder verschillen de personeelsleden aanwezig zijn naar aanleiding van de samenvoe ging der produktie-apparaten, zo spoedig mogelijk weg te nemen. Op onze vraag dienaangaande werd ons medegedeeld, dat binnen enkele we ken iedereen zal weten welke con sequenties de samenwerking voor hem persoonlijk zal hebben. Als wij het geheel thans overzien en ons realiseren, dat vroegere Leid se bedrijven ofwel zijn verdwenen, ofwel zjjn uitgeweken naar andere streken (de Leidse Wolspinnerij N.V. heeft een belangrijk produktiebedrijf in Lokeren, België, gesticht), dan kunnen wij als Leidse burgers al leen verheugd zijn, dat het funda ment van elk der beide oude Leidse bedrijven (N.V. Sajetfabrieken Het Levendaal complex van Van Wijk-Leiden, dat in de toe komst vermoedelijk zal worden verlaten. (Foto L.D./Holvast) leden het 20C-jarig jubileum en Leid sche Textielfabrieken Gebr. Van Wijk en Co. N.V. dateert van (1795) dusdanig is versterkt, dat wij mogen hopen, dat de samenwerkende be drijven nog zeer lang in het totaal beeld van Leiden een belangrijke rol zullen spelen. ADVERTENTIE Gezelligheid met volle teugen GRAPILLOM alcoholvrij druivensap (^BR; STEUR NV) Eiiithoven-Ieziiig prof. Burchell Op vrijdag a.s. zal prof. H chell. die is verbonden aan de Mayo Clinic van de University of Minneso ta. te 16.15 uur in de filmzaal van het Academiegebouw der Leidse Uni versiteit een „Einthovenvoordracht" houden. Deze voordracht is in 1956 door de Universiteit ingesteld ter herinnering aan de Leidse fysioloog W. Einthoven, uitvinder van de snaargalvanometer en in 1924 win naar van de Nobelprijs voor genees kunde. Zy wordt thans voor de vyf- de maal gehouden. Prof. Burchell, een vooraanstaand cardioloog van Canadeze nationali teit, is in Nederland onder meer ter bijwoning van een aan de cardiolo gie gewyde Leidse Boerhaavecursus. Na afloop van de lezing zal de rec tor magnificus, prof. dr. K. A. H. Hidding, aan prof. Burchell de Leid se Universiteitspenning uitreiken. Deze penning, in 1958 ingesteld, wordt uitgereikt aan hen, die zich grote verdiensten Jegens de universi teit hebben verworven, die de Lo- rentzleerstoel hebben bezet of de Einthovenvoordracht of een geiyk- waardige voordracht hebben gehou den. In het Ministerie van Sociale Za ken en Volksgezondheid heeft dr. G. M. J. Veldkamp gistermiddag de leg penning in brons van de minister van Sociale Zaken en Volksgezond- i heid overhandigd aan prof. dr. P. De vertegenwoordiger in de ge- Muntendam, hoogleraar in de sociale geneeskunde aan de Leidse Univer siteit. Prof. Muntendam heeft enige tyd geleden zyn functie van adviseur van de minister voor volksgezond- heidsaangelegenheden neergelegd, die hy van 1 oktober 1963 af bekleed heeft. Prof. Muntendam, die 66 jaar is. was van 1949 tot 1950 en van 1953 tot 1963 directeur-generaal van de volksgezondheid. Van 1950 tot 1953 trad hy als staatssecretaris van volksgezondheid op. vesting deelt mee dat het aantal ningbehoevenden in 1966 is gestegen met 264 erkende gegadigden. In de hoogste urgentiegroepen is het aan tal echter 29 minder geworden. Mo menteel zijn er in Leiden in totaal j 5722 woningzoekenden. De commisie van toezicht op de j Gemeenteiyke Bedrijfstechnische i School, waarin de vakvereniging Bur- spreekt als haar mening uit dat zy het onjuist zou vinden als naast deze school een of meer scholen c.q. af delingen voor individueel lager tech nisch onderwys zouden worden ge sticht. omdat dan aan de gemeentely- ke school, die een gezonde goed draaiende school is. afbreuk zou worden gedaan. In het Jaarverslag wordt verder melding gemaakt van de ontwikke ling van het Leidse kantoor van de Algemene Spaarbank voor Neder land. Het blykt dat het sparen per boek je niet is uitgebreid, maar dat wel veel animo bestaat voor giraal spa ren. Ook de deelneming aan andere spaarvormen, zoals de jeugdspaarre- geling „De zilvervloot", de Ambte- narenrëgeling en bedryfssparen, als mede het premiespaarplan, ontwikke len zich gunstig. In het jaarverslag wordt voorts aandacht besteed aan de loonpolitiek, de ontwikkeling van het Leids On derling Ziekenfonds en de Kamer van Koophandel en Fabrieken voorRyn- land en vele by het N.V.V. aange sloten organisaties. Omdat zijn vrouw begon te gillen Na een aanryding, die een chauf feur uit Leiden had veroorzaakt, be gon diens vrouw zo te gillen, dat hij snel was weggereden om haar thuis te brengen. Toen hy daarna terugkeer de naar de plaats van de aanrijding, was iedereen ver dwepen. Dit ant woordde de chauffeur op het verwyt van de Haagse politierechter, dat hi| na een aanryding was doorgereden. „Maar dan had U in elk geval de po litie kunnen waarschuwen", opperde de officier van Justitie. ,,Op dat idee ben ik niet gekomen", zei' de verdachte. Omdat verdachte nog een blanco strafblad had, wilde de officier vol staan met een eis van f 60 boete voor de aanrijding en terzake het doorrij den met een eis van f75 boete en twee weken voorwaardelyke gevan genisstraf. De rechter vonniste con form De Nederlandse hoogleraren in de anatomie kampen sinds jaren bij hun onderwijs met een ernstig gebrek aan lesmate riaal, dat wil zeggen met een groot tekort aan stoffelijke over schotten. Dit gebrek werkt niet alleen nadelig op het geven van onderricht en op het doen van wetenschappelijk onderzoek, maar in het bijzonder op de aanschouwing door de studenten zelf. Bij zijn opleiding moet de aanstaande arts om nog maar te zwijgen van de toekomstige chirurg zich een uitstekend beeld eigen kunnen maken van de opbouw van het menselijk lichaam. Dit beeld immers dient later de grondslag te zijn van zijn medische arbeid bij het stellen van diagnoses en is als zo danig onmisbaar. en loonsystemen behoeft enige ver- Clos en Leembruggen vierde kort ge- Leids A.Z. beeft er twintig per jaar nodig Aldus prof dr. J. Dankmeyer, hoog leraar in de anatomie en embryolo gie aan de Leidse Universiteit in een onderhoud over dit zeer ernstige pro bleem. Het probleem, zo vervolgde de hoogleraar, kan alleen worden opge lost indien meer mensen dan tegen woordig het geval is, bereid zouden zijn om na him overlyden hun stof- felyk overschot ter beschikking van de medische wetenschap te stellen, hetgeen in feite een dienst aan de lijdende mensheid betekent. Een der- gelyke mogelykheid is neergelegd in de „Wet op de ïykbezorging". Heeft men in Leiden, zo ging prof. Dankmeyer voort, voor de bovenge noemde doeleinden per jaar minstens vyftien cadavers nodig, sinds decem ber 1959 waren er slechts drie tot vier per jaar beschikbaar. Om echter goed te kunnen werken, moet men over twintig lichamen per jaar kun nen beschikken. De huidige toestand heeft tot gevolg, dat de weinige, vin- nenkomende lichamen by de practica ale omstandigheden, die vrywel ie- moeten worden gebruikt, zodat men er geen enkele meer voor het brood nodige wetenschappelyke onderzoek kan bestemmen. Hoe belangryk dit laatste is, bewijzen onder meer de wetenschappelyke onderzoekingen, die men naar de congenitale afwy- klngen doet en naar het probleem van de veroudering, waarover nog veel te weinig bekend is. Veroudering Hoezeer ook een ieder kan waar nemen, dat de mens met het voort schrijden van de leeftyd verandert, men is toch nog onvoldoende op de hoogte met de preclese verschijnse len, waaruit deze veranderingen be staan, zoals veranderingen aan de bloedvaten, zenuwen, hersenen, in wendige organen enzovoort, en met de factoren, welke deze steeds plaats hebbende veranderingen beinvloeden. Nauwkeurig onderzoek van de onder delen van het menselyk lichaam, ook en juist wanneer deze organen niet beslist „ziek" zijn, zal ons veel ge gevens kunnen verschaffen omtrent opbouw en afbraak van het nog in zo vele opzichten mysterieuze men selyk lichaam Twee oorzaken Gevraagd naar de reden, waarom tegenwoordig zo weinig mensen hun stoffelyk overschot ter beschikking van de medische wetenschap stellen, noemde de hoogleraar hiervoor twee oorzaken. Primo de verbeterde soci- dereen in staat stellen lid te worden van een begrafenisfonds en secundo de verhoging van de gemiddelde leef tyd. Was een vyf-en zeventigjarige vroeger een oud en eenzaam schep sel, thans is het geen uitzondering meer, dat' man en vrouw in gezins verband samen oud worden, zodat zy niet meer tot de categorie der „ver- getenen" gaan behoren. Desondanks was prol. Dankmeyer er van overtuigd, dat menigeen be reid zou zyn om later zyn stoffelyk overschot voor wetenschappelyke doeleinden te bestemmen, als hy zich goed realiseerde, welk een grote dienst hy daarmee aan de hjdende mensheid bewees. De hoogleraar wordt in deze overtuiging gestaafd door de ervaringen van de laatste maanden, waarin reeds, na enkele korte mededelingen in pers en voor televisie, een verheugende reactie kon worden vastgesteld, die verschil lende personen er toe heeft gebracht om het besluit tot ter beschikking stellen van hun stoffelyk overschot te nemen. In verband herinnerde hy ook aan de zogenaamde „ogenbank", waarby men na zyn dood zyn hoornvlies ter beschikking van een blinde stelt. Aan het slot van het onderhoud wees prof. Dankmeyer er nog op, dat het van belang is dat notarissen zich meer in deze materie zouden willen verdiepen, zodat zy him cliën ten, die met 'n dergelyke wens by hen komen direct een juiste voor lichting zouden kunnen geven. ADVERTENTIE Sportieve aktieve mensen hebben graag King bij de hand Want King pepermunt geeft in 'n wip nieuwe frisse energie

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3