EIDSCH DAGBLAD „ZEESLAG" IN STATION hard ys Kabinet 18 april in Tweede Kamer aangekomen ve ïarinemannen ranselen nozems hal uit N6 Geen tegenactie WESTDUITSE LIBERALEN EN ATOOMWAPENS Werknemers laten meedenken Autorijles duurder KOSMOS-153 JAMIN Lodaline groen grote flacon 98 ct pgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 5 APRIL 1967 !$ɧL ecteur: E. A. E. van Dlshoeck ïoofdredacteur: J: Brouwer No. 31243 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, ƒ0,93 per week, (by vooruitbetaling)losse Teleloon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singe) l. Lelden - Giro no 57055 Ontslagenen Van Heek moeilijk te plaatsen (Van onze Amsterdamse correspondent) KFII van Centraal Station in Amsterdam is gisteravond '■"Het toneel geweest van een woeste vechtpartij. De strijd ging ussen ongeveer 120 matrozen en mariniers uit Den Helder en ►en groep langharigen, die in de hal de laatste maanden ge- ■egeld treinreizigers lastig vallen. De militairen kwamen met de trein van tien over acht uit Den leider op het station aan. Ongehinderd door spoorwegrecherche, Ion. Marechaussee en gemeentepolitie vielen zij direct de lang- \arigen aan. Binnen enkele minuten ranselden zij hen de stationshal lit. De nozems, die sterk in de minderheid waren vluchtten hierop fe "binnenstad in. De gehele avond bleef het onrustig in de omgeving «jan het C.S. verhinderen". Verder zei de heer Mo lenkamp: „Als politieman moet ik het optreden van de marinemensen af keuren. Noch van een willekeurige burger noch van een militair kan ge tolereerd worden, dat hü het recht in eigen handen neemt". Burgemeester mr. G. van Hall had nog geen commentaar. Hij wilde een rapport van de politie over de gang van zaken afwachten. Ma recha ussee II]op hoogte van 0 nu 'strafexpeditie Aanleiding tot de opzienbarende ïilitaire actie was het lastig val 1 oor de langharigen van verloofden 6# an de voor een groot deel uit Am- terdam afkomstige matrozen nariniers. Bij him wraakoefen paren de meesten van de militairen ewapend met scharen. De bedoeling pas de langharigen kaal te knippen Een van him slachtoffers, een 18- arige jongeman, moest met ernstig loofdletsel in het Binnengasthuis porden opgenomen. Toen enkele mi staken hem vastgrepen en de schaar ^^er hand namen, schoot deze uit. In te binnenstad vielen nozems later jen marineman aan. Deze bleek ech- ier in Amsterdam gestationeerd te lijn, hü had niets te maken met de strafexpeditie" van zijn collega's uit Den Helder. Er werd gisteravond slechts één BTestatie verricht. Een 17-jarige no- lem werd aangehouden, nadat hü i»Ü het Centraal Station met een fietsketting een marechaussee had langevallen. Hü is overgegeven aan 1e kinderpolitie. ilders in de binnenstad deden zich erder geen incidenten voor. Wel rokken groepen langharigen naar et station om een tegenactie te on- ;D lernemen tegen de marineman- ten. Het bleef echter bij een poging. Jirect nadat de militairen in de hal 'an het CS schoon schip hadden ge naakt werd het station door spoor- vegrecherche, marechaussee en de nobiele eenheid van de Amsterdam se politie hermetisch afgegrendeld. De militairen konden zo ongehinderd Den Helder terugkeren. De strafexpeditie van de militai- doet sterk denken aan het op treden van de Amsterdamse onder wereld enkele jaren geleden. Met stilzwijgende toestemming van de politie verdreven toen onderwereldfiguren, die hun „be drijf' in de rosse buurt bedreigd za- 2211gen, nozems van de Dam. Wel - niet De politie was gisteravond volgens hoofdcommissaris P. A. Jong niet tevoren op de hoogte van de actie, die de militairen wilden uitvoeren De Kon. Marechaussee was dit wel. —De heer Jong deelde mee, dat deze voordat de trein uit Den Helder aan- ^kwam, bij het CS reeds een extra ^^surveillance had ingesteld. Hoofdcommissaris Jong noemae het optreden van de militairen niet gebruikelijk, maar niet bijzonder verontrustend. .„Het publiek krygt genoeg van de provo's en de lang harigen. Dan krijg je reacties. Als er geen uniformen bij betrokken wa ren geweest, was er niets aan de hand geweest. Ik heb begrepen, dat de militairen verhaal wilden halen op de langharigen. Daarbij zijn wat klappen gevallen. Zoiets kan gebeu ren. De hal van het CS valt niet onder de politiesurveillance. Was mi litairen in hun vrije Gjd doen is in de eerste plaats een zaak van de M.P." Commissaris H. Molenkamp zei, dat de politie wel tevoren van de actie van de militairen op de hoogte 18,was geweest. „Ik weet niet, waarom men niet heeft geprobeerd het te WEERBERICHT Veel wind Het K.NJVL1. in De Bilt vei wacht van heden- tot morgenavond: wisse lend bewolkt weer met enkele regen- of hagelbuien. Krachtige, langs ae kust harde tot stormachtige wind Zon op: 6.05 uur; onder: 19.21 uur Maan op: 5.34 uur: onder: 15.34 u. Hoogwater te Katwijk te 1.38 en 14.00 uur, laagwater te 9.32 en 22.04 Dit nummer bestaat uit 18 pagina'» Geen commentaar De Kon Marine was vanochtend nog niet in staat commentaar te ge ven. „We weten nog niet hoe we het moeten zien. De Marechaussee heeft de zaak in onderzoek". Voorlopig lij ken de beweegredenen van de ma trozen nogal uiteenlopend te zijn. De één zegt, dat hij paal en perk wilde gaan stellen aan de onordelijkheden in het Centraal Station, nadat hü daarover in een krant een reportage had gelezen. Een ander beweert, dat hü met de groep is meegereisd, omdat hü het nozemdom in de sta tionshal wel eens wilde zien. De meest serieuze mogelü'kheid is nog, dat de matrozen uit waren op een wraak oefening. Een aantal van hen had gisterochtend voor de zoveelste keer uit brieven van thuis vernomen, dat verloofden en vriendinnen zondag avond na het afscheid op het station waren lastig gevallen. Overleg De procureur-generaal in Amster dam, mr. M. H- Gelinck, zal in de loop van de dag een bespreking heb ben met burgemeester Van Hall, de officier van Justitie en hoofd van het arrondissementsparket, mr. J. F. Hartsuiker, de hoofdcommissaris van politie, de heer P. A. Jong, en de Ne derlandse Spoorwegen. De autoritei ten zullen tezamen met de NS over leggen wat gedaan zal kunnen wor den om herhaling van hetgeen zich gisteravond in de hal van het Cen traal Station heeft voorgedaan te voorkomen. De Westduitse liberale partü (FDP) heeft er gisteren op liaar congres in Hannover voor gepleit dat Westduitsland de atoomwapens aan de Amerikanen overlaat. Oe West duits raketten, artillerie en vliegtuigen moeten volgens de par tü in het kader van de NAVO aan de V.S. ter beschikking worden ge steld. De Westduitse defensiepolitiek niet langer in overeenstemming :t de eisen van deze tüd, de poli tieke situatie in de wereld en de na tionale belangen, zo meent de partij. Men kwam tot een compromis wat betreft de houding tegenover Oost- Duitsland. Het congres besloot met vrüwel algemene stemmen dat de regering van Oost-Duitsland niet moet worden erkend, omdat zü niet bü vrü'e verkiezingen is tot stand ge komen. Wel is men voor besprekin gen tussen Oost- en West-Duitsland op elk niveau, ook op ministerieel. Een conferentie moet het uiteinde- lü'ke doel zün. Het streven daarnaar mag niet stranden op territoriale problemen. Een definitieve vaststel ling van de grens tussen Oost-Duits land en Polen moet wachten op een vredesverdrag voor geheel Duitsland. Twintig kinderen aan mazelen gestorven In twee weken tüds zijn 20 kin deren gestorven aan mazelen in het afgelegen Joegoslavische bergdorp Grgurinci, in het Tetovo district, ten westen van Skopje, de hoofdstad van Macedonië. De gevolgen van de epi demie hadden nog ernstiger kunnen zün. maar een man slaagde er in de sneeuw bedekte bergen over te trekken naar de stad Tetovo om net medische centrum te alarmeren On- middellük gingen artsen naar het dorp en brachten de epidemie tot staan. ic Nadat zij de nozems uit de hal van het Centraal Station hadden geslagen stonden de marinemannen temidden van de nieuwsgierigen nog wat na te kaarten. De klap is hard aangekomen, heel hard. Bij Van Heek en Co Ko- ninklijke Textielfabrieken N.V. in Enschede en Neede worden 1700 werknemers ontslagen. De arbei ders zijn geschokt en ongerust, maar tegelijk zwijgzaam. Men weet immers niet of men zelf tot de ontslagenen zal behoren, want niemand is nog ontslag aangezegd. Vooral in Neede, waar 700 ontsla gen zullen moeten vallen is de klap büzonder hard aangekomen. Men had het absoluut niet ver wacht De hr. W Tragter (49). lid van de ondernemingsraad, zei: „Om half negen gisterochtend moesten we in het directiekantoor komen. Een half uur -tot drie kwartier hebben we gepraat. Wü waren toen zó geëmotioneerd dat wü ons niet in staat achtten tot het stellen van vragen Over de plaat-singsmogelükheden voor ontslagen werknemers in Nee de is men niet optimistisch. „In de textiel zün er nauwehjks nog W. Bruynzeel: Als nieuwe algemeen voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werk gevers is het de heer W. Bruynzeel opgevallen hoe nodig het is dat men een goed begrip heeft over de on dernemer, de onderneming en het winstbegrip. Het beeld dat men van de ondernemer moet krijgen, moet zo zuiver mogelük zün. Het maken van winst is een enorm belangrük punt voor de groei van de welvaart, aldus de heer Bruynzeel op een pers conferentie in Den Haag. Hü heeft het gevoel dat in het verleden van de kant van onder nemers te bedachtzaam en te terug houdend over het maken van winst is gesproken. We staan voor enorme investeringen in het bedrijfsleven; het winstbegrip moet daarom goed naar buiten worden gebracht. Wat het geven van leiding aan gaat moet men de werknemers laten meedenken. De heer Bruynzeel ge looft dat de wüze van leidinggeven in ons land bezig is te veranderen. Ze zal z .i. ook moeten veranderen. De heer Bruynzeel staat zeer posi tief tegenover de onlangs in woord en geschrift door de heer A. H. Kloos, voorzitter van het N.V.V., geopperde gedachte voor overleg tussen werkne mers, werkgevers en overheid over vestigingen van industrieën. Hü hoopt dat dit overleg ertoe zal bijdragen dat men meer de aandacht zal rich ten op hetgeen men samen wel wil dan op hetgeen de groeperingen af- zonderlük elk voor zich niet willen De minister Van Economische Za ken heeft naar de commissie van overleg autorijscholen meedeelt, haar laten weten, dat in het kader van het prijsbeleid geen bezwaar bestaat de op 31 december 1966 geldende ta rieven voor het geven van autory- lessen thans met f 0.50 per lesuur te verhogen. STAATSCOMMISSIE VOOR HERZIENING GRONDWET (Van onze parlementaire redactie) Het kabinet-De Jong, waarvan de nieuwe minister vanmorgen door Koningin Juiana in paleis Huis ten Bosch zün beëdigd, zal dinsdag over een week (18 april) voor het eerst met een regeringsverklaring voor de Tweede Kamer verschünen. De nieuwe regeringsploeg heeft van daag in Den Haag de portefeuilles voor het eerst in ministerraad byeen. Er moet nog een aantal staatssecre tarissen worden benoemd. De oprichtingsvergadering, die gis termiddag in het ministerie van Al gemene Zaken is gehouden, heeft geen noemenswaardige moeilükhe- den meer opgeleverd. De büeenkomst heeft vooral in het teken gestaan van de financiële problemen, waar mee het nieuwe kabinet te maken krügt. Het is de deelnemende be windslieden duidelük geworden dat er voor de komende jaren finan cieel niet veel muziek in zit. „We willen allemaal een heleboel dingen, waar iedereen achter staat. Maar het kan niet allemaal tegelük en in het zelfde tempo", zo schetste de nieuwe premier gisteravond op een perscon ferentie de situatie. Het kabinet heeft zich nog geen oordeel gevormd over de vraag of er drastische bezuini gingen moeten worden doorgevoerd. Wel wordt in politieke kringen al gesproken van een vrij ingrü pende beperking van het aantal te bouwen woningwetwoningen Commissie Een van de eerste dingen, die het nieuwe kabinet gaat ondernemen, is de instelling van een breed samen gestelde staatscommissie voor de her ziening van de grondwet en het kies stelsel. Deze commissie zal zo snel mogelijk 'n interim-rapport moeten uitbrengen. Er zal een regeringscom missaris worden benoemd om op dat terrein de minister van Binnen landse Zaken, mr. H. K. J. Beer- nink bij te staan. De regeringscom missaris, die zo nodig ook in de Ka mer zal optreden, wordt voorzitter van de staatscommissie. De heer De Jong bleek reeds de volgende ver kiezingen onder het nieuwe stelsel te willen houden, maar was nog niet in staat details te geven. Wel dacht hü in eerste instantie aan een wij ziging van de kieswet. Staatssecretarissen Enkele zittende staatssecretarissen, onder wie de anti-revolutionairen Grosheide (onderwüs) en Van Es (Marine) hebben gisteravond met de nieuwe minister over aanblüven ge sproken. Enige andere staatssecre tarissen zullen moeten verdwünen, omdat de verdeling van de porte feuilles voor onderministers geschiedt naar analogie van die van de mi nisters. Er moet plaats worden ge maakt voor de CHU en de WD, die in de beide vorige kabinetten niet vertegenwoordigd waren. Als nieuwe kandidaten worden genoemd: mr. Scholten (CH) voor Financiën, drs. Nelissen (KVP) voor Middenstand en Toerisme, dr. Kruisinga (CH) voor Volksgezondheid, de heer Haex (CH) voor Defensie en de heer Keyzer (VVD) voor Internationale Ver- voerszaken. De heer De Jong gaf zün ploeg een goede kans de volle vier jaar uit te zitten. „Maar het is bekend dat weinig dingen zo onzeker zün in de politiek als de levensduur van een kabinet", aldus de nieuwe nremler. Mr. Bot Dat hü op het laatste moment de minister voor Ontwikkelingshulp, mr. Bot, die al was gevraagd aan te bly- ven, moest afzeggen .noemde de heer De Jong een zware en akelige zaak en een van de moeilükste dingen uit zün formatie. Hü weet de gang van zaken aan een complex van facto ren, die niemand had voorzien. Aan het offer dat mr. Bot is gevraagd te brengen, is loyaal gehoor gegeven, aldus de minister-president. De heer De Jong gaf voorts toe, dat hü in het begin van zün forma tiepoging getracht heeft mr. Bies heuvel voor Financiën te strikken. Ook later heeft hij nog vergeefs ge probeerd de AR-fractieleider in zün kabinet te krijgen. Tass bericht dat de Kosmos-153 ge lanceerd is in een eliptische baan, waarvan de hoogte varieert van 291 tot 202 km. De vorige maand zün negen Kosmos-satellieten gelanceerd. Ton op 12813 In de 578ste staatsloterij is in de vierde klasse een prüs van f 100.000,— gevallen op lot no 012813. De loten werden verkocht in Amsterdam, Den Haag, Dordrecht. Hilversum, Zut- phen en Utrecht. De nieuwe ministers op de trappen van paleis Huis ten Bosch na de be ëdiging door de Koningv, vanmorgen. Van links naar rechts de heren Lar- dinois (Landbouio), Ve- ringa (Onderw.), De Bloch (Econ. Zaken), Roolvinh Sociale Zaken), Witte- veen (Financiën)Polal (Justitie), De Jong mi nister-presidentUdiiü Ontwikkelingshulp Beernink f Binnenlands Zaken). Schut f Volkshuis vesting) en Den Toon (Defensie). De zittend beivindslieden Klompé Luns en Bakker warei niet aanwezig, omdat zi reeds waren beëdigd. vacatures. Maar ook in andere sec toren zün de mogelijkheden heel gering", aldus de waarnemend di recteur van het gewestelijk Ar beidsbureau in Winterswük. Van Heek is in moeilükheden ge raakt op het liquiditeitsvlak. Van Heek vroeg op 9 maart om steun aan de regering, die met voort varendheid een onderzoek liet in stellen. Van de regering is daarna bericht ontvangen dat zü bereid is onder bepaalde voorwaarden door middel van de Nat Investerings bank een büdrage te leveren tot de instandhouding van bepaalde ge deelten van de onderneming. Gesloten zullen worden een deel van de weverü Rondweg, het grootste gedeelte van de katoenspinnerijen en de weverij aan de Noorderha gen en de spinnerüen Rigtersbleek. De volgende bedrüfsonderdelen zul len blüven werken: het bedrijf van Jansen en Tilanus in Vriezen- veen, de N.V. Ten Hoopen in Neede, Eeka in Weert, de hele tweecilin- derspinnerü en gedeelten van de weverü aan de Lage Bothof in Enschede, de celvezelspinnerij, de celvezelweverü. het acrylgedeelte en de confectiebedrüven in Rig tersbleek. (Zie ook pagina 15). Prins Claus geopereerd Vandaag terug naar kasteel Drakensteyn Prins Claus is gisteravond na te rugkeer van de Bilderberg-conferen- tie in Oxford (Engeland) opgenomen in de klieniek van prof Nuboer in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht. Hü heeft een operatie on dergaan aan zün linkerhand. Prof. Nuboer had de Prins aangeraden zich onder behandeling te stellen in ver band met een vergroeiing van een peesblad. De kleine ingreep is goed geslaagd. Vandaag zou Prins Claus naar kasteel Drakensteyn terugke- ADVERTENTIE in alle winkels van niet duur wel heerlijk ADVERTENTIE met lanoline (ivb) ADVERTENTIE Voor goed auto-onderhoud (Sue/ teuwo Uit het Leidsch Dagblad van 5 April 1867: Hedenmiddag is Mevrouu Frederike Gossman met haai echtgenoot en haar gevolg van het station afgehaala door de commissie uit de H.H. studenten voor den schouwburg, onder het ge 'eide eener eerewacht van el] dudenten te paard. Alle bewoners van Cocks- dorp op Texel schijnen naai Amerika te verhuizen. Reeds staan er 24 huizen ledig.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1