LEIDSCH DAGBLAD riians gesprek over financiën in tle Kamflr dankzii ||S Van Heek ontslaat 1700 werknemers JAMIN \ieuwe kabinet in oprichtingsvergadering Zege voor gaullisten 1 steun van Lecanuet Twijfel Molnija is weg ARRESTATIE NA TWEE BRANDEN IN ALMELO Directeur Pegasus van functie ontheven DE KEUKENHOF is een extra vakantiedag^ méér dan waard IMENEXC0 (9uc/ teuwo pgericht 1 maart 1860 DINSDAG 4 APRIL 1967 No. 31244 recteur: E. A. E. van Dishoeck oofdredacteur: J: Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, ƒ0,93 per week, (bü vooruitbetaling), losse Telefoon Directie en Administratie. 25041, Redactie 21507 Witte Singel l, Lelden - Giro no 57053 (Van onze parlementaire redactie) De kabinetsformateur, de heer P. J. S. de Jong, heeft vandaag i paleis Soestdijk aan de Koningin rapport uitgebracht over ijn geslaagde poging een confessioneel-liberaal kabinet te vor ken, dat de komende vier jaar het land moet regeren. De jeuwe regeringsploeg kwam daarna in oprichtingsvergadering heen. In politieke kringen bestond de indruk dat daarbij naast Mesties als het opstellen van de regeringsverklaring en het antrekken van de staatssecretarissen vooral over de te ver dachten begrotingstekorten van vele honderden miljoenen uldens zou worden gesproken. binding aangaan. Hij verlangde niet alleen eerst nog de financiële mo gelijkheden te bestuderen, maar wil de ook nog met enkele andere kan didaat-ministers contact zoeken over de coördinatie van het buitenlands beleid. De heer Lardinois is als lid van het Europese parlement maar al te goed op de hoogte met het gebrek aan goede coördinatie tussen de Ne derlandse delegaties, dat zich bij de Europese onderhandelingen in Brus sel nogal eens wil voordoen. Gister avond had ir. Lardinois over zijn problemen nog nader contact met de heer De Jong. De oprichtingsvergadering werd .nmorgen niet zonder zorg tege- óet gezien vanwege het globale in- :ht dat de kandidaat-ministers in rste instantie in de (geringe) fi- tnciële mogelijkheden voor de be- oting van volgend jaar is irschaft. Dat het hier voor sommi- kandidaten om een heet hangijzer lat, bleek uit de grote twijfel die 6teravond nog bij een man als ir. irdinois, de KVP-kandidaat voor indbouw, heerste. De heer Lardi- ttis wilde zijn voorlopig ja-woord is gisteravond laat geven, nadat hij ch een nader inzicht had verschaft eer de middelen die hem ter be- ihikking komen. Ir. Lardinois wilde gistermiddag, len hij in het departement van De- jnsie door de formateur werd aan- ezocht om als minister van Land ouw tot de nieuwe regeringsploeg De te treden, nog geen definitieve Stijgend aantal overlopers Het totale aantal Oosteuropese ijs- tockeyliefhebbers dat naar het Wes- en overgelopen is, is gestegen tot 113, ldus heeft een woordvoerder van et Oostenrijkse ministerie van Bin- enlandse Zaken gisteren meege- eeld. Het zijn 95 Tsjechoslowaken, 5 Hongaren en 2 Polen. Zij kwamen iet hun ploegen tijdens de kort ge lden gehouden wereldkampioen- jhappen ijshockey naar Wenen. Het Dtale aantal Oosteuropese liefheb- ers wordt geschat op enige duizen- len. De woordvoerder zei het totale lantal overlopers dit keer niet onge woon groot te vinden. „Wij hebben raak in twee weken meer dan een lozijn Hongaarse vluchtelingen zon- Jer dat er grote sportgebeurtenissen ilaatsvinden, waarheen duizenden Oosteuropese toeristen mogen gaan. De Oostenrijkse politie is er aan ge- ivend graakt dat een groot aantal toeristenbussen uit Oost-Europa terugkeren met minder passagiers dan waarmee zij waren aangek^ men Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart Nasa heeft be vestigd dat de tweede Russische Mol- nija-communicatiesatelliet rond 17 maart uit zijn baan is verdwenen. Het verdwijnen van de Molnija-11 was eerder reeds gemeld door Harro Zim- mer, die aardsatellieten volgt op de Westberlijnse sterrenwacht. De Russen hadden oorspronkelijk meegedeeld dat de satelliet enkele tientallen jaren om de aarde zou draaien. Dit werd ook in het westen aannemelijk geacht. Er zijn nog drie Molnija-satellieten in een baan om de aarde. Volgens westelijke gegevens werkte de Molnija-II al anderhalf jaar niet meer, zodat het onaanneme lijk wordt geacht dat de satelliet door een signaal van de aarde is „teruggeroepen" De Molnija-1 werd op 23 april 1965 gelanceerd en vrijwel onmiddellijk gebruikt voor het relayeren van een televisie-uitzending van Moskou naar Wladiswostok. De Molnija-11 werd op 13 oktober 1965 gelanceerd in een sterk elliptische baan tussen 39.000 en 560 km. boven de aarde. Bot uit de hoot WEERBERICHT somber weer De demissionaire minister voor Ontwikkelingshulp, mr. Th. Bot, wist gistermiddag een half uur voordat het nieuwe kabinet wereldkundig werd, nog niet dat hij uit de boot was gevallen. Op het moment dat de radionieuwsdienst de naam van zijn opvolger, drs. Udink (CHU), bekend maakte, werd mr. Bot door de heer De Jong van de verrassende wending van de formatie op de hoogte ge bracht. De fractieleider van de KVP, drs. Schmelzer, bracht mr. Bot gis termiddag een bezoek om de situatie toe te lichten. Drs. Schmelzer verklaarde gister middag dat de bereidheid om mr. Bot te laten vallen, de KVP uitslui tend was ingegeven om de formateur uit de moeilijkheden te helpen en de formatie te laten slagen. De katho lieke fractieleider sprak zijn waar dering uit voor het werk van mr. Bot en zei bij hem volledig begrip voor de situatie te hebben gevonden. Ge vraagd waarom de heer Bot niet in het departement van Onderwijs was gezet (dat hij ook onder Marijnen heeft beheerd), zei de heer Schmel zer dat prof. Veringa al was ge vraagd voordat de noodzaak zich voordeed Ontwikkelingshulp af te staan. Hij was er bovendien niet zeker van dat mr. Bot de portefeuille van Onderwijs wederom zou ambiëren. Verschuivingen De fractieleider van de KVP bleek ngenomen met het welslagen van de formatiepoging van de heer De Jong. Hij liet blijken dat de grote mate van bereidheid van de KVP om te schuiven mede tot dat welslagen heeft bijgedragen. Daartoe moest de KVP zowel Sociale Zaken als Volks- dr. J. F. de Meijer. huisvesting afstaan, maar de twee zer hel kabinet-De Jong vooruitstre- nauwverwante departementen als I vend, omdat het de inflatie bewust Onderwijs en Cultuur accepteren. te lijf wil gaan. De katholieke frac- Aangezien geen van de andere part- I tieleider gaf de nieuwe regerings- ners een minister van Land- ploeg een reële kans om de rit van bouw kon leveren, heeft de KVP ook vier jaar geheel uit te zitten. Hij j zretaresse, mej. W. M. P. Niéburg de bezetting van dit departement ten vond dat er zeer veel bekwame figu- ie De formateur is er gisteren ip zijn verjaardag in geslaagd een kabinet te vormen. Zijn se- koste van mr. Bot voor haar reke ning wilden nemen. Volgens drs. Schmelzer het nieuwe kabinet belangrijke par lementaire trekken, omdat met de fractieleiders over de hoofdzaken van het regeringsprogram overleg is gevoerd. Een kwalificatie van links of rechts wilde hij niet geven: er zit ten belangrijke punten van vernieu wing in het programma, maar ook punten ter behoud van het goede. In sociaal opzicht vond de heer Schmel- Kleinere daling arbeidsreserve dan normaal In de maand maart is de geregi- steerde arbeidsreserve van mannen gedaald van 98.900 tot 84.700. Deze teruggang is gering voor de tijd van het jaar en had onder normale om standigheden rond vijftig procent groter moeten zijn. Deze mededeling is gedaan door de demissionaire staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, het kabinet zijn opgenomen. (Zie ook pagina 15). schikte op zijn bureau de vele bloemen die de heer De Jong ont- De Almelose brandweer heeft van nacht kort na elkaar twee branden in de binnenstad moeten blussen. In de Ziekenhuisstraat brandde een wo ning uit. Brandweerlieden zelf ont dekten een half uur later, dat het pand van de NV Abeln, op enkele meters afstand van de Ziekenhuis straat gelegen, ook in brand stond. De politie heeft de bewoner van het huis aan de Ziekenhuisstraat gear resteerd in verband met het onder zoek. Bij de NV Adeln, een vloerenleg- bedrijf met vestigingen in Amster dam en Groningen, werd voor vele tienduizenden guldens schade aan magazijn en voorraden aangericht. Vrij Het K.N.M.I. in De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Over het algemeen veel bewolking j met af en toe enige lichte regen of motregen. Matige tot vrij krachtige westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). 5 APRIL. Zon op: 6.08 uur; onder 19.19 uur. Maan op: 5.20 uur; onder 14.21 uur Hoogwater te Katwijk om 0.39 en 13.09 uur; laagwater te 8.29 en 21.15 uur. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's (Van onze Enschedese correspond.) Bij Van Heek en Co Koninklijke Textielfabrieken N.V., zullen 1700 man worden ontslagen; 1000 man op korte termijn, in hoofdzaak in Enschede werkzaam, en 700 man op langere termijn. Tot de laatste groep behoren 350 werknemers die in Neede wonen en ongeveer een even groot aantal dat pendelt uit de omgeving. Hoewel het ontslag voor 1000 man in Enschede van bijzonder ernstige aard is, komt de slag in Neede relatief veel harder In een vanochtend gehouden pers conferentie in het kantoor van de fabrikantenvereniging in Enschede waar namens de directie van Van Heek en Co aanwezig waren drs. II. J. Geerkens, H van Joolen en B. J. ter Kuile jr., heeft de heer Van Joolen meegedeeld dat het be stuur van de vennootschap ervan overtuigd is dat het voortbestaan van het overblijvende gedeelte van het bedrijf op rendabele basis vol komen is verzekerd. Bij Van Heek zullen na genoemde ontslagen in totaal 2000 man werkzaam zijn. Het textiélconcern Van Heel en Co. in Enschede zal 1700 werk nemers van het 3700 man tellen de personeel moeten ontslaan. O] de foto de dochter onder nemint Rigtersbleek in Enschede, waai enige honderden werknemers ontslagen worden. rendabele exploitatie op langere I termijn van de overige produktie- bedrijven in Enschede en daarbui- ten, bereid is om onder bepaalde j voorwaarden, door middel van een de Na gegarandeerd krediet va tionale Investeringsbank, drage te leveren tot de instand houding van deze gedeelten onderneming. bij- (Van onze Parijse correspondent) Het eerste parlementaire duel tussen de gaullistische rege ringsmeerderheid en de oppo sitie is gisteren in Parijs dooi de gaullisten gewonnen. De strijd om de voorzitters zetel, waarvoor de burgemees ters-kamerleden van Bordeaux en Marseille, de gaullist Jac ques Chaban-Delmas en de so cialist Gaston Defferre waren aangetreden, werd met 'n ver schil van 47 stemmen ten voor dele van de Gaullist beslecht (216-214). Toch kreeg hij veel minder stemmen dan vroeger: in 1958 waren het er 355, in 1962: 287. Arrestatie Cubaan in New Orleans De vroegere Cubaanse ballingen- leider Sergio Arcacha Smith is door de politie van Dallas gearresteerd op grond van een arrestatiebevel uitge geven door de officier van justitie van New Orleans, Garrison. Arcacha, die 44 jaar oud is, heeft vroeger in New Orleans gewoond. Op borgsom van 1500 dollar is hij later weer vrij gelaten. Smith wordt ervan beschul digd samen met David Ferrie Gordon Novel een poging tot inbraak in een wapenopslagplaats te hebben georganiseerd. Ferrie is overleden. Novel is in Columbus (Ohio) gear resteerd. Garrison stelt dat Ferrie met Lee Harvey Oswald en anderen een complot heeft gesmeed om pre sident Kennedy in Dallas te moorden. Ontslagen cloor C.P.N. (Van onze A'damse correspondent) Het partijbestuur van de C.P.N. heeft de directeur van de communis tische uitgeverij en boekhandel Pe gasus in Amsterdam, per 1 april van zjjn functie ontheven. Het ontslag Is de heer J. van Seggelen gisteren aangezegd door twee C.P.N.-secreta rissen, de heren J. Wolff en W. Har- tog. De laatste is benoemd tot op volger van de heer Van Seggelen. Peking gezind Het ontslag van de Pegasusdirec- teur is, zo is het personeel van de uitgeverij en boekhandel meegedeeld, een gevolg van de weigering van de heer Van Seggelen om gevolg te ge ven aan door CP.N.-voorzitter Paul de Groot en zijn Pekinggezinde me destanders opgestelde richtlijnen omtrent het te voeren beleid. De heer De Groot en de zijnen willen de ver spreiding van uitgaven uit Rusland en de Oosteuropese landen stop zet ten. De heer W. Hulst, de diecteur van de N.V. Vernu-reizen, is inmiddels ge schorst als lid van de C.P.N. Hij heeft opdracht van het partijbestuur partijleden om zich terug te trekken uit toeristische instanties, die zich bezighouden met het organise ren van reizen naar de Sowjet-Unie en de Oosteuropese landen, niet op gevolgd Marcus Bakker? Het ontslag van de heer Van Seg gelen en de schorsing van de heer Hulst worden in Amsterdame CPN- kringen beschouwd als de eerste symptomen van een zuiveringsactie op grotere schaal. Paul de Groot c.s zou iedere communist, die niet de harde lijn van Peking wil volgen, uit de partij willen zetten. Eén van de volgende kandidaten voor schorsing is het tweede kamer lid voor de C.P.N., Marcus Bakker. Hij wordt verantwoordelijk gesteld voor de uitgave van Pegasus van enkele Russische boeken, waarin kri tiek wordt geuit op het Stalintijd- perk. Op de edactie vam het com munistische dagblad De Waarheid, zouden enkele ontslagen dreigen. Vooral uit Amsterdam zijn de laatste dagen naar verluidt verscheidene be dankjes voor het lidmaatschap van de C.P.N. bij het secretariaat binnenge komen. ADVERTENTIE Meer dan 4 miljoen Lentebloemen in 's werelds meest bewonderde Lentepark. Makkelijk te bereiken per auto. bus of trein (vele speciale stoptreinen in de week-ends). Dagelijks geopend vanaf f Een overwinning die Chaban-Del mas, die al sedert negen jaar tot vrij algemene tevredenheid de voorzit tershamer in het Palais Bourbon hanteert, reeds in de eerste ronde mocht boeken. Dat de gaullisten on middellijk een dozijn stemmen meer verwierven dan ze te voren dorsten hopen, dankten zij aan de fractie van Lecanuets Democratische Centrum, dat officieel tot de oppositie behoort, doch waarvan bijna de helft op Chaban -Delmas heeft gestemd. De kamerpresident die zijn man daat nu weer met vijf jaren ziet ver lengd tenzij de kamer haar zittingsperiode natuurlijk niet vol zou mogen maken draalde niet lang om uit zijn herverkiezing onmiddellijk politieke munt te slaan. In zijn dankwoord aan zijn collega's merkte Chaban-Delmas op. dat de inzet van deze eerste stemming van de nieuwe zittingsperiode niet door de personen van hemzelf van zijn concurrent werden gevormd, maar van politieke orde was. Met die opmerking bedoelde hij duidelijk zijn gaullistische partijgenoten, die zich de laatste weken na de verkiezingen, gedragen alsof zij in een belegerde vesting zitten opgesloten, een riem onder het benauwde hart te steken. Als deze eerste klap inderdaad een daalder waard is. dan kunnen de gaullisten de verdere ontwikke ling der parlementaire gebeurtenis sen nu met iets meer vertrouwen tegemoet zien. De aanhangers van Lecanuet in de Kamer hebben de gaullisten immers nu hun bereidheid tot samenwerking blijkbaar on middellijk willen demonstreren, zo dat de komende regering over 'n iets bredere basis zal kunnen beschik ken dan aanvankelijk was voorzien. Of ze voor die bereidheid ook ter stond al beloond zullen worden met de aanbieding van een of meer zetels in de nieuwe regering, zal voor het einde van deze week vermoedelijk wel kunnen blijken. Want verwacht wordt, dat generaal De Gaulle vrij dag de namen van de leden der nieu we regeringsploeg, die buiten 't Ely- sée niemand nog kent. openbaar zal maken. ADVERTENTIE in alle winkels van niet duur wel heerlijk ADVERTENTIE IC0- HÜPPERSBUSCH en Sell keukens H1JK EN KEUR uitgebreide toonzalen deskundig advies geopend 8.30-17.30 zat. tot 1 uur. HOGE RIJNDIJK - LEIDEN Uit het Leidsch Dagblad van 4 April 1867: Tot adjunct-brandmeester aan de stads-spuit No. 8 al hier is benoemd voor den tijd van 3 jaren de heer Hendrik de Vos, in plaats van den heer J. H. Carlier. Zwitserland Heinrich Zwingli, de laatste afstam meling van den hervormer, is onlangs te Ziirich overleden Hij bezat nog verscheidene voorwerpen, die eens hei eigendom waren van zijn vermaarden voorzaat, o.a een kelk, dien de stad Ziirich hem bij zijn huwelijk had ge schonken.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1