ook In blijde verwachting Hoé heet het? Wanneer komt het? iWordt het debet? Of wordt het credit? De Porceleyne Fles liet een schotel met een diameter van 29 cm ontwerpen die in blauw Is uitgevoerd. Bij de geboorte van een prinses worden helmtehen en mantel vervangen door een kroon. pen. De betekenis van de kleine margrietjes aan begin en einde van het lepelsteeltje ontgaat som migen, maar wellicht gokt men in Zeist op een Margriet. De Sola-directie zit klaar om het startsein te geven. Tevreden is men over de meneren en mevrou wen die ,,één lepeltje, alstublieft", bestellen. Uiterst content is men in Zeist met de gemeentebesturen, die op het briljante idee kwamen de plaatselijke scholieren een der gelijk aandenken aan deze dag te presenteren. Het 125.000ste lepel tje werd zojuist als gewaardeer de order geboekt. Ook de Zeister deskundigen heb ben op het buitengewoon geringe zilveren vlakje de tien letters van Wilhelmina geprobeerd, ,,'t Werd klein, maar het ging" zegt men tevreden. Overigens, de gemeente Zeist, waar drie gelijksoortige lepeltjes- fabrieken gevestigd zijn, heeft niet aan lepeltjes-als-aandenken ge dacht. Maar aan tegeltjes. Merk waardig. De scholieren hebben tot nu toe niet geprotesteerd. De Makkumse aardewerkfabriek bakt ze dit jaar niet zo bruin. Hadden ze vorig jaar tegen 10 maart de handen vol aan de pro- duktie van Beatrix-C'laus-tegeltjes voor de Rotterdamse tapijtknoop- 8tors (het huwaü^ksgesobenk), thans bij ons. Abnormaal veel. Als re actie op de vele anti-demonstraties waarschijnlijk. Nu vindt iedereen het leuk, een prinsje of prinsesje". Met enige trots vertrouwen de vlaggemakers nog toe: ,,Wat we dit jaar gaan doen met de geboor te Is een verrassing. We wachten natuurlijk eerst naam en datum af en dan gaan we de vlaggetjes be drukken. Vorig jaar waren we de eersten die met een foto-op-een vlaggetje van het verloofde paar kwamen. Misschien verzinnen we nu iets dergelijks. Alles staat klaar voor het begin van de produktie. Dat we een paar dagen te laat zijn is niet erg, de rood-wit-blauw- produktie gaat gewoon door." Diegenen die het minst enthou siast zijn over de komst van de kleine Oranje-telg, althans over de daaraan verbonden volkse festivi teiten, zijn de fabrikanten en we derverkopers van de echte onver valste feestartikelen. „De huwe lijken van de diverse prinselijke dames" zo drukte een groothande laar het uit, .heeft ons de laatste tijd wel geleerd, dat we niet op een stormloop om neuzen en hoed jes hoeven te rekenen. De laatste trouwerij leverde ons niets bijzon ders op. Allicht, een toeter en een hoedje gaan er wel uit, maar de massa doet het niet meer. Het ou we-getrouwe hoedje-op, neus-voor hoera, 't is Koninginnedag" dat is er niet meer bij. Al jaren niet meer. Sommige wijkverenigingen nemen nog wel wat lange slingers af voor straatversieringen, maar op In het assortiment van de feestartikelenwinkeltjes is het masker van een degelijke baker niet vergeten. een feestdag is er alleen 's mor gens in de feestartikelenwinkels nog wel eens wat aanloop. Tegen één uur 's middags denk je dat heel Nederland een slaaptabletje heeft ingenomenWat is nu een feestartikel zonder feest. Toch zijn er veel detaillisten die een wat optimistischer kijk op de ontvangst van de Oranje-baby hebben. Hun voorraad is er ten DOOR DINI YMKER minste nu al op berekend', dat er wel degelijk gefeest wordt. Be scheiden, rustig, maar met het vlaggetje, het hoedje en de toeter. Helemaal zeker van een giganti sche omzet zijn ze echter niet. Maar het wordt daarna al weer gauw Koninginnedag. EN DE MUISJES Bij De Ruyter in Baarn Is een groot aantal afdelingen bezig met het fabriceren en verpakken van speciaal voor de komende gebeur tenis oranje gekleurde muisjes. De 1600 Oranjeverenigingen willen wel, en hebben grossier of fabriek al laten weten „ónze leden eten be schuit met muisjes". Ook de scho lieren krijgen een dergelijk oran je-hapje te verteren en al maan den lang is men in Baarn (ge makkelijk in de buurt) bezig met de bevoorrading van de detailhan del. „Het loopt gesmeerd", roept men daar. Het leven is zoet voor de muisjesmakers. Zoeter dan voor de vervaardigers van de „echte" souvenirs, de be kers, de glaasjes, de tegeltjes en de asbakjes. Want wij Nederlan ders hébben al een glaasje en een asbak; en het toeristenseizoen be gint pas later. Maar gedenken willen we wél. De Nederlander gedenkt op z'n tijd en viert feest op z'n tijd. Bescheiden, rustig, maar mét een vlaggetje. De meeste detaillisten rekenen erop dat bij de geboorte van een prins of prinses uitbundig feest ge vierd zal worden. De vlaggetjes hoedjes en toeters staan gereed. Een prinsenkind gaat gebaren worden. Fabrieksdirecteuren wachten gespannen op de ook i. ior hen zo blijde gebeurtenis. Ze wachten op de bekendmaking van naam en datum. Om 4n het sein te geven: „Draaien maarrrr! Nauwelijks zijn de laatste kassa's uitgerinkeld, de laatste Beatrix-en-Claus-plaquettes ver- 1 g0)cht, de laatste B-en-C-ballonnetjes geklapt, of de nieuwe kasboeken liggen alweer open op eerste blanco bladzijde. Het was en het wordt een feestelijk jaar met hier en daar een extraatje voor de meer of linder Oranjegezinde vlaggetjes-, tegeltjes-, glaasjes- en pretartikelenmakers. En nu de- )nih ook de muisjesfabrikanten in die vreugde. Pas later zal het jongste prinsenkind weten, rat:it ook het vaderlandse bedrijfsleven in blijde verwachting was. Dat zijn naam en geboor- 'bovidatum in direct verband stonden met de vraag „Sluiten we de boeken aan de debet- of cre- :cuklitzijde na de zoveelste april?" De Porceleyn. Fikreet» in ninS mee houden" Even ,astig me,dt men somber uit Friesland: Delft zegt opgewekt: „We hebben het wachten 0de da,um: in ieder "Dit jaar hebben we géén orders al ervaring met het maken van «avaI is »aPril" kor<er dan "au' »"tvan8™- uit °ns "lf be«inne" gustus". we niet. We hebben het druk ge- gedenkborden bij de geboorte van 6 koninklijke baby's". De ontwerpen Ook Sola in Zeist zit met het noe8- De achterstand in de pro lagen dan ook al een maand ge- naam-datum-probleem. Een maga- duktI« groot", leden op de tekentafels en directie- zijn TOl Pleet en zilveren iepeitjes Het „géén orders" verklaart de bureaus. Tekening na tekening l'ê1 klaar om te worden „bijge- verkoopleiding van de Dokkummer werd verfraaid of verfrommeld. Nu «tempeld met naam en datum", vlaggencentrale (ook een vaste zijn er dan twee gekozen één-voor- E>e ontwerpers, nauwelijks gehin- vierder van heugelijke Oranje-da- a'ls-het-een-jongetje-is en één-voor- derd door originaliteit, kwamen ta) heel eenvoudig: Vorig jaar ja- juist, als-het-een-meisje-is. met een (>>wat moet je ènders?") nuari, februari, maart liep het toch wel aardig wiegje op de prop- storm met de bestellingen. Althans De deskundigen van de Delftse Fles hebben zich al in februari —i naar de eigen antiekcollectie ge spoed om eens te kijken hoe dat vroeger werd versierd. Er is en wordt gepuzzeld over de naam. Wordt het een Maurits of een Wil helmina. De laatste naam is a'e langste, die de aardewerkfabriek in de Oranje-collectie in voorraad heeft. Aardig om te proberen: tien letters samengeperst op zoveel mi- •limeter. „Je moet overal reke- De beschuitenfabriceerders mogen dan hun luchtig baksel gratis verstrekken op de geboor tedag van het prinsenkind, de oranjemuisjesmakers zeggen lie ver niet hoeveel groter hun omzet thans is

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9