Samenwerking Leidse textielbedrijven Leidse Koksschool biedt geleidehond aan Ontvangst jeugdige musici in Stadhuis KR00NK0STUUM KROONRETUIRE Goede aanvoer en redelijke handel 2-zits BANK Eng. Fauteuil BULTHUIS ZATERDAG 1 APRIL 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Commissarissen en directie van de N.V. Sajetf abrieken bonden^hun leden nader te kun P. Clos en Leembruggen en van de Leidsche textielfabrieken gebrs. Van Wijk en Co. fabrikanten van kamgarens (hand- ken brei- en industrie gar enshebben besloten over te gaan tot een technische samenwerking. dubbele investeringen het be reiken van een grotere rationali teit dan in ieder der bedrijven afzonderlijk mogelijk is. Bovendien kan op deze wijze de schaalvergroting, die in de Euro- markt een gebiedende eis is, wor den bereikt. N.V. Clos en Leembruggen en Van Wijk Het doel van deze samenwer king is naast voorkoming van |§per<4 tcltryven Discriminatie? Graag wil ik als buitenlander (Ita liaan) een stukje in deze krant schrijven, speciaal gericht tegen hotel-restaurant Bellevue in de Steenstraat te Leiden. Toen ik op le Paasdag 's avonds om 12 uur met twee vrienden, ook Italianen, dit restaurant wilde bin nengaan, kreeg Ik met de andere twee van de portier te horen: „Er worden hier geen buitenlanders toe gelaten". Dit verbaasde ons zeer, daar wij hier meer dan eens waren ge weest. Ik vroeg aan de portier of zij gingen sluiten, of dat er te veel gas ten binnen waren, om de reden te weten te komen waarom we niet bin nen mochten. Het antwoord luidde. „We sluiten om één uur en binnen zijn maar weinig mensen, maar jul lie komen niet binnen. Ik vroeg naar een nadere verklaring, maar kreeg die niet. Het enige antwoord was. dat geen buitenlanders werden toe gelaten. Wij waren erg verontwaar digd daar dit toch een publieke ge legenheid ls. Ik vroeg de directeur te spreken, maar ook dit werd ge weigerd, daar hij opdracht had dit te zeggen. Waarom mochten we niet naai binnen? Wij waren niet dronken en wij zijn geen herriemakers. We we ten heus wel hoe wij ons gedragen moeten. Zijn wij soms te min? Wij hebben altijd onze consumpties betaald en blijven nooit een paar uur op één consumptie zitten. Hoe zou de directeur of de portier van Bellevue reageren wanneer hij in Italië of in welk ander land ook een restaurant zou willen binnengaan en er zou hem worden gezegd: „Hier worden geen buitenlanders toege laten". Ik vind dit discriminatie. Een an der woord is er niet voor. Toch heb ben de Nederlanders ons hier naar toe gehaald. Wij hebben kontrakten getekend. Daarin stond ook dat voor huisvesting zou worden zorggedragen. Inderdaad hebben wij gelegenheid om te slapen. We hebben een bed en we kunnen eten. Maar mijn vrienden slapen met z'n vieren in één kleine kamer. Ik ben getrouwd en woon WJ mijn schoonouders. Als ik dit stukje schrijf is het alleen omdat ik het Ne derlands beter beheers dan mijn vrienden, al ben ik hier pas 2 jaar. Ik vind dit hele geval misselijk en wilde het niet zo maar tegen ons la ten zeggen zonder dat andere men sen dit te weten komen. Als dit in Italië gebeurd zou zijn, had hotel Bellevue als boete min stens voor een periode van drie maanden moeten sluiten. Ik hoop dat de directeur en de por tier van Bellevue dit stukje lezen. Misschien dat zij zich dan voelen zoals zij zich moeten voelen. G. Dl MEO. Naar aanleiding van dit schrijven deelde de eigenaar van „Bellevue" ons mee, dat er absoluut geen sprake van is, dat buitenlanders in zijn be drijf geen welkome gasten zouden zijn. Het is mogelijk, dat de portier zich deze avond niet juist heeft uit gedrukt. Van al onze gasten vei- wachten wij, dat zij zich normaal ge dragen. Dit geldt zowel voor Hol landers als voor buitenlanders. In bovenbedoeld geval, aldus de eige naar, is de toegang geweigerd, omdat zich enkele Italianen in het gezel schap bevonden met wie iets in het verleden is gepasseerd, wat niet door de beugel kon. Een maatregel welke wij zo nodig ook toepassen op Hol lar aldus de eigenaar. Simavi-collecte In de week van 38 april a.s. wordt in Leiden de jaarlijkse Simavi- colleote gehouden. Vele dokters en verpleegsters in de tropenlanden zet ten hun persoon en hun kennis in voor de hulp aan mensen, die aan vaak afschuwelijke ziekten lijden, veroorzaakt door onhygiënische toe standen en ondervoeding, door on kunde en verkeerde behandeling. Duizenden mensen komen zonder ook maar één dubbeltje op zak naar de ziekenhuizen en poliklinieken, naar dokters en verpleegsters, in de hoop van hun ziekten en kwalen te worden verlost. Velen werden bijtijds gered. Maar ook velen stierven, zonder dat er een dokter aan te pas kwam. Simavi helpt waar zij kan en wil gaarne van de door u gegeven gel den steeds meer ongelukkige zieke mensen redden door het schenken van medicijnen, instrumenten, ver bandmiddelen, verplegingsartikelen Iedere dokter en verpleegster, die in tropenland een verantwoord stuk werk doet, wordt door Simavi voor zien van het onontbeerlijke mate riaal. Er wordt niet gevraagd naar geloof en er wordit niet gekeken naar huidskleur. Iedereen wordt geholpen. Hoe groter uw offer, hoe méér hun levenskans!! Het Simavi-oomité Ontslagen zullen er niet vallen, voorlopig tenminste. De technische samenwerking tussen Clos en Leem bruggen en Van Wijk zal, aldus stencil van de directies aan de werk nemers, wel een vermindering het personeel nodig maken. Maar, al dus nog steeds de directiemededeling, men hoopt dit op te vangen door het natuurlijke verloop. Op 1 januari 1968 zal de technische samepwerking volledig een feit zijn. Het gaat hier om 150 man perso neel van de Sajetfabrieken en 250 van Van Wijk. De directies hebben de vakbonden toegezegd, dat ernaar zal worden gestreefd werknemers, die om medische of sociale redenen bezwaar kunnen maken tegen ploegenwerk, permanent in de dagdienst te hou den. Voor het overige is over de ge volgen van deze samenwerking aan de vakbonden nauwelijks iets meege deeld, ook niet wat betreft lonen en arbeidsvoorwaarden. Aan de onder nemingsraad van Van Wijk deken- fabrieken is meegedeeld, dat vorige week een aanvraag voor 50 pet. werk tijdverkorting is ingediend; toen ver tegenwoordigers van St.-Albertus (NKV). Unitas (CNV) en de Een dracht (NVV) hierover met de direc tie een gesprek wilden hebben werd dit afgewezen. De directie motiveert de aanvraag voor werktijdverkorting met afzetmoeilijkheden en onver koopbare voorraden. Het betreft hier 10 man van de produktieafdeling. Voor 116 werknemers bij de Leidse garenfabrieken Van Wijk en Co is werktij dverkorting aangevra agd welke vergunning is verleend. De vakbonden hebben getracht dit- zon der loonderving in zijn werk te la ten gaan, hetgeen niet is gelukt. Voor de ongehuwde werknemers is er een aanvulling tot 90 pet. van het netto loon (wettelijk minimum: 80 pet.), voor de gehuwden en kostwinners is het op het wettelijk minimum van 90 pet. gebleven. Het gaat hier om 76 gehuwden/kostwinners en 40 onge- huwden. Dit alles konden circa 60 aanwezi gen gisteravond op een inderhaast uitgeschreven vergadering van de drie bonden in de Kleine Burcht vernemen. Over 4 a 5 weken hopen is opgericht in navolging Zürcher Jugendorchester, waarmee enkele Leidse jongelui tijdens een uitwisseling in contact waren geko- „De naam Ztlrich klinkt ons al bekend in de oren", aldus de burge meester, „omdat onze stad dankzij het werk van ingenieurs uit Zlirich sinds enkele maanden een hypermo derne vudlverbrandingsfabriek heeft". De ontmoeting met Hütbental-Wei- denau vond nog maar kort geleden plaats. Mr. van der Willigen zei hier- „De gemeente Rijnsburg heeft U het contact tot stand ge bracht en wij kunnen nu zeggen: de vrienden van de gemeente Rijnsburg zjjn ook onze vrienden!" Vervolgens gaf hij een beschouwing ■er muziek in het algemeen. „Door de muziek verdwenen alle grenzen; of men ls aangesloten bij de EEG of bij de EVA is dan niet van belang. Door muziek krijgt men be grip voor elkaar en worden hechte banden gevormd. In het leven van de mensheid heeft muziek altijd een positieve rol gespeeld. Hoe kan men immers vreugde of verdriet beter tot uitdrukking brengen dan door middel muziek. Een van de mooiste din gen in het leven is om zelf muziek te maken. Een vrijetijdsprobleem be staat dan niet meer. Avondzittingen Leidse raad Zoals bekend heeft de Leidse raad tijdens de laatste begrotingsbehan deling besloten om, op een door B. en W. te bepalen tijdstip, de raads vergaderingen uitsluitend in de avonduren te houden. Het College heeft thans besloten, dat deze nieu we regeling met 4 september zal in gaan. Het aanvangsuur van de avondzittingen is bepaald op half acht. De begrotingsbehandeling vangt dit jaar op 7 december aan. Dr. G. Kuperus verlaat Sted. Gymnasium Dr. G. Kuperus zal maandag 10 april afscheid nemen van het Stede lijk Gymnasium in Leiden. Dr. Kupe rus. die sinds 1 september 1946 aan het Gymnasium is verbonden, be kleedt sedert september 1958 tevens het conrectorschap. Raad voor de kunst In de vacature, welke was ontstaan door de benoeming van de heer J. Kassies tot directeur van de Toneel school te Amsterdam heeft de minis ter van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk werk, tot secretaris van de Raad voor de Kunst benoemd, dr. J. van Riemsdijk in Leiden. De heer Van Riemsdijk werd in 1931 te Amsterdam geboren. Hij be haalde in 1948 in Leiden het eind diploma H.B.S.-B. Hij studeerde psy chologie in Leiden en Utrecht. Na zijn doctoraal examen in 1957 werd hij in Utrecht medewerker van jhr. prof. dr. D. J. van Lennep. Hij spe cialiseerde zich in de psycho-: In 1962 werd hij verbonden Leidse Universiteit als medewerker van prof. dr. N. Beets, waar hij be last werd met de opbouw en de da gelijkse leiding van de afdeling Alge mene Psychodiagnostiek. Eind 1966 promoveerde hij tot doctor in de so ciale wetenschappen. De heer Van Riemsdijk zal zijn functie op 15 mei aanvaarden. ADVERTENTIE Een mooi GORDIJN is dikwijls bepalend voor de sfeer in Uw woonkamer. Wij geven U graag een verant woord kleurenadvies en tonen U een schittei-ende Europese collectie. Interieurspecialist BULTHUIS BOTERMARKT 23 Beide ondernemingen zullen him commerciële en niet-technische acti viteiten als zelfstandige bedrijven voortzetten. Dit betekent dus, dat bei de bedrijven hun eigen verkooporga nisatie behouden, zodat de relaties van beide ondernemingen zich op de zelfde manier kunnen ontwikkelen als tot dusver het geval was. Commissie voor de beroepsscliriften De onlangs door de Leidse raad in gestelde commissie voor de beroeps- schriften zal a.s. vrijdagmiddag in het Stadhuis haar eerste openbare vergadering houden. Tijdens deze vergadering zullen twee beroeps- schriften worden behandeld, houden de weigering dan wel intrekking van een vergunning tot het plaatsen van een benzinepomp. Heropening R.K. Bibliotheek Het geheel gerestaureerde tevens vergrote gebouw van de r.-k. open bare bibliotheek aan de Steenschuur in Leiden, zal maandag 17 april offi cieel worden heropend. De jeugdige Duitse en Zwitserse gasten, die in het kader van een uitwisselingsprogramma deelnemen aan de internationale jeugdmuziekweek, werden gistermiddag in het Stadhuis be groet door Leidens burgemeester, mr. G. C. van der Willigen. ADVERTENTIE VRAAG ONZE VISIE EENS UW INTERIEUR IS HET WAARD. interieurverzorging NIEUWE RIJN 24 HOEK BURGSTEEG-LEIDEN Volksdansfestival in Leiden Het Leidse comité voor Interna tionale uitwisselingen organiseert in samenwerking met de Nederlandse Volksdansvereniging van 7 tot en met 9 juli een internationaal volks- dansfesbival in Leiden. Aan het fes tival zullen negen buitenlandse groe pen deelnemen, waaronder ook Oost- Europese en 350 Nederlanders. In totaal zullen gedurende dat week einde 600 personen in Leiden te gast zijn. In de Stadsgehoorzaal worden drie avondvoorstellingen gegeven. Voor de organisatie is een werk comité ingesteld, dat met de voorbe reiding is begonnen. ADVERTENTIE U verdiept zich ziek: daarmee erkent U de eeuwige waarde van de muziek van oude meesters. Wij weten niet hoe een vol gende generatie onze muziek zal be oordelen, maar ik vraag mij af of beatmuziek over een paar even beroemd is als nu. Het werk i an een man als Haydn, dat U vanavond in onze Stadsgehoor zaal zult uitvoeren, zal echter naar mijn overtuiging ook na een paar eeuwen nog zijn waarde hebben. Ik wens U veel succes en een goede terugreis' De dirigent van het Jugendorches ter uit Zürich, de heer Georges Scherrer, dankte mede leden en dirigent van het Streich- orchester Fürst Johann Moritz Gym nasium Hüttental de burgemeester er de bevolking van Leiden voor d( gastvrijheid, die zü hier hebben ge noten. Hij herinnerde er aan dat het Ziir cher Jugenorohester acht jaar gele den voor de eerste keer in Leiden concerteerde en dat sindsdien de vriendschapsbanden tussen Zürich en Leiden steeds hechter zijn gewor den. „Wij voelden ons hier al vanaf de dag van aankomst helemaal thuis", zei hij. Ook de heer Scherrer sprak over de banden, die muziek tot stand kan brengen tussen mensen van verschillende nationaliteiten. „De muziek is een taal, die door iedereen wordt verstaan", aldus de Zwitserse dirigent. Dat de orkesten niet alleen hun best deden eikaars prestatie te overtreffen, maar bovendien oen ge zamenlijk concert gaven dat klonk als een klok, bewijst hoe men door de muziek tot elkaar kan komen. De heer Scherrer zeide dat de be roemde cellist Pablo Casals, die op 90-jarige leeftijd nog steeds concer ten geeft, als beschermheer van het Jugendorchester in Zürich de jeug dige musici steeds inspireert en voor hen 'n grote stimulans betekent. Tot slot gaf hij de verzekering dat 't Ju gendorchester zich zal revancheren door de leden van het Leidse Jeugd- kamerorkest uit te nodigen voor een tegenbezoek in Zürich. Concert in Rijnsburg In hot kader van d© hit. Jeugdmu- ziekweek heeft het orkest van het Fürst Johann Moritz Gymnasium uit Hüttental-Weidenau in het raadhuis j van Rijnsburg hetzelfde programma i uitgevoerd, dat in de Leidse Muziek school ten gehore werd gebracht en waarover wij reeds een bespreking publiceerden. De aula van het raad huis leende zich uitstekend hiertoe. Burgemeester Koomans sprak een openingswoord, waarin hij de thans 20-jarige Leidse Jeugdactie' hartelijk dankte voor het feit, dat men Rijns burg bij de muzikale activiteiten heeft willen betrekken. Na afloop van het concert, waar van de vele aanwezigen oprecht ge noten hebben, dankte de burgemees ter fit orkest voor zijn komst en bood de dames-orkestleden een Rijns- burgse bos tulpen aan. vmgoedemaak r6 importkostuum gemaakt van exclusief Schots getwist Viy/ kamgaren (Reld Welsh) in veelkleurige dessins. 11 Modern, slank gesneden - superieure, afwerking ^95." Leidse veemarkt De gisteren gehouden Leidse veemarkt kenmerkte zich ein delijk weer eens door goede aanvoeren. Het waren de sectoren wolvee en gebruiksvee die bijzonder ruime aanvoeren te zien hebben gegeven. N-.g steeds geen varkens Jammer is het, dat de varkens nog steeds verstek moeten laten gaan, terwijl er van een heropenstelling van de markten voor deze dieren weinig of niets meer wordt verno men. Het gaat er op lijken, dat de ze kwestie niet actueel meer is. Ook de belangstelling en de stemming in de handel waren over het geheel ge nomen wel goed, met uitzondering echter van de sector vette- en mest kalveren, welke in een mineur stemming verkeerde. Het besluit van de Italiaanse regering tot het sluiten van de grenzen van Italië voor de invoer van alle rundvee en -vlees vanuit Holland is voor de handel in sladhtkalveren catastro faal. Deze dieren ondergingen een sterke prijsdaling. Alle andere ru brieken bleken goed prijshoudend tot stug-duur voor de vette koeien. De totaal aanvoer bedroeg 1975 dieren, vooral in de sector vare-koelen een opmerkelijk grote aanvoer. Het naderende voorjaar brengt deze han del in beweging. Er was een goede belangstelling waar te nemen, waar onder weliswaar nog veel .kijkers". Het gure koude weer van de laatste week heeft het animo tot kopen wat afgeremd, waardoor de handel rustig tot kalm verliep. De melkkoeien en de beste kwaliteiten vare koei en bleven goed prijshoudend, maar deden de tweede en mindere soorten iets lager in prijs zijn. Notering: melk- en kalfkoeien van f915,- tot f1285.- en f1500,- vare koelen van f 600.- tot f 1000.- en f 1400.-. Jongvee Ook in deze afdeling weer wat meer aanvoer. De belangstel ling was echter niet groot. De han del bleef dan ook nog kalm tot zeer kalm. Notering: Pinken van f 400.- tot f575.- en f700,- Graskalveren van f275,- tot f425.-. Vette koelen Hoewel ruimer dan voorgaande weken, was de aanvoer in de sector vette koeien toch niet groot te noemen. Ondanks de tijd van het Jaar en een ruim aanbod overal el ders was er toch een redelijke vraag. De dieren bleven dan ook goed prijs houdend. De handel kreeg een stug- duur karakter. Al met al was deze afdeling nog vrij vroeg geruimd. BIJ de afloop zat er toch wel een ten dens van iets lagere prijzen in. Note ring per kg geslacht gewicht: vette koelen van f3,70 tot f4,30 en f4.80 slachtstieren van f4,10 tot f4.30 en f 4,60 worstkoeien van f 3.20 tot f 3,40. Vette kalveren De aanblik op de ze afdeling was betreurenswaardig. De aanvoer bereikte nog niet het aantal van. 20 dieren, voornamelijk bestaande uit mindere kwalltei- De stemming in de handel was beneden peil. Hoewel er geen beste kwaliteiten waren aangevoerd, lagen de prijzen toch weer gemiddeld 20 cent lager dan vorige week. Notering per kg levend gewicht: van f2,60 tot f3.-. Nuchtere kalveren Bij een voor Leiden redelijke aanvoer was de stemming op deze afdeling ook ver re van wild. Hoewel de slachtnuka's nog wel een redelijke handel te zien hebben gegeven bij slechts weinig la gere prijzen, waren de mestkalveren niet dan wel zeer moeilijk te plaat sen en vielen deze dieren ook ver terug in prijs. Notering slachtnuka's van f 1,10 tot f 1,25 en f 1,50 per kg levend ge wicht mestkalveren per stuk van f 60.- tot f70,- en f85.-. Wolvee Voor de tijd van het Jaar een zeer ruime aanvoer, waaronder weer een groot aantal slachtlamme - ren, dank zij de openstelling van de Franse grenzen. De dieren met vlees werden goed gevraagd en wer den ook vlot geplaatst en bleven goed prijshoudend. De handel in vette schapen was in verband met de rui me aanvoer iets flauwer, maar ble ven nog wel aan de prijs. Ook de fokschapen met lammeren waren ln ruime mate aangevoerd. Door het gure weer bleef de belang stelling nog uit. De handel ln stel len behield een rustig karakter. Notering: vette schapen van f95,- tot f 125,- en f 140,- vette lamme ren van f 100,- tot f 130,- en f 150,- (Beste zware rammen boven notering.) fokschapen met 1 lam van f 165,- tot f 190,- fokschapen met 2 lammeren van f200.- tot f290.-. Varkens (bulten de markt), Omtrent de varkenshandel is nog weinig nieuws te melden en blijft het nog steeds wachten op de intrekking van de maatregelen tegen het mond en klauwzeer en het openstellen van grenzen voor export. Varkens voor fok- en mesterij bleven stug-duur. De handel ln slachtvarkens bleef by het ruime aanbod zeer moeilijk. Prij zen: drachtige zeugen van plm, f 400,- tot f 500,- schrammen van plm. flOO.- tot f125,- biggen van plm. f80,- tot f90,- lichte slacht varkens en lichte slachtzeugen per kg levend gewicht respectievelijk van plm. f 2,15 tot f 2,20 en plm. f 1,80 tot f1,90. Feestavond van Ned. politiebond De leden van de Leidse Politie- toneelvereniging voerden gisteren in Den Burcht tijdens een feestavond van de Nederlandse Politiebond, afd. Leiden, het Engelse blijspel „Pechvo gels" op, dat zij reeds eerder brach ten ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de N.C.B. Ook nu weer gaf mevrouw M. W. S. BorLeenheer een uitstekende uitbeelding van de bemoeizieke oma Parkin, die de hele familie Harlow d« wet voorschrijft. In het stuk gaat het overigens om twee families, die zonder dit van elkaar te weten het zelfde huis hebben gehuurd. Ook het andere gezin, bestaande uit vader Ferrier en zijn zoon, wordt geregeerd door een vrouw, namelijk zijn zuster Rie, die voor hem en zijn zoon alle beslissingen neemt. Mevr. A Lodema Mol wist aan deze bedillerige dame goed gestalte te geven. Wanneer twee dominerende vrouwen in één huis moeten wonen, kan dat echter moei lijk goed gaan. Er doen zich dan ook tal van conflict-situaties voor, waar toe nog wordt bijgedragen door het goedbedoelde Ingrijpen van een ge ëxalteerde buurvrouw, Juffrouw Peil, die op kostelijke wijze op het toneel werd gebracht door mevr. F. G. Bos- soher—Mulder De zoon van Ferrier blijkt het echter ondanks alle proble. men wel te kunnen vinden met de dochter van Harlow en het slot laat zich dan ook niet raden. Voor het doek opging herdacht de heer L. Algra, voorzitter van de Leidse afdeling ln zijn openingswoord het overlijden van Gerand KliJ, die jarenlang lid van de bond is geweest. Van de aanwezigen heette hij in het bijzonder welkom mej. mr. M. J. Zee- lenberg, die enige tijd geleden is overgeplaatst, maar toch deze avond wilde bijwonen. Het feest werd besloten met een gezellig samenzijn, met medewerking van een dansorkest o.l.v. de heer H. J. Glasbergen. ADVERTENTIE Officieren, onderofficieren en manschappen van de A-compag- nie van de Koksschool in Leiden hebben gistermiddag op de bin nenplaats van de Doelenkazeme een bedrag van vierhonderd gul den geschonken aan het Konink lijk Nederlands Geleidehonden- Fonds. Dit is het bedrag dat een blinde zelf moet neertellen voor een hond. De heer A. S. Smits, die na mens het fonds dit bedrag in ontvangst nam, zei dat vele blin den ook dit niet kunnen beta len. Het Geleidehonden-fonds is dan ook blij, dat het dankzij deze geste weer een hond kan toewijzen. De hond in kwestie, een labrador retriever, was bij de plechtige overhandiging van het bedrag vier soldaten ga ven ieder aan de heer Smits een bankbiljet van honderd gulden aanwezig. De hond, een teefje, krijgt de naam van het prinsenkind, dat straks wordt geboren, zo bepaal den de schenkers. De soldaten hopen nu dat het een prinsesje zal zijn.,.. met losse kussens bekleed met Mohair Velours, kleur naar keuze. Prijs f 1190,—. hoogwaardige kwaliteit stoffe ring en bekleding. Prijs f575,—. Stijlmeubelen geven een per soonlijke sfeer. WIJ willen graag Uw adviseur zijn en zorgen voor een gezellige leefruimte Interieur specialist exclusieve meubelen BOTERMARKT 23

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3