LEIDSCH DAGBLAD Laatste loodjes voor De Jong heel zwaar dassic Journalisten bezetten vandaag Lage Yuursche JAMIN Massaal ontslag j Van Heek Russische maarschalk Maliiiowski overleden Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 1 APRIL 1967 No. 31242 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J: Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, ƒ0,93 per week, (by vooruitbetaling), losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singe) 1, Leiden Giro no 57055 Bedankjes van Aantjes en Herweyer (Van onze parlementaire redacteur) Door bedankjes van mr. Aantjes (AR) en ir. Herweyer (CHU) voor de posten Volkshuisvesting en Landbouw, is for mateur De Jong opnieuw in moeilijkheden gekomen. De frac tievoorzitters van de ARP en van de CHU zijn gisteravond telefonisch op zoek gegaan naar nieuwe kandidaten en zouden vandaag het resultaat van hun speurtocht aan de formateur voorleggen. Hoewél de twee bedankjes onverwachte tegenvallers zijn, is het optimisme over het welslagen van de formatie-De Jong daardoor niet verdwenen. De ontwikkeling van gisteren ivordt voorlopig alleen nog H; maar gezien als een belangrijke vertraging. teruggevlogen van het eiland Major ca, waar hij een bijeenkomst van de Interparlementaire Unie bijwoonde, heeft gistermiddag advies van zijn huisarts gevraagd. Deze heeft hem kennelijk ontraden de slopende mi nisteriële verantwoordelijkheid te aanvaarden. De reden van de weigering van ir. Herweyer, directeur van de Cultuur technische Dienst in Utrecht, is min der duidelijk. Politieke waarnemers vermoeden, dat ir. Herweyer er wei nig voor voelde zijn lot te verbinden aan dat van de niet al te sterk geachte ministersploeg van de heer De Jong. OPTIMISME GEBLEVEN besluiten om de verantwoordelijk heid voor de por tefeuille v. Volks huisvesting niet op zich te nemen. Het is duidelijk, dat daarmee ge- Ir. Herweyer de niet al te beste bedankt - gezondheidstoe stand van deze 44-jarige anti-revolutionaire parle mentariër. Mr. Aantjes, eergisteren Meevaller (Van onze Eindhovense correspondent). Ofschoon de regering welwillend schijnt te staan tegenover steun aan het Van Heek concern in Enschede, kan zulks alleen geschieden wanneer bepaalde bedrijfsafdelingen worden afgegoten. Daartoe heeft het bedrijf I zich reeds geruime tijd geleden bereid I verklaard. Hoewel juiste gegevens nog ontbreken de directie wil eerst pra ten met de vakorganisaties en de on dernemingsraden moet er met een massaal ontslag rekening worden ge- houden. Het aantal mensen, dat hier bij is betrokken bedraagt ongeveer 1 950. De mededelingen aan vakbonden en i ondernemingsraad kunnen niet eer der dan maandag worden verwacht. Tot gisteravond laat hebben de vak- bonden getracht contact te krijgen met de directie, maar omstreeks mid dernacht moesten de pogingen daar toe worden opgegeven. Zij zijn van daag voortgezet. WEERBERICHT Wisselvallig (Van onze weerkundige medewerker) Na een misstap met gure buien, waarmee maart zijn staart roerde, brengt april ons weer op een beter pad van zachter voorjaarsweer. De barometer is flink gestegen waardoor de wind en ook de buien wegvallen. Morgen zal een meer zuidwesten wind geleidelijk toenemen met aan voer van wat zachtere lucht, waarbij de temperatur .tot ongeveer twaalf graden kan stijgen. Toch blijven de oceaandepressies boven de Oceaan een belangrijke rol spelen. Een sto ringsfront, dat vandaag Ierland be reikt kan in de loop van morgen de bewolking weer doen toenemen, ge volgd door enige regen. Het algeme ne weerbeeld blijft daardoor wel wisselvallig. In de afgelopen nacht kwam in het noorden twee en in Brabant drie graden vorst voor. Ook de komende nacht kan in het binnenland nog nachtvorst brengen, waarna zachtere lucht ons land bereikt. 2 APRIL Zon op: 6.14 uur; onder: 19.14 uur. Maan op: 3.55 uur; onder 10.53 uur Hoogwater te Katwijk te 8.46 en 21.29 uur. Laagwater te 4.12 en 16.52 uur. 3 APRIL Zon op: 6.12 uur; onder: 19.16 uur Maan op: 4.34 uur; onder: 11.50 uur Hoogwater te Katwijk te 10.12 uur en 23.09 uur. Laagwater te 5.19 uur en 18.20 uur. Een kleine meevaller is, dat de wei gering van mr. Aantjes niet heeft ge leid tot een terugtreden van drs. Bakker, de anti-revolutionaire kandi daat voor de portefeuille voor Ver keer en Waterstaat. Nu aan de wei gering van mr, Aantjes geen politieke motieven ten grondslag blijken te lig gen, is de bereidheid van drs. Bak ker om mee te doen enigszins voor de hand liggend. De pogingen van formateur De Jong zijn er in de eerste plaats op gericht, de posten Volkshuisvesting en Landbouw alsnog te doen bezetten door een lid van de A.R.P., respectie velijk van de CH.U. Aan een bezet ting door politici van andere partijen wordt voorshands nog niet gedacht, omdat daardoor het bijna geheel vol tooide schema-De Jong opnieuw in beweging zou komen. Mochten frac tie-voorzitter Biesheuvel van de A.R.P. en zijn collega Beernink, van de C.H.U. er echter niet in slagen nieuwe kandidaten te vinden, dan za-1 Ter gelegenheid van de her denking van de roemruchte over gave van de stad Den Briel aan de Watergeuzen hebben duizen den iniooners zich in middel eeuwse kledij gestoken. Zelfs „de post" heeft het strakke uniform verwisseld voor een fleuriger kledij Brood maandag 1 cent duurder Het brood wordt maandag duur der. Recente stijgingen van de grond- stoffenprijzen in het bakkersbedrijf hebben de ministers van Economische Zaken aanleiding gegeven ermede akoord te gaan, dat met ingang van maandag a.s. de prys van alle soor ten brood met 1 cent per 800 gram wordt verhoogd. De prijzen voor thuisbezorgd brood mogen nog steeds 3 cent per 800 gram hoger zijn dan de maximale prijzen voor in de winkel afgehaald brood. Een tikje ontmoedigd verliet formateur De Jong gisteravond het departement van Defensie na een dag met teleurstellingen. Twee weigeringen beletten hem zijn werk af te ronden. het schema toch moeten veranderen, waardoor de bijna voltooide legpuzzel weer voor een groot deel zal worden opgebroken. Rode wijn Ondanks alle hoopvolle voorspellin gen, zijn de vier kandidaat-regerings partijen er niet in geslaagd om Ne derland, vóór i april, een nieuw ka binet te leveren. Mr. Biesheuvel, die indertijd de voorspelling „vóór 1 april een kabinet" deed, was zo overtuigd van de vervulling van zijn eigen pro fetie. dat hij met minister Veldkamp (Sociale Zaken), een weddenschap afsloot. De inzet, een fles rode wijn, zal hij één dezer dagen wel aan dr. Veldkamp toezenden. bestaat uit 26 pagina's. Wachten op prinselijke baby (Van onze Hilversumse correspondent) Zesduizend gulden kan de stertocht gaan kosten, die de oranjevereniging Baarn orga niseert op de dag, dat de oran jetelg geboren wordt in kasteel Drakensteyn. Men hoopt, dat talloze motorvoertuigen, ge tooid met oranje-strik naar Baarn zullen worden gereden en dat de berijders zich verder met autobussen naar Lage Vuursche zullen laten vervoe ren. De gemeente Baarn wil garant staan voor dit bedrag. Prinses Bea trix en Prins Claus zijn inwoners van Baarn. Behalve de kosten van de ver siering van de Brink en het Stati onsplein, zal de gemeente voor de kinderen van kleuter- en lagere scholen een ballon wedstrijd organi seren, hetgeen 1100 gulden gaat kos ten. Deze kinderen krijgen ook een tablet chocolade, waarmee 600 gul den is gemoeid. De jeugd van de ulo scholen krijgt een goudkleurige me talen sleutelketting met sleutelring, kosten 350 gulden. Na de trappelzak ken, gedenkborden, lepeltjes, thans ook sleutelringen op de dag dat de prinselijke baby ter wereld komt. De industriële vindingrijkheid kent geen grenzen. De Prinses verkeert in uitstekende conditie, Zij liep gistermiddag in haar tuin. Niets wijst erop, dat de geboor te onmiddellijk voor de deur staat. De RVD heeft haar perscentrum nog niet bemand, dat gebeurt maandag pas. Wel is gistermiddag in allerijl een tweede tent achter Hotel Kas tanjehof opgericht, omdat de tele foon- en telextent te klein zou zijn. Alleen de telexverbindingen zyn thans gereed. De PTT werkte gisteravond laat nog aan de telefoonverbindingen en zou vandaag dit werk voltooien. Gistermiddag is ook plotseling een rijdend postkantoor door de PTT bij de tenten geplaatst. Tot welk doel dit postkantoor er staat is nog niet duidelijk. De journalisten, die vanaf vandaag het dorp gaan bezetten, zul len er in ieder geval geen gebruik van maken, dat staat wel vast. Zeer druk Mannen in uniformen doen enorm druk bij Diakensteyn, zelfs luite nant-kolonel Pahud de Montagnes, chef van militaire zaken van het Koninklijk Huis, komt men onder de organisatoren van alles en nog wat tegen. Hij regelt het afvuren van de kanonschoten, waarbij veel overleg gepleegd moet worden over de plaat sing van de vreugdevuurkanonnen. Het schijnt, dat deze kanonnen niet in Baarn en niet in Lage Vuursche geplaatst zullen kunnen worden, maar haast het paleis op het konink lijk voetbalveld. De Marechaussee is druk bezig met het plannen van de bewaking van de tuin van Draken steyn. Tussen de struiken zullen vol op marechaussees staan, die het bin nendringen van fotografen e.d. zul len beletten. Nog steeds blijven de 300 Lage Vuurschenaren onberoerd bij dit gebeuren. Hun kinderen zou den op de geboortedag een lampion optocht naar Drakensteyn houden. Maar nu hebben zij vernomen, dat de zijwegen naar de Dorpsstraat af gesloten zullen worden, zodat er van een optocht niet veel terecht kan ko men. Maar van die afzetting is alles nog diep geheim Stroom De organisatoren van de sterrit verwachten op de dag van de geboor te een enorme stroom mensen naar Lage Vuursche. Die gedachte alleen al geeft thans al handen vol werk. Poli tiechefs rondom Drakensteyn heb ben zich vorige week al gebogen over een doelmatige verkeersregeling. Im mers, de nauwe Dorpsstraat in Lage Vuursche kan amper een normale zondagsdrukte verwerken. De ver keersregeling is een groot geheim, de medewerkers hebben een zwijgplicht opgelegd gekregen. GARRISON WIL NOG TWEETAL ARRESTATIES De officier van justitie in New Or leans heeft gisteren in verband niet zijn onderzoek naar de moord op pre sident Kennedy arrestatiebevelen uitgevaardigd tegen een zekere Gor don Novel (29) en een Cubaanse bal lingenleider, Sergio Arcacha Smith. Novel heeft volgens Garrison samen met Smith een plan beraamd voor een overval op een munitiedepot in de omgeving van New Orleans. Garrison heeft in een vraaggesprek met het Westduitse tijdschrift „Quick" verklaard, dat de vermoorde president „het slachtoffer van ten komplot van homoseksuelen" was Hij verklaarde ervan overtuigd te zijn. dat hij het bewijs hiervoor kan leve ren in het proles tegen de zakenman j Clay Shaw uit New Orleans, dat over ongeveer vijf maanden zal wor den gehouden. Volgens Garrison zal hij ook bewijzen dat Oswald niet al leen geschoten heeft, dat de ware dader Manuel Gonzalez heet, en dat Shaw de leider van het komplot is. Hij is echter bereid. „Shaw te later lopen, als hij mij de ware moorde naar levert". Aanzienlijke bijdrage aan gea llieerde o veri vinn ing (Van onze correspondent Moskou) Maarschalk Rodion Mali- nowski, de Sowjetrussische mi nister van Defensie, is gisteren op 68-jarige leeftijd in Moskou overleden. Toen hij op 7 no vember van het vorig jaar ter gelegenheid van de 49ste ver jaardag van de Oktober-revo lutie op het Rode Plein de ere plaats innam en de herden kingsrede uitsprak, hoorden de duizenden aanwezigen de stem van een doodzieke man. Toen reeds kon zijn imponerende verschijning de indruk niet wegnemen, dat de dagen van de aan keelkanker lijdende oorlogsheld waren geteld. Tijdens zijn laatste toespraak had Malinowski voortdurend met hoest- aanvallen te kampen. Maar klaarblij kelijk wilde hij nog eenmaal genieten van zijn heerschappij over de mili taire macht, waarvan hij tien jaar lang opperbevelhebber was geweest en die zich onder zijn leiding tot een der modernste legers ter wereld had ont wikkeld. Zijn roem dankt hij voorts aan het feit. dat hij het bevel voer- de over de Sowjetrussische troepen, die bij Stalingrad stand hielden. Hij leverde een aanzienlijke bijdrage aan de geallieerde overwinning op Duit - sers en Japanners. Ondanks zijn dreigende uiterlijk was Malinowski een overtuigd verdediger I van de overheersende groep in Mos-1 Het 25-jarig bestaan van het Korps Commandotroepen is gis teren in Roosendaal gevierd met o.a. een défilé, waaraan ook door oudgedienden van het korps werd deelgenomen. Op de foto zien we kolonel b.d. Gualtherie van Wee zei te paard aan het hoofd van de oud-Commando's tijdens het de- filé. ADVERTENTIE bitterkoekjes niet duur wel heerlijk ADVERTENTIE DISCO - DANCING BOULE-7 NOORDWIJK AAN ZEE. ADVERTENTIE Uitgesproken het beste MANTELS MANTELKOSTUUMS van Egmond BREESTRAAT 173 ADVERTENTIE INTFPIEUB VERZOPClNP PAPCNBUPgrfTCTmrsamR-j parkeergelegenheid. (9ud kou, dat problemen langs politieke j weg en niet meer op het scherp var de snede moesten worden opgelost. Onder Malinowski werd het Rode Leger weer tot wat het vroeger geweest: een gehoorzaam werktuig van de communistische party. Een man als maarschalk had de supprematie van de partij over net leger uit de weg willen ruimen, het geen destijds het belangrijkste argu ment voor Chroesjtsjow was hem te laten vervangen. Malinowski heeft zelf meegezongen in het koor van hen. die Zjoekow verdachten van bonapartistische neigingen". Vervolg op pag. 5 teumo Woensdag a.s. zal op de bewaarschool in de Groene- steeg, 's morgens te uren, eene openbare les ivorden ge geven, voornamelijk om de opleiding der kinderen vol gens de leerwijze van Fröbel te doen zien. Voor de arrondissements rechtbank te Amsterdam heeft een Oost-Indische ambtenaar terecht gestaan, als beschuldigd van les te geven in het rechtlijnig tee kenen zonder in 't bezit te zijn van een getuigschrift van goed redelijk gedrag. Hij werd ontslagen van rechts vervolging omdat hij van Z.M. den Koning vergunning had gekregen

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1