mLgeBRuiken en -qeBneken 3 Kruiswoordraadsel Kom er ACHT-er Juiste betekenis der woorden (2) B Opkomst en ondergang K van de f abdij BATERDAG 1 APRIL 1969 Ltitr&Cn DAGBLAD MXpBHÏI*^ T AAR ik vertegenwoordigd ben, daar ben MM/ ik tegenwoordig". Deze uitspraak van V V koningin Wilhelmina, die ik onlangs zag aangehaald door haar laatste parti culier-secretaris, tekent een unieke situatie: m.i. de enige waarin vertegenwoordigd zijn" identiek is aan „aanwezig zijn". A LS ik lees: „Op de jaarsbeurs zijn vijf de- /M monstratrices van de X-fabriek vertegen- •/- woordigd."neem ik aan dat de dames daar niet zelf aanwezig zijn, maar zich laten vertegenwoordigen door plaatsvervangsters. „Ver tegenwoordigen" betekent namelijk: „optreden na mens". In plaats van „aanwezig zijn'' kan men ook het wat statiger „tegenwoordig zijn" gebruiken; vermoedelijk speelt dit laatste die auteurs door het hoofd, die „vertegenwoordigd" schrijven als ze aanwezig" bedoelen. „Op vrijdag 20 decemberzo schrijft de secreta ris van een vereniging in een convocatie, „hebben wij tot dit doel een bijeenkomst belegd, waarop af gevaardigden van beide zusterorganisaties verte genwoordigd zullen zijn." De secretaris zou dat al leen mogen schrijven als die afgevaardigden zelf verhinderd waren en zich daarom op hun beurt door een afvaardiging wilden laten vertegenwoor digen. Dat is nauwelijks denkbaar. Deze afgevaar digden vertegenwoordigden (is „treden op na mens") hun organisaties, dat lijdt geen twijfel. De secretaris heeft dus bedoeldv waarop af gevaar van beide zusterorganisaties tegenwoordig (of „aanwezig") zullen zijn", of waarop beide zusterorganisaties vertegenwoordigd zullen zijn". Het is alweer, enkel een kwestie van zich reken schap geven de juiste betekenis der woorden die men gebruikt. Dat geldt ook voor de tweede fout die de secretaris in zijn convocatie maakt een fout ook, die onuitroeibaar lijkt. E secretaris schrijft: „Op vrijdag 20 decem- m ber hebben wij een bijeenkomst belegd In deze formulering is het voorzetsel „op" even fout als in het, in dergelijke schrif turen even frequent voorkomende: „Op zaterdag a.s. is er een feestavond georganiseerd Beleggenen organiserenwillen, in deze be tekenis, zeggen: bijeenroepenresp. „regelen", „tot stand brengen". Het zou er voor alle betrok kenen somber uitzien, als dat bijeenroepen en dat regelen pas ,,op" het bedoelde tijdstip zouden plaatsvinden. Nijvere besturen zorgen ervoor, dat de zaak tijdig in kannen en kruiken is; ze roepen bijeen en regelen vóór het bewuste tijdstip, meestal „op" een moment waarop dit nog ver in het ver schiet ligt. Dus: niet „beleggen op", maar „beleggen voor"; niet „organiseren op'', maar „organiseren voor" tenzij men met een zeer laks bestuur te doen heeftt JAPIN onder het motto „Kruiswoordraadsel" dienen voor woensdag aa. te 9 uur v.m. in het bezit te zijn van de redactie, Witte Singel 1 te Leiden. Onder de goede oplossingen stellen wij een eerste prijs van f 5 en twee prijzen van f 2.50 beschikbaar waarnaar alleen abonnees kunnen mededingen. OPLOSSING VAN VORIGE OPGAVE De eerste prijs van f 5,-- werd |p |Q toegekend aan de heer C. Jasper, HjYlK Druivenstraat 25 in Leiden, de twee prijzen van f 2,50 aan mevr. Huisman-Ellings, Veilingkade 22 in Leiden en aan de heer G. de Bruin, Duinzichtstraat 22 in Oegstgeest. De prijzen worden de toegezonden. Kunt u de acht afwijkingen in de beide bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt u elders in dit nummer. Kom er ACHT-er 1. hoed man links 2. sluiting van tas 3. versiersel op hoed van vrouw 4. man links heeft een haar meer 5. staartje van spaarvarken 6. nummerbord van auto 7. stropdas man links 8. knoop op jas van vrouw HORIZONTAAL 1. strafplaats 2. beroep 4. langpotige moerasvogel 9. listig bedrog 12. huiveringwekkend 16. wandversiering 17. riviertje in Friesland 18. muzieknoot 19. klap 20. Gedeputeerde Staten 21. bosje haar 23. dieren woonplaats 25. Heilige Schrift 26. medicijn 27. ondersteuning 29. bloedverwante 30. mij 32. insektendodend middel 33. kanon 34. alg. Transp. Ondern. 36. nummer 38. boksersterm 39. gemeente op de Veluwe 41. in onbruik rakend beroep 42. tante Pos 44. lengtemaat 45. zie 30 46. waagstuk 48. titel 49. mand, gebruikt om kaf van ko ren te scheiden 51. deel van een mast 53. jongensnaam 54. het gelukkige bezit 56. wiel 57. geloofsovertuiging 58. schaaldier 60. vriendelijke zijdelingse blik 62. getijde 64. ijzerhoudende grond 66. ten bedrage van 67. zie 18 68.. Engels bier 69. een schurend krassend geluid doen horen 72. verschillend 74. badplaats in België 75. voormalig eiland in het IJssel- meer 76. draaibare kap van een schoor - VERTICAAL 1. soort stamppot 2. vordering 3. loco-president 4. reeks 5. laatsleden 6. Universiteit in Amsterdam 7. hoofd van een klooster 8. zeer hard 9. wig 10. alvorens 11. erg groot iemand 13. delen van een etmaal 14. verlaagde g 15. Rijkskweekschool van Onder wijs 21. Ned. Luchtvaart Mij. 22. limited 23. voordeel 24. houten vat 28. man van adel 31. eenjarig dier 33. metaal 34. hoge berg 35. maand 37. kwaadwillige actie tot opschud ding 38. Kon. Paketvaart mij. 39 in hevige mate 40. boom 43. elke keer 47. volgens regel en orde 48. drinkvat 49. spinweefsel 50. verhoging, zandheuvel, stuk dijk 52. woonboot 54. wederhelft 55. losgerafelde naad 57. kledingstuk 59. soort 61 zelfkant 63. mond 65. snel 68. zie 68 horizontaal 70. zie 51 horizontaal 71. op dit moment 72. in orde 73. landbouwwerktuig fu ite 3C 111 Rijnsburg 1600 kérk en abdij DONKERE rookwolken hingen over het gewest Hol land. Een doordringende brandlucht vergezelde de rode gloed. Een spoor van vernielingen achterlatend trokken de woedende Friezen naar het zuiden en na derden Leiden. De Hollandse graaf Dirk II had het niet ge makkelijk met zijn onderdanen. Zoals alle Hollandse graven had hij de grootste moeite de zelfstandige Friezen zijn wil op te leggen. Menig Hollands edelman en zelfs sommige graven, hadden het leven gelaten in de strijd met deze noorderlingen. Nu leek het of zij de macht van de graaf niet alleen wilden af schudden, maar tevens wraak wilden nemen voor al die jaren dat men gepoogd had hen te regeren. Het beroemde klooster van Eg- mond hadden zij onder de voet ge lopen, de stad Leiden bood onver- wacllte weerstand. De burcht stond als een onneembare vesting tussen de beide Rijnarmen. De burcht- graaf stuurde ijlings zijn bood schappers uit om de Hollandse graaf Dirk II te verzoeken hem te komen ontzetten. Inderhaast wer den verschillende troepen van boe ren samengesteld. Met de moed der wanhoop trok de graaf tegen zijn doodsvijanden ten strijde. De Frie zen schuwden het gevecht niet en de Hollanders moesten heel hard aanpakken om zich staande te kun nen houden. Het gevecht had zich inmiddels verplaatst naar Rijns burg. Op de plek waar later de be roemde abdij zou verrijzen, werd de strijd beslist. De Friezen werden verslagen en moesten het veld rui men. Het belangrijkste historische ge bouw in Rijnsburg was zeker de abdij. Over de stichting lopen de meningen nogal uiteen, maar het is vrijwel zeker dat de echtgenote van de Hollandse graaf Floris II, Pe- tronella, in 1133 een aantal kloos terzusters uit de abdij van het Duitse Stötterlingenburg liet ko men en die onderbracht in een klooster in Rijnsburg. Langzamer hand groeide deze gemeenschap onder bescherming van het Hol landse gravenhuis uit tot een kring van uitsluitend adellijke jonkvrou wen die zich stelden onder de lei ding van de dochter van één van de grootste edelen van het land. In later jaren komen we regelmatig deze adellijke dames tegen als zij een uitstapje maken naar de Sleu telstad zoals dat in de zomertijd bij hen gebruikelijk was. Waar is eigenlijk deze abdij ge bleven? Het is zeker dat zowel ede len als burgers geen enkel belang hadden bij het verdwijnen van dit klooster. De edelen mochten regel matig het genoegen smaken om in het avonduur een dansje te maken met de jonkvrouwen, die slechts tot de middag in de abdij behoef- het rijke klooster. Waarschijnlijk zijn zowel Geuzen als Spanjaarden schuldig aan de ondergang. Zeker is dat de laatste abdis Stefana van Rossum was, die tevens de titel droeg van Vrouwe van Rijnsburg. Het merkwaardige in deze jaren was dat de abdis een belangrijke stem in 't kapittel had als 't ging om de benoeming van een pastoor aan de parochiekerk, die tevens klooster kerk was. De invloed van deze adel lijke dames was wel zeer groot. De abdij heeft in de geschiede nis menigmaal de gemoederen ver hit. Zo in 1446 toen een enorme brand de abdij in as legde en ook de parochiekerk in vlammen op ging. De bevolking heeft toen, sa- den te blijven. Daarna kregen zij gelegenheid giften uit te delen aan de meer dan tweeduizend be- hoeftigen die herhaaldelijk een be roep deden op de goedgeefsheid van de dames. Na afloop van deze cha ritatieve bezigheden waren er gro te aantallen jonge edelen, die zich verdrongen om een dansje te maken met de abdij-bewoonsters. De bur gers kregen geregeld wat toegestopt als hun eigen financiën niet toerei kend bleken voor de gezinsuit gaven. Over de laatste jaren van de abdij is veel gegist. Sommigen be weren, dat de beeldenstorm een eind heeft gemaakt aan 't bestaan. Anderen schuiven de schuld op de Geuzen, die in 1572 Rijnsburg zouden hebben bezocht. Weer an deren laten de Spanjaarden de ver woesting ter hand nemen. De ge schiedenis leert dat de periode van Leidens beleg fataal Is geweest voor men met de bewoners van de ab dij en vele andere vermogen den, een inzameling gehouden en een vijftal klokken geschonken aan de gemeenschappelijke kerk. In tijd van nood zou nu tenmin ste de klok geluid kunnen worden en de bevolking aldus worden ge alarmeerd. De abdij moest voor het luiden van deze klokken jaarlijks een bedrag betalen aan de parochie geestelijkheid. In 1393 was de ab dij trouwens ook al danig in het nieuws geweest. Op zekere dag werd daar de eerwaarde heer Willem van Herwijnen door enige duistere lieden mishandeld. Iedereen sprak er schande van. De algemene ver wachting was dat de baljuw van Rijnsburg, Arent van Duivenvoor de, de schuldigen zwaar zou straf fen. De moeilijkheid was echter dat heer Willem een gunsteling was van de Hollandse hertog Albrechfc van Beieren. Aangezien Arent van Duivenvoorde als bewoner van het befaamde kasteel onder Voorscho ten nogal wat strijd had te voeren tegen de hertog, leek hem dit een gunstige gelegenheid zijn afkeer van heer Albert duidelijk te laten blijken. Geen wonder dat de hertog dit niet nam. Bovendien was in die dagen zijn geliefde, Aleida van Poel geest, lafhartig vermoord op het Haagse buitenhof, zodat zijn stem ming bepaald onverzoenlijk kon worden genoemd! Het huis van Arent van Duivenvoorde werd met vaardige hand verwoest en Arent zelf verbannen. Na niet al te lan ge tijd verscheen hij weer in de streek, maar Albert van Beieren heeft nooit meer met hem te ma ken willen hebben. De abdij van Rijnsburg verdween dus na de strijd om Leiden. Het geestelijk le ven hield echter geenszins op! Na de religieuze beroering begonnen de hervormden hun aanhang rond zich te verzamelen en hun aan tal nam zo snel toe dat zij spoe dig een eigen kerkgebouw wilden hebben. De restanten van de ab dijkerk werden hiervoor gebruikt en na vele jaren werd het doel be reikt: een eigen hervormde kerk. In 1830 bleek dat het met oude restanten opgetrokken bouwwerk niet zo stevig was als wel gedacht werd. De toren moest wegens instor tingsgevaar worden verlaagd. In de zeventiende eeuw kregen de hervormden gezelschap van een afgescheiden sekte: de zg. Colle- gianten. Deze lieden waren eigen lijk ontstaan uit een groepering, welke was opgericht door drie broers uit het geslacht der Coddes, die woonden in Oegstgeest, War mond en Rijnsburg. Zij hielden twee maal in het jaar hun bijeen komsten in Rijnsburg en wel tegen Pinksteren en op de zondag vóór de laatste maandag in augustus. De sekte is sinds lang uitgestorven en alleen het gebouw waar zij verga derden bleef lange tijd in takt. Rijnsburg kan er zich bovendien op beroemen dat het gastvrijheid verleende aan de wijsgeer Spinoza, en dat kunnen maar weinig plaat sen. E. Janson.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 12