Er bestaat voor iedereen wel een ideaal zitmeubel may o Spontaan medeleven KEUS Soep van restjes 'n smulklaar TV-hapje ZATERDAG 1 APRIL 1967 LEIDSCH DAGBLAD L.D.-1™ RechtsEen eethoekje uitgevoerd in slijplak. De stoe len zijn niet alleen opvallend van vormgeving maar zitten ook hijzonder goed. Het is een nieuw ontwerp van Nederlands grootste stoelenfabriek, waarvoor ook in het buitenland veel belangstelling bestaat. Links: Misschien is dit voor U de ideale stoel. Inwen diglekker ruim. Een hoge zitting en een paar stevige armleggers. Een stoel die een bijzonder zitcomfort geeft. (W)ETENS WAARD Het kan gebeuren, dat de huisvrouw aan het eind van de week haar koelkast eens na snuffelt en tot de ontdekking komt, dat in haar groentela nog allerlei restjes groente liggen: wat worteltjes, boontjes, kool en mis schien is er zelfs een stukje rookworst van de stamppot overgebleven. In een oogwenk kan van deze restjes voor de zaterdag, een heer lijke „restjes-soep" gemaakt worden. Het recept is als volgt. Smoor een hele ul, samen met 200 g groenteresten (of 200 g soep groente) in 2 lepels boter. Voeg 50 g bloem toe en schenk daarna al roerende een liter water bij deze massa. Los er een bouillonta blet in op en kook de soep 10 mi nuten door. Voeg daarna liter melk toe, breng de soep nog even aan de kook en roer er van het vuur af 80 g geraspte oude kaas, veel fijngehakte peterselie, 200 g rookworst (gekookt en in stukjes gesneden) en een scheutje room door. Serveer er stokbrood bij. Schneenocherln Splits 3 eieren in wit en geel. Kook een liter melk met een pakje vanillesuiker. Klop de eiwit ten met iets zout zéér stijf. Maak met 2 lepels balletjes van dit eiwit en kook deze stevig en gaar in de melk. Leg de eiwitballetjes onder in een glazen schaal en bind de melk met de drie eierdooiers, die losgeroerd zijn met 1 lepel custard. Maak de vla met 2 lepels suiker op smaak en giet de vla tenslotte over de „schneenocherln". Geef er apart een beetje chocoladesaus bij (chocoladevla uit een flesje ver dunnen met iets melk). ADVERTENTIE Chocowentelteefjes 8 sneden witbrood, liter melk, 2 eetlepels cacao, 2 eetlepels sui ker, 50 g boter of margarine. De cacao en de suiker met de melk vermengen en het brood er in weken. Het brood af en toe be druipen of omleggen tot al het vocht opgenomen is. De sneetjes in de koekepan in boter of margari ne aan beide kanten bruinbakken. De wentelteefjes warm geven met suiker. LS u een afbeelding ziet van een stoel of in een winkel bent om een zitmeubel te kiezen, zult u waarschijnlijk niet alleen leiten op het uiterlijk van zo'n meubel, maar u ook afvragen of het prettig zit. U toeet immers uit ervaring dat lang niet ailc stoelen gemakkelijk zitten, althans dat u niet makkelijk in elke stoel zit. Dit heeft ons de vraag doen stel len of de ideale stoel eigenlijk wel bestaat. Bij het zoeken naar een antwoord zijn we tot de ontdekking gekomen, dat er in hoofdzaak twee soorten zitmeubelen zijn, namelijk zitmeubelen met een „neutrale" zit voor algemeen gebruik en zitmeube len met een aparte zitkarakteristiek voor persoonlijk gebruik. Dit is be grijpelijk, want er zijn stoelen die door iedereen worden gebruikt, maar ook fauteuils en clubjes die als „eigen" stoel worden gekocht. Zitmeubelen die voor algemeen gebruik zijn bestemd, hebben ge middelde maten en verhoudingen. Ze zijn niet te laag en niet te hoog, niet te diep en niet te kort van zit ting en de valling van de rug is zo gekozen dat vrijwel iedereen er Vrede mee heeft. Zo'n zitmeubel is volgens standaardmaten opgebouwd en deze maten worden meestal toe gepast bij bankstellen die immers niet alleen door het gezin, maar ook door vrienden, kennissen, jong en oud worden gebruikt. Zo zijn er ook losse fauteuils met standaardmaten die een gemiddeld zitcomfort geven. De genoemde standaardmaten zijn aangepast bij de gemiddelde maten en verhoudingen van het menselijk lichaam. VARIATIE Er zijn echter ook lange, korte, dikke en dunne mensen en ofschoon die het in een fauteuil met stan daardmaten best kunnen uithouden, is zo'n doorsnee zitmeubel voor hen toch niet ideaal te noemen. Het zelfde geldt voor mensen die er een eigen manier van zitten op nahou den. De man die kaarsrecht een boek zit te lezen, zal een geheel an- •1: IN HEEL VEEL SMAKEN Strooibusje met vitaminen Voor de huisvrouw die „alles al heeft": binnenkort zal zij'naast de zoutvaatjes, peperbusjes en ande re voorwerpen het strooien van za ken, die het leven veraangenamen en de gezondheid (kunnen) dienen, een nieuw strooibusje op tafel kunnen zetten, dat het dertien verschillende vitaminen in poeder- vorm bevat. Een snuifje uit dit busje, uitgestrooid over de maal tijd, verzekert volledige voorziening in de vitamine-behoefte van nor male mensen gedurende een gehe le dag. Juist in deze tijd, de perio de van de voorjaarsmoeheid een goed van pas komende aanvulling van het tafelmeubilair. Het motregende, maar omdat in de groentewinkel een jonge vrouw met een kleuter stond, liet ik het hondje voor de deur wachten en ging alleen naar binnen. Vele kleuters zijn bang voor honden. Deze echter niet. Het kind hoe oud was het? Twee-en-eenhalf, drie? keek door de glazen deur naar bui ten. „Hondje", stelde het vast. „Ja, een hondje", knikte de moeder en wees de groente aan die zij wenste in te slaan. „Hondje zit in de regen", deelde de kleuter mede. .en twee kilo aardappelen", zei de moeder verstrooid. Het kind keek schuw naar mij op en vestigde toen weer zijn aan dacht op Boris, die geduldig wachtte. Fijne druppels hingen aan de uiteinden van zijn lange haren. „Hondje wordt nat", zei de kleuter verwijtend. ,JIij kan er wel tegen hoor", lachte ik. „Even schudden en hij is meteen weer droog". Het kind geloofde er niets van. Peinzend keek het naar de hond en leed. „Mag hondje binnen, mam?" „Ga hem maar aaien", stelde de moeder voor. „Als hij ten minste niet bijt". Boris, de alle mansvriend, zou een kind bij ten? Ik schudde heftig het hoofd. De kleuter wierp de deur open. Boris en hij keken elkaar pol aan. Boris kwispelde. „Kom maar", riep ik, want waarom zou ik die hond buiten laten wachten nu bleek dat het kind hem niet vreesde. Verheugd kwam het dier binnentrippelen en ging aan mijn voeten liggen. De kleuter maakte opgelucht een sprongetje. „Hij is binnen, hij is binnen! Nou wordt-ie niet nat. Hij hoeft niet in de regen", zong hij blij. Boris keek vriendelijk naar hem op en liet zich ttrelen. Ach mensen wat houd ik van zulke kinderen! Het is niet dat ik alleen om mensen geef die van dieren houden, want dat moet elk voor zich weten. Maar deze goedhartige kleuter leerde mij opeens iets, dat ik bijna was vergeten. Het bestaat nog, het echte medeleven met een mede schepsel! Deze hummel had zich bekommerd om een hond die in Moederlijke "j de regen zat, had zich daarover opgewonden, de volwassenen ter verantwoording geroepenEn toch was het kind nog op een leeftijd dat het slechts voor zichzelf leeft, bestaat, denkt Maar dan ziet het opeens iets, wat zijn medegevoel opwekthet realiseert zich dat het regent en het protesteert tegen iets dat in zijn ogen „wreedheid" is. Ik weet het: het was een on betekenend voorval en nauwe lijks waard om vermeld te wor den. Het medelijden van de kleu ter berustte bovendien op een misverstand: Boris kan zo'n beetje regen wel velen, en is er aan gewend om voor een winkel op me te wachten. En toch Toch heb ik het opgeschreven. want het deed me iets. Soms twijfel ik aan „de mensen". Ze kunnen zo hard, meedogenloos, gemeen zijn. Vooral kinderen kunnen dermate egocentrisch handelen, dat je je afvraagt: ben ik loei opgewassen tegen de taak om van die kleine ego- isten ménsen te maken? Doch dan loop je plotseling tegen zo'n goedhartige peuter aan, en je hoort, ziet hoe de mens in aan leg al kan zijn. Opeens zie je in, dat er naast het afschuwelijke en wrede toch iets wezenlijk goeds steekt in het specimen mens en dat je verschrikke lijk moet oppassen met een goed oordeel uit te spreken. Lang niet iedereen is hard, meedogenloos, gemeen. Op aarde zijn ook vele goede mensen. En vele, vele kinderen die een goed mens worden. Het medeleven van deze kleu ter was niet iets aangeleerds, niet iets ivat het van thuis, van school, uit lectuur had meege kregen daarvoor was hij nog te jong. Het kwam regelrecht uit hemzelf. In 'n wereld waarin goedheid soms alleen nog in theorie schijnt te bestaan, doet het feit dat die goedheid ook in natuurlijke staat aanwezig is, je weer helemaal opleven. Daarom beschreef ik, in de krant die vaak zwart ziet van het slechte nieuws dit kleine voorval. Opdat het ook u tot troost kan strek ken. THEA BECKMAN dere stoel verlangen dan de man die heerlijk onderuit gezakt een uiltje knapt. U moet er in een ge zelschap eens op letten, op hoeveel verschillende manieren iemand kan zitten. Er zijn zelfs mensen die vol doende hebben aan een taboeretje, want ze zitten de hele avond op het puntje van hun stoel, ruggen of armleggers komen er nauwelijks aan te pas. De meubelontwerpers proberen opnieuw om voor al deze verschillende mensentypen en ma nieren van zitten stoelen te ontwer pen. Er wordt zelfs Rekening met de leeftijden gehouden. Gezien de enorme verscheiden heid die er op dit gebied is, durven we zonder meer te veronderstellen, dat er een stoel bestaat die voor u ideaal genoemd kan worden. De moeilijkheid is, dat u dit meu bel eerst moet zoeken Dit wil zeggen, dat u in een winkel mis schien wel tien fauteuils moet pro beren, voordat u het ware zitmeu bel hebt gevonden. Als u aan het proberen bent, moet u er wel aan denken dat na een paar uurtjes winkelen zelfs de rand van het trot toir gemakkelijk zit. Een stoel pro beren wil zeggen, dat u in de win kel op dezelfde manier gaat zitten als thuis. Zit u thuis graag scheef of onderuit gezakt doe dat dan ook in de winkel. Probeer u een poosje geheel te ontspannen en zeg des noods tegen de verkoper dat hij eerst die mevrouw bij de toonbank wel mag gaan helpen. In een goeie stoel zit u wel tien jaar en dat is toch echt wel de moeite waard om vooraf te proberen of u het er een tijdje in uit kunt houden. Nu moet u wel bedenken, dat zelfs de aller beste stoel na een regenachtige zon dagmiddag en een aansluitende lan ge avond op de duur vermoeiend wordt en dat een zacht bed het na zo'n zitperiode altijd zal winnen. model dat u wilt kopen juist is. Be denk wel dat een extra hoge rug voor dit doel niet altijd prettig is. Als u gewoon bent om uw hoofd sterk achterover te buigen tijdens het relaxen, zal een iets lagere rug beter voldoen. Vindt u het prettig om uw benen wa<t hoger te leggen, neem dan een model met een voe tenbankje of taboeretje. Ze zijn er voor en waarom zoudt u het uzelf niet gemakkelijk maken? LIGMEUBEL OPLETTEN Het zoeken naar de ideale stoel wordft een stuk makkelijker als u van tevoren weet waarop u moet letten. Als u om de tien minuten een andere zithouding wilt aanne men, moet u een model nemen dat „inwendig" ruim is bemeten. Een clubje waarvan u de armleggers te gen uw heupen voelt, dwingt tot een bepaalde manier van zitten. Dat geldt ook voor ruggen die sterk ge bogen zijn waardoor een holte is ontstaan waarin uw rug precies past, maar meer ook niet. Bent u niet meer zo piepjong, neem dan geen model met lage armleggers of een stoel waarbij deze handige steuntjes ontbreken. Bent u kort van stuk, neem dan een club je met een korte zitting. Te hoge zittingen komen bijna niet voor, maar wel zittingen die voor oude ren wat aan de lage kant zijn. Zit u graag rechtop of iets voor overgebogen, zoek dan naar een fauteuil of club met een vlakke zit ting. Zitmeubelen met sterk aflo pende zittingen en een grote rugval ling zijn voor dit doel ongeschikt en dwingen u om achterover te han gen. Hebt u de gewoonte zo nu en dan een oogje dicht te doen, onder zoek dan of de rughoogte van het Er zijn ook fauteuils waarvan de helling van zitting en rug door een druk op een knop gewijzigd kan worden. Bij sommige modellen is de verstelbaarheid zo groot dat in uiterste stand een soort ligmeubel ontstaat. Bent u verzot op breien of hand werken, probeer dan een eén model met heel lage armleggers. Moderne zitmeubelen worden bij na zonder uitzondering met dikke lagen schuimrubber of polyether gestoffeerd. Wat het comfort be treft hebben deze moderne stoffeer- materialen het voordeel dat ze zich gemakkelijk aanpassen bij Uw hou ding tijdens het zitten. Vooral de modellen met kussens hebben een groot „aanpassingsvermogen". Daar om is de stand van zitting en rug bij deze modellen niet meer zo be langrijk. De diepte van de zitting, de ruimte tussen de armleggers en de hoogte van het zitvlak zijn bij deze zitmeubelen belangrijker. Zoals in het begin gezegd, zijn bankstellen meer bedoeld voor alge meen gebruik. U moet er echter wel aan denken dat op deze regel uit zonderingen zijn. Er zijn bankstel len met een grote zittingdiepte die voor kleine personen beslist niet prettig zijn. De bankstelen die als zeer comfortabel worden aanbevo len, dwingen soms tot een houding die we als halfhangend zouden kun nen omschrijven. U begrijpt wel, dat ook deze uitzonderingen minder ge schikt zijn voor algemeen gebruik. Dit hindert natuurlijk niet als u voldoende stoelen met een neutrale zitkarakteristiek hebt, zodat uw be zoekers kunnen kiezen. Hebt u al leen plaats voor een bankstel, neem dat een model waarin ieder een ge middeld zitcomfort zal vinden. Denk hierbij vooral aan bezoekers op leeftijd. Jongelui zijn dikwijls wild van extreme modelletjes waar je zo heerlijk ongedwongen in kunt zitten. Hier is natuurlijk niets op tegen, mits we maar zorgen dat oudere bezoekers ook prettig kun nen zitten. ARMLEGGERS ADVERTENTIE 4/, v zuiver' sicheerwol Verkoopadressen worden gaarne verstrekt door Stibbe Postbus 9041 Adam De armleggers vormen nog wel eens een onderdeel waarover ver schil van mening bestaat e^ nu be doelen we het verschil tussen hou ten en gestoffeerde armleggers. In het algemeen wordt gedacht dat een houten armlegger minder com fort geeft, maar dit is niet helemaal waar. Het gemak van een armlegger wordt in de eerste plaats bepaald door de hoogte en de afmetingen en pas in de tweede plaats door het materiaal waarvan deze gemaakt is. Een houten armlegg sr kan niet slijten in de gewone zin van het woord en beschadigingen kunnen meestal gemakkelijk worden bijge werkt. Voor gestoffeerde armleggers geldt juist het omgekeerde en ze worden zelfs beschouwd als het meest kwetsbare deel van een club. Een houten armlegger moet wel prettig in de hand liggen en vol doende zijn afgerond. Clubjes met houten armleggers zijn meestal goedkoper, laten zich gemakkelijker verplaatsen dan geheel gesl modellen en vragen voor minder ruimte. Het kiezen bepaald type armlegger is kwestie van meer of mind fort, maar meer een zaak vi tische overwegingen. Overig er bankstellen met houten gers die duurder zijn dan noten met gestoffeerde arc gen. Een bankstel wordt mee presenteerd als een vaste Het is echter zo dat vrijwel meubel afzonderlijk kan wo kocht. Dit maakt het mog zelf uw bankstel samen te Zo kunt u bijvoorbeeld een bank nemen die ook als li of als noodslaapplaats kaï en hierbij twee of drie clul ken die meer op zijn afgestemd, lijkheid is om een zeer te nemen en daarbij vlot leerde fauteuiltjes te ze strikt genomen niet bij passen. Goede combinaties mogelijk met twee banke een combinatie van ee: bank en rotanfauteuils mandjes is mogelijk. Een ring moeten we maken naamde klassieke of len, die meestal als een menstelling moeten Yves Saint-Laurent dezi avondjapon in de Afr Bambaza-stijl. Het mi vervaardigd uit houten en naturel raffia.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 10