LEIDSCH DAGBLAD Brand weer gedoofd echfalon De Jong nog deze week naar vorstin VLEES VERZOCHT j Twee procent v oor metaal op 1 juli DUIZENDEN GULDENS BELONING! Kapitein rij koud CIA mag studenten niet meer in geheim subsidies verlenen Aller ogen zijn gericht op...... WIN «™»®0PV0UWFIETS HOOFD SCHOTEL Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 30 MAART 1967 No. 32140 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J: Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, ƒ0,93 per week, (bjj vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Witte 8ingel l, Lelden - Giro no 57055 Vandaag de derde aanval op ramptanker Torrey Canyon De kapitein van de „Torrey Canyon" Pastrengo Rugia ti heeft gisteravond in Genua over de stranding van zijn schip ver klaard: „Ik accepteer de volle verantwoordelijkheid". De diiepgeschokte en verslagen zeeman zei: „Er was geen ge vaar. In de fjorden heb ik vaak veel spannender doorgangen ge passeerd. Ik had besloten buiten de rotsen om te varen. Waarom ging het schip binnendoor? Dat is een raadsel. Er moet iets ge beurd rijn dat niemand heeft Kapitein Rugiati's vrouw had tot gisteren het nieuws over de tanker voor hem verzwegen, maar tenslotte hoorde hij toch het bericht over de bombarde menten. Mevrouw Rugiati vr( in tegenwoordigheid huisdokter af: „Wat is mijn man gebeurd. Hij luut onherkenbaar. Hij chisch en fysiek volkomen nietigd". Rugiati heeft, dertig jaar op zee gevaren, waarvan zes jaar als kapitein. ran de er met is abso- psy- (Van onze Londense correspondent) Drie keer moet scheepsrecht zijn: vandaag zouden Britse jommenwerpers voor de derde achtereenvolgende dag de olie- )las en de restanten van de tanker „Torrey Canyon" bombar- leren. Die laatste poging om het vuur brandend te houden zou nen ondernemen bij laag tij, wanneer het grootste deel van het vrak boven water uitsteekt. Het is echter de vraag of men over Ie explosieven beschikt om de zuurstofontwikkeling te berei- :en nodig om vat op deze dikke, taaie vloeistof te krijgen. Langs de door de olie bedreigde kust bljjft een intensieve activiteit heersen. In Brighton, dat nog in de verste verte niet wordt bedreigd, heeft men mensen en materiaal naar het zuidwestelijk kustgebied gezon den. Men heeft er een register voor vrijwilligers geopend, om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. De prachtige boulevard van de be koorlijke badplaats Bournmouth is geheel voor het publiek afgesloten en met een dikke laag zand bestrooid om eventuele olie gemakkelijk te kunnen verwijderen. Gevangenen, ge detineerd op het eiland Portland, helpen mee om de door de olie aan getaste zeevogels te reinigen. De ge vangenis bezit namelijk een vogelre servaat. Er zijn tot dusver zeker 20.000 vogels omgekomen. De vogels die nog in leven zijn verkeren mees tal in zulk een armzalige staat, dat ze moeten worden afgemaakt. De stichting Vogelrampenfonds in Haarlem heeft een poging onderno men om de massale sterfte onder de zeevogels voor en op de kust van Cornwall een halt toe te roepen. Daartoe is namens deze stichten en met medwerking van het Wereld Na- tuurfonds Nederland de ornitholoog I. M. Kwak met een aantal prepa raten naar Engeland vertrokken. In het vogelhospitaal in Mousehole zal hij de vogels reinigen ©n wat het be langrijkste is, hen door een speciale nazorgbehandeling ook trachten in leven te houden. ADVERTENTIE Onbrandbaar Ook wanneer de nog aan., zige lie 40.000 ton in vlammen opgaan, zit men nog altijd met hoeveelheid van 20.000 ton on- randbare materie, die waarschijn- jk slechts voor een klein deel kan orden weggebaggerd of opgevist, zo- at de zee. nu reeds door 70.000 ton ie bevuild, nog ernstiger zou wor- >n verontreinigd. De tweede serie bombardementen ie gisteren op het wrak van de Torrey Canyon" is uitgevoerd, eeft behalve een geweldige rookont- ikkeling slechts weinig resultaten pgeleverd. Driekwart van het wrak teekt nog altijd boven water uit en md het schip valt maar weinig olie te nemen. Vijftig straalbom- lenwerpers bestookten de „Torrey anyon" met bijna 50.000 kilo zware Éplosieven, raketten, napalm en üegtuigbenzine. Maar ondanks dit atstond er alleen minder brand dan ■n dag tevoren. Aanvankelijk steeg n dikke paddestoel van rook om- maar toen wonnen de golven gingen de vlammen als een ichtkaars uit. kritiek Wanner de operatie definitief mis- kt, zal de kritiek op de regering it zij te lang heeft getalmd, waar- hijnlijk verstommen. Want het of- ciële plan was eerst de mannen van 'tjsmuller een werkelijke kans te ge- het sohip of een deel ervan ot te trekken. Het zou dan ergens r op de Atlantische Oceaan tot EV> nken worden gebracht. Pas toen W t onmogelijk bleek heeft de rege naar het uiterste middel, de imbardementen. kunnen grijpen. Premier Wilson verklaarde bij nkomst in Penzance, de hoofdstad i Cornwall, dat als men kort na stranding van de „Torrey Can- üi" tot bombarderen zou zijn over gaan! het leed nog erger zou zijn ■eest. Dan zou 'waarschijnlijk .000 ton olie zonder in de brand raken zijn ^WEERBERICHT LHet KNMI in De Bilt verwacht heden- tot morgenavond: vrij 1 met opklaringen en en- buien, waarvan sommige met Igel of natte sneeuw en vannacht I het binnenland hier en daar Ichtvorst. Matige tot zwakke ver- Eerlijke wind. in hoofdzaak uit (stelijke n'chtingen. (opgemaakt om 11.15. uur) op: 619 uur; onder: 19.11 uur an op: 1.48 uur; onder: 8.45 uur Oogwater te Katwijk le 6.50 en 19.18 laagwater te 2.37 en 15.04 uur. bestaat uit 22 pagina's) Olieresten Volgens de Britten heeft de erva ring geleerd, dat de vogels, ook na reiniging meestal binnen enkele da gen sterven, doordat zij giftige olie resten binnen hebben gekregen, long ontsteking hebben opgelopen of, ten gevolge van de overmatige inspan ning om de kust te bereiken, hartaf wijkingen hebben gekregen. De meest effectieve hulp voor de zeevogelstand zien de Engelse in een zeer zorgvuldige bescherming van de Britse zeevogelkolonies, die ge spaard blijven. Indien daar met succes wordt gebroed, kan de nako melingschap kolonies die nu dreigen te worden uitgeroeid, opnieuw bevol ken. Voor de zeeflora en fauna vormen de chemische middelen die tegen de olie worden gebruikt nog een grotere bedreiging dan de olie. Vooral oesters die voor duizenden een bestaan vor men dreigen te sterven. Een ander gevaar is dat het onontbeerlijke plankton zal worden vernietigd. De oliestroom langs de Engelse zuidkust en in het Kanaal kan alleen bij een sterke wind die enige dagen door het Nauw van Calais tot de Noordzee doordringen. Voor deze zuidwestenwind met meer dan wind kracht zes en dit gedurende enkele dagen achtereen zijn op het ogen blik geen aanwijzingen. Het gevaar dat enige olie de Noordzee bereikt Premier Wilson, teruggekeerd van vakantie o-p de Scilly-eilan- den, in gesprek met kolonel P. J. Ovens, commandant van de C( mandotroepen, die belast zijn met het opruiming swerk langs de Britse stranden. (Van onze Haagse correspondent) De driejarige cao voor de metaal industrie zal naar de verwach ting van de ANMB per 1 juli wor den „bijgestuurd" met een loonsver hoging van twee procent. De werk tijd voor de gehele bedryfstak zal volgens deze NVV-bond worden ver kort tot 43 uur en drie kwartier. Beide punten zyn een gevolg van afspraken bij het tot stand komen van de geldende cao. De loonsverho ging per 1 juli is gekoppeld aan stij gende prijzen van het levenson derhoud. De werktijdverkorting - be cijferd op 2,2 procent van de loon- I kosten is voor de helft al „be- taald" op 1 januari van dit jaar. De andere helft zal worden afgetrokken van de vijf procent loonsverhoging i per 1 januari van het volgend jaar. ADVERTENTIE ADVERTENTIE P Ék 1 (Van onze correspondent In Washington) President Johnson heeft gisteren afgekondigd dat Amerika's geheime dienst, de C.I.A., voortaan niet meer in het geheim studentenorganisaties of andere privéverenigingen mag subsidiëren. Hiermee volgt Johnson een aanbeveling op van sie van onderzoek, onder leiding de onderminister van Buitenlandse Zaken Katzenbach. Johnson kondigde verder openlijke financiële steun ai mige organisaties met buitenlandse activiteiten die de communistische propaganda van repliek dienen, wogen wordt. Dit zal wellicht gaan via 'n lichaam dat lijkt op de British Counc I, die in tachtig landen jaar lijks rond 110 miljoen uitgeeft voor bibliotheken, tentoonstellingen, in ternationale conferenties etc. Nieuw aspect Tegelijk met de presidentiële aan kondigingen en de publikatie van het rapport van de speciale commissie over de CIA-subsidies (waarin ove rigens alle blaam van CIA werd af gewist), onthulde het maandblad „Ramparts" een nieuw aspect van de CIA-activiteiten. Ramparts, dat onlangs de finan ciering door de CIA van Amerikaan se en buitenlandse studentenor ganisaties onthulde, beweerde dat zes CIA-agenten een volledige taak heb ben aan het aflopen van universi teiten en colleges, op zoek naar nieuw „spionagetalent"onder buiten landse studenten, die zo nodig door chantage tot medewerking worden gedwongen. Aan studenten, die hun eigen land wilden bespioneren, konden soms be dragen in baar geld tot 35.000 gul den ter hand worden gesteld. Ge woonlijk wordt als deel van de transactie ook gegarandeerd dat de student na volbrenging van zyn taak permanent in de Ver Staten kan blijven, aldus Ramparts Volgens het blad zijn deze CIA-activiteiten door verscheidene buitenlandse studenten „Ramparts" noemt in één ge val van een dergelyke ronselpoging naam en toenaam, nameiyk van de Afghaanse student Abdoel Latif Ho- taki, die overigens weigerde op de CIA -avances in te gaan. ADVERTENTIE UVBf JALLL (Van i parlementaire redactie) Kabinetsformateur P. J. S. Jong, is bij de samenstelling van zyn re geringsploeg onverwacht op enkele moeilijkheden gestuit. Maar deze worden in politieke kringen als niet meer dan een kleine randstoring aan de formatiehemel gezien. De kans blyft groot, dat de heer De Jong nog deze week met een nieuw kabi net komt. De weigering van de anti revolutionaire onderminister mr, J. H. Grosheide om de portefeuille van Onderwijs en Wetenschappen te aanvaarden, noodzaakte de forma teur echter opnieuw met enkele posten te gaan schuiven. Vice-premier zigheid d-arvan ïr naai een kwestie rvreU- Ka- weken mocht Dat verhinderde de heer De Jong niet reeds gisteravond en vandaag enkele kandidaat-ministers te ont vangen, van wie wel min of meer vast staat, dat zij een post in zijn kabinet' zullen krijgen. Prof. Witte- veen (VVD), die behalve minister van Financiën waarschijnlijk ook eerste vice-premier wordt, opende gisteravond om half negen de rij. Aangenomen wordt, dat de forma teur met hem ook over de beperkte financiële mogelijkheden, waarvoor de nieuwe regeringsploeg staat, van gedachten heeft gewisseld. Om half tien volgde mr. De Block <KVP>. de kandidaat voor Economischp Zaken Vanmorgen om tien uur ontving de formateur de heer Rooi vink (AR>. kandidaat voor Sociale Zaken en om elf uur mr. Beernink (CH), die voor Binnenlandse Zaken wordt ge noemd. Persoonlijk De jonge staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen, mr. Grosheide, schynt om persoonlijke redenen nogal tegen een ministers post op te zien. Hy liet de forma teur gisteravond weten, dat hy liever staatssecretaris blijft. In anti-revo lutionaire kring wordt nu dr. A. Veerman uit Rijswijk, rectoi van het Christelijk Lyceum in Delft, nis mo gelijke kandidaat voor O. en W. ge noemd. Mocht de ARP echter geen kandidaat naar voren weten te schui ven (de huidige minister van O. en W prof. Diepenhorst wil in deze com binatie niet meedoen) dan moet de heer De Jong naar een andere op lossing uitzien. De mogeliikhe''' he. staat dat hij mei Klnmné nf»r On derwijs verschuift en de ARP ter compensatie Defensie aanbiedt. Kan didaat voor deze laatste post is de heer Van Es, de huidige staatssecre taris van Marine. Wie in deze opzet ech ter CJt.M. zou moeten krijgen, stond vanmorgen niet vast. Niet gewenst Voor de A.R. en de C.H.U. is het ministerie van Cultuur van nature niet erg begerenswaardig. De VVD lijkt ook niet de aangewezen partij i om de onlangs aangenomen roepwet uit te voeren. De VVD schijnt bovendien al een „vaste" por tefeuille toebedeeld te zijn, nameiyk Verkeer en Waterstaat. Kandidaat voor dit departement is de heer M. Keijzer, de oud-staatssecretaris van Verkeer. Voor Volkshuisvesting werd van morgen niet langer de huidige minis ter van Economische Zaken drs. Bak ker (AR) als kandidaat genoemd, maar diens partijgenoot mr. W. Aan- tjes. De heer Aantjes is teruggeroe pen van Mallorca, waar hy een con ferentie van de Interparlementaire Unie bijwoonde. Hy is secretaris Twee kandidaat-ministers kwamen gisteravond op bezoek bij de formateur: links mr. L. de Block (Economische Zaken) en prof. II. J. Witteveen (Financiën) van de Christelijke Aannemersbond en staat bekend als een voorstander van een verminderd gesubsidiëerde woningbouw. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Wat nog nooit gebak ken bloedworst gegeten? 't Is toch zo lekkeren goedkoop! Wentel de 1 cm dikke plak ken door de bloem en bak ze in een beetje boter. Leg op 'iedere plak een schijf ge bakken appel. Serveren bij rode kool, appelmoes of biet jes. Kostelijk I Mr. Pieter van Vollenhoven neemt sportvlieglessen op het vliegveld bij Hilversum. De echt genoot van Prinses Margriet lest in een Super Piper Cub met als nstructeur de heer P. Wesselius. ADVERTENTIE KIJK AAN DE BINNENKANT VAN IEDERE WIKKEL VAN CALIFORNIA SOEP-IN-BLIK. ©uc/ ©©e, teuwo Uit het Leidsch Dagblad van 30 Maart 1867: Waar gaat de „grève- manie" (stakingsmanie) zich al niet nestelen! Een hon derdtal Staphorster werklie den hebben het werk aan den staatsspoorweg Zwolle— Meppel gestaakt en hoogej loon geëischt. De rechter commissaris heeft er zich terstond mede bemoeid. ZJCJ1. prins Hendrik der Nederlanden zal de algemee- ne vergadering der Kweek school voor Zeevaart alhier met H.D. tegenwoordigheia vereeren.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1