Leiden in vogelvlucht 4% tot6% Haarlemmerstraat is gezelliger dan de Breestraat Leidenaar brengt strijd tegen water in beeld keuze uit spaarvormen met| ZATERDAG 25 MAART LFIDSCH DAGBLAD ADVERTENTIE NEDERLANDSCHE fflO MIDDENSTANDSBANKl Dc bank waar u zich thuis voelt! Klachten over de ambtenarij Vele Leidenaars hebben in de ge- I meentelüke Leidato-stand hun hart over allerlei zaken willen luchten, zo blijkt uit een (tussentijds) rapport van het Bureau Voorlichting. Weinig verrassend maar soms pijnlijk wa ren de vragen en klachten over huis vestingsaangelegenheden. Ondanks het feit, dat in de huisvestingscom missie vele groeperingen uit de be volking vertegenwoordigd zijn, bleek men dikwijls de indruk te hebben, dat het bij de woningtoewijzing niet eerlijk toeging. Daarvan had men dan meestal de „voorbeelden" bjj de hand. Ook hierbij viel een duide lijke gang van zaken te constateren. In het algemeen werden ook vaak klachten geuit over de trage werking van het ambtelijke apparaat en over het optreden van ambtenaren. Veel van de aangehaalde voorbeelden op dit gebied waren onduidelijk of on volledig, of berustten op „horen zeg gen". De serieuze klachten echter werden genoteerd en worden onder- Kerkelijk Leven GEREF. KERKEN vrijgemaakt) Aangenomen naar Bergentheim (2e pred.pl.) J. Bomhof te Harlingen, diie bedankbe voor Ommen. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Woerden D. Hakkenberg te Dordrecht en L. Huisman te Vlaar- dingen. Kardinaal Bracci overleden In Rome is vrijdag op. 87-jarige leeftijd overleden kardinaal Bracci, één van de beste juristen van de R.K. Kerk. Zijn naam is verbonden aan he1, concordaat dat tussen Italië en het. Vaticaan gesloten werd in 1929, nadat de betrekkingen jarenlang ge- spamnen waren geweest. In 1958 werd hij door Paus Johan nes tot kardinaal benoemd. Op 23-ja- rige leeftijd was hij tot priester ge wijd, in 1914 werd hij advocaat van de Romeinse röta, de Vaticaanse rechtbank, die onder meer de be voegdheid heeft huwelijken te ont binden. Aan de Techn. Hogeschool in Delft is geslaagd voor het doet. ex. bouwkundig ingenieur de heer W. Kuijper In Leiden. Toonkunst' zingt ,The Messiah' Op 5 april a.s. zal het Leids Toon kunstkoor oJ.v. Iskar Aribo uitvoe ren: H&ndels „Messiah". Solisten zijn: Aafje Heynis (alf - Max van Egmond (bas) en David Johnston (tenor). Deze Engelse tenor is een leerling van de beroemde Alexander Young. Voor de sopraanpartij is miss Jen nifer Vyvian geëngageerd. Zij mag gelden als een van de grootste Han- delvertolksters. De laatste stoomtreiler van de vissersvloot uit North Shields is naar een sloperij verkocht. Het is de 293 ton grote treiler „Amerique". Dit schip was de eerste oliestook treiler van de plaatselijke vloot. Zo lang zamerhand behoort de stoomtreiler in Engeland tot de zeldzaamheden. Dit is een recente luchtfoto van Leiden, die als blikvan ger, sterk vergroot uiteraard, dienst heeft gedaan op de Leidato. Een vijftigtal bezoe kers van deze middenstands- tentoonstelling, dat de stand van het Bureau Voorlichting van de gemeente Leiden heeft bezocht en zijn mening over deze stad daar op papier heeft gezet, krijgt deze fraaie luchtfoto dezer dagen thuis gestuurd. De fotoioinnaars zijn: Mej. M. Ziegelaar, B. Ver- wey, A. Korenhof, mevrouw Brugmans, L. van Varick, Joh. Poort, mej. C. Mentinck, W. R. van Kaïnpen, de heer Lepelaar, mej. M. van Ark, G. G. Groenewegen, H. W. Speel, mevrouw M. A. Zweers-v. d. Laan, H. Nieuwenburk, mevr. L. G. Berkhout-Hartevelt, I. Lens, mevr. A. E. Dorreboom- v. d. Brander, R. v. d. Meer, mevr. S. den Oudenkloots, H. Humme, W. J. J. M. van Noort, mevr. C. de Vries-van Bilderbeek, H. Rozin, H. v. d. Vlist, J. Straathof, de heer v. d. Enden, de heer Habra- ken, C. Haasbroek, mevr. E. M. van Hemert-de Zwart, W. Dubbelaar, mevrouw N. E. C. Koelewijn-Moonen, mej. M. Koelink, mevr. P. F. Lind- hout-Siera, H. Boelee, L. An- nokkée, F. du Prie, mej. E. Brandt, H. J. M. W. de Nie, alleh -dn Leiden. R. Ollen- schlagen, Noordwijk, H. F. M. v. d. Laan, Lisse; mej. M. v. d. Vis, Koudekerk/Rijn, mej. A. v. d. Hoonaard, Noordwijk a. Zee, mevr. C. J. Lansingh- v. d. Heyden, Leiderdorp, de heer van Ingen, Sassenheim, M. Lindhout, Rijnsburg, mej. T. van Dijken, Waddinxveen, M. Svaas, Oegstgeest, mej. J. de Groot, Zoeteriooude. de heer v. Nieuwenhuizen, Kat wijk. mevr. van Duin, Oegst geest. lllllllllllllllllllllllllillllllillllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Nieuwe uitgaven I Hollands glorie op de Expo Alleen de levenden tellen de jaren, door M. Corti I)e Non, door D. Diderot. Geschiedenis van het Nederland, door dr. A. Ultg.: Krusemans, Den Haag in Par- thenon-reeks. Uitzet op stapel, door I. Haverman. 10e druk. Uitg.: Klaroen, 's Hertogen- 5 geloofsbrieven, door P. H Dubois, Rene Gysen, Willy Roggema, Wever- bergh en Paul de Wispelaere in reeks Nieuwe Nijghboeken. als aflevering andelijkse tijdschrift den begroet. Het is getiteld: „Planten- gids". Veldflora met 900 Europese planten in kleuren, door B. Ursing. Het is een rijk geïllustreerde, geheel in kleuren uitgevoerde gids, die iedere juiste albeel- kleuren van de meest uiteenlopende soorten zijn duidelijke beschrijvingen opgenomen waarin op alle typische kenmerken wordt gewezen en waarin wordt aan geven waar de planten voorkomen. den op zijn vragen zal kunnen LEIDATO- BEZOEKERS VAN MENING Relatief meer mannen dan vrouwen vinden de Leidse bin nenstad als vermaakscentrum onvoldoende. De Haarlemmerstraat wordt als winkelcentrum in het algemeen gezelliger bevonden dan de Breestraat, vooral door de mannen. Niet-Leidenaren beoordelen de binnenstad als vermaaks centrum duidelijk gunstiger dan de inwoners van Leiden. Dit zjjn enkele (voorlopige) uitkomsten van de formulieren, die Leidato- beooekers in de stand van 't gemeenschappelijke voorlichtingsbureau of thuis hebben ingevuld. Hoewel de op de Leidato uitgereikte vragenformulieren allereerst ten doel hadden de bezoekers van deze middenstandstentoonstel ling te activeren in hun meningsvorming over de binnenstad, is het ver kregen materiaal van dien aard dat op basis hiervan wellicht gegevens te voorschijn kunnen komen over de wijze waarop de Leidse binnenstad zijn functies van vermaakcentrum en winkelcentrum vervult. Er mag echter niet worden aangenomen, dat het beschikbare materiaal zonder meer voldoet aan de eisen, in het bijzonder met betrekking tot de representativiteit, die aan een gericht onderzoek gesteld mogen worden. Teneinde na te gaan in hoe verre het aanwezige materiaal bruikbaar kan worden gemaakt is in het Stadhuis een „verkennende" greep uit de ruim eenendertighonderd in gevulde formulieren gedaan. De uitkomsten pretenderen echter niet meer te zijn dan een indicatie, op basis waarvan de methodiek en de omvang van een eventueel verder onderzoek nader zal worden bezien. Eén van de tabellen, die door de Stadhuis-statisticus, de heer W. Maan, zijn samen gesteld en die betrekking hebben op de uitgaansmogelijkheden in de Leidse binnenstad en de twee belangrijkste winkelcentra in deze binnenstad, ziet er als volgt uit: LEIDSE MANNEN VRAAG 1* VRAAG 2*1 16 t/m 25 17 186 4 145 49 13 207 26 t/m 45 19 99 3 76 40 5 121 46 en ouder 18 45 4 35 24 8 67 1 het aantal uitgaansmogelijkheden in de binnenstad vindt U? voldoende/ onvoldoende. wat vindt u het gezelligste winkelcentrum? Haarlemmerstraat e.o./Bree straat e.o. NIET-LEIDSE MANNEN VRAAG 1* VRAAG 2** 16 t/m 25 26 t/m 45 46 en ouder LEIDSE VROUWEN VRAAG 1* VRAAG 2*' NIET-LEIDSE VROUWEN VRAAG 1* VRAAG Dertig miljoen vreemdelingen zullen komende zomer met ei gen ogen kunnen zien hoe Nederland het doet. „Het" is dan het wonder van de waterbeheersing. Een land, dat in het westen en in het noorden door de zee wordt omspoeld, grotendeels zelfs beneden de waterspiegel ligt, toch droog houden. is, met alle steden van Leeuwarden, via Kampen, Harderwijk tot Amster dam toe duidelijk zichtbaar, is dit werkstuk voorbestemd een ongewone blikvanger ten gunste van onze we reldreputatie te worden. De Belgische Nederlander R. E. J. Tilliard, thans woonachtig in Leiden, is er de artistieke ontwerper en voor wat het polyestergedeelte betreft de uitvoerder van. In 't tentoonstellings- werk gespecialiseerde kunstenaars van de Rijksvoorlichtingsdienst zorg den onder leiding van de heer A. Prinsenberg voor de niet geringe techniek van het geval. Woensdag gaat het op de boot. Negendertig kis ten vol Hollandse glorie. Reusachtige maquette Hoe lappen die Hollanders 'm dat? Nog sterker: hoe slagen zij erin die zelfde woelige zee ongestraft steeds verder terug te duwen? En waarom stroomt het water, dat in zo over vloedige hoeveelheid uit het buiten land arriveert, binnen de Neder landse grenzen precies zoals die Hol landers het willen hebben? Al deze en vele andere vragen wor den aanschouwelijk beantwoord door een reusachtige maquette, die van april tot oktober ten toon staat in het paviljoen „De mens en de zee" op de Expo 67 in Montreal. Vijfen twintig vierkante meter groot, opge bouwd uit polyester, kleurig, beweeg lijk, want vol stromend water, met een echt werkende afsluitdijk die het water van het IJsselmeer loost als het buiten, aan de Noordzeekant eb Geveilde percelen In het Venduhuis der Notarissen werd het navolgende perceel geveild t.o.v. notaris M. P. Kaptein te Lei den: Woonhuis Borgerstraat 4 voor f6.600.- door de heer v. Alkemade q.q. De maquette. Negen-en-d tig kisten vol Hollands glorie Onderwijs in de West zoekt naar nieuwe wegen Het ministerie van Onderwijs en Volksontwikkeling in Suriname en het^ departement van Onderwijs van de Antillen beginnen volgende maand een onderzoek naar de mo gelijkheden om schriftelijk onderwijs in te passen in het onderwijssysteem van de West. Het onderzoek zal worden uitge voerd door de heer I. J. Sloos, presi dent van de Europese raad voor schriftelijk onderwijs en president- directeur van de Leidse Onderwijs instellingen. Hy vertrekt 2 april naai de West. Het onderzoek wordt finan cieel mogelijk gemaakt door het Ne derlandse ministerie van Algemene Zaken. De heer Sloos, die op zUn studie reis vergezeld wordt door zijn mede directeur c. W. van Duin, zal ter plaatse, na bestudering van de situa tie. adviezen uitbrengen over de lan- pak' en de organisatie van een (rijks) instituut voor schriftelijk on- derwijs.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3