LEIDSCH DAGBLAD .R. moderamen gaat conflict uitpraten classic P.T.T. mist f JAMIN Weldra gesprek metspijtstemmers' Drukte valt mee EERSTE OLIE OP BRITSE STRANDEN Opgericht 1 maart I860 ZATERDAG 25 MAART 1967 No. 32137 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J: Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, ƒ0,93 per week, (by vooruitbetaling), losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden Giro no 67053 (Van onze parlementaire redactie) De mogelijkheid is niet uitgesloten dat het moderamen van de Anti-Revolutionaire Partij binnenkort bijeen zal komen om het conflict binnen die partij over de keuze van de VVD als •egeringspartner uit te praten. In Anti-revolutionaire kring werd gisteravond met een dergelijke bijeenkomst van het da- ;elijks partijbestuur ernstig rekening gehouden. Verwacht wordt dat partijvoorzitter dr. W. P. Berghuis, die de meningsverschillen binnen de partij woensdagavond tijdens (en v-interview zelf naar buiten heeft gebracht, het modera men kort na Pasen bijeen zal roepen. Biesheuvel trekt Niet prettig echter minder om de vraag met moet worden geregeerd dan wel op basis van welk programma. Het be- leid-Zijlstra, dat de anti-revolutio nairen willen voortzetten en dat vol gens de heer Roolvink onmiskenbaar radicale trekken vertoont, wordt ech ter door de PvdA heftig bestreden, zei hij. De heer Roolvink verwierp de stelling dat een goed sociaal be leid alleen met de PvdA uit te voe ren zou zijn. „Zij hebben daarvoor allerminst het monopolie". De groep van de „spijtstemmers" in de ARP zou woensdag in Amers foort een gesprek hebben met par tijvoorzitter dr. Berghuis. Ook frac tieleider mr. Biesheuvel is om een gesprek gevraagd. Mr. Biesheuvel zei ons gisteravond nog geen afspraak te hebben gemaakt. „Ik wil eerst rus tig Pasen vieren", zei hij. „Boven dien moet er ook nog een kabinet komen". zich niet terug De fractieleider in de Tweede imer, mr. B. W Biesheuvel, ie woensdagavond partijvoorzitter lerghuis diens optreden voor de te- evisie nogal kwalijk nam, ontkende [isteravond dat hij om de vergade- hebben gevraagd. Hij sprak 8»k een bericht van het NTS-jour- naal tegen, waarin melding was ge naakt dat hij zou overwegen zich lit de praktische politiek terug te rekken als zou blijken dat er bin den de ARP kritiek op hem is als - ractieleider en nog meer als forma- „Stel je voor", zo was zijn com- nentaar, „dat heb ik beslist niet ge- egd". Mr. Biesheuvel zei, dat hij zijn k erklaring van woensdag staande 1, waarin hij de kritiek van de Berghuis op de buitensluiting de PvdA in het formatiegesprek leroordeelde. I De fractievoorzitter in de Tweede 7 [amer is verantwoordelijk voor het ■litdragen van het beleid en niet de ■artijvoorzitter", zo zei mr. Biesheu- wel ons. Hij zei het optreden van dr. lerghuis. die zijn kritiek op de oortgezette pogingen om met de VD een kabinet te vormen ook gis- avond voor de radio handhaafde, tiet relevant te vinden, maar er ver- i te willen De plaatsvervangend fractievoor zitter in de Tweede Kamer, de heer B. Roolvink, wilde gisteravond in een televisie-interview niet spreken over een conflict, maar wel over een „nog al aangescherpt verschil van me ning", dat naar zijn mening spoedig buiten de publiciteit om dient ie worden opgelost. „Het gaat hier om een scheiding van de verantwoorde lijkheden", was ook zijn mening. Hij ontzegde dr. Berghuis niet het recht dergelijke uitlatingen te doen. maar betreurde wel dat de partijvoorzitter met zijn standpunt naar buiten is getreden. „Het maakt geen prettige indruk", meende het Kamerlid, „al hoewel een dergelijk meningsverschil in de fractie erger zou zijn". De heer Roolvink meende dat de genen in de ARP die met de PvdA in zee willen, zich sterker roeren dan de anderen. Het gaat volgens hem Het eerstvolgende van dit Blad verschijnt op dins, dag 28 maart. Onze kantoren zullen op 2de paasdag gesloten Het valt nogal mee met de toeristische drukte. De Rijkspoli tie noemde gisteren het verkeer op de wegen „heel normaal"'. De doorgangen aan de Duitse grens kregen wel meer auto's te verwerken dan gewoonlijk, maar het was zeker niet abnormaal. De algemene indruk bestond aan de grens, dat het minder druk was dan vorig jaar. Van paasvakantiegangers uit Bel gië en Frankrijk is tot nu toe niets te merken. Behalve de komst van de Duitsers is in het oosten van ons land ditmaal het bezoek van vooral Engelsen opvallend groot. Ook veel paasgasten komen uit Denemarken, waar de Arnhemse VVV een actie heeft gehouden. Op en rond het verkeersplein Ou denrijn, bij Utrecht, was het gisteren volgens de politie „gezellig druk". De verkeersstroom kon zonder al te veel moeilijkheden worden verwerkt. Ook daar meende men dat het aantal Duitsers dat westwaards trok. min der groot was dan in voorgaande ja ren. Uit de richting Den Haag kwam ook veel verkeer naar Oudenrijn. Bli de spoorwegen was het giste ren tot ongeveer elf uur 's ochtends niet drukker dan normaal. De spoor wegen constateerden wel een flinke belangstelling voor het Duitsland naar ons land Diefstal van geldzending uit postauto in Arnhem DR. BERGHUIS Cleanosol te duur? in Tasj kent n Tasjkent, de hoofdstad van sbekistan, heeft zich wee»- een •dbeving voorgedaan. De Kracht a de beving was bijna even groot die welke de stad ii april vorig r trof en grote schade veroor- lakte. Tasjkent is sindsdien weer otendeels herbouwd. In vele huizen zijn scheuren ge- wnen. Volgens de voorlopige be- :hten hebben 30 personen een rtaanval gehad en zijn er ook ge- onden. Voor het overige zou het n de stad normaal voortgang inden. (Van onze Londense correspondent) De verbeten zwoegende bergers van de firma Wijsmuller uit IJmui- den hebben alsnog besloten om QQi*dlioviïior (misschien toch nog vandaag eer ««I llJitrv 111^ nieuwe poging te ondernemen om d< gestrande reuzentanker Torry Can yon van de rosten bij Land's End te krggen. Maandag hebben zij ech ter de meeste kans. maar dan zal het steeds moeilijker worden on tanker los te krijgen. Een felle zuidwesterstorm heeft de eerste olie op de stranden van Corn wall gejaagd waar 2.000 militairen terstond' met de reiniging begonnen Achter die eerste olie bevondt zich een laag van 50 km lang en 15 km breed. Pas vandaag zal een beslis sing verwacht kunnen worden of het Nederlandse ontvettingsmiddel clea nosol gebruikt zal worden door de Britse marine om de olie re bestrij den. Het grote probleem schijnt te zijn of cleanosol niet te duur is, Jok al is het aanzienlijk krachtiger aan de andere gebruikte chemicaliën, o.a. het middel dat door de BP-maat- schappij zelf wordt gemaakt. Premier Wilson vloog gisteren over de Torrey Canyon met de helikopter die hem naar zijn buitenhuisje op de nabij gelegen Scilly-eilanden bracht, waarook de stranden be dreigd worden door de ruwe olie Hij zei dat alles gedaan werd. wat men selijkerwijs gedaan kon worden. Elf schepen zijn gevoegd bij de vloot van veertig torpedo lager .nM- nenvegerr en vissersvaartuigen om met chemicaliën de enorme ohemas- sa te bespuiten. Per dag worden nu 350.000 liter chemicaliën gebruikt. Honderden vrachtwagens uit het ge hele land rijden dag en nacht voor raden aan. maar worden ernstig be lemmerd door de paasdrukte Op sommige plaatsen konden de mensen hun werk niet verrichten en moest de politie ingrijpen. Alle voer tuigen die ingeschakeld zijn in deze gigantische operatie, hebben de let ters T.V. (Torrey Canyon) op hun voorruit gepinkt, zodat zij voorrang krijgen. WEERBERICHT WTet winterjas p paasbest netten op de plaats gehouden moeten worden en zal tot 1 meter onder de oppervlakte van de zee reiken. Een moeilijkheid is, dat de reddingswerk zaamheden niet belemmerd mogen worden door deze plastic-muur en de juiste plaats voor de muur is daarom nog niet bepaald. Het is voor de eerste maal, dat een derge lijk experiment in volle zee wordt gedaab. Autoriteiten van de marine zeiden reeds erg blij te zullen zijn als eenvierde van de olie die uit de tanker lekt, tegengehouden zou kun- Raadsel niet opgelost Eén van de P.T.T.-personeelsleden heeft enkele dagen in voorarrest ge zeten. De postale recherche had ech ter onvoldoende aanwüzingen en be- Premier Wilson van Enge land is gisteren naar de Scilly- eilanden gevlogen om te kijken hoe de situatie er met de dreigen de olievlek voorstaat. Niet best, naar de uitdrukking van Wilsons hond Paddy te oordelen. nze weerkundii Met de winterjas af medewerker) zullen wij de Jmende dagen op ons paasbest zyn. let dat het lange weekeinde een i echt winters karakter zal krijgen ils dikwijls bij zeer vroege paas- igen het geval is, maar toch zal belangrijk kouder worden dan ndaag. De zuidwesten wind die zachte 10 tot 13 graden aanvoert, ordt in de komende avond en nacht een koufront verdreven. Daarbij enige regen vallen. Zondag en .ndag zullen wij in een lucht- room van de oceaan liggen, waarin ünige perioden voorkomen, afge- Isseld door enkele buien. De tem- ituur daalt weer tot een niveau 7 a 8 graden. Vooral in de kust ovincies zal er veel wind zyn. 2« MAART Zon op: 6.31 uur; onder: 19.02 uur. J) op: 19.45 uur; onder: 6.54 uur oogwater te Katwijk te 3.18 -en 15.36 laagwater te 11.34 en 23.57 uur 1 nummer bestaat uit 24 pagina's Plastic muur Koortsachtig wordt gewerkt aan de fabricage van de 1 kilometer lange plastic muur. die rond de Torrey Canyon gelegd zal worden om de nog steeds uit de tanker lekkende olie te gen te houden. In stukken van 25 meter worden de brokken plastic van 1 meter dikte en 3 meter lengte vanuit noord-Entrel and naar Ply mouth gebracht. Op de paasnacht hoopt men met het «deren Hik* werk van de bouw van de muur te begin nen. dat op z'n vroegst op dinsdag gereed zal kunnen zijn. De plastic- gordel zal met boeien, ankers en vis- (Van onze Arnhemse correspondent) In het district Arnhem van de PTT is, naar pas gisteren be kend is geworden, op maandag 13 maart een bedrag van f 17.000 verdwenen. Een employé die betrokken is bij het verzenden van geld van de bijkantoren naar het districtskantoor in de Gelderse hoofdstad, moet het geld in zijn zak hebben gestoken. Hoewel de opsporingsdienst van de PTT, de postale recherche, dezelfde dag nog in kennis is gesteld van het verdwijnen van de f 17.000 en direct aan een grootscheeps onderzoek is begon nen, is men nog geen stap dichter bij de oplossing van de geld- diefstal. wijzen dat de man de vermoedeiyke dader zou zyn, zodat hij niet langer achter de tralies gehouden kon wor den. Momenteel is de situatie zelfs o, dat de postale recherche een hard hoofd heeft in de oplossing vai diefstal. „Wy zullen het nu echt het toeval moeten hebben" zei rechercheur. Op maandag 13 maart vertrok in de namiddag een bestelwagen va P.T.T. vanaf het postkantoor in het Gelderse Duiven (Achterhoek) ii richting Arnhem. Behalve de male poststukken behoorden tot de inhoud van de auto ook twee geld zendingen. één van f 17.000 en van een iets kleiner bedrag. Het een overschot aan kasgeld. De kan toorhouders van de P.T.T. hebben strikte voorschriften waarin staat hoeveel kasgeld er 's avonds en 's nachts in huis mag zijn. Elke avond komt de postwagen het geld ophalen. De volgende ochtend krijgt men het weer terug. Het geld van deze kantoren wordt opgeborgen in de kluis van het hoofd- of districts postkantoor. Op 13 maart overschreed de kan toorhouder in Duiven het. toegestane bedrag dat hij in de brandkast mocht houden aanzienlijk. De dienst belast met geldzendingen kreeg opdracht het belangrijke overschot aan kasgeld op te halen. Dit gebeurde in de na middag. Toen in Arnhem andere personen het geld in ontvangst had den genomen en de zaak werd gecon troleerd. werd ontdekt dat een bedrag van f 17.000 was verdwenen. Is het geld ergens tussen Duiven en Arn hem uit de postauto gehaald? Het lijkt niet aannemelijk, omdat de postale recherche in dat geval ge makkelijk de dader zou hebben kun- achterhalen. Er zou dan immers r een zeer klein aantal personen bij de diefstal betrokken zijn ge- eest Het ligt meer voor de hand dat de f 17.000 in het districtskantoor Arnhem is verdwenen. En daar- e is de opsporingsdienst voor een geweldig probleem geplaatst. Geld zendingen van de P.T.T. gaan door vele handen Welke hand een andere beweging heeft gemaakt dan volgens dienstvoorschrift werd verondersteld is vooralsnog een raadsel. thans enkele rapporten uitgebracht, waarin wordt gewezen op verschil lende fouten die men heeft ontdekt in het systeem van vervoer van geld. Deze rapporten zullen in de top van de P.T.T.-leiding worden besproken en in Arnhem wordt aangenomen dat enkele dringend noodzakelyke wijzi gingen in het systeem worden aange bracht. VIJF SOLDATEN GEWOND BIJ DEMONTEREN VAN GRANAAT In de marinekazerne Erfprins ln Den Helder zijn vijf militairen licht gewond geraakt, toen ze een naar de slaapzaal meegenomen granaat van 20 cm. (vermoedelijk een blindganger uit de tweede wereldoorlog) trachtten te demonteren. Alleen de a an vuur- lading ontplofte en niet de granaat in haar geheel. De jongens kregen koperscherven in de benen. Na be handeling in het ziekenhuis Park zicht werden ze in de centrale zie kenboeg in Den Helder opgenomen. Tiende kind voor Robert Kennedy De echtgenote van senator Robert Kennedy heeft gisteren het leven ge schonken aan een zoon. haar tiende kind. De 36-jarige moeder en het kind maken het goed. Robert Ken nedy. die in Vermont aan het skiën was. kwam 's nachts hals over kop naar huis. Het gezin telt nu zeven zoons en drie dochters. Robert Ken nedy is er zelf een uit een gezin van negen kinderen. ADVERTENTIE Fouten Boerderij MeerrusL Warmond, lel. 01711-851 Ie en 2e Paasdag GROOT PAASBAL m.m.w. van het bekende radio- en t.v.-orkest FRED JASPERS. BEIDE DAGEN TOT 2 UUR 'S NACHTS GEOPEND. Vanaf heden is ons Restaurant iedere dag geopend. POPULAIRE PRIJZEN. ADVERTENTIE vrolijk pasen niet duur we! heerlijk ADVERTENTIE ADVERTENTIE Uitgesproken het beste MANTELS MANTELKOSTUUMS van Egmond BREESTRAAT 173 Naar aanleiding van de jongste 1 diefstal van geld in het postdistrict Arnhem heeft de postale recherche ADVERTENTIE ORGELS - PIANO'S V ELEKTRONISCHE ORGELS MAAT BODEGRAVEN I I I I I Kerkstraat 2-28 wJ w W I Telefoon.01726-2541 5 toonzalen óf vraagt brochure. In „la Pressewordt ge- zegd dat Luxemburg voor j 100 millioen francs aan i Frankrijk zou verkocht zijn, i met goedvinden van Pruisen, op voorwaarde dat de wallen j geslecht zullen worden. De Hongaarse minister van financiën is begonnen met zijn collega te Weenen een millioen gulden te leenen, om j g zijn leege kas te vullen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1