LEIDSCH DAGBLAD DIAMANTAIRS OPGELICHT VOOR VELE MILJOENEN Spion Rinaldi vreest te worden vermoord Stilte aan het formatiefront JAMIN weerbericht Iets zachter Centrum van netwerk in Nicosia gevestigd Aller ogen zijn gericht op.. VLEES (§ud Oïteuwo De meest gekochte en veilige bromfiëfs GER9!. HUISMAN Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 24 MAART 1967 No. 32136 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J: Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, ƒ0,93 per week, (bjj vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150T Witte Singel 1, Leiden - Giro no 67058 De invasie van buiten landers is gisteravond reeds begonnen. De Duitsers ma ken er een lang paasweek einde van en velen zetten gisteren reeds koers naar ons land. Sommigen namen de kampeerwagen mee. Bij de grensovergang in Elten was het al vroeg druk. Douane en marechaussee hadden han den vol werk om de vier daagse vakantiegangers door te laten. Als de weerprojeten gelijk krijgen kunnen het leuke dagen worden. Premie verplichte verzekering De Ziekenfondsraad heeft de ml- ister van Sociale Zaken en Volks- sondheid geadviseerd de premie oor de verplichte ziekenfondsverze- iring met ingang van 1 juli 1967 i verhogen van 6,6% tot 6,8%. Dit advies vloeit voort uit de om- mdigheid, dat nu mag worden ingenomen dat de wet op de ar- ïldsongeschiktheidsverzekering op juli 1967 in werking zal treden =t kostendekkende premie-percen- «e voor het gehele jaar 1967 6,7 ;d moeten bedragen. ilsnog voor het gehele jaar 1967 i kostendekkende premie te ko- zal naar het oordeel van de lad het percentage van 1 juli 1967 tot 6.8 moeten worden verhoogd. Vroege Pasen net ivat zon (Van onze weerkundige medewerker) De komende paasdagen de roegste sinds 1951 zullen wel brengen en geen winters ver- i hebben met sneeuwbuien en mperaturen beneden de zes IMen, zoals tijdens de vroege nens van 1951 en 1961 het geval as. Zaterdag komen ivij in wat ichtere lucht van de oceaan met 'leer beioolking. Zondag volgt eer een wat frissere lucht- troom met slechts enkele buien, laar ook zonnige perioden. Glo bal mag als voorlopige paasver- lachting worden gegeven: zon- perioden, een paar buien en iverdag temperaturen van acht it tien graden. Dat is voor een zo loege Pasen niet slecht te noe- i en. Het KNMI in De Bilt verwacht van .- tot morgenavond over het al- -meen veel bewolking met af en toe &lge lichte regen. Matige tot krach- Ie, langs de kust mogelijk tot hard ^nemende zuidwestelijke wind. Iets ogere temperaturen dan vandaag. Opgemaakt om 11.15 uur). 25 MAART «Q op: 6.33 uur; onder: 19.01 uur. >p: 18.13 uur; onder: 6.40 uur. iter te Katwijk te 2.37 en 14.55 ?Jr; laagwater te 10.47 en 23.13 uur. bestaat uit 20 pagina's. De veiligheidsdiensten NAVO stellen in nauwe king met de Italiaanse contraspio nagedienst een onderzoek in naar internationale voor Rusland werkende spionagenet, dat met de arrestatie van de Italiaanse val schermspringer Rinaldi, diens vrouw hun chauffeur aan het licht is ge komen. Er schijnen niet meer Italianen bij betrokken te zijn, maar wel talrijke buitenlanders „van het tweede plan". De drie zijn opgesloten in de Nuovo- gevangenis in Turijn. Hoewel het op lijkt alsof de woning van Ri naldi als hoofdkwartier gold vanwaar instructies uitgingen naar do vooral Spanje, maar ook in Frankrijk, Zwitserland, Griekenland, de Scan dinavische landen, Cyprus, Marokko Somalië opererende agenten, meld den twee Grieks-Cyprische kranten gisteren dat het eigenlijke centrum het netwerk zich in Nicosia be vindt. De Cyprische geheime dienst de bende al enige tijd op het spoor, zo beweerden deze kranten. Er in Nicosia enkele arrestaties ver richt. Het NAVO-hoofdkwartier in Parijs heeft berichten tegengesproken vol gens welke 300 NAVO-officieren bij de zaak betrokken zouden zijn. De operatie van de Italiaanse con traspionagedienst wordt beschouwd als een van de belangrijkste van na de oorlog op dit terrein, vooral met het oog op de talrijke vertakkingen van het spionagenet in het buiten land. Volgens het blad „La Stampa" heb ben rechercheurs in de woning van Rinaldi uiterst moderne apparaten aangetroffen, die het belang van het spionagenet bevestigen. Voor het op bouwen van een net als dat van Rinaldi zou men zeker zeven of acht ADVERTENTIE ÏWWS tl me urn jaar nodig hebben en een bec van meer dan ongeveer 60 miljoen gulden, aldus het blad. De parachu tist beschikte over een zeer krach tige ontvangstinstallatie via welke hij uit Moskou instructies in c kreeg-. Alle „postbussen" meest gaten in de grond voor het c tact met zijn agenten, droegen ADVERTENTIE uitsluitend le kwaliteit VLEESWAREN diverse knoflookworsten gegrileerde roastbeef - rollade - gehakt licht gezouten rookvlees en nog 30 andere soorten. Dick de ROODE KRAAIERSTR. 33, TEL. 22757 men van bloemen. In de codebood- sehappen die Rinaldi ontving wer den een bloem en een datum ge noemd. Hij wist dan waar en wan neer hij bepaalde documenten moest neerleggen die dan later werden op gehaald. In Italië gebeurde dat door de inmiddels uitgewezen Russische ambassade-attaché, in Zwitserland vermoedelijk door een Russische V.N.-functionaris, zo zegt „La Stam pa". Het blad beweert verder dat Rinal di op het ogenblik bang voor zijn leven is. „Ik weet teveel, ik loop de kans vermoord te worden", zo zou hij zijn arrestatie hebben gezegd. Baal papier doodt vrouw Een 27-jarige gehuwde vrouw uit Stein is gisteren om het leven geko men, toen zij op de Heerdenveg in Maastricht werd getroffen door een 200 kilogram wegende baal papier, die van een Belgische vrachtauto combinatie viel. Het slachtoffer, me vrouw H. op de Camp-van Kleef overleed op weg naar het ziekenhuis. De chauffeur van de vrachtauto merkte niets van het ongeluk en De op 5 december in Artis geboren ijsbeerbaby „Olie" mocht vandaag samen met moeder „Laïhlah" voor het eerst naar buiten. Op de foto koesteren moe der en kind zich in het nog wat schrale voorjaarszonnetje. Fraude van Japanse firma (Van onze Brusselse correspondent) De Antwerpse diamanthandel is in rep en roer door het frauduleuze bankroet van een Japanse diamanthandel, de Sjiko Boessan Corporation. Dank zij een bijkans onbegrensd :n wist een vertegenwoor- de Japanse firma lange groot aantal diamanten op krediet te krijgen. In Antwerpen zijn elf diamantairs voor drie miljoen gulden opgelicht. Ook in Amsterdam Tel Aviv en New York hebben tal van handelaren nog vorderingen op de Japanse firma. De vertegenwoordigers van de Ja panse firma begonnen in de loop van 1964 voor kleine bedragen diaman ten te kopen, waarbij ze steeds con tant betaalden. Gebruik makend van het hierdoor verkregen vertrouwen kochten zij meer, terwijl de con tante afrekening steeds verder In het gedrang raakte- Maar tot september 1966 kwam de Japanse firma haar financiële verplichtingen nog na. Wel kregen de Antwerpse diaman tairs en hun Amsterdamse collega's die zaken deden met de Japanners waarschuwingen uit de bankwereld, maar de Sjiko Boessan Corporation wist het vertrouwen te behouden door onder i wensbewijzen produceren. In de afgelopen maanden hebben de vertegenwoordigers van de Japan se firma de inkopen geïntensiveerd en stonden de betalingen geheel stop. Enkele weken geleden moesten de ontstelde diamantairs vernemen, dat het faillissement van de firma in Tokio was aangevraagd en dat er geen geld voorhanden lykt om hen schadeloos te stellen. De vertegen woordigers van de Sjiko Boessan zijn als sneeuw voor de zon verdwe nen en België heeft geen justitiële verdragen met Japan Het lijkt er op dat de diamantairs zich bij het verlies zullen moeten neerleggen. Nieuwe NPD in oprichting? De afgezette voorzitter van de ul tra-rechtse Nationalistische Duitse Partij (NPD), Thielen, onthulde gis teren, dat een groep in deze partij bezig is een nieuwe rechtse politieke organisatie op te richten. Thielen werd dezer dagen in het gelijk ge steld toen hij een rechterlijke uitspraak vroeg over zijn afzetting als partijvoorzitter. Hij zei, dat die groep echter in de partij zal blijven als hij de strijd om de leiding van de NPD zou winnen. Thielen acht ook de mogelijkheid aanwezig, dat zijn partijgenoot en tegenstander Von Thadden de beweging verlaat om een eigen partij op te richten. Deze zou volgens hem echter geen volgelin gen krijgen, omdat geen Duitser be reid zal worden gevonden een Thad- den-Hess-partij te steunen. Hij doel de behalve op Von Thadden op ex- SA-man Otto Hess, die hij samen met Von Thadden uit de partij had ADVERTENTIE reed door totdat ee waarschuwde. Er vier balen van de Ambtenaren tegenligger hem iren toen reeds le wagen gevallen, de ax-beidsinspeotie in Maastricht stellen een onderzoek in naar de wijze waai'op de vracht auto was beladen. De combinatie, ei gendom van een finna in Merksem, werd in beslag genomen. ADVERTENTIE De Jong thans gebogen over financiële stukken (Van onze parlementaire redactie) Vandaag heerst er evenals gisteren stilte aan het formatiefront. Forma teur De Jong heeft zich gisteren uit voerig laten voorlichten door de de missionaire minister van Financiën, dr. Zylstra. Het ging over de finan- cieel-economische mogelijkheden en moeilijkheden voor het jaar 1968. Met de gegevens, die dit gesprek heeft op geleverd, is hij vandaag aan het stu deren gegaan. De heer De Jong heeft geen bezoeken op zijn programma staan. Venvacht wordt, dat hü ook mor gen niemand zal ontvangen. Ook lui tenant-generaal W. den Toom niet, die als NAVO-functionaris met paas- verlof in Nederland is. De naam van de liberale oud-staatssecretaris wordt prompt genoemd als mogelijke mi nister van Defensie Uit de verf Een belangrijk element is het feit, dat de ontwerp-begroting voor 1968 inmiddels iets meer uit de verf is ge komen dan een maand geleden. Toen maakte prof. Zijlst,ra zijn ontwerp- regeiïngsprogramma. Daaraan kop pelde hij het voorstel om het nieuwe kabinet te laten beslissen over de verdeling van de financiële ruimte over de vei'schillende onderwerpen van staatszorg. Maai met het ver strijken van de tijd wordt de moge lijkheid om deze belangrijke taak aan het nieuwe kabinet over te laten, kleiner. De tijd dringt. Het nieuwe kabinet heeft voor Prinsjesdag niet zoveel tijd meer over om over deze zaken na te denken. Dus zal de for mateur het vooraf moeten doen. Daarbij komt dan nog, dat de heer De Jong een bewindsman is, die voor zijn eigen departement (Defensie) sinds jaar en dag een vast aandeel van de rijksbegroting heeft geëict. Het zal niet vreemd zijn als hij als formateur ook iets anders tegen dit probleem aankijkt dan dr. Zijlstra. Reactie De katholieke fractievoorzitter drs. Schmelzer, heeft gisteren in de poli tieke radiouitzending van zijn paxty gereageerd op de gebeurtenissen bin nen de A.R.P. Hy zei erop te veitrou- wen, dat zowel de A.R.-partij als de fractie zich als geheel achter de po gingen van formateur De Jong zal blijven scharen. De heer Schmelzer was het niet eens met de sympathie, die de A .R.-part ij voorzitter dr. Berg huis heeft voor de z.g. „spijtstem- mers". Hij vond, dat mr. Biesheuvel er. terecht op had gewezen, dat niefc dr. Bei-ghuis maar hijzelf verantwoor delijk is voor de voortgang van de formatie. Drs. Schmelzer noemde het duidelijk, dat de P.v.d.A. niet staat te trappelen om aan een kabinet mee te doen. Hij haalde met instemming een uitspraak aan van de secretaris van de A.RP., mr. De Kwaadsteniet, waarin deze zei dat de P.v.dA. zich zelf heeft uitgeschakeld. Drs. Schmelzer herhaalde nog eens, dat de K.V.P. indertijd aan forma teur Biesheuvel een ruime keuze van kandidaat-ministers heeft gegeven. „Als mr. Biesheuvel uit dezen had gekozen, dan had hij daar ben ik vrijwel zeker van geen bedankjes gehad. Hij heeft dat niet gedaan. Maar dat is natuurlijk zijn goed recht", aldus drs. Schmelzer. De frac tievoorzitter van de K.VP. voegde er aan toe, dat de kandidaten van zijn party meer politieke ervaring heb ben, dan waarover mr. Luns, drs. Bakker en prof. zyistra indertijd be schikten vóór zy minister werden. Black Arrow Op de Paryse luchtvaartsalon ln mei zal de nieuwe Britse drie-traps raket Arrow tentoongesteld worden, welke een satelliet van 90 kg in een 500 km hoge baan rond de aarde kan brengen. De N. Rott. Ct. meent te weten, dat eenige jongeda- i mes uit den aanzienlijken i stand dezer stad van plan i zijn aan de burger-scherp- schuttersvereeniging alhier l een vaandel aan te bieden. De vereeniging telt 100 leden. In Frankrijk zullen zegels tot het frankeeren van tele- grammen in omloop worden l aebracht. Als we hier maar vastpostzegels voor druk- i werken hadden! ADVERTENTIE fflohuieffe E.E.G. f399 HOGEWOERD 66—68 LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1