Boeiende Amerikaanse boeken onder de Von Karajan opende Festival in Salzburg als u zoekt naar'n wagen uit de middenklasse van 5 tot 7 mille... KUNSTBRIEF UIT DE V.S. Welke bestsellers staan nu bovenaan? DINSDAG 21 MAART 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 ADVERTENTIE van 0-125 km/u., zonder koppelen 4 cil., 843 cc, 42 pk, 125 km/u., gesloten koelsysteem, met automatische transmis sie, regelbare air conditioning en verwar ming met aanjager. Compleet:! 5595, 4 cil., 1089 cc, 53 pk, 130 km/u., schijf remmen vóór, robuuste carrosserie met Aqualit anti-roest behandeling, indirecte stuuroverbrenging.anti-verblindingsspiegel, ruiten-sproeiers, 4-deurs compleet f 5999,- 4 cil., 843 cc. 52 SAE pk, ruim 135 kmlu.. schijfremmen op voorwielen, 4 versnel lingen met Porsche synchronisatie, pook- versnelling, verstelbare bucket seats voor in, carrosserie met Aqualit- behandeling. Compleet: f 6495," 4-deurs sedan. 4 cil,, 1197 cc, 65 pk, 140 km/u., 4 schijfremmen met remregulator. Aqualit-behandeling, smering ,,for-life" van alle draaipunten, gesloten koelsysteem, bagageruimte (385 dm3)., (laken bekleding) f 6999," Leiden: KOREVAAR GARAGE, Korevoorstroat 19—43. Telefoon 01710—23730/26372. Katwijk aan Zee: GARAGE SEINPOST (A. Kuyt) Drieplassenweg 7, telefoon 01718—3014. (Van onze correspondent te Washington) Het gebeurt niet vaak dat op Amerika's bestsellerlijsten een boek verschijnt van uitzonderlijk literair gehalte. Eind vorig jaar is dit echter toch voorgekomen. Wekenlang stond namelijk het boek „Giles goat-boy" van John Barth op de lijst van meest gekochte romans in Amerika. Extra verwonderlijk was dit omdat Barth, een briljante, geniale geest, overborrelend van de meest fantastische inval len, het tegendeel van een makkelijk schrijver is. Wie Joyce, Thomas Mann, Proust of Faulkner onverteerbaar vindt, zal de energie en mobiliteit van geest niet opbrengen om John Barth te genieten. Wie opziet tegen een ingewikkelde, versleutelde, nu en dan knotse dan weer eerder filosofische stijl, die duidelijk terug grijpt op voorbeelden uit de 18de eeuw (Laurence Sternes, Tristram Shandy o.a.), laat het boek beter ongelezen. „Giles goat-boy" .Giles goat-boy', een voortborduur- 1 van 710 bladzijden op Barths *o- an .The sot-weed factor', gaat er een als geit opgegroeide jonge- an, die zich op gegeven mo ment bewust wordt van zijn mense lijkheid, ook al zijn er aanwijzingen dat hij de zoon is van de monster- computor W e s c a c. Bovendien gelooft hij een Mes- aanse roeping te hebben en denkt hij de nieuwe grand-tutor* te zijn, die W e s c a c moet bedwingen en vrede moet komen brengen aan de Oostelijke en Westelijke universitei ten (staat voor westelijke en com munistische wereld), die sinds de tweede grote .studentenrel' (de tweede wereldoorlog) elkaar in een situatie van rustige rel (de koude oorlog) de loef proberen af te ste ken. John Barths boek is de kroniek (ondertitel: Het herziene nieuwe leerplan, lees testament), dat boor devol is van de meest fantastische ervaringen en dat samengevat zou kunnen worden in de slogan: van geiten jongen tot zondebok. De allegorische opzet van het boek maakt het John Barth mogelijk spottende en diepe wijsheden te ven tileren over het universitaire leven (hy is zelf professor aan de Univer siteit in Buffalo, N.Y.), de Ameri kaanse en de wereldpolitiek, nuwe- en seksualiteit, religie en ideolo gie. :t een onvervaarde speelsheid geest mengt hij litteraire, his torische, dieptepsychologische en erotische gegevens door elkaar en overspoelt hij de lezer met een on zinnig zinvolle invallenrijkdom, die overweldigend is. een auteur, die zijn wortels heeft in de 18de eeuw zowel als in de grote sagen en mythen uit oudere tijden, is Barth tenslotte merkwaar dig onbelast in zyn schrijven door gangbare morele overwegingen. Zijn figuren bewegen zich vaak in en moreel vacuum, ook al zoeken ij het hele boek door naar het juiste edrag. Giles goat-boy, de aanvankelijk computer, is totnutoe Barths meest duidelijke .erfzondeloze' held. Wat dit, o.a. seksueel inhoudt, spelt het boek in ongekend humoristische vorm uit. „The fixer" Een ander boek, dat de bestseller lijsten bereikte en dat litterair mee telt, is ,The fixer' van Bernard Ma- lamud. Het is een wat plechtig ver teld relaas over een Russische jood in Tsaristisch Rusland in het begin van deze eeuw, die ervan beschuldigd wordt een jongetje te hebben ver moord om met diens bloed ritueel brood te kunnen bakken. „The fixer" is kennelijk geïnspi reerd op de eens befaamde Beiliss- zaak. die ruim een halve eeuw gele den een nationaal anti-semitisch schandaal in Rusland veroorzaakte. Malamuds held. de ten onrechte beschuldigde Jakow, toont een feno menale geesteskracht en blijft wei geren schuld te bekennen aan iets, dat hij niet gedaan heeft, maar waaraan Ruslands antisemitische miljoenen hem zonder meer schul dig achten. Het boek is een studie in fatsoen, uithoudingsvermogen en menselijk heid zowel als in massahysterie en politiek opportunisme. De ondertoon is melancholiek, bepaald door de on vermijdelijkheid van het lijden, waaronder al Malamuds figuren ge bukt gaan. In zijn vroegere romans en zijn vaak zeer geslaagde korte verhalen (in bundels als: .The magie barrel' en .Idiots first') had dit lyden al- De wereldberoemde operette koning Robert Stolz (86), nog even actief als altijd en onver woestbaar arriveerde gisteren in ons land. Hij gaat met het pro gramma Ein Abend in Wien" een tournee maken. Daaraan werken ook mee de sopraan Mar git Schramm en de tenor Rudolf Schock. Hierbij Robert Stolz met zijn echtgenote in de molen de Dikkert te Amstelveen, waar zij gisteren na aankomst vertoefden. tyd al duidelijk joodse aspecten, ook al was het décor van Malamuds vo rig werk nooit zo joods als in .The fixer'. Malamud is dan ook zeker één van de meest bewust joodse schrijvers in de groep intellectuele auteurs van Joodse origine, die min of meer de goede, serieuze, maar niet altijd even boeiende middenmoot vormt van het Amerikaanse litteraire le- Ik denk nu aan schrijvers als Saul Bellow (wiens .Herzorg' in 1964 een verdiend succes had), aan Philip Roth (die bepaald schrijven kan, maar wiens .Letting go' toch geen hoog vliegende roman ls) en aan Bruce Jay Friedman. Laatstgenoemde is een adept van de zwarte humor en in zijn geslaag de werk (zoals de eerste helft van zijn korte roman .Stern' en in som mige korte verhalen, die te vinden zijn in een net uitgekomen bundel „Black angels") is hy méér dan de moeite waard. „Cannibals and Christians" Op het veld van de essayistiek hebben twee relatief nieuwe boeken recht op belangstelling. Ten eerste Norman Mailers .Cannibals and Christians', waarin van alles te vin den is: gedichten, politieke reporta ge, korte verhalen en litteraire kri tiek. Het is een boeiend boek, al is het erg ongelijk van kwaliteit, zoals trouwens vaak bij Mailer het geval is. Afgaande op .Cannibals and Christians' krijg ik de indruk dat Mailers talent het meest geijkt is voor politieke reportage, (ook .Ad vertisement for myself wees trou wens al in die richting). De beschry- ving van de Republikeinse Conven tie in 1964. waarop Goldwater tot presidentieel kandidaat werd geko zen. is in veel opzichten meesteriyk. Ten tweede is er Susan Sontags .Against interpretation', een bundel essays over litteratuur, theater, pop art, film, etc. die een ongekende po pulariteit in intellectuele kring ge niet. Het is ook een briljant boek met heldere ideeën en een klare styi. De titel geeft de kern van Susan Sontags denken goed weer: tegen het interpreteren van kunst en littera tuur is zy gekant, omdat daardoor alle aandacht gerioht wordt op het irrelevante in een kunstwerk: de boodschap of betekenis in het kader der algemeen bekende begrippen, en „Onaangeroerd Russin winnares Biografie van door atheisme" Een lid van de Tsjechische Com munistische Party heeft voorspeld, dat er naar alle waarschijnlijkheid over honderd jaar meer christenen I in Tsjechoslowakye zullen zyn dan I fl m nu het geval is. Deze voorspelling werd gepubliceerd in het officieel or- gaan „Osvetov Praoo". De schryver van het artikel merkt op, dat vele mensen onaangeroerd zyn gebleven door het atheïsme, dat r? i officieel door de communistische re- memory gering is gepropageerd en dat Tenslotte nog dit: half lezend Amerika heeft zich gestort op de bygewerkte en van foto's voorziene autobiografie van Vladimir Nabo- kow, getiteld Speak, memory'. De kern van het boek is al eerder in het Russisch zowel als het Engels verschenen, maar pas de huidige uit gave lijkt door te dringen tot het grote publiek, dat Nabokow sinds zyn .Lolita' weet te bereiken. Speak, memory', dat als onder titel voert ,An autobiography revisi ted', is in zyn nieuwe gedaante een boeiend boek, vol nostalgie naar de vroiyke beschutte wereld, die Nabo kow als telg uit een sohatrüke Ru- slsche familie in zyn jeugd leerde kennen. Sympathie kan men niet zeggen dat deze autobiografie, die tot 1940 loopt, wekt. Nabokow komt er uit naar voren als de eigenzinnige, vaak onbarmhartige vlinderverzamelaar die hij o.a. is. Maar zyn schryven Ls altyd superieur en zyn gecompli ceerde Ironische persooniykheid is als steeds fascinerend. bijzonder weinig jonge mensen er werkelijk interesse voor tonen. Velen die onder dwang zijn gezet om hun geloof in God op te geven, hebben in omgekeerde richting ge reageerd. In weerwil van het feit dat de kerk van Tsjechoslowakije in de laatste twintig jaar alle mogeiykhe- den zijn ontnomen om gebruik te maken van de massamedia, heeft zij volgens het artikel een belangrijk te gen-offensief op touw gezet. De marxistische schrijver zegt dat vele mensen eenvoudig een geloof om mee te leven moeten hebben, zelfs wanner deze noodzaak vanuit een materialistisch oogpunt gezien als ir rationeel moet worden beoordeeld. Butterfly-concours Ilja Ehrenburg De Russin Maiya Siesjoe is door de jury uitgeroepen tot winnares van het Madame Butterfly aria toernooi in Tokio. Tweede in dit eerste internationale toernooi werd de Russin Lamara Tsjkonia, derde de Engelse Elizabeth Vaughan en vierde de Fran«;aise He. len Gaveiti. Aan het toernooi werd deelgenomen door 39 zangeressen uit 24 landen. HERBERT VON KARAJAN Ilja G. Ehrenburg, de bekende Sow- jet auteur die reeds aandacht heeft getrokken met zes delen van zyn autobiagraphie, zegt nu dat hy werkt aan een zevende deel. Dat gaat over de jaren 1953—'64. Ehrenburg (76), heeft vele autori teiten tegen zich ingenomen met een deel waarin hy zegt. dat veel mensen de onrechtvaardigheid kennen van de zuiveringen van Stalin. Sommige Russen houden vol dat zy destyds niets wisten van datgene wat later aan de kaak gesteld werd als mis daden. Het commentaar van de auteur over het antisemitisme in de Sowjet- Unie heeft beroering gewekt. Oecumenisch kerstnummer Voor het eerst in de geschiedenis en bij wyze van experiment zullen tegen Kerstmis van dit jaar leden van de vier grootste Nederlandse ker ken samen de kerstboodschap ver spreiden. Om dit mogelyk te maken heeft de redactie van De Open Deur/ Onderweg hervormd-gereformeerd- luthers) de heren drs. D. de Lange, directeur van de Willibrord Vereni ging en H.Schilte, perschef van het bisdom Rotterdam, uitgenodigd het komende kerstnummer mede voor te bereiden. Bydragen voor dit num mer zyn reeds uit de betrokken kerken toegezegd. Het thema van het kerstblad, dat door de verspreiding ook onder en door rooms-katholieken een sterk vergrote oplage zal hebben, luidt: „Mens met de mensen". Men hoopt met deze gezamenlijke poging de plaatselyke samenwerking tussen protestanten en rooms-kathol leken in de verbreiding van het evangelie aan te moedigen en de geloofwaardigheid van het evangelie minder door ver deeldheid te schaden. Interessante expositie in Alpliens museum Op 28 maart wordt er in Alphen# museum een Interessante tentoon stelling geopend. Frits Wicliard zal dan een aantal van zyn werken expo seren hoofdzakelyk schilderyen ver vaardigd in de Brabantse Kempen. Daarnaast zal de heer A. J. Niessen tekenleraar aan het Chr. Lyceum te Alphen een aantal gebruikssieraden tonen vervaardigd in emaille. Deze tentoonstelling wordt gehou den vanaf 28 maart tot en met 4 april en is behoudens de zondagen elke dag geopend van 3 tot 5.30 uur en van 7,30 tot 9.30 uur Lyrische en zeer muzikale Walkure' een kost n,e'r dan /nierhai/mnjo/n gulden en Von Karajan weet. dat (Van onze Weense correspondent) ÜL'rtwLTjoo/V''dog "T/Juï- Voor de eerste opvoering van de opera van Wagner. Walküre. £én door Herbert van Karajan waren alle kaarten uitverkocht, maar hij strijkt straks wei de tan- Daarmee is tevens het succes van meerdere concerten verze- lii'mes op van de langspeelplaten, kerd. want wie voor een opvoering in Salzburg zich van een "aa"an de produktie nu reeds in plaat wilde verzekeren, moest tegelijkertijd entreekaartjes kopen voor minstens twee concerten. Ondanks het gure winter weer. dat plotseling in Oostenrijk is losgebroken, was een deel van de Europese high society toch verschenen, onder wie Prin ses Soraya, Marie van Bourbon-Parma en verder vertegen- wordt voorbereid. woordigers van bankwezen j Krupp, Opel. Siemens enz. Unieke prestatie Hoewel men misschien kritiek kan I hebben op enkele details is de op voering van deze Walküre toch zeer indrukwekkend en versterkt zy op nieuw de grote naam van Von Kara jan als dirigent en regisseur. In te genstelling tot de recente, maar toch nog traditionele vertolking van Solti. die alles conoentreert op hoog- spanning, pathos en fortissimo, is de geheel nieuwe interpretatie van Von I Karajan meer lyrisch van aard, in de trant van prachtige kamermuziek, waarin elk muzikaal onderdeel met alle nuances tot zyn recht komt. Daarom nemen ook de décors een meer ondergeschikte plaats in. zy werden in samenwerking met Von Karajan door Schneider-Siemeneen industrie, zoals Rothschild. ontworpen en vertonen dan ook geen felle kleuren, maar zyn ln wit en zwart gehouden. Bovendien blijft het [op het toneel grotendeels donker. Al leen op de hoofdpersoon die op treedt valt een lichtstraal. Door deze regie valt het zwaartepunt nog meer op de muzikale vertolking en ieder een Ls het er over eens dat Von Karajan hier weer een unieke pres- Verwey krijgt zijn schilderij niet terug Het Delftse gemeentebestuur zal niet ingaan op het verzoek van de Haarlemse kunstschilder Kees Ver wey om het door hem gemaakte schil- dery van Koningin Juliana dat zo als bekend geen genade kon vinden in de ogen van B. en W.. althans volgens hen geen plaats behoorde te krijgen in de Oranjegalery in de raadzaal van het stadhuis, te mogen tatie heeft geleverd. Hij zal niet terugkopen Het gemeentebestuur afwachten of het experiment van dit heeft over dit verzoek afwyzend be- eerste Paas-festival ook op den duur schikt en zal dit schriftelyk aan de een succes zal worden, want hy heeft kunstschilder meedelen, nu reeds verklaard dat hy met deze 1 De WP(hnnrier van n.iw.,MiA „»i, opvoeringen in de komende jaren in de heer N «esseler iwlkprri h t voerd. j pn ,A1il«,i Past bet niet in de Oran- ,—44 J toe| Ijegalery .voegde hy

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7