Filmmakers realiseren de meest extreme ideeen 5©ö 555 Bennebroekse kinderen maken Indianendorp LONDEN f 55.90 FIAT FIAT als uw gedachten nu uitgaan naarfn zuinige wagen onder de SOOO gulden Totale minachting voor de traditie Ook Moskou krijgt eindelijk oog voor consumentenhelang Opperhoofd gelooft nog in toekomst van de lusthof PAGINA 6 LhiDSUH DAGBLAD DiNöDAG 21 MAAKT iyo| ADVERTENTIE sunroof 2 cil., 4-takt, 499,5 cc, 22 pk, 95 km/u., luchtkoeling, neerklapbare achterbank, open dak, ruitensproeiers, autokachel en defrosters, centrifugaal oliefilter, carros serie m.Aqualit-behandeling. Compleet: (laken bekleding) f 3745,- 4 cil., 767 cc, 32 pk, 110 km/u., centri fugaal oliefilter, autokachel en defrosters, ruitensproeiers, neerklapbare achterbank, carrosserie met Aqualit behandeling (anti- roest). Compleet: (laken bekleding) f 4195,- giardiniera 2 cil., 4-takt, 499,5 cc, 22 pk, 95 km/u„ luchtkoeling, neerklapbare achterbank, open dak, ruitensproeiers, autokachel en defrosters, centrifugaal oliefilter, carros serie m.Aqualit-behandeling. Compleet: f 4150,- 4 cil., 843 cc, 42 pk, 125 km/u., gesloten koelsysteem, 4 versnellingen volledig ge synchroniseerd, regelbare air conditioning en verwarming met aanjager, carrosserie met Aqualit-behandeling. Compleet: (laken bekleding) f 4945,- ^^m*^*unÊiÊÊÊiÊ^ÊÊaÊi^ÊÊmÊÊÊÊÊiÊ^m^mÊmimÊÊmmmÊÊÊmÊÊmÊÊÊÊmÊmÊÊmÊmÊÊÊmmmmmÊÊÊÊÊÊÊmmmÊÊÊmÊÊÊÊÊMÊmÊÊmmÊBnÊiBÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm^^i^mammmm^ÊÊËÊmÊÊÊKÊÊÊÊm^^^^ Leiden: KOREVAAR GARAGE, Korevaarstraat 19—43. Telefoon 01710—23730/26372. Katwijk aan Zee: GARAGE SEINPOST (A. Kuyt) Driepiassen weg 7, telefoon 017183014. Amerikas Undergroundkomt boven water (III) (Van onze Amerikaanse correspondent) In het domein van de Amerikaanse avant-garde gaat het nergens zo levendig toe als in de vleugel van de filmmakers. Als champignons schieten nieuwe ondergrondse film producenten uit de grond, die met hun werk een net van avant- garde-filmtheaters in heel Amerika bedienen. Hoofdkwartier van de cineasten is het Film-makers' Distribution Center in New York, waar Jonas Mekas de scepter zowel als de camera zwaait. Hier concentreert zich de ondergrondse filmwereld, die nu al een klassiek werk telt („Scorpio rising") van Kenneth Anger) en een aantal coryfeeën heeft: pop-artiest Andy War hol, Stan Brakh&g'e, Shirley Clarke (haar films heten: „Sky scraper", „The connection" en „The cool world") en Ed Emsh- wiler. Onmenselijk" Kenmerkend voor vrijwel alle films uit deze hoek Is de totale minach ting: voor traditionele filmtechniek. De camera wordt door ondergrondse filmmakers vaak gebruikt als een tekenstift of penseel: men sprint er hoogst persoonlijk en intuïtief mee om en men schrikt niet terug voor het maken van schimmige, scheve beelden. De opzet is het leven te be trappen, overboord te gooien al die kunstmatige arrangementen van de commerciële filmers en visies te ge ven van een tijdloze indringende menselijke waarachtigheid, die de ge polijste schil van het gemechaniseer de. „onmenselijke" bestaan ln stuk ken doen springen. Voor de meeste ondergrondse filmmakers zijn alle films, die van dit patroon afwijken, produkten die beheerst worden door concessies aan het half-dode wel- vaartspubliek. Slechts sommigen voe len verwantschap met filmers als Antonioni of Godard. vie kragen?" was dan ook zeker niet naast de roos geschoten. Op dit mo ment is er echter een ondergrondse film, die vé&k niet helemaal scherp is, waarvan het geluid vérre van vol maakt klinkt en waarvan de duur (drie uur en 28 minuten) niet lijkt uit te sluiten dat nu en dan slaap de toeschouwer overmant. En toch is deze film: „The Chelsea girls" van Andy Warhol plotseling een commercieel succes geworden. Al sinds een paar maanden is hij te zien in gewone (dus niet avantgar- de) theaters in New York en bin nenkort gaat het werk naar Los An geles en andere grote steden in Ame rika voor vertoning in theaters, die voor het grote publiek bedoeld zyn en niet alleen maar appelleren aan de voorhoede van Amerika's bios coopbezoekers. sa van kolkende kleuren en licht- schakeringen wordt, die een hallu cinerend effect hebben. En dan is er tenslotte een scène waarin een jonge homoseksueel zichzelf als paus van de verworpenen in Greenwich Village ontpopt en in een schrijnen de, maar geestige monoloog spot met veel, dat miljoenen Amerikanen heilig is. De boeiende film wil authentiek en direct zijn en vaak lijkt dat ook ge lukt, ondanks het feit dat Warhol spelers gebruikt als Nico, Ondine, Mary Might, Gerard Malanga, al genoemde Ingrid Superstar, etc. Maar in tegenstelling tot commer cieel filmen laat Warhol zijn sterren maar wat doen. Hoe méér improvi satie hoe beter, schijnt zyn these te zijn en heel wat scènes ïyken in derdaad de vrucht van improviseren uit de vrije hand, vaak met ken nelijk gebrek aan inspiratie. Deson danks is zijn anti-film toch boeiend. De drie uren en 28 minuten vliegen eigenlijk om, misschien ook wel om dat men altijd naar de andere helft van het brede projectiescherm kij ken kan als de ene helft verveelt. Het gevoel dat men van de film mee naar huls neemt mag desolaat zjjn, het blijft waar dat Warhols technisch primitieve film (de pro- duktiekosten bedroegen: f5500) een helse wereld openpelt, die vaak meer te maken heeft met het werkelijke bestaan en de intermenselijke gevoe lens, zoals die onder het vernis der maatschappelijke verdoving kloppen, dan duizenden rolprenten die met groter technisch vernuft en gepo- lijstere vorm gemaakt worden. „The Chelsea girls" is een produkt van de „Underground", dat een diep on der de grond van het geoliede wel varende leven bestaande anti-sa menleving tot thema heeft en dat in zijn vorm een anti-film genoemd moet worden. Het is kenmer kend voor de groeiende belangstel ling onder het grote publiek voor wat er onder de schil van de Ame rikaanse maatschappij leeft en wat er onder menselijke huiden gevoeld en gedacht kan worden dat uitgere kend deze film een succes is gewor den Visserij-varia Tijdens het haringseizoen 1966 de Noorse Westkust heeft de Noorse rlngnetten „Ordinat" een nieuw record behaald door in één trek 750 ton 750.000 kg) te van gen. De haringvangsten waren vorig jaar enorm. Ook is de export van vis en visprodukten in Noorwegen toege nomen. Van de totale export komt vis op de derde plaats met 15% van het totaal. Een Nationale Raad voor on derzoeking en ontwikkeling van de visindustrie werd in Venezuela opge richt, waarin enkele ministeries en andere overheidsinstanties zitting hebben. Pinnen kort zal deze Raad een contract sluiten met het Speciale Fonds van de Ver. Naties ter uitvoe ring van een programma van onder zoek en ontwikkeling van de vis industrie in Venezuela. De uitvoering van dit programma, die in januari 1967 begint, zal 25 miljoen bolivar kasten (1 bolivar f0,80). Ook in de Sowjet-Unie moet het beginsel ,,de klant is koning" worden Ingevoerd, aldus dr. Leonid Kanto- rowitsj, een van de leidende economen in de Sowjet-Unie, in een artikel in de „Prawda". Zijn artikel is een warm pleidooi voor een betere behandeling van de consumenten ln de Sowjet- Unie. Het feit, dat rijn artikel in het partyblad kon verschijnen vijst erop. dat de autoriteiten de opvattingen van Kantorowitsj ernstig nemen. Kantorowitsj beklaagt er zich over, dat de manier waarop men in de Sowjet-Unie over de consumenten denkt, nog stamt uit de tijd van Sta- St. Vitusdans Het resultaat van ondergronds ge- film is vaak inderdaad het tegen deel van commercieel acceptabe le filmkunst. Het is dikwijls moei lijk een touw vast te knopen aan wat men te zien krijgt, de beelden springen soms over het scherm alsof de cameraman aan St. Vitus-dans leed en het gcfluid in de meeste un derground-films is slecht gesynchro niseerd, bij tijden oorverdovend, soms ook weer wegvallend. De vraag van een kritische jonge man tijdens een recent debat over de film: „Kan een film, die scherp is. waarvan het geluid goed gesyn chroniseerd is en waarbij niemand in slaap valt, ooit de kwalificatie New Cinema of Underground Mo- ADVERTENTIE Ook voor U gemakkelijker en prettiger eten met Uw kunstgebit, dank zij een grotere kauwkracht. Als U last hebt met Uw kunstgebit, zal Uw tandarts U het speciale Dentofix- kleefpoeder kunnen aanbevelen. Uw gebit komt daardoor vaster te zitten wordt door Dentofix beschermd, zodat U steviger kunt bijten en ge makkelijker kauwen. Dankzij Dentofix kunt U zonder bezwaar weer lachen, hoesten, zelfs niezen en U spreekt duidelijker. Dentofix voorkomt ook slecht riekende adem (gebitsgeur). Schaft U nog heden Dentofix aan. Verkrijgbaar bij Apothekers en Dro gisten in neutrale, plastic strooifla- cons fl. 2,35. The Chelsea girls" Kinderen spelen indiaantje in de Bennébroékse Linnaeushof. Hoe lang nog? Ondanks de dreigende verkoping van de Linnaeushof (Van onze Haarlemse correspondent) In het recreatiecentrum „De Linnaeushof" in Bennebroek „The Chelsea girls" Is niet War hols eerste film. Hy maakte al naam als cineast bu de ingewijden met een „film" .waarin een man eindeloos en aandachtig een padde stoel verorbert., met een acht uren durend werk, waarin alleen een, praktisch blote, slapende jonge man te zien is, met een produkt „The kiss", waarin twee gelieven elkaar een uur lang kussen zonder door dc verveling te worden overweldigd waarvan de kgker weldra het slacht offer wordt en met een filmpje waar op het Empire State Building te zien Is en meer niet. Verder maakte hij I juist een 70 minuten durende film j „My hustler". „The Chelsea girls" Is echter de j eerste film, die in brede kring ge- I zien is en waarover in dag bladen en tijdschriften min of meer uitvoerig geschreven is. Het doek in deze film is in tweëen gedeeld. Op de linkerhelft Is steeds iets heel an ders te zien dan op de rechter. Vaak ls de ene helft in kleur, de an dere zwart-wit. Beide geven een „kijkje", eigenlijk meer een blik door het sleutelgat, in een kamer van het Chelsea hotel, het centrum van New yorks bohème. Wat met daar ziet is zelden opwekkend, soms humoris tisch, dikwijls pijnlijk, maar bijna altijd boeiend. Warhols figuren zyn vrywel allemaal lesbische meisjes of homoseksuele mannen, die elkaar treiteren, plagen en soms wat stoei en. Een paar figuren springen uit de lange film naar voren, byv. de dik ke cynische, maar geestige, domi nerende lesbienne die al even ver slaafd aan de telefoon als aan verdo vende middelen blijkt te zijn. Of de lange sadistische Ingrid Superstar, die in één seconde als verpletterd een onverstaanbare monoloog van een rood aangelopen moeder tegen haar zoon aanhoort, maar in een andere een groepje „slavinnen" ty- ranniseert. Filmisch het interessantste ls een scène, waarin een narcistische jon geman een soort strip-tease uitvoert, waarin Warhol tenslotte een fascine rende heksenketel van lichtflikke- ringen en kleuren maakt waardoor het lichaam van de jongen een mas- hangt een trieste stilte. Wel kondigt zich het voorjaar aan in het park, maar er is niet het jaarlijkse beeld van hardwer kende mensen, die hun best doen om alles op tijd klaar te krijgen voor het bollenseizoen begint. Toch is er één uitzon dering. Terwijl zich donkere wolken bo ven de hof samenpakken en de 23- ste maart, de datum van de verko ping, dreigend dichterbij komt, werkt de Rotterdamse ex-boekhan delaar J. Heyink met hulp van Ben nebroekse schoolkinderen voort aan het Indianendorp, dat, naar hij, on danks de uitspraak van de president van de Utrechtse Rechtbank, dat de verkoop door kan gaan, nog steeds hoopt, zal verrijzen op een voormalig bollenterrein van een hectare van de directeur H. W- Roozen. Jongens timmeren en zagen druk aan Indianenattributen, zoals draagwiegen, waarin de squaws hun baby's op de rug plegen te dragen, terwijl de meisjes bezig zijn met het borduren, ondermeer van ta bakszakken door de Indianen. Want al sedert vele weken besteden jon gens en meisjes van de vijfde en zes de klassen van de vier lagere scho len in Bennebroek hun vrije woens dag- en zaterdagmiddagen met groot enthousiasme aan het maken van deze Indianenattributen voor hun zo fel begeerd toekomstig dorp. weest, onlangs besloot zijn zaak in Rotterdam-Hillegersberg te verko pen en in Bennebroek een huis te kopen blijft dus optimistisch. .Natuurlijk moeten wij afwachten of er voor 23 maart nog van andere zijde financiële hulp geboden kan worden om de hof te behouden. In dien dat inderdaad voor elkaar komt, dan verzeker ik u dat dit Indianen dorp binnen twee maanden een feit is. Een prachtige vorm van creatief spel voor de jeugd van Bennebroek en Heemstede en weer een nieuwe mogelijkheid om nog veel meer be zoekers uit heel Nederland en daar buiten naar de hof te trekken'. Museum De heer Heyink, een vriendelijke zestiger, die alles van Indianen af weet, van hun wigwams, hun ritue len, hun totempalen en van de ver houding roodhuiden en blanken zegt: .Hoewel ik op de hoogte was en ben van de financiële moeilijk heden, waarmee de directie van ,De LinnaeushoF op het ogen blik kamt, ben ik ervan meet af sinds de plannen voor de bouw een Indianendorp by mij vaste aannamen en ook nu nog, vast overtuigd, dat het dorp er bin- enkele maanden zal komen en dat ik daar straks met een hoofdtooi adelaarsveren als .opperhoofd' van vier indianenstammen van elke school een de scepter zal zwaaien'. ,By de heer Roozen leefde reeds lang de gedachte een Indianendorp aan zyn recreatlecentum toe te voegen, om de hof nog meer attrac tief te maken. Na de vertoning van de Karl May films in Duitsland is de belangstelling voor de indianen nog sterker opgeleefd. Ikzelf heb een in tense belangstelling voor indianen en ik bezit zo'n 750 boeken over dit on derwerp en heel veel curleze voor werpen. Daarvan wil ik straks in het Indianendorp een museum maken. Ik heb ook een levendig contact met drs. Th. J. Brasser, die destijds by de N.V. ,De Spaarnestad' in Haarlem werkte en die nu in Leiden woont, waar hy culturele antropolo gie studeerde. De heer Brasser is bezeten van alles wat Indianen be treft. Welnu, in het voorjaar van 1966 kwam de heer Roozen naar Rotterdam om het plan van een In dianendorp met my te bespreken. Ik had er wel oren naar. Ik hield ln Bennebroek een lezing met licht beelden over de Indianen in Noord- Amerika en ik richtte op elk van de vier scholen een tentoonstelling m. Want het is de bedoeling, dat elke school een stem ver tegenwoordigt en voor de aan kleding daarvan zorgt Die vier •mj stammen zyn de apachen, de V CrKOCllt zwartvoeten, de Irokezen en de na- vaho's. Totempalen komen er ook, aan weerszyden van het vaste ge- lin, toen de belangen van de consu ment zonder pardon opgeofferd 1 den aan de produktie. Dit nu is, volgens Kantorowitsj, een kortzichtige opvatting, want hoe. veel de arbeiders produceren hangt af van hun instelling. Hy schrijft da: het oordeel van de gewone mar het succes van het communisme be rust op wat hij in zijn dageiykse Ie- ven meemaakt. „Het peil van de inrichting en v zorging van het dagelijks leven is groot belang voor de produktiviiteit, aldus Kantorowitsj. „De mentaliteit van de arbeider, en zijn belangstel ling voor het werk dat hij moet doen, zyn voor een groot deel afhankelijk van de manier waarop hij van naar zyn werk reist, hoe hy lunchtyd moet doorbrengen en hy 's avonds en op zijn vrije dagen kan doen. Het succes van de e mie van zijn land wordt door de bur. ger afgemeten naar zyn dageiykse levensomstandigheden, en na? manier waarop hy in zijn behoeften kan voorzien". bouw waar myn verzameling ln dergebracht zal worden, één van vijl meter hoog. Die totempalen kan ik u nu niet laten zien, want 2 elders opgeborgen', aldus d< Heyink. Ruiter demonstraties Hoe het dorp er verder zal uit zien? Er zullen twaalf tipl's (ten ten van bizonjagers die op de prai rie werden gebruikt) komen, die de woningen zijn voor de vier bovenge noemde Indianenstammen. Er komt zo mogelijk een kiva (mannenver- gaderplaats). Ook ls er een stok land beschikbaar voor een piste, waar rulterdemonstraties kunnen worden gegeven en waar men zijn vaardigheid met pgl en boog kan tonen. Als centrum van het dorp komt er een kampvuur met boomstam men als zetels, waar de raad gadert. Er is ook gedacht aar ponybaan, waar de jeugdige India nen de beschikking zullen krijgen iver 12 a 15 pony's, die zy in India nentooi, compleet met verfdoos len berijden. Indien mogeiyk zal er straks wlldwestspoorlyn met een ouderwet se locomotief met coupés over liet terrein rijden, waarvoor de rails al liggen. Deze plannen van de he ren Roozen en Heyink zyn in uitgewerkt door de Haarlemse archi tect ir. W. Ph. van Harreveld. ,Het wachten is nu nog op hei geen er over de toekomst vj LinnaeushoF wordt beslist. M'anl daarvan hangt het natuurlyk ook al of de bouw van het Indianen dorp haalbaar is. U ziet, dat df jeugd er nu al met hart en ziel bij is betrokken, want de avonturen Winnetou en diens blanke vriend Old Shatterhand spreken nog altijd tot de verbeelding van leder kind. Het zelf Indiaantje spelen Is n tuuriyk het einde' voor hen. Het te hopen dat ze daarin straks niet worden teleurgesteld', zegt de heef Heyink. ADVERTENTIE tweemaal per dag Hoek van Holland vertrek 12,00 en 23.40 uur Londen aankomst 20.20 en 9.14 uur Hoek van Holland-Harwich

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 6