Op zoek naar 1500 pleeggezinnen Italiaanse moordenaar geen alledaagse boef I W en cfióteren Leonardo Cimino bleek een ongewone figuur DINSDAG 21 MAART 1967 LEIDSCH DAGBLAD (Van onze A'damse correspondent) n Nieuw begin" onder dit motto begint vandaag een landelijke actie met het doel tenminste 1500 pleeg gezinnen te vinden voor kinderen van zes tot achttien jaar. De actie wordt gevoerd door een werkgroep, waarin vertegenwoordi gers zitting hebben van de stichting centrale voor pleeggezinnen Zuid- Holland in Rotterdam, de werkgroep werving pleeggezinnen in Amsterdam, de dienst „Home-finding" van het Katholiek Verbond voor Kinderbe scherming in 's Hertogenbosch, de Gelders-Overijsselse Pleeggezinnen centrale in Zwolle en de Stichting r het Kind in Amsterdam. Beste kansen Zij is opgezet, omdat teveel kinde ren voor wie een pleeggezin de beste kansen zou bieden te lang in kinder tehuizen verblijven. Op het ogenblik zyn er ongeveer 40.000 kinderbescher. mingskinderen in ons land. Van hen er 18.500 toevertrouwd aan de zorgen van 155 voogdij verenigingen. Verder hebben 53 gezinsvoogdijvere nigingen 21.500 door de kinderrech ter onder toezicht gestelde kinderen onder hun hoede. Niet minder dan 16.000 kinderen van de 40.000 verblijven in ongeveer 300 tehuizen. De rest is onderge bracht bij pleeggezinnen (10.000 kin deren) of is onder toezicht van een voogd thuis (14.000 kinderen). Het gaat hierbij om kinderen van ongehuwde moeders, van jonge men sen. die het huwelijk en het gezins leven niet aan kunnen, van zwakbe- gaafden. geestelijk gestoorden en gescheiden ouders. Goede moed Russen verfilmen „Karamazow" De 66-jarige Russische filmregis seur Iwan Pyriew, is begonnen met 'erfilming vna Dostojewski's be roemde roman „De gebroeders Kara- mazow". riew kreeg in de jaren dei-tig naam door zijn musicals, maar stapte tien jaar geleden onverwacht over op Pyriew noemt de verfilming van „De ..gebroeders Karamazow" een oude droom van hem, „een uitdruk- van mijn genegenheid voor een man die de waarheid schreef over zijn tijd en die één van Ruslands grootste schrijvers is". „Wij zullen trachten ingewikkeld heid en tegenstelling van Dosto jewski's morele en filosofische in zichten op het doek uib te beelden", aldus de regisseur. Caransa koopt Feniina De heer M. Caransa heeft het pand Femina op het Rembrandtsplein in Amsterdam voor rond een miljoen gulden aangekocht van de N.V. Bou- is' Exploitatiemaatsohappij. Onge veer 25 jaar is het gebouw in het be zit van Bouwes geweest. Het werd geëxploiteerd als nachtclub. De heer Caransa heeft met zijn verworven bezit grote plannen. Eind van het jaar zal o.m. begormen wor den met de bouw van een groot hotel. Ook de bouw van een parkeergarage onder het Rembrandtsplein, enige tijd geleden door de heer Caransa het vooruitzicht ge steld, gaat definitief door, zo werd door de N.V. Caransa verzekerd. Wanneer het hotel gereed zal zijn, zal terstond met de parkeergarage worden begonnen. Franse filmacteur Bourvil en de actrice Andrea Parisy hébben gisteren een kort bezoek aan ons land gébracht. Zij woonden 's middags een speciale voorstel ling bij in het Alahambra theater Amsterdam van de filmkome die „La grande vadrouïlle". Deze film gaat in de paasweek onder titel „Samen uit, samen thuis" in première in Amsterdam, Den Hiag en Rotterdam. De werkgroep begint de actie „Ti Nieuw begin" met goede moed. Een enquête ingesteld door het instituut voor psychologisch markt- en motie- venonderzoek van dr. M. Zeldenrust. Noordanus heeft uitgewezen, dat er in ons land nog 20.000 tot 40.000 ge zinnen zijn, waarop de kinderbescher ming een beroep kan doen. Verder bleek, dat in tegenstelling tot wat men vaak veronderstelde ze ker zeventig procent van de bevol king eerder positief dan negatief staat tegenover de kinderbescher ming en het werk van de kinderbe schermingsinstanties. Bij het onderzoek kwamen als be langrijkste redenen om pleegkinderen in huis te nemen naar voren de wil om voor kinderen te zorgen en de wil om alle kinderen gelukkig te zien. Pleegkinderen aannemen of niet aan nemen om financiële redenen komt nauwelijks of niet voor. Bruinvissen als beschermers tegen haaien Het Amerikaanse eohbpaar Frede rick Ranibo en zijn vrouw hebben vijf dagen lang bij Vero Beach (Ca- lifornië) hulpeloos op zee romdigedob- berd in een boot met een defect® bui tenboordmotor. Dank zij een. gunstige wind. die het scheepje naar de kust voerde, en een school bruinvissen die hen tegen de haaien beschermde, werden zij gered. Beiden verkeerden ondanks het barre avontuur in goede toestand, toen zij samen met hun hondje Barri anderhalve kilometer ten noorden van Vero Beach met. hvrn 5 meter lange boot op het strand liepen. Twee dagen nadat de buitenboord motor uitgevallen was en zij hulpe loos ronddreven in golven van 3 m. hoogte omsingelde een school haaien de boot. Barri begon te blaffèn en plotseling verschenen „uit het niets" tweehonderd bruinvissen. Zij zwom men om de boot heen en verdreven de haaien. Van dinsdag tot vrijdag ochtend. aldus Rambo, hebben de bruinvissen onafgebroken de wacht gehouden. Zo nu en dan waren zij er even niet, maar zodra de haaien weer verschenen, kwamen zij onmiddellijk terug. In de kolderfilm heeft Bourvil de komieken Louis de Funes en Terry Thomas als tegenspelers. In Frankrijk wordt de film de lacher van het jaar genoemd. Binnen drie maanden kreeg de komedie alleen in Parijs al ruim een miljoen bezoekers. zo moet het ivorden Leden jeugdbond iu Tanganjika niet vrijgelaten Vijf leden van de jeugdbond van de Afrikaanse Nationale Unie in Tanganjika, die ervan beschuldigd worden 'n foto van Koningin Juliana van de wand van de voormalige Bank Nederland gescheurd te hebben, is gisteren vrijlating op borg- door de politierechter van Dar es Salaam ge weigerd. Onder de vijf bevinden zich ook de eerste en de tweede secreta ris van de bond, diie met enige an deren vorige week woensdag de bank binnendrongen. Deze bank maakt nu deel uit van de Nationale Handels bank van Tanzania sedert de natio- alisering van vorige maand. De in dringers wilden het personeel van de bank beledigen en trokken om. een foto van Koningin Juliana van de j De politierechter heeft bevel gege- j ven hen vast te houden tot 31 maart, j Na het incident heeft president Nyerere de Nederlandse zaakgelas- i bigde, graaf Van Limburg Stirum bij j zich geroepen om hem persoonlijk zijn verontschuldigingen voor de ko- I ninklijke familie en de regering aan te bieden. Humphrey komt naar Europa Naar in welingelichte kringen in Bonn verluidt, zal vice-president Humphrey van de VS op 4 of 5 april Bonn bezoeken. Hij zou ook naar an dere landen in West-Europa gaan. Aanleiding van zijn komst naar de Bondsrepubliek zou een conferentie van de Amerikaanse ambassadeurs in Europa zyn, maar men verwacht dat Humphrey ook van gedachten zal wisselen met Bondskanselier Kie- singer en diens minister van Buiten landse Zaken. Brandt. Sir Francis zeilde om Kaap Hoorn Sir Francis Chichester, de Brit die in zijn eentje aan boord van zijn jacht „Gipsy Moth" een wereldreis maakt, blijkt erin geslaagd te zyn ondanks zware zeeën rond Kaap Hoorn, de uiterste zuidpunt van Zuid-Amerika, te varen. De piloot van een particulier vliegtuig meldde gisteravond dat hij Chichester onge veer twintig mijl ten oosten van de gevaarlijke"" kaap had waargenomen. De zee bij Kaap Hoorn is een legen darisch zeemansgraf. Het jacht is nu in noordelijke rich ting op de Atlantische Oceaan naar Engeland onderweg. In het gebied is de windsnelheid op het ogenblik 160 km per uur. Een Brits fregat bevindt zich in de buurt van het jacht om eventueel in te grijpen. Het radiocontact met de eenzame zeiler in de 10.5 meter lange Gipsy Moth is de laatste tijd slecht geweest. Men heeft hem slechts met moeite kunnen vinden op de drie golfleng ten die hij gebruikt. Als zijn signalen al worden opgevangen is hij slecht te verstaan. I NEDERLAND 1 AVRO: 6.45 uur Pipo 6:50 uur NTS-journaal 7.00 uur Zoo Zoo, programma p 7.30 uur The Monkees H 8.00 uur NTS-journaal 8.20 uur Marijke Merckens in het beeld 9.00 uur De vluchteling: „Het tuinpaviljoen" 9.50 uur AVRO's televizier 10.25 uur NTS-journaal 10.30 uur Pauze j| 11.00 uur Kernfysica (23) 11.30 uur Sluiting. NEDERLAND 2 NTS: 8.00 uur Nieuws in het kort j 8.05 uur IJsshow der kampioenen 8.50 uur Een Opera Uur vanuit het Circustheater in H Stockholm H 10.00 uur NTS-journaal 10.15 uur Sluiting. J UIT HET RADIOPROGRAMMA: 1 HILVERSUM 1: I HILVERSUM 2; Bergmanfilm „De kuisheid van de vrouw is een strontje in het oog van de duivel" dat was het uitgangs punt van de film „Het oog van de duivel" van Ingmar Berg man, de tweede belangrijke film die de televisie deze week te bie den had. Belangrijk, omdat het sen film van Bergman was, minder belangrijk evenwel, als we erkennen dat het een van zijn matigste films van de laat ste jaren is. Na zijn „Gouden eeuw", met „De glimlach van een zomernacht", „Het zevende zegel" „Wilde aarbeien", „Op de drempel van het leven", „Het gezicht' en „De maagdenbron', was „Het oog van de duivel" (1960) een incidentele inzinking, die voorafging aan de boeiende triologie „Als in een donkere spiegel", „De avondmaalsgas- ten" en „De grote stilte". In een zo belangrijk en belangwekkend oeuvre echter is. ook de min dere film interessant. „Het oog van de duivel" werd voorafgegaan door een film van een half uur over een clown die Grock in wereldvermaardheid heeft opgevolgd: de Rus Popow. gevarieerder dan Grock, veelzij- diger ook. want Popow kan alles: jongleren, koorddansen, noem op. „Attentie' °P Nederland-I zorgde „At- bentie" voor een ouderwetse uit zending, met de dreigende werk loosheid van de 8500 Antillianen Jn ons land, het verwaarloosde zoöl. museum in Amsterdam (dr. Jan Stok, die ons rondleid de. en die wij ons van de lagere echoo:l herinneren als de knap ste van de klas, toonde zelfs 'n zorgvuldig gekweekt apinneweb. (maar spinnewebben zijn na tuurlijk vrij eenvoudig te verwijderen) en problemen rond het patrimonium, een puntgaaf programma deshalve, vooral als tevoren net is bekend gemaakt dat geestgenoot formateur Bies heuvel de pijp aan Maarten heeft moeten geven. ,De inktvis" De belangrijkste bijdrage van de NCRV bleef daardoor het te levisiespel „De inktvis" van Ma nuel van Loggem. Dit spel be wees opnieuw dat het een ba kersprookje is dat Nederlanders niet voor televisie kunnen schrijven, want het stuk zat 1 hecht in elkaar en de dialogen waren goed. Toch stelde het wat teleur en wel om de volgende re- denen. Ten eerste leek het of v. m Loggem een stuk had geschre- 1 ven in die serie, waarin levens- g problemen in toneelvorm zicht- baar worden gemaakt. Het pro- 1 bleem waarmee we geconfron- teerd werden deed in schema- 1 tigheid niet onder voor de ande- H re problemen ln die serie. Man werkt zich op van klein zaakje §j tot groot concern, hij kan niet delegeren, denkt dat het zonder 1 hem niet kan, verwaarloost zijn vrouw, raakt overwerkt, krijgt auto-ongeluk, ls dan gedwongen g rust te houden, merkt dat het op M de zaak dankzij zijn onderge- M schikte toch wel reilt en zeilt, besluit afstand te doen van zjjn q- troon ten behoeve van zyn H zoon. deze wijst echter het „op- g gemaakte bed" af omdat hij zich 1 beter thuisvoelt in zijn studie g (economie) en tenslotte berust papa. hy wijst zyn rechterhand 1 als zyn opvolger aan en gaat lunchen met zijn zoon onder het g motto: „Even goede vrienden", M Die dingen gebeuren niet zo schematisch. Zo'n vader heeft in 1 de loop der jaren allang ge- 1 merkt dat zijn zoon niet veel voor de zaak voelt, zo goed als 1 een miljoenenbedrijf natuurlijk 1 niet werkelijk door één man I gerund kan worden. Het is ook 1 ondenkbaar dat moeder achter 1 de piano gaat zitten en haar 1 soon van 25 jaar dan pas voor i het eerst toevertrouwt dat zij I eigenlijk naar het conservato- H rium had willen gaan, nog af- 1 gezien van het Irrelevante van M de opmerking, want ze dient ner- 1 gens toe. Ook de nadrukkelijk herhaalde mededeling dat een H foto uit de gelukkige begintijd ln een donkere doos op zolder thuishoort en niet in het al- I bum, blijft in de lucht hangen. Het tweegesprek van de bedle- I rerige Lo van Hensbergen met nchzelf overtuigde niet, en was 1 }ua aanpak volkomen uit de M tijd. Dat gold ook voor de fa- ^ale autorit, met geheel over- bodig© ongelukken erin gemon- 1 teerd Zij suggereerden dat de fabrikant beseft dat hij op het I punt stond te verongelukken, H maar daar was geen sprake van! 1 Alles bijeen dus geen voltreffer (ook het lunchgesprek was op- 1 ?elegd pandoer) ondanks Van M Loggems klaarblijkelijke (en I trouwens ook al gebleken) g aanleg voor het televisiespel. iiiiimmiiiiiiiiiiiminniiiiiiiiiuuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiuiiiiiiiiiiii^r (Van correspondent) Zelden ztfn de krantenverkopers van Rome hun ochtendbladen met zoveel gretigheid uit de handen ge grist als de laatste dagen. Want me nige krant heeft drie kwart van zijn ruimte ter beschikking gesteld aan de misdaad-redactie. Deze nij vere jagers op sensationeel nieuws hebben het al zeer druk gehad in de bijna twee maanden durende jacht op de misdadigers Leonardo Cimino en Franco Torreggiani, die op 17 januari de beide zoons van een Ro meinse juwelier vermoordden. Maar er zat nog meer „stof" in deze affai re toen de twee moordenaars werden gegrepen. Want vooral Cimino blijkt geen alledaagse moordenaar te zijn. Cimino is afkomstig uit het dood arme Calabrië. de langgerekte en nergens voor deugende strook grond die vanaf de Golf van Napels in de richting van het Afrikaanse con tingent wijst. Hij vestigde zich als kleermaker in Rome, maar omdat hij leed aan astma kreeg hij later de functie van bediende aan een ben- zine-pomp. Hij maakte daar kennis met allerlei interessante persoonlijk heden, met wier hulp hij zich in korte tijd wist op te werken tot een van de belangrijkste inbrekers die de eeuwige stad in deze dagen kent Hoewel hy zonder een cent op zak was gekomen, had hij in enkele ja ren zoveel geld opgespaard, dat hij zich eigenaar mocht noemen van een zroot aantal uiterst luxueuze auto mobielen en een fraaie vlila aan zee, terwyl hy bovendien faam verwierf als Veel indrukwekkender is echter nog, dat hij als misdadiger een bij naam had. want dit betekent in Ita lië dat men te doen heeft met een hele piet uit de „malavita", de on derwereldorganisatie. Dichter Waar de mannen van politie en justitie vooral vreemd van opkijken, is. dat Cimino ook nog een niet on verdienstelijk dichter blijkt te zijn. Zijn werken zijn maar kort en uiterst pessimistisch, maar getuigen van een grote liefde voor de natuur. De psy chologen zijn hiervan zo onderste boven, dat ook zij ellenlange artike len schrijven in de kranten om het karakter van deze zonderlinge boef te analyseren. De man zelf zwijgt noodgedwon gen nog in alle talen, want bij het vuurgevecht dat aan zijn arrestatie voorafging werd hij door vier kogels getroffen, waarvan er één zyn strot- tehoofd heeft doorboord. Hij ligt in een zuurstoftent en het is niet zeker dat hy het er levend af zal brengen. Wanneer dit wel gebeurt, blijft hij in elk geval aan beide benen ver- Bril zoek De andere gearresteerde behoort al evenmin tot het type heden waarop James Bond voortdurend pleegt te stuiten. Torreggiani heeft pech ge had met zijn bril. Bij de schietparty voor het huis van de juwelier Mene- gazzo verloor hy dit voor hem totaal onmisbare voorwerp, waardoor de po litie hem op het spoor kon komen. Aanvankelijk heeft hij halstarrig ontkend dat hij iets met de zaak te maken had, maar later heeft hij deze houding herzien. Daarop voer de hy de verloren bril tot zijn verde diging aan. Deze zou hem door Cimi no van de neus zijn geslagen toen hij trachtte hem over te halen de twee jongens toch maar liever' niet neer te schieten. En aangezien Tor reggiani zeer slechte ogen heeft, had hij het verder allemaal niet meer kunnen zien Samen met dit tweetal is nog ge arresteerd een zekere signor Loria. Ook aan hem kleefde een merk waardigheid: hij bleek aan een teen van zyn rechtervoet een gouden ring met briljanten te dragen, die vla diefstal in zyn bezit was gekomen. Intussen heeft de hele zaak maan denlang voor een ongekende opwin ding gezorgd en talrijke mensenle vens gekost. In de zeven weken dart; men jacht maakte op die moorde naars. werden in Rome soms hele stadswijken door met machinepisto len bewapende politiemannen afge zet. waarbij alle auto's werden aan gehouden en grondig doorzocht. Dat gebeurde in een sfeer van grote ner vositeit, want er waren automobilis ten die dit niet prettig vonden en plotseling naar een revolver grepen, waarby één carabiniene werd gedood. Intussen is in Ancona een zekere Paolo Caso gearresteerd, een zeer be ruchte bandiet, die ook met de zaak te maken schijnt te hebben. Bij de jacht op hem moest de politie even- verliezen incassereneen van haar manchappen werd by het vuur gevecht doodgeschoten, twee ande- liggen zwaargewond in het zie kenhuis. Paolo wist ten slotte te ont komen, maar werd later door een paar burgers ontdekt, toen hij 's nachts bezig was uit een gepar keerd staande auto een radio te de monteren M VOOR DINSDAG 21 MAART Hilversum 1, 402 ni AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.25 l zang- Drier v*" rijs. 19.00 Voor de kindere sengymnastiek. 19.30 Promenadeorkest en solisten: romantische muziek. 20.00 Stereo: Licht I 22.00 Wie Waagt, die nale volksliedjes. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.50 Venster op de hedendaagse muz., muzikale lezing. 23.30 Stereo: Combo zangsolist. 23.55-24.00 Hilversum 2, 298 m KRO: 18.00 Marinierskapel. Uitzending van Partij. Spreker: geleid doof licht orkest. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 Conciliepostbus. 19.35 De zingende kerk: toelichting op gees telijke liederen. 19.45 Zoekend geloven: nieuwe katechlsmus voor volwassenen. 20.00 Stereo: Johannes Passie, Bach (le deel). 20.50 Klass. gramjnuz. 21.15 Zij rekenen op UI, gesprek. 21.30 Viool piano: klass. niek. 22.30 22.45 Gram daags magazini 22.4 doorgepraat. 23.45 klass. gram. Franse chansons. 14.25 Viool en piano (opn.): mod. muz. 14.45 Klein Radio koor: Franse liederen. 15.00 Voor de Jeugd. (16.00-16.02 Nws.). 17.00 Voor de zieken. 17.30 VARA-dansorkest en solisten. Hilversum 2, 298 m NCRV: 7.00 Nws. en herh SOS-ber. 7.10 Dagopening. 7.15 Stereo: klassieke gramjnuz. 7.30 Nws. 7.32 Lichte gram. muz. 7.40 Radiokrant. 8.00 Nws. 8.10 Gewijde muz. (gr.). 8.30 Nws. 8.32 Ste reo: Oude muz. (gr.). 9.00 Voor de zie ken. 9.40 Voor de vrouw. 10.30 Studio- dienst. 11.00 Lichte gram.muz. 12.27 tropole orkest. 14.00 De familie Leen- houts, hoorspel, (dl. 23). 14.30 Stereo: - 15.20 Viool en pia- 15.50 Bijbelvertelling 6.00 Voor de Jeugd. praatje. 17.15 Ne- iase volksliedjes. 17.35 Lloh ziele uit Zuld-Amerlka (gi Overheidsvoorlichting: Politie Hilversum 3. FM en 240 i 11.02 Nws.). 12.00 Nws. \2.02 Öpc.. muz. 13.00 Nws. 13.02 Act. 13.05 Vro lijk platenprogr. (14.00 Nws.). 15.00 Nws. 15.02 Lichte muz. 16.00 Nws. 16.02 Toerbeurt (gr 17.35-18.00 Hlllbilly- 23.15 Context: 'P de dingen „Jkln— 23.55-24.00 Nws. VOOR WOENSDAG 22 MA,.,„ Hiiverw.n, i jn» Nederland I— NCRV: 17.00-17.35 Hilversum 1, 40. m Voor de kinderen. NTS: 18.45 Pipo de VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymn. Clown. 18.50 Journaal. NTS: 19.00 Mo- i Lichte 1(7.30-7.35 de voorpagina). VPRO: 7.55 Deze Van alle markten thuis, praatje de huisvrouw). 9.00 Roman" kestwerken (gr.). (9.35-9.4 10.00 Stereo: Mod. gram. 12.30 Stereo: Tango-rumba-orkest zangsolisten. 13.00 Nws. 13.10 Act. 14.05 Radlodubbelkwartet: Oud- TV-fi 19.40 Mijn 9.25 Openbaar Kunstbe- in de filmpje. 19.51 Uitzending Stichting 18 Jr.). 22.35-22.40 Journaal. Nederland II NTS. 20.00 Nws. ln 't kort. NCRV: 20.05 Sherlock Hol mes: De Kroon. TV-film (BBC). 20.55 Attentie voor sport. 21.15 Kunstzinnig heden: maandelijks cultur. tijdschrift. 21.45 Overdenking. 21.50 Een avond ln de Waag: progr. van volksliedjes. NTS: 22.15 Journaal 22.30-23.00 Te- leac: De detaillist als ondernemer (dl. herh.).

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5