Holiday - motel (400 bedden) volgend jaar in exploitatie L. de Coligny-hbs gaat nog dit jaar 'experimenteren' .VLOT (KORT) AMERIKAANS Leiden zegt „ja" op miljoenenprojeet In Leiden komen parkeermeters Brugklas, atheneum en havo Ouders ingelicht Borstbeeld van prof. dr. J. Mulder DINSDAG 21 *MAAI(T 1967 LEIDSCH DAGBLAD Eervol ontslag werd deze middag verleend aan dr. ir. A. M. van De venter uit zijn betrekking van le- in de natuur- en scheikunde aan het Gymnasium. Tot leden van de noordercommis- e tot wering van schoolverzuim werden herbenoemd de heren A. Ab- 'er, C. J. W. Brittyn, W. Caro, N. v. d. Heuvel, J. W. Leurdijk, N. J. Witteman en mevr. A. Laman-On- derwater, idem tot leden van de zui dercommissie de heren J. Fluyt, H. C. F. de Greef, W. H. Koopman, J. i. van Oudenhoven, A. Rijngoud, N. B. M. Vreeburg en mevr. C. de Hart-Godfriedt. Aan het „Kort Amerikaans'' van Jan Wolkers heeft de N.V. Hotelmaatschappij Leiden (i.o.) thans symbolisch nog een hoofdstuk toegevoegd, t.w. „Vlot Amerikaans". Het is nog niet zo heel lang geleden, dat B. en W. van Leiden door de Ameri kaan F. J. Voight van de Holiday Inn Chain benaderd werden over de bouw van een motel met 200 kamers en circa 400 bed den nabij de Leidse invalsweg in het Morskwartier. Ongeveer ter hoogte van het nimmer afgebouwde viaduct langs de oude rijksweg Den HaagAmsterdam, even voorbij de begraafplaats Rhijnhof in de richting Haarlem. Een miljoenenproject, waar voor ook de* KLM, de Ned. Spoorwegen en Heinekens Bier brouwerijen zich financieel interesseren. Aan Leiden was het laatste woord om de benodigde grond in erfpacht te ver strekken. heer Lambermont was ook de heer VANDAAG REEDS f°^e„van oordeel'dat het VOORBEREIDING VAN BOUW De Leidse raad, die gistermid dag bijeenkwam, heeft daarover niet lang nagedacht. Alle fracties gingen met deze erfpacht-uitgifte akkoord. Nu de Leidse raad „ja" heeft gezegd is de voorbereiding deze bouw, waarin het Leidse Ingenieursbureau voor Bouwnij verheid (I.B.B.) de hand heeft, een stap naderbij gekomen. Reeds vandaag telefonisch loenste tijdens de raadzitting van het oordeel van de raad op de hoogte te worden gesteld wer den maatregelen getroffen om tot een spoedige bouw waarvoor de vergunningen vrijwel alle bin- zijn, te geraken. Het streven is erop gericht om dit Ameri kaans-Nederlandse project het eerste Holiday-Inn motel in Europa bij het begin van het toeristenseizoen in 1968 te ope nen. Een voorbeeld van vlot Ame rikaans Voor de exploitatie dit Holiday-motel zullen tus- sen de 120 a 130 werkkrachten worder "ingetrokken. 1000 personen In de plannen wy schreven daar reeds eerder over is ook een over dekt zwembad opgenomen, terwyi verder voor de aanleg van veel par keerruimte, midget-golfbanen en «ventueel tennisbanen wordt zorg ge dragen. Door het afstemmen van het itandaard-type van dit soort motels op de smaak en reisgewoonten van de Amerikanen zal het transatlanti sche toeristenverkeer de voornaam ste pyier zyn, waarop de exploita tie moet steunen. Het accent komt dan ook meer op de hotelaccommo datie, dan op een café-restaurant te rusten, hetgeen niet wegneemt, dat in de plannen een congresruimte voor circa 1000 personen is opgeno- Graantje De heer Lambermont (KVP), die over het voorstel tot uitgifte van «rfpacht van de grond als eerste spreker gistermiddag het woord voer de, had er begrip voor, dat het trans atlantische verkeer by deze vestiging voorrang genoot. Hij verwachtte echter „dat ook Lelden een graantje mee zou pik- In dit verband pleitte hij voor goede Leidse toegangsweg tot het motel, vooral nu daaraan een con- resrulmte verbonden wordt. Even- als vele sprekers na hem had de heer Lambermont grote waardering het Initiatief en de „Leidse weg bereiders", die veel voorbereidend werk hebben moeten verzetten. Voor de heer Portheine (WD) was het „een vreugdevolle week" toen hy van dit voorstel kennis nam. Het ge tuigt van grote activiteit. Evenals de tel ook voor de plaatseiyke bevolking goed bereikbaar dient te zyn. Spre ker waarschuwde er voor, dat de bouw van dit Holiday-Inn motel de gemeenteiyke aandacht voor gezel lige terrasjes en Leids vermaak niet mag verslappen. Impuls De heer Van Aken, wnd. fractie voorzitter van de PvdA, wees er o-m. op, dat Leiden thans een impuls van buitenaf heeft ontvangen, die het zo zeer behoeft. In dit verband rele veerde spreker de conclusies van het rapport Beauchez inzake de Leidse industrie. Als een niet te verwaar lozen factor zag spreker de werkge legenheid ,die straks in dit motel ge boden wordt. De heer Frans (PSP) zag het als een groot pluspunt, dat thans grond In erfpacht wordt gege ven. Hy verwachtte, dat hierin ook straks particulieren zullen delen. Me vrouw Geelkerken-Brusse (prot. chr.) hoopte, dat Leiden in de toe komst baat zal vinden by het toeris me, dat dit motel zal aantrekken. Tenslotte pleitte de heer Koppen (Noodraad) leveranties i stand. Verheugd Wethouder Piena, die verheugd was, dat de raad zo positief over dit plan dacht, gaf de raad de verzeke ring, dat in de toekomst voor een goede toegangsweg naar dit motel zal worden gezorgd. De geplande ver gaderruimte met hotelaccommodatie zag spreker als een waardevolle aan vulling voor in Leiden te houden congressen. De uitgifte van grond in erfpacht hangt af van het object. Na deze korte toelichting werd conform het voorstel van B. en W. besloten. Kritiek Was de raad by de behandeling van dit voorstel unaniem in zyn waarderend oordeel, het voorstel tot verhoging van de elektriciteitstarie ven (uitsluitend verhoging van het vastrecht, hetgeen voor particulieren neerkomt op zes gulden per jaar) ontmoette veel kritiek. De heer Den Dubbelden (PvdA) kwam terug op de suggesties, die hy by de behandeling van de gemeen tebegroting had gedaan teneinde het begrotingstekort terug te dringen, t.w. de invoering van een brandas- surantiebelasting, verhoging van de rioolbelasting en markttarieven en een vereenvoudiging van de meter opneming by de SLF. Waarom heb ben B. en W- hierover nog niet hun standpunt bepaald? Zo lang Ged. Staten de Leidse begroting van 1967, met een nog ongedekt tekort, niet hebben goedgekeurd, is het z.i. niet juist om nu reeds met deze verho ging der tarieven te komen. Laten wy eerst eens de suggesties van G.S. afwachten en het voorstel aanhou den. De heer De Wilde (KVP), die zich by de gedachte kon aanslui ten, zag de dwingende noodzaak tot verhoging van het vastrechttarief niet aangetoond. Voorts vroeg hy vrijstelling voor hen. die noodge dwongen nog op 127 volt zyn aange wezen. By de aanschaffing van elek trische apparaten, moet veelal tevens een transformator worden gekocht, zyn fractiegenoot, de heer Lam bermont, vond by deze verhoging de winkeliers extra gedupeerd. De meer dere kosten kunnen niet verrekend worden en moeten uit de winst ko men. Ook de heer Pompe (Noodraad) was niet erg gelukkig met deze voor gestelde verhoging. De heer De Kier (prot. chr.) merkte op, dat niemand zich erg gelukkig voelt met een ver hoging, doch ziet hiertoe de nood zaak aanwezig. Wachten Wethouder Harmsen, die in zyn antwoord een terugblik gaf over de tariefopbouw van de elektriciteitsta rieven, zei dat de belastingsuggesties van de heer Den Dubbelden nog niet in het college aan de orde zyn ge weest. Het college wenst eerst het oordeel van G.S. over de begroting af te wachten, al is het dan ook weer niet zo, dat G.S. het college van B. en W. zullen voorschrijven dit en dat moet je doen om het begrotings tekort op te heffen. Zodra dit oordeel bekend is en B. en W. hebben op spoed aange drongen zal het college het geheel van te nemen maatregelen overzien. In de geleidebrlef, die de inmiddels door de raad aangenomen begroting vergezelde, is reeds gezinspeeld op deze verhoging. Met de meerdere op brengst is dan ook al rekening ge houden. Aan een vereenvoudi ging van de meteropneming wordt ook in het College van B. en W. ge dacht. Uitbouw en vernieuwing vra gen van de SLF thans grote investe ringen, vandaar dat van een nood zaak sprake is. By voltage-ombouw komen de veranderingen in het net voor rekening van de SLF. Men moet de thans voorgestelde verhoging, al dus de wethouder, zien in het totaal beeld van de begroting 1967. Het voorstel van B. en W.,< na deze verdediging in stemming gebracht, werd aangenomen met 22 tegen 15 stemmen. Tegen stemden de heren Van Aken. Kuyt, Den Dubbelden, Roorda, Versnel, Van Baaren, Mol- le en mevr. Kerling (PvdA), Frans, De Bruyn en Koopmans (PSP), De Bree, v. d. Klugt en De Wilde (KVP) en Pompe (Noodraad). Geen snoep voor kleuters By de behandeling van het voor stel om de schooljeugd een attentie te geven i.v.m. de te verwachten bly- de gebeurtenis op Drakensteyn acht te mevr. Kerling (PvdA) het niet juist om kleuters een zak snoep (oranje bonbons) te geven, waardoor het tandbederf in de hand wordt ge werkt. Dit is een verkeerd pedago gisch voorbeeld. Laten wij de kleu terleidsters een bedrag per leerling ter hand stellen om daarvan naar eigen goeddenken te handelen. De heer De Bruyn (PSP) verklaarde dat zyn fractie tegen dit voorstel was omdat dit een menselijke en dus per soonlijke gebeurtenis is. Wethouder Sannes had tegen de suggestie van mevr. Kerling geen bezwaar, hoewel hy haar geen enkele garantie kon geven, dat geen „zak snoep' 'zou worden uitgereikt. Met de aantekening, dat de PSP-fractie en de heer Gransch (PvdA) geacht wil den worden tegen te hebben gestemd, werd het voorstel z.h.s. aangenomen. Taxi's Voor de 78 huurauto's en taxi's, die Leiden telt, zal een huurautoveror dening (met chauffeursvergunning) in het leven geroepen worden- Een verordening, die mede ontworpen is door vertegenwoordigers van de Leidse Huurauto-ondernemers. Alvorens deze verordening gister middag door de raad werd vastge steld, gingen de heren Pompe (Nood- Gisteren in de raad aangeno men. Vandaag reeds met de werkzaamheden begonnen. Over ruim een jaar staat op deze nu nog kale wei een hypermodern r.otel. (Foto LD/Holvast) raad), Kuyt (Pv.d.A.), Portheine (VVD) en De Bruyn (PSP) op en kele technische details in. In zyn toelichting wees de voorzitter er om. op, dat deze verordening in het le ven wordt geroepen om bonafide on dernemingen de hand te reiken. Zy zal echter in alle redely kheid worden toegepast, waarby B. en W- zyn uit gegaan van de gedachte, dat een aantal van drie auto's een aanvaard baar minimum is. By het besluit om over te gaan tot het in het leven roepen van een Stichting Maatschappelijk Contact orgaan Leiden, vroeg de heer La- mers (prot. chr.) om een spoedige start, hetgeen hem door wethouder Menken werd toegezegd. BURGERLIJKE STAND LEIDEN A. G. Kerkman en B. J. den Hoed: Frans Levlnus, zn van L. B. A. van de Putte en L. A. Holthuis; Luite Nl- colaas Jan. zn van N. J. Arentsen en G. S. Ruiter; Richard Rlnado, zn van F. J. M. Fen6 en I. Smith; Caroline, dr. van P. J. Groenedaal en W. C. P. Fessier i D. M. J. Schlestel; Brwln Nicolaas Jo- der Splinter en P. W. A. Winkelaar; Dlna Allda, dr van G. Peet en J. C Haasnoot; Catharlna Johanna Obertop en M. B. Googaerdt; Johanna P. Koemans W. Geljteman; Menno Leonard, s F. Kerrebljn; Abraham, en F. M. Jansen: F1 van C. L. Oudshoorn J. R. Hurrelbrinck i Strang, 65 Jaar, Hoewel de Leidse raad eerst nog een parkeernota zal worden aangeboden, is de raad gisteren unaniem akkoord gegaan met het in het leven roepen van een verordening, regelende het par keren bij parkeermeters. Ook parkeerscliijven De heer De Bruyn (PSP), die over deze verordening als eerste spreker het woord voerde, zag een lacune in enkele artikelen. Ter wijl het in de verordening verbo den wordt een rijwiel of een brom fiets bij een parkeermeter te plaatsen, zijn scooters en motor rijwielen buiten de verordening gelaten. De heer Lambermont (KVP), wiens fractie in oktober een ANWB- rapport over parkeermeters en -schyven had ontvangen, wees er o.m. op, dat deze Bond weinig ge porteerd is voor de plaatsing van parkeermeters, waaraan voor de automobilist kosten zyn verbonden. By weinig parkeren leveren de me ters bovendien een weinig fraai ge- G- v. tl. Vliet niet in Leidse raad Aan het begin van de gistermid dag gehouden zitting van de Leidse raad deelde de burgemeester mee, dat het prot- chr. raadslid, de heer G. van der Vüet, voorlopig op dok tersadvies rust moet houden en ook niet aan commissievergaderingen zal deelnemen. Namens het college van B. en W. en de raad wenste burge meester Van der Willigen hem een herstel van gezondheid toe. MOLENMUSEUM WEER OPEN Het in de Leidse molen „De Valk" ondergebrachte molenmuseum, dat vorig jaar in vier maanden tyd cir ca 5000 bezoekers trok, wordt mor gen weer ter bezichtiging opengesteld. Met uitzondering van de maandag is dit museum iedere werkdag van 10 tot 5 uur geopend en 's zondags van 1 tot 5 uur. Ook dit Jaar zal het museum op 15 oktober sluiten. Ter gelegenheid van het bollen sei zoen zullen de gepavoiseerde wie ken van de molen morgen in de vreugdestand worden gebracht. De Mammoetwet, die zoals bekend de starheid in het huidige Nederlandse schoolsysteem zal moeten doorbreken, treedt met ingang van het komende cursusjaar op de Louise de Coligny- hbs in Leiden in werking. De school aan de Kagerstraat wordt dan een experimenterende school, waarbij de beide eerste leer jaren van de hogere burgerschool-B met zesjarige cursus wordt omgezet in een atheneum en de afdeling middelbare school voor meisjes in een zowel voor jongens als voor meisjes be stemde afdeling hoger algemeen voortgezet onderwijs (havo) Tal van geïnteresseerde ouders werden hierover gisteravond door de directrice van de Louise de Coligny- hbs, mevrouw H. A. M. Nyweide- Vintges ingelicht. Zy maakte tijdens deze in de aula van de school gehou den ouderbijeenkomst duidelijk, dat er met ingang van het cursusjaar 1967-'68 een scholengemeenschap zal ontstaan, bestaande uit een athe- n en een havo-afdeling. Het atheneum en de havo-afdeling krij gen echter een gezameniyk eerste leerjaar, het zogenaamde brugjaar. Voorts ligt het volgens mevrouw Nlj- weide in de bedoeling om het vol gend jaar de Plesman-ulo in de Louise de Coligny-scholengemeen- schap op te nemen, welke ulo-school dan waarschijnlijk het etiket mavo (middelbaar algemeen voortgezet on derwijs) mee zal krijgen. Atheneum Wat het atheneum betreft, dit geeft voorbereidend wetenschappeiyk onderwijs gedurende een periode van leerjaren, De vakkn, die op het atheneum worden gegeven, zyn: Ne derlands, Frans, Duits, Engels, ge schiedenis, staatsinrichting, aard rijkskunde, economische wetenschap pen en recht, maatschappyleer, wis kunde, natuurkunde, scheikunde, biologie, muziek, tekenen, handvaar digheid (handwerken of handenar beid) en lichameiyke oefening. Na de 4e klas komt er een plltsing in een A- en B-afdeling en zal er boven dien worden gedifferentieerd. Op het lesrooster zullen dan vyf verplichte examenvakken, twee keuze-examen- vakken, enkele verplichte niet-exa- menvakken, enkele facultatieve vak ken en eventueel enkele niet-ver plichte niet-examenvakken worden geplaatst. Wat de splitsing in een afdeling A en B betreft, kenmerkend voor A zullen de economische we tenschappen zyn en voor B wiskunde en twee natuurwetenschappen. De vyf verplichte examenvakken van het atheneum A zyn: Nederlands, twee moderne talen, aardrijkskunde of geschiedenis en economische we tenschappen (I). De verplichte exa menvakken van het atheneum B zyn: Nederlands, één moderne taal, wiskunde (1) en twee natuur wetenschappen. Verder zullen de A- leerlingen van het atheneum uit de volgende vakken er twee moeten kie zen: één moderne taal. econ. weten schappen, wiskunde (1), geschiedenis of aardrijkskunde. De B-kandidaten aardrijkskunde. De B-kandidaten moeten een keuze maken uit één of twee moderne talen, één natuurwe tenschap, wiskunde (II), aardrijks kunde of geschiedenis, economische wetenschappen (I). De verplichte niet-examenvakken op het atheneum zyn maatschappyleer en lichame iyke opvoeding, de facultatieve vak ken sterrenkunde, Spaans, kunstge schiedenis, geestelijke stromingen e.d Het eindexamen van het athe neum geeft recht tot studie aan al le universiteiten en hogescholen, waarschijniyk (eventueel na aan vullende tentamina) in alle facultei ten. Van atheneum-leerlingen wordt geëist, dat zy intelligent zyn, ab stract kunnen denken, belangstelling voor studie hebben en over zowel concentratievermogen als doorzet tingsvermogen beschikken. In tegenstelling tot het atheneum krygen de havo-leerlingen veel meer vrijheid. Bovendien duurt de havo cursus één Jaar korter dan die van het atheneum. De vakken, die op de havo-afdeling worden gegeven, zyn Nederlands, Frans, Duits, Engels, ge schiedenis, staatsinrichting, aard rijkskunde, economie, handelsweten schappen, recht, maatschappyleer, wiskunde, natuurkunde, scheikunde, biologie, muziek, tekenen, handvaar digheid en lichameiyke oefening. Na de derde klas kan de havo-leerling zelf een pakket van zes vakken sa menstellen. Deze vakkenpakketten („streams") bevatten twee verplich te examenzakken en vier keuze-exa menvakken. Voorts staan er op h lesprogramma van het havo enkele verplichte niet - examenvakken, en kele facultatieve vakken en eventueel niet - verplichte niet - examenvak ken. De verplichte examenvak ken van het havo zyn Nederlands en één moderne taal, de keuze-exa menvakken zijn één of twee moder ne talen, geschiedenis, aardrijkskun de, wiskunde, natuurkunde, scheikun de, biologie, economie, handelsweten schappen en recht. Tot de niet-ver- plichte examenvakken behoren weer maatschappyleer en lichameiyke oefening, tot de facultatieve vakken geesteiyke stromingen, voordrachts kunst, kunstgeschiedenis e.d. Het havo leidt op tot de middel bare beroepen, maakt een hogere beroepsopleiding (soms afhanke lijk van de samenstelling van het vakkenpakket) mogelyk, geeft toe gang tot de H.T.S., kweekschool, zee vaartschool, Sociale Academie, etc. De eisen, die aan de havo-leerlingen worden gesteld, zyn de volgende: een meer op de praktyk gerichte Intelli gentie, meer belangstelling voor be roep dan voor studie en in iets min dere mate concentratie en doorzet ting. Wat de (gezamenlijke) brugklas betreft, In dit eerste oriënterende jaar krygen de leerlingen Neder lands, Frans, Engels, geschiedenis, aardrijkskunde, wiskunde, biologie, muziek, tekenen, handvaardigheid lichameiyke oefening. zicht op- Persooniyk was de heer Lambermont van oordeel, dat auto mobilisten by een dergeiyke verorde ning de stad zullen myden. Is het niet mogelyk, zo wenste spreker te weten, om naast parkeermeters ook de parkeerschyven te handhaven. Automobilisten hebben dan een keus. In Den Haag geschiedt dit reeds. De heer Portheine (WD) „mijn fractie was steeds een voorstandster van de parkeerschyf" achtte het thans gewenst, mede gelet op de op gedane ervaringen, om tot plaatsing van parkeermeters over te gaan. Z.i. komt dit de doorstroming van het verkeer ten goede. Is er, zo vroeg spreker, al iets te zeggen over het tydstip van invoering van de veror dening en over de straten, waar langs parkeermeters worden ge plaatst. De heer Roorda (PvdA) achtte het gewenst, dat de raad, via de toege zegde nota, een inzicht krijgt van de te nemen maatregelen .„Dit zal ge beuren. Er komt een parkeernota", repliceerde prompt de wethouder van het Verkeer, mevr. Den Haan-Groen. Negotie In haar verdere verdediging merk te mevr. Den Haan op, dat B. en W. met het uitbrengen van deze nota hebben gewacht totdat de raad was gepolst over het eventueel plaatsen van parkeermeters. Nu deze reactie positief is, wordt aan de nota voort- gewerkt- In tegenstelling met de heer Lam bermont gelooft mevr. Den Haan, dat de winkeliers, de kortparkeerders en de gemeente van deze verorde ning zullen profiteren. De winkeliers omdat kortparkeerders juist de nego tie „dat vind ik toch zo'n mooi woord" brengen, de kortparkeer ders omdat zy minder benzine, en tyd dus geld kwyt zyn om een plaatsje te vinden en de gemeente omdat parkeermeters kostendekkend zyn. By de behandeling van de uit te brengen parkeernota ontvangt de raad voldoende gelegenheid om zich uit te spreken over tal van details van het parkeervraagstuk. Het niet opnemen van scooter en motorrijtuig in de verordening zal zeker nog wor den bekeken en zo nodig, worden aangevuld. Conform wordt dan be sloten. Officiële publikaties Wethouders 22 maart tot n stadhuize, kamer 112, r Inzage zal liggen het Ko- lajf r 24 november 1966, 1967 nlnklhk Besluit i waarbij twee gedeelten van de oude rijksweg no. 4. resp. gelegen ten zuid westen van het Haagsche Schouw en naby de Drie Witte Palen, aan Oet openbaar verkeer zyn onttrokken. Lelden. 21 maart 1967. In de hal van het gebouw voor de poliklinieken voor Inwendige ziekten aan de Wassenaarseweg, zal 29 maart een borstbeeld worden onthuld van de op 1 oktober 1965 overleden Leidse hoogleraar, prof. dr. J. Mulder, di recteur van de afdeling inwendige ge neeskunde van het Acad. Ziekenhuis. De gelden voor het beeld, dat is vervaardigd door de beeldhouwer J. G. Wertheim te Laren (N.-H.), zyn byeengebracht door vrienden, colle gae, leerlingen en patiënten van prof. Mulder, het personeel van de afde ling voor Inwendige Geneeskunde en enkele industrieën. ADVERTENTIE BON BOUQUET EE* VIJII IET ECHTE FRANSE COGNAC Schorsing van „Sleutelstad" opgeheven De L.Z. en P.V. „De Sleutelstad- is met de tuchtoommissie van de KNZB tot een vergelijk gekomen. Het resultaat hiervan is. dat met in gang van 10 maart JI. de eerder op gelegde schorsing ls opgeheven. De werkzaamheden voor de komende zo mercompetitie. die achter de scher men van de bestuurstafel al waren voorbereid, komen thans voor het voetlicht. De waterpolo-training ie in han den gesteld van de oud eerste zeven talspeler J. Dool. De Sleutelstad zal ln de zomercom petitie met 6 zeventallen deelnemen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3