LEIDSCH DAGBLAD D»E JONG NU AAN BOD l Grote onrust door wapendief stallen Guam - overle; constructief" JAMIN iVa mislukking van de formatie - Biesheuvel Bedankjes werden teveel ^gericht 1 maart 1860 DINSDAG 21 MAART 1967 No. 32133 recteur: E. A. E. van Dishoeck ufdredacteur: J: Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, ƒ0,93 per week, (bü vooruitbetaling), losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden Giro no 57055 ïze parlementaire redacteur) id weken na de verkiezingen I zijn de kansen op de vorming van een nieuw kabinet somber- dan ooit. Voor zover men het jrd somber bij deze tragi-komedie i gebruiken. Er zit iets lachwek- ds in het verschil tussen en be en eind. Tussen de vastbesloten- waarmee na de verkiezingen nieuwe kabihet snel geformeerd worden en de rokende puinho- i. die formateur Biesheuvel giste- heeft achtergelaten. Eerst konden we ons bezig houden prof. Zijlstra: doet hij het wel doet hij het niet. Daarna met mr. sheuvel: lukt het hem wel, lukt hem niet. Toen hü bijna was zet in de galerij van mislukte inateurs beleefde hij nog een kor- jsance. Daarna werd hy de- litief toch bijgezet. larom mr. Biesheuvel vrijdag morgen in strijd met de uitkomst van het nachtelijk rleg besloot om zijn rol alsnog continueren, zal voorlopig wel ge- blijven. Belangrijker dan de ;eegredenen zijn trouwens de ge ien. Die zijn opmerkelijk. Mr. ;sheuvel heeft het zijn opvolger ra moeilijk gemaakt. Het aantal i-zeggers onder de ministeriële didaten van de KVP is met ten- ste twee uitgebreid (de heren Bo- Steenkamp). De personen, Biesheuvel te licht vond. r niet veel voor voelen in een combinatie toch nog mee te b. Trouwens de nieuwe formateur die komt er, hoe dan ook hen nauwelijks vragen zonder stig gezichtsverlies. Mr. Biesheu- heeft zelf gezegd, dat fractielei- het kabinet beter als kamerlid en steunen dan als minister. !dt dat ook voor hemzelf, nu hij fractieleider is geworden? De ateur heeft gisteravond de toe- igseisen voor het ministerschap duidelijk geformuleerd. Een ister moet een groot bedrijf goed en leiden. Hij moet beschikken ruime politieke ervaring. Hij ook internationaal ervaren zijn. moet een veelzijdige kennis en ingstelling hebben. Eisen, waar de oppositie straks wel uit de in zal kunnen. dan die politieke wilsovereen- iming. Die werd opgesteld in een waarin men er nog van uit- dat de opsteller zelf (Zijlstra) nieuwe kabinet zou leiden. Na ïk onder vier ogen tussen teren Biesheuvel en Toxopeus de wilsovereenstemming (com- met globale richtlijnen) ook wel uitgebreid te kunnen wor- ot mr. Biesheuvel. Maar zal het onder een volgende formateur dijk onveranderd in stand kun- blijven? ormaal zou het zijn als de for matie-opdracht nu werd ver strekt aan de man, die de moeilijkheden heeft gemaakt. s behalve mr. Biesheuvel zelf fractievoorzitter van de KVP, Schmelzer. Maar in deze forma- niets normaal. De opdracht zal alve wel terecht komen bij de die zowel na de val van het aet-Cals als na de eerste mis ing van mr. Biesheuvel reeds als hebber werd getipt: de minister Defensie De Jong. Een innemend s politieke ervaring echter el omgekeerd evenredig is aan goede humeur. Hij heeft een Ëenstelijke loopbaan achter de 'oij de onderzeedienst van de Ko- lijke Marine. Hij was staatsse- in Marine tijdens het ka- t-De Quay en minister van De- e onder de kabinetten Ma- a-Cals-Zijlstra. Hij is een vak- op een beperkt gebied en heeft parlementaire ervaring. Hij be st niet over de kennis van eco- vraagstukken, die mr. nink blijkens een uitspraak de verkiezingscampagne foornaamste eis aan de nieuwe iter-president wilde stellen. Biesheuvel aan het be- lan zijn formatie' stond, weidde tat uit over de grote gevaren, ons politieke stelsel tengevolge een lange slepende formatie zou t De gevaren zijn intussen nog geworden. (Van onze parlementaire redactie) Mr. Biesheuvel heeft gisteravond zijn formatie-opdracht te ruggegeven. Vandaag ontving de Koningin de fractieleiders van de KVP, AR, CH en VVD in Huis ten Bosch. De fracties hadden tevoren vergaderd aan het Binnenhof. De verwachting is, dat de huidige minister van Defensie, de heer P. de Jong, spoedig als de nieuwe formateur zal worden aangewezen. Uit de commentaren van de vier fractieleiders bleek dat zij het nog altijd eens zijn over het programma en over de zetelverdeling Zij betreurden het allen, dat de heer Biesheuvel zijn pogingen heeft moeten opgeven. Hij deed dit omdat hij de in zijn ogen geschikte kandidaten niet kon vinden. De onderlinge verstandhouding tussen de vier partijen en hun wil om samen te gaan heeft daar niet onder geleden. Dit werd gisteravond te verstaan gegeven op de persconferentie in pers centrum Nieuwspoort. Minister P. de Jong, waarschiji lij, President Johnson naar Amerika terug 99 President Johnson en de Zuidviet- namese leiders hebben de conferen tie op Guam vandaag afgesloten met een communiqué, waarin zij gemeen schappelijke vastberadenheid op het slagveld en voortzetting van het stre- naar een eervolle vrede toezeg gen. „Op militair gebied berust het initiatief steeds meer bü de ge allieerde strijdkrachten. De leiders Noord Vietnam moeten de nut teloosheid inzien van hun poging de macht in Zuid-Vietnam met geweld i handen te krijgen". Voor zyn vertrek naar Washing ton verklaarde president Johnson op persconferentie, dat de militai- toestand in Vietnam aanzienlijk is verbeterd, maar dat het onmogelijk is de duur van het conflict te voor spellen. De oorlog zal nog moeilijk en lang duren aldus de president, die verklaarde, dat gene raal Westmoreland de Amerikaan se opperbevelhebber in Vietnam geen verzoek om versterkingen van overzee had gedaan. Johnson stelde vast. dat de hou- WEERBERICHT linder zacht KNMI in De Bilt verwacht heden- tot morgenavond bet algemeen veel bewolking met «n plaatselijk enige regen of een Matige tot vrij krachtige weste- wind. Iets lagere middagtem- taren dan vandaag, (opge- om 11.15 uur). p: 6.40 uur; onder 18.55 uur. op: 13.37 uur; ondei 5.40 uur. flater in Katwijk te -.- en 12.23 te 7 36 en 2029 uur. Munmer bestaat uit 24 pagina's Hogere premie ziekenfonds (Van onze Haagse correspondent) De Ziekenfondsraad zal minister Veldkamp adviseren tot een verho ging van de ziekenfondspremie per 1 juli. Donderdag zal de raad beslis sen over dit advies, dat een verho ging inhoudt van 0.2 procent. Minister Veldkamp heeft eind vo rig jaar een verdere verhoging van de premie dan tot de huidige 6.6 pro cent niet willen accepteren maar hü liet de mogelijkheid open om in ver band met kostenstijgingen per 1 juli een nieuwe verhoging in te voeren. De ziekenfondsen hebben eind vorig jaar al een verhoging van de premie tot zeven procent gevraagd. Zelfbestuur Ovamboland De Zuidafrikaanse regering heeft zich vandaag bereid verklaard Ovamboland in Zuidwest-Afrika ge deeltelijk zelfbestuur te verlenen. ding van de Noordvietnamese leiders niet is veranderd. Niets wyst erop, dat zij bereid zijn aan de conferen tietafel plaats te nemen ondanks de vredesgeruchten die de ronde blyven doen. President Johnson noemde het overleg van de afgelopen dagen „zeer constructief en zeer openhartig". De scheidende Amerikaanse ambassa deur in Vietnam, Cabot Lodge, had een gedetailleerd verslag uitgebracht omtrent „de andere oorlog": de pa cificatie, de landhervorming en de verbetering van de politieke, econo mische en sociale toestand. Johnson probeerde de indruk wat te verzwakken van een verklaring, die de Zuidvietnamese premier Ky gisteren op de conferentie had afge legd en die was opgevat als een be roep op de Verenigde Staten tot ver heviging van de oorlog. De president verklaarde begrip te hebben voor Ky's grote bezorgdheid omdat het per slot van rekening diens volk was dat leed. Hij vond ook dat Ky's verzet tegen erkenning van de Vietcong als partij bij vredesonderhandelingen was opgeblazen. Het meest in het oog springende feit van de conferentie achtte John son de presentatie door Ky van de nieuwe Zuidvietnamese grondwet, die voorziet in presidentsverkiezingen binnen een halfjaar en vervolgens het kiezen van een parlement. Vervolg op pag. 21 Op grond van mr. Biesheuvels eindrapport riep de Koningin van daag de fractieleiders van de vier genoemde partijen bijeen. Immers, toen mr Biesheuvel vorige week op het punt stond om te mislukken, spraken de fractieleiders zich uit een eensgezind advies ten gun- /an de heer De Jong. Er is geen aanwijzing, dat deze bereidheid thans niet meer bestaat. De heer Biesheuvel heeft deze dan ook in zijn eindrapport opgenomen. Daarin staat ook de wens van de vier par tijen om samen door te gaan. Het programma-Zijlstra en de sleutel van de zetelverdeling (6-3-3-2) wil men ook handhaven. Tenzij men on verwacht vandaag van gedachten verandert, kan dus snel een opdracht voor de heer De Jong worden tege- moetgezien- Teleurstelling Mr .Biesheuvel zei gisteravond zijn pogingen te hebben opgegeven na twee nieuwe bedankjes. De KVP drs. Bogers (Economische Zaken) en prof. Steenkamp (Sociale Zaken) zeiden neen. Om respectabele re denen, gaf mr. Biesheuvel toe. Maar voor hem was de weigering teleur stellend. Het was teveel voor hem. De kandidaten van de CHU (mr. Rijpstra en ir. Herweijer) waren in tussen wel bereid gevonden. Toch wilde mr. Biesheuvel geen schuld het mislukken bij de KVP leg gen. Hij sprak over een complex van factoren, waarvoor hij zichzelf in di eerste plaats verantwoordelijk acht- „Waarom ik na de nacht vai donderdag op vrydag toch doorging' Dat komt ook geheel voor mijn ver antwoording. Ik wist, dat ik politieke risico's liep. Maar ik meende nog allerlaatste poging te moeten doen. Ik wilde niet het verwijt krij gen lichtvaardig te hebben gehan deld". deliik met de kandidaten genoegen wilde nemen, noemde hij een per soonlijke beslissing. Maar hij vindt, dat een formateui zelf een keuze moet maken en een eigen stempel op het kabinet moet drukken. Hij zei voorts geen fractieleiders in zijn kabinet te hebben willen opnemen. De krappe meerderheid, waarop het kabinet steunt, maakt mannen met lange politieke ervaring op die pos ten noodzakelijk, aldus mr Biesheu vel. (Zie ook pag. 2) Prinses Margaret, die met haar echtgenoot lord Snowdon tien dagen vakantie op de Bahama- eilanden doorbracht, danste gis teravond, na haar terugkeer in Londen, in Empire Leicester Square, waar zij de „Oscars" voor stijldansen uitreikte. In Legermuseum 21 wapens vermist Legerautoriteiten maken zich ernstig zorgen over de reeks van wapendiefstallen van de laatste weken. Een stafofficier van de Kon. Marechaussee is belast met de coördinatie van het thans op vier plaatsen lopende onderzoek. Strakke eisen Mr. Biesheuvel was er zich bewust, dat hij strakke eisen had gesteld. Maar volgens hem zullen vooral in de komende vier jaar ho ge eisen aan het ministerschap moe ten worden gesteld- Dat hij niet da- Kopstukken op de conferentie op Guam over Vietnam, tijdens het spelen van de volksliederen. Van rechts naar links: de Zuid vietnamese premier Ky. president Johnson en de Zuidvietnamese ■president Ngoejen Van-thioe. De bevelhebber van de Land strijdkrachten heeft de kazerne commandanten opgedragen voor al tijdens het weekeinde uiterste voorzorgsmaatregelen te nemen om nieuwe diefstallen te voorko men. Men acht het niet uitgeslo ten dat een bende bezig is zich ivapens te verschaffen voor een spectaculaire overval in de nabije toekomst. Aan deze theorie is nieuw voed sel gegeven door de gisteren in een deel van onze oplage reeds vermelde inbraak in het Ned. Legermuseum in Leiden van af gelopen zondag. Tussen de slui tingstijd aan het einde van de zondagmiddag en de komst van de eerste suppoosten op maan dagochtend werden drie geweren, drie stenguns en vijftien pistolen en revolvers ontvreemd. De dief of dieven zijn binnenge komen door het overklimmen van van een hoge muur en het verbre ken van enkele ruiten. Dat zij de diefstal uitstekend getimed en nauw keurig van de plaatselijke gang van zaken op de hoogte waren, valt op te maken uit het feit dat de bewa kingspatrouilles van gemeentepolitie, marechaussee en het korps van Van Heutz niets bijzonders hadden opge merkt. Volgens een voorlopige indruk was het de dieven kennelijk alleen om apens te doen, eveneens in vitrines )or het grijpen liggen de kostbaar heden hebben zij onaangetast gela ten. Alle ontvreemde wapens waren gereed voor onmiddellijk gebruik. De dieven zijn vrij ruw te werk ge gaan. Er is vrij veel schade aan vi trines e.d., terwijl van verscheidene als soldaten geklede poppen de lede maten zijn afgerukt. Opvallend is, dat het alle wapens zijn van vrij recente makelij. Muni tie daarvoor is in ons land nog wel te verkrijgen. Maatregelen Op 5 februari zette de reeks in met de diefstal van zeven Uzi'; de legerplaats Nunspeet. Veertien da gen later, wederom in het weekeinde werden vier Uzi's gestolen in geniekamp Maarn. De week daarop verdwenen één Uzi en vijf patroon- houders uit een garage bij de Oran jekazerne in Schaarsbergen. Met de buit uit Leiden beschikt de bende (als de serie tenminste niet uit lou ter toeval blijkt te bestaan) nu ovei 33 schietklare wapens en vijf pa troonhouders voor de Uzi's. De pisto len, revolvers en geweren zijn zonder verdere hulpstukken bruikbaar. Om verdere diefstallen te voorko men hebben de kazernecommandan ten maatregelen genomen, die van complex tot complex verschillen. In sommige kazernes is besloten tot cen trale opslag van de wapens voor de periodes, dat de militairen met ver lof zyn. maar op andere plaatsen heeft men er de voorkeur aan ge geven de wapens verspreid te laten liggen. Als het niet mogelijk is de cen trale wapenkamer afdoende te bevei ligen, wil men niet het risico lopen dat de dieven slechts hebben voor te rijden om honderden wapens tegelijk in te laden. De commandant van de generaal Spoor-Kazerne in Ermelo laat zijn manschappen voor elk weekeinde de afsluiters van de Uzi's inleveren, waardoor deze pistool-mi trailleurs onbruikbaar zijn. In de le gerplaats Nunspeet is de wacht ver sterkt met fietspatrouilles, die de om geving van het kampement dag en nacht in de gaten houden. ADVERTENTIE advocaateitjes niet duur wel heerlijk ADVERTENTIE Bekende merken HAARDEN gas - olie - kolen KIJK EN KEUR uitgebreide toonzalen deskundig advies geopend 8.30-17.30 zat. tot 1 uur. mENEXCO HOGE RIJNDIJK. LEIDEN ADVERTENTIE Voor het eerst sedert jaren zal het LEIDSCH DAGBLAD dit jaar of) GOEDE VRIJDAG (24 maart a.s.) wèl verschijnen. In verband hiermede moeten de advertenties bestemd voor ZATERDAG 25 MAART uiterlijk op vrijdag 24 maart te 11 uur v.m. in ons bezit zijn. Directie LEIDSCH DAGBLAD N.V. ©ur/ ©tie. teuivo H De cavaleristen zullen i voortaan allen kolbakken 1 g dragen van zeekalveren vel H met oranje pompon, storm- 1 g ketting en wat er verder bij g behoort. Voorts zal aan den |e i sabelkoppel een sabeltasch 1 worden gedragen. i Aan het Kralingsche veer werden van den 11 den tot 1 den 16den dezer 371 zalmen ter markt gebracht en ver- I kocht voor f 1.10 en 1.15 het il halve Ned. pond. üominiiiuiiuiuiiiiiuuiu iwiiniiiiuiiuiHiiiiif

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1