IN HOLIAND STAAT EEN HUIS Keukenhof werd vandaag geopend 13 RAIFFEISENBANK Operatie Zeepsop KRANTENBEZORGER H.A.L. verwacht een ongunstig jaar PINSDAG 21 MAAKT 1Ü67 LLlDaCH DAGBLAD PAGINA Bollenstreekburgemeesters luiden het nieuwe toeristenseizoen in Het Is v«r lente. Dat is danks het sombere w< deze eerst lentedag begon overal te zien. V>ral *n de bollenstreek tus sen Leid1 en ®en Haag. Daar staan vir de t«d van het Jaar vrij zachte eer van de laatste weken, de eer?1 velden goudgele narcissen en ook®dden met crocussen in bloei, en ooPedden met krokussen in bloei kenhf' *n Lisse ademt reeds de klem*11 de geur van het voorjaar. ^achttiende Keukenhof en £asaede ook het bollenseizoen we vanmiddag geopend. Niet door w minister of een andere hoge gOriteit, maar door de kleurenweei- ,in de tuin van Jacoba van Beie- n zelf en zij" het in beperkte tate door de op het veld bloei en - ie vroege bolgewassen. Vooral de grote kas van de Keu kenhof biedt een verrassende varia tie aan kleurenpracht. Tientallen tulpensoorten staan er te pronken. In de hof zelf treft men borders aan met speciaal behandelde narcis sen, hyacinten, tulipa's en krokus- De Keukenhof en het bollenseizoen zijn ditmaal wel zeer vroeg ingeluid. Dat komt omdat Pasen bijzonder vroeg valt en men op die dagen veel buitenlandse toeristen verwacht. Men wilde hen niet tevergeefs aan de poort van de Keukenhof laten klop pen. Met die vroege opening heeft men in de roos geschoten. Het zach te 'winterweer heeft welwillend mee gewerkt om de groei van de bolge wassen te bespoedigen. In Leiden Het is een traditie geworden, dat het bollenseizoen ieder jaar geopend wordt met een bijeenkomst van de burgemeesters van de gemeenten in de bollenstreek. Dit aantal is nu tot elf uitgebreid, omdat dit jaar Leiden en Haarlem tot deze gemeenschap zjjn toegetreden. De Sleutelstad ge noot dit jaar de eer de gasten te ontvangen. Leidens eerste burger, mr. G. C. van der Willigen, deed dat op zeer charmante wijze in de fees telijk met bolbloemen versierde bur gerzaal van het stadhuis. Burgemeester Van der Willigen heeft de genodigden namens zijn collega's van de tien andere bollen- gemeenten op hartelijke wijze ver welkomd en gewezen op de recreatie ve functie, die het bollenstreekgebied met al zijn evenementen en het daarbij gelegen Noordzeestrand ver vult. Jaarlijks weer komen vele hon derdduizenden, onder wie veel buiten landers, om te genieten van de kleu renpracht in de Keukenhof en op de velden. Persconferentie Leidens eerste burger wees er op, dat Haarlem en Leiden natuurlijke polen zyn in het bollengebied en be langrijke steden in de Randstad Holland. Leiden is zich bewust, dat het een •benen stad is, waarin bloemen en planten weinig voorkomen. In de nieuwe wijken wordt echter alles ge daan om het wonen van de inwoners letterlijk en figuurlijk op te fleuren.. Burgemeester Van der Willigen noemde de recreatie-aspecten van 't bollenstreekgebied zeer belangrijk, want bloemen hebben een grote pracht en bekoring. Wij zijn verheugd, aldus besloot Lei dens eerste burger, dat met onze stad ook Haarlem is opgenomen in de ge meenschap van bollengemeenten. Daarom willen wij Haarlem een mu zikaal welkom toeroepen met trom petgeschal door 4 jeugdige leden van ,;Kunst en Genoegen". Toen de jongelui hun lentesym- phonie lieten horen traden acht Haarlemse bloemenmeisjes in appel groene mantels en een vrolijk oranje hoedje naar voren om de aanwezigen een lentegroet te brengen in de vorm van een narcis-corsage. Ir. H. van Os uit Lisse deed ver volgens enige mededelingen over het Bollenstreekcorso, dat zaterdag 29 april van Sassenheim naar Haarlem zal rijden. Het is het twintigste corso en voor de eerste maal zal het niet de route SassenheimBennebroek v.v. volgen- Er zullen twintig muziekkorpsen uit het gehele land aan het corso, dat uit 25 praalwagens bestaat, deelne men en voor feestelijke muziek zor gen. In Haarlem, Lisse, Sassenheim en Noordwijkerhout zullen in de week voor het corso bloemenmozaïeken worden gelegd. Op 1 mei lijden in Lisse en Hille- gom kindercorso's en in Sassenheim zal tijdens het corso-weekeinde op het sportveld een grote mozaïekshow jc De grote kas van de Keuken- hol in Lisse biedt een fantasti sche aanblik. Tientallen soorten tulpen staan in volle bloei. (Foto LD/Holvast) Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen) GeborenRogier Frederik, zoon van Van BeekStar Busmann, Amster dam; Mattys, zoon van Key—Schoen, Amsterdam; Colette Elisabeth Ade- lis, dochter van NiemeijerHesse- link, Amsterdam; Eric Rodolph. zoon van De Josselin de JongVan Mens, San Pedro (Californië). Getrouwd: P. C. Schatborn en J. J. H. van Scherpenberg, Naarden; drs. J. de Ridder en Polly-Anne M. Lens van Rijn, Middelburg; Aleda Gregory en Jules van Duyn, Nashville-Tenn. U.S.A. Overleden: Onno Jansen, 24 j., Scheveningen; E. M. C. SchutzDe Bats, 90 j„ Rotterdam; Adelaide Ma- rie Stoop van Strijen-Labouchere, 's-Gravenhage; Johanna Kiel, 85 j., Epe; Fran?oise Jeanette Caroline Walter, 57 j., Amsterdam; Johann Heinrich Meewezen, 81 j., Amster dam; Hendrik van Galen Last, 79 j., Amersfoort. gevraagd. Aanmelden: Bureau LEIDSCH DAGBLAD. Witte Singel ILeiden. Ook in de hof treft men, dank zij het zachte winterweer van cte afgelopen weken, reeds veel kleu renpracht aan: borders met nar cissen, krokussen, hyacinten en tulipa's. Ook de bomen en strui ken botten uit en de forsytea's staan in volle bloei. (Foto LD/Holvast) worden gehouden. Na de ontvangst in Leiden ging het gezelschap door een deel van de bol lenstreek naar het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek in Lisse, waar prof. dr. ir. P. K. Schenk, een lezing hield over „Speurtocht in de bloembollencultuur". Tenslotte begaven de gasten, onder wie alle burgemeesters van de bollen streek, uitgezonderd die van Haarlem die wegens een B. en W.-vergadering verhinderd was, mr. H. A. C. Bran derhout, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, drs. L. J. v. d. Meulen, dis trictscommandant van de Rijkspoli tie en vele V.V.V.-directeuren, naar de Keukenhof voor de officiële ope ning van de lusthof. Samenwerking B.B. Chinees protest en A.N.W.B. bij vredesrampen (Van onze Haagse correspondent) De B.B. en de Wegenwacht zullen in de toekomst b ij vredesrampen gaan samenwerken. Deze regeling is het gevolg van een tot stand geko men regeling tussen de organisatie Bescherming Bevolking en de A.N.W.B. Bij een vredesramp heeft de We genwacht tot taak gemotoriseerd ver keer rijdend en vaartuigen varend te houden en voorts aan verkeersslacht offers hulp te verlenen. Het radioverkeer met de leiding van de Wegenwacht in Den Haag wordt op gewone dagen over het openbare P.T.T.-net afgewikkeld. Dit net kan echter gestoord of over belast raken. Daarom is nu tussen de B.B. en de Wegenwacht een regeling getroffen, welke inhoudt dat in die gevallen de chef van de ingezette we genwacht-eenheden een beroep kan doen op de provinciaal commandant- B.B. in de betrokken provincie voor assistentie op het gebied van tele communicatie. Swetlana wilde uooitpratenover haar verleden Volgens een vriend van haar fami lie heeft de dochter van Stalin, Swet lana, altijd geweigerd zich te laten betrekken in een discussie over haar leven in het Kremlin. Het is volgens hem duidelijk, dat zij weinig liefde kan hebben gekoesterd voor Stalin. In een in de Engelse taal in Cal cutta verschijnend blad schreef deze vriend, Prithvijit, die Swetlana in Moskou heeft gekend: „Enkele keren had ik haar ondervraagd over haar verleden en elke keer zei zij dat ik niet moest delven in een periode van haar leven, waaraan zij nooit meer wilde worden herinnerd". Hij wijst erop, dat, Swetlana ge huwd is geweest met Prijesj Singh en vervolgt: „Met Prijesj wilde zij haar herinneringen aan het Kremlin on der Stalin ontvluchten. Zij kan nieit veel van Stalin gehouden hebben, anders zou zij nooit zijn getrouwd met Prijsej. die 't Stalinisme zo vol komen verwierpIk geloof dat zij zich van haar verleden wilde afkeren naar een wereld met Prijesj op de voorgrond, maar zijn dood maakte een einde aan haar wanhopige po gingen", aldus Prithvijit. Het was de teleurstelling, veroorzaakt door de dood van Prijesj in Moskou in de cember. die haar er toe dreef naar India te gaan, en te proberen zich daar te vestigen. Toen dat mislukte liep zij op 7 maart over naar het Westen. bij Engeland China heeft gisteren by Engeland geprotesteerd tegen het feit dat Amerikaanse oorlogsschepen Hong kong aandoen en Engeland ervan beschuldigd de Amerikanen Hong kong als oorlogsbasis te laten ge bruiken, zo is uit betrouwbare krin gen in Peking vernomen. De Britse zaakgelastigde, Hopson, heeft de be trokken Chinese nota ontvangen en de beschuldigingen van de hand ge- Engeland zal verantwoordelijk wor den gesteld voor de „ernstige gevol gen" van het gebruik van Hongkong als oorlogsbasis voor de Vietnamese oorlog, zegt het persbureau Nieuw China. De eerste 2% maand van dit jaar hebben Amerikaanse schepen 70 tot 80 maal Hongkong aangedaan en oorlogsvoorbereidingen getroffen, wat een ernstige uitdaging van het Chinese volk, Vietnam en zuid-oost- Azië betekent, aldus de nota. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken heeft gisteren geweigerd een Chinese nota in ont vangst te nemen waarin gepro testeerd wordt tegen het gebruik door de Indonesische regering van de term „Tjina" in plaats van „Tiongkok" wanneer China bedoeld wordt. „Tji na" wordt door Peking als denigre rend beschouwd. Het Indonesische persbureau An- tare meldt, dat de afgezant van de Chinese ambassade bü een hoge functionaris van hét Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken had aangedrongen, dat het docu ment in ontvangst genomen zou wor den. Toen de Indonesiër weigerde ontstond er een heftige discussie en daar niemand een hand naar de Chinese nota wilde uitsteken viel het stuk papier tenslotte op de grond óók voor 't Premie- spaarplmi. Bij de Raiffeisenbank kan men u volledig inlichten over het Premiespaarplan (20% premie). Ga er eens praten spaarbank en alle bankzaken Britse regering geeft vijf miljoen voor strijd tegen olie-massa (Van onze Londense correspondent) De strijd tegen de van de tanker Torrey Canyon afkomstige oliemassa, die zich thans reeds over een oppervlakte van hon derd vierkante mijl uitstrekt, begint dramatische vormen aan te nemen. De regering heeft onmiddellijk een bedrag van vijf miljoen gulden beschikbaar gesteld voor de te nemen maat regelen. Langs de wegen ln Schotland en Engeland daveren thans dag en nacht ketens van vrachtauto's volge laden met verse voorraden syntheti sche oplosmiddelen, waarmee men hoopt het olieveld op te breken en tot zinken te brengen. Een vloot van meer dan twintig marineschepen, waarbij zich maandag ook een aan tal vissersboten heeft gevoegd bijge staan door helikopters, neemt aan deze operatie „zeepsop" deel. Sommige deskundigen zijn van mening dat men met chemicaliën al leen er niet komt en dat het nodig zal zijn om de drijvende olie in brand te steken. De unieke actie die op militaire wijze en op nationale schaal wordt uitgevoerd, zal zeker twee volle weken in beslag nemen. De algemene leiding berust bij pre mier Wilson die vanuit Downing Street 10 zijn instructies geeft. Met de onderminister van Marine, Foley, die een hoofdkwartier in Plymouth heeft opgeslagen, als zijn comman dant te velde. Het doel is een kust lijn van achthonderd kilometer te gen een olie-invasie te beschermen en tientallen badplaatsen voor finan ciële ondergang te behoeden. Foley coördineert alle militaire strijdkrach ten en burgerlijke organisaties die aan deze verdediging van Engelands mooiste vakantieoorden deelnemen. Canadees stal in zijn eentje een treiler Ongeveer 300 km ten zuidoosten van Halifax op Nova Scotia (Cana da) is de 190 ton metende treiler Cape Spry door de politie aangehou den. Vorige week vrijdag was de 23- jarige dekknecht Bruce Moore er in zijn eentje met dit schip vandoor ge gaan. Hij was in dienst van de Na tional Sea Products ltd, eigenaars van de treiler. De firma heeft diep res pect voor Moore's zeemanschap want normaal zijn er tenminste acht man voor nodig om het schip te doen De eigenaars van de Cape Spry hebben medegedeeld, dat er geen automatische piloot aan 'boord was en dat Moore dus bijna voortdurend aan het stuurwiel gestaan moet heb ben sinds hij vorige week de werf van Lockport op Nova Scotia verliet. Moore bood geen verzet toen de politie aan boord kwam. Omdat hij in internationale wateren werd aan gehouden kon hij niet door de Ca nadese politie worden gearresteerd. Deze heeft daar op internationaal ge bied geen bevoegdheid toe. Maar er bleef Moore niets anders over dan met de politie naar Canada terug te gaan.„De enige andere mogelijkheid was terugzwemmen", zei een politie man. Zodra hij op Canadees gebied is gebracht zal hem óf diefstal van een schip óf een daad van zeeroverij ten laste worden gelegd. Op diefstal van een schip staat in Canada een maximum gevangenisstraf van veer tien jaar. Loonkosten drukken zwaar Wat de vooruitzichten voor 1967 betreft meent de directie van de Hol- land-Amerika Lijn dat bet voor de vennootschap een moeilijk jaar zal worden. De verschuiving van het zwaarte punt van het passagebedrijf van de geregelde transatlantische dienst lar 'n op ontspanning gericht crui- verkeer zal in de toekomst wor den voorgezet. De kleine verhoging der passagetarieven voor 1967, in in ternationaal verband vastgesteld, is onvoldoende om de stijging der loonkosten aan boord van de passa giersschepen op te vangen. Daar niet •wacht mag worden, dat de bezet ting, die ook in 1966 goed was, In 1967 verder zal kunnen stijgen, betekent dat het passagebedrijf in 1967 daarvan de ongunstige gevolgen zal ondervinden. In het vrachtbedrijf zal de grote omschakeling moeten worden gerea liseerd, die nodig is in verband met de te verwachten snelle toena- van het containervervoer. Dit brengt aanzienlijke aanloopkosten met zich mee. Daardoor zal de HAL. 1967' niet in staat zijn haar vracht vloot zo doelmatig mogelijk te be nutten. Pas in het najaar, wanneer de 4 nieuwe schepen van de Atlan tic Container Line in de vaart ko men, kan een wending ten goede wórden verwacht. De directie meent op den duur de toekomst van deze van haar bedrijf met vertrou wen tegemoet te mogen zien. Op verschillende plaatsen in het verslag over 1966 van de Holland- Amerika Lijn wordt de stijging der loonkosten genoemd als de belang rijkste factor voor het aanbrengen van deels ingrijpende veranderingen in het bedrijf. Zowel ten aanzien van de zeevarenden als van de werkne mers in de haven veroorzaakten de nieuwe c.a.o.'s wederom in 1966 een aanzienlijke verhoging van de exploi tatiekosten. Ook aan het kantoorper soneel werd een algemene salarisver hoging toegekend. De netto winst der vennootschap bedraagt f5,23 min (v.j. f5,63 min). Voorgesteld wordt hieraan toe te voegen f 550.000 (v.j. f 150.000) uit de reserve diverse be langen en het dividend, zoals ge meld, te bepalen op 8% in contanten (onv) Leids Kamerkoor zong in Rotterdam In de 11 de Cantate Dienst In de Rotterdamse St-Laurenskerk heeft het „Leids Kamerkoor" o.l.v. Barend Schuurman Bach's Cantate 182 „Himmelskönig, sei willkomme" uit gevoerd m.m.v. Nel Wisse, alt, Marius van Altino, tenor, Marco Bakker, bas, Tyn van Eyk, klavecimbel en Geor ge Stam, orgel. De eerste olie heeft gisteren de Scilly-eilanden getroffen. De „be smetting" is echter van lichte aard. Het olieveld heeft zich gedurende de dag in verschillende delen gesplitst en een daarvan bevond zich op slechts tweehonderd meter van de Scillies. Maar het voornaamste olieveld dreef in zuidelijke richting zodat er kans bestaat op bedreiging van Bretag^ie. Kansje Het lot van de op de rotsen gelo pen reuzentanker is nog steeds niet beslist. Nederlandse experts geloven dat er nog een kans bestaat om het schip te behouden, maar het zal wel tot het aanstaande weekeinde duren voordat het vonnis definitief wordt geveld. Zelfs wanneer de tanker kan worden vlotgebracht is het de vraag of zij drijvende kan worden gehou den, vanwege de gaten in de romp. Niemand weet op het ogenblik of het schip zijn rug heeft gebroken of niet Het z(jn al6 steeds weer de man nen van de Nederlandse bergings maatschappijen die ook by scheeps rampen voor de Engelse kust de hoofdrol spelen. Want merkwaardig genoeg bezit het zeevarende Groot- Brittannlë geen particulier bergings wezen van betekenis. Voor de Britse Kanaalkust liggen dan ook by tra ditie, als trouwe wachters, de Ne derlandse zeesleepboten, die er mees tal als haantje-de-voorste by zyn om hulp te bieden. Behalve de „Utrecht", die aan de tanker heeft vastgemaakt, liggen de Nederlandse sleepboten „Atlantic" en „Eagarth" in de buurt om zo nodig bystand te bieden. Behalve de kapi tein en drie officieren bevinden zich aan boord van de „Torrey Canyon" acht bemanningsleden van de „Utrecht". De kapitein, Pastrehgo Rigiotti, staat al sinds het begin van de ramp op de brug van zyn schip dat hy weigerde te verlaten, zelfs toen de storm een hoogtepunt had bereikt. Gisteren was het water be- trekkeiyk kalm, maar h«t schip ligt te gevaariyk om door een andere tanker te worden benaderd, waarin eventueel de rest van de lading nog vele tienduizenden tonnen ruwe olie zou kunnen worden overgepompt, het schip niet vlot komt- Optimistisch De mannen van de. „Utrecht" zyn optimistisch. Wanneer het weer goed biyft, geloven zy het schip te kun nen redden, zy hebben de gaten van de machinekamer gedicht en waren maandag bezig deze droog te pom pen. Wanneer dit lukt is het mis schien mogeiyk om de machines weer te starten. Van de 118.000 ton ruwe olie is reeds 50.000 ton ontsnapt of uit het schip gepompt om dit lichter te ma ken. Het denkbeeld is geopperd om, wanneer de tanker niet kan worden bevrijd, deze in brand te schieten, zoals in de oorlog met onklaar ge raakte of gestrande konvooischepen werd gedaan. Maar als middel om verdere bevuiling van de zee en de stranden te voorkomen is vuur geen afdoende oplossing, omdat de taaie In brand Hedenmiddag om kwart voor één meldde het Amerikaanse persbureau Associated Press: De kustwacht beeft een radiomelding ontvangen, dat de Torrey Canyon in brand staat. Er z(jn nog geen byzonderheden over de Badings „Genesis" voor „Die Haghe Sanghers" Drie jaar geleden bracht het Kon. Mannenkoor „Die Haghe Sanghers de uitvoering van de eerste experi mentele compositie voor mannenkoo* met begeleiding van twee klankspo ren op magnetofoonband. De liederen op teksten van Luce- bert (Europees Drieluik), van prof» ir. Henk Badings, werden in wereld première gebracht in de grote zaal van de Haagsche Dierentuin. Thans heeft de componist Badings in re geringsopdracht een nieuw werk in dit genre voltooid. Aan de voor avond van het 50-jarig bestaan van „Die Haghe Sanghers" heeft hy vanuit zyn huidige woonplaat® Det- tenhausen (by Tilbingen) laten weten, dat hy „Genesis" heeft opge dragen aan het jubilerende koor. De koorteksten (in het Engels) zyn ont leend aan de vroegste wordingsge schiedenis, het scheppingswerk van het eerste bybelboek Genesis. De be geleiding van het mannenkoor is een combinatie van geluidsband en slag werk. De toonhoogte voor de koor zang is nu af te leiden uit de muziek der 4 slagwerkers (bekkens, trom mels, tamtam, gong, vibrafoon en buisklokken) Na de feesteiykheden van het gou den jaar kan het werk waarschyniyk in studie worden genomen. In 't afgelopen jaar bezichtigden di recteur, voorzitter en penningmeester van „Die Haghe Sanghers" in War schau de Poolse componist Witold Lutoslawski. By die gelegenheid is de fameuze Pool gevraagd om een werk te com poneren met aleatorisch karakter, uitvoerbaar door amateur-mannen koor. Nieuwe psalmberijming De Interkerkelijke stichting voor de psalmberijming heeft van haar subcommissie, de interkerkelyke werkcotnmissie psalmberijming, be richt ontvangen, dat zy gereed ge komen is met de haar verstrekte op dracht: de revisie van 150 psalmen, proeve van een nieuwe berymlng. Ruim 50 psalmen in de nieuwe be rijming van 1961 zyn ongewyzigd gehandhaafd. De overige zijn gerevi seerd. soms slechts in één regel of één strofe, soms ook zeer ingrypend. Niet alleen zyn sommige over de hele linie gewijzigd, doch een aantal is zelfs geheel nieuw berymd, terwyi psalm 150 is vervangen door de be rijming van Nyhoff. Het is de bedoeling, dat de „Revi- sie-1967" zal worden behandeld in de vergadering van de generale synode, zowel van de Geref. Kerken als van de Ned. Herv. Kerk, die, indien mo- gelyk nog dit jaar geiyktydig zullen worden gehouden. Kerken hebben nu te beslissen rer aanvaarding resp. over vrij ge- >n van de „revisie-1967" voor ge bruik in de eredienst en opnemii%j; in het kerkboek.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11