„Flipper" ligt in Leidse vrieskast Rustig Culturele filmavond Gezag en vrijheid Alphenaar overleden Vijf gewonden bij twee aanrijdingen Leids gezin door twee jongens uit het water gered MAANDAG 20 MAART 1967 PAGINA i% De Leidse veemarkt Dit is een foto van de dolfijn, die de vorige week op het strand van Wissekerke in Noord-Beve land is aangespoeld. Het dier be vindt zich op het ogenblik in het Rijksmuseum, van Natuurlijke Historie in Leiden. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de dolfijn zeldzaam vrouwelijk exem plaar is van de langsnuitdolfijn. D'66 Het is het tiveede exemplaardat in Nederland is aangespoeld. In 1893 werd namelijk een lang snuitdolfijn aangetroffen in het Sloe bij Vlissingen. De langsnuit dolfijn of bonte vis genoemd komt in kleine aantallen voor in de Noordatlantische wateren en aan de oostkust van Amerika. In de morgenavond ln „Zomer- zorg" te houden openbare vergade- ran de afdeling Leiden van D'66 en definitief bestuur gekozen worden. De volgende kandidaten hebben rich bereid verklaard zitting te ne- in het bestuur: C. A. Chorus .(voorzitter)mevr. M. A. Zoutendyk- S Meijs (secretaris)H. Niepoth (pen ningmeester)S. R. J. Timmermans; drs. C. M. Westermann; een studen tenvertegenwoordiger, nog nader aan wijzen; dr. A. de Waard (Oegst- geest)drs. L. G. Dalhuisen (War- r mond;ir. C. Lukey (Hazerswoude) E. H. Vossepoel (Koudekerk a/d iiRijn). Behalve een inleiding door prof. dr. G. Zoutendijk zullen verder de orde komen het instellen van de werkgroepen „nationale vraag- stukken", „lokale vraagstukken", en Jongeren", alsmede de inrichting een spreekuur, dat D'66 zich Toorstelt in verschillende wijken van n Leiden te houden. Kiezers zullen suggesties, wensen en klachten bij 1 die gelegenheden kenbaar kunnen naken. Goede vangst De Ryswykse politie heeft roet de ïanhouding van een 33-jarige wer keloze havenarbeider 26 inbraken tot klaarheid gebracht, die de man de ifgelopen weken heeft gepleegd in Rijswijk, Monster, Den Haag, Leid- «chendam, Katwijk, Oegstgeest, Lei- n Alphen aan den Ryn. man, die een bekentenis heeft sfgelegd, heeft bij de inbraken diver- goederen en een bedrag van on geveer f 10.000 aan contanten ont vreemd. Vanochtend is hij aan de officier van justitie in Den Haag voorgeleid. Twee politieagenten hielden de man tijdens een naohtelyke surveillance aan, toen deze met zijn auto door Rijswijk reed. In de auto vonden de «genten inbrekersgereedschap en een 5 tas, die afkomstig bleek te zijn uit het gemeentehuis van 's-Gravenzan- de. In de tas bevond zich een bedrag f7.700, dat uit twee brandkasten was gestolen. Vlak voor liet raam Brandkast met 15.000 gekraakt De preventieve maatregel, die de supermarkt van Albert'Heijn in Am sterdam-Osdorp had genomen om tventuele inbrekers te beletten de brandkast waarin het winkelgeld wordt bewaard, te kraken, ls niet af doende gebleken. In de nacht van zaterdag op zondag sjjn totnogtoe onbekende inbrekers rin geslaagd het slot uit de brand kast te branden en er met 15.000 gul den vandoor te gaan. Met opzet had de supermarkt de brandkast zo in ïuur ingebouwd, dat deze van buitenaf door een raam goed zicht- vas. Men was ervan overtuigd, dat potentiële inbrekers hierdoor van hun daad zouden worden weerhou den, omdat ze" door iedereen gezien tonden worden. De dieven zijn ech- ter via een achterdeur naar binnen gekomen en hebben vermoedelijk het raam afgedekt tijdens hun werk zaamheden. De buit van 15.000 gulden *as de inhoud van de kassaladen na drukke verkopen van afgelopen saterdag. De Leidse Werkgemeenschap „De Ratel" hield zaterdag in de grote zaal van het Leidse Volkshuis haar jaarlijkse culturele filmavond. Het geheel werd muzikaal omlijst door het Leids Kamerorkest, dat o.l.v. de heer J. Trouwee tijdens twee in termezzi veel bijval oogstte met enkele nummers uit het ryk ge- variëerd orkest-repertoire. Het programma, dat drie kleuren films omvatte, werd geopend met de film „Solo Sali" („Kom Zon"), waar in de cineast Antoon Jungschlager zijn impressies weergeeft van het Curagaose platteland (de knoekoe). In de knoekoe (spaarzaam begroeid vanwege de geringe regenval) leven nog vele afstammelingen van de vroegere slaven, wat onder meer in hun muziek en zang (met nog duidelijke Afrikaanse tendensen) valt waar te nemen. Een door Herman van der Horst vervaardigde rolprent gaf de toeschouwers een prachtig en inte ressant beeld van het leven der wa tervogels in het rietland. Het hoogtepunt van het program ma vormde ongetwijfeld de film „Oktobervaart" van de cineast Char les Huguenot van der Linden. Via deze film varen de toeschouwers als het ware mee met een Nederlands schippersgezin aan boord van het motorschip „Casa Nova" (354 ton) en zien vele bezienswaardigheden in ons land vanaf enkele van de vele rivieren, kanalen en grachten, die ons land rijk is. Zeer imposant wa ren de contrasterende beelden van de nu stille haventjes van de des tijds zeer belangrijke havenplaatsen (w.o. Veere en Hoorn) en de heden daagse bruisende bedrijvigheid in de Rotterdamse havencomplexen. Aan het slot van de avond dankte de voorzitter, de heer .C L. Marks, de filmoperateur, de heer A. Ver- lind. voor zijn gewaardeerde en on misbare bijdrage tot het welslagen van het geheel. Men vermoedt dat het dier, dat in ongeschonden staat op het strand van Wissekerke is gevon den, verdwaald is geraakt. Een aantal assistenten van het mu seum in Leiden heeft het dier vrijdag opgehaald. Het dier ligt nu in de vrieskast van dit mu seum aan de Raamsteeg. Het is de bedoeling het volledige skelet van het dier te prepareren. (Foto C. Hoorn, Rijksmuseum van Natuurlijke Historie-Leiden). ''lir.UIWIJ+f.lM* Aan de Leidse Universiteit zijn geslaagd voor de volgende examens: doctoraal Engelse taal- en letterkun de mej. C. J. J. de Witt Wijnen (Lei den) en mej. M. E. Adriaanse (Goes kandidaats Nederlandse taal- en let terkunde mej. M. J. P. de Kok (Den Haag)kandidaats klassieke taal- en letterkunde de heer J. M. Ebskamp (Leiden) en mej. A. M. E. Melcher de Leeuw (Den Haag)kandidaats westerse sociologie de heer J. A. G. Aartman (Zevenhoven)kandidaats Slavische taal- en letterkunde mej. C. W. E. Schadee (Den Haag)doc toraal Arabische,- Turkse, en nieuw Perzische taal- en letterkunde de heer H. J. Nijhof (Hengelo); kan didaats II geneeskunde mej. A. C. M. Bloemen (Wassenaar), en mej. K. G. Dekker (Aerdenhout) en de heren W. Bodegom (Leiden), W. F. Boon (Rot terdam), P. E. Hansen (Noorwegen), C. A. ten Hoope (Schiedam)H. H. v. d. Kamp (Rotterdam), J. J. Vosser (Delft), en F. A. N. Zoetmulder (Eindhoven). FEESTELIJKE PAASMORGEN De feestelijke Paasbijeenkomst van Open Deur-werk Leiden wordt a.s. zondagmorgen gehouden in het Ge bouw van de Speeltuin Westerkwar tier (Lardeetuin) aan de Ten Kate- straat, gelegen tussen Da Costastraat en Ter Haarkade, Bezoekers, die niet op eigen gelegenheid kunnen komen, zullen ook deze keer per auto afge haald kunnen worden en thuis ge bracht. Aanmeldingen hiervoor bij ds. P. L. Schoonheim, Hoge Ryndyk 14a, tel. 30284 of bij het Secretariaat Bij zonder Kerkewerk: Joh. Poststr. 5, tel. 40152. De bijeenkomst zal geopend worden met een korte Paaspreek en samen zang van Paasliederen. Enkele Leidse musici zullen klassieke muziek spe len; een Open Deur-medewerker ver telt een verhaal. Deze feestelijke Paasmorgen begint a.s. zondag om half elf en eindigt kwart vóór twaalf. Officiële publicatie Lelden maakt bekend, c t wordt woensdag derdag 23 maart: maandag 27 wordt dinsdag 28 maart: dlnsd ADVERTENTIE Ondanks wat ruimere aanvoeren bleef het op de vrijdag gehouden veemarkt rustig. Waar de oorzaken gezocht moeten worden is moeilijk te achterhalen, maar het lijkt er wel op dat een .krappere beurs" en ver andering van het menu de omzetten in de vleeshandel doen teruglopen. Toch was de stemmig in de han del wel weer iets optimistischer als gevolg van het feit dat Frankrijk zijn grenzen weer opende. Vooral in de sector wolvee leefde daardoor de handel weer op en werden de dieren r grager afgenomen. Treurig ge steld was het in de sector vette kalve- welke handel als gevolg van de kwalijke geruchten in ernstige mate afflauwde- In alle andere sectoren behield de handel een rustig en prijshoudend verloop. De totaal aanvoer bedroeg 1089 dieren. Gebruiksvee In deze afdeling weer in vrij goede aanvoer en zelfs weer 'en ruimer dan verleden week. Met het einde van de staltijd in zicht ook de belangstelling weer wat groter en werden de melk- en kalf- koeien iets williger verhandeld en trokken de prijzen van deze dieren iets aan. In de sector varekoeien ging het overwegend nog kalm toe kreeg de handel een slepend duur karakter. De goede kwaliteiten, waar onder weinig dieren van topklasse, bleven goed prijshoudend maar de mindere soorten ondergingen toch ;n lichte prijsdaling. Notering: melk- en kalf koeien van f 915 tot f 1385 en f 1500, vare koeien van f 600 tot f100 en f 1375. Jongvee De afdeling jongvee was slecht vex-tegenwoordigd. De aan- bestond slechts uit een twintig tal pinken, waarvoor nog maar wei nig animo bestond- Bij een kalme handel noteerde deze dieren van f 400 tot f 550 en f 725. Vette koelen De aanvoer in deze afdeling bleef beperkt tot rond 200 dieren. De meester slagers hadden hun voorraad voor de komende week reeds aangevuld, waardoor er ook niet veel kopers waren. Bij een matig vleesgebruik bleef op de Leidse markt de run voor de paasdagen dus uit. Hoewel de dieren nog wel prijshou dend bleven en goede vleesdieren al tijd te plaatsen zyn verliep de han del kalm. Notering per kg geslacht gewicht: vette koeien van f3,60 tot f 4.20 en f 4,70, slachtstieren van f 4,10 tot f 4.30 en f 4.60. Vette kalveren Het was in deze afdeling een treurige bedoening. On danks een kleine aanvoer was er wei nig kooplust. De geruchte omtrent de zgn. „inspuitingen" hebben deze handel geen goed gedaan, die daar door flauw verliep met sterk ver minderde prijzen- Notering per kg. levend gewicht: van f 2,60 tot f 2.80 en f 3,20. Nuchtere kalveren In verband met een iets toegenomen vraag voor de conservenfabrieken had de handel in slachtnuka's een iets willger verloop waardoor ook de prijzen zich wisten te handhaven. Voor mestkalveren sr echter weinig animo. De han del in deze dieren had, bij het grote aanbod, een stroef verloop. Notering: slachtnuka's van f 1.20 it f1,35 en f 1,50 per kg. levend gewicht, mestkalveren per stuk van f 80 tot f 100 en f 115. Wolvee Als gevolg van de herope ning van de Franse grenzen voor export vanuit Hollad was de aanvoer en de sector wolvee weer iets ruimer en de vraag weer even grager. De slachtdieren konden goed worden geplaatst en de handel kreeg een vlug verloop terwijl de pry zen weer iets aantrokken. De fokschapen met lam meren gaven bij meer belangstelling een williger handel te zien. Notering: vette schapen van f95 tot f 125 en f 140, vette lammeren van f 100 tot f135 en f 150, fok schapen met 1 lam van f 165 tot f 185. fokschapen met 2 lammeren van f 200 tot f 275. Varkens (buiten de markt) De handel in varkens voor het leven bleef onoverzichtelijk moeilijk. Ook voor de slachtvarkens bleef de handel nog moeilijk en liepen de prijzen nog terug. Op de geruchten af van een mogelyke expoi*t naar Frankrijk, trad er aan het einde van de week enig herstel op. Prijzen per kg levend gewicht: lichte slachtvarkens van plm. f 2,10 tot f 2,15, lichte slachtzeugen van plm. f 1,85 tot f 1.90 Na ongeluk in Leiden De 48-jarige Alphense bijrijder, die woensdagochtend 8 maart bij een verkeersongeval op de Voorschoter- weg in Leiden uit 'n autobusje werd geslingerd, is het afgelopen weekein de in een ziekenhuis aan zijn ver wondingen bezweken. Het autobusje, dat werd bestuurd door een 45-jarige Alphenaar, sloeg over de kop, toen het tegen een an der autobusje botste. De byrijder kreeg snijwonden aan het gelaat en hersenletsel. Getuigen van dit noodlottige onge val wordt alsnog verzocht zich in verbinding te stellen met het Leidse politiebureau, afdeling verkeer. ADVERTENTIE Verantwoordelijkheid van de kerken Van 12 tot 17 april wordt in Den Haag een colloquium gehouden de verantwoordelijkheid van de kerk lm internationale aangelegenheden waaraan afgevaardigden van alle we relddelen zullen deelnemen. Dit collo quium heeft ten doel balans op te maken van het werk der laatste twintig jaren van de commissie der kerken voor internationale aangele genheden van de Wereldraad, de theologische basis ervan te bestude ren en de belangrijke kwesties van de toekomst na te gaan. De naar aan leiding van dit colloquium de aanbevelingen zullen het oomité van de Raad worden boden op zijn bijeenkomst vai 26 augustus op Kreta, In Leiden entrale i 15 tot Tegen glazen deur gelopen Een 62-jarige inwoonster van Voorburg is gisteravond omstreeks elf uur tegen een glazen deur van het Leidse station gelopen. De rei zigster kwam zo hardhandig met de deur in aanraking, dat zij haar rechterpols brak en een verwonding aan de rechterknie opliep. De E.H.D. bracht haar naar het nabij gelegen Academisch Ziekenhuis. Bij twee verkeersongevallen raakten in het afgelopen weekeinde in Lei den vijf personen gewond. Eén van deze ongevallen gebeurde za terdagmiddag omstreeks kwart over drie op de Kanaalweg. Twee perso nenauto's kwamen daar met elkaar in botsing. De 59-jarige Leidse be stuurster van één van de auto's kreeg een linkerkaakfractuur, een 63-jarige passagiere een linkerarm fractuur en een zware hersenschud ding. Een vrouwelijke inzittende van de andere auto, een 45-jarige inwoonster van Nootdorp, liep een verwonding aan het achterhoofd op. Het gewonde drietal werd door de E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Beide auto's AUTO SLIPTE werden door de klap van de botsing zwaar beschadigd. Op de Haarlemmerstraat kwam gis- tei'avond omstreeks kwart over elf een bromfietser, die in verboden richting reed, in botsing met een personenauto, die, vermoedelijk met te hoge snelheid, van de Stille Mare kwam. De bromfietsbestuur der, een 36-jarige buitenlandse gastarbeider, kreeg een snijwond boven het rechteroog en liep ver wondingen op aan het linkerbeen en het onderlichaam. Een 34-jarige duopassagier, ook een buitenlander, brak zijn neus en kreeg verwondin gen aan zyn linkerknie. Beiden zyn door de E.H.D. naaar het Aca demisch Ziekenhuis overgebracht. Dank zij de doortastendheid van twee Leidse jongens heeft een gezin, bestaande uit man, vrouw en drie kinderen, het leven er afgebracht. De jongens, de 16-jarige C. Riech en de 21-jarige G. Meyers, sprongen gekleed te water, toen gisterochtend omstreeks kwart voor twaalf 'n auto op de Ryn- en Schiekade, nabij de Jaagbrug, slipte en in de Trekvliet In de kuto zaten een 30-jarige Lei- denaar, zyn 29-jarige vrouw en hun drie kinderen in de leeftyd van 4 tot 7 jaar. Het gehele gezin kon de auto juist o ptyd verlaten. Het vijf- werd vervolgens door de twee jeug dige Leidenaars, die bij hun red dingsactie gebruik maakten van een nabij de plaats van het ongeluk aan gebrachte reddingshaak en reddings- lyn, op het droge geholpen. Het on fortuinlijke gezin moest voor onder zoek naar het Academisch Zieken huis worden overgebracht. De vrouw bleek een shock te hebben opgelopen. De auto is later op de dag: door een kraanwagen op de kant getrokken. Naar aanleiding van dit ongeval wordt van de zijde van het gemeen tebestuur (nogmaals) een beroep op de baldadige jeugd gedaan om hun vernielzucht nooit en te nimmer bot te vieren op de in de nabyheid van bruggen e.d. aangebrachte reddings kastjes, aangezien hier mensenlevens mee gemoeid kunnen zyn. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Kraakman en P. J. van Benten; Allda Maria, dr van A. H. G. de Does en E. M. Rozier; Ronald Jacobus Nlcolaas, zn van G. M. van der Born en C. M. Kouwenhoven; Jolanda Gerarda Maria, dr van A. Schouten en G. E. L. de Does; Marco Johannes Wilhelmus, zn van A. Schouten en G. E. L. de Does; Jacqueline, dr. van J. C. Verkuijlen en i H. C. Teegelaar; Marco Hendrikus A. Tan Kiang Nio; F. Blansjaar en M. C. H. Teunls Johannes, zn van en M. K. Vooljs; Jeroen, z M. A. C. M. Ploegaert; J. Offereins en B. Bo- Heek en A. M. E. Hoogkamer; M. H. van SteUn. GETROUWD: T. van Lookeren en A. B. Court. OVERLEDEN: C. van der Linden, 84 Jaar, wed. C. Segaar; H. M. Monflls, 84 Jar~ - van M. Flaman; M. jaar. echtgenote van J. Parlevliet. 79 Jaa Kraan, 69 Jaar. man C. Schouten. 48 C. J. M. Vester; Discussiedageii van Augustinus De eerstejaars van de Leidse roomskatholieke studentenvereniging Sanctus Augustinus hebben in de af gelopen dagen in het conferentie-oord De Witte Raaf te Noordwijkerhout gediscussieerd over het thema „ge en vrijheid". Er waren ver schillende sprekers uitgenodigd die uiteenlopende kanten van de contro- versionele begrippen belichtten en rdag besloot een forum deze be sprekingen. Provo Robert Jasper Grootveld, die in dit forum zitting nemen, liet verstek gaan omdat hy het niet raadzaam achtte in het openbaar op te treden nu er zoveel provos' worden opgepakt vanwege de bomaanslag op het monixment van Van Heutsz. Het forum stond onder leiding van j. W. J. Geertsema, fractievoorzit ter van de VVD in de Tweede Ka- De Leidse hoogleraar in het straf recht prof. mr. J. M. van Bemme- len zag als gevaar van een grotere demonstratievrijheid het misbruik dat kwaadwillende groepen hiervan zul len maken om de straat te terrori seren, zoals in de jaren voor de we reldoorlog ook de NSL heeft gepoogd. Zijn Rotterdamse collega prof. mr. I L. H. C. Hulsman echter meende, dat het provoprobleem in belangryke mate ontstaan is doordat te starre regels en normen in een zich snel wyzigende maatschappy een belem mering vormen voor de expressiebe hoeften van nieuwe groeperingen. Wanneer daaruit conflicten voortko men is het zyns inziens niet eens het belangrykste wie als schuldige moet worden aangemerkt, maar wel de vraag hoe het systeem zodanig ver anderd kan worden dat een betere communicatie ontstaat. Handhaving van gezag moet men niet identifice ren met handhaven van de norm. Op het gebied van de directe prak tijk meende de Haagse hoofd inspecteur van politie de heer W. Andel. dat de politie nu eenmaal de noodzaak staat op het moment zelf een gebeurtenis aan de norn toetsen en niet de juistheid van die norm. Vanzelfsprekend worden daar- by wel eens fouten gemaakt. Maar de discussie over de norm moet zich niet eenzydig op straat afspelen, als de provo's dit trachten te doen. Handhaving van gezag vergt voorts een grotere openheid van de zyde van de overheid. ir De illegaliteit heeft za terdag bij de onthulling van het Peter Zuid-monument in het luchtmachtkamp ,Zeelst' openlijk gedemonstreerd, óyt men Prins Claus als geaccep teerd beschouwt. Bij de ont hulling van het monumetnt voor de overleden staatsse cretaris Jan Borghouts toas naast Prins Bernhard ook Prins Claus aanwezig. Prins Claus van de illegaliteit. Na de ont hulling van het monument kreeg hij voor zijn aanwezig heid een dankwoord in ont vangst te nemen, waarop hij anUvoordde „Ik moet u. dankbaar zijn ,dat ik deze plechtigheid heb mogen bij- wonen". Met topmannen van het verzet had na de plechtig heid, die door voorzitter Krasborn werd geleid, een geanimeerde receptie met de beide prinsen plaats. Zij ver trokken met hun vliegtuig een uur later dan officieel ivas voorzien. Het kamp werd tijdens de plechtigheid om gedoopt in Peter Zuid-kamp. Op de foto houdt Prins Claus de paraplu op voor de iveduwe van de met dit standbeeld geëerde verzets held. Illlllllllllllllillllllllllllllllllllllllll IIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllll

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3