.EIDSCH DAGBLAD lasis voor liesheuvel bans wel rg wankel Weer tegenslag voor Labour Winst voor Garrison: rechtzaak tegen Shaw JAMIN mm hirust en verwarring rondom de formatie racties erbaasd uur met buien Sensatie in New Orleans Spel werd dodelijk (Sue/ «erlcht 1 maart 1860 ZATERDAG 18 MAART 1967 No. 32131 teur: E. A. E. van Dishoeck dredacteur: J: Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, ƒ0,93 per week, (bü vooruitbetaling), losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Witte Singel 1, Leiden Giro no 57055 (Van onze parlementaire redactie) irust, teleurstelling en verwarring zijn gisteren de kabi- [ormatie gaan overheersen. De stemming tussen de aspi- ■regeringspartijen lijkt te verlopen. mateur Biesheuvel zet zijn werk voort, maar niemand durft te yellen óf en wanneer hij zijn werk met succes zal kunnen vol- n. De voorlopige indruk aan het Binnenhof ivas gisteravond, dat pnatie weer helemaal „open"' is en dat de kans op moeilijk- niet denkbeeldig is. F: Biesheuvel ging gistermorgen paleis Soestdijk als een mislukte iteur. Daarover hadden de vier ^voorzitters na afloop van he lelijke beraad met mr. Biesheu- misverstand laten bestaan, iitieke wilsovereenstemming el intact, maar mr. Biesheuvel niet langer de man or grondslag een kabinet te for- Over de ware redenen mislukking deden twee lezingen ade. Volgens de eerste zou g tenslotte gestrand zijn op doende kwaliteit van één of katholieke ministeriële kandi- Volgens de tweede lezing zou Islukking van mr. Biesheuvel te aan zijn eigen eis om zün genoot Bakker op Economische te handhaven niet omdat itholieke kandidaat voor deze licht zou zijn, maar omdat de anti-revolutionaire kandidaten andere posten niet zouden wil aeedoen: de demissionaire mi- Onderwas, prof. Diepen- zijn collega, prof. Verdam Binnenlandse Zaken. desertie ln eigen gelederen mr. Biesheuvel hebben willen enseren door in elk geval zijn genoot Bakker op Economische te handhaven. Onverwacht ADVERTENTIE INTERIEUR VERZOPGINGH ize collectie al gezien? Zo lom dan spoedig kijken. Ruime parkeergelegenheid. EERBERICHT (Van onze weerkundige medewerker weer is er deze maand ge lijk guurder en minder voor- VLthtig op geworden. Toch ie gemiddelde etmaaltempe- De Bilt al ruim vier 'n achtereen boven normaal, wstellend is wel het aantal zonneschijn. Dit cijfer be- in de eerste helft van deze U 35 tegen norrhaal 60 uren Door de grote depressie-acti- boven de Oceaan zal ook weekeinde winderig en onbe- iig blijven, met in de kust- incies af en toe een storm de wind. Behalve opklarin- Passeren er buien en in de van morgen nadert via En- i d xoeer een regenfront je. moeten ons van dit maart- tinde niet veel moois voor in. Geen lenteprikkels maar tnkele maartse buien. 19 MAART p: 6.47 uur; onder: 18.50 uur. op: 10.02 uur; onder: 3.16 uur. water te Katwijk te 8.08 en 20.40 f; laagwater te 3.37 en 16.10 uur 20 MAART p: 6.44 uur; onder 18.52 uur. op: 10.59 uur; onder 4.17 uur. P-ater te Katwijk te 9.14 en 22.03 laagwater 4.31 en 17.14 uur. Omstreeks één uur gisteren kwam de volkomen onverwachte medede ling van het kabinet van de Ko ningin, dat mr. Biesheuvel een inte rim-rapport had uitgebracht en zeer binnenkort een eindrapport'zou uit brengen. Deze mededeling, die inhield dat mr. Biesheuvel zijn pogingen zou voortzetten, kwam zelfs voor de vier fractievoorzitters volkomen onver wacht. Was er sprake van een per soonlijk beroep van de Koningin? Had mr. Biesheuvel op 't laatst mo ment zelf besloten zich niet bij zijn nederlaag neer te leggen? Waarschijnlijk was de ontwikke ling het gevolg van beide mogelijk heden. De antirevolutionaire fractie leider Roolvink zei gisteravond, dat de formateur in paleis Soestdy'k niet een boodschap van de vier fractie voorzitters kwam overbrengen, maar „een geheel eigen boodschap". Hij wees daarbij op de volstrekt unieke verantwoordelijkheid van de forma teur in de periode tussen het gesprek met de fractievoorzitters en het be zoek aan paleis Soestdyk. Afstand Enkele uren later liet mr. Bies heuvel zeggen, dat het rapport-zyi- stra (de „politieke wilsovereenstem ming") nog steeds van kracht was en dat de Koningin hem daarom had verzocht te rapporteren over de mo gelijkheden voor de vorming van een liberaal-confessioneel kabinet. Hij wekte bovendien de indruk zich te willen distantiëren van de vier frac tievoorzitters. Mr. Biesheuvel liet zijn woordvoerder zeggen, dat hy niet wilde ingaan op de verklaring nj loop van het mislukte overleg, omdat deze verklaring (alleen) voor reke ning van de vier fractievoorzitters kwam. De toevoeging, dat de verkla ring was gedaan na overleg (dus niet i n overleg) met de formateur er de inhoud hem bekend was, maakte deze indruk niet ongedaan. De conclusie van dit alles is dat mr. Biesheuvel verder werkt na verzoek van de Koningin en dat de prolongatie van zijn arbeid niet steunt op enig fiat van de fractievoorzitters, die hem officieel nog steeds als mis lukt beschouwen. Dat geeft mr. Bies heuvels verdere werkzaamheden een wankele basis. Niets bekend Over het programma van mr. Bies heuvel was gisteravond niets bekend. Vermoedelijk zal hij dit weekeinde geen gesprekken voeren. De verdeel sleutel: zes-drie-drie-twee, is officieel nog steeds van kracht, maar over de personele bezetting worden nauwe lijks serieuze voorspellingen gedaan. De indruk bestaat dat, wil mr. Bies heuvel alsnog succes hebben, hij zijn voorstel inzake de zetelverdeling grondig moet herzien De kans, dat KVP toch een man op Economi sche Zaken krijgt, is gisteren heel groot geworden, maar namen van nieuwe kandidaten werden niet ge noemd. De ARP zou de huidige mi nister van Economische Zaken, drs. Bakker, willen aanbevelen voor Volks huisvesting en de fractieleider van de ARP in de Tweede Kamer, de heer Roolvink, voor Economische Zaken. Ook het AR-tweede kamerlid mr. Aantjes zou kandidaat zijn voor Volkshuisvesting. In kringen van de CHU worden dr. Udink, secretaris van Centrale Kamer voor Handelsbe vordering, en ir. Herweijer, directeur de cultuur-technische dienst, ge noemd als kandidaten voor Onder wijs en Verkeer en Waterstaat. Robert Kennedy: •Johnson is voortreffelijk „Johnson is een voortreffelijk pre sident", aldus zei senator Robert Kennedy gisteren tegen journalisten die hem vragen stelden in verband met de woordenwisseling die de se nator met de president zou hebben gehad. Robert Kennedy meende dat John son en hij het eens zijn over de voornaamste kwesties en voegde daaraan toe dat hij de president graag zal steunen bij zijn campagne voor een nieuwe ambtstermijn. De woordenwisseling tussen Johnson en Kennedy zou verband hebben gehou den met het voorstel van de senator cm de bombardementen op Noord- Vietnnm te staken. J ongge trou wde vrouw vergiftigd door kolendamp Twee dagen nadat zij in het hu welijk was getreden, is de 25-jarige mevrouw A. M. SchatsKoeslag uit de Brederodestraat in Castricum, door kolendampvergiftiging omge komen. Haar man moest met i stige vergiftigingsverschijnselen het Rode-Kruisziekenhuis in Be wijk worden opgenomen. Hij zal daar enige tijd ter observatie moeten blij- Het echtpaar, dat zijn intrek had genomen in een soort zomerhuisje, werd ongeveer 3 uur wakker. De vrouw vertelde haar man, dat zü zich niet goed voelde. Toen haar klachten verergerden verliet de heer Schats zijn bed om een dokter te waarschu wen. Plotseling werd hij echter dui zelig en viel hij op de grond, waar hy bewusteloos bleef liggen. Het on geluk werd gistermorgen om 10 urn- ontdekt, toen de moeder van de heer Schats het echtpaar wilde wekken. Achteruitgang in Honiton k Na een urenlang gesprek met de Koningin verlaat mr. Biesheu vel het paleis Soestdijk. Drie rechters in de Amerikaanse stad New Orleans hebben gisteren bepaald, dat de zakenman Clay Shaw terecht zal moe ten staan in verband met de beschuldiging van officier van justitie Garrison, dat hij deelgenomen heeft aan een samen zwering om president Kennedy te vermoorden. De 54-jarige Shaw heeft verklaard dat hij Lee Harvey Oswald, de vermoe delijke moordenaar van Kennedy, nooit heeft gekend. Volgens sommigen zou ook een der gelijke afloop Garrisons politieke ambities echter niet schaden, daar hy, hoe dan ook, in de staat Louisia na bekend geworden zou zyn als een onverzoenlyk magistraat en het voor De beslissing van de rechtbank is een overwinning voor Garrison. Deze heeft gezegd, dat hij nog restaties zal verrichten en vonnissen weten te krijgen. De maximale straf voor Shaw is 20 jaar. Hü blijft op vrije voeten op een borgstelling van tienduizend dollar. Intussen heeft de ïykschouwer van New Orleans, dr. Chatta, gisteren ge tuigd, dat Perry R. Russo, de getuige van de officier van justitie Garrison, die verklaard heeft dat hy heeft gé hoord hoe Clay Shaw samenzwoer om president Kennedy te vermoor den, in zijn kantoor gehypnotiseerd werd twee dagen voordat de hearing in de rechtszaal begon. Dr. Chatta zei, dat Russo, 25, ver zekeringsagent, onder hypnose ge bracht werd door middel van sodium pentothal. Dit gebeurde op 28 re- bruari in het Mercy-ziekenhuis, op 2 maart in het bureau van de sub stituut officier van justitie Charles Ward en op 12 maart in het kantoor m de ïykschouwer. Russo had dinsdag verklaard, dat hij gehoord had dat Shaw, Lee Har vey Oswald en David W. Ferrie in september 1963 er over spraken hoe president Kennedy te vermoorden. Broeierige stad Onze correspondent in Washington geeft als commentaar: Ou dit moment heeft een sterk scepticisme over Garrisons onderzoek nog steeds de overhand in de Ver enigde Staten, daar men zich ervan Nieuw kamerlid Tot socialis tisch lid van de Tweede Kamer i; benoemd mr. R. van den Bergh ii Amsterdam. Hy is benoemd klaard in de vacature Suurhoff, die deze week leed. De heer Van den Bergh wa: reeds eerder lid van de Tweede Ka- doch werd bü de laatste ver- I zÜn dan wat ongecoördineerd feest nummer bestaat uit 34 pagina'skiezingen niet als zodanig herkozen. gedruis, zo denken vele Amerikanen. bewust is dat New Orleans een broeierige stad is, geladen met La- tynse emoties en met een onmisken bare neiging dingen buiten proportie blazen. Bovendien is New Orle- ïn stad van vage geruchten, een haard van speculaties en wilde theorieën, een amusante en extrava gante stad ook, maar niet een bol werk van koele analyse en Angel saksische relativiteitsgevoel. Zolang Garrison niet met zwaar- de heer der geschut aankomt lykt het waar- ?k over- j sehijnlijk dat het hele zogenaamde moordkomplot met een sisser afloopt en tenslotte niet meer zal blyken te De gepensioneerde vracht autobestuurder Louis Mills (54) en zijn zoon Louis jr (21) uit Gloucester (Massasuchetts V.S.), hebben het plan opgevat in een kleine roeiboot de Atlantische Oceaan over te steken. Hier zitten zij in het 4,80 meter lange scheep je tijdens een training voor de grote oversteek die vandaag zou beginnen. hem een koud kunstje zou zyn te suggereren, dat zyn onderzoek ver zandde door tegenwerking van de fe derale regering in Washington, waarvan de grotendeels oer-conser- vatieve kiezers in Louisiana toch al niets moeten hebben. In dit verband is het opvallend dat Garrison hardnekkig blyft weigeren zyn gegeven ter beschikking te stel len aan de autoriteiten in Washing ton, of samen te werken met de fe derale politie. Weliswaar lykt hy daarvoor aan te voeren dat tussen de Cubanen, die hy ervan verdenkt een rol in de moordaanslag te heb ben gepleegd, een voormalige agent van de geheime dienst (CIA) en een spion van de federale politie (FBI) zouden zitten, maar het ligt voor de hand om te denken dat Garrison, als hy met de hele kwestie een politieke carrière op het oog heeft, graag te boek wil staan als een onverstoorbaar individu, die de impopulaire macht van Washington en de „federalen" in het algemeen getrotseerd heeft. (Van onze Londense correspondent) Ook bij de tussentydse Lagerhuis verkiezing in Honiton (Devon) heeft Labour het laten afweten. Deze stem busstrijd volgde op de drie verkiezin gen van vorige week waarby Labour ernstige klappen kreeg en één zetel aan de conservatieven verloor. Een schrale troost voor de regering is ook thans weer in Honiton dat de meeste afvallige Labourkiezers zich niet in de armen van de tories hebben ge stort. In Schotland en Wales kwam dit de lokale nationalistische partijen ten goede. In Honiton was dit het geval met de liberalen, die opklom men van 18,9 tot 22,6 procent en La bour van de tweede plaats verdron gen! Labours kiezersaantal in deze vaste conservatieve burcht zakte van 13.257 tot 9.501, dat is van 26,7 tot 20,4 pro cent. Het percentage der conserva tieven steeg van 54.4 tot 57. Indien de zwaai in conservatieve richting zich op 16 april by de verkiezingen voor de raad van Groot-Londen zou herhalen, zouden de tories er juist De 16-jarige L. Hazen uit Fynaart is gisteravond op de spoorbrug over de Mark by Zevenbergen door de trein AmsterdamRoosendaal ge grepen en op slag gedood. Twee vriendjes konden zich ternauwer nood in veiligheid brengen. De drie jongens maakten deel uit van een jongerengroep uit Fynaart, die gis® teravond met een auto naar de buurt van Zevenbergen was vervoerd. De jongens kregen de opdracht te voet de snelste weg naar huis te vinden. De drie knapen kozen de Markbrug. Lopen over deze brug is by daglicht reeds een gevaarlyke bezigheid, om dat het enige looppad de beplanting tussen de rails is. Naast de sporen is vrijwel geen ruimte. ADVERTENTIF BREESTRAAÏ 173 ADVERTENTIE Auto Parade Occasion actie TOT 6 UUR VANAVOND. Auto Bierman te De regering accepteert de tegen slagen bij de huidige tussentydse ver kiezingen als onvermydelyk, wegens de onpopulaire economische maatre gelen, uitgaande van het standpunt dat het Britse volk als geheel nog al- tyu bereid zou zyn deze harde medi- cyn te slikken. Labour staat ondanks vele blunders en gekrakeel in eigen ryen voorlopig nog sterk, zolang de conservatieven zich politiek niet heb ben hersteld. Wilson speculeert op de geleideiyke verbetering van het eco nomische getij, waarvan de eerste symptomen vallen waar te nemen, hoewel de algemene situatie op korte termyn wankel blyft door de veel te trage bezuiniging op defensie en de worsteling met. de vakbeweging over de loonpolitiek. Het belangrykste echter is dat het pond sterling is gered en de enorme Amerikaanse schulden voor een be langrijk gedeelte zyn terugbetaald. Daardoor is de eerste stap op de goede weg gezet, welke echter nog heel lang is en misschien eindeloos zal blijken wanneer Engeland voor de tweede maal de aansluiting by Europa zou missen. ADVERTENTIE roomfondanteitjes niet duur we! heerlijk ADVERTENTIE ADVERTENTIE PARTI'S, RECEPTIES EN BRUIDSDINERS H. C. R. Hef Oude Koningshuys Wilhelmlnalaan 12, SASSENHEIM. Telefoon 02532—8240 ADVERTENTIE ^HiinTinTnpl teutuo i Uit het Leidsch Dagblad van 1 19 Maart 1867: Men bericht uit Warmond, dat eene weduwe van 98 ja- I ren, aldaar woonachtig, in de I g vorige week over-overgroot- g moeder is geworden. 1 Door de arbeiders-winkel- g vereeniging alhier zal, zoo g men verzekert, in Mei de eer. g ste winkel van levensmidde- §j l&n geopend worden. 1

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1