Hedendaagse muziek' in perfecte vertolkingen Gave voorstelling van Watkyns Strikt geheim VEEL NEDERLANDSE KUNST OP CANADESE EXPO '67' reen schoonheidwel waarachtigheid Phia Berghout naar Japan 'N NIEUWE LENTE, 'N NIEUWE FORD kunst in warenhuis BENDER Thriller met humor Nieuiv initiatief: Verkoop beeldende "ONCERT LAKENHAL: Terlenka heeft ons goed begrepen. Eindelijk een eigen stijl voor jonge mannen-slanke snit, fijne kleuren, eigen naam: Werkgroep voor Hedendaagse Muziek van de K.N.T.V. concer- iie in de „Lakenhal''Sommigen verwachten daar steriele en rre dingen. Wel, het méést bizarre stond op de overgang naar de iepauz'e: „Gymel per flauto e pianoforte" van de thans 35-jarige \aal Nicolo Castiglioni, de provo van de avond. Dit was stuk i, zo letterlijk als doenlijk is; formaties van „akkoorden"het 'daartussen; de variabele duur van die leegten werkte functio- n venijnige slag van de volle hand op een ris lage noten, nuan- \d aangehouden in het pedaal, bood een klankstoffering anno terwijl hoog op de fluit doende was het hare te vermelden. En Uier heerst orde. zelfs adembenemend om ilgen hoe pianist en fluitist in .m fracties van seconden izioh op elkander hadden in te i. Zy zijn te erudiet om te gaan ren wat zij zelf géén „goed zouden vinden. Ons enig be- geldt dit: hier is niet veel over dan een structuurlogica en fysieke soort. Een louter fy- protest contra zekerheden, con- i.é's, contra versleten frases, het historisch gewordene. Experiment bij relderscli Orkest wijze van experiment gaat het inch Orkest in Arnhem don- ij 30 maart het publiek voorbe- op de concertuitvoering van •a voor één persoon „La voix ie' van Francis Poulenc, op an Jean Cocteau. directie van het Geldersch Or- vindt het noodzakelijk dat men inhoud en achtergronden van opera iets meer weet om het tot een volledig genoegen te Daarom is de concertgangers d een half uur voor de uit- )g bijeen te komen in de bene- sr van het Concertgebouw in a. Gedurende 20 minuten kan luisteren naar bandopna- e werden gemaakt van het ïk dat HGO-medewerker Wil- fos had met de sopraan Eliza- Lugt. Men kan dan ook per- ijk kennismaken met de soliste, leer het experiment slaagt, als er genoeg belangstelling is, wil het Geldersch Orkest van dit soort voorbereidingen liseren. ADVERTENTIE I De moderne kunstenaar lijkt aan I schoonheid geen behoefte meer te j hebben, hij zegt waarachtigheid te willen. Een nader, muzikaal, bezwaar is dat een nieuw experiment van soortgelijk gewicht na twee, driemaal onmiddelijk „vieux jeu" wordt, want niets verandert zozeer als het mo derne dat z'n voedingsbronnen heeft verstopt. Men neme t niet te zwaar! Dat doen Koos Verheul en Jan v. d. Meer vast ook niet, die Castigloni hadden laten voorafgaan door de vooral voor de pianist belangwek kende 2de Sonate „Thoreau" (deel IV) van de Amerikaan Charles Ives: licht geavanceerd op een nog vrij tra ditionele basis. Het aandeel van de fluit beloopteen paar maten! Dit fantastische duo werd hekkesluitcr met de Sonate van Piet Ketting, waarin zij bewezen de (alleen aan vankelijk wat harde) lyriek van deze De harpiste Phia Berghout, leidster van het' Internationaal Toonkunste naars Centrum Eduard van Beinum Stichting in Huize Queekhoven in Breukelen, heeft van de Japanse re gering een uitnodiging gekregen om als gaste veertien dagen in Japan te verblijven. Mevrouw Berghout, die als gast vrouw in Queekhoven een aanzien lijk aantal Japanse musici te gast heeft gehad zal maandag a.s. naar Japan vertrekken en keert dinsdag 4 april terug. In Japan, waar zij o.m. Tokio, Osa ka en Kijoto zal bezoeken, wordt zij ontvangen door de directie van con servatoria, symfonie-orkesten, een harpfabriek en een inrichting voor gehandicapte kinderen. Zij, die gisteravond meewerk ten aan het concert in „De La kenhal". V.l.n.r. Wim Serlie, Leny Stevens-RidderhofHans Stoop, Henk Briër, Thea Ekker-v. d. Pas, Koos Verheul en Jan van der Meer. (Foto LD/HOlvast) landgenoot, ook nog (in 1930) vooruitstrevend denkend op een oud stramien hoog in ere te houden. Geblazen is er vervolgens op de klarinet en wel door Hans Stoop met Wim Serlie als begeleider in de 1ste Rapsodie van Debussy en in „Vier Stiicke" op. 5 van Alban Berg. Ge meten a.an het goddelijk schalmeien van Debussy in „Syrinx" en „Apres- midi d'un faune" valt de Rapsodie wat tegen, hoewel ze concertwaardig werk blijft. Serlie getuigde erin van een enorme pianistische beslagenheid. De vier atonale „Stiicke" van Berg bevatten karakteristieke proeven van aforische vormbehandeling. Karak teristiek ook de inzet van een he vige uitbarsting naar een zich lang durig verdunnend ppp. De vertok- kingskunde van Hans Stoop bleek er één van absolute perfectie. Solo-pianowerk hoorden we van Henk Briër in „6 Klavierstücke" van Schönberg en in „Elis, Drei Nacht- stiicke" van Heinz Holliger. De Schömberg Stiicke op 19 worden alge meen als zijn meest representatieve beschouwd: vaak ontstaan aandriften die verebben, de factuur is sterk ge comprimeerd en eenvoudig van har moniek. Holliger laat bassnaren door directe grepen van de hand in be roering brengen en door aanhouding met de voet komt een ongekende Een werkcomité en de directie van De Bijenkorf in Den Haag hebben het initiatief genomen om in het warenhuis aan de Haagse Grote Marktstraat permanent werk van eigentijdse kunstenaars aan te bieden. Daardoor is het publiek in de ge legenheid, al winkelend zich een oordeel te vormen over de kwaliteit en de prijzen. Er zal een afzonderlijke afdeling in het warenhuis worden ingericht, waar steeds ongeveer 200 werken in voorraad zijn. De verkoop begint op 28 april. Slaagt het experiment in Den i Diederer, Friso ten Holt, Peter Haag om onzekerheid by het pu- Struijcken Aat Verhoog, Herman bliek weg te nemen als het gaat om Berserik, Leyendekker, Constant, het kopen van kunst, dan wordt Hannes Postma, Metten Koornstra, overwogen ook in andere warenhui- Kan Montjjn, Sam Middleton, Peter Soest, Els de Haas, Dolf Zwer- land beeldende kunst het assortiment toe te voegen. De kopers kunnen door lid te worden van een soort kunstkoopclub de kunstwerken aanzienlijk beneden de vastgestelde verkoopprijs in hun be zit krijgen, mits ze verklaren, dat ze de kunstwerken niet voor han delsdoeleinde zullen gebruiken. Het werkcomité staat borg voor de kwaliteit van de kunstwerken. Het comité wordt gevormd door dr. L. Gans (voorzitter), dr. W. Jos de Gruyter, voormalig hoofd-conserva- tor van het Haags Gemeentemuseum en de heer J. Eijkelboom, kunstkri- ticus. De collectie in het warenhuis wordt opgebouwd door Benno Prem- sela. Uitgangspunt is, dat het particu lier bezit van hedendaagse kunst wordt bevorderd- Daartoe worden in opdracht door Nederlandse kunste naars werken gemaakt op advies van het werkcomité. Elk jaar zullen nieu we kunstenaars worden uitgenodigd. De keuze van schilderijen, gouaches, tekeningen en grafiek zal regelmatig worden aangevuld. •fr FC Twente heeft woensdagavond een vriendschappelijke voetbalwed strijd tegen de Westduitse bundes- ligaclub Borussia Mönchengladbach met 42 verloren. Bij de rust leidden de Westduitsers met 31. Door doel punten van Heynckes en Laumen nam Borussia een 20 voorsprong, die Jeuring in de 27ste minuut echter verkleinde tot 21. Nog vóór rust lie pen de Westduitsers tot 31 uit. dank zy een treffer van Rupp. In de tweede helft van deze door 4.000 toe schouwers bijgewoonde wedstrijd voerde Netzer via een strafschop de gekocht van Lucebert, He.vboer, Ap- stand op tot 41. waarna Pahlplatz pel, Corneille en Jacob Zegeveld. de eindstand op 42 bepaalde. Bouwplan voor studentenflats Nijmegen mislukt Het plan voor de bouw van flats voor 750 studenten op het Galgen veld in Nijmegen is mislukt. Bij de aanbesteding bleek de laagste in schrijf som zo ver boven het door de architect geraamde bedrag te liggen, dat ook na een belangrijke versobe ring de rijksnorm niet kon worden gehandhaafd. De stichting .Studentenhuisvesting Nijmegen' wil zich nu oriënteren op projecten in andere universiteitsste den. Er staan plannen op stapel voor twee flatgebouwen elders in de stad, die in hoogbouw respectievelijk 50 kamers zullen krijgen. In het Centraal Museum in Utrecht zijn van heden af tot 22 mei 180 kostbare en zeldzame waaiers te zien uit de collectie van de 74-jarige Amsterdamse verzamelaar Felix Tal. Deze collectie, die in 40 jaar tot stand is gekomen, verteegenwoordigt ruim drie eeuwen, namelijk de 17de, 18de en 19de eeuw. In de vitrines zijn waaiers uit alle delen van de wereld te zien van de meest uiteenlopende vormen, mate rialen en decoraties. In de 18de eeuw werd voor een exemplaar in Duits land nog een bedrag van 14.00 Mar ken betaald. De topstukken uit de verzameling zijn thans enkele dui zenden guldens waard. Sommige waaiers vertonen een ho ge kwaliteit van schilder- en teken kunst. Er zijn zowel historische, re ligieuze als mythologische voorstel lingen op afgebeeld. Op de tentoonstelling zijn pa pieren, ivoren, perkamenten, zij den, katoenen, houten en zelfs zilve ren waaiers tentoongesteld. .Iedere waaier is een kunstwerk op zichzelf en vertegenwoordigt een gro te artistieke waarde', aldus de heer Tal. die Nederlands enige verzame laar van waaiers bezit. Enkele weken geleden heeft hy (voor 15 Zwitserse francs) een Hollandse tulpenwaaier uit 1650 in Ztirich gekocht. Het is zijn nieuwste aanwinst en tevens de oudste uit de gehele collectie. De meeste waaiers zijn afkomstig uit Frankrijk. De bezoeker kan ook wat meer te weten komen van de ,geheimentaaP ran de waaier. Het belangrijkste te ken byv. de waaier gesloten aan een koord om de rechterarm dragen wil zeggen: ,Ik zoek een geleider voor het leven'. 16 MAART 1967 LEIDSCH DAGBLAD MUZIKALE C PROEFTIJD ale studie willen wij stimuleren. U het gerust eigenbelang, houdt het in gedachten. Bij- •eeld als Uw kind piano wil leren n en U niet weet of U met een jke bevlieging dan wel met een 'kend virtuoos te maken hebt. er geeft Uw kind een muzikale jjd. Is het ernst dan blijft de en betaalt U de koopsom. Was dl een bevlieging dan zijn Uw kosten de huurprijs. Overigens '(veel meer redenen om altijd dider advies in te winnenl eskundig in klank ^'den. Hogewoerd 90 Arnhem Breda Botterdam Op de eilanden in de St. Laurens-rivierwaar de „Expo '67" een extra accent geeft aan het eeuwfeest van de Canadese Federatie, zijn behalve de 70 landenpaviljoens een aantcCl themapaviljoens inge richt. Aan de inrichting van het paviljoen „Man and the ocean" neemt ons land deel met een Zuiderzeemaquette, terwijl een groot deel van de kunstwerken, die een plaats vinden in het themapavil joen ,^Man the creator" Voor deze tentoonstelling stond het Rijksmuseum ,De verloochening van Petrus' van Rembrandt af, het mu seum Boymans-Van Beuningen ,De dorpsbruiloft van Jan Steen, het mu seum Kröller-Müller ,Het weefge touw van Van Gogh en ,De over winning van Pegasus' van Redon. Uit het Gemeenmuseum in Den Haag komt een compositie in rood, geel uit ons land afkomstig is. Voor het paviljoen van de Euro pese Gemeenschap staan Neder landse musea en particulieren werk af van Karei Appel, Corneille. Con stant, Baljeu, Wagemaker, Co Wes- terik, Couzyn en Volten. In het Nederlandse paviljoen schildert cartoonist Opland een cul turele wand, terwijl in de officiële blauw van Mondriaan, terwijl het receptieruimte, die is ontworpen door Mauritshuis een Pieter de Hoogh en I de Amsterdamse binnenhuisarchitect het laatste zelfportret van Rem- Kor Aldershoffwerk van Dekkers, brandt afstaan. Struycken en Koetsier wordt geëxpo seerd. In het Culturele Centrum, waar men individueel zowel als in groepen muziek van Nederlandse componisten kan beluisteren, worden enkele exposities ingericht, waaron der een over kerkelijk leven in Ne derland. In het paviljoen vinden voorts een glasmanifestatie van Co- pier en een plastiek in gekleurd po lyester van Jan J. Pieters een plaats. Cas Oorthuis heeft hier een foto- wand gemaakt. Op de Nederlandse dag, op 18 mei. geeft in de grote concerthal van Montreal het Concertgebouworkest 'n galaconcert', terwijl dan tevens In het Expotheater de kleurenfilm op cine- ramaformaat „Sky van Holland" van John Fernhout zijn wereldpremière zal beleven. Het „Nieuw Rotterdams Toneel" trad gisteravond voor K. en O. voor het voetlicht met de komische thriller in twee bedrijven „Strikt geheim" van de onlangs overleden Engelse auteur Arthur lïatkyn, die over voldoende gevoel van humor beschikte om een geestige dialoog te schrijven en de talloze verwikkelingen met kennis van zaken tot een aantrekkelijk geheel te vormen. By de geheime dienst is bekend ge worden dat zeer geheime documen ten gefotografeerd zijn en via een be rucht individu verkocht zullen wor den aan een Amerikaanse miljardair, die op eigen houtje de wereldvrede hoopt te bevorderen door de militaire geheimen van de éne staat uit te wisselen voor gelijkwaardige gehei men aan de andere. Deze fantasti sche ondernemer is echter, reizende onder een valse naam, met het toe stel op weg naar Engeland veronge lukt. De geheime dienst vindt door een gelukkig toeval een dubbelganger van de miljardair en weet hem te be wegen diens rol over te nemen, om zodoende de landverrader by het aanbieden van de foto's in te reke nen. Ten behoeve van de toeschou wers die de voorstelling van heden avond bywonen, zullen wy het ver dere verloop „strikt geheim" houden. Alles draait In dit amusante spel om de dubbelganger, Lancelot Dodd, leraar m.o. op een uiterst selecte kostschool van nog geen honderd leerlingen. Met de sobere middelen die de waarachtige artiest kenmerken wist Luc Lutz de van huis uit be scheiden en zachtaardige leraar ge stalte te geven. Een scène uit „Strikt geheim". V.l.n.r. Jan Kruyk, Wim Doddes, Luc Lutz en Camille de Vries. Foto LD/Holvaet) uit. een trouvaille! Gerard Hartkamp leek ons als aangewezen voor de rol van de drukdoende Aubrey Glenville. Wim Doddes was op en top het hoofd van de geheime dienst en zyn secre taresse vond in Camille de Vries een aantrekkelijke vertolkster. Pieter Lutz leverde het bewys dat een kleine rol, die van Budge Herman, óók belang rijk kan zjjn. Verder noemen wy Piet van der Meiden als Sam, Frans Kokshoorn als Al Miller. Robert So- bels als Aiton Loesch. Jan Kruyk als Purdie, employé by de geheime dienst. Hans Polman als Blend, de hotelmanager en Fred Vaassen als Albert Smart, de kelner, rollen die stuk voor stuk verantwoord waren. Onder leiding van Jules Royaards als regisseur, een gave voorstelling van een amusant blijspel. Voor de voorname decors tekent Frans Vos sen. Antv Westerling zorgde voor een vlot lopende vertaling. Camille de Vries ontving namens K. en O. een bloemenhulde. a Wereldtheaterdag De zesde Wereldtheaterdag zal in verband met het feit, dat de 27ste maart dit jaar samenvalt met twee de paasdag en dientengevolge in sommige theaters geen manifesta ties plaats hebben wat Neder land betreft naar keuze op 27 of 28 maart in acht worden genomen. De viering van deze dag staat dit jaar in het teken van de relatie tus sen de jeugd en het theater. De internationale boodschap ter gelegenheid van de zesde We reldtheaterdag is geschreven door de grote Duitse actrice Helene Weigel, weduwe van Bertolt Brecht en direc trice van diens schepping het Berli ner Ensemble. Israëlische concertreis van Geza Frid De pianist Geza Frid vertrekt van dag naar Israël voor een concertreis van drie weken. Hy zal daar voor de radio en in het openbaar optreden. Solo- en kamermuziekwerken van o.a. Liszt, Bartok, Pijper, Wijdeveld, De Leeuw en Frid staan op het pro gramma en tevens een lezing over de ontwikkeling van de Nederlandse muziek in de 20ste eeuw. Op doorreis in Italië za lhy daar ook enkele con certen geven. Tëilenka y«ii\h; Thea Ekker-v. d. Fias zong Pou lenc, Leny Stevens Milhaud. Op een wijze die de algemene vervoering op riep, hebben beide sopranen zich -- elk op eigen wyze ingeleefd en met de eigen technische verworvenheid I geheel aan de voordracht gegeven van al deze dioht-miniaturen. V. klanlowerking tot stand. De sonori teit wordt een doel in zichzelf gege ven. Hier kan het Briër niet gegeven zijn virtuoos te schitteren, de moei lijkheden zijn hier van andere aard. Dat schitteren was hem niettemin mogelijk als begeleider in een cyclus van 6 liederen van Poulenc (Fian- cailles pour rire) en in de 4 Chan sons de Ronsard van Milhaud.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7