Knap zijn op de beeldbuis HAN MICHELS HELPT MOOIE PLAATJES MAKEN Veiling gaat Liimaeusliof toch door Spaanse vissersvloot sterk uitgebreid BIJ FORD HOGE INRUILPRIJZEN LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 ADVERTENTIE (Van onze Haagse correspondent) „Een mooi plaatje, zo noemen we dat. Vrouwen moeten een mooi plaatje maken". Voor wie het televisie-abacadabra van Han Michels niet begrijpt, een mooi plaatje maken wil zeggen: knap zijn op de beeldbuis. ,,En wij helpen ze er een beetje mee". Dat is de lucratieve taak van de 45-jarige, grijsharige en op gewekte Amsterdamse grimeur Han Michels met zijn staf. In opdracht van de NTS schminkt hij iedereen, die voor de alles- ziende camera's komt. En daarmee is het werkterrein van Michels niet afgebakend. Hij grimeert ook voor theater (schminken niet, dat doen de acteurs en actrices zelf) en film. Tegenwoordig heeft hij het ook druk met de kleurentelevisie experimenten van Philips. „By zwart-wit maken we iemands gezicht okerkleurig, wat groenige ogenschaduw. De opzet daarvan is het neutraliseren van de huid ten opzichte van het licht en de kleurge voeligheid van de beeldbuis. Als je het niet doet, lijkt een gezicht vlek kerig door alle rode plekken (ook al van de zenuwen), de oren en mond worden grauw en het voorhoofd wit, uitdrukkingsloos". Het gezicht wordt niet alleen gekleurd. „Je moet ook de fouten uit het gezicht halen. Een jcheve neus of een dikke mond weg werken. Individuele make-up heet dat bij ons. Vooral bij dames, die ma ken we bovendien allenmaal wat jon ger. Heus, ook lelijke vrouwen kun nen op de beeldbuis schoonheden worden". Zenuwen Sommigen personen klapperen van de zenuwen als ze beseffen, dat ze door een paar miljoen ogen worden bekeken. Meestal worden ze door de schminksters gekalmeerd. O nee, niet met massage of pilletjes. Gewoon, door tegen ze te praten, grapjes te maken en te doen wat ze prettig vin den. Je moet ze de indruk geven, dat ze echt gezien mogen worden". Het schminken voor de televisie moet veel secuurder gebeuren dan voor het theater. „Je moet er reke ning mee houden, dat er een close- up wordt gemaakt van het gezicht. Elke oneffenheid zie je dan, net als op de film. hoewel de vergroting daarbij veel sterker is. In het thea ter is er altijd nog een afstand tus sen de spelers en publiek". Han Michels zit al bijna dertig jaar in het vak. In die tijd heeft hij leren „grimeren", wat voor hem betekent: kunnen kappen, grimeren, typeren, polychromeren, stijlenkennis hebben, haarwerken maken en de individuele make-up in de vingers hebben. Mi chels is ook leraar aan de toneelaca demie in Maastricht, waar hij jonge acteurs, die nog geen pijp schmink konden vasthouden, binnen een jaar leert „koppen maken". Te fel Honderdste voorstelling Anatevka NEDERLAND 1 NCRV: (Van A'damse correspondent) Michels houdt erv bij te brengen van zijn vak, want hij houdt van het vak zelf. Daarom I hangen er aan de muur van zijn I werkkamer antieke prenten uit het theater- en kappersvak, maskers en koppen, foto's en tekeningen. Heel vaak wordt deze meester-opmaker echter geconfronteerd met de opschik van personen om zich heen: de Ne derlandse vrouwen op straat. En die Han Michels: een schoonheid vindt hij niet best. ..De Nederlandse vrouw maakt zich over het algemeen slecht op. Misschien ben ik niet com petent om dat te beoordelen, mis schien zie ik alles wel te technisch, maar een feit blijft dat de Neder landse vrouw een heerlijk individu is voor de cosmeticafabrikanten. Ze smeert zich veel te fel vol. Met be scheiden middelen kun je hetzelfde effect bereiken, maar dat beseffen ze niet. Dus nemen ze weer een forse lik uit het potje en weer één en nog één. 't Ding is zo leeg. De cosmetische industrie vindt dat wel fijn". ,Bank is niet overhaast te werk gegaan" ■k Na honderden voorstellingen binnen de muren van de schouw burg, ademloos gevolgd door een zeer aandachtig publiek, zendt de NCRV vanavond (om 9 uur op Ned. 1) voor een aanzienlijk gro ter publiek „Dagboek van een gek uit", een van de tot toneelstuk omgebouiode Arabeskenvan de grote Russische schrijver Nikolaj Wasiljeioitsj Gogol, geschreven in 1832. De Toneelgroep Studio nam dit navrante verhaal van een kleine en diep-eenzame ambte naar het vorig jaar op in het re pertoire, met Henk van Ulsen in solorol, en het werd een groot succes. Van Ulsen heeft zich, dankzij ook de aanwijzingen van regisseur Kees van Iersel, volko men vereenzelvigd met de bizarre rol van krankzinnig wordende kleine klerk, een vereenzelviging die op het televisiescherm zeker ook nadrukkelijk zichtbaar zal worden omdat ,J)agboek van een gek" zich zeer goed leent voor indringende televisieregistra Civiele procedure tegen Kraaykamp (Van onze A'damse correspondent) De Sleeswijk-revue heeft bij de Amsterdamse rechtbank een civiele procedure aangespannen tegen de be kende komiek Johnny Kraaykamp. Het gaat om een vordering van on geveer f.6000.- een bedrag dat de heer Kraaykamp de Sleeswijk-revue schuldig is aan boetes omdat hy zijn arbeidsovereenkomst niet is na gekomen. De heer Kraaykamp werd op 21 februari ontslagen nadat hij de vo rige avond niet was verschenen voor zijn optreden in de revue. Volgens de heer Sleeswijk sr. is de civiele procedure voornamelijk in gesteld om het ontslag juridisch af te ronden. Hij liet doorschemeren dat op werkelijke betaling van het bedrag in kwestie niet zal worden aangedrongen. De heer Kraaykamp ontkent ondertussen zich schuldig te hebben gemaakt aan contractbreuk. Hij zegt op de betreffende avond ziek geweest te zijn. ADVERTENTIE verhoogde zijn levensverzekering en wat het leuke is, het kost hem niets meer... En dat kan ook üw man! Wanneer hij nu deelneemt aan het Premie Spaarplan en elk jaar 500,- aan premie betaalt, dan krijgt hij vanaf 1971 ieder jaar honderd gulden terug van het Rijk! Belastingvrij! Dit geld kan hij dan weer gebruiken voor het verhogen van zijn levensverzekering. Honderd gulden meer premie betekent een forse stijging van het verzekerd bedrag. (Tenzij u voor die honderd gulden liever een leuk jurkje koopt Praat in ieder geval eens met uw man over dat Premie Spaarplan.. Alle levensverzekeringsmaatschappijen en assurantie tussenpersonen zullen hem graag inlichten. PREMIE SPAARPLAN Basis voor persoonlijk bezit De veiling van het recreatiecen trum Linnaeushof in Bennebroek, die op donderdag 23 maart was vast gesteld, behoeft niet te worden uit gesteld. Dit heeft de president van de Utrechtse Rechtbank, mr. J. J. Plug- ge, beslist. De president deed gister middag uitspraak in een kort ge ding dat de eigenaren van het park hadden aangespannen tegen de Coöp. Raiffeisenbank in Utrecht om te proberen de veiling uit te stellen tot na 15 juli. De Raiffeisenbank verleende in de jaren 1955 en 1956 kredieten aan initiatiefnemer, de heer H- W. Roo- zen, de man die een groot deel van z(jn vermogen in het recreatiecen trum stak. Men slaagde er echter niet in het geld terug te betalen. Het ging niet best met .Linnaeus hof", er trad de laatste jaren wel enige verbetering op in de algemene situatie de bezoekersaantallen na men vrij aanzienlijk toe maar men vond geen oplossing voor de moeilijkheden. Inmiddels was de schuld bij de Raiffeisenbank opgelopen tot on geveer f 270 000,-. De bank zag geen andere mogelijkheid meer dan via een openbare veiling het geld weer terug te krijgen. Al ongeveer een jaar geleden werd aan een notaris ge vraagd een veilingdatum te bepalen. Deze werd oorspronkelijk op de zes de oktober van het vorig jaar vast gesteld, maar later weer uitgesteld. De president van de Utrechtse Rechtbank vindt, dat de Raiffeisen bank helemaal niet over haast te werk is gegaan. De bank heeft naar zijn oordeel volkomen correct ge handeld .Hij vindt, dat er geen spra ke is van een misbruik van recht en ook niet van een onzorgvuldig handelen ten opzichte van de eige naren van het park. Mr. Plugge stelde voorts in zijn overwegingen, dat de verwachting geenszins is gerechtvaardigd, dat de overheid nog op korte termijn de helpende hand zal bieden. Der halve wees hij de vordering af en veroordeelde eiser tot het betalen van de kosten van het geding f250,-. De NV Linnaeushof heeft hoger beroep aangetekend tegen deze uit spraak van de president van de Utrechtse Rechtbank. Mr. Ph. M. den Brabander, raads man van de Raiffeisenbank, ver klaarde, dat de veiling, die reeds lang is geannonceerd, gewoon door zal gaan op donderdag 23 maart, ondanks het hoger beroep- Hij zei niet te begrijpen op welke gronden men in hoger beroep wil gaan, om dat de uitspraak duidelijk genoeg is geweest. De musical Anatevka is aan de 100ste voorstelling toe. Deze wordt morgenavond gegeven in het Amster damse theater Carré. De belangstel ling voor de musical is nog steeds groot. Tot nu toe heeft zij ruim 100.000 bezoekers getrokken. De ge middelde bezetting van de avond voorstellingen was 81 procent. Producer Paul Kijzer lacht dan ook hartelijk om pessimisten die be weren dat de musical in Nederland geen kans zou hebben. Het amuse mentspatroon vraagt om de musical, zegt hij. Men wil wel naar het thea ter als men maar wat anders te zien krijgt dan wat er dagelijks op het scherm verschijnt. De bruto-recette van Anatevka be draagt op het ogenblik een kleine miljoen gulden. Tot nu toe kon van de productiekosten 54 procent wor- den afgeschreven. Aan vermake lijkheidsbelasting bracht de musical ruim 160.000 gulden op. Dat is het enige cijfer waarover de heer Kijzer niet zo is te spreken. Tot het begin van het Holland festival <4 juni) blijft Anatevka in Carré. Daarna gaat de musical twee weken naar Utrecht. Vervolgens gaat het gezelschap een maand op va kantie. Op 18 juli begint hierna een serie voorstellingen in het circusthea ter in Scheveningen. Na Anatevka zal Paul Kijzer ,De man van La Mancha' brengen met Guus Hermus in de hoofdrol. Het is de bedoeling dat de man van La Mancha september volgend jaar in Carré in première gaat. TV-bezitter dient klacht in tegen minister Klompé (Van onze R'damse correspondent) Scheepselektricien L. de Jager (44) vindt de reclame-t.v„ zoals die nu op het net komt. huisvredebreuk. Hij heeft een klacht ingediend tegen de verantwoordelijke personen voor deze reclame. Zijns inziens Is dat in de eerste plaats de minister van tuur, mej. M. A. M. Klompé. De heer De Jager is van mening, dat hij als t.v.-bezitter gekend had moe ten worden in de beslissing reclame op het scherm te brengen. Het argument van het omdraaien van de knoppen als men iets niet wil zien, gaat volgens hem niet op. Het in- en uitschakelen van een tv.- toestel bevordert de slytage enorm, zegt hij. Niemand kan dat dus van de bezitter eisen. Er is een oplossing meent hij. De STER moet de t-v.- bezitters, die verschoond willen blij ven van de reclame, financieel in staat stellen een apparaatje op hun toestel be laten monteren, dat het toestel automatisch uitschakelt zodra er reclame wordt vertoond. De heer De Jager heeft de aan klacht ingediend om nu te probe ren via de rechterlijke macht een uitspraak te krijgen, die hem erkent als bezitter van een t.v.-toestel. Het eigendom van zo'n toestel geeft hem het recht mede te bepalen wat hy voorgeschoteld krijgt. De rechterlijke macht is de laatste instantie, die hy tot een uitspraak probeert te dwin gen. In 1963 is hy al begonnen met het benaderen van de regering en het parlement. Maai- daar heeft hy nooit succes kunnen boeken. 10.30 uur 10.40 uur 10.45 uur 11.00 uur 11.30 uur NEDERLAND 2 8.00 uur 10.15 i 10.30 i 11.00 Pipo de Clown NTS-journaal De Verrekyker, internationaal jeugdjournaal Van gewest tot gewest Mensen in de sport NTS-journaal Attentie Kleine kostbaarheden der muziek Dagboek van een gek Ontmoeting, gesprek met ds. J. E. L. van der Geest NTS-journaal Automatisering Sluiting. VARA: Nieuws in het kort Mogul: „Veiligheidsmaatregelen" Achter het nieuws Coronation Street Presentatie van actuele muziek (3) NTS-journaal Verklaar u nader; over het christelijke geloof Sluiting. UIT HET RADIOPROGRAMMA HILVERSUM 1: 8.05 uur Het Radiokamerorkest 9.15 uur Mynheer de directeur, hoorspel HILVERSUM 2: 8.10 uur De familie Lecnhouts 11.15 uur Signaal; muziek van eigen tijd. ADVERTENTIE ORG. FRANCE COGNAC D'ARTAGNAN per hele fles f 10,85 per halve fles t 5,65 HENK NIEPOTHi j Doezastraat 9 - telefoon 31494 - Leiden i^i VIJFDUIZEND AMBONEZEN WILLEN TERUG Tussen de Nederlandse en Indo nesische regering is contact ontstaan over een groep van 5000 Ambone zen in Nederland, die terug willen naar Indonesië. Dit heeft prof. dr. J Verkuyl, al gemeen secretaris van de Nederland se Zendingsraad, gistermiddag mee gedeeld tydens een persgesprek over de eind vorige maand in Soekaboe- mi gehouden conferentie van de In donesische Raad van Kerken, wel ke hy als lid van de Nederlandse de legatie heeft bygewoond. Op hoog niveau zyn nu over de terugkeer van deze groep Ambonezen besprekingen gaande. Meer wilde prof. Verkuyl daarover niet meede len. Ontwikkeling verbazingwekkend Eind 1965 waren in Spanje 369 vis sersvaartuigen in aanbouw met een totaal bruto-tonnagc van 67.279 bruto ton. Deze buitengewone ontwikkeling in Spanje slaan vele visserylanden met verbazing gade. In enkele jaren tyds werd een zeer moderne vloot gebouwd, die voor een grote vangst zorgt en bovendien tot veel bedrijvig heid in de visverwerkende industrie leidt. In januari 1966 waren 42 diepvries schepen van meer dan 250 brt en met een gezamenlyke tonnenmaat van 32.700 brt. in de vaart. Vorig jaar werd door deze diepvriesschepen 105.000 ton visprodukten aangevoerd. Rekening houdende met het aantal vaartuigen in aanbouw, verwacht men dat de Spaanse diepvriesvloot weldra 315.000 ton per jaar zal pro duceren. Deze formidabele vooruitgang is te danken aan de belangryke financiële hulp van de staat. Deze hulp bestaat onder meer in het verlenen van een krediet, dat tot 85% kan gaan van de waarde van het vaartuig, met te rugbetalingsfaciliteiten die kunnen variëren van 10 tot 20 jaar. De uitbreiding van de Spaanse visserijvloot brengt tenslotte ook een volledige tewerkstelling mee van de Spaanse vissers. Het gevolg is. dat practisch geen Spanjaard meer in andere visserylanden werk zal gaan zoeken. De zachtmoedige In zijn inleiding tot „De zacht moedige" verwijst Dostojewsky zelf naar „De laatste dag van een tea- dood veroordeelde" van Victor Hugo, dat door Dosto jewsky als diens meest reële en waaraohtige werk wordt be schouwd. Zowel bij hem als bij Hugo ongeveer hetzelfde procédé van een soort stenograaf die de woorden en gedaqhten van de hoofdpersonen optekent. „Als een stenograaf hem (de pand jesbaas) hoorde, al zyn woorden dadelijk opschreef, zou alles er wat minder gepolijst en bearbeid uitkomen, dan dit bij my l.et geval is, maar ik geloof dat de psychologische structuur wel licht dezelfde zou zyn gebleven", schrijft Dostojewsky in zijn inleiding. Hij noteert daar in ook nog: „een reeks van her inneringen, die hij in zichzelf wakker roept, drijft hem einde lijk met onweerstaanbare kracht naar de waarheid, en die waar heid verheft op beslissende wyze zijn geest en hart. Aan Let ein de van het verhaal is er dan ook, in vergelyking met het verwarde begin, een verandering in de toon te constateren. De waarheid komt de ongelukkige man tamelijk klaar en vast om- ïynd voor ogen te staan. Ten minste voor hemzelf is dit zo het geval". Die twijfel achteraf van Dos tojewsky bekroop mij ook aan het slot van de televisiebewer king door Adelheid van der Most. Was er inderdaad sprake van zo'n waarheid die 6teeds vastomlijnder werd? Ik heb Let al kykende niet zo erg gemerkt, maar dat kwam natuurlyk door de toneelvorm waarin dit ge schreven verhaal was gegoten. Met louter woorden kun je (soms of vaak) meer bereiken dan met een mengsel van woor- E den en beelden, en dat leek my g hier ook het geval. Het lag niet f§ aan de bewerking, want ik zou M niet weten hoe die beter had ge- g kund. Het lag misschien een H klein beetje aan Johan Walhain jg (die we te lang gemist hebbben 1 op het scherm), niet omdat ny niet goed gespeeld zou hebben, 1 maar omdat hij een zeer omlijn- de figuur is, zowel qua uiterlijk 1| als qua speeltrant, waardoor hy f| onvermijdelijk verschillen op- gj roept met de hoofdpersoon zo- als je die na lezing vaag voor ff ogen komt te staan Lucie Ball en Bob Hope 1 De NTS had een film met ff Bob Hope en Lucille Ball, die niet als een meesterwerk in de f annalen van de cinematografie gj zal worden bijgezet. De NTS be- i sloot met een Duitse ode aan 1 Ierland. Dan was het AVRO- M programma toch interessanter, H al zal het niet populairder zijn gebleken. In „Kunstconcours" g waren nu de hoboïsten aan de beurt, vier jonge musici streden 1 om de geldprijzen en Werner 1 Herbers won. Doordat een deelnemer wegens ff ziekte moest uitvallen, kregen we ff in het overschietende kwartier, g een filmpje over het behoud van g de Amsterdamse binnenstad en ff de pokdalige schending van die binnenstad door enkele ongemo- tiveerde, moderne bouwwerken, ff Geurt Brinkgreve. oud-raadslid 1 voor de KVP, leidde deze docu- menten in. De liefhebers van I Amsterdam-Centrum zullen er M wel spijt van heben gehad dat 1 zij naar Bob Hope zijn blyven ff 11 n I I I I I uujwhhwi, VOOR DONDERDAG 16 MAART Hilversum 1, 402 m AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Uitzending van het Gereformeerd Po litiek Verbond. 18.30 Lichte orkestmuz, en zangsolisten. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Stereo: Mod. kamermuz. (opn.). IKOR: 19.30 Een opstandig gebeuren, klankbeeld. AVRO: 20.00 Nws. 20 05 Radio Kamer orkest en solist: klass. en mod. muz. 21.15 Mijnheer de Directeur, hoorspel. 22.05 Pianorecital (gr.): Spaanse pia- nomuz. 22 30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Ste reo: Discotaria: nieuwe gram.platen. 23.55-24.00 Nws. Hilversum 2, 298 m NCRV: 18.10 Sportrubriek 18.30 Voor de twintigers. 19.00 Nws. en weer- praatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Stereo: oude gram.muz. 19.45 Op de man af. praatje. 19.50 Wij poetsen de plaat: lichte gram.muz. 20.10 De familie Leenhouts. hoorspel (dl 23). 20.40 Sa men uit samen thuis. gev. progr. 22.00 Stereo: Lichte gram.muz. 22.15 Wijd als de wereld: internationale oriëntatie in kerk, zending en oeku- mene. 22.30 Nws. 22.40 Boekbespreking. 22.45 Kerkorgelconcert: klass. muz. 23.15 Signaal muz. van eigen tijd. 23.45 Lichte gram muz 23 55-24.00 Htlv VOOR VRIJDAG 17 MAART 402 m— ochtendgym. I. 7.23 Llc' gram.muz. (7.30-7.35 Van de voorpi VPRO: 7.55 Deze dae. VARA: 8.10 Lichte gram. Veens Phllha: solist (gr.): klass. .40 Stereo AVRO 0.00 Ste- 12.27 Me iand- en tuinbouw, i OverheidsvoorlichtingUltzen- voor de landbouw. 12.40 Sportrc- 13.00 Nws. beursber. 13.30 Stereo: Fluit ei 14.00 Voordracht 15 Bij de tijd en bij de thee gev. progr. VPRO: 15.30 Tliuls: progr voor thuiszittenden. 16.00 Nws. iuz. (gr.). 12.00 Lichte orkest ingsollste. 12.25 1 van Marais 1966: ka- -koren (opn.)klassieke muz. 1Y.W voor de Jeugd. 17.25 Stereoi Muzikale aanwinsten. 17.45 Act. Hilversum 2, 298 m NCRV: 7.00 Nws. en herh. SOS-ber. 7.10 Dagopening. 7.15 Stereo: Lichte gram.muz. 7.30 Nws. 7.32 Lichte gram. muz. 7.40 Radiokrant. 8.00 Nws. 8.10 Gewijde muz (gr.). 8.30 Nws 8.32 Ste reo: Lichte grammuz. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Amerikaanse volksliedjes (gr.) 10.00 Stereo: semi-klass. muziek (gr.). 10.30 Morgendienst. 11.00 Lichte gram.muz. 12.27 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Va riant: act. reportages, ber. en lichte muz. 13.30 Stereo: Lichte gram.muz. 14.05 Schoolradio. 14.25 Mod gram.muz. 15.10 Voordracht. 15.30 In 't zilver, progr. voor oudere luisteraars. 16.30 Stereo: Internationale Muz.week Gau- us 1966: Instrumentaal kwintet: mod. muz. 17.05 Lichte gram.muz, 17.30 Nederlandse militaire orkest (gr.) Hilversum 3. FM en 240 m AVRO: 9.00 Nws. 9.02 Act. 9.05 Plaat raak!vrolijk ochtendprogr. 10.00 buitenlandse pers. 13.05 Gev. platenprc 16.03 Licht platenprogr 17.02 Act. 17.05-18.00 Pop-Party. ELEVISIPROGRA de clown. 18.50 Journaal AVRO 19 00 Popeye. tekenfilm. 19.05 The Thun- derbirds, TV-tekenfllm. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. AVRO- 20.20 AVRO's Televlzier. 20.45 De hals band. tnr-t>hriller (dl. 3) 21.35 voor de vuist weg. NTS: 22.45-22.50 Journaal. Nederland 11 NTS: 20.00 Nws. in t kort. TROS: 20.05 Voyage to the f' TV-fllm 20.55 Kom- 05 TeleacKernfysica (22 herh. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5