Im KAN UW REGENJAS NOG MEE OF NIET? Tërdenkw evrouw de veegt zelf wethouder de straat LEVE NIEUW mevïko Vijftig jaar N.C.B.-Leiden BEZOEKT DE FORD AUTO-SHOW RIJNLAND VEEL ANIMO VOOR LEIDSE SCHOONMAAK Impasse in NSR Promoties Congres over model in natuurwetenschap DONDERDAG 16 MAART 1967 leidsch dagblad PAGINA 3 Op stap met de N.C.Reis V. Met het vakantieseizoen in het vooruitzicht ha>d de afdeling Leiden van de N.CJReis V. gisteren in de prachtig bezette foyer van de Stads gehoorzaal voor haar leden een toe ristische filmavond belegd. Alvorens men „op reis ging" verden enkele huishoudelijke zaken afgedaan. De voorzitter, de heer A. v. d. Bos. sprak er zijn voldoening over uit, dat zo velen in Leiden en omgeving de weg naar de N.CR.V. hebben gevonden. Bijna 1700 „Leidse" leden gingen in het afgelopen verenigingsjaar met de vereniging op stap. Uit het door de penningmeester, de heer H. Vogel, uitgebrachte Jaarverslag bleek om dat door de excursiecommissie in 1966 in totaal 46 tochten werden georga- niserd, waarvoor een bedrag van f. 22.151 werd uitgegeven. Ook de I hoeften' filmavonden bleken een groot succes te zijn. Het ledental van de afdeling stijgt nog steeds en bedraagt thans ruim 2200 leden. Over 1966 werd een batig saldo geboekt. De heer S. Plat- teel, die vorig jaar i de vacature van mej. W. van Dommelen werd be noemd tot bestuurslid en nu reeds aftredend was, werd herbenoemd. Korte aandacht de behandeling van de agenda de a.s. zaterdag in Rotterdam te hou den landelijke vergadering. Het filmprogramma, gepresenteerd door de propagandist van de N.C.R.V., de heer Kennedy, opende met een Rijnbootreis van Arnhem to Rüdes- heim met o.a. een bezoek aan het Zwarte Woud. Vervolgens ging het naar Oostenrijk, met indrukken van Tirol en Innsbruck. Daarna was Zwitserland aan de beurt met wan del- en vaartochten rondom en op de Vierwaldista/tter- en Thunersee. Vervolgens stond Parijs op het pro gramma, waarna nog een bezoek aan Turkije werd gebracht. Een toeristi sche trip, welke zeer in de smaak viel en de vele N.C.R.V.-mogelijkheden duidelijk aan het licht stelde. ,.Waar het allemaal om draait is de strijd om een rechtvaardige verdeling van alles wat wij in Nederland hebben", zei gisteravond dé voorzitter van de N.C.B., de heer J. H. Hasis tijdens de feestavond in Den Burcht, die de christe lijke bond van werknemers in de hout- en bouwnijverheid, af deling Leiden organiseerde ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van deze afdeling. De bond werd opgericht in 1917, tijdens de eerste wereldoorlig. toen het er om ging of alles op de bon zou gaan. of alleen die artikelen, die de meest elementaire levensbe- Ook vandaag is de strijd nog gaande om een rechtvaardige verde ling, aldus de heer Hasis, die in dit verband sprak over het opnieuw in stellen van de wachtdag ln de bouw. De bond ziet hierin een enorme dis criminatie, omdat dan een stuk so ciale zekerheid zou wegvallen. „De mannen met het witte boordje krij- ez~^L°Jl gen al als ziJ één da& ziek zÜn hun loon uitgekeerd", zei hy. Dankbaar die vorig jaar in Frankrijk het we reldkampioenschap accordeon behaal de. De bijeenkomst stond onder lei ding van de voorzitter van de feest commissie, de heer B. de Klerk Wol- ters. .Wanneer wij echter' het verschil yftig jaar gele- j dank- 1 Mevrouw de wethouder heeft vanochtend in alle vroegte het goede voorbeeld gegeven. Zij heeft een bezem gepakt en samen met de schoonmaakploeg van de Leidse reinigingsdienst een straat in het noordelijke deel van de stad schoongeveegd. Het ivas het officiële start sein van een grootscheepse actie, die tot doel heeft om van de Sleutelstad binnen acht weken een brandschone stad te maken. Het begin van deze netheidsactie trok heel wat belangstelling. De hele buurt spoedde zich naar de smalle Bloemstraat, waar het ook wemelde van radio-, te levisie- en kranteverslagge vers, cameralieden en foto grafen. Mevrouw N. A. den Haan-Groen, die als „reini ging swethouder" voor deze massale voorjaarsschoon maak verantwoordelijk is, toonde zich bijzonder verrast door al deze publiciteit. Zij had zelf niet verwacht, dat haar initiatief om Leiden eens een grote beurt te ge ven. zoveel weerklank zou vinden. Er zijn uit vrijwel het hele land, vanaf het ogenblik dat aan deze unieke Leidse actie ruchtbaarheid werd gegeven, tal van leuke reactie het stadhuis binnen gekomen, onder meer in de vorm van enthousiaste brie ven en gelukstelegrammen. Van een oud-Leidenaar, die onbekend wil blijven, kreeg mevrouw Den Haan zelfs een briefje van duizend toege stuurd ter ondersteuning van de reinigingsactie. Het en thousiasme, waarmee het jiieuws van de actie-voor jaarsschoonmaak is ontvan gen, heeft haar overtuiging, dat Leiden voortaan schoon zal blijven, aanzienlijk ver sterkt. Gelooft zij niet dat de gemiddelde Leidenaar en met hem de gemiddelde Neder lander het met de proper heid, althans buitenshuis, niet zo nauw neemt? „Ach, het is in feite een kiuestie van mentaliteit en die kan met een beetje goede wil best veranderd worden pufte mevrouw Den Haan na haar taak als straatveegster vol bracht te hebben. ("Foto L.D./Holvast) 11 hui min inmnniiiiiiiiiiiiiiiiiiii Universitaire benoemingen Bij onderscheiden besluiten van curatoren der Leidse Universiteit zijn benoemd: mej. drs. S. H. Bla dergroen, wetenschappel. ambtenaar le klasse in vaste dienst by de Bi bliotheek, tot wetenschappelijk hoofdambtenaar: mej. drs. A. Gast, wetenschappelijk ambtenaar le klas se in vaste dienst bij de Bibliotheek, tot wetenschappelijk hoofdambte naar: drs. W- 't Hart, referendaris in vaste dienst, belast met het be heer van de afdeling Inwendige Ge neeskunde en de daaronder ressor terende afdelingen, benevens de af deling Microbiële Ziekten en de af deling Longziekten, tot wetenschap pelijk medewerker le klasse bij de faculteit der Rechtsgeleerdheid: mej. drs. W. Huisman, wetenschappelijk ambtenaar le klasse in vaste dienst bij de Bibliotheek, tot wetenschap pelijk hoofdambtenaar: drs. R. A. Kortram, tot wetenschappelijk mede werker in tijdelijke dienst bij de Wis kunde; drs. J. J. Ras, tot weten schappelijk medewerker le klasse in vaste dienst bij de faculteit der Let teren; drs. H. S. Versnel, tot weten schappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de faculteit ter A. Adama overleden Op de leeftijd van 74 jaar is over leden de heer A. Adama, indertijd een bekend figuur in de kringen van het openbaar onderwijs in de Sleutelstad, dat hij ruim veertig jaar met grote nauwgezetheid diende. De heer Adama, die 1 september 1892 in Zoeterwoude werd gebo I werd in februari 1914 in Leiden be- nft noemd tot onderwijzer. Tot aan zyn Pensioengerechtigde leeftijd (1957) is hij het Leidse onderwijs trouw geble ven. Het grootst aantal jaren van 1934 tot 1957 was hij verbonden aan de thans opgeheven openbare school aan ris Langebrug, van welke schoy hy vele jaren plv. hoofd was. In zijn kwaliteit van bestuurslid administrateur was hij veertig jaar lang een steunpilaar van de Kon. Ver. Litteris Sacrum. Op grond van aijn vele verdiensten voor deze ver eniging werd hem het ere-lidmaat- sohap aangeboden. De crematie van het stoffelijk over schot vindt zaterdag om 11.30 uur Plaats in het crematorium „Ocken- burgh" te Den Haag. Eind maart in Leiden Aan het 29ste congres van de Orga nisatie van Natuurphilosophische en Technologische Faculteiten in Ne derland, waarover wij onlangs reeds schreven, zullen ongeveer 350 studen ten deelnemen, van wie circa de helft uit Leiden. Het congres wordt op 29, 30 en 31 maart in Leiden gehouden en heeft als hoofdthema de functie ADVERTENTIE AUTOMOBIELBEDRIJF lammenschansplein N.V. tel. 30325—42451 van het model in de natuurweten schappen. Het model bekleedt in de natuur wetenschappen reeds lang een rol, doch deze heeft zich geleidelijk gewij zigd. Het model heeft thans veelal niet meer uitsluitend de functie van het voorstelbaar maken door simpli ficatie en schaalverandering, maar dient meer tot het hanteerbaar ma ken van de werkelijkheid. Het model behoeft dan ook in geen enkel op zicht de werkelijkheid uit te beelden. Dit is temeer van belang geworden nu men beseft dat wij slechts een deel van de werkelijkheid door waar neming kunnen onderkennen. De niet waarneembare „delen" van de wer kelijkheid kunnen echter wel bena derd worden door theoretische uit bouw van het model. Over deze en aanverwante problemen zullen negen voordrachten worden gehouden tij dens het congres, dat voorts een reeks excursies en een ontspanningspro gramma omvat. Hc^s beschikte men in Leiden niet uver een collegezaal van vol doende Omvang om de voordrachten voor alle congressisten tegelijk toe gankelijk te maken. Derhalve worden twee lezingen tegelijk gehouden, het geen het nadeel heeft dat de integra tie over de verschillende disciplines, die door het congres wordt nage streefd, enigszins geweld wordt aan gedaan. Het is overigens niet voor het eerst dat het congres „gesplitst" wordt als gevolg van het ruimtepro bleem. Letteren; drs. R. K. A. van Wer- meskerken, tot wetenschappelijk ambtenaar le klasse in vaste dienst bij de Celbiologie en Histologie. den. is er toch heel baar voor te zijn. De strijd rechtvaardige verdeling van het na tionaal bezit zal echter steeds door moeten gaan". De heer Hasis riep de leden op om actief in de bond werkzaam te zijn en niet alleen te volstaan met het betalen van het lidmaatschap. „Wij moeten niet alleen naar de lo nen kijken, doch naar de gehele maatschappijstructuur". „Er komen steeds meer fusies, waardoor wy steeds grotere ondernemingen krij gen, waarin maar vier of vyf mensen het voor het zeggen hebben, en dui zenden werknemers onmondig zijn". „Maar laat het vanavond een feest van dankbaarheid zijn voor wat de De heer S. Schaagsma. geboren te pioniers voor ons hebben gedaan", zo Djakarta. Indonesië, en thans wo- j besloot hij zijn toespraak. Onder de nende te Leiden, is aan de Leidse aanwezigen bevond zich een van deze Universiteit gepromoveerd tot doctor pioniers, de heer A. Serlie, één der in de faculteit der geneeskunde op oprichters van de bond. proefschrift getiteld „Het letale cere- brovasculaire accident 'een oriënte rend onderzoek van 86 gevallen)". De promotor was prof. dr. W. J. C. Verhaart. De heer A. J. F. A. Kerst, geboren te Delft, en thans wonende te Sant poort, is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der geneeskunde op proefschrift „De leverfunctie bij reu- matoiede anthritis". De promotor was prof. dr. J. Goslings. De heer H. W. L. Ruijgrok, gebo ren te Rotterdam, en thans wonende te Leidschendam, is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der wis kunde en natuurwetenschappen op proefschrift getiteld. „Over de ver spreiding van ranunculine en cya- nogene verbindingen by de ranen- culaceae een bijdrage tot de chemo- taxonomie van de familie. De promo tor was prof. dr. R. Hagnauer. Blijspel De hoofdschotel van deze avond was een blijspel, dat werd opgevoerd door de leden van de Leidse Politie- toneelvereniging, getiteld „Pechvo gels". Het stuk ging over twee fami lies, die met ingang van dezelfde da tum hetzelfde huis hebben gehuurd en de vergissing pas ontdekken als zij het huis gaan betrekken. Hierin gaf vooral mevrouw U. Bor-Leenheer een voortreffelijke uitbeelding van Oma, die deed denken aan „Granny" uit de t.v.-serie „The Beverly Hill billies". De regie was in handen van de heer G. A. N. Cornelisse, die ook de rol van de vader van een der gezinnen speelde. Tussen de bedrijven trad de Leidse accordeonist Henny Langeveld op. ADVERTENTIE Sommige mensen gaan maar door met hun jas, jaar in jaar uit. Maar pas op! Er is een regenmóde, en zo'n jas is net als een visitekaartje. Ki|k de uwe d'r eens op aan. Kan het nog of niet? Is die nog correct en bij de tijd? Niet? Kies dan meteen de nieuwste snit, nieuwste kleur en de meest ideale super- zorgeloze stof: Menko-Terlenka! Gisteravond zyn de onderhande lingen tussen de Nederlandse Stu denten Vakbeweging, het Neder lands Studenten Akkoord en de Studenten Organisatie over het vormen van een bestuur van de Nederlandse Studenten Raad. waarin deze drie partyen al le vertegenwoordigd zouden zijn, af gebroken. De verschillen in opvatting tus sen de SVB enerzyds en het N.S.A. overbrug- Verpleegsters in de verleiding O Twee leerling-verpleegsters in Lei den waren voor de verleiding van luxe-artikelen in een groot magazijn bezweken. Daarom namen de meisjes het een en ander weg. Ze werden echter betrapt en moesten voor de Haagse politierechter terechtstaan. Er bleek geen financiële noodzaak tot de diefstallen te zijn, reden waar om de officier zeer boos was. Reke ning houdend met het nog blanco strafregister wilde hij wel volstaan met een geldboete van 100, waar van f50 voorwaardelijk. De 'rechter veroordeelde conform die eis. Excuses Hoewel wy de discussie over dit onderwerp gesloten hebben, zullen wy nog een uitzondering maken voor de onderstaande verontschuldiging aan het adres van de woonwagen bewoners. In verband met myn ingezonden stukje van maandag jj. bied ik hier mede aan alle woonwagenbewoners aan de Haarlemmerweg mijn excuses aan. daar ik hen ten onrechte be schuldigd heb van diefstal en vernie lingen in ons troephuis. Misschien kunt u myn verontwaardiging begrij pen aangezien het niet prettig is om telkens in het clubhuis te komen en dam te zien dat er de ruiten zijn in gegooid en scliade aan het meubilair e.d. is aangericht! Hopelijk willen de woonwagenbe woners mijn excuses aanvaarden. Hoogachtend, Frans de Boer, Bernhardstraat 65, Leiden. Emma-bloemcollecte Binnenkort zal weer de traditio nele „Emma-bloem" collecte worden gehouden door de Koninklijke Ne derlandse Centrale Vereniging tot bestrijding der Tuberculose. Hieraan wordt deelgenomen door alle plaatselijke en provinciale vere nigingen, die aangesloten zyn bij de K.N.C.V. en dus ook door de plaat selijke vereniging van Leiden, als één der oudsten van ons land. Deze collecte wordt in de voor jaarsmaanden gehouden, omdat des tijds op 21 april H.M. Koningin Em ma haar intrede deed in de hoofd stad van het Rijk. De Emmabloemcollecte herinnert nog elk jaar aan het vele, dat deze Vrouw voor de ontwikkeling der tu berculose-best-rij ding in Nederland heeft gedaan. De opbrengst komt uiteraard ten goede aan de tubelculosebestrijding; plaatselijk en landelijk. De vraag Uwerzijds zal zyn: „Is het nu nog nodig deze collecte te houden?" Het antwoord is inomwonden „Ja", want ook nu nog worden tubercu- lose-patiënten, gelukkig in mindere mate, gevonden. Ook nu nog zijn er grote bedragen nodig om de tuber culosebestrijding in stand te houden. De medische hoofdlijnen zijn al die jaren gelijk gebleven: a. Het zo vroeg mogelijk opsporen van de tubelculose-patiënten. b. Het behandelen van de patiën ten tot genezing bereikt is. c. De bescherming van gezonde mensen tegen besmetting met tuber - kelbacteriën. Dit alles kost geld. veel geld; dat door particuliere instellingen, welis waar gesubsidieerd door de overheid, moet worden verzameld. Daarom ook in 1967 een woord van opwekking, om deze collecte, die op zaterdag 18 maart in Leiden wordt gehouden, royaal te bedenken. Het bestuur der plaatselijke vereniging tot bestrijding der tuberculose, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3