4% tot 6 ÏCerk in Indonesië is in beweging NARCISSEN IN BLOEI „Klare wijn" hulp bij het lezen van bijbel Duizenden gaan tot christendom over Aanvoer en export van visprodukten Puhlikatie van de hervormde synode DE HANDIGE 'ATATSNIJDER Fiësta® keuze uit spaarvormen met II joNDERDAG 16 MAART LEIDSCH DAGBLAD 'rof. Verkuyl: Dit is het uur om te lelpen, meer dan we ooit gedaan hebben (Van onze toerfcrediactiie) De Indonesische kerken worstelen d een ongekend probleem: hoe eten zij de massabeweging naar j christendom opvangen, die aan jang is sinds de coupe van sep- iber 1965 en de daarop volgende Ksamoord op communisten? In ,boemi op Java heeft de Raad 0 Kerken een grote bijeenkomst konden met vertegenwoordigers de zending uit Nederland. Duits- nd, Zwitserland en de Verenigde »ten. Voor Nederland waren daar aan lig prof. dr. J. Verkuyl. secreta- ivan de Nederlandse Zendingsraad. G. P. H. Looher van de Hervorm- Raad voor de Zending en de heer Bos. die de Nederlandse kerkelijke itffikkelingshulp coördineert. De oferentie werd geleid door imr. Jap, Chinees christen, dlie in het pro- ^Soebandrio verdediger is geweest. De kerken kunnen de toeloop soms aan. zei prof. dr. Verkuyl giste- tijdens een in Amsterdam gehou. persgesprek over de resultaten deze conferentie. Op Timor zijn Is 1965 wel 100.000 mensen uit de 8 atamgodsddensten tot het chris- ndom overgegaan; in het Koroe- ik-gebied op Sumatra, bezuiden «h, werden vorig jaar 13.000 men- gédoopt, dit jaar reeds 2300 ter- 6000 anderen er dooponderricht gen. t het grotendeels moslimse Oost- 1 traden in twee Jaar 30.000 men. toe, in het streng-moslimse Mid- i-Java ontstonden vooral in de geving van Salatiga 30 nieuwe rtstelijke gemeenten. Het opvangen deze massa's en hun vorming tot tieve christenen gaat de macht het op kleine gemeenschappen ichte kerkelijk leven te boven. Aanbevelingen zjjn jn Soekaboemi vele aanbe den gedaan, al tobde men wel gebrek aan overzicht over de si- de hele archipel. Een plan- het hele land werd echter Massa-media Massa-beweging leidt tot gebruik van massa-media. In Soekaboemi werd gepleit voor hulp bjj de oplei ding voor die media: pers, lectuurver- spreiding, radio en televisie (de ker ken krygen veel zendtijd In Indone sië, maar vullen die slechts met me ditatieve toespraken). Bij de Raad van Kerken zijn zelfs De Raad van Kerken is op weg een oecumenische synode te worden, waaraan de regionale kerken een deel van hun bestuursbevoegdheid zullen overdragen Twaalf projecten De heer Bos kwam uit Indonesië terug met twaalf ontwikkelingspro jecten waarnaar hij zei bij zelf echt niet had lopen zoeken. Een deel ervan is bestemd voor Salatiga waar studenten- en bibliotheekvoorzienin gen nodig zijn en een kweekschol wordt gesticht. Ook elders gaat het om onderwijsvoorzieningen. Een aparte plaats heeft het plain om 15 regionale functionarissen van de christelijke vakbeweging voor drie maanden naar ons land te halen voor de pinkstergroepen aangesloten; al-een bredere opleiding. leen de Zuidelijke Baptisten een kerk uit het zuiden van de Verenigd© Staten, die in heel Indonesië zen- dlngsposten heeft weigeren zich aan te sluiten. ADVERTENTIE SPORTTOTO een persoonlijk en een algemeen beleng. Elke week kans op een buiten- kans. Doe mee, deel mee. Al deze projecten kunnen als de regering in Djakarta ze goedkeurt door minister Bot gesubsidierd wor den. Nederland betaalt dan 75 pro cent van de kapitaalslasten, die ont vanger moet voor de resterende 25 procent zorgen. De Indonesische christenen zullen voor dat kwart een beroep doen op de Nederlandse ker ken. Zending- en werelddiaconaat zullen dat binnenkort wel aan de kerkleden laiten merken. Prof. Verkuyl: „Dit is het uur om Indonesië te helpen, meer dan we ooit gedaan hebben". Gedurende januari van dit jaar Gedurende de maand januari wa ren de aanvoeren van vis aan de af slagen als volgt: Verse haring: IJmui- den 210 ton (jan. 1966: 1250 ton), ge middelde prijs f0.55 per kg (in jan. '66 f0.65); Scheveningen 313 (869) ton, gem. prijs f 0.54 (f 0.68)Bres- luie tijd in Indonesië te statione- Kiet alleen de opleiding en finan- Bing van zendingspredükanten- eologen, maar ook die van evainge- J(*en met kracht ter hand wor- genomen. Daarvoor probeert men eigen Indonesisch zendingscen- um te stichten. Voor de vorming van de leken, die veel grotere rol gaan spelen, zijn Sionale vormingscentra nodüg at alleen conferentie-oorden, maar k rondtrekkende teams, die de zelf- ïkzaamheid van de christenen in eigen woonplaats moeten stimu- Oproep tot gesprek met moderne mensen De Generale Synode enst geacht en aan de Wereld- Herv Kerk heeft gisteren het boek 1 van Kerken is gevraagd, een Klare wijn. rekenschap over ge- deskundigen hiervoor ge- schiedenis, geheim en gezag van de ADVERTENTIE Tip voor {handiger huishouden t vriendje van de kinderen) loeders die deTomado-patatsnijder »p ntdekt hebben, zetten gemakkelij- trpatat op het menu. In een wip ge- t leden: 25 of 49 tegelijk! Allemaal i ren dik. Een paar bijzonderheden: messenblok met tweezijdig gesle- en roestvrij stalen messen en de y listic drukplaat zijn uitneembaar, makkelijk schoon te maken; nor 25 patatjes f 7,50, voor 49 atatjes f 7,75. bijbel' gepubliceerd, dat in de ver gadering van de synode in november vorig jaar met algemene stemmen werd aanvaard als hulp bij het lezen de bijbel De Generale synode hoopt, dat het boek, uitgegeven als reuzepocket, enerzijds de afstand overbrugt, die in de loop van de laat- tussen bijbelwetenschap en het gewone gemeentelid is ontstaan anderzijds een bijdrage is tot theologisch gesprek. In 1953 had de Generale Synode al een ,leer aangaande de Heilige Schrift' van zich laten uitgaan. In .Klare wijn' wordt thans de proef op de som genomen of de bijbel ook inderdaad een overeenstemming aan de dag brengt onder hen die door het gezag van de bijbel zijn aange sproken. De commissie, die .Klare wijn' samenstelde en de Generale Synode hebben thans de ervaring, dat sceptisch staan ten aanzien van deze overeenstemming ongegrond is gebleken. De commissie werd in 1960 inge steld. Leden waren prof. dr. J. de Graaf, voorzitter, dr. T. Dokter, se cretaris, prof. dr. H. Jonker, dr. B. Klein Wassink. ds. S Meyers, prof. dr. K. H. Miskotte en dr. Th. C. Fre- derikse, rapporteur. Voor de grond gedachte. de inhoud en de opzet van .Klare wijn' is de gehele commissie mede-verantwoordelijk. Het boek werd in overleg met de leden van de commissie en in het laatste stadium ook in overleg met de Generale Synode en haar com missie van rapport, geschreven en herschreven door dr. Frederikse. geloof en leven eenvoudig en helder te maken en nodeloze tegen stellingen en moeilijkheden op te los- .Klare wijn' tracht dit te doen met vele meningen, misverstanden moeilijkheden rondom de Heilige Schrift, zoals de nieuwe catechismus o verrassend deed met de rooms- katholieke geloofsleer, aldus dr Fre derikse. Het eerste hoofdstuk van .Klare wijn' is een historische aanloop om de lezer langs een bepaalde weg mee emen om eenvoud en helderheid te kunnen bieden. Nagegaan wordt onbewijsbare meningen, vage opvattingen of veronderstellingen vandaan komen, die leiden tot tegenstellingen. Doorzichtig Het boek .Klare wijn' wil tal vragen, die opkomen als in en buiten de kerk het gesprek op de bijbel komt. in hun historische ach tergrond en samenhang laten zien. Het wil evenwel vooral over de bij bel vanuit de bijbel spreken en de bijbel zo van binnen uit doorzichtig maken. Het reformatorisch inzicht, dat de bijbel zijn eigen gezag meebrengt, de grondgedachte van het gehele boek. Deze gedachte is verduidelijkt met behulp van de bijbelwetenschap van de latste honderd jaar. .Klare wijn' kreeg namens de Ge nerale Synode van haar praeses haar scriba ,resp. dr. G. de Ru dr. E. Emmen een .ten geleide' n Daarin wordt geconstateerd, dat het boek uitloopt op een oproep tot een gesprek van de kerk met de moder ne mensen, die niet in gemeenschap met enige kerk leven. .Klare wijn' heeft voor dit gesprek de hulpmidde len willen aangeven en ook de belof ten en mogelijkheden. De rapporteur van de commissie en schrijver van .Klare wijn' zette gistermiddag tijdens een persconfe rentie in het Internationale perscen Franse grens weer open voor Nederlands vlees Frankrijk laat weer Nederlands vlees toe, afkomstig van dieren die geslacht zijn in Groningen, Fries land, Noord-Holland, Zeeland en Noord-Brabant. De desbetreffende beschikking is gisteren in de Franse staatscourant gepubliceerd. Een da tum van ingang wordt in in de beschikking niet vermeld. Het minis terie van Landbouw in Den Haag neemt daarom aan dat de maatregel onmiddellijk ingaat. Ervaring heeft echter geleerd dat 'f in dergelijke ge vallen wel een dag duurt voor het in Parijs genomen besluit aan de grens posten bekend is. Het wordt daarom niet onwaarschijnlijk geacht dat pas vrijdag Nederlands vlees de Franse grens zal kunnen passeren. Matige prijzen voor narcissen bij HBG-Lisse Nog altijd gaan de gladiolenveilin- gen bij de HBG in Llsse door, al wordt de aanvoer zienderogen gerin ger. De prijzen blijven echter op het zelfde hoge peil. De handel in zomerartikelen (hyacin. ten, tulpen, narcissen c.a.) is nog steeds levendig en de prijzen blijven op hoog niveau. Er bestaat ook reeds belangstelling voor leveling in 1968. De prijzen van de z.g. goedkope handelssoorten, waarvan de teelt niet langer lonend scheen voor de kweker en waarvan het areaal dan ook vorig jaar geducht is ingekrompen, toonden als gevolg hiervan we< opwaartse beweging. Op de bloemenveiling van HBG was vooral de aanvoer van ni sen van het vrfje veld groot. Zij den tegen matige prijzen kopers. Tul- trum .Nieuwspoort' in Den Haag pen maakten behoorlijke tot goede uiteen, dat het boek probeert vragen prijzen. Na de Hervorming kwamen vragen rer de betrouwbaarheid en godde lijkheid van de bijbel op, waardoor we moeilijkheden en tegenstel lingen opkwamen, die alleen kunnen worden overwonnen wanneer de his torische otwikkeling wordt doorzien. In het volgende chapiter wordt gesteld, dat de bijbel zelf mans ge noeg Is eigen gezag mee te brengen. De bijbel legt zichzelf uit en men behoeft een eerlijke en wetenschap pelijk onderzoek van de bybel al lerminst te vrezen, aldus dr. Frede rikse. Hij meende, dat men de bijbel niet by voorbaat met eigen vrome of ongelovige normen moet meten. Dat de moderne westerse mens on bewust heel wat geestelijke bagage meeneemt, die het hem eigenlijk on mogelijk maakt om de bijbel recht te doen, wordt in het derde hoofdstuk toegelicht. Dit handelt over de sleu telgeheimen. Het tracht waar te ma ken, dat de bijbel een echt Israëli tisch boek ls. Deze inzet bij Israël strijkt ons tegen de liberale haren i. aldus de auteur. Hij merkte op, dat het historische verstaan van de waarheid als geschieden haaks staat op onze idealistische instelling om algemene altijd geldende waarheden te wil len ontdekken. De geladen betekenis woord en ontmoeting klopt niet met onze rationalistische instelling. Het bijbelse gemeenschapsdenken staat altijd weer dwars op ons wes ters individualisme. Voorbeelden in .Klare wfjn' illustreren, dat veel moeilijkheden verdwijnen, als i de bijbelse draad maar eenmaal te pakken heeft, aldus dr. Frederikse. Geestelijk gezag In het laatste hoofdstuk wordt ge poneerd, dat de bijbel als Heilige Schrift geen blinde gehoorzaamheid vraagt, maar de mens tegemoet treedt met een geestelijk gezag. De mens moet zelf beoordelen, wat hij met de bijbel wil doen. De bijbel is geen tiran, maar no digt ons uit tot een echt gesprek. Daartoe zyn een eerlijk samen luisteren en een naar elkaar luiste ren nodig. Aan deze communicatie met elkaar ontbrak het in het verle den van de kerken maar al te veel. Bij het opnieuw samen luisteren naar de bijbel zal blijken, dat de bybel niet uit de tijd ls, maar juist de wereld van vandaag nog enige schreden voor is op de weg naar Gods rijk, zo besloot dr. Frederikse zyn uiteenzetting. Ondanks de zeer sterke daling van i aanvoer, is dus ook de pry's aan zienlijk gedaald, hetgeen een onbe grijpelijk verschijnsel is. Makreel: IJmuiden 112 (1) ton, gem. prijs f 0.38 (fl.02), Schevenin gen 20 (nihil) gem. prijs f 0.54. Schel vis: IJmuiden 1491 (1317) ton, gem. prijs f 0.37 (f 0.39)Scheveningen 138 (243) ton, gem. prys f 0.42 (f0.40). In IJmuiden ging 252 (98) ton naar de vismeelindustrie. Kabeljauw: IJmui den 660 (1160) ton, gem. prijs f0.82 (f 0.69)Scheveningen 244 (475) ton. gem. prüs f 0.91 (f0.66): Breskens 81 (104) ton, gem. prijs f 0.95 (f0.79); Den Helder 202 (141) ton, gem. prijs f 0.77 (f 0.60); Harlingen 46 (12) ton, gem. prijs f0.84 (f 0.61)Urk 39 (35) ton, gem. prys f0.89 (f0.66); Den Oever 11 (4) ton, gem. prijs f 0. (f 0.83). Koolvis: IJmuiden 871 (395) ton, gem. prijs f0.47 ff 0.44)Schevenin gen 104 (106) ton, gem. prijs f0.35 (f0.38). Van deze vissoort werd veel geëxporteerd, o.a. naar West-Duits- land. Schol: IJmuiden 1205 (1368) ton, gem. prys f0.73 (f0.78); Schevenin gen 469 (472) ton, gem. prijs f0.75 (f 0.78)Den Helder 204 (172) ton. gem. prijs f 0.72 ff 0.76)Urk 398 (217) ton, gem. prijs f0.66 (f0.70) Den Oever 32 (17) ton, gem. prijs f 0.78 (0.68); Harlingen 60 (109) ton, gem. prijs f0.64 (f0.63). Tong: IJmuiden 805 (860) ton, gem. prijs f3.96 (f3.16); Scheveningen 251 (194) ton, gem. prijs f3.99 (f3.371; Den Helder 20Ó2 (141) ton, gem. prijs f4.08 (f3.343); Urk 389 (196) ton. gem. prijs f351 (f355); Harlingen 43 (36) ton, gem. prijs f3.82 (f3.30): Den Oever 21 (13) ton, gem. prys f3.99 (f3.25). consumptiegarna len bedroeg in de periode 1 januari 12 februari 1967: 410.778 kg met een waarde van f 1.609.000, tegen in 1966: 545.650 kg met een waarde van f 1.708.500. De algemeen gemiddelde prijs steeg van f 3.13 per kg in 1966 tot f 3.92 per kg in 1967. an mosselen bedroeg in het seizoen 1966/1967 per 25 fe bruari: 762.200 ton (van 100 kg) tegen 866.000 ton in het voorafgaande sei zoen. De uitvoer van mosselen be droeg per 25 febr. 90.400 ton tegen 5200 ton in het voorafgaande seizoen. Wat de export van gezouten haring betreft, kan worden bericht dat de uitvoer van dit produkt in januari, minder was dan het vorige jaar. De laatste tijd is hier verbetering in ge komen. De invoer van verse haring houdt aan. Er werd ook uit Noorwe gen ingevoerd. De export van verse zeevis was niet noemenswaardig minder. Frankrijk heeft inmiddels van de periode 1 februari1 oktober 1967 de regeling van minimuminvoerpryzen gecontinueerd. De prijzen zijn van kabeljauw 80 frcs, koolvis 70 frcs en makreel 70 frcs per 100 kg. Wat de haring betreft wordt thans nog over legd. Italië heeft ten aanzien van bepaalde inktvissoorten, het voor beeld van Frankrijk gevolgd. Gisteren zijn acht sluisdeuren van elk 35.500 kg op het werk- eiland Lauwersoog aangekomen. In totaal zullen 24 van deze deu ren worden afgeleverd op het eiland in de Lauwerszee. ADVERTENTIE Maak het wonen tot een feest mot ADVERTENTIF NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Kruisverhoor van getuige in zaak-Kennedy Op de tweede dag van het gerech telijk vooronderzoek naar het vermeende komplot tegen president Kennedy heeft getuige Perry Rus- so gisteren op vragen geantwoord dat hij enige tijd onder psychiatri sche behandeling heeft gestaan. Russo verklaarde dit tijdens een kruisverhoor door de advocaten van de zakenman Clay Shaw, van wie hij dinsdag verklaard had dat deze aanwezig was by de bespreking van een plan tot een moordaanslag op president Kennedy. De twee andere deelnemers aan het gesprek waren volgens Russo Lee Harvey Oswald, door de commissie-Warren als eni ge moordenaar van president Ken nedy genoemd-en David Ferrie, een piloot uit New Orleans die op 22 fe bruari dood in zijn woning werd aangetroffen, nadat hij door de offi- sier van justitie Garrison als belang rijkste getuige in het onderzoek naar het komplot tegen Kenne dy was genoemd. Russo zei dat hij na de dood van zijn moeder de behoefte gevoeld had om met iemand te praten en twee jaar lang op ongeregelde tij den ee npsychiater bezocht had. De ze bezoeken duurden volgens zyn zeggen tot 1960 of begin 1961. Op de vraag van advocaat Dy- mond of hij ook dit jaar een psy chiater had bezocht, antwoord de Russo: ,Ik heb met veel dokters van de Louisiana State University gesproken, maar niet op basis van dokter-patiënt'. De politie van New Orleans maak te gisteren de arrestatie bekend van een zekere James Lis com be, die er van verdacht wordt personen die be trokken zijn bij het onderzoek naar een eventueel komplot tegen Kenne dy, telefonisch bedreigd te hebben. BOETE VOOR POLITIEMAN Een 29-jarige Amsterdamse hoofd agent van politie is door de Amster damse rechtbank conform de eis we gens mishandeling van een 22-jarige student uit de hoofdstad veroordeeld tot een boete van f 100 subsidiair 10 dagen hechtenis. Deze zaak is de enige der 74 klachten, die in de pe riode 19 maart-1 november 1966 by de Amsterdamse officier van Justitie waren ingediend over het optreden van de politie by diverse gelegenhe den welke tot een strafvervolging heeft geleid, waarin dan nu een ver oordeling is gevolgd. De student zal nog vervolgd worden terzake van be lediging van de agent, zo heeft de officier van justitie bij de behande ling van de zaak veertien dagen ge leden bekend gemaakt. De rechtbank achtte bewezen, dat de agent de stu dent opzettelyk gewelddadig meer malen met zijn gummistok tegen hoofd en lichaam had geslagen waar door de student oogletsel heeft op gelopen. Het verweer van de agent die zich beriep op zyn ambtsinstruc tie, werd door de rechtbank verwor pen, omdat volgens haar niet van enige noodzaak om wapengeweld te gebruiken is gebleken. De student slechts met woorden agressief. Het gebruik van wapengeweld moet volgens de rechtbank als ongepast worden aangemerkt. Minister Malik ontkent aanval van luchtmacht De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Malik, heeft woensdag ontkend dat de Indonesi sche regering gebruik gemaakt heeft de luchtmacht om een plaat selijk oproer in West-Irian neer te slaan, zoals door een leider uit West- Irlan vorige week in het volks congres was beweerd. Opstandelin gen worden altyd door het leger be streden, zei Malik. Ook ls het niet juist dat de huidige regering West- Irian zou verwaarlozen. De regering tracht de economie van dit gebied te herstellen nadat het door de vorige regering tot aan de rand van de af grond was gebracht, aldus de mi nister. Minister Malik heeft voorts in een onderhoud met de Amerikaan - onderminister van Buitenlandse Zaken voor het Verre Oosten. Bun- dy. gezegd voorstander te zyn van de vorming van M&philindo', de unie voor regionale samenwerking tussen Maleisië, de Philippynen en Indonesië die in 1963 door president Soekarno, ex-president Macapagal de Philippynen en Toenkoe Abdoel Rachman van Maleisië was voorgesteld maar die nooit van de grond is gekomen. Malik zei dat el ke buitenlandse hulp voor verwe- zeniyking van dit plan welkom zal zyn. Minister Malik zei verder dat de V.S. een derde deel zal verschaf fen van de 20 miljoen dollar die aan Indonesië tydens de vorige maand in Amsterdam gehouden bij eenkomst van crediteurenlanden zyn Prettige proef De oren van een aantal Westduitse soldaten zullen vanaf april niet lan ger geplaagd worden door harde on- derofficierskreten als ,uit de veren' en lichten uit'. De heren mogen naar bed en opstaan naar eigen goeddunken, mits zij er voor zorgen precies zeven uur 'a ochtends en in de puntjes gekleed op appel te ver schijnen. Ook behoeven zy geen ver lofpasjes voor het weekeinde aan te vragen. Hieraan is de voorwaarde verbonden, dat zy uit eigen bewe ging hun wachtdiensten vervullen. Het betreft een experiment voor de modernisering van de discipline by de 3undeswehr*. Een woordvoerder van het ministerie van Defensie in Bonn zei, dat het experiment tot het gehele Westduitse leger zal worden uitgebreid als de proef slaagt. In de Bollenstreek Het gaat dit jaar allemaal een beetje hard op de bloembollen- velden. De voorzitter van het Corso-Comité Bollenstreek zei in januari, dat men bij zulk zacht weer het corso wel zou moeten vervroegen, maar dat dit niet meer mocht van het toerisme. Nu zeszeven weken weken later lijkt hij gelijk te krijgen. De crocussen bloeien overal en de eerste volle velden narcissen kan men overal in de bloemboüenstreek vinden. We hebben nog geen tulipa's op de velden zien bloeien, maar ook die zijn al een flink eind op weg naar hun eindfase, de bloei. Het kan tijdens het aanstaande weekeinde druk worden met bloe menliefhebbers, die de gele vlak ken zonlicht op de velden willen zien liggen. Dan zullen ook de eerste slingers in de stalletjes worden aangeboden, want bloem bollenkwekers hebben weinig lust om de bloemen van vrijdag tot maandag alleen te laten bij drei gende regen en wind. Ze halen ze liever nog voor het weekeinde van de velden. Het ontkoppen snijdt iedere rechtgeaarde „toeristen-animeer - man" in de bollengemeenten door de ziel, maar het is een soort hy. giëne. Bloemblaadjes en stuif meel kunnen ziekten in de plan ten veroorzaken. Wie thans reeds tuinen wil zien met al alle soorten bolbloemen, als hyacinten, tulpen en narcis sen, blauwe druifjes, scilla en noem maar op, parkere zijn auto, brommer of fiets en wandele langs de vele villa's in de dorpen tussen Haarlem en leiden. Ben- nebroek heeft reeds een heel machtig mooie showroom, want een groot aantal mensen uit de bloembollenwereld heeft zich daar in de binnendwnen, ooste lijk van de hoofdweg, terugge trokken. Zij behoeven niet op een bolletje te kijken en beschikken daardoor over tuinen vol met bloemen. ADVERTENTIE mm Denk aan het formiHier voor de SPORTTOTO. Benut uw kans op een buitenkans. Doe ook deze week mee I

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13