Profj e een puinhoop de speeltuin verlaten ,VICTOIRE' Blijft het „Zonneveld" als volkstuin bestaan Weggebruikers moeten boeten voor hun (verkeers)zonden ff MAANDAG 13 MAART 1967 LEIDSCH DAGBLAD - De „Professorenwijk heeft zorgen artj; -b In Leiden weggegooid Boete van f 100 voor het helpen stelen van een kostbaar „hert" Dat^De Leidse speeltuinvereniging ,De Professorenwijk' heeft grote zor gen. De speeltuin, acht ,i het Roomburgerpark, is al sinds maart van het vorige jaar gesloten en het de laatste maanden onbruikbaar clubhuis aan de Burggravenlaan is geworden. Onbruikbaar door het water, dat bij regenval naar bin nen stroomt, onbruikbaar ook door de vernielingen, die vrijwel dage lijks na schooltijd worden aange richt. Het gebouwtje bevindt zich op het ogenblik in zodanige staat, dat het beter gesloopt kan worden. Sterker nog, gesloopt moet wor den, want zoals 't Profje er nu by staat vormt het in deze rian te woonwijk één grote aanfluiting. Het bestuur van ,De Professoren- wijk' wil niets liever dan zo spoe dig mogelijk een nieuw clubge bouw op het terrein van de speel tuin, die enkele jaren geleden in verband met de bouw van de Vre- deskerk verplaatst moest worden van de Burggravenlaan naar de Van Vollenhovenkade. 't Prof- je mocht voorlopig op zijn oude plaats blijven staan in afwachting van de nieuwbouw. En om deze nieuwbouw gaat het nu juist. Eén van de bestuursleden van ,De Pro- fessorenwijk', de heer S. Abelman, heeft in vier jaar tijd vier ont werpen voor een nieuw clubhuis bij de gemeentelijke instanties in gediend, maar evenzovele malen nul op het request gekregen, lij is evenals de andere bestuursle den van de vlak na de bevrijding opgerichte buurt- en speeltuin vereniging bijzonder teleurgesteld over het uitblijven van de vereis te medewerking van het Stadhuis. Zolang er op het nieuwe speeltuin terrein geen clubgebouw staat is het volgens dit bestuur moeilijk om iemand te vinden die bereid is de gehele dag toezicht op de tuin te houden. trouwens ook de reden waar om de verplaatste en in oktober 1964 door de toenmalige burgemees ter, jhr. mr. F. H. van Kinschot, Boeius in de ether In het KRO-i'duiüprogranima larionca' radio voor tieners) van aterdagmiddag 5 urn- zal in de ge- iproken schoolkrant aandacht wor den besteed aan .Socius', de school- het Leids Gyr geopende speeltuin al sinds vorig jaar buiten gebruik is. Het gras schiet tussen de tegels van het speelterrein omhoog, het plasvijver- tje ligt er troosteloos en vervuild bij en een aantal van de fraaie zit banken is ook al een prooi gewor den van baldadige jeugd, die zo nu en dan over het gesloten hek klau tert. Deze jeugd heeft bovendien vol ledig bezit genomen van het in 1949 tot stand gekomen clubhuisje aan de Burggravenlaan .waarvan het interieur ook een piano! kort en klein is geslagen. Dit interieur heeft trouwens toch al veel schade opgelopen door het water, dat in de afgelopen wintermaanden het ge- .11 keren omspoelde, van de ophoging van omheen tijdens de bouwtje tal v Dit als gevolg het terrein ei kerkebouw. Het water heeft er enkele malen zo hoog gestaan, dat de brandweer er met pompen aan te pas moest komen. Nu de jeugd het clubgebouw als speelobject heeft uitgekozen is het niet meer dan een bouwval ge- I worden, dat zoals gezegd onmiddel lijk opgeruimd dient te worden. Een dergelijke puinhoop de foto's ge ven er een duidelijk beeld van past nu eenmaal niet in een fraaie stadswijk als de omgeving van het Roomburgerpark. (Foto's LD/Holvast) burgerlijke stand leiden GEBOREN' Henri Johannes Pieter, z. v. 1 Knaap en E Kralt; Angenieta IIltl abeth. d. v. A.' G. Warmond en ["ij iazurel; Wilco Petrus Francisco. 3. G. Devilee en W. van Bohe Tom Raoul, z. v. R. D. Paauw e G Erades: Sabine Marie-Madeleine Een inwoner van Dlemen had de omgeving van een zomerhuisje, dat hij ren met een beeld. Hij nam daartoe een familielid in Den Haag in de arm. die wel een beeld wist. Het betrof een ongeveer honderd kilo wegend bronzen beeld van een hertje, dat in het Arenddorp in Den Haag stond. De toekomstige aanwinst voor het piashuis werd bekeken en waardig gekeurd geen wonder, want het stuk kostte wel tienduizend gulden. Maar dat wisten de dieven nog niet, toen in een septembemacht het beeld werd ontvoerd. Het werd eerst een poosje opgebor gen en intussen werd de waarde van het beeld bekend. De schrik sloeg de dieven in de be nen en het beeld werd ijlings in Leiden in de Nieuwe Vaart gegooid. Toen in verband met een inbraak de Diemenaar werd gearres teerd. kwam ook het verhaal over het gestolen hertje voor de dag. Als gevolg hiervan had zich nu een 59-jarige Haagse koopman voor de politierechter te verantwoorden, die een handje had geholpen bij de dief stal van het beeld. „Ik zou het zelf niet hebben ge daan. want ik ben niet zo'n held", getuigde verdachte van zichzelf. De officier wilde rekening houden met het feit, dat het initiatief niet van deze verdachte is uitgegaan en vroeg daarom f 100 boete en voor waardelijk twee weken gevangenis- ;raf. „Daar ben ik erg tevreden mee", gaf verdachte te kennen. De rechter verstoorde die tevre denheid niet en veroordeelde over eenkomstig de eis. Reünie van oud infanteristen In de Doelenkazerne zullen oud- militairen van voormalige regimenten infanterie, die Leiden eertijds als hun garnizoensstad hadden, op zaterdag 15 april eén reünie houden. Het programma is als volgt samen gesteld: Ontvangst van de reünisten dooi- de Reünie Commissie in de Doe len Kazerne. Daarna afmars van de reünii&t en voor een tocht door de stad. De muzikale verzorging is in handen van het militaire muziek korps der „Limburgse Jagers". In aansluiting hierop volgt het défilé der reünisten voor de burgerlijke en militaire autoriteitén langs het bor des van het stadhuis in de Bree- straat. Na de lunch volgt een attrac tie nog nader door de commissie be kend te maken. Daarna vcigt het traditionele borreluurtje in de Mes sen, tenslotte Zwarte band voor Leidenaar De 19-jarige Jan van der Steen uit Leiden heeft j.l. zaterdag in Over- veen met goed gevolg het Judo-exa men voor de zwarte band afgelegd. Hij was de vijfentwintigste leerling van de Leidse Sportschool Luiten, die deze prestatie verrichtte. ADVERTENTIE U ZAG HET OP DE T.v. kamerbreed nylontapijt 390 cm breed 122, per strekkende meter. opwlSeTe- Schaduw over Leids jubileum De Leidse volkstuindersvereniging „Het Zonneveld" reci- tiet bestuur van de Leidse volks- piëerde gistermiddag in restaurant „De Doelen" ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan. Vertegenwoordigers van de ge meente, van zusterverenigingen, van de Leidse Bond en van de Algemene Bond van Volkstuindersverenigingen waren aan wezig om het bestuur met dit jubileum geluk te wensen. Allereerst bracht de heer J Pouw wel economisch nut oplevert. De heer staat onder leiding van de president der reünie-commissie, de luitenant- kolonel b.d. U. de Stcppelaar. Oud militairen van de voormalige regi menten Infanterie, die aan deze reü nie wensen deel te nemen en e.v. zij, die bij een ander „wapen" of regi ment hebben gediend en weer eens de bekende „sfeer" willen beleven, kun nen hun aanvragen richten tot de secretaris der Reünie Commissie: de heer Aug. Hoogendoom, Hoornsestr. 51 in Amsterdam/Nieuwendam. „Verfton" 40 jaar De Verfton, gevestigd aan de Ho- gewoerd 75. bestaat morgen veertig jaar. Op deze dag is tevens de heer P. A. de Jong 25 jaar eigenaar van deze zaak. Beide gebeurtenissen zijn in huiselijke kring herdacht. Kraan de gelukwensen over van de Algemene Bond van Volkstuinders- verenigingen. De heer A. Verhoogt, vertegenwoordigde de Leidse bond, die ca. 1000 leden telt. Hij sprak de verwachting uit dat ,Het Zonneveld' in de toekomst nog meer succes zal hebben. De voorzitter van .Room burg', de heer J. v. d. Swart, sprak er zijn waardering over uit dat ,Het Zonneveld' ln de 25 jaar van Laar bestaan aan de top van het Leidse volkstuinwezen is komen te staan. De voorzitter van Riet Zon neveld'. de heer J. M. J. Morsink, wees er deze middag op, dat de ver eniging door de beperkte omvang van diner. Het "geheel i ,het ar^fal meer dan 50 leden kan tellen. De vereniging is in de oorlogsjaren ontstaan. Er was toen een groot voedseltekort. De opzet is dan ook geen andere geweest dan een poging by te dra gen tot de voedselvoorziening. Een vleugje is hiervan overgebleven in het besef, dat deze liefhebberij toch ook AOADEMISOHE EX AM EMS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het kandidaatsexamen psychologie de heer G. W. Lambooij (Den Haag), mevr. J. M. Leeuwe- stein van Dyk (Leiden), de heer R. M. Topman (Den Haag) en mej. J. W. van Velden (Den Haag). Morsink belichtte ook het psycholo gisch effect, dat het werken in een volkstuintje kan hebben, als afleiding van het dagelijkse werk. Spreker was van mening, dat het tuinieren een grote bijdrage kan leveren aan de volksgezondheid. Zo zou 8 a 10% van de Leidse bevolking gediend zijn met het bestaan van volkstuindersvereni- gingen. Het tuinamateurisme zou even eens aanleiding geven tot het aan kweken van grote burgerlijke deug den. De heer Morsink noemde er een paar van op. ,De tuinder is een spor tieve man', zo zei hij. .Bovendien is tuindersvereniging Het Zonne- veld". V.l.n.r. de heren A. W. van Abswoude commissarisP. v. d. Berg penningmeesterJ. H. J. Morsink (voorzitter)L. Beumer secretarisen Houniets (com missaris). (Foto LD/Holvaet) hij een vrolijk man; vaak worden er onder het werk grapjes gemaakt. De tuinder is ook een goedhartig man, die niet zelden een gedeelte van zijn oogst afstaat aan tehuizen voor be jaarden of aan ziekenhuizen. Dan is er nog tot slot de grote onderlinge kameraadschap onder de tuinders'. Uit de woorden van de heer Morsink bleek dat ,Het Zonneveld' nog wel een aantal wensen heeft, zoals b.v. een clubhuis, waar de tuinders bij slecht weer kunnen schuilen; het la ten plaveien van de paden en meer aandacht voor het onderhoudswerk. ADVERTENTIE BON BOUQUET EEN HUN KEI ECHTE FRANSE COGNAC COGNAC X CADEAU 4.95 Zwaard De vereniging zou ook wel meer willen doen aan de structuurverande ring van de grond en is bereid er kapitaal in te investeren, maar als een grote schaduw of, zoals de heer Morsink het zei ,als het zwaard van Damokles' hangt daar de dreiging dat de vereniging haar terrein aan de gemeente zal moeten afstaan ten bate van de wegenaan leg. De heer Morsink, die studie had ge maakt van de plannen tot uitbrei ding van het verkeersnet, betwijfelde de noodzaak tot opoffering van het tuincomplex aan het verkeer. Ook bij de recreatieraad, waarin de Leidse bond van volkstuinders- verenigingen is vertegenwoordigd, leeft het besef dat het tuinderswe zen van groot nut is, aldus de heer Morsink. Voor de Leidse kantonrechter Gelukkig Pouw; Ca/rollen, d. Claproth en Ïlien Barry, ,atMBPa - Tongeren; B ..vw.'teboom en tricla Déslrée, d. v. H. J. BekooJj; Dennis Johan- Maria T ms, z. v. P. E. Buivnat :rs; Philip Willem André Marli T. H. van Roij en J. I. W. A. M lasers; Maria Joséphine. d. v. J. L. Staudenmaijer en M. A. van Berge Henegouwen; Leon tine Helena Marga- retha, d. v. J van Rosse en C Phi- ^PPo: Pieter. z. v. P. Vink en M. M. Smit; Doreen Marie Suzanne, d. v. Keijzer en J. A. M. van der Voort; odricus Christophorus Jacobus Leo- rdus. z v. L. I. M. van der Werf Kampen; Menno J. M. Neefjes; Petrus 1 C. P. T. Steve Witte en A. M. I. Kou- Pieter, z. v. C. J. Ruig en J. F. Westermann. GETROUWD h -*■ W. Kreeft en R. Stoute; A. Zandbergen en M. D. A. Laagland. OVERLEDEN W. J. Moll, 64 jaar, man; E. Ar jaar, wed. van C. Reij Heiningen. 57 Jaar, ma 87 jaar, wed. i G. Godjfrledit E Oosthoek, oi—j Paalvast; Barones van Heeckeren Aolecaten, A. A. C.. 54 Jaar, eohtgenc ADVERTENTIE ALUMINIUM JALOEZIEËN D, LADAN, Lelden Molensteeg 27 - Telefoon 21375 Een 36-jarige vertegenwoordi ger uit Waddinxveen stond gisteren voor de Leidse kantonrechter, mr. W. de Koning, terecht in verband met twee tegen hem aanhangig gemaakte zaken- In de eerste zaak kwam naar vo ren. dat verdachte op de Broekweg in Zoeterwoude met zo'n hoge snel heid een bocht had willen afronden, dat zijn auto van de weg afraakte, tegen brugleuning reed om vervol gens via de wegberm een sloot in te duiken. „Geen wonder dat u de macht over het stuur kwijtraakte, want u reed met een snelheid van honderd kilo meter per uur", verweet de rechter verdachte. Deze verklaarde, dat hij niet zo hard had gereden. Hij was door een foutieve schatting van de afstand te gen de brugleuning opgereden met alle gevolgen van dien. De officier, mr. J. A. J. v. d. Brug- ditmaal nog be- gen, wilde zyn perken tot eei 20 dagen ei intrekking var bevoegdheid vo( maanden met 100 de voorwaardelijke verdachtes ry- - de tijd van 6 proeftijd van 1 jaar. De kantonrechter vonniste ge heel conform. Uit het onderzoek in de tweede |zaal bleek dat de vertegenwoordiger l op het voorrangskruispunt Dorps- I straat-Haverlaan in Noordwijkerhout geen voorrang had gegeven aan een vrachtauto. „Het was bar slecht weer die avond en daarom zag ik hem te laat aankomen", voerde verdachte ditmaal als excuus aan „Weer zo'n onbegrijpelijke fout" vond de officier. De vertegenwoordiger kwam er in dit geval met een boete van f 50 subs 10 dagen af. Een 18-jarige scholier uit Noordwijkerhout, die ook terecht ston'd, gaf destijds tegenover de po litie toe, met zijn bromfiets een wielrysters „te krap" te hebben in gehaald, waardoor beiden ten val kwamen. De wielrydster moest ten gevolge hiervan enige tijd in het zie kenhuis worden opgenomen. Ter zitting verklaarde verdachte kort en bondig: „Ik bewaarde vol doende afstand, maar zy zwenkte onverwacht even naar links en botste daardoor tegen my op". „U komt kennelijk op uw verkla ring terug, omdat achteraf is geble ken, dat de schadeclaim nogal hoog opliep", veronderstelde de kanton rechter- De officier eiste zowel een geld boete van 60 subs 12 dagen als de voorwaardelijke intrekking van ver dachtes bevoegdheid tot het berijden van een bromfiets voor de tyd van 6 maanden met. een proeftijd van 2 jaar. Het vonnis werd f 50 boete en de gevraagde voorwaardelijke ontzegging. „Hij was van m'n vader en werd niet meer gebruikt- Ik pakte hem even. omdat ik onverwacht me dicijnen voor m'n dochtertje moest halen", zo verklaarde een 22-jarige loodgieter uit Leiden de reden waar om hij met een auto reed, die tal van ernstige gebreken vertoonde.. Dat er, zoals de kantonrechter op merkte, toch wel andere vervoermid delen waren in plaats van zo'n ge vaarlijk vehikel, was verdachte des tijds niet te binnen geschoten. Daar kwam zijn excuus althans op neer. „Met zulke wrakken rijden bete kent mensenlevens in gevaar bren gen „concludeerde de officier, die overigens evenmin inzag waarom verdachte om medicijnen te halen persé dit vervoermiddel moest nemen. Hij eiste een totale geldboete van f 150 subs 30 dagen en vernietiging rijkswege van het inbeslagge- en vehikel. Omdat hy de sloopwaarde misliep, vond hij de boete overigens wel wat hoog. De rechter kwam hem iets tegemoet en vonniste met f 100 subs 20 dagen en de gevraagde vernietiging van de auto. Een 25-jarige student uit Utrecht betoogde, dat bij de splitsing van de Leidseweg en de Koningin Juliana- laan in Voorschoten de wegsituatie dermate verwarrend en onoverzichte lijk is. dat daar, zoals hem later was gebleken, vele overtredingen door automobilisten worden begaan. Ook hij zou daar het slachtoffer van zijn geworden. De Utrechtenaar stond te recht, omdat hy 's nachts met zijn auto op de linkerweghelft was ge raakt en daardoor in botsing met een tegenligger was gekomen. De kan tonrechter repliceerde: „Als U geen pilsjes had gedronken had U de situatie misschien beter kunnen De officier eiste naast een geld boete van f. 150 subs 30 dagen de voorwaardelijke intrekking van ver dachtes rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden met een proeftijd van 1 jaar. De Leidse wethouder van Open bare Werken, de heer C. J. Pie- na, die op deze toespraak direct in haakte, zei, U hebt zoéven wel een beetje op myn ziel getrapt'. ,Ik wil u wel bekennen dat ik er erg geluk kig mee ben, dat wij nu na vele jaren aan de grond kunnen komen, die nodig is voor het doortrekken van de Warmonderweg. Het is. van bijzonder groot belang, omdat door deze doorstroming het levensstramien van de Leidse bevol king een aanzienlijke verandering zal ondergaan. In Leiden Noord hebben wij in nauwe samenwerking met de Leidse Bond een dergelijk probleem kunnen oplossen, o.a. door het uitkeren van schadevergoeding. Het gemeentebe stuur beseft, dat de behoefte aan re creatie in Leiden groot is. U kunt echter, aangezien Uw bond is ver tegenwoordigd in de recreatieraad, daarin zelf meespreken'. De heer Piena opperde in dit ver- noeg tot stilstancTkon "komen. Hij j ban1d. de moe''Ükheid ging met een geldboete van f. 100 subs 20 dagen Hoewel een 23-jarige journalist uit Amsterdam verstek liet gaan kreeg de tegen hem uitgebrachte zaak een openbare behandeling. Hieruit bleek, dat de Amsterdam mer op Rijksweg 4 by dichte mist zo hard had gereden, dat hy naby de (voor de scheepvaart geopende) Haagse Schouwbrug niet tijdig ge reed achter op een stilstaande auto, hetgeen een kettingbotsing tot ge volg had. Twee bestuurders, die even waren uitgestapt en tussen de auto's stonden werden daarbij ernstig ge wond. Dat verdachte onverantwoordelijk hard had gereden achtte de officier duidelijk bewezen. Hij vond het ove rigens van genoemde bestuurders niet verstandig om tijdens zo'n dichte mist tussen de auto's te gaan staan. „Men moet nu eenmaal altijd reke ning houden met weggebruikers, die het met de veiligheid niet zo nauw Conform de eis werd de Amster dammer bij verstek veroordeeld tot een geldboete van f. 100 subs 20 da gen alsmede doe voorwaardelijke in trekking van zijn rijbevoegdheid voor de tijd van 3 maanden met een proeftijd van 1 jaar. werking met de gemeenten Oegst- geest en Warmond tot het vormen van een groot volkstuincomplex te ko- Hij voegde hieraan toe: .Wij zullen onze uiterste best doen om U iets terug te geven, waarmee U op de zelfde voet kunt doorgaan'. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. de Leidse burgemeester mr. G. C. v. d. Willigen, wethouder S. Sannes en de heer J. J. van Huizen, die de recreatieraad vertegenwoordigde. Het bestuur is van plan om in april voor de leden een feestelijke bijeenkomst te organiseren, die zal samenvallen met de jaarvergadering, waarbij o.a. films op landbouwge bied zullen worden vertoond. Wat verder in het seizoen, wanneer de tuinen er mooi bij liggen, zal voor be langstellenden een rondwandeling over het tuincomplex worden georga niseerd.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3